ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2007-01-06  (läst 3648 gånger)

2005-02-04, 23:30
läst 3648 gånger

Göran Welin

Hej
Jag har letat igenom födelseboken Nosaby för att hitta Ulrika Svensdotter f.1805. Ev har jag läst fel då handstilen inte är så lätt (genline 1323.18.105400) där finns hon som moder till min farmorsfar Anders
Jag letade sen i födelseboken Nosaby genline 1464.36.45900 utan att hitta henne.
Har jag läst fel??
Mycket tacksam för hjälp

2005-03-02, 11:38
Svar #1

Utloggad Christina Linderoth

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 4
  • Senast inloggad: 2014-11-10, 08:57
    • Visa profil
Min FFMM Anna Svensdotter 1825-04-23 Nosaby gift med Ola ljunggren 1827-09-13 Maglehult död 1816-06-12 gifte om sig med Per Andersson Linderoth
1836-08-06 Linneröd. Jag har hört att Per skulle varit gift innan och att han var änkeman.  Tacksam om någon har någon upplysning om honom.
 
MVH christina

2005-06-28, 17:13
Svar #2

Anders Karlberg

Hejsan,  
Jag söker min ff ff Karl Nilsson Karlberg som enligt husförshörslängder i Sörmland skall ha fötts i Nosaby den 3 januari 1847. Han finns dock ej med i födelseboken. Tacksam för upplysningar som kan leda mig till min anfaders rötter!
Mvh, Anders

2005-06-29, 12:33
Svar #3

Siv Lundgren0

Anders, enl Sv. befolknings CD 1890.
mvh Siv
 
Nilsson Karlberg Karl, ladugårdsdräng, f. 1847 i Nosaby (L). Gift man. Näsby Taxinge (B).
 
Ersdotter Klara Maria, f 1859 i Nykyrka (B). Näsby, Taxinge (B).
Barn,
Edla Maria f. 1885 Rispa (B)
Erik Valdemar f. 1888 i Taxinge (B)

2005-10-11, 20:06
Svar #4

Anders Karlberg

Hej Siv,
Tack för svar! Jag trodde att jag skulle få ett mail om någon svarade, därför har jag inte sett ditt svar förrän nu...
 
Det är rätt Karl Nilsson Karlberg och som du ser är han enligt böckerna född i Nosaby 1847. Jag har dock inte lyckats spåra honom bakåt. Har du något tips om hur man kan göra?
 
Vänliga hälsningar
 
Anders

2005-10-21, 01:00
Svar #5

Evald Jönsson Adamsen

Hej
Jeg søger fødselsdato på Ola Persson
 
Udskrift fra databasen:
Döda i Nosaby församling 1859-1894     
 
Datum Datum avser 
1865-02-17 död 
Den döde   
Ola Persson  man 
Titel Civilstånd   
fattighjon gift 
Ort Äktenskaplig börd   
i fattighuset ej angiven 
Dödsorsak  Ålder / födelsedatum (i förekommande fall)   
 å: 65
 m: 11
 d: 
 dat:
Registeranmärkning 
Uppgifterna hämtade ur: Nosaby F:1 1859-1869, Nosaby F:2 1870-1883 samt F:3 1884-1894. 
   
Var der en venlig sjæl som kunne finde den ved et opslag ??
Med venlig hilsen
Evald

2005-10-22, 21:31
Svar #6

Utloggad Sven-Olle Fjelner

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 14
  • Senast inloggad: 2011-01-22, 21:42
    • Visa profil
Jag har funnit att kyrkoböckerna i Nosaby församling är uppdelade på två delar, stadsdelen och landsbygdsdelen. Är det någon som vet anledningen härtill och kanske också känner till hur de redovisas. Ibland finner man dem efter varandra, men inte alltid. Jag söker en uppgift i inflyttningslängden för 1881 men hittar bara landsbygdsdelen och inte stadsdelen. Tacksam för hjälp.

2005-10-31, 16:09
Svar #7

Maud Reimer

Hej!
Jag söker uppgifter om Nilsson Cederberg, Elof.
Född 10/12 1865 i Glimåkra. (Modern avled i barnsängsfeber)
Enligt uppgift jag har ska han ha bott i Näsby 3, Nosaby och varit artillerist.
1893-12-07 utvandrade han till Norge.
Tack på förhand
MVH Maud

2006-03-30, 14:03
Svar #8

Utloggad Nils Ottervik

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 398
  • Senast inloggad: 2024-05-06, 16:22
    • Visa profil
    • Anor och Annat
Hej,  
Per Sörensson Herman föds i Näsby 1765-07-01 som son till Sören Persson och Elna ???dotter. I födelsnotisen på p75 (GID 1464.36.28400)framgår:  
Näsby årsnummer 17  
Den 11 Juli lät ????? Sören Persson
i Fischerströms hus, samt dess fästemö Elna ???
doter döpa sitt barn Pehr. Nils Ingemans hust
bar barnet...  
 
Per flyttar redan 1866 till Skepparslöv (enl Hfl där), får soldatnamnet Herman och skrivs senare som avskedad carabinjär. Han avlider 9/7 1824 i Ryttartorpet till Skepparslöv #20. Hans hustru Elna Persdotter är född 7/8 1767 i Träne och avlider 9/8 1824.  
 
Känner någon till Pers föräldrar, faderns titel eller orsaken till Pers flyttning till Skepparslöv så tar jag tacksamt emot information. Likaledes om någon stött på Per och Elnas barn.
 
mvh  
Nils
Vänliga hälsningar
Nils O

2006-06-12, 11:01
Svar #9

Ulrika Eversdijk

Jag hittar inte vidare fakta om Ingar Jöransson 1798-07-05 från Åraslöv. Har någon annan stött på hennes anor?

2006-06-12, 23:50
Svar #10

Utloggad Björn Johnsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 810
  • Senast inloggad: 2013-11-13, 00:08
    • Visa profil
Ulrika.
 
Visst är det väl Jören Nilsson född 1773-10-29 i Åraslöf och Jörens andra hustru Elna Nilsdotter född 1760 död 1803-11-23 som är Ingars föräldrar.
(Jörens första hustru är Ingar Hansdotter född 1767 i Åraslöv död 1897-04-15, Jörens tredje hustru är Kjersti Olasdotter född 1780-02-05 i N Åsum, Jörens fjärde hustru är Karna Olasdotter född 1789-11-05 i Fjälkinge)
Halvbror till Ingar: Ola född 1805-10-21 i Åraslöf.
 
Om sedan Jören Nilsson är född 1773-10-29 (enligt hfl) eller 1773-09-02 (enligt födelseboken) är frågan? Är det samma person? Troligen är det det.
 
Jören Nilssons, född 1773-09-02, föräldrar:
Nils Jörensson född 1734-12-04 i Åraslöv och Ingar Svensdotter född ca 1745 i Österslöv.
 
 
Mvh
Björn

2006-06-16, 20:26
Svar #11

Ulrika Eversdijk

Det verkar stämma! Oj, fyra fruar! Har du nån aning om hur vanligt detta var o hur vanligt namnet Jören var? Tack!

2006-06-18, 21:25
Svar #12

Utloggad Inga Ljungquist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 308
  • Senast inloggad: 2012-01-02, 22:04
    • Visa profil
Hej Ulrika, här får du anorna till Ingar Jöransdotter. Namnet skrivs ömsom Jören, Jöran och Göran. Mina anor är skrivna med VERSALER.
Se för övrigt under Fjälkinge.
Mvh Inga
 
1 Ingar Jöransdotter, född 1798-07-06 i Åraslöv 3, Nosaby (L), död 1826 i Åraslöv 6, Nosaby (L). (fb,hfl,bou).
           
 
f
2 Jöran Nilsson, född 1773-09-30 i Åraslöv 6, Nosaby (L), död 1852-03-12 i Åraslöv 3, Nosaby (L). Åbo i Åraslöv 3. (fb,vb1,vb2,vb3,vb4,d,hfl).
           
Gift 1798-01-03 i Nosaby (L) med  
 
m
3 Elna Nilsdotter, född 1760-11-29 i Kälkestad 23, Österslöv (L), död 1803-11-23 i Åraslöv 3, Nosaby (L). Åbohustru i Åraslöv 9, 3, Nosaby (L). (fb,vb1,vb2,db,bou).
           
 
ff
4 Nils Jöransson, född 1734-12-04 i Åraslöv 6, Nosaby (L), död 1809-07-04 i Åraslöv 6, Nosaby (L). Rusthållare i Åraslöv 6. (fb,vb1,vb2,db).
           
Gift 1772 i Nosaby (L) Lysning 2/8. med  
 
fm
5 Ingar Svensdotter, född 1747-07-30 i Österslöv, Österslöv (L), död 1817-03-12 i Åraslöv 6, Nosaby (L). (fb,vb,db).
           
 
mf
6 Nils Olsson, född 1735-02-23 i Rinkaby 9, Rinkaby (L), död 1796-02-14 i Rinkaby 9, Rinkaby (L). Åbo i Ivetofta 6 och Rinkaby 9, Rinkaby (L)). (fb,vb,db,bou).
           
Gift 1755-03-14 i Rinkaby (L) med  
 
mm
7 Kersti Trulsdotter, född 1732-01-20 i Gälltofta 3, Rinkaby (L), död 1764-09-05 i Ivetofta 6, Ivetofta (L). Åbohustru i Ivetofta 6. (fb,vb,db,bou).
           
 
fff
8 JÖRAN Nilsson, född (döpt 1691-09-27) i Åraslöv 6, Nosaby (L), död 1772-01-24 i Åraslöv 6, Nosaby (L). Åbo i Åraslöv 6. (fb,kl,vb1,db).
           
Gift 1730ca med  
 
ffm
9 ILENA Svensdotter, född 1703 i Bivaröd 1, Knislinge (L), död 1774-08-19 i Åraslöv 6, Nosaby (L). (db).
           
 
mff
12 Ola Åkesson, född (döpt 1704-02-14) i Rinkaby, Rinkaby (L), död (begravd 1740-03-02) i Rinkaby 9, Rinkaby (L). Frälsebonde i Rinkaby 9, Rinkaby (L). (fb,vb,db,kl).
           
Gift 1730-11-22 i Rinkaby (L) med  
 
mfm
13 ANNA Truedsdotter, född (döpt 1697-10-10) i Rinkaby 9, Rinkaby (L), död 1772-05-18 i Rinkaby 9, Rinkaby (L). (fb,vb,db).
           
 
mmf
14 Truls Olsson, född (döpt 1693-04-19) i Rinkaby 11, Rinkaby (L), död 1766-07-11 i Gälltofta 4, Rinkaby (L). Åbo i Gälltofta, (kl,fb,vb,db).
           
Gift 1717-03-10 i Nymö (L) med  
 
mmm
15 Gunnel Mattsdotter, född (döpt 1693-07-04) i Nymö, Nymö (L), död 1764-05-14 i Gälltofta, Rinkaby (L). (fb,vb,db).
           
   
ffff
16 NILS Persson. Bonde i Åraslöv 6, Nosaby (L). (vb).
           
Gift 1680-10-17 i Nosaby (L) med  
 
fffm
17 PERNILLA Truedsdotter. Åbohustru i Åraslöv 6, Nosaby (L). (vb).
           
 
ffmf
18 SVEN Persson, född 1675 i Olastorp, Knislinge (L). Åbo i Bivaröd 1, Knislinge (L). (kl, KE Aronsson).
           
 
mfff
24 ÅKE Mårtensson, född 1669 i Rinkaby, Rinkaby (L), död (begravd 1753-06-11) i Rinkaby, Rinkaby (L). Åbo i Rinkaby 11, Rinkaby (L). (vb,db,kl).
           
Gift 1699-04-30 i Rinkaby (L) med  
 
mffm
25 ELNA Nilsdotter, född 1668 i Rinkaby, Rinkaby (L), död (begravd 1752-03-01) i Rinkaby, Rinkaby (L). Åbohustru i Rinkaby, Rinkaby (L). (db).
           
 
mfmf
26 TRUED Svensson, död (begravd 1744-03-16) i Rinkaby 9, Rinkaby (L). Åbo i Rinkaby 9, Rinkaby (L). (kl,db).
           
Gift med  
 
mfmm
27 SIGNE, död (begravd 1724-06-21) i Rinkaby 9, Rinkaby (L). (kl,db).
           
 
mmff
28 OLA Trulsson, född 164., död (begravd 1734-12-15) i Gälltofta 4, Rinkaby (L). Gårdman i Gälltofta 4, Rinkaby (L). (kl,db).
 
Gift med  
 
mmfm
29 KARNA, född 165., död (begravd 1740-01-20) i Gälltofta 4, Rinkaby (L). Gårdkvinna i Gälltofta 4, Rinkaby (L). (kl,db).
           
 
mmmf
30 Matts Åkesson. Åbo i Nymö 26, Nymö (L). (vb1,vb2,kl).
           
Gift 1692-02-21 i Nymö (L) med  
 
mmmm
31 Ingeborg Månsdotter, född 1663 i Nymö 26, Nymö (L), död 1706ca. (vb,kl).
           
 
mffff
48 MÅRTEN Åkesson, död (begravd 1709-05-02) i Rinkaby, Rinkaby (L). (db).
           
 
mmmmf
62 Måns Torstensson. Åbo i Nymö 26, Nymö (L). (kl).
           
Gift med  
 
mmmmm
63 Nilla. Åbohustru i Nymö 26, Nymö (L). (kl).

2006-06-18, 22:33
Svar #13

Ulrika Eversdijk

Tack så hemskt mycket! Jättekul att få veta så mycket på en gång. Får börja på ny antavla. Då är vi ju släkt också!

2006-09-05, 19:41
Svar #14

Johni Levene

Please pardon my posting in English as my Swedish leaves a lot to be desired. I have hit a brick wall and am hoping that some one can assist me in the Nosaby records. I am looking for the moving-out record for Carl Isak Isräelsson b. 22 Sep 1863 who departed Nosaby for America 16 Feb 1880 on Genline page 1464.60.26300.  
 
I went to the moving out record page 1464.4.109600, where he should have been certificate number either 4 or ll, but I do not see him there. Someone pointed out that the register is for Landsdelen av Nosaby Förmanling (the country part of Nosaby Parish) does anyone know if there is a record for the town or village and where I may find it? Thank you for your assistance. Johni

2006-11-21, 07:28
Svar #15

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Hej!
Kan någon hjälpa mig med föräldrarna till Axel Andersson f 1867-02-18 i Nosaby. Han var gift med Emma Lovisa Gustafsdotter f 1860-08-31 i Herråkra.
Hade Axel några syskon?
 
Mvh
Birgitta

2006-11-21, 08:55
Svar #16

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
Hej Birgitta !
Axel född oökta 18670218 i Nr 2 Näsby ch döpt där 0230.Moder är pigan Ingri Persdotter 22 år.
Källa: Nosaby födda 1850-67, GID:1464.7.17000.
I Nosaby AI:14 hfl 1867-77 sid 68, GID:1464.57.26100 finns pigan Ingri Persdotter född 18441213 i Nosaby med sina två oäkta barn. Dottern Elsa född 18650404 samt brodern Axel.
Vigda 18671230 drängen Anders Andersson och pigan Ingri Persdotter i Nr 2 Näsby.
Lysning 1208.
Källa: Nosaby vigda 1859-70, GID:1464.8.23900
Anders Andersson född 18390303 i Åsum.
Makarna har fått ännu en dotter Johanna född 18691002.
Med vänlig hälsning
Torgny

2006-11-21, 21:19
Svar #17

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Hej Torgny och tack så mycket för infon.
Hette Ingri Persdotters far Per Pålsson, f 1811?
Mor?
 
Många hälsningar
Birgitta

2006-11-21, 22:20
Svar #18

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
Hej igen Birgitta !
Här kommer Ingris ( Ingas ) födelsenotis:
Född 18441213 i Nr 2 Näsby och döpt där 1222.
Faddrar: hustr Karna Persdotter i Håslöf, husm Jöns Månsson och pig Kjerstin Månsdotter.
Föräldrar: husman Per Paulsson och hust Else Månsdotter.
Så här ser familjen ut boende i Näsby:
Per Paulsson född 18111130 i Lungby s:n
Else Månsdotter född 1809 i Råbelöv s:n
son Per född 18381211 i Näsby
son Måns född 18410126    
son Nils född 18430427    
dot Inga född 18441213    
Källor: Nosaby födda 1810-46, GID: 1464.37.66000
Nosaby hfl 1845-50 sid 269, GID:1464.25.28800
Med vänlig hälsning
Torgny

2006-11-22, 07:13
Svar #19

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Godmorgon Torgny!
Tack så mycket för hjälpen.
 
Med vänli hälsning
Birgitta

2006-11-22, 14:02
Svar #20

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
Hej igen Birgitta !
 
Lite om Else Månsdotter:
 
Råbelöv födda 1788-1836 sid 29, GID: 1695.5.7600
Den 19 nov 1809  föddes Måns Pålssons och hustru Lina Efraimsdotter i Tollarp, som döptes dagen därpå vid namn Else.
 
I Råbelöv hfl 1813-20, GID: 1695.1.30300  
Torp Måns Pålsson född 1766 i Råbelöv s:n
Hust Lina Efraimsdotter född 17700607 i Hammra Nosaby s:n
Son Nils född 17980519
Dot Kirsti född 18010901
Son Ola född 18030917
Son Pehr född 18050910
Son Eric född 18070821
Dot Else född 18091119
Dot Sophia född 18120424
Familjen flyttar 18140908 till Hammar i Nosaby s:n  
(Anm: är ej helt säker på Måns hustrus efternamn samt årtalet, är säker på att det 177x,
läsbarheten var inte den bästa, gäller endast på Måns hustru.
Men jag har tolkat det som jag skrivet.
Mvh / Torgny

2006-12-13, 18:24
Svar #21

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Tack Torgny!
Kanske du eller någon annan kan hjälpa mig med föräldrar och eventuella syskon till Elna Månsson född 1866-08-25 i Nosaby. Hon är mor till Karl Olof Magnus Kihlström (Magnus Kesster)
f 19010729. Magnus var revyskådespelare bl a hos Kar de Mumma. Han filmdebuterade 1937 och medverkade i drygt 80 filmer.
 
Mvh
Birgitta

2006-12-14, 10:16
Svar #22

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
Hej Birgitta !
Här är Elnas födelsenotis:
Den 25 aug föddes Måns Persson och Hanna Nilsdotters dotter Elna i Nr 5 Näsby, döpt 9 sept
Elnas familj:
Måns Persson f 18410426 i Nosaby
hust 1 Hanna Nilsdotter f 18431115, död 18670531
hust 2 Johanna Westesson f 18431224 i Vittskövle
barn i 1. giftet:
Elna f 18660825
barn i 2.giftet:
Carl f 18690924, död 18691001
Hanna f 18710220
Jöns f 18740712, död 18740729
Maria f 18760122
Karl f 18781207
Källor:  
Nosaby födda 1850-79, GID:1464.7.16700
Nosaby AI:14 sid 93, GID:1464.57.28300
Nosaby AI:17 sid 174, GID:1464.61.17100  
Med vänlig hälsning
Torgny

2006-12-14, 10:24
Svar #23

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil
Hej igen Birgitta !
Ett tillägg till föregående inlägg.
Elna flyttar till Stockholm 18911019
Hanna till N Amerika 18920318
Karl står som smedlärling och flyttar till Österlöv 18941203
Fadern Måns står som åbo och vagnmakare
Källa: Nosaby AI:19 sid 158, GID:1464.63.70100
Med vänlig hälsning
Torgny

2006-12-20, 21:30
Svar #24

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Hej, tacksam om någon kan hjälpa mig med far, mor och eventuella syskon till Lina Efraimsdotter född 1770-06-07 i Nosaby.
 
Mvh
Birgitta

2006-12-21, 17:46
Svar #25

Utloggad Göte Peribert

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 507
  • Senast inloggad: 2010-03-16, 21:11
    • Visa profil
Hej Birgitta!
Är du säker på Namn och datum.
Jag kan inte hitta någon Lina född i Nosaby.
1769-1770-1771-1772.
 
 
mvh GöteP.

2006-12-21, 21:17
Svar #26

Utloggad Birgitta Andersson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 190
  • Senast inloggad: 2022-02-22, 13:15
    • Visa profil
Göte, enl uppgift skulle hon vara född i Hammar, Nosaby socken 177X-06-07. Någon gång på 1770-talet - det var otydligt.
 
Mvh
Birgitta

2006-12-22, 11:20
Svar #27

Utloggad Göte Peribert

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 507
  • Senast inloggad: 2010-03-16, 21:11
    • Visa profil
Hej Birgitta!
Jag har sökt igenom alla på  hela 1770talet.
Kan inte hitta någon som heter Lina.
Det jag kan hitta födda177x 06-07 eller 07-06 är en Sissa född 1777-07-06 i Hammar.
Du har eventuellt inget mer att gå på.
 
  mvh GöteP.

2007-01-05, 15:03
Svar #28

Utloggad Annelie Björklund

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 52
  • Senast inloggad: 2010-10-19, 10:00
    • Visa profil
Söker föräldrarna till Johan Petter Karl Pettersson Holmström. Hittar honom i Födde,vigsel och dödboken 1810-1846 sid. 500/212 men kan inte tyda vad föräldrarna heter.
Kan heller inte finna dom i husförhörslängden, tar tacksamt emot al hjälp jag kan få!

2007-01-06, 01:48
Svar #29

Eva Gustafsson

Hej igen Annelie!
Föräldrarna till Johan Petter Karl Pettersson Holmström (kallad Svarte Petter) är Carl Holmström och Brita Maria Hofdahl. Det finns mycket att hämta här på Anbytarforum om Svarte Petters anor. 4 generationer till bakåt finns det i diskussionerna som du når från Startsidan-Särskilda forskningsområden-Forskning om resandesläkter-Resandesläkter. Sök på Holmström och på Klosterman. Även i de äldre diskussionsinläggen där.
Hälsningar
Eva

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna