ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2007-01-27  (läst 3448 gånger)

2006-07-21, 18:37
läst 3448 gånger

hans lewander (Hanlew)

Hej Marianne och Elaine!
Tusen tack för uppgifterna jag fick från er.
Carl och Ulrica fick även Per August Karlsson
född 1841-12-20 i Hycklinge, Döderhult.  
I PLF-2 står ingen namnuppgift under Modern när man söker på Per August. Vilket är högst besynnerligt. Per August är min mormors far och flyttade så småningom till Eksjö där han blev
lokomotivförare.  
Många Hälsningar
Hans

2006-07-22, 08:32
Svar #1

Utloggad Monica Söderbom

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 304
  • Senast inloggad: 2011-03-13, 10:20
    • Visa profil
Hej Hans  
Familjen kom till Fågelsjö från Helleforshult 1858.
I hfl Helleforshult nedan står att de kom från Döderhult 1855
 
Gid:27.8.17100,  [Kalmar]  Fliseryd,Helleforshult  AI:7, Husförhör, 1851 - 1861, 319/0,  Bild 171 av 400    
 
Hälsnigar/Monica

2006-07-22, 10:17
Svar #2

hans lewander (Hanlew)

Hej Monica :-)
Precis vad jag letade efter.  
Du kan inte se när sonen Per August Karlsson
lämnar familjen och beger sig från Fågelsjö
mot Eksjö?
Många Laggahälsningar
Hans

2006-07-23, 07:52
Svar #3

Utloggad Gerti Stenberg

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 726
  • Senast inloggad: 2022-07-31, 18:33
    • Visa profil
Hej!
Maria Larsdotter f.19 apr 1775 Brotorpet i Fliseryd. Har någon uppgifter om hennes föräldrar och syskon?
Mvh
Gerti Stenberg

2006-07-23, 07:54
Svar #4

Utloggad Gerti Stenberg

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 726
  • Senast inloggad: 2022-07-31, 18:33
    • Visa profil
Hej!
Israel Viderström 31 mar 1742 i Hult,Kronoberg.
Någon som vet något om hanom, hans hustru Christina Jonsdotter och ev. barn?
Mvh  
Gerti Stenberg

2006-07-23, 07:56
Svar #5

Utloggad Gerti Stenberg

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 726
  • Senast inloggad: 2022-07-31, 18:33
    • Visa profil
Hej!
Hustruns namn blev fel. Ska vara Anna Maria Andersdotter.
Mvh
Gerti Stenberg

2006-07-23, 10:23
Svar #6

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Gerti!
 
På PLF CD-2 hittade jag följande barn till Israel Widerström. Modern hette Anna Maria Andersdotter, Hultman, Widerström.
Barnen födda omväxlande i Bankebergs bruk, Skorpetorp pappersbruk, Widerström står som pappersmästare. Kontrollera med hjälp av husförhörslängden.
 
Maja Elisabeth 17690928
Beata 17720407
Petter 17730628
Beata 17760515
Andreas 17811005
Johan Fredric 18060210
Johanna Fredrica 18080829
Ulrica 18110717
 
 
MVH
 
Sam

2006-07-24, 07:18
Svar #7

Utloggad Gerti Stenberg

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 726
  • Senast inloggad: 2022-07-31, 18:33
    • Visa profil
Hej Sam!
Tack för hjälpen!
Mvh
Gerti

2006-08-01, 07:40
Svar #8

Utloggad Maritha Boström

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 75
  • Senast inloggad: 2021-02-01, 17:23
    • Visa profil
    • maritha.net76.net
Jag har en fråga som rör både min släktforskning och mitt andra stora intresse: Titanic. Från mormors småländska ursprung finns kopplingar till Fliseryd och därifrån for en ung man tillsammans med sin babysyster på Titanic och båda omkom. Det verkar vara oenighet om en gotländsk kvinna med samma efternamn har något samband med dessa två, någon har föreslagit att hon kan har varit gift med barnens far och varit mor till den lilla flickan. Vad jag skulle bli mycket tacksam över är om någon har möjlighet att snabbt kolla upp om någon koppling finns eller om familjerna är två helt skilda.
 
Klas Albin Klas?n f.1893-07-17 reste med lillasyster
Gertrud Emilia Klas?n f.1910-12-11
Båda födda Grimshult, Fliseryd.
 
Hulda Kristina Klas?n (född Löfqvist) f.1876-03-18 Vänge, Gotland (?). Trots att hon anges gift nämns varken make eller barn i hennes dödsannons utan fadern skriver att hon är djupt begråten af mig, syskon, syskonbarn, svärföräldrar, släkt och många vänner. Är maken död?
 
Klas Albin hade biljettnumret 350404, Hulda Kristina och Gertrud Emilia 350405 (och medresenären Hulda Kristinas systerdotter Hulda Amanda Veström 350406). Detta talar ju för någon slags samhörighet, MEN kan också vara en missuppfattning någonstans.
 
Vore mycket tacksam för lite hjälp.  
 
Glada sommarhälsningar
Maritha

2006-08-01, 08:51
Svar #9

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Maritha!
 
I PLFs databas hittar jag följande noteringar:
 
Gertrud Emilia är uä dotter till Klas Albins syster Alice Ester Amanda Klasson, f. 18900815.
 
I Fliseryds församlingsbok, under Grimhult, 1907-1915 ca, sid 224.
hittar jag följande noteringar för Klas Albin och hans systerdotter Gertrud Emilia:
Till N Amerika 19120322, döda 19120416, Titanics undergång 1912.
 
Hulda Kristina Eugenia Löfqvist är inte nämnd i församlingsboken för Grimhult, Fliseryd.
 
 
MVH
 
Sam

2006-08-01, 10:50
Svar #10

Utloggad Maritha Boström

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 75
  • Senast inloggad: 2021-02-01, 17:23
    • Visa profil
    • maritha.net76.net
Hejsan Sam!
 
Ett stort tack! Det här gjorde det genast lite klarare.  
 
Glada sommarhälsningar
Maritha

2006-08-10, 19:19
Svar #11

Lena Areflod (Areflod)

Hej,
 
Tacksam om någon kan hjälpa mig med uppgift om föräldrar till Emma Desideria Fritiof född 28 maj 1838 i Fliseryd.
 
Tack på förhand
Lena

2006-08-10, 20:52
Svar #12

Stefan Helgesson

Hej Lena,  
Uppgifterna är från PLF CD-2.  
Mvh.
Stefan
 
Post FLI-F-6486
Emma Desideria
Född 23/5 1838 i Grimhult, Fliseryd (H)
Far
Frithioff, C W
Husar
Mor
Svensdotter, Carin
32 år
Övriga uppgifter
Församlingskod: 086102
--------------
Källa: Fliseryd C:4

2006-10-26, 00:40
Svar #13

Peter Nilsson

Jag söker efter födelseorten för min farmor
Adele Maria Sjögren som gifte sig i Fliseryd  
1911-03-10 med Carl August Martin Nilsson.
 
Hon var vid giftermålet hemmadotter i Åby nr 1.
På PLF-2 anges hennes födelsedatum på alla ställen till 1890-09-04.
 
Vet någon i vilken församling hon var född?
Tacksam för alla uppgifter
 
Peter Nilsson, Årsta

2006-10-26, 06:42
Svar #14

Marianne Lindén

Hej Peter!
 
Detta är bara en teori!
Det finns en Johan Emil Sjögren född 18601030 i Granhult Högsby, som gifter sig 18840509 med Hilda Maria Carlsdotter född 18610123 i Gumsebo Fliseryd. Denne Johan Emil är sedan banvakt på flera ställen bl.a. i Hagelsrum Målilla. Kruxet är att han får en son 1890. Men denne Johan Emil kanske har någon bror som är den Du söker. Ibland kan det bli en tråd att nysta i.

2006-10-26, 14:17
Svar #15

John Sidén

Hej Peter!
Adele Maria föddes 1890-09-04 i Mörtfors i Hjorted och var dotter till mjölnaren Sven Oskar Johansson f 1863-07-12 i Misterhult och hans hustru Maria Kristina Persdotter f 1858-04-05 i Tuna, familjen inflyttad 1888 från Misterhult. (Hjorted AI:22 fol 27). Familjen flyttade till Döderhult 1892 (Hjorted A:23 fol 25).  
I Folkräkningen 1900 finns familjen i Fliseryds församling på Åby n:o 8.  
En bror till Adele Maria, Karl Josef Konrad, också med efternamnet Sjögren, gifte in sig i min släkt eftersom han gifte sig med Ester Anna Viktoria Aronsson som var sonsons dotterdotter till Erik Nilsson i Böta i Långemåla. Erik Nilsson var min mormors mormors farfars far.  
Med vänlig hälsning  
John

2006-10-26, 21:50
Svar #16

Peter Nilsson

John!
Ett mycket stort tack för alla dessa uppgifter!
 
Vet du månne hur/var namnet Sjögren kommer in?  
Även min farmor Ad?le använde det namnet senare.  
 
Självfallet tack även för det  
tidigare tipset från Marianne Lindén!)
Peter Nilsson, Årsta

2007-01-19, 13:55
Svar #17

Heléne Friberg

Jag hoppas någon kan hjälpa mig att få lite klarhet ang. Nils P. Petersson och h.h. Maria Håkansdotter som flyttade till N.Fagerhult från Djurhult i Döderhult 1831.  
De hade barnen:
Maja Stina f. 2/10 1805 Klintemåla, D-hult.
Nils Peter f. 10/10 1807 Brånäs (under Sanshult), D-hult.
Carl Gustaf f. 8/9 1810 Brånäs.
Maria Sophia f. 10/2 1811 Brånäs.
Carl f. 3/4 1815 Djurhult, D-hult. (min ana)
Maria Catharina f. 10/2 1821 Djurhult.
Frans August f. 8/1 1826 Djurhult.
 
Enl. Hfl A1:6 Fliseryd föddes Nils Petersson 1/10 1781 i Fliseryd, tidigare längder har uppgett 1780 i Döderhult. Nu har jag funnit en Nils Peter född i Grönskog 1/10 1781, oäkta son till Maria Samuelsdotter. Maria har jag inte kunnat hitta alls i Hfl.
När barnen föds i Döderhult, finns Erik och Peter Samuelsson i Bråhult ofta som faddrar, pigan Maria Samuelsdotter i Djurhult finns som fadder 1810. Att Erik och Peter är syskon är klart, och ant. även Maria. I Djurhult dör pigan Maria Samuelsdotter 24/1 1821 (61 år), då bor Nils P. Petersson och Maria Håkansdotter i Djurhult. Att denna Maria Samuelsson skulle vara Nils Peters moder är ett stort ?, en kvinna nämns väl inte som piga om hon fött barn? Vart den Maria Samuelsdotter i Grönskog tog vägen har jag inte kunnat utröna. Har gått igenom Hfl. men inte hittat henne.
 
F.d. Brukaren Nils P. Petersson dog 18/3 1847 i N. Fagerhult.
Änkan Maria Håkansdotter dog 23/8 1859 i Tjuståsa, dit hon flyttat 1850.
 
MVH Heléne

2007-01-20, 13:37
Svar #18

Utloggad Britt Maria Ekstrand

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 617
  • Senast inloggad: 2015-07-20, 13:03
    • Visa profil
Hej Helene
 
Det finns en Maria Samuelsd född 17590502 i Hveningehult, Döderhult.
Dotter till Samuel Nilsson o Maria Eriksdotter. Jag har räknat fram
datumet från dödsdatum o ålder och fick en träff på detta datum i hela PLFs databas.
 
Mvh
Britt Maria Ekstrand

2007-01-20, 13:48
Svar #19

Utloggad Britt Maria Ekstrand

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 617
  • Senast inloggad: 2015-07-20, 13:03
    • Visa profil
Till Helene
 
Ytterligare lite hjälp om du  
har PLFs CD-skiva 2
sök på Westerberg i Döderhult.
Du kan få många uppgifter men
det är alltid trevligt att hitta  
dem själv.
 
Britt Maria

2007-01-20, 16:43
Svar #20

Heléne Friberg

Hej Britt Maria.
 
Tack för ditt intresse. Jag har alla uppgifterna om Samuel Westerberg och hans barn i Döderhult. Men kan verkligen hans dotter Maria f. 1759 vara Nils Peters moder? Hon nämns ju piga vid dödsfallet i Djurhult 1821, och likaså när hon står fadder 1810. Saken är den att jag gått igenom Hfl i både Fliseryd och Döderhult, men inte kunnat hitta henne.  
Då återstår väl bara att se om det finns en Bouppteckning efter henne?
 
Hälsningar Heléne

2007-01-20, 17:36
Svar #21

Utloggad Britt Maria Ekstrand

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 617
  • Senast inloggad: 2015-07-20, 13:03
    • Visa profil
Varsågod!!!
 
Bouppteckningar på 1800-talet i Stranda härad.  
 
Westerberg Maja, 1821:Piga,Djurhult  
Volym F:17 sida 781. Kortnr hos SVAR D49674
 
Britt Maria

2007-01-20, 19:23
Svar #22

Heléne Friberg

TACK för det Britt Maria!
 
Hälsningar Heléne

2007-01-24, 22:03
Svar #23

Jan Signarson

Söker föräldrarna till  
 
Frans Viktor Carlsson 1849-07-12 Fliseryd
död 1900-07-23 Fjällgatan 37 Södermalm Sthlm
 
 
            MVH Jan

2007-01-24, 22:44
Svar #24

Heléne Friberg

Hej.
Jag har nu tittat på Bou efter Maria Samuelsdotter Westerberg. Som ensam arvinge står Nils Pettersson! Så även om hon nämns piga, och att det inte står att han är hennes oä son i Bou, så kan man nog utgå från att det är så. Jag vet också att åtminstone en av hennes bröder var i livet 1821, och borde då varit arvinge om inte Maria haft någon närmare, som t.ex. sonen....
Ville bara meddela detta, i fall någon annan har samma ana.
 
Hälsningar Heléne

2007-01-25, 21:45
Svar #25

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6038
  • Senast inloggad: 2024-03-02, 01:38
    • Visa profil
Hej Jan!
 
Uppgift från PLF:s CD2:
 
Frans Victor
Född 12/7 1849 i Blåsås, Fliseryd (H)
Far
Nilsson, Carl
Inhyses
Mor
Jonsdotter, Anna Cajsa
25 år
Blåsås
--------------
Källa: Fliseryd C:4
 
Birgitta B
Birgitta B

2007-01-26, 10:48
Svar #26

Jan Signarson

Tack Birgitta
För dom uppgifterna.
Blåsås var är det för ställe?
 
   MVH Jan

2007-01-26, 11:02
Svar #27

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6038
  • Senast inloggad: 2024-03-02, 01:38
    • Visa profil
Jan  
 
Blåsås är en gård alldeles SV om Fliseryd.
 
Birgitta B
Birgitta B

2007-01-27, 01:57
Svar #28

Utloggad Jan Jutefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4731
  • Senast inloggad: 2014-07-06, 10:38
    • Visa profil

2007-01-27, 08:42
Svar #29

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Blåsås mellan Fliseryd och Ruda, se kartan nedan:

 
MVH
 
Sam

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna