ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2006-10-28  (läst 2892 gånger)

2006-03-10, 18:17
läst 2892 gånger

Utloggad Gunilla Johnson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 86
  • Senast inloggad: 2018-09-25, 17:10
    • Visa profil
HEJ!
Hoppas detta är rätt forum att fråga!  
Enligt erhållna, otydliga anteckningar har jag en anfader som heter Jan Nilsson f 1764 i Gåsborns fs. Han var gift med änkan Cajsa Olsdotter f 1789, Rämmens sn.Familjen bodde i Granberget, Rämmens sn.
I Husförhörsboken AI:6 1827 - 1831 sid 29 finns hans namn med namnet Torup tillskrivet.  
Finns någon ort/fastighet i denna trakt som heter Torup, eller vad kan det betyda?
Sonen Magnus tog namnet Granberg vilket sedan fortsatte vara familjenamn.
Tacksam för hjälp
GJ

2006-04-29, 10:56
Svar #1

Utloggad Barbro Källström Ericson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 97
  • Senast inloggad: 2012-07-05, 21:51
    • Visa profil
Jag söker föräldrarna till Anna Pettersdotter f. 2/1 1811 i Rämmen. Hon var gift med Jan Nilsson f. 1802 i Rämmen.  
 
Tacksam för hjälp
Barbro

2006-04-29, 13:15
Svar #2

Utloggad Olle Andersson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1081
  • Senast inloggad: 2019-03-22, 19:32
    • Visa profil
Barbro!
 
Anna född i Dalkarlsjön
Far Torparen Petter Nilsson f. 1779
Mor Stina Olsdotter f.1783
 
Födelsebok:
520.6.76100  [Närke och Värmland; Värmland]  Rämen,  C.2, Födde, 1805-1839, 47-0,  Sida 30 av 247    
 
Husförhör:
520.8.131600  [Närke och Värmland; Värmland]  Rämen,  AI.2, Husförhör, 1804-1811, 288-0,  Sida 200 av 206
 
Hälsningar
 
Olle

2006-04-30, 16:34
Svar #3

Utloggad Ewa Bertram

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 200
  • Senast inloggad: 2009-07-09, 09:05
    • Visa profil
Hej, jag söker efter föräldrarna till Lars Ahlin/Alin, född 1814-12-26 i Rämshyttan, Rämmen.
Han gifter sig 1:a gången med Gustava Löfgren, född 1814-04-06 i Gåsborn, död 1851-04-27 i Svartnäs,Svärdsjö.Barn: Dödfödd flicka, född 1848-11-22 och Edvin, född 1851-04-19, födda i Svartnäs,Svärdsjö.
Gift 2:a gången med Anna Stina Olsdotter, född 1822-08-02 i Rönnbacken, Åmot. Barn: Lars Axel, född 1853-02-14, Anna Lisa, född 1854-12-20 och Per Olof, född 1857-01-12, alla födda i Svartnäs,Svärdsjö.
Trevlig valborg önskar Ewa Bertram!

2006-04-30, 17:00
Svar #4

Utloggad Olle Andersson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1081
  • Senast inloggad: 2019-03-22, 19:32
    • Visa profil
Ewa!
 
Lars född i Rämen
Far Pär Göransson född 13/12 1756 Gåsborn
Mor Maria Larsdotter född 3/11 1780  
 
Alla barn med födelsedatum:
Pär 18060315
Jan 18080623
Christopher 18101009
Lars 18141226
Lisa Catharina 18121210
Arvid Gustaf 18160218
Carl Mauritz 18190310
Aron 18210401
 
Trevlig Valborg
Olle

2006-04-30, 18:07
Svar #5

Utloggad Ewa Bertram

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 200
  • Senast inloggad: 2009-07-09, 09:05
    • Visa profil
Oj, det va snabbt svarat! Tusen tack! Förstår nu varför jag inte hittar några fler Ahlin....
Ha en bra kväll,Ewa

2006-05-01, 10:45
Svar #6

Utloggad Barbro Källström Ericson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 97
  • Senast inloggad: 2012-07-05, 21:51
    • Visa profil
Tack, Olle!
Det var till stor hjälp!
 
Hälsningar  
Barbro

2006-06-19, 08:16
Svar #7

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Hej!  
Jag har kommit in på lite Rämmen-folk, och vill höra om det är någon som har syskon till nedanstående Lisa, samt anor till henne. Jag skickar vad jag hittills har hittat som jag inte kunnat följa upp i några böcker.
 
Lisa Hindriksdotter
f. 1759-11-04 i Åkerhöjden, Gåsborn (S)
(Se Gåsborn C:2 1733-1775, s. 400, GID 490.32.84500)
gm. Nils Danielsson Scherp
 
--- I ---
 
f
Hindrick Hindersson
f. 1729 i Åkerhöjden, Rämmen (S)
 
m
Brita Jonsdotter
 
--- II ---
 
ff
Henrik Karlsson
fm  
Katarina Tomsdotter  
f. omkr. 1698
d. 1773
 
--- III ---
 
fff    
Karl Olofsson Kropp  
Bosatt i Linnerhöjden, Rämmen (S).  
Nämnd 1703
ffm
Karin Eriksdotter
 
--- IV ---
 
ffff
Olof Olsson Kropp
Rämmen (S).
Nämnd 1662
 
--- V ---
 
fffff  
Olof Kropp
Bergsman vid Nordmarkshyttan.
Nämnd 1645
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-06-19, 15:52
Svar #8

Carin Widén

Hej Fredd
Jag har en bror till Lisa Hindriksdotter antecknad, Hindrik Hindriksson f 1757-07-05 i Åkerhöjden gift med Brita Jansdotter f 1760-10-29 i Vattbäcken, Gåsborn.
Jag har för mig att Lisa Hindriksdotter är Dan Anderssona morfars farmor. Stämmer det?
Carin

2006-06-19, 18:04
Svar #9

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Tack så mycket Carin!
Ja visst är det Dan Anderssons morfars farmor! Jag håller på och gräver lite både bakåt och framåt på lite sidogrenar som korsar mina anor och tänkte ta med Dans gren bakåt också.
 
Jag sitter nu och grunnar lite på Nils Danielsson Scherps mor, Maria Larsdotter (d. 1772-11-06 i Igelhöjden, Gåsborn), om vilka som är rätt föräldrar. Jag har två olika uppgifter:
Erik Hellerström skriver att hon var född 1724 och dotter till Lars Israelsson i Tomsjön, Gåsborn och Karin Carlsdotter från Långbanshyttan.
Men jag har fått uppgifter att hon kan varit född 1723, och finner följande notis det året:
Gåsborn C:1 1695-1733, s. 283, GID 490.31.49800
1723 Jan. d: 28 föd. Lars Pärsons och hust: Karin Nilsdotters barn i Långbans Ende och Feb d: 3 Christnadt och kallat___Maria
 
Jag har inga längder att följa (jag vet inte om Gåsborn kanske finns med i Färnebo denna tid?)
 
Sedan funderar jag på om Daniel Nilssons mor Kerstin Danielsdotter var dotter till Daniel Persson i Igelhöjden. Jag hittar i alla fall följande dödsruna på henne:
Igelhögden
Maij d. 27 dödde änkan Kerstin Daniells Dotter utj Swulsiuka begrofs d. 10 maij der På war 70 år
Gåsborn E:1 1733-1779, s. 73, GID 490.35.23600
(Notera att dödsdatumet verkar skumt, det måste väl vara menat den 27 april?).
 
Sedan är det förstås roligt med syskon om någon har detta.
 
Tack så mycket!
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-06-25, 15:52
Svar #10

Utloggad Gunnar Stolpe

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 39
  • Senast inloggad: 2010-11-09, 16:49
    • Visa profil
Svar om Lisa Hindriksdotter i Åkerhöjden
 
Lisa Hindriksdotter hade minst nio syskon antecknade i Gåsborn C:2. Syskonskaran bestod av:
Anders 1752 4/12, Anders 1754 17/12, Hindrik 1757 5/7, Lisa 1759 4/11, Johan 1761 14/5, Britta 1763 28/3, Nils 1764 3/9, Kajsa 1766 12/12, Lena 1769 19/3, Britta 1771 21/12.  
Alla var födda i Åkerhöjden.
 
Modern Britta Jonsdotter var möjligen dotter till Jon Andersson och Karin Johansdotter i Östervik och född 1731 5/5. Det finns dock ett par invändningar mot detta varför det skulle behöva verifieras.
 
Vad beträffar Hindrik Hinderssons anor har det insmugit sig ett led för mycket. Karl Olofsson Kropp var inte son till Olof Olofsson Kropp utan de var bröder. Båda var söner till Olof Persson Kropp i Linnerhöjden. Jag antar att misstaget emanerar från Hellerström. Se i stället Anna Westlunds artiklar i Släkt och Hävd 1983 och i Finnkultur 1984:2.
 
Vänligen Gunnar Stolpe

2006-06-25, 20:29
Svar #11

Utloggad Björn Sonesson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1141
  • Senast inloggad: 2019-01-08, 16:38
    • Visa profil
Hej. Olof Persson Kropp var gift med Ingeborg/Ingrid Henriksdotter Kukkoinen. Hennes föräldrar Henrik och Agnes fanns i Rämmen 1654, men flyttade något senare till och grundade (Västra) Näsberget, Norra Ny socken. Se inlägg gjorda på denna sida i september 2002.  
(Östra Näsberget på Malungssidan tillkom först i slutet av 1700-talet.)
Finnkultur Förr och Nu hade i flera år en serie artiklar om Finska släktnamn och ortnamn. Annat bra om finnkultur finns att läsa på FINNSAM:s hemsida, bl.a. finns där en databas.  
mvh Björn

2006-06-26, 17:23
Svar #12

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Jättevarmt tack för all hjälp!  
Det är intressant när det kommer in lite finnar också, att försöka se om man kan följa dem vart de kom ifrån och vad deras släktnamn har för ursprung.
Det vore intressant att se någon sammanställningar med ättlingar till folket i Näsrämmen, Omsjön och Laggsundet om någon har gjort något sådant eftersom jag har flera anor därifrån. Jag sitter just nu och kikar om jag kan komma vidare bakåt från Brita Hindersdotter i Laggsundet (f. troligen 1677-09-16, d. 1756-11-15) bl.a.  
Imorgon och i övermorgon ska jag till Hällefors och gräva i lite arkivgömmor på bl.a. hembygdsgården.
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad,
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-07-03, 21:25
Svar #13

Mats Pettersson

Hej!
Jag söker efter föräldrarna till min ff ff ff. Han hette Olof Pettersson och föddes den 25-7-1787 i Rämmen. Enligt en osäker uppgift jag har ska hans far ha hetat Per Tomasson född 1743 och modern ska vara Catharina Börjesdotter född 1747. Finns det någon som kan hjälpa mig med detta? Tacksam för svar.
Mvh
Mats Pettersson
Hallsberg

2006-07-04, 11:45
Svar #14

lena andersson

Hej Mats. Jag har kollat födelseboken och husförhör. Dina uppgifter stämmer.
Familjen bor i Lönhögden och det finns ytterligare några barn: s. Jan f. 1779 s. -?- f. 1780 d.Lisa f.1783 s. Olof f. 1787 och d. Maria f.1790
Sida i Husförhör: AI:1 s. 68 (gid. 520.7.103600)

2006-07-04, 19:41
Svar #15

Mats Pettersson

Hej Lena. Tack för hjälpen. Jag har varit inne på Genline och det stämmer det du skriver. Jag tror däremot att det heter Lonhöjden (?).
M v h
Mats Pettersson
Hallsberg

2006-07-04, 22:38
Svar #16

lena andersson

mats. Det kanske de gjorde då. Idag heter det Lönnhöjden har jag för mig.

2006-07-13, 23:41
Svar #17

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Hej!  
Jag söker anor till min ff fm ff fm mm f Jan Ersson i Djuprämmen.
Jag härstammar från hans dotter Maria Jans/Johansdotter f. 1679 i Djuprämmen, d. 1710. Hon bodde i Säfsbyn, Frösaråsen och Gällinge i Säfsnäs.
Hon gifte sig första gången med Pål Johansson f. 1670 och andra gången med Hindrik Matson f. 1676 som är min ana.
 
Tacksam för anor och syskon!
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad,
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-07-26, 23:02
Svar #18

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Hej!
Jag kan gladeligen meddela att jag fått tag i de uppgifter jag sökte kring Johan Ersson i förra inlägget och tackar så hjärtligt för detta.
 
Nu är jag lite nyfiken på om någon vet vart Carl Pettersson (f. 5/8 1821 i Stjärnberget), gift med Johanna Larsdotter (f. 9/2 1822 i Hjulsjöhöjden, Hällefors) - tar vägen efter Rämmen AI:8, där de bor på Kartbacken (s. 172, GID 520.1.9500).
 
Jag är också tacksam för barn och ättlingar.  
Om någon kan tyda vad det står längst till höger i husförhörslängden AI:8 så är detta också av intresse, det är ihoptryckt och smått och svårt att läsa, men jag antar att det mest står noterat om deras vigsel som ägde rum 2/10 1842. Jag har inte kunnat uttyda vart vigseln ägde rum (se Hällefors E:4 1835-1861, GID 2240.19.24900).
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad,
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-07-27, 12:30
Svar #19

Carin Widén

Fredd!
Jag har en anteckning att familjen flyttar 1865 till Nyed.  
Barn: Johanna Eleonora 1843, Karl Johan 1845 i Nordmarkshyttan??, Augusta 1849, Matilda Maria 1852, Anna Lovisa 1852, August 1854, Jan Erik 1857 och Kristina Vilhelmina 1860. Jag vet inte var Johanna E var född och eftersom övriga barn utom Karl Johan är födda i Gåsborn, bör han kollas särskilt.
Tyvärr har jag krångel med Genline, men Carl och Johanna vigs 22/10 1842 i Hällefors. Kan det möjligtvis stå att vigseln ägt rum i prestgården?
Carin

2006-08-04, 09:29
Svar #20

Marianne Andersson

Hej
Kan någon berätta vad som hände med Anna Paulina f 1872 i Rämens sn. Lesjöfors bruk. Mor var Anna Lovisa Petersson f.1843 i Gåsborns fs. gift med Karl Lindström född 1839 i Lungsunds fs.
Tackar på förhand!
Marianne Andersson

2006-08-04, 11:35
Svar #21

Maritha Berglund

Anna Paulina Lindström, född 1872-05-04 i Rämmens socken i Värmland. Utvandrade 1892, sannolikt 1892-04-22 från Göteborg med slutdestination New York.  
Detta tror Lars Jonsson som sökte samma ???? dam 2003. Han fick följande svar från  Karin Björkholm :Kanske det är din Anna som reser ut med ARIZONA våren 1892  
Built by John Elder & Company, Glasgow, Scotland, 1879. 5,147 gross tons; 465 (bp) feet long; 45 feet wide. Compound engine, single screw. Service speed 16 knots. 1,210 passengers (140 first class, 70 second class, 1,000 third class).  
 
Built for Guion Steamship Line, British flag, in 1879 and named Arizona. Liverpool-New York, San Francisco-Far East 1894-98 service. Won the transatlantic Blue Ribbon for speed in 1879. Sold to US Government, in 1898 and renamed USS Hancock. Scrapped in 1926.  
You will find that only one Anna Lindstrom, age 19-20 came through Ellis Island in 1892. She is listed on the SS Arizona, arriving in New York on May 09, 1892. She is listed as age 20, single,female and of Swedish ethnicity. The ship came from Liverpool, England with an intermediate stop at Queenstown (aka Cobh today)located on the southern coast of Ireland. There were numerous Swedes, Norwegians, English, Irish as well as others on board.  
 
One can speculate that a ship went from Gothenberg (Goeteborg), up to Oslo (aka Christiana), possibly stopped at Christiansand on the southern tip of Norway and then went directly to either Liverpool or to Hull, England where they took a train across England to Liverpool.  
mvh Maritha

2006-08-16, 00:22
Svar #22

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 588
  • Senast inloggad: 2024-06-13, 01:42
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Stort tack Carin!
Jag har lyckats följa familjen nu, däremot emigrerade de till Amerika efter att ha flyttat runt ett tag och bott på undantag i slutet.
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad,
fredd.holm.arno@folkbildning.net

2006-10-11, 22:30
Svar #23

Utloggad Katarina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 98
  • Senast inloggad: 2018-11-04, 13:53
    • Visa profil
Hej jag söker Gustav svensson född 1863 i Rämmen och hans son Filip Svensson Född 1890 i Rämmen.
Tacksam för upplysningar.
 
MVH. Katarina.

2006-10-12, 08:00
Svar #24

Utloggad Hanne Berndtsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3654
  • Senast inloggad: 2015-09-30, 19:41
    • Visa profil
Hej Katarina,
 
källa Sv. Befolkning 1900.
 
Post 2899231
Svensson, Gustaf
Uppsättare
f. 1863 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
Gift man, far i familjen
Domnarfvet förvaltningen Arbetarbostad N:o 15
Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
Födelseort i källan: Räm Verml. l.
 
 
Post 2899232
Nylén, Emma Cristina
f. 1864 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Domnarfvet förvaltningen Arbetarbostad N:o 15
Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
Födelseort i källan: Räm Verml. l.
 
 
Post 2899230
Anna Cristina
f. 1887 i Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
d.
Flicka, barn i familjen
Domnarfvet förvaltningen Arbetarbostad N:o 15
Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
Födelseort i källan: St. Tuna
 
 
Post 2899228
Gustaf Filip
f. 1890 i Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
s.
Pojke, barn i familjen
Domnarfvet förvaltningen Arbetarbostad N:o 15
Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
Födelseort i källan: St. Tuna
 
 
Post 2899229
Hilma Augusta
f. 1895 i Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
d.
Flicka, barn i familjen
Domnarfvet förvaltningen Arbetarbostad N:o 15
Stora Tuna (Kopparbergs län, Dalarna)
Födelseort i källan: St. Tuna
....................................
 
Källa Emibas
 
Post 819880
Eriksson Svensson, Hilma Augusta
Fru (gift kvinna)
 
f. 9/12 1895 i Stora Tuna, Kopparbergs län (Dalarna)
 
Utvandrad 28/2 1924 från Lesjöfors, Rämmen, Värmlands län (Värmland) till Nordamerika
 
0381924001 - Bilaga/ytterligare information finns. Kontakta Emigrantregistret i Karlstad
 
Källa: Husförhörslängd, s. 500
Emibas emigrationsakt: Rämmen S 1924 001
 
 
Källa Emigranten Populär 2006
 
Namn: HILMA AUGUSTA ERIKSSON SVENSSON
Kön: K     Född: 1895-12-09
Församling: STORA TUNA     Län: W
Yrke/Titel: FRU     Civilstånd: G
Hemförsaml: RÄMMEN     Län: S
Bosatt: LESJÖFORS
Utvandrdag: 1924-02-28     Ålder: 28
Ensam/Familj: ENSAM
Destland: N. AMERIKA     Landskod:  
Sida i husförhörslängd: 500
Huvudakt:      Aktnr: 001
Löpnummer: 6    Källhänvisn:  
Anteckning: 0381924001
......................................
 
Hittar inga uppgifter om någon utav de andra personerna i någon utav källorna. Har även sökt i Sv. Dödbok 1947-2003 utan resultat.
 
Hoppas någon annan här har bättre tur.  
 
 
mvh Hanne

2006-10-13, 12:13
Svar #25

Utloggad Katarina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 98
  • Senast inloggad: 2018-11-04, 13:53
    • Visa profil
Hej Hanne.
Tack så hemskt mycket du är en ängel.
Mvh. Katarina

2006-10-13, 18:42
Svar #26

Utloggad Katarina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 98
  • Senast inloggad: 2018-11-04, 13:53
    • Visa profil
Hej, Jag undrar vad Gustav Svensson?s föräldrar hette  och vad dom kom ifrån. Vore tacksam för upplyssningar.  
Mvh. Katarina

2006-10-27, 19:57
Svar #27

Utloggad Jackie Sjöstrand

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 226
  • Senast inloggad: 2016-01-08, 15:32
    • Visa profil
Hej!
 
Jag söker information om Frida Bäcker/Becker, född 1895-09-03, avliden 1961-06-16 i Rämmen.
Söker födelseort, föräldrar, syskon etc. Troligen var hon gift med Karl Bäcker/Becker, avliden 1949.
Mvh
Jackie Sjöstrand

2006-10-28, 09:38
Svar #28

Rigmor Andersson

Hej!Jackie!
Här är familjen år 1900 Jag Kollade födelseboken med.Så det är rätt.
Post 2179261
 
Karlsson, Johan
Trämassefabr. arb.
 
f. 1854 i Älgarås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
Gift man, far i familjen
 
Lilla Lonnhöjden
Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
Födelseort i källan: Elgarås, Skarab. l.
Post 2179260
 
Jansdotter, Anna Greta
 
f. 1867 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
h.
Gift kvinna, mor i familjen
 
Lilla Lonnhöjden
Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
Födelseort i källan: Rämen
Post 2179258
 
Frida Josefina
 
f. 1895 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
d.
Flicka, barn i familjen
 
Lilla Lonnhöjden
Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
Födelseort i källan: Rämen
Post 2179262
 
Karl
 
f. 1897 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
s.
Pojke, barn i familjen
 
Lilla Lonnhöjden
Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
Födelseort i källan: Rämen
Post 2179259
 
Johan Ludvig
 
f. 1900 i Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
s.
Pojke, barn i familjen
 
Lilla Lonnhöjden
Rämmen (Värmlands län, Värmland)
 
Födelseort i källan: Rämen
Mvh Rigmor

2006-10-28, 09:44
Svar #29

Rigmor Andersson

Hej Jackie!
Skickar även en fil.
Mvh Rigmor

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna