ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Skinnskatteberg  (läst 7361 gånger)

2015-12-17, 10:47
läst 7361 gånger

Utloggad Eva Ekeblad

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2024-05-18, 15:34
    • Visa profil
I dödsrunan för min MF FF FF FMM, Karin Andersdotter, nr 103 år 1740 (Skinnskatteberg F:1 (1721-1755) s. 159) står att hennes far var soldaten Anders Warg och hennes mor hustru Ingeborg. Karin skall ha varit i församlingen sedan barndomen, men jag hittar inte hennes föräldrar. Är det möjligen någon som har träffat på dem?

2015-12-18, 10:38
Svar #1

Utloggad Eva Ekeblad

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2024-05-18, 15:34
    • Visa profil
Fast det där med Anders Warg är litet knepigt. Notisen i dödboken verkar så tvärsäker på den punkten, även om det faktum att det lämnats en lucka för senare införsel av hustru Ingeborgs patronymikon (som aldrig blev ifylld) tyder på att familjen kanske inte var så välbekant längre vid tiden för Karins död. Däremot står hustru Karin i Kärrgeten som Karin Larsdotter både någonstans i husförhörslängderna och vid dopet av alla de barn där även hustruns namnnges. Samtliga barn är i giftet med bruksbonden Per Michelsson (1665-1738)
1) Anna f. 6/5 1688 (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 99)
2) BRITA f. 4/11 1689, Kärrgeten Skinnskatteberg  (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 115)
3) Karin f. 15/3 1691, Kärrgeten (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 129)
4) Michel f. 2/5 1692, Kärrgeten (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 141)
5) Per f. 9/6 1694, Kärrgeten (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 163)
6) ? Malin f. 1/7 1696, Kärrgeten, tvilling (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 183) d. 21/10 1696
7) Ingeborg f. 1/7 1696, Kärrgeten, tvilling (Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 183)

2015-12-19, 10:10
Svar #2

Utloggad Gunlög Ström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 199
  • Senast inloggad: 2023-08-21, 08:15
    • Visa profil
Hej Eva!
Du kanske har sett att det fanns en Lars Warg i Skinnskatteberg?
Han blev begravd 1688 (nr 22 i dödboken det året).
I dödboken för 1694 (nr 35)finns Ingrid Andersdotter, som varit gift med Lars Eriksson Warg.
Någon Anders Warg har jag inte sett i de gamla kyrkböckerna för Skinnskatteberg.
Med vänlig hälsning
Gunlög

2015-12-19, 11:07
Svar #3

Utloggad Eva Ekeblad

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2024-05-18, 15:34
    • Visa profil
Tusen tack!
Kan förstå att jag missade Lars Warg i hustruns notis men hans egen notis borde jag ha sett, även om jag hade ögonen inställda på Anders.

2015-12-30, 13:33
Svar #4

Utloggad Eva Ekeblad

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2024-05-18, 15:34
    • Visa profil
Gunne Ramberg skrev i november 2004: Jag har bland mina anor Olof Hansson död 1692 i Gävebo, Skinnskatteberg. Han var, enligt dödboken, född 1642 på samma ställe.
 
Bland andra forskare finns olika uppgifter om Olofs föräldrar.
En uppgift säger att föräldrarna var Hans Andersson och Brita Mickelsdotter. En annan att dom var Hans Olofsson och Kerstin Gustafsdotter.
 
Jag förmodar att Olof Hanssons moder var den ålderstigna hustrun och änkan från Gävebo som enligt dödboken begravdes 13 april 1679.
Någon som vet? Gunne Ramberg

Även jag har denne Olof Hansson bland mina anor (han är min MF FF FM MF FF). Kanske har andra forskat vidare på detta sedan 2004, men jag har ännu inte sett något fadersnamn på Olofs far i källorna. Han nämns överallt där jag har träffat på honom som Hans i Gävebo.
 
Han finns i mantal från 1636, som är den första längd jag har sett för Skinnskatteberg. Just det året förlorar han en hustru som begravs 17 januari och gifter sig på nytt 30 oktober med Elisabeth Mickelsdotter från Färnebo socken. De får dottern Brita i mars 1639. Hon döps 10 mars. 1642 får de tvillingarna Karin och Elisabeth, som döps 28 augusti - så det lär vara fel på Olofs födelseår i dödboken. Tvillingarna lär ha dött tidigt, som var vanligt med tvillingbarn.
 
1650 är det sista året som både Hans i Gävebo och hans hustru räknas i mantalslängden. Hemmanet upptas dock som Hans i Gävebo fram till 1655 - men 1651 räknas bara hustrun och 1652 räknas bara bonden. 1653 till 1655 är det dotter och måg som räknas som skattepliktiga; hustrun är dock medräknad 1654. Litet hackigt är det; kan vara skröplighet/överårighet som skattebefriar Hans och hans hustru snarare än att de har gått hädan. Först från 1656 står mågen, Anders i Gävebo, som husbonde.
 
Det är alltså dottern Brita Hansdotter som på sitt fjortonde år blivit gift med Anders Olofsson från Åvestbo i Norberg. De vigdes i oktober 1652 och fick enligt Britas dödsruna tre söner och fyra döttrar vara endast två söner överlevde modern. Brita blev änka 1671 och gifte sig efter ett år med Johan Persson från Aspbenning. De vigdes i Västanfors allhelgonadagen 1672. Johan var son till bergsmannen Per Andersson i Aspbenning och står i husförhörslängderna både i Västanfors och Skinnskatteberg som döv.  
 
Jag har ännu inte hittat Olof Hansson i födelseboken, men tycker det verkar troligt att han var några år yngre än angivet i dödboken. I hans runa nämns att han har varit ute i tjänst som ung, bland annat i Åvestbo, där syster Britas förste make kom från. Han kan alltså ha varit borta från hemmet redan under gosseåren. Det tycks ha varit besvärliga tider för familjen i mitten på 1650-talet. Den gamle Hans lär ha gått bort någon gång under den perioden.
 
Olof Hansson vigs vid Mickelsmässotid 1668 med Karin Larsdotter från Onsjö. I mantalslängden för Skinnskatteberg dyker de sedan inte upp i Gävebo förrän 1675. Från 1675 upptas alltså både Johan Persson med hustru och Olof Hansson med hustru i Gävebo. Sjutton år senare dog både Johan och Olof. De båda svågrarna begravdes samma junisöndag 1692. Änkorna står därefter som hushållsföreståndare i mantalslängden i tio år innan det blir sönernas tur att ta över. Brita Hansdotter dör i juli 1712 och Karin Larsdotter i december 1718.
 
Brita Hansdotters äldste son med Johan Persson var förresten den Per Johansson f. 1675, vars sonson Per Andersson f. 1736 tog sig namnet Gevert efter födelsebyn, så som nämndes i december 2011 av Dan Gäfvert.  
 
Skinnskatteberg C:1 (1623-1677) s. 9
. Hanses hustru i Gävebo begrovs 17 januari 1636
Skinnskatteberg C:1 (1623-1677) s. 11
. Hans i Gävebo vigdes med Elisabeth Michelsdotter från Färnebo socken 30 oktober 1636
Skinnskatteberg C:1 (1623-1677) s. 17
. 10 mars 1639 döptes Hanses barn Brita i Gävebo
Skinnskatteberg C:1 (1623-1677) s. 31
. Hans i Gävebo fick tvillingar Karina o Elisabeth som döptes 28 augusti 1642
Skinnskatteberg C:1 (1623-1677) s. 80
. Brita Hansdotters vigsel m Anders Olofsson 1652 (hans namn är omkastat)
Västanfors LIa:1 (1661-1693) s. 52
. Olof Hansson och Karin Larsdotter vigdes i Mickelsmässotid 1668  
Västanfors LIa:1 (1661-1693) s. 120
. Brita Hansdotters vigsel m Johan Persson i Aspbenning Allhelgonadagen 1672
Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 293
. Dödsruna för Olof Hansson i Gävebo 1692  
Skinnskatteberg C:2 (1678-1698) s. 293
. Dödsruna för Johan Persson i Gävebo 1692
Skinnskatteberg C:3 (1699-1720) s. 287
. Dödsruna för Brita Hansdotter i Gävebo 1712
Skinnskatteberg C:3 (1699-1720) s. 335
. Dödsruna för Karin Larsdotter i Gävebo 1718

2016-01-07, 13:39
Svar #5

Utloggad Eva Ekeblad

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2024-05-18, 15:34
    • Visa profil
Det är många släktforskare med rötter i Skinnsberg som har bergsmannen Lars Eriksson i Darsbo (d.1688) och hans hustru Elisabet Olofsdotter (d.1668) bland sina anor. Undra på det: det goda paret hade sju söner och fem döttrar varav så gott som alla blev vuxna och bildade egna familjer - ofta stora familjer. Det är bara den lille Daniel, född våren 1645, som vi vet från kyrkböckerna att han dog redan samma år.
 
Jag har inte hittat några vidare spår efter de två yngsta sönerna, Hans Larsson och Daniel Larsson (nr2) - bortsett från det fynd angående Daniel som rapporterades här år 2005 av Ingemar Widestig  
1697 Vintertinget
§ 18 sid 782 Den obligation af den 25 februari 1680 som Daniel Larsson Dahlman till sina bröder Erich och Olof Larsson i Darsbo uppå 230 daler Kmt gifwit, hwaremot han sin fasta ägendom uthi Darsbohemmanet pantsatt, hwilket efter begäran wederbörande till säkerhet blef intecknat.  
 
 
Men, vare dessa två härmed ute ur sagan.  
 
Jag har gått igenom syskonen för att försöka reda ut några oklarheter - särskilt angående födelsedatum för min anmoder Sara Larsdotter, d. 26/3 1722. I dödsrunan (F:1 s. 11) står att hon föddes till Lars Ersson och hustru Elisabet Olofsdotter i Darsbo år 1624 och gifte sig med Göran Hansson i sitt tjugonde år, som då skulle ha varit 1644. Detta stämmer uppenbarligen inte med data för Göran Hansson och skulle dessutom betyda en orimligt lång barnafödande period för modern: från 1624 till 1652. Möjligtvis har prästen kastat om siffrorna så hon skulle ha stått som född 1642 (vilket jag också har sett i flera antavlor).
 
Alla syskonen är födda inom tidrymden för Skinnskatteberg C:1; i samtliga fall är det dopdagen som anges och i samtliga fall nämns endast faderns namn. Det finns ingen anledning att tvivla på att Erik är äldste sonen - även om han i sin dödsruna tilldelats det dopdatum som troligare är Olofs. I den anteckningen i dopboken nämns alltså inte barnets namn, men även Olof i sin dödsruna står som född 1634, vilket ter sig rimligare. Erik bör vara född ett par tre år tidigare - och vid den tiden verkar det mest/enbart vara vigslar som antecknats. Övriga barn, med undantag för Sara, finns prydligt med i boken - och ger en rimlig karriär på cirka tjugo år för mor Elisabet som barnaföderska.
 
NAMN..........DOPDAG..........MÅNADER..SIDA      
Erik      
Olof............1634-11-15...............s.6
Johan...........1637-01-05......26,1....s.12
Margareta.......1638-07-24......18,8....s.15
Anna............1641-10-24......39,6....s.27
Per.............1644-02-24......28,4....s.40
? Daniel........1645-04-06......13,6....s.46
Hans............1647-03-07......23,3....s.55
Daniel..........1648-06-24......15,8....s.62
Brita...........1649-10-14......15,9....s.68
Elisabeth.......1652-02-02......28,0....s.78

 
Jag har låtit ett kalkylblad räkna ut hur många månader efter föregående syskon som var och en har döpts. Avståndet på 28 månader mellan Anna och Per ger ett fönster på några månader hösten 1642 när det vore fysiskt möjligt för Sara att ha kommit till världen. Förvirrande nog så finns just där en Sara Larsdotter, döpt 16/10 1642 (C:1 s. 32) men hon är dotter till Lasse i Främshyttan (och hans hustru Anna Olofsdotter) - en familj som existerar (och verkar ha haft mycket sämre tur med sina barn). Det är tänkbart att denna Sara varit en anledning för prästen att glömma bort att anteckna ytterligare en Sara Larsdotter just då - men jag lutar nog mer åt att Sara föddes under de 39 månader som förflöt mellan Margareta och Anna, alltså någon gång mellan augusti 1639 och oktober 1640.
 
Att systrarna skulle vara födda i ordningen Margareta, Sara och Anna stämmer också med den ordning de gifter sig - vilket också kräver en liten utredning. Dels finns inte någon vigselanteckning för Sara och Göran. I hans dödsruna står att de vigdes 1662 - och vid den tidpunkten är bokföringen nog ännu inte helt fullständig efter den totala lucka som inträffar efter Stephanus Olai's död sommaren 1659. Men om hon nu gifte sig 1660 eller 1662 så rubbar inte det ordningen mellan systrarna. Det som är problematiskt här är istället Anna Larsdotters vigsel. Så som diskuterades här år 2000(!) av bl.a. Anders Berglund, så finns det noterat två vigslar för Anna Larsdotter i Darsbo, den ena med Hans Nilsson (sedermera kolare i Lerkulan) 8/10 1654 (C:1 s.87) och den andra med Olof Hansson i Gunnilbo 7/10 1665 (C:1 s. 140)
 
 
Jag lutar alltså starkt åt att det är den senare vigseln som gäller Lars Erikssons och Margareta Olofsdotters Anna - hon skulle annars ha varit bara tretton år då hon gifte sig. Man kan naturligtvis tänka sig ett panikscenario för detta - men det senare giftet verkar också mer ståndsmässigt för en bergsmansdotter. Man hittar deras första barn i Gunnilbo C:1 s.48: Olof Hanssons barn i Gunnilbo, Elisabet f. 27/6 1668. Sedan kan man konstatera att mantalslängden för hushållet i Gunnilbo by upptar både makarna, ett par drängar och ett par pigor. Välbeställt, alltså.
 
NAMN............FÖDD............GIFT............G-ålder
Anna, alt 1.....1641-10-24......1654-10-08......13,0
Margareta.......1638-07-24......1655-10-07......17,2
Sara............1639-12-31......1659-12-31......20,0  
Anna, alt 2.....1641-10-24......1665-10-07......24,0
Brita...........1649-10-14......1672-10-13......23,0
Elisabeth.......1652-02-02......1674-07-12......22,5

 
För Sara är förstås både födelsedatum och vigseldatum gissade (och finns med bara för att kalkylbladet skulle funka). Ger man henne ett födelsedatum i den andra möjliga luckan blir hon ändå inte yngre än sjutton år vid vigseln.
 
En tredje fnurra gällande denna syskonskara är att mor Elisabets fadersnamn anges olika i dödsrunorna för barnen. D.v.s. det är näst yngsta dottern, Brita Larsdotter, död i Godkärra, Skinnskatteberg 2/9 1728 (F:1 s. 45) som modern står som Elisabeth Andersdotter. Elisabeth Larsdotter, död i Yttre Uggelfors 29/2 1724 (F:1 s. 23), Per Larsson, död i Darsbo 4/1 1723 (F:1 s. 17) och Sara Larsdotter, död i Sunnanfors 26/3 1722 (F:1 s. 11) lägger alla sin röst för Elisabeth Olofsdotter. I övriga fall nämns ej föräldrarna vid namn - eller modern nämns endast vid förnamn.

2016-01-28, 15:05
Svar #6

Utloggad Bengt Bäckestrand

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 204
  • Senast inloggad: 2024-03-11, 14:53
    • Visa profil
Jag undrar om någon vet hur man kan ta reda på vart personer har flyttat när de flyttat till Västanfors. Naturligtvis kan man läsa igenom hela husförhören men finns det annat sätt om man inte vet vart i Västanfors de flyttade.
 
Det gäller dels en person: Johan Persson f. 1755 boende i Gävebo, Skinnskatteberg som 1836 flyttar till Västanfors.
Skinnskattebergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, Svar: SE/ULA/11336/A I/13 a (1835-1845) bild 346 s. 334
 
Dels en hel familj som 1808 flyttar från Stora Tolvsbo,Söderbärke till Västanfors: Anders Hansson med hustru och tre döttrar.
 
Söderbärke kyrkoarkiv , Husförhörslängder, Svar: SE/ULA/11521/A I/11 b (1806-1816)bild 170 s. 161
 
 
Tacksam för någon slags hjälp.
 
Med vänlig hälsning  
 
Bengt

2016-01-28, 16:03
Svar #7

Utloggad Monika Wilander

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2640
  • Senast inloggad: 2023-11-26, 16:39
  • Ha inte så bråttom bakåt! Nära forskning ger mer.
    • Visa profil
Hej Bengt!
Om inflyttningslängder inte finns och innan jag börjar den hårda vägen - att bläddra, så titta på hustruns födelseår. Är hon i barnafödande ålder så lönar det sig att ta en sväng i dopboken från inflyttningsår och några år framåt. Jag testade med Anders Hanssons hustru som kom från Söderbärke. Hon födde en son Petter 1810. Där ser jag att familjen bodde i Sör Morsjön. Du hittar familjen i AI:11a (1805-16) sid 68 och i AI:11b sid 358. Tyvärr dör Anders Hansson 1811 men änkan gifter om sig 1815.
Om samma metod kan användas för paret från Skinnsberg vet jag inte - har inte testat.
 
Monika W

2016-01-29, 09:40
Svar #8

Utloggad Bengt Bäckestrand

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 204
  • Senast inloggad: 2024-03-11, 14:53
    • Visa profil
Hej Monika!
 
Tack, så långt tänkte jag inte. Då vet jag vart jag ska hitta Söderbärke folket.
 
Johan Persson från Skinnskatteberg är en annan femma, han flyttar, enligt husförhören, 1836, när han är 80-81 år.
Tittade i Västanfors dödbok men kunde inte hitta honom.
Så jag börjar tro att han aldrig kom iväg eller hamnade någon annanstans.
 
Bengt B.

2016-01-29, 15:36
Svar #9

Utloggad Monika Wilander

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2640
  • Senast inloggad: 2023-11-26, 16:39
  • Ha inte så bråttom bakåt! Nära forskning ger mer.
    • Visa profil
Bengt, hej igen!
Det var en för tiden mycket gammal man. Han dog i Västanfors 26/9 1837 - se F:6 (1819-49) bild 105. Han finns i Kärrbo - Västanfors AI:14a (1836-45) sid 133. Han står som Jan Persson och det var nog därför Du förbisåg honom i dödboken.
 
Hälsn. Monika W

2016-02-15, 12:01
Svar #10

Utloggad Per-Åke Andersson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 49
  • Senast inloggad: 2020-10-18, 08:30
    • Visa profil
    • peerakeulla.se/html/Slaktforskning/start.html
Jag har en fråga som varit uppe här på forumet runt 2002.
Jag har två direkta anor och jag har funderingar kring deras föräldrar.
Per Jacobsson född 1647 i Övertjärn, död 1717 och
Elisabet Jacobsdotter född 1644 i Malingsbo, död 1723 i Övertjärn.
Båda har en fader som Heter Jacob Sigfridsson. en död 1652 (pers far) och en död 1687 i ramsberg (Elisabets far)
Pers moder skall vara Kerstin Larsdotter 1621 - 1652
Elisabets moder skall vara Kerstin Ersdotter 1615 - 1652
Det spekulerades om det möjligen var Samma Jacob Sigfridsson. Det låter konstigt tycker jag eftersom Pers Jacob
och hans hustru dog samtidigt 1952 och även Elisabets mor också dog 1952.
Rörigt tycker jag. Finns det någon vänlig själ som kan reda ut begreppen?
Vänligen
Per-Åke

2016-02-17, 10:22
Svar #11

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Hej Per-Åke,
 
Ja, det ser rörigt ut vid en första anblick. Jag har försökt att reda ut familjesituationen för Per Jakobsson (1647-1717) och hans hustru Elisabet Jakobsdotter (1644-1723) och kan sända dig lite information. Hör av dig på mejl, om du är intresserad.
 
M v h /Leif

2016-02-17, 18:22
Svar #12

Utloggad Rickard Grusell

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 533
  • Senast inloggad: 2017-01-22, 20:51
    • Visa profil
    • rgrusell.se
Hej Leif,
 
Varför inte svara  här?
Fler är säkert intresserade och så blir det kvar för andra framöver
 
Mvh
 
Ricke

2016-02-17, 18:54
Svar #13

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Rickard: Mitt svar till Per-Åke blir väl kvar här också, så det är bara att höra av sig. Materialet är rätt omfattande. M v h /Leif.

2016-02-23, 13:39
Svar #14

Utloggad Gunlög Ström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 199
  • Senast inloggad: 2023-08-21, 08:15
    • Visa profil
Hej!
Jag undrar lite över Anna Larsdotter född 1698 i Skinnskatteberg. Hon var född 3 maj och dotter till Lars Eriksson och Kerstin Larsdotter i Tackbyn.
Om det är samma Anna Larsdotter som 1721 gifte sig med drängen Anders Andersson från Ramsberg, och sedan flyttade till Voxna socken och dog där den 28 november 1779, så står det visserligen i dödboken att hon var född i Baggån 1696 och dotter till soldaten Lars Berg och Stina Larsdotter. Men 1696 kan jag inte hitta någon Stina eller Kerstin med patronymikon Larsdotter i Skinnskatteberg. I mantalslängd för Tackbyn 1701 finns en soldat Lars Eriksson Baggberg, så det skulle ju kunna vara han som är far till Anna.
Enligt en vigselnotis 1 november 1696 i Skinnskatteberg så vigdes då Lars Eriksson till tjänst i Tackbyn och pigan Kerstin Larsdotter ibidem. De fick troligen också en son Lars den 4 juni 1700 i Tackbyn.
I Skinnskattebergs dödbok 1751 finns följande (inte ordagrant återgivet): Kerstin Larsdotter från Tackbyn född där 1669, fader Lars Larsson moder Brita Andersdotter, kunde inte läsa, gift i några år med hammarsoldaten Lars Eriksson i Tackbyn, haft 2 barn, varit änka i 47 år, 82 år.
Jag kan inte hitta när soldaten Lars Eriksson ska ha dött och jag hittar inte heller någonting om Kerstins födelse i dopboken omkr. 1669.
 
Finns det någon som vet mer om detta och kan bekräfta eller förkasta?
Det bodde en Lars Larsson i Tackbyn i mitten av 1600-talet. Någon gång kallas han finne. Är det någon som vet mer om honom?
 
Tacksam för synpunkter.
 
Med vänlig hälsning
Gunlög

2016-02-24, 14:49
Svar #15

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Hej Gunlög!
 
Jag har precis upptäckt kopplingen mellen min ana Anders Eskilsson i Östra Skogstorp, Ramsberg och sonen Anders Andersson (1692-1773), som efter flytt från Tackbyn till Voxna tar sig tillnamnet Laver, och hans hustru Anna Larsdotter, vilken din fråga gäller.
 
Så jag har inte hunnit kontrollera detta och har egentligen ingenting att tillföra, annat än den soldat Lars WasenWäsen med familj som jag har stött på i hfl 2 och 3 för Skinnskatteberg, tror de bodde i Tackbyn eller Haraldsjön. (Eftersom jag inte har någon koppling till honom har jag inte brytt mig om att notera källan). Kan han möjligen ha hetat Larsson? Det är bara en tanke jag har.
 
Kan f ö informera om att jag öppnat en tråd för släkten , för den som är intresserad.
 
http://aforum.genealogi.se/cgi-bin/discus/show.cgi?tpc=576&post=1450139#POST1450139
 
M v h /Leif
 
(Meddelandet ändrat av legony 2016-02-24 15:54)

2016-02-25, 10:32
Svar #16

Utloggad Gunlög Ström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 199
  • Senast inloggad: 2023-08-21, 08:15
    • Visa profil
Hej Leif!
 
I Voxnas dödbok för 1773 nr 176 står det ju att kolaren Anders Laver i Finnstuga var född 1684 och son till skomakaren Anders Andersson och hans hustru Stina Persdotter.
Har du hittat någon annan uppgift?
 
Med vänlig hälsning
Gunlög

2016-02-25, 17:30
Svar #17

Utloggad Torkel Lavér

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 125
  • Senast inloggad: 2020-11-08, 10:09
    • Visa profil
Hej Gunlög!
Har en stark kandidat till Lars Ersson (Berg eller Baggberg. Kolla i Söderbärke AI:3 sid 428.
Erik Jonsson i Berget har en son Lars född 1676 som flyttar 1695 till Skinnskatteberg med noteringen SoldatMvTorkel

2016-02-25, 18:55
Svar #18

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Ja Gunlög, så står det. Men det stämmer inte. I alla fall inte utifrån de uppgifter jag forskat fram - se  uppdaterad information om  ättlingar till Anders Andersson Laver under släkten Laver.  
 
Man måste komma ihåg att de tillkommit från en präst i en församling långt ifrån födelseförsamlingen nästan 90 år - nja, i själva verket 81 år - senare så de måste tas med en nypa salt.  
 
Jag tycker att uppgifterna i övrigt stämmer för Anna Larsdotters make; att Anders Andersson kommer ifrån grannförsamlingen Ramsberg - som ibland också skrivs just Ramshyttan och sannolikt här har förväxlats med Ramshyttan, Kil sn i samma län - och har flyttat både in och ut från Skinnskatteberg vid rätt tidpunkter (ref. till de källor jag anger).
 
M v h /Leif

2016-02-25, 20:40
Svar #19

Utloggad Theodor Hedlund

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 8
  • Senast inloggad: 2016-10-24, 17:53
    • Visa profil
Hej!
 
Angående Laver-diskussionen undrar jag om någon har någon har en aning om var Frijsdal i Norrland kan ligga, eller vad som avses med det?
 
Dessutom undrar jag var han anges vara finne, det verkar ju dock mycket troligt med tanke på att han mest rör sig i Ramsbergs och Skinnskattebergs finnmarker.
 
Angående möjliga föräldrar till här nämnda Lars Eriksson i Tackbyn har jag en del information,  
eftersom deras son Jonas Eriksson f. 1684 är min ff ff ff ff f.
 
Föräldrar:
Erik Jonsson f. 1666 Skinnskatteberg (U) d.1727-10-05 Berget, Malingsbo (W)
 
Anna Larsdotter f. 1647-01-30 Skinnskatteberg (U) d. 1742-02-16 Haraldsjön, Skinnskatteberg (U)
 
Födelseåren stämmer uppenbarligen inte, eftersom barnen är födda mellan åren 1676-1698, varav  
bara sonen Per f. 1693-11-08 samt dottern Kerstin f. 1698-05-01 förekommer i Söderbärkes  
födelseböcker.
 
Fadern Erik Jonsson kan möjligtvis vara bror till Johan Jonsson som dör 1719-11-23 i Haraldsjön, där det uppges att han är född 1642 i Polacktorpet, Söderbärke (W), men har varit under hela sin livstid under Riddarhytte bruk. En farbroder Erik Jonsson står som dopvittne vid flera av Johans barns födelser, dock uppges aldrig någon ort, så det är svårt att säga om det är denna Erik.
 
Det finns även en smed, Fin Erik, vid Malingsbo bruk som skulle kunna vara identisk med Erik Jonsson i Berget, då han år 1685 dyker upp än en gång i mantalslängderna under Berget och smeden vid bruket försvinner.  
 
En hustru Elisabet från Haraldsjön står även som dopvittne vid den sistfödda dotterns födelse 1698, om det är Johan Jonssons eller Olof Michelssons hustru i Haraldsjön framgår dock inte.
 
 
Angående Anna Larsdotter så är hon möjligtvis född 1654 (Skinnskatteberg C:1 1623-1677, s. 86) vid Prästgården, Skinnskatteberg, baserat på att dödboken uppger att hon är född här vid kyrkan, modern ska enligt dödboken heta Lisa Eriksdotter.
 
Tar gärna emot mer information om allt detta om det är någon som har något.
 
Mvh
 
Theodor

2016-02-26, 09:34
Svar #20

Utloggad Jan Olof Waltersson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 97
  • Senast inloggad: 2024-01-25, 10:37
    • Visa profil
Se även Släkt - Cleophas; men rör mest Baggå, Skinnskatteberg och föräldrar till min ana.
 
Ett tillfällighetsfynd i släkten Cleophas i Skinnskatteberg (Baggå Bruk)  
 
Min ana Stina Jansdotter i födelseboken Skinnskatteberg, Födde 1775-1812 (C:7), Nr 41 sid 39 (bild 46/249) - Skinnskatteberg C:7 (1775-1812) Bild 43/sid 39 (AID: v74055.b43.s39, NAD: SE/ULA/11336), är den Stina som är född den 22/5 1781, men det står ingen fader mer än att hon är född på Baggå.  
 
Den namngivne faderns namn, utom äktenskapet, anges och uppgiften är intressant?  
 
Modern Stina Johansdr i Baggo. Fadern föregafs wara Bokh(ållaren) Cleophas på Baggo  
 
Torde syfta på Sven Jacob Cleophas, som finns här: Skinnskatteberg AI:7b (1775-1785) Bild 9 / sid 1 (AID: v74009.b9.s1, NAD: SE/ULA/11336)  
 
Födelse  
22 maj 1781 . Baggå, Skinnskatteberg, Västmanland  
Källa: (obekräftat, enl Hfl ovan)  
 
Bostadsort  
1796 - 1805 . Övre Baggå, Skinnskatteberg, Västmanland  
Källa: 1796-1805 (AI:9b), sid 278 finns modern Stina Jansdr/Johansdr i Övre Baggå med oäkta dottern Stina (22/5 1781) och oäkta sonen Petter (14/3 1784)  
 
Någon som känner igen om det bara kan vara bergsfogden, bokhållaren Sven Jacob Cleophas, f 3/2 1758? Ankom från Köping 1778 och därmed på plats... Eller annan information om modern Stina Jansdr/Johansdr i Övre Baggå, född 16/12 1750 i Baggå, Skinnskatteberg.

2016-02-26, 09:43
Svar #21

Utloggad Gunlög Ström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 199
  • Senast inloggad: 2023-08-21, 08:15
    • Visa profil
Hej!
 
Nu fick man mera att nysta i! Två som menar att Lars Eriksson Baggberg kan ha varit son till Erik Jonsson och Anna Larsdotter, som är mina anfäder genom sonen Johan Eriksson som tog sig namnet Bergdahl.
 
Beträffande uppgiften i dödboken att Erik Jonsson skulle varit 61 år när han dog, har jag funderat på om det inte kan ha varit så att han varit gift i 61 år i stället. Det skulle stämma bättre med uppgiften om Anna Larsdotter i dödboken.
 
När det gäller Anders Andersson Lavers ursprung tycker jag att det känns märkligt att prästen i Voxna tagit fel både på Anders ålder när han dog och faderns namn och yrke. Men allt är ju möjligt.
 
Med vänlig hälsning
Gunlög

2016-02-26, 13:16
Svar #22

Utloggad Torkel Lavér

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 125
  • Senast inloggad: 2020-11-08, 10:09
    • Visa profil
Hej Leif!
Var det inte Lars Larsson Lawer´s dotter Kerstin 1669 ,Tackbyn, som var gift med Lars Ersson 1676 Berget ,Malingsbo?
Alla år ,namn ,hennes dödsruna stämmer ju.Om så är så finns det ju en närmare koppling till namnet Lafver.
Till dig Gunlög: Anna Larsdotter står som född 1696 i dödsboken men år 1697 i Hfl Voxna och 1698 i födelseboken i Skinnskatteberg.
Har i många år försökt att hitta skomakaren Anders Andersson i Ramshyttan,Ramsberg och Skinnskatteberg utan att lyckas.Man tycker att har skulle ha lämnat något spår efter sig om han överhuvudtaget har funnits.Är Mycket intresserad av Lars Andersson Lafvers fru Stina Ringström 1732 som enl Voxna dödsbok skulle varit född i Skinnskatteberg.Hon är lika svårhittad.
Mvh
Torkel

2016-02-27, 22:21
Svar #23

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Hej Torkel m fl!
 
Jag har gett ett svar till dig och andra under . Eftersom det rör en enskild släkt kommer jag bara att svara om Laver-släkten där i fortsättningen. Jag ber er respektera detta. Man får ju inte ha diskussioner om samma ämne på flera platser i Af...  
 
M v h /Leif

2016-02-28, 20:24
Svar #24

Utloggad Anders Väppling

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 417
  • Senast inloggad: 2024-05-03, 05:33
    • Visa profil
Hej!
 
Jag undrar om någon stött på namnet Rising i Skinnskatteberg? Jag har en Daniel Rising (eller hette han Rissing? Tänker på att namnet skrivs med tyskt dubbel-S?) som gifter sig i Malma församling den 17:e Maj 1704, och jag tycker det står att han är ifrån Skinnskatteberg:
 

Källa: Malma C:1 (1656-1721) Bild 13 / sid 9 (AID: v73189.b13.s9, NAD: SE/ULA/11056)

2016-04-05, 23:38
Svar #25

Utloggad Leif Gson Nygård

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Senast inloggad: 2024-04-09, 13:42
    • Visa profil
Jag har ändrat uppgifter i tråden om släkten Laver. Så kolla här, om du är intresserad:


[size=78%]http://forum.genealogi.se/index.php?topic=72065.0[/size]


/Leif G:son Nygård

2016-05-29, 17:55
Svar #26

Utloggad Cristoffer Stenberg

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 70
  • Senast inloggad: 2018-03-23, 13:53
    • Visa profil
Hej.
Min farmors morfar var Erik Vilhelm Eriksson, kallad Skil-Erik. Född 1863-04-25 vid Lienshyttan, Skinnskatteberg. Hans föräldrar och syskon finns redovisade i ett inlägg från den 13 oktober 2003, skrivet av Gunne Ramberg.

http://aforum.genealogi.se/discus/messages/44/50801.html?1069790853

Jag undrar om det är någon som vet vem hans mor Augusta Lundvalls fader var. Hon föddes ju som nämns i inlägget från 2003, den 6 janurai 1843 på Uggelfors ägor, som oäkta dotter till Greta Lisa Ersdotter.

Efternamnet Lundvall skulle ju rimligtvis kunna vara efter fadern. Det fanns ett släktträd tillgängligt tidigare på nätet där Augusta och hennes mor fanns med (kan inte hitta det längre). Personen som ägde detta släktträd hade noterat att det för tiden vid Augustas födelse fanns en skrivare under Riddarhyttan som hette Lundvall, men som senare flyttade från orten.

Jag har letat efter denne Lundvall utan resultat. Jag hoppas därför att det finns någon här på forumet som kan hjälpa mig.

Tack på förhand.

Mvh

Cristoffer Stenberg.

2016-08-15, 12:05
Svar #27

Utloggad Berit Wenngren

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 275
  • Senast inloggad: 2024-05-15, 13:11
    • Visa profil
Svea Hovrätt - Advokatfiskalen Örebro län EXIe:1776 (1612-1630) Bild 240 / sid 21
Jag forskar om Böös-släkter, just nu läser jag domböcker i Sköllersta och Noraskoga (Örebro), och hittade en dom som rör Skinnskatteberg. "Samma tid kom för rätten Mats Nilsson vilken haver haft en äkta hustru och bott med henne i vid qvickesund?, denne säger han sig vara skild ifrån genom bispen i Västerås.....". Några utdrag ur texten - Han tog sig sedan en annan qvinna från Kungsör Anna benämnd..... gifta 8 år... han drog sedan 1611 till Skinnskatteberg och där har han besuttet en dotter till en bergsman.... hennes namn är Bryta Eriksdotter och gjort henne med barn, sedan drog han till Fellingsbro, Sällinge...och belägrat en knektänka.... och gjort henne med barn... 
Med vänlig hälsning Berit 

2017-10-27, 19:33
Svar #28

Utloggad Anders Berglund

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 41
  • Senast inloggad: 2024-05-15, 00:28
    • Visa profil
Gunne Ramberg skrev i november 2004: Jag har bland mina anor Olof Hansson död 1692 i Gävebo, Skinnskatteberg. Han var, enligt dödboken, född 1642 på samma ställe.
 
Bland andra forskare finns olika uppgifter om Olofs föräldrar.
En uppgift säger att föräldrarna var Hans Andersson och Brita Mickelsdotter. En annan att dom var Hans Olofsson och Kerstin Gustafsdotter.
 
Jag förmodar att Olof Hanssons moder var den ålderstigna hustrun och änkan från Gävebo som enligt dödboken begravdes 13 april 1679.
Någon som vet? Gunne Ramberg

Även jag har denne Olof Hansson bland mina anor (han är min MF FF FM MF FF). Kanske har andra forskat vidare på detta sedan 2004, men jag har ännu inte sett något fadersnamn på Olofs far i källorna. Han nämns överallt där jag har träffat på honom som Hans i Gävebo. 
Liksom Eva tar jag "risken" att meddela sedan ämnet först kom upp framforskade uppgifter, men eftersom jag inte sett något tillägg här i Anbytarforum kör jag på i alla fall. Som Eva skriver nämns Hans i Gävebo nästan uteslutande som så, utan patronymikon, men det finns åtminstone ett undantag; i Älvsborgs Lösen för 1616 står "Geffwieboda Hans Andersson". För 1618 står också noterat att han "har en förlamadt gumma".
När dyker då denne Hans - och Gävebo över huvud taget - först upp? Årliga Räntan för 1611 står han med som skattenybyggare, liksom också i "Mantals Register på Jonelag" för samma år: "Hans i Gäffuieboda" - 1 par och 1 piga. (Den nybyggare "Hans i Öster Järåhn" som finns i mantalslängden av den 17/12 1606 är däremot inte vår man; han heter Hans Iffuarsson i Årliga Räntan för 1611, och är där änkling.)
Men det finns ännu ett belägg, och inget dåligt sådant. I Riksarkivets Renoverade domböcker, Västmanlands län 1593-1632, vol. 1c, p 626v står följande:
"Den 10 februarij 1610 höldz laga tingh med almogen af Skinskatta bärgzlag och Malma Sochnes fiärding uthi Dagharsbodha [...]
Stodho ihn för rättan Hans Andersson i Gäfieboda och hans hus(t?)r(o) Brita Knutzdotter, och lagligen effter hwar annars dödh skänchte och gåfwo hwar annan för(?)ne  Gäfieboda och all lössöre, bådhe löst och fast Och effter H: Britas förre man för(ph)ne Gäfieboda först af Skog och marck op rÿdiade, och nu sedan Hans Andersson thz opbÿgd, och the bådhe mång trött stund ther nedlagd, såsom och theras lössöre hafwa the af deris aflinge förwärfwet. Och afsagdes att om nogon them effter annars dödh går thill annatt giffte, thå skall han gifwa then dödes arfwinge 3 skipdh Stångiern, hwar och icke skola theras arfwinger ghå thill arfz som lag förmå, broder broders lutt och sÿster sÿsters lutt. Hwilken gåfwo bleff them effter thz första och 9 Cap:pittell i Jorda balken."

2019-05-27, 11:10
Svar #29

Utloggad Stefan Simander

  • Stefan Simander
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 7204
  • Senast inloggad: 2024-04-30, 15:35
  • Stefan Simander www.freewebs.com/simander
    • Visa profil
    • www.freewebs.com/simander, Simanderska palatset
För mer om Anna Maja Jansdotters anor och övrig släkt i Lindesbergs landsförsamling (Linde), se:
https://forum.rotter.se/index.php?topic=43427.msg1505610#msg1505610

Angående Anna Maja Jansdotter (gift Åberg) född den 13 juli 1775. (Inte 15/4 1775 som tidigare angetts felaktigt, sannolikt på en felaktigt läst husförhörslängd, se nedan!) i Lindesbergs landsförsamling. Död 1860-11-10 (10 november 1860. 10/11 1860), Skinnskatteberg församling.

Nr 19. Avlidne Fiskaren Per Åbergs änka Anna Maja Jansdotter i Smaltorp. Född i Linde 1775. Gift 1798 med Per Åberg, som dog 1839. Fattighjon. 5 Söner och 3 döttrar, därav 1 Son död. Uppförande: Beskedligt. Ålderdomssjuklighet. Död den 10 november 1860. Omkring 85 år. Begravd den 17 november. Folio(sida) i Förhörsboken 905.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020423_00042

Gift som Pigan Maja Jansdotter i Uttersberg i Skinnskatteberg den 14 oktober 1798 (14/10 1798, 1798-10-14) med drängen Per Svensson Åberg i Uttersberg, född 1774, Skinnskatteberg och död 1839, Skinnskatteberg. Gott vittnesbörd. Giftoman Daniel Albrechtsson(Albrektsson) i Bråten.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020418_00039#23

DISBYT:
Lars Åke Ungerswen i Borlänge
Ändringsdatum: 2018-08-28

Familjeöversikt för Per Svensson Åberg

Fader: Sven Olsson
 f 1735 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1804 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Moder:  Caisa Hansdotter
 f 1731 Hed, Västmanlands län
 d 1790 Hed, Västmanlands län

Peter/Per Svensson Åberg
 f 1774 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1798 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1839 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 
Gift med Anna Maja Jansdotter
 f 1775 Lindesbergs Landsförsamling, Örebro län; v 1798 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1860 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Barn:

Johan Åberg Qvist
 f 1799 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1825 Skinnskatteberg, Västmanlands län ; d 1883 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Anna Caisa Åberg
 f 1801 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1893 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Petter/Per Åberg
 f 1803 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1832 Köping, Västmanlands län; d 1884 Björskog, Västmanlands län 

Maja Stina Åberg
 f 1806 Skinnskatteberg, Västmanlands län; levde 1806 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Sven Åberg
 f 1809 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1832 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1893 Västervåla, Västmanlands län

Anders Åberg
 f 1811 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1883 Norrbärke, Dalarnas län
 
Jacob Åberg
 f 1815 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1815 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Johanna Åberg
 f 1817 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1839 Hed, Västmanlands län
----------------------------------------------------------------------------

Familjeöversikt för Johanna Åberg

Per Svensson Åberg
 f 1774 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1798 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1839 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Anna Maja Jansdotter
 f 1775 Lindesbergs Landsförsamling, Örebro län;
 v 1798 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1860 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 
Barn:

Johanna Åberg
 f 1817 Skinnskatteberg, Västmanlands län;
 levde 1817 Skinnskatteberg, Västmanlands län;
 v 1839 Hed, Västmanlands län ;
 
Gift med Jan Andersson
 f 1818 Hed, Västmanlands län; v 1839 Hed, Västmanlands län

Barn:

Anders Gustaf Jansson
 f 1847 Hed, Västmanlands län

Gift med Kristina Gustava Öhman f 1847 Köping, Västmanlands län

Barn:

Per Gustaf Andersson
 f 1871 Hed, Västmanlands län; v 1895 Sura, Västmanlands län ; d 1934 Sura, Västmanlands län

Karl Alfred Andersson
 f 1874 Hed, Västmanlands län

Herman Gottfrid Andersson
 f 1879 Sura, Västmanlands län

Sofia Vilhelmina Andersson
 f 1881 Ramnäs, Västmanlands län

August Eugen Andersson
 f 1887 Ramnäs, Västmanlands län

Frida Cecilia Andersson
 f 1892 Ramnäs, Västmanlands län
------------------------------------------------------

Anna Maja Jansdotter (gift med Åberg) är även inlagd i Bygdeband av Gunne Ramberg:

Källa: http://www.bygdeband.se/person/2615957/sverige/vastmanlands-lan/skinnskatteberg/skinnskatteberg/ratt-jansdotter-gift-aberg/

-------------------------------------------------------------------------------------

Anna Maja Jansdotter (Anna Maria Johansdotter Frisk) föddes den 13 juli 1775 i Vedevåg(Wedvåg) och döptes den 16 juli.

Fader: Låssmedsgesällen Johan (Olofsson) Frisk, född 16 oktober 1750 i Vedevåg.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001806_00144

Gift 1775 med

Moder: Hustru Stina Ersdotter/Eriksdotter, född 30 mars 1743 i Skinnskatteberg.

Källa: Husförhörslängder för Vedevågs bruk, SE/ULA/10851/A I b/2 (1773-1776) sidan 7.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001809_00021
Pigan Stina Ersdotter, född 1743 i Skinnskatteberg. Inflyttad från Fellingsbro 1772. Gift 1775.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001767_00074

17 april 1775 (17/4 1775, 17750417) vigdes "Gesällen Johan Frisk och Piga Stina Ersdotter. Bägge i Wedevåg. Pigans Giftoman Qvarfordt i Wedevåg."
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001819_00011

Fadern Johan Frisk "flyttade 1778 N:o 5 till Husaby i Skara stift såsom rymd". Attest nr 5 utfärdad den 5 februari 1778. Död.

Modern Stina Ersdotter flyttade med dottern Anna Maja Jansdotter hem till Skinnskatteberg 1777, attest nr 6, utfärdad den 3 februari 1777.

Källor:
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001767_00015

https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0001792_00025#27
--------------------------------------------------------------------------------------

Skinnskatteberg. Nr 15. Kersten. Erick Arwedsson(Arvidsson) och Hustru Anna Jacobsdotters barn i Holmsjön, född 30 mars 1743, döpt den 1 april.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020409_00106

Det stämmer utmärkt med den giftoman Daniel Albrechtsson(Albrektsson) i Bråten, född 1750 i , Anna Maja Jansdotter har vid sitt gifte 1798. Daniel är nämligen gift med Anna Majas moster Anna Ersdotter, född 1755.

Dottern Stina Ersdotter, född (30 mars) 1743, flyttar från hemmet i Kallmora i Skinnskatteberg till Wedwåg(Vedevåg i Lindesbergs landsförsamling) 1772.
Husförhörslängd A I/6 a (1770-1774) sidan 80.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020368_00089

Se familjen också i A I/7 b (1775-1785) sidan 82.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020371_00096
--------------------------------------------------------------------------------------

Från DISBYT:

Peter Holm i Lund
Ändringsdatum: 2013-04-26

Familjeöversikt för Erik Arvidsson

Fader: Arvid Jacobsson
 f 1685 Ramsberg, Örebro län
v 1710 Ramsberg, Örebro län
 d 1741 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Moder: Kerstin Ersdotter
 v 1710 Ramsberg, Örebro län
 d 1756 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Erik Arvidsson
 f 29/10 1713 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1743 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 5/1 1782 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Gift med
Anna Jacobsdotter
 f 9/2 1723 Skinnskatteberg, Västmanlands län
v 9/1? 1743 Skinnskatteberg, Västmanlands län
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020409_00141
d 1810 Skinnskatteberg, Västmanlands län
"Drängen Jacob(=Erik?) Arwedsson i Holmsiön lyst 1 gången
dz 9 Januari sammanwigdes.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0020409_00141

Barn:

Kerstin Ersdotter
 f (30 mars) 1743 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Eriksson
 f 1745 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1746 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Ersdotter
 f 1747 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1750 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Ersdotter
 f 1748 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Brita Ersdotter
 f 1750 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1750 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Ersdotter
 f 1751 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1751 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Eriksson
 f 1753 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1753 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Ersdotter
 f 1755 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1775 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1819 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Brita Ersdotter
 f 1756 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Eriksson
 f 1757 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Lisa Ersdotter
 f 1759 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1763 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Kajsa Ersdotter
 f 1761 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1761 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Erik Eriksson
 f 1762 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1763 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Erik Eriksson
 f 1766 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1766 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anders Eriksson
 f 1767 Skinnskatteberg, Västmanlands län 
---------------------------------------------------------

Familjeöversikt för Jacob Sigfridsson

Fader: Sigfrid Simonsson
 f 1604 Finland
 v 1644 Skinnskatteberg, Västmanlands län
d 1684 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Moder: Karin Sigfridsdotter
 f 1626 Ramsberg, Örebro län
v 1644 Skinnskatteberg, Västmanlands län
d 1706 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Jacob Sigfridsson
 f 1658 Skinnskatteberg, Västmanlands län
v 1680 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1716 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Gift med
Brita Andersdotter
 f 1650 Skinnskatteberg, Västmanlands län;
v 1680 Skinnskatteberg, Västmanlands län;
d 1725 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Barn:

Karin Jacobsdotter
 f 1681 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1697 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Kerstin Jacobsdotter
 f 1682 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1752 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Margareta Jacobsdotter
 f 1683 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1752 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Arvid Jacobsson
 f 1685 Ramsberg, Örebro län; v 1710 Ramsberg, Örebro län; d 1741 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Johan Jacobsson
 f 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län; f 1688 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1688 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Brita Jacobsdotter
 f 1690 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1690 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Jacobsson
 f 1691 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1697 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Erik Jacobsson
 f 1695 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1697 Skinnskatteberg, Västmanlands län
-------------------------------------------------------------------------------


Familjeöversikt för Karin Sigfridsdotter

Fader: Sigfrid Finne

Moder: Brita Matsdotter
 d 1666 Skinnskatteberg, Västmanlands län

 Karin Sigfridsdotter
 f 1626 Ramsberg, Örebro län
v 1644 Skinnskatteberg, Västmanlands län
d 1706 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 
Gift med
Sigfrid Simonsson
 f 1604 Finland; v 1644 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1684 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Barn:

Margareta Sigfridsdotter
 f omkring 1651 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Sigfridsson
 f 1658 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1680 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1716 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jan Sigfridsson
 f 1661 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1683 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1735 Skinnskatteberg, Västmanlands län
--------------------------------------------------------------------------------


Familjeöversikt för Erik Eskilsson

Fader: Eskil Ersson
 f 1590 Ramsberg, Örebro län
d 1685 Ramsberg, Örebro län

Moder: Anna Sigfridsdotter (Anförluster. Fader: Sigfrid Finne. Moder: Brita Matsdotter d 1666 Skinnskatteberg, Västmanlands län)

Erik Eskilsson
 f omkring 1635 Ramsberg, Örebro län
d 1721 Ramsberg, Örebro län
 
Gift med
Kerstin Persdotter
 d 1725 Ramsberg, Örebro län

Barn:

Erik Ersson
 f 1666 Ramsberg, Örebro län
Eskil Ersson
 f 1667 Ramsberg, Örebro län
Lars Ersson
 f 1669 Ramsberg, Örebro län
Anna Ersdotter
 f 1671 Ramsberg, Örebro län
Anders Ersson
 f 1677 Ramsberg, Örebro län
Tomas Ersson
 f 1678 Ramsberg, Örebro län
Göran Ersson
 f 1680 Ramsberg, Örebro län
Mats Ersson
 f 1683 Ramsberg, Örebro län
Jacob Ersson
 f 1687 Ramsberg, Örebro län
Karin Ersdotter
 f 1689 Ramsberg, Örebro län
Kerstin Ersdotter
 v 1710 Ramsberg, Örebro län; d 1756 Skinnskatteberg, Västmanlands län 
--------------------------------------------------------------------------------------------

Familjeöversikt för Jacob Pålsson

Fader: Pål Olofsson
 f 1655 Ekshärad, Värmlands län
v 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1742 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Moder: Kerstin Tomasdotter
 v 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1726 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Jacob Pålsson
 f 1697 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1720 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1766 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Gift med
Kerstin Hansdotter
 f 1700 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1720 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1754 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Barn:

Kerstin Jacobsdotter
 f 1720 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1729 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Jacobsdotter
 f 1723 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1743 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1810 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Olof Jacobsson
 f 1724 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1724 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Brita Jacobsdotter
 f 1726 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1726 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Jacobsdotter
 f 1727 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1729 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Jacobsson
 f 1728 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1728 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Per Jacobsson
 f 1729 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Tomas Jacobsson
 f 1730 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Jacobsson
 f 1732 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Jacobsdotter
 f 1734 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1734 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anders Jacobsson
 f 1735 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1780 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Olof Jacobsson
 f 1738 Skinnskatteberg, Västmanlands län
--------------------------------------------------------------------------------------

Familjeöversikt för Pål Olofsson

Fader: Olof Simsson
 d omkring 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Moder: Marit Pålsdotter
 d 1716 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Pål Olofsson
 f 1655 Ekshärad, Värmlands län
v 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 d 1742 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 
Gift med
Kerstin Tomasdotter
 v 1687 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1726 Skinnskatteberg, Västmanlands län (Fader: Tomas Tomasson f omkring 1635 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1675 Söderbärke, Dalarnas län

Barn:

Brita Pålsdotter
 f 1688 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1689 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Lisa Pålsdotter
 f 1689 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1762 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Pålsdotter
 f 1691 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1691 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Kerstin Pålsdotter
 f 1692 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1776 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Olof Pålsson
 f 1694 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Marit Pålsdotter
 f 1696 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1696 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Pålsson
 f 1697 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1720 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1766 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Pålsdotter
 f 1701 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Tomas Pålsson
 f 1702 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Simon Pålsson
 f 1704 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1704 Skinnskatteberg, Västmanlands län
-----------------------------------------------------------------------------------


Familjeöversikt för Hans Persson

Fader: Per Hansson
 barn födda 1661 Skinnskatteberg, Västmanlands län;
Moder: Brita Andersdotter
 
Hans Persson
 f 1661 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 v 1685 Ramsberg, Örebro län
 d 1745 Skinnskatteberg, Västmanlands län
 
Gift med Anna Matsdotter
 f 1666 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1685 Ramsberg, Örebro län; d 1730 Skinnskatteberg, Västmanlands län

Barn:

Per Hansson
 f 1688 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Mattias Hansson
 f 1689 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Jacob Hansson
 f 1692 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Anna Hansdotter
 f 1694 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Sara Hansdotter
 f 1696 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1737 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Kerstin Hansdotter
 f 1700 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1720 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1754 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Brita Hansdotter
 f 1702 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1768 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Hansdotter
 f 1704 Skinnskatteberg, Västmanlands län
Maria Hansdotter
 f 1707 Skinnskatteberg, Västmanlands län 
---------------------------------------------------------------------------------------


Familjeöversikt för Mathias (Matz) Mineur

Jacques Mineur
 f 1611 Holland (Fader: Anthoine Le Mineur, f 1580 Holland; d 1656 Film, Uppsala län)

Moder: Jenne Henrichsdotter/Henriksdotter
 f 1605 Holland

Mathias (Matz) Mineur
 f omkring 1632 Skinnskatteberg, Västmanlands län
d 1697 Ramsberg, Örebro län
 
Gift med
Anna Andersdotter
 f 1639 Skinnskatteberg, Västmanlands län; d 1713 Ramsberg, Örebro län (Fader: Anders Nilsson. Moder: Brita Göransdotter)

Barn:

Anna Matsdotter
 f 1666 Skinnskatteberg, Västmanlands län; v 1685 Ramsberg, Örebro län; d 1730 Skinnskatteberg, Västmanlands län 
----------------------------------------------------------------------------------------

1. Lars Ungerswen
2. <privat> Andersson
3. Erik Axel Andersson b. 9 Mars 1874, Norrbärke, Dalarna, Sverige; d. 8 Augusti 1906, Norrbärke, Dalarna, Sverige

3. Anna Lovisa Andersson b. 22 September 1867, Norrbärke, Dalarna, Sverige; d. 19 Mars 1913, Norrbärke, Dalarna, Sverige
4. Anders Andersson b. 11 Augusti 1840, Norrbärke, Dalarna, Sverige; d. 22 September 1914, Hemmings, Norrbärke, Dalarna, Sverige

4. Maja Stina Åberg b. cirka 1834, Skinnskatteberg, Västmanland, Sverige
5. Anders Åberg b. 27 Juli 1811, Skinnskatteberg, Skinnskatteberg, Västmanland County, Sweden; d. 11 Juni 1883, Smedjebacken, Smedjebacken, Dalarna County, Sweden

6. Petter Svensson Åberg b. 30 Maj 1774, Skinnskatteberg, Skinnskatteberg, Västmanland County, Sweden; d. 16 November 1839, Skinnskatteberg, Skinnskatteberg, Västmanland County, Sweden

6. Anna Maja Jansdotter b. (15 April=FEL!!!) 13 juli 1775, Lindesberg, Lindesberg, Örebro County, Sweden; d. 1860, Skinnskatteberg, Skinnskatteberg, Västmanland County, Sweden

Källa: https://www.geni.com/list/ancestors/6000000046957988322?compare_id=6000000015346764867&dna_test_type=at#12

--------------------------------------------------------------------------------------

För mer om Anna Maja Jansdotters anor och övrig släkt i Lindesbergs landsförsamling (Linde), se som sagt:
https://forum.rotter.se/index.php?topic=43427.msg1505610#msg1505610

Med vänlig hälsning
Stefan Simander
Stefan Simander
Gamla Uppsala + Järlåsa, Sweden
www.freewebs.com/simander
076 - 228 94 22

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna