ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 14 oktober, 2007  (läst 2450 gånger)

2007-05-16, 17:12
läst 2450 gånger

Utloggad Mårten Swärd

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 876
  • Senast inloggad: 2020-03-08, 18:06
    • Visa profil
    • mygen.atavus.se
Hejsan!
Sam: Tackar för tipset, jag har mejlat dem och frågat om det går at beställa info därifrån.
 
Lars: Jag TROR att de fick tag i förövaren, det finns en liten notering som jag inte riktigt kan tyda i dödboken. De delar jag kan läsa antyder att man fick fatt i gärningsmannen. Jag har tyvärr ingen mikrokortsläsare så den varianten blir nog svår. Men tack för tipset!
 
Mvh Mårten

2007-05-16, 19:56
Svar #1

Utloggad Lars Skillius

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 777
  • Senast inloggad: 2024-02-29, 18:03
    • Visa profil
Finns inte en läsapparat för mikrokort på närmsta bibliotek?
 
/Lars

2007-05-16, 21:01
Svar #2

Utloggad Mårten Swärd

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 876
  • Senast inloggad: 2020-03-08, 18:06
    • Visa profil
    • mygen.atavus.se
Hejsan Lars.
Det kanske det finns ja... Ska ta och höra mig för på bygdens bibliotek direkt på måndag. Tackar!

2007-05-23, 20:05
Svar #3

Utloggad Mårten Swärd

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 876
  • Senast inloggad: 2020-03-08, 18:06
    • Visa profil
    • mygen.atavus.se
Som information till mina inlägg ang. mordet på Anders Hultman:
 
Är det någon mer som stöter på denna ana här på forumet och läser detta så har jag Göta Hovrätts utslag och lite övriga handlingar (allt som allt c:a 100 sidor), mejla mig om ni är intresserade av dem. marten@vanvett.net
 
//Mårten

2007-06-02, 21:14
Svar #4

Carina Jonsson

Hej!
 
Skulle bli glad för lite hjälp...
 
Catharina Andersson Åkerberg föddes 1789-04-30.
Vilka var hennes föräldrar, står det något mer i födelsenotisen?
 
Mvh
Carina

2007-06-02, 21:39
Svar #5

Sture Mobaeck

Hej Carina.
 
Hon är inte född i Flyseryd utan i Flysby. fäder var som det står i fb. Afskedade Soldaten vid Elfsborgs Regemente Anders Åkerberg och Johanna Andersdotter. Dopv. var; Måns Andersson i Södr Sönneräng, Klåkaren Per (Jers el Jens svårt att tyda)hustru och Cajsa Nilsdotter i Sönneräng. Det är allt som står i fb.
 
/Sture

2007-06-02, 22:22
Svar #6

Carina Jonsson

Tack så mycket Sture!
Tror du att de bodde i Flysby eller var de på genomresa?
 
Mvh
Carina

2007-06-02, 23:06
Svar #7

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Carina!
 
Socknen heter Flisby och ligger i Södra Vedbo härad, Nässjö kommun.
 
MVH
 
Sam

2007-06-03, 08:55
Svar #8

Carina Jonsson

Hej igen!
 
Ok, då vet jag.
 
MVH
Carina

2007-06-03, 16:55
Svar #9

Sture Mobaeck

Hej Sam och Carina.
Det vet i tusan var jag fick y-et hittade det troligtvis någonstans på tangentbordet. Tack Sam, för att du uppmärksammade det. Carina, jag har inte hittast Anders Åkerberg i någon hf för Flisby (hoppsan jag skrev Flisby med i), inte heller i någon mantalslängd, så var de bodde vet jag inte. En dräng , Johan Åkerman har jag hittat i Säteriet Åkerberga, Flisby, så där kan finnas ett släktskap. Hittar jag något annat av värde så hör jag av mig.
 
   /Sture

2007-09-02, 21:06
Svar #10

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Mona!
 
Ur PLFs databas med församlingsböcker från Fliseryd hittade jag följande:
 
0112/01:Figgjölehult N 1, Löfhult Und Läggevi:Karl Johan Andersson, Torpare:-:-:-:-:-
0365/02:Läggevi, Löfhult:Karl Johan Andersson, Torpare:18580508:Döderhult:-:-:50 32/1889
0398/02:Läggevi 1-4, Löfhult:Carl Johan Andersson, Torpare:18580508:Döderhult:-:19070913, Pag 122:-
 
 
Inga barn under tiden 1900-1907.
 
MVH
 
Sam

2007-09-02, 21:09
Svar #11

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Ur PLF CD-2 fick jag fram följande:
 
Andersson, Carl Johan
Född 8/5 1858
f. Hem.äg.
Ålderdomshemmet Åby
 
Död 3/4 1948 i Fliseryd (H)
 
Änkling 1928
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 086102
Födelseplats: Hveningehult, Döderhult
Källa: Fliseryd SCB Kalmar

2007-09-03, 13:19
Svar #12

Mona Johansson

Tack Elisabet det är rätt Carl Johan Andersson.Mvh Mona Johanssson

2007-09-03, 13:21
Svar #13

Mona Johansson

Hej!Sam och tack för hjälpen.Med vänliga hälsningar.Mona Johansson

2007-09-05, 13:39
Svar #14

Mona Johansson

Hej hur ska jag få fram födelse datum på syskona Andersson födda i fliseryd.Där Mor och Far hette Carl Johan Andersson född 1858 och Olivia Sofia Petersdotter född 1859. Mvh Mona Johansson

2007-09-05, 13:51
Svar #15

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Mona!
 
Även detta kunde Du fått fram om Du hade haft PLF CD-2, Här kommer barnen, alla födda i Läggevi, Fliseryd:
 
Hedvig Sofia 18841209
Carl Conrad 18861112
Gustaf Emanuel 18890421
Thure Walfrid 18910529
Anna Elisabet 18931126
Edvard Albert 18960426
Otto Linus 18981127
 
Ytterligare ett skäl att köpa CD-2
 
 
MVH
 
Sam

2007-09-05, 14:03
Svar #16

Utloggad Eva Dahlberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4039
  • Senast inloggad: 2024-01-29, 09:27
    • Visa profil
eller att titta i kyrkböckerna/originalhandlingarna, Sam  
 
Hälsningar,
Eva (och tack för senast!)

2007-09-05, 15:01
Svar #17

Mona Johansson

Tack Sam Var köper man den i så fall .Vad tog Axel Johan född 1880 vägen nu är jag besvälig.Mvh Mona Johansson

2007-09-05, 15:37
Svar #18

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Eva och Mona!
 
Självklart skall man kolla i originalhandlingarna, både på Landsarkivet i Vadstena, på Mikrokort, Genline, SVAR eller Arkion, men snabbast hittar man dem på en CD-skiva om man har en sådan.
 
Man ser hur man köper CD-skivorna på Internet bl a på PLFs hemsida eller Sams hemsida
eller nedan:
 
Här ser Du hur Du gör för att beställa CD-skivor  
CD-skivorna (CD-1, CD-2, CD-3 och CD-4) med PLFs databas (födda, vigda och döda)
Betala i förskott på plusgiro 400938-7 eller bankgiro 386-0475
Skivorna har en strykande åtgång. Vi har redan sålt mer än hälften av skivorna. För det geografiska innehållet på skivorna, se CD-skivor  
Demonstration av CD-skivornas funktioner
 
För PLF-medlemmar kostar skivorna 300:-/st. och för övriga 400:-/st.
Vid köp av mer än en skiva är det rena förtjänsten att bli medlem i PLF.
Medlemmar i Tjust Släktforskarförening betalar 300:- för CD-1.
Porto- och expeditionsavgift tillkommer med 35:-/försändelse
Utanför Sverige, men i Europa 50:-/försändelse
Utanför Europa, 70:-/försändelse
 
Ange vilken eller vilka skivor du betalar för
 
Plusgiro 400938-7 eller bankgiro 386-0475,  
PLF, Oskarshamn.  
 
OBS Förtjänsten med att bli medlem i PLF samtidigt som man köper CD-skivan/CD-skivorna!
 
 
MVH
 
Sam

2007-09-05, 15:46
Svar #19

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Mona!
 
Han föddes i Mönsterås:
 
Axel Johan
Född 13/6 1880 i Långhult, Mönsterås (H)
 
Far
Andersson, Karl Joh
22 år
 
Mor
Petersd, Olivia
21 år
Långhult
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 86101
Källa: Mönsterås SCB Kalmar
 
 
MVH
 
Sam

2007-09-05, 17:50
Svar #20

Mona Johansson


2007-09-06, 15:06
Svar #21

Mona Johansson

Hej Kan någon hjälpa mej med att se om dessa syskon utvandra till USA och om dom tog namnet Karlsson Hedvig Sofia Andersson f 1884-12-09,och Karl Konrad Anderson 1886-11-12 Edvard Albert Andersson f 1896-04-26.i Fliseryd får jag hjälp kan jag komma vidare.Mvh Mona

2007-09-06, 15:51
Svar #22

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Mona!
 
På Emigranten 2006 hittade jag dessa:
 

 
MVH
 
Sam

2007-09-06, 15:52
Svar #23

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se

2007-09-06, 15:55
Svar #24

Utloggad Eva Dahlberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4039
  • Senast inloggad: 2024-01-29, 09:27
    • Visa profil
för nytillkomna hjälpare så finns mer information under denna diskussion Anbytarforum: Länder: USA: Emigrationen (till USA): Emigration Från Fliseryd - det är alltså redan känt från CD Emigranten att några Karlssons emigrerar (på Emibas finns inga uppgifter från Fliseryd på 1900-talet) men det kan inte sägas med säkerhet att det är samma personer, eftersom varken Mona eller jag hittills tittat i församlingsboken.
 
Hälsningar,
Eva

2007-09-06, 19:00
Svar #25

Utloggad Eva Dahlberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4039
  • Senast inloggad: 2024-01-29, 09:27
    • Visa profil
Hej Mona, nu har jag varit på biblioteket/Arkiv-Info här i stan och använt det Svar-abonnemang som finns där. På så sätt kom jag åt församlingsboken för Fliseryd 1897-1906, AII:2, och kan ge dig följande information.
 
På sidan 365 (i Läggevi) finns familjen Karl Johan Andersson med hustru Olivia Sofia Elisabeth Petersdotter med familj, 8 barn.
 
De tre äldsta barnen emigrerar under den här perioden, men det framgår inte av församlingsboken under vilket efternamn de reser, Axel Johan emigrerar den 21 mars 1902, Hedvig Sofia den 6 mars 1903 och Karl Konrad den 18 juli 1906.
 
Dessa uppgifter stämmer alltså med den Hedvig Sofia jag gav dig uppgift om i går morse och som Sam ger dig här ovan. Även uppgiften om Carl K här ovan från Sams uppslag i Emigranten Populär 2006 (en nyare version av CD Emigranten 1&2/2001 som jag använde) stämmer då med Karl Konrad, och då bör den uppgift jag gav dig i går om att Edvard A Carlsson 1915 reser till brodern Conrad Carlson i Chicago stämma.
 
Församlingsboken för perioderna 1907-1916, 1917-1926 respektive 1927-1936 är endast tillgängliga på landsarkivet i Vadstena.
 
På CD Emigranten finns en Axel J Karlsson som emigrerar från Fliseryd via hamnen i Göteborg den 28 mars 1902 med destination Chicago.
 
Av barnaskaran i övrigt återfinns väl följande på Sveriges dödbok 1947-2006
 
18890421-121
Karlsson, Gustaf Emanuel
Kvarntorpsvägen 8
Död 10/3 1951.
Kyrkobokförd i Täby (Stockholms län, Uppland).
Född 21/4 1889 i Fliseryd (Kalmar län, Småland).
Gift man (1912).
--------------
 
18931126-2902
Johansson, Anna Elisabet
Oskarsborg Åby
380 53  Fliseryd
(Boendeadress 1 nov 1970)
Död 1/10 1976.
Kyrkobokförd (1974) i Fliseryd, Mönsterås kn (Kalmar län, Småland). Mantalsskriven (1974) på samma ort.
Född 26/11 1893 i Fliseryd (Kalmar län, Småland).
Änka (5/10 1962).
--------------
 
18981127-1213
Andersson, Otto Linus
Bårdgr 11, nb
161 47  Bromma
Död 9/11 1978.
Kyrkobokförd (1976) i Bromma, Stockholms stad (Stockholms län, Uppland). Mantalsskriven (1976) på samma ort.
Född 27/11 1898 i Fliseryd (Kalmar län, Småland).
Frånskild man (24/9 1969).
--------------
 
Hälsningar,
Eva  
 
PS. Jag hoppas att du har beställt bouppteckningen efter fadern?

2007-09-06, 20:25
Svar #26

Utloggad Sam Blixt

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6336
  • Senast inloggad: 2019-04-23, 20:37
    • Visa profil
    • samblixt.se
Hej Mona och Eva!
Tack för senast Eva!
 
Från PLFs databas hittar jag en husförhörslängd, sid 299 från 1892:
 
Karl Johan Andersson:18580508, Löfhult:Död:299/02
Olivia Sofia E Petersdtr:18590613, Löfhult:Mön:299/03
Axel Johan Karlsson:18800613, Löfhult:Mön:299/04
Hedvig Sofia Karlsdtr:18841209, Löfhult:Fli:299/05
Karl Konrad Karlsson:18861112, Löfhult:Fli:299/06
Gustaf Emanuel Karlsson:18890421, Löfhult:Fli:299/07
Thure Walfrid Karlsson:18910521, Löfhult:Fli:299/08
Anna Elisabet Karlsdtr:18931126, Löfhult:Fli:299/09
 
Död, Mön och Fli är förkortning för födelseförsamlingarna Döderhut, Mönsterås och Fliseryd.
 
MVH
 
Sam

2007-09-07, 11:45
Svar #27

Mona Johansson

Tack Sam och Eva Jag har skrivit till vadstena om en Boupptekning.Mvh Mona

2007-09-13, 04:37
Svar #28

Ellen Nordström

Söker anor till Anna-Maria Andersdotter Hulterström 1748-1803 Vigd 1765 i Hjorted med Israel Widerström
Var kan jag söka ?
Ellen

2007-10-14, 10:20
Svar #29

Utloggad Gudrun Hagström

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 137
  • Senast inloggad: 2010-06-24, 22:10
    • Visa profil
Jag söker föräldrar till Nanny Sofie Strömgren f 1883 i Fliseryd.
 
Mvh
Gudrun

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna