ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2013-03-06  (läst 3244 gånger)

2011-03-27, 18:32
läst 3244 gånger

Utloggad Monika Wilander

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2640
  • Senast inloggad: 2023-11-26, 16:39
  • Ha inte så bråttom bakåt! Nära forskning ger mer.
    • Visa profil
Hej Per! Lite information: Johan Jacob Strömstedt var gesäll hela livet. Enligt husförhörslängd född i Borg (?) 25/6 1802. Han arbetade vid Forssa pappersbruk i Östra Vingåker, dit han kom från Nyköping 1829. Han dog 3/5 1881. Hustrun Christina Catharina Hultman var född 11/12 1798 i Skönberga. Hon dog 5/2 1861, så Johan Jacob Strömstedt var ändkeman i 20 år.
De hade barnen Carolina född i Norrköping 1827; Johan Ferdinand född 1830 i Östra Vingåker; Ottiliana Johanna född 1834 Ö Vingåker; Anna Sophia f 1838 o död 1839 i Ö Vingåker och Carl Alexis f 1840 i Ö Vingåker.
Precis som Du anger så flyttar Johan Ferdinand iväg - 1846 till Norrköping.
De här uppgifterna kanske Du har tidigare. Jag har letat i husförhörslängderna Östra Vingåker från 1830 och framåt. Familjen var bofast på Forssa pappersbruk hela tiden.
 
Hälsn Monika W

2011-03-27, 21:03
Svar #1

Utloggad Per Strømsted

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2011-03-27, 22:02
    • Visa profil
Mange tak for hjælpen Monika W.
 
Per Strømsted

2011-07-24, 12:59
Svar #2

Utloggad Lars Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1119
  • Senast inloggad: 2024-01-24, 08:56
    • Visa profil
Hej  
Jag undrar om någon här som kan kolla en man som heter Gustaf Erik Carlsson f.1903-12-19 i Östra Vingåker. Vad heter hans föräldrar namn födelsedatum födelseförsamling?
 
Jag tackar på förhand MVH Lars

2011-07-24, 14:01
Svar #3

Utloggad Maud Svensson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 21800
  • Senast inloggad: 2024-02-28, 23:11
    • Visa profil
Gustaf Eriks föräldrar var torparen vid Barksätersnäs Carl Gustaf Carlsson och Lovisa Matilda Eriksson. Fadern född 22/7 1864 i Östra Vingåker, modern 23/3 1863 i Björkvik. Vigda 26/10 1893.
Östra Vingåker C:8 fol 85
Östra Vingåker AIIa:2 fol 356
 
Enligt hfl var fadern född 23/7 1864.
 
(Meddelandet ändrat av mausve 2011-07-24 14:03)
Hälsar vänligen
Maud

2011-07-24, 14:01
Svar #4

Utloggad Peter Böhm

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 129
  • Senast inloggad: 2016-12-23, 22:53
    • Visa profil
Hej Anders!
 
Hans föräldrar var Carl Gustaf Karlsson, f 1864-07-22, och Lovisa Matilda Eriksson, f 1863-03-23. Ref SCB Ö Vingåker, födde 1898-1920, GID 456.36.4400.
 
Mvh Peter

2011-07-28, 14:17
Svar #5

Utloggad Lars Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1119
  • Senast inloggad: 2024-01-24, 08:56
    • Visa profil
Hej igen
Jag undrar om någon här som kan kolla en kvinna som heter Elda Kristina f.1898-10-09 i Östra Vingåker. död 1972. Vad heter hennes föräldrar namn födelsedatum födelseförsamling?  
 
Jag tackar på förhand MVH Lars

2011-07-28, 16:45
Svar #6

Utloggad Ewa Olsson Hellström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 404
  • Senast inloggad: 2016-04-15, 19:47
    • Visa profil
Hej
Edla Kristina f 18981009
Fader Hjalmar Teodor Andersson f 18750412 - måg från Källtorp Ö Vingåker
Moder Alma Kristina Pettersson f 18740825
 
Källtorp Ö Vingåker enl hsfl 1891-1894
Claesson Per August f 18430202 f i W Vingåker flyttat hit 1872, gift 1872 med
Johansdotter Maria Kristina f 18451024 i Ö Vingåker
Deras barn:
Alma Kristina f 18740825  
Carl August f 18771107
Claes Valfrid f 18791006
Gustav Arvid f 18831017
Erik Axel f 18860310
Johan Adolf f18890630
MVH EWA

2011-07-28, 16:48
Svar #7

Utloggad Annalena Lidenskog

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2625
  • Senast inloggad: 2019-06-13, 14:08
    • Visa profil
Hej Lars!
Hjalmar Teodor var född i S:t Anna, Östergötland
och avled 1956 17/7 i Sköldinge, Södermanland
Alma Kristina var född i Östra Vingåker och avled
1953 10/1 i Sköldinge. Vigda 11/9 1898
Sv Dödbok
Mvh Annalena
 
(Meddelandet ändrat av annalena lidenskog 2011-07-28 16:51)

2011-08-06, 22:18
Svar #8

Utloggad Lars Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1119
  • Senast inloggad: 2024-01-24, 08:56
    • Visa profil
Hej allihop!  
 
Finns det någon Per August Vandell f. 1860-03-11 i Östra Vingåker, jag undrar om hans föräldrar och hans egen familj, jag skulle behöva ha namn födelsedatum och födelsesamling. Jag tackar på förhand  
 
MVH Lars

2011-08-06, 22:39
Svar #9

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Hej Lasse.
 
Skomakaren Fredrik Wandell, född i Västra Vingåker 1828-06-15, och hans andra hustru Stina Lotta Larsdotter, född i Stora Malm 1834-04-22, får sonen Per August i Stafhällsstugan, Östra Vingåker 1860-03-11.  
 
En yngre halvsyster till denne Per August blev mor till några av min mammas kusiner. Per Augusts egna vidare öden känner jag inte till.
 
(Meddelandet ändrat av perth 2011-08-06 22:41)

2011-10-23, 18:35
Svar #10

Utloggad Sigfrids Leif Mörkfors

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 805
  • Senast inloggad: 2023-11-16, 14:56
    • Visa profil
Tar upp en gammal tråd och frågar igen om någon forskare forskat på Bodatorps bonden Valentin Göransson f ca 1709 och död 1786 på Bodatorp?

2012-01-10, 22:02
Svar #11

Utloggad Torbjoern Eriksson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 144
  • Senast inloggad: 2017-10-11, 23:40
    • Visa profil
Östra Vingåkers forskare!
 
Kan någon hjälpa mig med följande mysterium?
 
Pigan Magdalena Ersdotter född den 5 aug. år 1819 vid Ektorp i Sköldinge s-n är år 1843 inflyttad till Östra Vingåker. Hon
kommer närmast från Eriksberg i Stora Malm.
År 1845 är hon piga vid Gennet Qvarn  och är därifrån avflyttad år 1846 till Krämbols Bruk.
Vid Krämbols Bruk är hon inflyttad med hänvisningen att hon kommer från Genne Qvarn.
Men sedan är hennes namn överstruket och istället står det Maja Lena Ersdotter född 7 okt. år 1820 i Stora Malm.
Sistnämnda piga flyttar år 1848 till Stora Malm och blir piga i prästgården Öja.
Vid Hönstorp i Stora Malm föddes den 7 okt. 1820 dottern Maja Lena.
 
Blev min piga Magdalena ihjälslagen eller vart tog hon vägen?

2012-01-13, 23:16
Svar #12

Utloggad Lars Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1119
  • Senast inloggad: 2024-01-24, 08:56
    • Visa profil
Hej!
 
Jag söker en kvinna som flyttar in till Östra Vingåker 1841 hon ska heta Anna Larsdotter  
f.1823-07-23 i Österåker Södermanland. Jag undrar var hon bodde och vad det hände med henne, jag tror att hon flyttade vidare till Skedevi, Kan detta stämma? Skulle vara guld värt om jag kunde få hjälp med detta, jag tackar på förhand  
 
MVH Lars

2012-01-14, 07:38
Svar #13

Utloggad Mats Wallin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1294
  • Senast inloggad: 2024-02-02, 16:13
    • Visa profil
Hej Lars
 
Den 3 mars 1852 föds i Östra Vingåker en flicka Carolina.
 
Modern är Anna Larsdotter f. 23/7 1823 i Österåker.
Skriven på socknen
 
Östra Vingåker AI:10 (1851-1855) Bild 388 / sid 380
Östra Vingåker C:5 (1848-1859) Bild 41

 
Anna Larsdotter gifter sig den 18/4 1857 i Östra Vingåker med Torparen Enklingen  Per Nilsson från Stenkullen, Skedevi.
 
Östra Vingåker C:5 (1848-1859) Bild 70  
 
På Stenkullen, Skedevi hittar vi Anna Larsdotter 1857 med familjen.  
 
Skedevi AI:17 (1851-1859) Bild 141 / sid 131
 
Anna Larsdotter dör 14/9 1906, Nybygget, Karlbo, Skedevi.
 
Skedevi F:4 (1893-1914) Bild 94 / sid 88
Skedevi AIIa:6 (1902-1915) Bild 126 / sid 811

 
Notera att födelsedatum för Anna ändras i hfl till 23/1 1823.
 
 
MW
Varje gång jag står inför uppgiften att hålla tal känner jag mig som Karl XII i slaget vid Lützen. Jag hör inte riktigt dit.

2012-02-09, 23:01
Svar #14

Utloggad Fredrik Malmström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 224
  • Senast inloggad: 2022-02-02, 18:45
    • Visa profil
    • www.myheritage.se/site-family-tree-67790931/malmstrom-web-sida
Jag undrar om någon kan hjälpa mig med vad det står i
Vigselbok östra vingåker C:3 sid 120 sept 30 avser  
giftemål mellan Anders Persson och Anna Eriksdotter.
 
Är särskilt intresserad av orterna som dom kommer ifrån.
 
MvH
 
Fredrik

2012-02-10, 10:37
Svar #15

Utloggad Ewa Olsson Hellström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 404
  • Senast inloggad: 2016-04-15, 19:47
    • Visa profil
Hej min tolkning blev att Anders kommer från Krämbol såg och Anna från Knutsdal, men visst heter Anna Persdotter mvh Ewa

2012-02-11, 22:41
Svar #16

Utloggad Mats Sundqvist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 216
  • Senast inloggad: 2016-03-07, 12:03
    • Visa profil
Hej!
 
Jag har sedan mycket länge (ca 25 år!) sökt efter en till Stora Malm (Skirtorp) år 1745 inflyttad familj bestående av make Nils Persson (som när han dör den 9/4 1758 uppges vara född den 23/9 1701-vet ej var), hustru Anna Olsdotter (som vid sin död den 20/12 1770 uppges vara född 1692-vet ej var) och dottern Maria Nilsdotter som vid sin död den 13/8 1813 uppges vara född 1731-vet ej var.

Jag har idag i Östra Vingåker hittad en tänkbar lösning på problemet:
 
Den 24/9 1732 vigs en Nils Persson och en Anna Olofsdotter vid Bagghultsstugan, Östra Vingåker och den 26/6 1734 föds av paret på samma plats en dotter Maria som döps den 30/6. Jag har letat under åren 1734-1745 och hittar inte något yterligare barn som paret får. Det kan mycket väl vara rätt eftersom om Annas ålder är riktigt angiven så är hon 40 år vid vigseln och 42 år när Maria föds.

Jag har försökt hitta Nils födelse i församlingen och hittar inget lämpligt under åren 1700-1702 men den 21/12 (döpt 26/12) 1703 föds en Nils, son till Per Nilsson och Anna Jönsdotter vid Bronäs,  
Östra Vingåker. Kan det vara rätt Nils?
 
Det står i vigselboken inget angivet om att någon av dem (främst Anna) skulle vara änka/änkling och inte heller något om inflyttning från annan ort. Kanske båda är födda i Östra Vingåker? Är det någon annan som forskar i Östra Vingåker som kan ge stöd eller fökasta min idé-ge ytterligare information om personerna?!
 
Vänliga forskarhälsningar från Mats i Örebro

2012-02-19, 20:18
Svar #17

Utloggad Fredrik Malmström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 224
  • Senast inloggad: 2022-02-02, 18:45
    • Visa profil
    • www.myheritage.se/site-family-tree-67790931/malmstrom-web-sida
Jag ställde visst denna fråga i fel avdelning (ursäkta)
 
Tack Ewa.
 
Båda orterna förekomer senare i släkten.
Anders och Anna bosätter sig i Krämbolsstugan.
och dottern Stina bosätter sig efter giftemål i  
Knutsdal.
Jag är ganska säker på efternamnet Eriksdotter  
pga senare husförhör och dyligt.
Hon ska vara född 1736 och död 9 okt 1791.
(Men jag ska hålla din tolkning i bakhuvet vid fortsatt forskning)
 
Tackar vänligast för hjälpen.

2012-06-14, 17:21
Svar #18

Utloggad Margareta Lomfalk

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1183
  • Senast inloggad: 2012-06-16, 20:42
    • Visa profil
Per Erik Malmgren född 18100418 i Ö Vingåker. Jag söker hans föräldrar
mvh Margareta

2012-06-14, 18:21
Svar #19

Utloggad Åke Carlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 10327
  • Senast inloggad: 2024-02-28, 19:02
    • Visa profil
    • Gensvaret
Det föds en Petter detta datum i Stora Forssa, Ö Vingåker. Föräldrarna är Per Ersson, f 1779 (hfl), och Anna Olsdotter, f 1764 (hfl), d 7/4 1827 (hfl). Fadern förekommer senare med namnet Malmgren. I utflyttningslängden för 1830 hittar man drängen Pehr Er. Malmgren från Forssa, som tagit ut flyttbetyg till Norrköping. Man kan sedan följa honom vidare till Borg och Löt.
 
Källor:
Östra Vingåker C:4 (1777-1861) AD Bild 111  
Östra Vingåker AI:5 (1813-1836) sid 109, 205
Norrköpings S:t Olai BI:5 (1829-1839) sid 50
Norrköpings S:t Olai BI:6 (1830-1840) sid 281
Norrköpings Borg BI:1 (1806-1836) sid 143
Norrköpings Borg AI:6 (1831-1836) sid 87
 
(Meddelandet ändrat av Carlsson_daun 2012-06-14 19:13)

2012-08-09, 17:13
Svar #20

Utloggad Caroline Nilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 105
  • Senast inloggad: 2023-11-05, 12:55
    • Visa profil
Hej!
 
Någon som kan hjälpa mig med att få klarhet i vad som händer med familjen Stendahl i Östra Vingåker AIIa:7 (Församlingsbok 1922-31), s.299 / bild 3120. Jag blir förvirrad av alla anteckningar och att det verkar som om den yngste pojken är den enda som flyttar till Stockholm. Det kan väl ändå inte stämma?
 
Stort tack på förhand,  
Caroline

2012-08-09, 22:41
Svar #21

Utloggad Åke Bjurström

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1190
  • Senast inloggad: 2023-12-09, 21:56
    • Visa profil
Hej Caroline
Är osäker hur man tolkar att föräldrarna och äldste sonen förs till boken över obefintliga och den yngste flyttar till Stockholm 1926 så tycks familjen hålla ihop.
I Sveriges dödsbok 1947-2005 finns fadern f. i Börrum 1899 som död i Malmö Sankt Petri 1965.
Modern f. 1904 i Stora Malm död i Malmö Sankt Petri 1973.
Sonen Bert f. 1923 död 1993 i Malmö Sankt Pauli.
Sonen Per Bertil f.1924 död 2003 i Malmö Slottsstaden.
Mvh Åke

2012-10-03, 21:44
Svar #22

Utloggad Fredrik Malmström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 224
  • Senast inloggad: 2022-02-02, 18:45
    • Visa profil
    • www.myheritage.se/site-family-tree-67790931/malmstrom-web-sida
Hej jag undrar om någon känner till den Sven Malmström som finns på Claestorp Östra vingåker AI:2 sid 52.
Är intresserad av ev fam, härkomst, befattning samt var han tar vägen.
Kan inte riktigt tyda vad det står i boken  
 
Jag försöker knyta honom som far till Olof Malmström f1774 som senare bor i Knutsdal
 
MVH Fredrik

2012-10-27, 19:24
Svar #23

Utloggad Lars Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1119
  • Senast inloggad: 2024-01-24, 08:56
    • Visa profil
Hej jag söker en familj som ska bo i Östra Vingåker ett av barnen är med i födelseboken prästen skrivit att familjen ska s.93 eller 100 som prästen har strykit över jag kan inte hitta den här familjen. Kan någon här hjälpa mig att finna denna familj jag skulle vilja veta vart familjen tog vägen fick dom flera barn.
 
Det är guld värd & jag tackar på förhand MVH Lars.
 
Karl August Valentin Gustafsson född 1886-01-03 i Skedevi död 1946-04-28
 
Tekla Vilhelmina Storm född 1886-02-04 i Östra Vingåker död 1967-09-09  

2012-10-27, 21:22
Svar #24

Utloggad Monika Wilander

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2640
  • Senast inloggad: 2023-11-26, 16:39
  • Ha inte så bråttom bakåt! Nära forskning ger mer.
    • Visa profil
Lars! Jag kan bara svara på en av Dina frågor. De fick åtminstone ett barn till i Ö Vingåker. Jag bläddrade lite i födelseboken och ser att på nästa barn - sonen född 23/5 1914 står samma hänvisning till Strångbäcken, som inte verkar stämma.
 
Monika W

2012-10-28, 06:37
Svar #25

Utloggad Nils Forsman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 135
  • Senast inloggad: 2018-05-16, 20:25
    • Visa profil
Dom är skrivna i Skedevi AIIa:6, sidan 801. Hittade dom via 1910 års folkräkning.

2012-12-28, 19:14
Svar #26

Utloggad Hans-Åke Bergström

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 35
  • Senast inloggad: 2018-09-05, 20:09
    • Visa profil
Hej!
Har några julnötter som jag ej kan knäcka.
Söker klarhet i ursprung varifrån och varthän för fam. Olof Holmstedt och hans fru Greta Thuresdotter.
Fam. består av Carl Erik 1724, Maria Christina 1726, Hedvig 1728, Adolph Anders 1730 och Margareta ( Greta )
1734-1794. Barnen är alla födda på gården Forssanäs i Östra Vingåker. Varifrån fam. har kommit till Forssanäs har jag inte fått fram. Ej heller vart fam. flyttar efter 1735. Tacksam för ev. hjälp att knäcka julnötterna.
Mvh Hans-Åke Bergström

2013-02-26, 18:45
Svar #27

Utloggad Martin Nordling

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 403
  • Senast inloggad: 2023-04-05, 21:18
    • Visa profil
Hej!
 
Jag undrar om någon känner till ursprunget för Soldat Lars Holmberg (f. 1724 eller 1726, d. 1794-11-08 i Mostugan) och hans hustru Malin Persdotter (f. 1724, d. 1804-12-26 i Mostugan), Lars var soldat i Holmatorp (rote Holmen), hans dotter Brita (f. 1764-09-09 i Holmatorp, d. 1806-11-15 i Mostugan) gifte sig med soldat Johan (Jan) Dahlman som först var soldat i Västra Vingåker (Rote Knutstorp), sedan i Mostugan (Rote Erstorp).
 
HFL säger att Lars Holmberg var född 1724, p10:s soldatregister säger att han föddes 1726 i län D. Jag har inte själv kontrollerat detta (upptagen av andra delar av släkten), men min släktforskande kusin har kollat närliggande socknar och funit ingenting. Finns det någon som har undersökt och funnit något (eller kanske vill undersöka)?

2013-03-06, 13:55
Svar #28

Utloggad Simon Samuelsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 29
  • Senast inloggad: 2018-10-09, 16:20
    • Visa profil
Hej! jag letar efter föräldrarna till INGA-BRITT Linnéa Lenneskog
Födelsedatum: 1923-05-06
Avliden: 2005-01-01
Och Maken Karl Olof LENNART Lenneskog
Födelsedatum: 1918-01-24
Avliden: 1997-01-29
 
Mvh
Simon

2013-03-06, 14:52
Svar #29

Utloggad Fredrik Derefeldt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1028
  • Senast inloggad: 2023-09-25, 12:41
    • Visa profil
Simon!
 
Inga-Britt Linnea är född 1923 6/5 i Fogelö, St Malm (D) som dotter till statdrängen Erik Artur Strand (f 1798 2/11) och dennes hustru Hilma Linnea Pettersson (f 1799 9/6), Finns på sidan 30 i St Malm AII:4a
 
mvh
Fredrik

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna