ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Käringön  (läst 2888 gånger)

2004-03-14, 11:47
läst 2888 gånger

Utloggad Carina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 73
  • Senast inloggad: 2013-11-14, 08:36
    • Visa profil
Hej!
Söker information om Gustav Willhelm Hermanssons ursprung. Han var född 1885-08-14 på Käringön.  
Finns det någon som kan hjälpa mig?
 
Mvh Carina Bäck
0303.80284@telia.com

2004-03-14, 12:35
Svar #1

Christine Åberg

Hej Carina!
 
Gustaf Wilhelm var son till änkan, baderskan Emma Konstantia Knopp född 1853 i Lysekil enligt Sv bef 1890.
Syskon:
Carl Herman född 1876 Käringön
Hilma Serafia född 1879 Käringön
 
Christine

2004-03-14, 16:07
Svar #2

Utloggad Carina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 73
  • Senast inloggad: 2013-11-14, 08:36
    • Visa profil
Hej Christine!
Tack för ditt snabba svar. Det fanns möjligen ingen information om till vem Emma Konstantia Knopp var änka till? Och när hon blev änka?
Mvh Carina
0303.80284@telia.com

2004-03-14, 23:01
Svar #3

Utloggad Inger Rudberg

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 80
  • Senast inloggad: 2010-01-03, 16:13
    • Visa profil
till Ingmarie Juliusson
 
jag har sett dina frågor ang Elsa Helena Falck
dtr till Jan Falck.Jag har en hel del uppgifter om deras avkomlilngar i ett häfte Fjällbackasläkten Falck skrivit av mig och en släkting i Göteborg Kontakta mig på e-post
Inger.Rudberg@lund.mail.telia.com

2004-03-29, 19:21
Svar #4

Utloggad Malin Edström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 104
  • Senast inloggad: 2022-01-23, 23:49
    • Visa profil
Till Carina Bäck.
Enligt Hfl 1882 Käringön, är Emma Konstantia Knopp gift med Herman Olsson Född 1847-02-20 i Arvika, Värmland och han dör någon gång under 1880-talet på Käringön.
Gustav Vilhelm är yngst av 6 syskon.

2004-04-01, 20:45
Svar #5

Utloggad Carina Bäck

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 73
  • Senast inloggad: 2013-11-14, 08:36
    • Visa profil
Till Malin Edström
Tack för din info. Tyvärr hittar vi inte Herman Olsson i Arvika. Forskar vidare.
Mvh Carina Bäck

2004-09-26, 10:46
Svar #6

Utloggad Bo Lindkvist

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 58
  • Senast inloggad: 2021-07-16, 10:22
    • Visa profil
    • bossebus.eu
Hej
Jag söker föräldrarna till Relf Olsson f. omkring 1802, vet ej var. D. 18360624 på Käringön. Han var gift med Britta Larsdotter, hon f. 18070901 på Käringön, gifta 18290308 på Käringön, fick sonen Lars Relfsson 18301223 på Käringön.
MVH
Bo

2004-12-06, 22:51
Svar #7

Utloggad Rolf Berlin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 272
  • Senast inloggad: 2023-12-30, 16:44
    • Visa profil
    • www.morlanda.se
Relf Olsson var född 16 jan 1802 på Hälleviksstrand, fadern hette Olof Persson Lundberg och modern Börta Rearsdotter.

2006-02-06, 09:23
Svar #8

Jenny Tenggren

Hej!
 
Jag söker uppgifter om min farfars farfar och farmor, samt deras barn. De var inflyttade till Käringön. Petter, smed och Olena. Det fick tre barn, Hilmer, Patrik och Alma.
Det hade efternamnet Tenggren, men enligt berättandet i släkten skall detta namn varit taget då det påstås att Petter skulle bli arvslös om han gifte sig med Olena, vilket han gjorde.
 
Deras son Patrik skall ha gift sig på Käringön med en Maria Josefina Johansdotter, är det någon som vet vems hennes föräldrar är och var hon kommer ifrån?
 
Tacksam för all hjälp jag kan få.
 
Hälsningar
Jenny Tenggren

2006-02-06, 12:32
Svar #9

Georg Zinnerström

Hej Jenny.
 
Här får du lite att börja med.
 

 
MVH Georg

2006-02-06, 12:40
Svar #10

Georg Zinnerström

Och lite till
 

2006-02-06, 12:42
Svar #11

Georg Zinnerström

Och en sista
 

 
Kanske kommer sig namnet av att de kommer från Tegneby?????

2006-02-06, 20:20
Svar #12

Jenny Tenggren

Tack så jätte mycket för det snabba svaret! Nu ska jag försöka tyda detta och grotta vidare i mina förfäders liv.
 
Tack än en gång!
 
MVH
Jenny Tenggren

2006-02-06, 23:00
Svar #13

Martin Carlson

Pastor Simson hade stort inflytande över Käringön under sista halvan av 1800-talet. Han skall också ha försett en stor del av öns befolkning med nya efternamn, som han själv hittat på.
/Martin

2006-02-12, 14:21
Svar #14

Utloggad Rolf Berlin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 272
  • Senast inloggad: 2023-12-30, 16:44
    • Visa profil
    • www.morlanda.se
Jenny
Maria Josefina Johansdotter föddes 1877 på Sörbo
i Morlanda. Föräldrarna var från Tegneby se nedan

2006-02-14, 09:22
Svar #15

Jenny Tenggren

Tack Rolf! Nu har jag en bit till!
 
/Jenny

2010-01-13, 16:19
Svar #16

Utloggad Bengt Dahlbeck

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1545
  • Senast inloggad: 2020-10-14, 09:19
    • Visa profil
Hej och godfortsättning !
Jag söker föräldrar till
Sjömannen Isak Andersson född 1848 Käringön och hans hustru Janne (Jeanna Jeanna?)född 1854 Lycke.
paret fick 5 barn enl.Sveriges befolkning 1890

2010-01-13, 17:16
Svar #17

Utloggad Britt-Marie Nordin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3281
  • Senast inloggad: 2024-03-19, 14:22
    • Visa profil
Hej!
Isac föds 18480608 enl Käringön C:1, 1795-1898, sid 112. Föräldrar styrman Anders Johansson f 18120527 på Käringön, drunknad 18590125, och Anna britta Isacsdotter f 18170810 på Käringön, död 18721028.
De hade förutom Isac barnen
Johannes f 18501221
Bernhard f 18531011
Johanna Carolina f 18391118
Emelia f 18420920
Mathilda Amalia f 18450627
Augusta Josephina f 18570912.
Käringön C:2, 1852-1882, bild 29, AI:2, 1849-1868, sid 12.
 
Janna Amalia föds 18540208 enl Lycke C:3, 1820-1861, sid 191 med far Andreas Andersson f 18230318 och mor Johanna Jönsdotter f 18151105, båda i Lycke.
Deras barn:
Anders Johan f 18470127
Alfred Julius f 18500512
Hilda Maria f 18480912
Carl Johan f 18511221
Janna Amalia f 18540208
Josefina Elemina f 18561128
 
Lycke AI:8, 1853-1858, sid 24.
 
Isak Andersson och hans hustru Janna Amalia finns i Västra Frölunda AI:17, 1890-1899, sid 312.  
 
Uppgifterna från AD Online.
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2010-01-13 17:20)

2010-01-13, 18:57
Svar #18

Utloggad Bengt Dahlbeck

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1545
  • Senast inloggad: 2020-10-14, 09:19
    • Visa profil
Tack Britt-Marie
nu har jag fått starten så det är väl bara att Kliva vidare. (jag har precis köpe ett år med AD online) det är bara
att hoppas att man kan lära sig använda det på rätt sätt  då mitt datakunnnande ganska så begränsat.
annars så får jag väl fråga Anbytarforum igen. Tack igen
Bengt

2011-01-31, 21:10
Svar #19

Utloggad Lian Nyman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 316
  • Senast inloggad: 2016-10-23, 14:42
    • Visa profil
Hej,
jag letar efter föräldrar/syskon/släktingar till Edvin Tornhage (förmodligen född ca 1880-90) som emigrerade till USA.
 
Eftersom efternamnet är ovanligt har jag endast hittat ett par stycken Tornhage och en är
Tornhage, Karl Arvid Einar
Död 8/3 1990.
Kyrkobokförd (1985) i Bergsjön, Göteborgs kn (Göteborgs och Bohus län, Västergötland). Mantalsskriven (1985) på samma ort.
 
Född 27/12 1915 i Käringön (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).
 
Nån som vet vem hans föräldrar är?

2011-02-01, 01:01
Svar #20

Utloggad Annalena Lidenskog

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2625
  • Senast inloggad: 2019-06-13, 14:08
    • Visa profil
Hej Lian!
Karl Arvid Einar är son till
Arvid Mentor Bernhardsson, Fiskare, N:o 42, 1890 6/12
Berta Adolfina Charlotta Knopp 1892 7/4
Gbg och Bohus län, Käringön SCB Fö 1898-1920
Mvh Annalena

2011-02-01, 06:30
Svar #21

Utloggad Lian Nyman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 316
  • Senast inloggad: 2016-10-23, 14:42
    • Visa profil
Tack Annalena!
Det betyder att Tornhage var ett taget namn i det fallet.
Hur många barn hade dem?
Någon Edvin Tornhage känner du inte till eller?
 
Var hittade du de uppgifterna, finns de på ADOnline eller Genline?
 
Tack, Lian

2011-02-01, 11:39
Svar #22

Utloggad Annalena Lidenskog

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2625
  • Senast inloggad: 2019-06-13, 14:08
    • Visa profil
Hej Lian!
Jag hämtade uppg. på Genline.
Jag hittade en bror.
Tornhage, Axel Erik 19171006, Käringön
Sv Dödbok och SCB Fö 1898-1920
Mvh Annalena

2015-08-11, 07:53
Svar #23

Utloggad Håkan Henriksson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 14
  • Senast inloggad: 2018-04-11, 18:27
    • Visa profil
Hej
Vet ej om jag publicerar detta på rätt plats, men... Behöver hjälp med en man som hette Karl Edvard Kihl, född 1872-03-16, avliden 1937-02-13 i Nässjö! och ligger begraven i Mora! (Kanske något som är fel där?) Han var gift med Engla Aurora Teresia som var född på Käringön 14 juni 1864, avliden och begravd i Mora 7 maj 1952.
 
De fick bl.a. två barn, varav Alva Margareta född Brandstorp, Skaraborg 3 juni 1905 avliden Göteborg 21 maj 1981
 
Hittar inget om vart han är född och föräldrar/syskon.

2015-08-11, 08:18
Svar #24

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
Hej Håkan
Bör vara denna person. född i Grythyttan Kilstorp datum dock 19/3 döpt 13/4
Ska följa framåt o kolla om det går.
Grythyttan CI:10 (1848-1872) Bild 349 / sid 684 (AID: v53148.b349.s684, NAD: SE/ULA/10337)
Grythyttan AIa:18b (1871-1880) Bild 139 / sid 409 (AID: v51218.b139.s409, NAD: SE/ULA/10337)
 
Lasse

2015-08-11, 08:41
Svar #25

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
Han flyttar 1896 till Varnum
Grythyttan AIa:20ba (1891-1900) Bild 186 / sid 556 (AID: v51227.b186.s556, NAD: SE/ULA/10337)
Varnum AII:2 (1896-1899) Bild 1250 / sid 465 (AID: v179140.b1250.s465, NAD: SE/VA/13614)
Och här med hustrun Engla. så det är rätt Karl Edvard f i Grythyttan.
Varnum AII:4 (1900-1910) Bild 1320 / sid 480 (AID: v179142.b1320.s480, NAD: SE/VA/13614)
 
Lasse

2015-08-11, 09:19
Svar #26

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
Karl ska enligt scb ha avlidit på serafimerlasarettet  i Stockholm
Statistiska Centralbyrån (SCB) - samlingspost, Utdrag ur födelse-, vigsel- och dödböcker 1860-1949, SE/RA/420401/01/H 1 AA/2929 (1937), bildid: A0032768_00430
 
Lasse

2015-08-11, 09:27
Svar #27

Utloggad Håkan Henriksson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 14
  • Senast inloggad: 2018-04-11, 18:27
    • Visa profil
Lasse!
Tusen tack för snabb hjälp. Karl verkade vara en man som var i ständig rörelse:-)
 
Håkan

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna