ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 08 februari, 2015  (läst 3111 gånger)

2000-10-16, 10:35
läst 3111 gånger

Birgitta Nilsson

Per Månsson född 18/4 1806 Kävlinge och Hanna Olsdotter född 11/10 1808 Laxmans Åkarp (Fjelie) flyttade med familjen till Torekov 1858. Hanna var barnmorska.
Jag söker uppgifter om familjen, främst dottern Karna född 7/9 1844 Hardeberga.

2001-03-16, 20:04
Svar #1

Inga Isaksson

Hej!
Jag söker föräldrar till Agneta Norberg född 1781-08-10 i Torekov
Hälsningar Inga

2004-12-08, 17:26
Svar #2

Utloggad Hans Philip

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 2
  • Senast inloggad: 2016-01-22, 18:25
    • Visa profil
    • www.västervåla.nu
Efterlysning: Ankar, Jöns. Dog i Torekov 1788    
 
Enligt Dödboken i Torekovs församling (Genline 1709.6.87200) dog Jöns Ankar 1788. Jag har anledning tro att han kan vara född omkring 1722, men födelseboken går inte så långt tillbaka. Han hade åtminstone ett par efterlevande döttrar som man kan finna i kyrkböckerna. Vet någon något mera om honom?
----------
Inlägget hitflyttat från Landskap » Skåne » Efterlysningar och har här insorterats kronologiskt.
Moderator Skåne (Ingvar Kristiansson)


2006-07-24, 22:56
Svar #3

Christina Rydberg

I Torekov bodde Hans och Asta Svensson. Hans var en äldre kusin till min mor (mor född 1917). Hans mor hette Anna Julia född i Särestad i Västergötland 1874.
 
Skulle så gärna vilja ha uppgifter om Hans far och alldeles speciellt gärna om Hans syskon; Johan och Sven med fruar Emmy och Rut, vilka jag ofta besökte som barn. Alla borta nu. Två systrar fanns också men jag vet inte säkert om de eller deras män är i livet fortfarande. Kanske går det att maila mig uppgifter om dem, om någon har.
Fick lite uppgifter för något år sedan men innan jag hann spara kraschade min hårddisk.
 
Mycket tacksam för info till min släktforskning är
Christina

2006-07-25, 07:23
Svar #4

Utloggad Carin Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5009
  • Senast inloggad: 2024-04-10, 15:20
    • Visa profil
    • Hembygdshistoria
Cristina, modern var inte gift år 1900, enligt folkräkningen då. Hon var lärarinna i Viarp, Förslöv, så det är ju möjligt att hon även gifte sig där. Kanske någon med hjälp av nedanstående uppgifter, och tillgång till Förslövs kyrkböcker, kan kolla åt dig. Så här ser uppgifterna ut i folkräkningen:
 
Sundell, Anna Julie
Lärarinna
f. 1874 i Särestad (Skaraborgs län, Västergötland)
Ogift kvinna, ensam i familjen
Viarp
Förslöv (Kristianstads län, Skåne)
Födelseort i källan: Särestad Skaraborgs län
 
Hittade den här mannen på dödskivan, som bör vara Hans. Han föddes i Förslöv så jag gissar jag att familjen bodde där.
19080301-3739
Svensson, Hans Ivan Sigfrid
Stg 421
260 93  Torekov
(Boendeadress 1 nov 1970)
Död 8/7 1971.
Kyrkobokförd i Torekov, Båstads kn (Kristianstads län, Skåne). Mantalsskriven på samma ort.
Född 1/3 1908 i Förslöv (Kristianstads län, Skåne).
Gift man (19/8 1939).
 
Detta är hustrun (de bodde åtminstone på samma adress 1970):
19110410-3708
Svensson, Asta Linn?a
Heimersg 34
260 93  Torekov
Död 29/9 1984.
Kyrkobokförd (1979) i Torekov, Båstads kn (Kristianstads län, Skåne). Mantalsskriven (1979) på samma ort.
Född 10/4 1911 i Grevie (Kristianstads län, Skåne).
Änka (8/7 1971).
 
Detta är förmodligen brodern Johan:
19091206-3518
Svensson, Johan Artur Peter
Ljungv 32
260 90  Båstad
Död 8/4 1978.
Kyrkobokförd (1976) i Grevie, Båstads kn (Kristianstads län, Skåne). Mantalsskriven (1976) på samma ort.
Född 6/12 1909 i Förslöv (Kristianstads län, Skåne).
Gift man (23/6 1934).
 
Skulle tro att detta är hans hustru, även om datumet då hon blev änka inte helt överenstämmer med Johans dödsdatum (men hon bodde på samma adress som han 1970):
19150801-3503
Svensson, Emmy
Häradsvägen 11 J
269 74  Västra Karup
Död 11/3 2003.
Folkbokförd (1997) i Grevie, Båstads kn (Skåne län, Skåne).
Född 1/8 1915 i Västra Karup (Kristianstads län, Skåne).
Änka (9/4 1978).
 
Detta skulle kunna vara brodern Sven:
19110602-3516
Svensson, Sven Holger Allan
Ranarp pl 127
260 91  Förslöv
Död 6/12 1984.
Kyrkobokförd (1971) i Förslöv, Båstads kn (Kristianstads län, Skåne). Mantalsskriven (1971) på samma ort.
Född 2/6 1911 i Förslöv (Kristianstads län, Skåne).
Gift man (22/6 1947).
 
och detta hans hustru, även om också här datumet när hon blev änka inte helt stämmer (men hon bodde på samma adress som han 1970):
19170401-3786
Svensson, Ruth Alfrida
Församlingsv 12C
269 00  Båstad
Död 14/12 1997.
Folkbokförd i Västra Karup, Båstads kn (Skåne län, Skåne).
Född 1/4 1917 i Västra Karup (Kristianstads län, Skåne).
Änka (5/12 1984).

2006-07-25, 13:42
Svar #5

Utloggad Gun Pålsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 228
  • Senast inloggad: 2016-12-25, 19:31
    • Visa profil
Christina,
Hans Svenssons och fem andra syskons föräldrar var:
Anton Sigfrid Svensson född 6 november 1881 i Förslöv.
Han gifte sig den 1 augusti 1907 i Förslöv med lärarainnan Anna Julia Sundell, född 14 juli 1874 i Särestad.
Anton står som smed och bodde åtminstone fram till 1923 på Ranarp no 7.
Utöver Hans, Johan och Sven finns ytterligare barn, två döttrar och en son. Dessa är födda ganska sent, så jag mejlar de uppgifterna till Dig
Hälsningar
Gun Pålsson

2009-01-18, 20:58
Svar #6

Utloggad Kristina Flink

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 32
  • Senast inloggad: 2013-02-05, 11:45
    • Visa profil
Är det någon som känner till Gästgivare Christian Olsson och hans hustru Brita Oliva Sjöberg, Torekov.
De gifte sig 1829-08-01 och fick sedan barnen
1832-08-17 Christina
1836-10-26 Maria Sofia
1839-02-03 Oliva Charlotta
1841-04-07 Johan Magnus
kanske fler ?
Nu har jag kört fast och är väldigt osäker på om jag verkligen är rätt.
Vore väldigt tacksam för all ytterligare info som går att hitta.
 
Hälsningar Kristina

2009-01-19, 15:35
Svar #7

Utloggad Gun Pålsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 228
  • Senast inloggad: 2016-12-25, 19:31
    • Visa profil
Ytterligare en dotter var född i Torekov, Cecilia Lovisa 7/6 1830, död 25/4 1849.
Gästgivaren Christian Olsson dör redan 6/12 1842 och hustrun Brita Olivia Sjöberg dör 25/9 1853. Christian Olsson född 1798 i Brunnby och hustrun född i Torekov 1803.
Dottern Olivia Charlotta dör 31/7 1844.
De två kvarvarande döttrarna Christina och Maria Sofia flyttar till Ängelholm 1858 resp. 1856.
Sonen Johan Magnus står som sjöman och står skriven på Torekov 34 efter att systrarna flyttat med anteckningen  rymd för flera år sedan  
Mvh
Gun Pålsson

2009-04-06, 19:07
Svar #8

Utloggad Lena Olsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 61
  • Senast inloggad: 2012-03-12, 21:44
    • Visa profil
Söker efter föräldrar till
Johan Arthur Bunt Malm.
Han ska vara född i Torekov 20 april 1874.
Gift med Kjersti Gustafson född 29 juli 1873.
Utvandrade till USA 20 maj 1889.
Hälsningar  
Lena

2009-04-06, 19:33
Svar #9

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
Hej Lena
Kollade födelsedatum i scb först, så att det var rätt person.
 
från folkräkningen 1880
 
Namn:  Benediktus Malm  
Hemförsamling:  Brunnby  
Hemort:  Mölle fiskeläge  
Kontrakt:  Luggude  
Län:  Malmöhus  
Födelseår:  1840  
Födelseförsamling:  Västra Karup Kristianstads län  
Yrke:  Kustroddare  
Civilstånd:  Gift (G)  
Kön:  Man  
Famstkod:  Far/man (F)  
Familj nr:  1  
Sida:  75    
Rad:  27
Personer i hushållet:  
Fam. nr 1
Benediktus Malm, f. 1840 i Västra Karup Kristianstads län, Kustroddare  
Johanna Johansdotter, f. 1839 i Västra Karup Kristianstads län  
John, f. 1874 i Torekov Kristianstads län  
Emma, f. 1867 i Torekov Kristianstads län  
Jenny, f. 1872 i Torekov Kristianstads län  
Alma, f. 1877 i Brunnby Malmöhus län  
 
enl scb födda i Torekov
1874-04-20
Johan Arthur Bunt
fader, Benediktus Malm kustroddare  
moder, h. Johanna Johansdotter
 
Lasse

2009-04-06, 19:39
Svar #10

Utloggad Lena Olsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 61
  • Senast inloggad: 2012-03-12, 21:44
    • Visa profil

2009-08-03, 22:01
Svar #11

Utloggad Dagmar Grieger

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 405
  • Senast inloggad: 2013-02-26, 17:18
    • Visa profil
Hej!
Har det i Torekov funnits en Johan Adolf Leijström eller Leijdström född i Stockholm 1802? Skulle ha varit omkring 1817. Han flyttade sen 1818 till Garpenberg, där fadern var trädgårdsmästare.
Finns möjlighet att bekräfta detta?
Mvh
Dagmar

2009-08-05, 18:58
Svar #12

Utloggad Lennart Wallin

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 21
  • Senast inloggad: 2013-08-31, 12:32
    • Visa profil
Hej!
Enligt Bertil Kochs uppteckningar över Torekov har han inte funnits i Torekov.
Mvh
Lennart

2009-08-05, 21:23
Svar #13

Utloggad Dagmar Grieger

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 405
  • Senast inloggad: 2013-02-26, 17:18
    • Visa profil
Hej!
Hjärtligt tack, vi kunde inte tyda det skrivna om det skulle vara Torekov eller Sturehov. Han hade med trädgårdsarbete att göra. Nu kan vi utesluta Torekov. Stor hjälp, tack!
Mvh
Dagmar

2009-10-28, 19:39
Svar #14

Utloggad Inge Ledje

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 820
  • Senast inloggad: 2017-09-23, 22:39
    • Visa profil
Lars Bernt Lundgren f   6 jan 1795 i Torekov och d 1843 i Malmö.
Finns det någon som känner till hans familj?
Mvh
Inge

2011-07-25, 15:44
Svar #15

Utloggad Lena Nilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 115
  • Senast inloggad: 2024-03-10, 14:38
    • Visa profil
    • Lenanilsson45@hotmail.com
Hej  
 
Tacksam för lite hjälp
 
Axel Edvard Gren Sandgren föddes 12 juni 1867 i Växjö.
Han bosatte sig sedan i Malmö och gifte sig 22 augusti 1892
med Augusta Catarina Malmgren född 1 februari 1876.
 I familjen föddes 3 barn i Malmö. Familjen flyttade sedan till Skanör.
Där föddes ytterligare 4 barn. I maj 1905 flyttade de vidare
till Torekov där barn nr. 8 kom till världen.  
Efter detta är det alldeles stopp i sökningen.
Vet att han så småningom kom tillbaka till Malmö.
Har också hört att de fick 12 barn.
Axel Edvard arbetade som smed, maskinist och i Torekov som fyrbiträde på Hallands Väderö-
 
Sommarhälsningar
Lena Nilsson
Lena N.

2011-07-25, 22:55
Svar #16

Utloggad Annmargrete Persson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 323
  • Senast inloggad: 2016-11-10, 12:10
    • Visa profil
Hej Lena!
 
Axel Edvard Gren avled i Malmö 1946-01-12 och blev gravsatt 1946-01-20 på Östra Kyrkogården i Malmö. På samma gravplats finns hans hustru Augusta Catarina som avled i Malmö, Karoli församling 1975-12-12. Troligen är det några av hans barn som också finns på samma gravplats.
Jag råder dig att leta fram Axel Edvards bouppteckning för att få klarhet i hur många barn han hade vid sin död. Om du sedan letar baklänges i kyrkoböckerna på något arkiv, så kan du säkert finna var familjen bodde mellan tiden i Torekov och Malmö.
 
Uppgifterna hämtade från Svenska Gravar.
 
mvh Annmargrete Persson

2011-07-26, 19:11
Svar #17

Utloggad Lennart Wallin

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 21
  • Senast inloggad: 2013-08-31, 12:32
    • Visa profil
Hej Lena!
Axel Gren kom till Hallands Väderö  den15/6 1905 fick en dotter Lilly Ingeborg 31/1 1906 flyttade till Malmö den22/8 1907 allt enligt Husförhörslägnd 1895-1913 Torekov.
Mvh Lennart.

2011-07-26, 22:39
Svar #18

Utloggad Lena Nilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 115
  • Senast inloggad: 2024-03-10, 14:38
    • Visa profil
    • Lenanilsson45@hotmail.com
Hej Annmargrete o Lennart
 
Tusen tack för snabba svar.
 
Har tidigare funderat på att få tag på bouppteckningen.
Skall göra slag i saken nu.
Skall leta i inflyttningslängderna i Caroli o Pauli i Malmö.
Malmö är ju lite knepigt på grund av att det finns många o stora församlingar.
Att var släktforskare retar verkligen detektivnerven
 
Vänliga hlsningar Lena
Lena N.

2011-07-27, 22:55
Svar #19

Utloggad Annmargrete Persson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 323
  • Senast inloggad: 2016-11-10, 12:10
    • Visa profil
Hej igen Lena!
 
Om två av de kvinnor, som finns på samma gravplats som Axel, är hans döttrar, då bor de 1910 i Sankt Johannes församling och 1913 i Sankt Pauli församling.
 
En liten ledtråd kanske?
 
mvh Annmargrete

2011-07-28, 00:11
Svar #20

Utloggad Lena Nilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 115
  • Senast inloggad: 2024-03-10, 14:38
    • Visa profil
    • Lenanilsson45@hotmail.com
Hej Annmargrete
 
Alla uppslag mottages med tacksamhet.
I vilket register har du hittat de senaste uppgifterna?
Skall bearbeta dem när jag kommer tillbaka
till verkligheten efter semestern i nästa vecka.
 
Vänligen Lena
Lena N.

2011-07-28, 17:41
Svar #21

Utloggad Annmargrete Persson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 323
  • Senast inloggad: 2016-11-10, 12:10
    • Visa profil
Hej Lena!
 
Jag gick först in på hemsidan svenskagravar.se och sökte där på Axel Gren i Malmö. Sedan klickade jag vidare för att få fram vem som mer finns på den gravplatsen. Där är då bl.a två kvinnor som mycket väl kan vara hans barn. Jag sökte då på de två kvinnorna i Sveriges dödbok 1901-2009 och kom fram till i vilken församling de var födda.
 
Mvh Annmargrete

2011-07-31, 19:37
Svar #22

Utloggad Morgan Backman

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 38
  • Senast inloggad: 2021-07-01, 10:41
    • Visa profil
Tacksam för all information !
Sommaren 1942 spolades kroppen av Allan Fingal Lundgren i land i närheten av Torekov där han hade sitt föräldrahem. Lundgren omkom i samband med minupptagning sydost om Öland den 22/11 1941. Olyckan krävde 10 liv.Lundgren var född 1919. Önskar info om begravningsdag,plats, födelsedatum, ev. syskon samt övrig intressant information.
 
Vänligen
Morgan Backman

2015-02-08, 10:37
Svar #23

Utloggad Ingemar Gollungberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1105
  • Senast inloggad: 2024-03-14, 17:40
    • Visa profil
Petter Gustaf Nilsson 1844 - 1934 var bosatt i Torekov där han troligen också hade sin familj. 1906 beställde han en skuta från Råå tillsammans med sina 2 äldsta pojkar. Jag har inte lyckats hitta deras namn.  
 
Uppgiften är från Om stenkrossen på Väderön - John Henrysson - Svenska kyrkan Torekovs församling.

2015-02-08, 11:11
Svar #24

Utloggad Carin Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5009
  • Senast inloggad: 2024-04-10, 15:20
    • Visa profil
    • Hembygdshistoria
Ingemar, så här såg familjen ut i folkräkningen 1880:
 
Nilsson, Peter Gustaf   1844   Far
Roman, Maria Sofia   1843   Mor
(Barn), Ernst Ludvig   1871   Barn
(Barn), Carl Evald   1873   Barn
(Barn), Sture Eberhard   1875   Barn
(Barn), Nils Allan   1876   Barn
(Barn), Werner Leontius   1879   Barn
 
Vet inte om det fanns några äldre söner. Barnen och hustrun föddes i Torekov. Petter Gustaf själv föddes i Västra Karup.

2015-02-08, 11:16
Svar #25

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
hej Ingemar
Kan det vara dessa personer?
 
Från 1900
 
Post 579812
Nilsson, Peter Gustaf
Skeppare

f. 1844 i Västra Karup (Kristianstads län, Skåne)
Gift man, far i familjen
Allmänning
Torekov (Kristianstads län, Skåne)
Födelseort i källan: Västra Karup Kristianstads län
 
Post 579811
Romare, Maria Sofia
f. 1843 i Torekov (Kristianstads län, Skåne)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Allmänning
Torekov (Kristianstads län, Skåne)
Födelseort i källan: Torekov Kristianstads län
 
Post 579810
Georg Edvard
Sjöman
f. 1882 i Torekov (Kristianstads län, Skåne)

s.
Pojke, barn i familjen
Allmänning
Torekov (Kristianstads län, Skåne)
Födelseort i källan: Torekov Kristianstads län
 
Post 579809
Sigfrid Leander
f. 1887 i Torekov (Kristianstads län, Skåne)

s.
Pojke, barn i familjen
Allmänning
Torekov (Kristianstads län, Skåne)
Födelseort i källan: Torekov Kristianstads län
 
Lasse

2015-02-08, 11:21
Svar #26

Utloggad Carin Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5009
  • Senast inloggad: 2024-04-10, 15:20
    • Visa profil
    • Hembygdshistoria
Morgan, det är ju ett tag sedan du efterlyste Allan Fingal Lundgren, så kanske har du redan hittat informationen du undrar över. Denne man hittade jag på CD:n Sveriges dödbok 1901-2013:
 
19191016
Lundgren, Allan Fingal
Sparre 1-10
Död 22/11 1941.
Kyrkobokförd i Karlskrona amiralitetsförs (icke terr.) (Blekinge län).
Född 16/10 1919 i Limhamn (Malmöhus län, Skåne).
Ogift man.
--------------
Födelseförsamling i källan:
Limhamn (Malmöhus län)
Källor:
DBU, FB, FS
 
Det bör ju vara den du söker, men var han begravdes har jag inte hittat. Han finns inte med på begravda-skivan.

2015-02-08, 15:52
Svar #27

Utloggad Ingemar Gollungberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1105
  • Senast inloggad: 2024-03-14, 17:40
    • Visa profil
Tack Carin och Tack Lasse.
Detta måste vara den riktiga familjen. Det äldsta barnet Ernst Ludvig som föddes 1871 finns 1880 men inte 1890. Kan han ha avlidit tro? Näste son efter ålder är Carl Evald som är född 1873 och som står som sjöman 1890. Han bör ha varit en av delägarna. Om Ernst Ludvig har avlidit så är den andre tänkbara delägaren Sture Eberhard som är född 1875. Undrar just vart Ernst Ludvig tog vägen?

2015-02-08, 16:13
Svar #28

Utloggad Lasse Waldemarsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5784
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 11:50
    • Visa profil
Ernst Ludvig stack till Amerika 1888-04-14
Torekov AI:10 (1884-1894) Bild 141 / sid 200 (AID: v101413.b141.s200, NAD: SE/LLA/13408)
 
Lasse

2015-02-08, 16:48
Svar #29

Utloggad Carin Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5009
  • Senast inloggad: 2024-04-10, 15:20
    • Visa profil
    • Hembygdshistoria
Det fanns ytterligare några barn, allt enligt folkräkningen 1890 (notera att moderns efternamn inte är samma som 1880; Romare är det rätta enligt hfl):
Nilsson, Peter Gustaf      1844   Far
Romare, Maria Sofia      1843   Mor
(Barn), Carl Evald      1873   Barn
(Barn), Sture Eberhard      1875   Barn
(Barn), Nils Allan      1876   Barn
(Barn), Bror Peter Gustaf   1881   Barn
(Barn), Georg Edvard      1882   Barn
(Barn), Sigfrid Leander      1887   Barn
(Barn), Marta Gunhilda      1888   Barn
 
Sönerna tog namnet Möller.
Carl Evald Möller dog i Torekov 1959-09-30. Flyttade till Amerika 1891, men kom tydligen tillbaka sedan. Han finns inte med i folkräkningen 1900, så han kom troligtvis tillbaka senare.
Sture Eberhard Möller dog i Skanör 1956-03-14.
Nils Allan Möller dog i Torekov 1918-11-05.
Bror Peter Gustaf Möller dog i Västra Karup 1942-11-24.
Georg Edvard Möller dog i Torekov 1961-03-09.
Sigfrid Leander Möller dog i Torekov 1983-02-02.
Werner Leontius dog i Torekov 1883-02-16.

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna