ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2005-09-09  (läst 3894 gånger)

2004-10-31, 12:20
läst 3894 gånger

Utloggad Ulla Kleberman

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 19
  • Senast inloggad: 2015-01-09, 18:49
    • Visa profil
Hej Ndongo
 
Sven Håkansson är född i Västra Torsås 1841-05-29,enligt Skatelövs HF A1:16A blad 5 sid 162.
Sven gifte sig 1864-06-18 med Ingrid Karlsdotter från Öja. Samma Hf som ovan.
De fick sonen Karl Johan född 1865-08-03 i Smörhöga Södergård. Källa Skatelövs födelsebok C1:6 blad 3.
Sonen August född 1869-12-31 i Grimslövs Dagersgård. Källa Skatelövs födelsebok C1:7 blad 1.
Ingrid dör i lunginflammation 1890-04-13 i Fridhem u.Grimslövs Dagersgård.Källa Skatelövs dödbok C1:8 blad 6.
Sven gifter om sig 1892-08-12 med Ida Karolina Karlsdotter Flink född 1860-01-19 från Agnäs.
Sven och Ida får 5 barn.
Sonen Anders Wilhelm tvilling född 1892-06-14  
Dottern Anna Charlotta tvilling född 1892-06-14  
Sonen Henrik född 1895-02-23 tvilling, dör i reumatisk feber 1901-06-04.
Dottern Ester tvilling född 1895-02-23.
Sonen Per Magnus född 1898-10-03.
Sven och Idas barn föddes på Fridhem u. Grimslövs Dagersgård. Uppgifter fr Skatelövs HF. A1:17A blad 5 sidan 162 och A1:16A blad 5 sidan 162
 
Idas mor var Bengta Jonsdotter Flink född 1822, dör 1875-12-08 i Sunnanvik, enligt Skatelövs dödbok 1868-1877.
 
MVH Ulla

2004-11-01, 18:40
Svar #1

Ndongo Bastos

Det här verkar vara den Sven Håkansson som jag letar efter. Mycket tack till all hjälp, nu har jag lite mera att gå på och utgå ifrån för fortsatt forskning.
 
Jag har dock en fråga - vart ligger och vad är Agnäs och Öja? Gårdar? Orter? Vilka län eller landskap?
 
Tack igen för all vänlig hjälp.
 
MVH
 
Ndongo

2004-11-01, 22:55
Svar #2

Utloggad Ingegärd Johansson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 668
  • Senast inloggad: 2019-02-15, 23:21
    • Visa profil
Hej Ndongo!
 
Agnäs är en gård i Skatelöv. Jag tror att den nu tillhör gården Sunnanvik.
Öja är en församling. Båda ligger i Kronobergs län i södra Småland.
 
MVH
Ingegärd

2004-11-07, 22:38
Svar #3

Utloggad Anne-Lee Wilson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1818
  • Senast inloggad: 2016-07-14, 22:00
    • Visa profil
Söker föräldrar/syskon till:
 
Anders Danielsson f.24 Oct 1824,Skatelöv(G)
 
 
Mvh,
Anne-Lee Wilson.

2004-11-07, 23:31
Svar #4

Utloggad Lena Thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2020-09-16, 22:02
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Anne-Lee,
 
Enligt KGFs databas
 
Födda i Skatelöv
 
18241024 döpt 18241027 Anders
Fader Daniel Jönsson
Moder Sofia Bengtsdotter, 36 år
Bostad Skallekulla
Faddrar SIMON INGEMARSSON, ERIK MÅNSSON, INGRID PERSDR, GUNNNIL BENGTSDR   ALLA I SKALLEKULLA.
 
andra barn enligt Skatelöv
 
18270413/18270415 Anna
bostad Myrerås
18310131/18310201 Jöns
Bostad Tannatorp
 
tveksam om denna  
18210630/18210630 Jonas
här heter hustru Sofia Blom??

2004-11-08, 16:46
Svar #5

Utloggad Anne-Lee Wilson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1818
  • Senast inloggad: 2016-07-14, 22:00
    • Visa profil
Tack Lena!
 
Mvh,
Anne-Lee Wilson.

2004-12-11, 14:21
Svar #6

Göran Alexandersson

Jag söker information om ryttaren Anders Segervall, Sunnanvik vid 1700-talets mitt.
Göran Alexandersson

2004-12-12, 00:42
Svar #7

Utloggad Ingegärd Johansson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 668
  • Senast inloggad: 2019-02-15, 23:21
    • Visa profil
Hej Göran!
 
Enligt en släktutredning av Johan Nilsson (legendarisk släktforskare i Västra Torsås, död sedan länge) bodde Anders Segerwall på ryttaretorpet Applakullen under Sunnanvik. På 1760-talet flyttade han med sin familj till Grimslöv Esbjörnsgård. Antagligen blev han då pensionerad, eftersom en ryttare Johan Bengtsson flyttade in på torpet efter honom.
Anders Segerwall dog i Hårestorp, Kalvsvik  församling 1780-11-14, ålder 85 år. (KGF:s databas) Han skulle alltså vara född 1695, vilket inte stämmer med födelseåret i hfl, som anges till 1700 (Johan Nilsson)
Anders Segerwall var gift 1:a gången med Karin Svensdotter, som dog 1748-01-23. (KGF:s databas) Redan den 13 nov 1748 gifte Anders om sig med Elin Nilsdotter från Usteryd i Öja församling.
Barn i 1:a äktenskapet:
Karin f 1727-11-05 i Sunnanvik. Fader: Ryttaren Anders Jonsson Segerwall. (KGF:S databas)
Sven f 1729-03-19 i Sunnanvik. (Johan Nilsson)
Barn i 2:a äktenskapet:
Johan f 1749-07-28 i Sunnanvik. (Johan Nilsson)
Catharina f 1756-09-19 i Sunnanvik.        
 
Möjligen var den döda hustruns dopnamn Catharina, eftersom hon borde ha blivit uppkallad, när Anders fick en dotter.
 
Mvh
Ingegärd

2004-12-17, 10:32
Svar #8

Utloggad Göran Hägersjö

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2016-11-30, 21:43
    • Visa profil
Hej!
Kan någon tipsa mig om vart Jon Nilsson och hh Märta Jonsdotter och deras barn Anna f. 17300126, Isac f. 17320519, Per f. 17340831 och Catharina f. 17361130 tagit vägen? Vid de tre sista barnens födelse anges de bo i Grimslöv och där tappar jag spåret. Vid dottern Annas födelse är bostadsorten Lissebro i Blädinge. När Jon och Märta gifter sig i Blädinge 17290914 uppges Jon vara från Grimslöv och Märta från Oby.
 
Mvh  
Göran Hägersjö

2005-01-06, 07:45
Svar #9

Utloggad Lars Bergqvist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 326
  • Senast inloggad: 2017-12-10, 20:59
    • Visa profil
Hej !
 
Söker föräldrar till Signild Nilsdotter f 18120523 i Odensjö Mattisgård, avled 18790318 i Skatelöv (Odensjö Baljaregård).
 
Tacksam för hjälp !

2005-01-06, 10:59
Svar #10

Utloggad Bengt Axelsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 92
  • Senast inloggad: 2024-04-10, 09:53
    • Visa profil
Hej Lars
Signild Nilsdotters föräldrar är Nils Nilsson och Kjerstin Carlsdotter i Odensjö. Moderns ålder 37.
Detta enlig KGF:s databas.
 
Bengt Axelsson

2005-01-06, 23:15
Svar #11

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
HEJ LARS !
UPPGIFTER OM SIGNILDS NILSDOTTERS FAMILJ:
 
KIERSTIN CARLSDOTTER
 
FÖDD 17760201 I ODENSIÖ, DÖPT 17760206
W: PEHR PEHRSSON NILS JÖNSSON GUNNEL JÖNSDOTTER KIERSTIN I ODENSIÖ
DÖD  18400227 I ODENSJÖ MATTISG, DÖDSORSAK: BRÖSTSJ
FAR: CARL MÅNSON
MOR: INGRI MÅNSOTTER
 
NILS NILSON  
FÖDD 17740216 I HUSEBY , DÖPT 17740220
W: CARL MÅNSSON NILS LÅNG MARGARETHA HEDIN CATHRINA ABRAMSDOTTER
DÖD 18371126 I ODENSJÖ MATTISG, DÖDSORASK: NEDKYLD I EN BRUNN
FAR: NILS BORGSTRÖM
MOR: LENA MATTISDOTTER
 
BARN:
 
MARIA 18010817
STINA 18060927
STINA 18091115
SIGNILD 18120523
SVEN 18150826
LISA 18170311
 
BARNEN FÖDDA I ODENSIÖ
 
MVH
TORGNY

2005-01-09, 18:55
Svar #12

Utloggad Lars Bergqvist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 326
  • Senast inloggad: 2017-12-10, 20:59
    • Visa profil
Tack Torgny o Bengt för Er hjälp med att få klarhet i Signild Nilsdotters familjeförhållanden
 
Hälsning
 
Lars

2005-02-05, 18:20
Svar #13

Utloggad Lars Bergqvist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 326
  • Senast inloggad: 2017-12-10, 20:59
    • Visa profil
Hej !
 
Jag vill gärna fortsätta och få Er hjälp med några Skatelövsbor.  
Jag har funnit en kvinna Katharina Jonasdotter, född 7 december 1834. Hon var gift två gånger, sista vigslen inträffade 1 november 1873, då hon gifte sig med en Johannes Magnusson, paret fick tre barn.
Jag vet inte särskilt mycket om denne Johannes, eller om barnen, men det kanske finns någon som kan bistå mig med information ?  
 
Lars Bergqvist

2005-02-05, 20:52
Svar #14

Utloggad Ulla Kleberman

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 19
  • Senast inloggad: 2015-01-09, 18:49
    • Visa profil
Hej Lars
Johannes Magnusson född 1839-06-29 i Vederslöv. Skatelövs hf  A1:17B blad 5 sidan 592.
Då Johannes dör 1902-12-15 i magåkomma bor han i Odensjö Baljaregård. Källa Skatelövs dödbok 1902.
Katarina och Johannes får tre barn:
Martina född 1874-07-31, dör 1905-10-05 i Bröstsjukdom, Odensjö Baljaregård.
Peter August född 1879-02-20,  Dör 1890-10-20 i magåkomma, Odensjö Baljaregård.
Mona “Alma” Hildura född 1881-07-03.
Alla barnen är födda i Odensjö Baljaregård.
 
Martina gifter sig 1903-04-18 i Skatelöv med Johan Magni Andersson född 1874-11-27.
De får ett dödfött gossebarn 1903-11-18.
Martinas och Johans andra barn, en dotter Anna Ottilia föddes 1905-04-21 i Odensjö Baljaregård. Källa Skatelövs födelsebok 1898-1900. Anna dör 1961-05-18 I grimslövs Persgård.
Anna gifter sig 1932-03-26 i Markaryd med Johan Albert Petersson Fri född 1900-06-27,
Han blir hemmansägare i Odensjö Baljaregård.
Anna och Johan får dottern Ann-Mari Elisabet född 1933-03-12 på Rosengård u. Grimslövs Persgård.
 
Hoppas det är till lite hjälp
 
MVH  
 
Ulla Kleberman

2005-02-06, 08:31
Svar #15

Utloggad Lars Bergqvist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 326
  • Senast inloggad: 2017-12-10, 20:59
    • Visa profil
Hej Ulla !
 
Stort tack för hjälpen, det är viktiga pusselbitar som faller på plats. Vill du bekräfta Katharinas första giftemål och de barn som föddes i detta gifte, så kan jag klart konstatera att pusslet är klart.
 
Hälsning på söndagsmorgonen
 
Lars

2005-03-01, 13:32
Svar #16

Utloggad Mikael Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1357
  • Senast inloggad: 2022-01-17, 11:31
    • Visa profil
Gustaf Herman Petersson föddes 18/12 1874 i Skatelöv.  
Vid en koll i 'Sveriges befolkning 1890' så finns det med i samma hushåll tre personer som är 'Far' -- alla har 'Peter' som ett av förnamnen! -- och tre eller fyra personer som 'Mor'.  
Är det någon som har koll på dessa familjer och som kan upplysa mig om vilket par som är rätt föräldrar? Jag vore också tacksam åt att få reda på mer detaljer om familjen, och gärna lite anor, om möjligt!
 
Hälsningar, Mikael!

2005-03-01, 16:19
Svar #17

Utloggad Janet Henriksson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 581
  • Senast inloggad: 2011-03-10, 21:34
    • Visa profil
Hej Mikael
En koll i KGF:s databas visar att Gustaf H Peterssons föräldrar var, Snickaren Peter Magnus Johansson och Lena Cajsa Danielsdotter. De var bosatta på Sunnanviks ägor, P 281.
Hittar bara en äldre bror, Axel Fredrik f. 1872-03-21. Finns en notering att det är barn nr.7.
Men hann inte leta vidare.
 
Hoppas det blev någon hjälp för dej.
Janet

2005-03-01, 17:28
Svar #18

Utloggad Mikael Persson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1357
  • Senast inloggad: 2022-01-17, 11:31
    • Visa profil
Tack för den uppgiften, Janet.  
Var det Axel Fredrik som var nr 7, eller var det Gustaf Herman?  
Om du -- eller någon annan! -- hittar något mer, så tas det emot tacksamt. (Det är en kompis' anor, så jag lägger nog inte lika mycket krut på dessa som på mina egna.)  
 
Hälsningar, Mikael!

2005-03-01, 17:52
Svar #19

Utloggad Janet Henriksson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 581
  • Senast inloggad: 2011-03-10, 21:34
    • Visa profil
Det var Axel Fredrik som var sjunde barnet.
Janet

2005-03-18, 14:38
Svar #20

Utloggad Göran Hägersjö

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2016-11-30, 21:43
    • Visa profil
17100102 gifter sig i Skatelöv Dr. Sven Månsson Tvetaryds torp och Pig. Ingebor Ericsdotter Agnäs. Vid dopet av deras dotter Karin 17131227 i Kalvsvik nämns dopvittnena LARS I CRONOGÅRD. PER NILSSON I WRANKUNGE. KNUT I AGNÄS. HUSTR ELIN I OLASHULT. PIGR ELIN I AGNÄS, INGIER I NYBYGGET THORSÅHS SOCHN. Vilken koppling kan det finnas mellan barnets föräldrar och HUSTR ELIN I OLASHULT(dialektalt uttryck för Olofshylte i Västra Torsås) och pig. Ingier i NYBYGGET (Västra) THORSÅHS SOCHN?

2005-03-25, 18:59
Svar #21

Karl Malm

Jag söker föräldrarna till min farfars mor och önskar hjälp med detta.
Min farfars mor: Elin Svensdotter, troligen född 1802-1804. Död i Skatelöv 1847. Gift med Jonas Sunesson , född i Skatelöv 1807-11-23 och död i Skatelöv 1885-05-27. Källa Skatelöv CI:4; AI:15.
Har hittat information i Disbyt att Elin Svensdotter skulle vara född i Tävelsås men har inte kunnat hitta henne där.

2005-03-25, 19:21
Svar #22

Utloggad Lena Thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2020-09-16, 22:02
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Karl,
 
Kan inte direkt hjälpa dig men så här ser det ut i KGFs databas när Elin dör
 
Död i Skatelöv
18470502 Backstugsittarhustrun Elin Svensdotter
bostad Lekaryd, Odensjö, Carlsgård
Ålder 48 år 7 mån
Dödsorsak Blodgång
Anhörig maken Änkomannen Jonas Sunesson
Bostad Lekaryd, Odensjö, Carlsgård
 
Vigda i Skatelöv
18301227 Drängen Jonas Sunesson bostad, T Pålstugan Hunna, 23 år/pigan Elin Svensdotter bostad T Pålstugan Hunna, 26 år

2005-03-25, 21:42
Svar #23

Catharina Lindhe

Hej!
Hoppas någon har kännedom om min familj i Skatelöv.  
Det gäller Måns Jonsson född 1734-10-22 i Skäggalösa, Skatelövs föräldrar.  
Har antecknat att de är Jon Månsson född 1700-04 i Skäggalösa , död 1763-02-23 i Grimslöv Dagersgård (gården dyker senare upp i släktledet)  
gift med Elin Jonasdotter född 1715-04 i Kärr, död 1796-09-16 i Skäggalösa.
 
Hit tror jag det stämmer, sedan har jag antecknat att Jon Månssons far är Måns Jonsson född omkring 1642, död 1723-01-15 i Skäggalösa Backagård.  
Där börjar jag tvivla om jag är på rätt väg.  
Det som stör mig är att hans barns namn inte alls stämmer med övriga släktingar. (Börje, Anna och Carl)  
Är det ett undantag från regeln, fast lite märkligt. Hoppas någon har kommit längre där än jag.  
Tacksam för hjälp att reda ut detta.
Vänligen Catharina

2005-03-27, 20:23
Svar #24

Utloggad Göran Hägersjö

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 72
  • Senast inloggad: 2016-11-30, 21:43
    • Visa profil
Enligt KGF:s databas nämns vid barndop i Skatelöv  bland dopvittnena 17000506  JOHAN KLOCKARE I SKATELÖF,17000826 och 17020615 JOHAN KLÅCKARE.Finns det något känt såsom efternamn, släktingar etc. till denne klockare?

2005-03-29, 15:22
Svar #25

Lennart Andersson

I min jakt på Anna Catharina Anckermans bakgrund gör jag ett försök i Skatelöv, då jag vet att det fanns soldater med nämnda efternamn i församlingen. Kan t.ex. Sven Ankerman vara far till min Anna Catharina Anckerman, som dog 1804 i Vitaby (L) vid 82 års ålder (enligt db)? Jag kan varken finna henne eller någon annan Anckerman i mera närbelägna trakter. Om hon var dotter till en soldat borde hon ju inte heta Ankerman utan t.ex. Svensdotter, men man vet ju aldrig...
 
År 1741 gifte hon sig första gången och 1742 fick hon en son som döptes till Sven med maken ladufogden Lars Risberg, Torup, Vitaby. Denne Sven Risberg blev senare kronobefallningsman i Fjälkinge.
 
Mvh
Lennart Andersson

2005-05-05, 22:18
Svar #26

Utloggad Anne-Lee Wilson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1818
  • Senast inloggad: 2016-07-14, 22:00
    • Visa profil
Hejsan!
 
Jag undrar om någon som har tillgång till Genline skulle vilja följa den Ingrid Maria f. 1847, som funnits i Sveriges befolkning 1890 nedan, bakåt i kyrkböckerna och kolla om hon har varit i Schleswig-Holstein eller Aringsås församling innan hon kom till Skatelöv.
 
*********************************************
Jag söker nämligen efter min anas syster:
 
Ingrid Maria Svensdotter Länk  
F.12 Jun 1847,Aringsås församling(G)
 
Min Ingrid Maria reste till Schleswig-Holstein 22 Jul 1868 tillsammans med sin syster Christina(f.12 Dec 1838,Aringsås)sen slutar mina spår efter Ingrid Maria.
Systern Christina Svensdotter Länk kom tillbaka till föräldrahemmet i Gärdesgård,Aringsås församling, 9 Dec 1872 gravid och födde en dotter,Nanny Maria(min mormors mormor)2 May 1873.
 
Deras föräldrar hette:
 
Sven Länk,Gratialist
F.18 Jan 1806,Torpet Mosen under Aringsås gård,Aringsås(G)
D.27 Sep 1870,Gärdesgård,Aringsås(G)
 
Brita Stina Jacobsdotter
F.7 Mar 1813,Hjertanäs Jönsagårds Soldatetorp Madkälla,Lekaryd(G)
D.31 Oct 1878,Gärdesgård,Aringsås(G)
***********************************************
 
SVERIGES BEFOLKNING 1890:
 
Bergqvist, Sven 1842 Far  
Svensdotter, Ingrid Maria 1847 Mor  
(Barn), Oskar Walfrid 1872 Barn  
(Barn), Carl Johan 1876 Barn  
(Barn), August Ferdinand 1878 Barn  
(Barn), Blända Sofia 1880 Barn  
(Barn), Mathilda Carolina 1883 Barn  
(Barn), Otto Severin 1885 Barn  
(Barn), Ernst Wiktor Emanuel 1887 Barn  
(Barn), Gustaf Adolf 1890 Barn  
---  
Post 1239012  
 
Svensdotter, Ingrid Maria  
 
f. 1847 i Skatelöv (Kronobergs län, Småland)  
 
h.  
Gift kvinna, mor i familjen  
 
Grimslöf Persg.  
Skatelöv (Kronobergs län, Småland)  
 
Födelseort i källan: Skat.
 
Om det är rätt Ingrid Maria är jag väldigt intresserad av familjens vidare öden,vad hände barnen etc.?
Vad för yrke hade Sven Bergqvist?
Hette barnen Bergqvist?
Med mera,med mera,allt om familjen är av intresse!
 
Tacksam om någon vill hjälpa mig!
 
Mvh,
Mrs. Anne-Lee Wilson.

2005-08-15, 21:05
Svar #27

Utloggad Markus Gunshaga

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5059
  • Senast inloggad: 2024-05-20, 23:09
    • Visa profil
Hej!
 
Jag söker fler uppgifter om den Erik (Erich) med h: som bodde i Torpaskog i Skatelöv år 1707 (mtl.). Hans dotter Brita Eriksdotter (1683-1747) gifte sig där 1709 med Lars Jönsson från Torhult i Västra Torsås.
 
Alla uppgifter om Eriks familj är av intresse,
 
mvh/Markus
Med vänlig hälsning
Markus Gunshaga

2005-08-16, 00:23
Svar #28

Utloggad Ingegärd Johansson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 668
  • Senast inloggad: 2019-02-15, 23:21
    • Visa profil
Hej Markus!
 
Britta Eriksdotters far Erik Persson kommer från Stahult. V. Torsås. Han var gift med Elin Jönsdotter, dotter till Jöns Olofsson i Torpaskog.
Erik finns senare i Hägersjöhylte, V. Torsås, där både han och hans hustru dör 1728 resp. 1730.  
En del av de här uppgifterna har jag fått från en annan släktforskare. Jag skickar ett mail till dig, så du kan få lite bättre källuppgifter.
 
Hälsningar
Ingegärd
 
PS. Om du vet något om Britta Eriksdotters syskon, så är jag intresserad.

2005-09-09, 17:04
Svar #29

Utloggad Ann Nilsson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 12
  • Senast inloggad: 2021-11-26, 21:40
    • Visa profil
Hej, söker allt om.  
Peter Johan f.1882-11-06 oäkta i skatelövs församling.Hans mor pigan Kristina Johansdotter från backstugan Kristineberg under Odensjö Eskilsgården. Peter Danielsson Husberg anges som fadern från Lästa? är det någon som vet någonting mer så är jag tacksam för allt.

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna