ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 27 juli, 2008  (läst 1724 gånger)

2007-10-11, 21:10
läst 1724 gånger

Utloggad Vivianne Bertilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 291
  • Senast inloggad: 2016-06-14, 20:14
    • Visa profil
Sture o Morgan,tack för hjälpen.
Olof Fredrik o.h.h. Anna Maria får en son f. 11/4 1891,Karl Emil.Vem gifte han sig med och hur många barn fick de?
Tack igen.
 
Vivianne.

2007-12-14, 13:55
Svar #1

Utloggad Kjell Danielsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 160
  • Senast inloggad: 2020-01-12, 13:22
    • Visa profil
Hej
 
13/11 1694 föds Kerstin (Kristina) i Höckhult, dotter till Jacob Roback . Jag har sett uppgift om en dotter till som kallas Margareta(Greta) men som inte finns med i födelseboken eller är det samma person det är fråga om. Undrar om någon vet hur det förhåller sig med det här.
 
Mvh
Kjell

2007-12-14, 17:26
Svar #2

Utloggad Bo Persson

  • Bo Peter Persson
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5964
  • Senast inloggad: 2020-01-19, 20:22
    • Visa profil
Margareta finns mycket riktigt inte upptagen i födelseboken men är en annan dotter än Christina (13 nov. 1694 är f.ö. dennas dopdatum, inte födelsedatum). Din tvekan kan möjligen härröra från det faktum att båda systrarnas män heter Anders Persson. Christinas man Anders Persson (1685-1761) är son till Per Axelsson och Ingeborg Svensdotter i Blomsterhult. Margaretas man (hennes make nr 1) Anders Persson, död 1734 4/11 i Höckhult, föddes 1683 (dp 28/1) i Tjustgöl.

2007-12-21, 22:09
Svar #3

Utloggad Kjell Danielsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 160
  • Senast inloggad: 2020-01-12, 13:22
    • Visa profil
Tack Bo Persson.
 
Enligt husförhör Vena AI:2 sid 185 är Anders Eriksson född 1750 i Misterhult och där hittar jag:  
 
Anders
Född 5/10 1750 i Höckhult, Misterhult (H)
 
Far
Jönsson, Erik
 
Mor
(Ingen namnuppgift)
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 88203
--------------
Källa: Misterhult C:2
 
Erik är gift med Martha Andersdotter f 1727 i Höckhult.
Nu undrar jag om nägon vet om det är rätt fader.
 
Mvh Kjell

2008-01-11, 18:34
Svar #4

Utloggad Inge Ledje

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 820
  • Senast inloggad: 2017-09-23, 22:39
    • Visa profil
Misterhultsforskare:
Jon (Joen) och Jöns Jönssöner Uhr begick 1618 ett mord i Slätthögs socken (G). Båda rymde till Tjustbygden. Jon bosatte sig på Plittorp i Misterhult. De dömdes till döden men benådades efter att släkten betalat tidsenliga böter till den drabbade familjen.
Är det någon som stött på Jon (Joen) på Plittorp?
Kan den länsman Joen som dog på Plittorp ca 11/5 1662 avfärdas?
Tacksam för alla synpunkter.
Mvh
Inge

2008-01-18, 13:17
Svar #5

Utloggad Ove Persson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 7
  • Senast inloggad: 2019-10-31, 14:31
    • Visa profil
Jag söker uppgifter om Anna Lisa Larsdotter, född 1816-02-14, enligt uppgift i husförhörslängd,  troligen i Misterhult. Död 1848-02-20 av barnsbörd på Greneholm i Misterhult. Anna Lisa anges vara född i Misterhult i de senare husförhörslängderna, men i en längd anges Tuna som födelseförsamling. Jag hittar ingen passande Anna Lisa i någon av församlingarna. Hon bodde i Tjustgöl vid tiden för vigseln. När hon avled anges hon vara 33 år, vilket skulle tyda på att hon var född redan 1815 eller 1814.
 
Anna Lisa var gift med 1839-10-25 i hemmet i Misterhult med Carl Carlsson-Westerling, gift dräng, född 1818-09-13 på Östra Eknö i Västrum. De anges ha flyttat in från Misterhult den 17 nov 1843 till Tyftingemar i Västrum. Bodde i Tyftingemar, Västrum vid tredje sonens födsel 1844, men anges samma år ha flyttat till Rumma i Västrum. Den 20 oktober 1845 anges de ha flyttat åter till Misterhult och då till Greneholm där hans far bodde. Anna-Lisa födde fyra barn, innan hon avled, men det nyfödda barnet avled strax efter.

2008-03-05, 18:21
Svar #6

Utloggad Annica Bladsjö-Hedlund

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 20
  • Senast inloggad: 2013-10-14, 23:07
    • Visa profil
Hej alla Misterhultare!
 
Jag har tidigare läst om Anders Jönsson f.1610 i Jämserum,( på äldre inlägg )  
död. 1690. Bonde och riksdagsman.Hustru N.N.
Son Påfvel f.1644 d.1716 g.med Marja Svensdotter
barn:
Per f.1680
Elisabet f.1685
Sara f.1693
Nu till min fråga!
Vet någon var Anders kommer ifrån! vilka var hans föräldrar???
Stämmer de här uppgifterna???
Tacksam för all hjälp jag kan få!!!
Hälsningar / Annica Bladsjö-Hedlund

2008-03-05, 18:33
Svar #7

Utloggad Annica Bladsjö-Hedlund

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 20
  • Senast inloggad: 2013-10-14, 23:07
    • Visa profil
Jag glömde att fråga följande:
Var ligger Plåttorp? Är det nära Jämserum?
De tre barnen till Påfvel Andersson är födda där.
Tack på förhand  
Annica

2008-03-06, 11:01
Svar #8

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5232
  • Senast inloggad: 2020-01-19, 21:22
    • Visa profil
Annica!
 
Jag vet inget om Anders Jönssons föräldrar. Kyrkböcker finns inte så tidigt och andra längder är osäkra i det här fallet. Han behöver ju inte komma från Misterhult.
Hans hustru hette Elisabet. Hon avled 1670, begr. 15/5.
Påfvel var först gift 19/6 1670 i Jämserum med Ingeborg Törisdotter från Plittorp.
Hon avled 1675, begr 7/2. De fick en dotter Ingrid/Ingerd f. 10/9 1671. Hon avled tidigt, begr. 19/11 1671.
Påfvel gifte om sig med Maria Svensdotter 16/6 1676.
Förutom de barn du nämner fick de Margareta 4/2 1683 och Ingeborg 24/3 1689.  
Jämserum ligger ca 4 km söder om Plåttorp och Plittorp.
 
MVH Birgitta B
Birgitta B

2008-03-06, 13:54
Svar #9

Utloggad Annica Bladsjö-Hedlund

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 20
  • Senast inloggad: 2013-10-14, 23:07
    • Visa profil
Birgitta!
Tack för ditt svar! Nu är jag nöjd tills vidare.
Hälsningar
Annica

2008-03-29, 19:03
Svar #10

Utloggad Lena Lassen

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 467
  • Senast inloggad: 2016-03-13, 12:58
    • Visa profil
Hej alla forskare!
Jag har i flera års tid letat efter Anna Stina Andersdotters f.4-8-1798 på Virbo, anor.
I födelseboken står endast fadern Anders Olofsson i Stenbygget, ingen moder,
Faddrar C och P Hammarschöld.
1818 finner jag henne i Tuna, och hennes infl.besked är 53.
Har inte funnit detta och vet därför inte varifrån i Misterhult hon flyttade.
Finns det möjligen någon som kan hjälpa mig?
Mvh Lena

2008-06-14, 14:01
Svar #11

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Hej.
 
Är det någon som har information om anorna till Sven Nilsson Hall f. 16/1 1799, Misterhult, Småland ? Han var båtsman för Nättraby, i torpet Sjuhalla, och även information om hans hustru Caisa Svensdotter f. ?
 
De här 2 har har sökts efter i åratal.
 
mvh
Carina

2008-06-15, 01:20
Svar #12

Utloggad Anna Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1244
  • Senast inloggad: 2020-01-10, 07:58
    • Visa profil
Hej,
 
Är det någon som kan hjälpa mig att hitta Figeholm no. 34 i geneline, åren 1876-1887? Finns den med alls?
 
Letar efter följande familj som utvandrade och hade gärna velat ha namnen på alla barnen och pappan:
Modern och döttrarna utvandrar 1886-05-26 från Figeholm no. 34
Modern: Johanna Maria Petersdotter, f. 1841-04-09 i Högsby
Dotter: Hanna Kristina Mathilda Svensdotter, f. 1872-03-01 i Misterhult
Dotter: Helena Amanda There Svensdotter, f. 1876-09-22 i Misterhult
Dotter: Selma Ottilia Svensdotter, f. 1879-11-13 i Misterhult
 
Sonen Karl Anton Svensson, f. 1864-10-01 i Misterhult, utvandrar 1883-10-13 även han från Figeholm no. 34.
 
Jag vet inte om de var fler syskon.
 
Tackar på förhand
Med vänliga hälsningar
Anna

2008-06-15, 10:36
Svar #13

Utloggad Calle Lindström

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1512
  • Senast inloggad: 2020-01-19, 19:55
    • Visa profil
Hejsan Anna, du hittar familjen på AI:14, sid 106 Gid: 109.41.57200
 
Vänligen,
Calle

2008-06-15, 11:12
Svar #14

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5232
  • Senast inloggad: 2020-01-19, 21:22
    • Visa profil
Hej Carina!
 
Eftersom du har letat länge efter den här familjen så vet du säkert en hel del.
Det föddes ingen Sven i Misterhult 16/1 1799. Enligt HFL för Nättraby ska Cajsa vara född i Vissefjärda 16/8 1800. Det stämmer heller inte. Men det är en hel del fel i längden. Dottern Christina uppges vara född i Grönadal, Nättraby  25/6 1829, men var född 5/4.
Vid vigseln i Karlskrona 1828 står Lysning 6/10 1828, vigda 31/10 1828, Sjöartilleristen af 6 Comp. Nr 83 Sven Nilsson och pigan Cajsa Svensdotter. Han har fått tillstånd av befälet, hon av modern.
Det föddes en Kajsa Svensdotter i Vissefjärda 16/8 1801, men där verkar modern vara avliden. Värt att undersöka.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2008-06-15, 14:46
Svar #15

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Tack så mycket, Birgitta.  
 
Ja, det verkar vara värt att kolla upp din Kajsa Svensdotter från Vissefjärda.

2008-06-15, 22:40
Svar #16

Utloggad Anna Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1244
  • Senast inloggad: 2020-01-10, 07:58
    • Visa profil
Hej Calle,
 
Tack för hjälpen!
 
Med vänliga hälsningar
Anna

2008-07-04, 23:33
Svar #17

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Hej.
 
Angående inlägget ovan, skrivet den 14/6 med svar den 15/6 , gällande Sven Nilsson Hall f. 16/1 el. 16/4 1799, Misterhult.
 
Det föds ingen Sven i Misterhult 16/1 1799, svarades det. Men för längesedan hade vi korten från Misterhult hemma och har sett med egna ögon att han ska vara född där. Båtsmansregistret anger också att han föds i Misterhults fs 16/1 1799. Kan någon vara så snäll att se efter i Misterhults födelsebok om det föds någon Sven den 16/1 eller 16/4 1799 ?
 
Sven Nilsson Hall var båtsman för Sjuhalla i Nättraby socken.
 
mvh
Carina

2008-07-05, 08:04
Svar #18

Utloggad Christina Helmby

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6096
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 15:32
    • Visa profil
Sven Magnus, född i Misterhult 9/4 1799, son till Nils Larsson och hustru Anna Svensdotter i Stora Laxemar

Misterhult CI:4 s 89
 
(Meddelandet ändrat av eagle den 05 juli, 2008)
 
(Meddelandet ändrat av eagle den 05 juli, 2008)
Eagle

2008-07-05, 12:13
Svar #19

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Hej Christina.
 
Tack för ditt svar.
 
Föds det ingen Sven den 16/1 ? Enligt Båtsmansregistret och Centrala soldatregistret så föds han 16/1, men det kan ju vara fel. Sedan finns det en sida som handlar om båtsmännen i Sjuhalla, och där står det också att han är född i januari.  
 
Se länken, här står det om Sjuhallatorp:  
 
http://web.telia.com/~u30410326/Hallatorpet.pdf
 
Men det kan ju vara fel i registren också. Skulle du vilja vara så snäll att titta efter om det föds någon Sven den 16/1 ? Jag är mycket tacksam om du gör det.
 
Det är många år sedan vi hade korten hemma från Misterhult och vi har från gamla anteckningar att fadern hette Nils Svensson och modern hette Anna Svensdotter. Det kan ju vara en felläsning vi har gjort för längesedan i och med att vi liksom du har modern antecknad som Anna Svensdotter. Vi har även antecknat att Sven skulle vara född den 16/4, men det är så längesdean så man kommer inte ihåg var den uppgiften kommit ifrån.Men så blir man osäker på Svens födelsedatum, när det står januari som födelsemånad i alla register. Det kan ju vara rätt Sven du har men man vill vara säker.
 
Jag skulle bli mycket tacksam, Christina om du ville hjälpa oss att räta ut de här frågetecknen. Sven är min mans ana.
 
Vänligen
Carina

2008-07-05, 14:32
Svar #20

Utloggad Christina Helmby

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6096
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 15:32
    • Visa profil
Hej Carina!
Nej, det föddes ingen Sven i Misterhult 16/1 1799. Har gått igenom födelseboken 2 ggr
 
3 st Sven föddes det året
 
1. Sven Magnus, född 7/2 döpt 10 februari, far Petter Adamsson
 
2. Sven Magnus enl ovan, född 9 döpt 14april
 
3. Sven Olof, född 18 döpt 20 april, far Sven Olofsson
 
samma uppgifter i PLF 2
Sven Magnus   17990207
Sven Magnus   17990409
Sven Olof   17990418
 
Födelsedatum i båtsmansregister och soldatregister får man ta med en stor nypa salt, de är ofta felktiga
 
Jag ska se om jag kan hitta något som hjälper dig
 
MVH
Christina
Eagle

2008-07-05, 14:43
Svar #21

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Tack, Christina. Jättesnällt av dig att kolla upp det. Det är jag tacksam för.
 
mvh
Carina

2008-07-05, 18:10
Svar #22

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Christina, det är kanske rätt Sven du har. I och med att modern heter Anna Svensdotter i båda fallen.

2008-07-05, 19:07
Svar #23

Utloggad Christina Helmby

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6096
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 15:32
    • Visa profil
Carina!
 
Det är ju svårt eftersom det inte finns hfl för tiden för Svens födelse, jag har tittat i mantalslängden för att försöka följa Nils Larsson från St Laxemar, han står som ofärdig och försvinner från mantalsboken 1800, så där var det stopp. Och inte hittar jag honom i Karlskrona heller..., där är ju utflyttningslängden ofullständig just 1828
Tyvärr, jag tror inte jag kommer längre!
Mvh
Christina
 
(Meddelandet ändrat av eagle den 05 juli, 2008)
Eagle

2008-07-05, 22:01
Svar #24

Utloggad Carina Widell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2108
  • Senast inloggad: 2020-01-05, 23:10
    • Visa profil
Jag tackar dig Christina, för din hjälp. Det var väldigt snällt av dig att söka efter Sven och Nils. Då vet jag hur det ligger till. TUSEN TACK.
 
Vänligen
Carina

2008-07-13, 10:27
Svar #25

Utloggad Bertil Ericsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 368
  • Senast inloggad: 2016-09-30, 16:40
    • Visa profil
    • www.gaimalde.se

 
Misterhult AI:1 sid 92 av 138
 
Nästan längst ner på bilden står det
B Eric
H Lisa Olofsdr
 
Det är min ff ff och ff fm och så långt är allt under kontroll. Födelsedatum stämmer för båda men sen finns där några anteckningar som för mig är helt obegripliga. De kan möjligen betyda att Eric kom från Tuna vilket han ju gjorde. Jag är tacksam för hjälp.
 
Bertil
 
(Meddelandet ändrat av gaimalde den 13 juli, 2008)

2008-07-13, 21:42
Svar #26

Utloggad Britt-Marie Waller

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4599
  • Senast inloggad: 2020-01-19, 20:08
    • Visa profil
Hej Bertil!
 
Efter Eriks födelsedatum står det ib = ibidem som betyder detsamma/samma plats, i detta fall alltså Tuna som står ovanför. Sedan till höger står det d:o = dito som betyder här att han kom från Tuna 1814. Hustruns födelseplats anges med Mist = Misterhult.
 
Mvh
 
Britt-Marie

2008-07-14, 09:23
Svar #27

Utloggad Bertil Ericsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 368
  • Senast inloggad: 2016-09-30, 16:40
    • Visa profil
    • www.gaimalde.se
Hej Britt-Marie
Tack för hjälpen
Bertil

2008-07-26, 23:30
Svar #28

Utloggad Barbro Gustavsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 529
  • Senast inloggad: 2011-03-02, 11:04
    • Visa profil
Hej  
 
Någon som vet hur jag ska hitta stället eller torpet Ekerum i Misterhult
Anna Stina Jonsdotter är född där 1802-12-05
1825 kommer hon till Ramshult som hustru till
Anders Larsson
här står det att hon kom från Ekerum 25
hon avlider 1830
Det som är konstig är att jag inte kan hitta  
Anna Stina o Anders i vigselboken ej heller kan jag hitta Anna Stina i dödboken
finns det någon som kan hjälpa mig
 
Mvh
Barbro

2008-07-27, 07:45
Svar #29

Marianne Lindén

Hej!
På AI:3b sidan 118
1/2 Ekerum
Jöns Jönsson 17700515 Misterhult
Cajsa Lisa 17890528 Hjorted
Catharina 18111214
Jöns Peter 18050905
Maja Lisa 18141003
Brita Lena 18171207
Johanna 18200717
Sara Lotta 18230313
Anna Stina 18021205
 
Alla barnen är födda i Misterhult. Att Anna Stina står sist beror på att hon är återkommen från Äfrö och flyttar senare till Ramshult.
Föräldrarna är troligen det par som vigs 18020912. (Det har jag inte kollat så det är rätt personer som gifter sig.)

 

Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna