ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2007-03-06  (läst 15102 gånger)

2007-01-08, 20:56
läst 15102 gånger

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Hej, Annika!
 
Fortsättning på diskussion från den 23/12 2006 här ovan.
 
Erland Larsson i Norra Flymen var av dopvittnen att döma ev. bror till bonden Mattis Larsson (o.1682-1756) i Björsmåla, Augerum.
 
I Björsmåla bodde även Erland Larssons son Per Erlandsson (1714-1777).
 
17/11 1723 begravdes Lars Erlandssons hustru i Björsmåla, 74 1/2 år gl. Var denne Lars Erlandsson far till Mattis och Erland Larsson?

2007-01-08, 22:03
Svar #1

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Kommentar till mitt inlägg 28/12 2006 här ovan.
 
Per Andersson (d.1735) i Älmteryd var med stor sannolikhet son till Anders Mattisson och Sissa Persdotter i Krogsmåla. De senare hade en son Per, f.28/12 1697 i Krogsmåla och en son Per, f.1703. Kanske uppnådde båda dessa söner vuxen ålder? I så fall kan Per Andersson i Älmteryd varit född 1697 i Krogsmåla.
 
I Djäknemåla, Augerum fanns bonden Per Andersson som vigdes I o. 1734 (i Augerum) med änkan Maria Håkansdotter (1713-1742) där.
Per Andersson vigd II på 1740-talet med Ingegärd N.N, d.1753 (bg.11/3) i Djäknemåla. Därefter tycks Per Andersson överlåtit gården. 1755 var han som dopvittne boende i Djäknemåla när hans son Anders Persson i Djäknemåla döpte sin son Mattis.
Jag har inte funnit någon dödsnotis för Per Andersson. En teori är att han är identisk med inhysesmannen Anders Persson, d.1784 (bg.25/12) i Djäknemåla, 70 år gl. Det hände att man av misstag vände namnen.
 
Var Per Andersson i Djäknemåla f.1703 i Krogsmåla? Det är en del som tyder på det.  
 
* Flera dopvittnen vid barnens dop hade nära anknytning till släkten från Krogsmåla.  
 
* Anders Mattissons son Mattis Andersson (o.1687-1739) i Krogsmåla hade enligt mantalslängder en dräng Per hos sig åren 1725-1733 men inte 1734. Denne dräng kan ha varit hans bror Per, f.1703.
 
* Vid bouppteckningarna 1769 efter Håkan Persson (son till Per Andersson i Älmteryd) i Älmteryd och 1775 efter dennes omgifta änka Sissa Nilsdotter i Älmteryd nämns Anders Persson (son till Per Andersson i Djäknemåla) i Djäknemåla vara Håkans och Sissas barns fädernefrände och förmyndare.
 
* När Nils Hansson och Kerstin Andersdotter (dotter till Anders Mattisson i Krogsmåla) i Ulvasjömåla, Augerum 1741 döpte sitt barn bars det fram av Per Anderssons hustru i Djäknemåla.
 
Kanske är det någon som vet mera om Per Andersson i Djäknemåla?

2007-01-09, 19:09
Svar #2

Utloggad Arne Sörlöv

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 716
  • Senast inloggad: 2024-04-12, 08:30
    • Visa profil
Hej, Jörgen om mina anteckningar stämmer så hette Per Anderssons 2:a hustru Ingegärd Olofdotter.  
Anknytning till Krogsmåla finns säkert.
Vid Maria Håkansdotters dop finns följande vittnen:
Måns Andersson  i Allsjömåla, Augerum (K).
Karl Mattisson  i Björsmåla, Augerum (K).
Mattis Larssons hustru i Björsmåla, Augerum (K) (hölt det över dopet).
När dottern Sissa föds finns följande faddrar:
Fadder: Håkans hustru    i Djäknemåla, Augerum (K).
Karl Mattisson  i Björsmåla, Augerum (K).
Mattis Larsson  i Björsmåla, Augerum (K).
Mattis   i Krogsmåla, Augerum (K).
Så anknyning kan ligga på modern Maria Håkansdotter och inte på Per Anderssons sida.
Mvh Arne

2007-01-09, 20:32
Svar #3

Utloggad Annika Gylling

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 858
  • Senast inloggad: 2016-04-05, 16:24
    • Visa profil
Tack Jörgen för dina fynd. Jag ska jobba vidare med dessa och meddelar dig vad jag funnit.

2007-01-16, 10:03
Svar #4

Ann-Sofi Nilsson

Hej! Finns det någon som stöt på Per Magnus Svensson född 1838-08-15 i Augerum?Kan inte hitta homom i födelseboken.Han bodde som vuxen i Ramdala där han bl a fick sonen Per August 1878-03-27 min mors morfar.Skulle bli glad om någon kunde hjälpa mig att hitta Per Magnus anor bakåt.

2007-01-16, 12:20
Svar #5

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Hej, Ann-Sofi!
 
Per/Peter Magnus Svensson, f.15/1 1838 i Krogsmåla, Augerum.
Son till dagsverkstorparen Sven Olsson och Lena Stina Magnusdotter, vigda 22/2 1840 i Augerum.

2007-01-16, 12:40
Svar #6

Ann-Sofi Nilsson


2007-01-16, 14:39
Svar #7

Utloggad Torgny Olofsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2700
  • Senast inloggad: 2018-03-05, 17:52
    • Visa profil

 
 
Hej Ann-Sofi !
Översänder en bild av en hfl, där du kan se familjen boende i Nr 8 Kråksmåla.I hfl står det att Per/Peter Magnus är född 15 aug, men i fb som jag kollat är datumet 15 jan.I tidigare hfl 1834-38 är födelsen lika med fb.I samma hfl står datumet på Sven,han är född 18120212.
Källor:
Augerum hfl 1844-51, GID:1623.7.97000
Mvh / Torgny

2007-01-16, 14:49
Svar #8

Ann-Sofi Nilsson


2007-01-17, 06:37
Svar #9

Ann-Sofi Nilsson

Kan någon hjälpa mig att läsa anmärkningarna på Sven Olsson och Lena Stina Magnusdotter 1852-1857
GID 1623.72.60000.

2007-01-17, 23:41
Svar #10

Utloggad Solvig Nilsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2294
  • Senast inloggad: 2016-10-06, 08:27
    • Visa profil
Hej Ann-Sofi!
Allt var inte lättläst, men så mycket lyckades jag tyda som att det om S.O. står: straffad för stöld... anklagad för stöld återigen ...
Och om L.S.M : anklagad för stöld ... Lena Stina Magnusdotter blivit år 1854 ... för snatteri...
Admitterad 1856.
 
Åtminstone lite hjälp!
 
Mvh
Solvig

2007-01-18, 06:28
Svar #11

Ann-Sofi Nilsson


2007-02-21, 14:40
Svar #12

Utloggad Leif Lyckeus

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2012-02-25, 16:56
    • Visa profil
Måns Peter Larsson, f 1829 i Djäknemåla?
 
Söker info om min farmors fars släkt bakåt i tiden. Min farmor var Maria Matilda Svensson, f Månsson, 1871-02-24  -  1960-12-30, levde i Granhult, Ramdala, g. m. Karl Svensson, 1869-05-28  -  1947-09-03.
Matildas far lär ha varit Måns Peter Larsson, född omkring 1829, ev den 14 april?? 1829 i Djeknemåla, se GID 1623.19.37400, där jag fann en Måns Peter.  Hustru till Måns var troligen Christina Jonasdotter, f 1833-06-26 i Trollemåla. Men om Måns bakgrund vet jag inget, söker all info bakåt.
Mvh/Leif

2007-02-21, 15:40
Svar #13

Utloggad Åsa Olsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 91
  • Senast inloggad: 2009-03-30, 19:38
    • Visa profil
Hej Leif
Enligt Sveriges befolkning 1890:
Larsson Måns Peter   1929 far
Jonasdotter Kristina 1833 mor
Ida Sofia            1865 barn
Emelie Sofia         1868 barn
Mathilda Maria       1871 barn
Gustaf Vilhelm       1874 barn
Hälsningar Åsa Olsson

2007-02-21, 21:21
Svar #14

Utloggad Leif Lyckeus

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2012-02-25, 16:56
    • Visa profil
Tack Åsa!
....ang Måns Peter Larsson idag..
Bra, då är jag på rätt väg, men hur gå vidare?
Jag har inget mer om Måns än vad jag angav ovan.
Hur hitta föräldrar, syskon, äldre släkt mm? Jag är nybörjare här och behöver nog lite söktips.
Mvh/Leif

2007-02-22, 07:58
Svar #15

Utloggad Göte Peribert

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 507
  • Senast inloggad: 2010-03-16, 21:11
    • Visa profil
Hej Leif!
Måns Peter Larsson f 1829-04-14 i Djeknemåla Augerum.
F Bonden Lars Svensson.
M Sissa Andersdotter.
Källa Augerum C:6
 
mvh GöteP.

2007-02-22, 11:28
Svar #16

Utloggad Leif Lyckeus

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2012-02-25, 16:56
    • Visa profil
Tack Göte!
Nu gäller det att söka vidare bakåt - alla tips om släkten bakåt och åt sidorna är välkomna!
Mvh/Leif

2007-02-22, 16:22
Svar #17

Utloggad Göte Peribert

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 507
  • Senast inloggad: 2010-03-16, 21:11
    • Visa profil
Hej igen Leif!
Här kommer lite data.
F. Lars Svensson f 1800-05-11 Aug.
M.Sissa Andersdotter f 1798-09-19 Aug.
barn
Sven f 1820-11-20.
Andreas f 1823-01-20.
Peter Magnus f 1825-01-19.
Olaus f 1827-01-28.
Måns Peter f 1829-04-14.
Carl Fredrik f 1841-04-14.
Cecilia Maria f 1831-11-04.
Christina f 1834-05-27.
Estred f1838-04-28.
Källa Augerum Husförhörsl.1838-1844.
 
Mvh GöteP.

2007-02-22, 17:57
Svar #18

Utloggad Eva Nilsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 247
  • Senast inloggad: 2021-12-02, 13:40
    • Visa profil
Hej. Är det någon som har några upplysningar om Fritjof Glans född 1887-01-14 i Augerum förs. Tjurkö, gift med Serafia Gustafsson född 1882-09-02 Vissefjärda Kalmar. Han var Flaggunderofficer på HMS Ehrenskiuld. Är det någon som vet något om båten. Tacksam för svar.Mvh Eva

2007-02-25, 14:44
Svar #19

Utloggad Stefan Lundin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 260
  • Senast inloggad: 2020-06-09, 21:40
    • Visa profil
    • anderlund.com
Hej    Vi ska göra tvärt om vad vi brukar.
 
Jag har en Karl Oskar Svensson f.18700820 Lösen
h.h. Anette Söderberg f.18730207 Augerum
gifta 18970218
son Hugo f.18971213 Rödeby
son Arthur f.19000227 Kristianstad
Karl och Anette kommer till Sofielund 18970611.
 
Grund är att jag letar efter foto på Sofielunds gård. Vi har inga (bra)bilder ifrån gården.
1918 brann det gamla huset på Sofielund. Här har vi bara en teckning av Karin Sylvander.
Den byggnad som byggdes därefter finns det inte några bra foton på.
 
Så jag söker släkt till Karl och Anette. I förhoppning att det i deras album finns fotografier på gården.
Dom finns på Sofielund mellan 1896 och 1904.
Därefter kommer det en Karl Viktor Söderberg.
Kan denna Söderberg vara släkt till Anette Söderberg.
 
Hälsar
Stefan Lundin
0455-48256

2007-02-25, 15:22
Svar #20

Utloggad Hanne Berndtsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3654
  • Senast inloggad: 2015-09-30, 19:41
    • Visa profil
Hej Stefan,
 
källa Sv. Befolkning 1890
 
 
Post 1744485
Södeberg, Anton Daniel
sågverksegare
f. 1840 i Augerum (Blekinge län, Blekinge)
Gift man, far i familjen
Kettilsmåla
Augerum (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Augerums
 
 
Post 1744486
Eliasdotter, Bothilda
f. 1835 i Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
hustru
Gift kvinna, mor i familjen
Kettilsmåla
Augerum (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Fridlefstad
 
 
Barn:
Ida Anett född 1873 i Augerum
Karl Viktor född 1876 i Augerum
Johan Bernhard född 1878 i Augerum
-------------------------------------------
 
Sv. Befolkning 1900
 
Post 324274
Söderberg, Anton Daniel
f. Qvarnegare
f. 1840 i Augerum (Blekinge län, Blekinge)
Fader
Gift man, far i familjen
Emmeryd
Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Augerum Blekinge län
 
 
Post 324272
Eliasdotter, Botilda
f. 1835 i Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Emmeryd
Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Fridlevstad Blekinge län
 
 
Post 324273
Söderberg, Carl Wiktor
Hemmansägare
f. 1876 i Augerum (Blekinge län, Blekinge)
Pojke, barn i familjen
Emmeryd
Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Augerum Blekinge län
 
 
Post 324270
Söderberg, Johan Bernhard
Arbetare
f. 1879 i Augerum (Blekinge län, Blekinge)
s.
Pojke, barn i familjen
Emmeryd
Fridlevstad (Blekinge län, Blekinge)
Födelseort i källan: Augerum Blekinge län
---------------------------------------------
 
mvh Hanne

2007-02-25, 15:27
Svar #21

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Hej, Leif!
 
Måns Peter Larsson, d.19... Torpare i Trollemåla, Augerum. 1869 till Älmtamåla, Lösen. Hemmansägare där.
 
Vigd 16/4 1858 i Augerum med
Kristina Jonasdotter, d.19...
Dotter till torparen Jonas Svensson och Ingegärd Larsdotter.
 
Lars Svensson, f.11/5 1800 i Djäknemåla, Augerum, d.14/12 1877 i Djäknemåla. Bonde i Djäknemåla.
Son till bonden Sven Larsson och Sissa Andersdotter.
 
Vigd I 16/5 1817 i Augerum med
Sissa Andersdotter, f.16/9 1798 i Persmåla, Augerum, d.18/9 1856 i Djäknemåla.
Dotter till bonden Anders Larsson och Botil Nilsdotter.
 
Vigd II 29/9 1862 i Augerum med
Kerstin Hansdotter, f.27/6 1811 i Sibbamåla, Lösen, d.27/1 1898 i Porsgöl, Augerum. Tidigare g.m. bonden Peter Bondesson (1809-1860) i Porsgöl.
Dotter till bonden Hans Abrahamsson och Botil Olofsdotter.

2007-02-25, 18:00
Svar #22

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Hej, Stefan!
 
Eftersom det gäller uppgifter av senare datum skickar jag dig dem via mail.

2007-02-25, 19:36
Svar #23

Utloggad Leif Lyckeus

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2012-02-25, 16:56
    • Visa profil
Hej Jörgen!
Ang Måns Peter Larsson - tack för din info. Kanske får jag återkomma igen senare då jag sammanställt det jag fått fram.
MVH/Leif

2007-02-26, 18:53
Svar #24

Utloggad Stefan Lundin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 260
  • Senast inloggad: 2020-06-09, 21:40
    • Visa profil
    • anderlund.com
Tack för hjälpen Hanne och Jörgen
 
Hälsar  
Stefan

2007-02-26, 19:25
Svar #25

Utloggad Torbjörn Åkesson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 53
  • Senast inloggad: 2013-08-27, 21:11
    • Visa profil
Hej Leif!
 
Jonas Svensson i Trollemåla är min ff ff f. Han kom ursprungligen från Hultsjö socken i Jönköpings län, son till Sven och Stina på torpet Spånga - det är allt jag vet om Jonas anor.
 
Ingegerd Larsdotter är dotter till sockenskomakaren Lars Hansson i Germundsmåla och Kerstin Nilsdotter från Strågeryd.
 
Jag har mer uppgifter om Ingegerds förfäder, som jag kan återkomma med om du är intresserad.
 
Hälsningar / Torbjörn

2007-02-27, 19:46
Svar #26

Utloggad Leif Lyckeus

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2012-02-25, 16:56
    • Visa profil
Hej Torbjörn!
Tack för din hjälp - det kan bli fler frågor senare kanske?!
MVH/Leif L

2007-03-02, 16:20
Svar #27

Utloggad Björn Höijer

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 63
  • Senast inloggad: 2022-01-13, 20:14
    • Visa profil
Bengt Jonsson och hans hustru Catharina Olofsdotter bor i Spandelstorp 1752 när deras dotter Ingrid föds. Ytterligare tre barn har jag funnit som alla föddes på samma ställe. 1770 figurerar Bengt Jonsson i Spandelstorp som fadder när ett barn till båtsman Släthår döps. Men vad händer sedan? Jag har inte lyckats finna varken Bengt Jonsson eller hans hustru i dödboken och alla tips om var och när de kan ha dött mottages tacksamt.
 
Mvh
Björn

2007-03-05, 20:47
Svar #28

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Hej, Björn!
 
Drängen Bengt (Jonsson) i Spandelstorp nämns i 1774 års mantalslängd. Jag har inte funnit hans dödsnotis.
 
8/1 1795 dog fattiga änkan Katarina Bengts, 60 år gammal (åldersangivelsen kan vara felaktig), i Mölletorp, Augerum. Detta kanske är Bengt Jonssons änka.
 
Bengt Jonssons och Katarina Olofsdotters barn, födda i Spandelstorp:
 
Ingrid Bengtsdotter (1752-1824), g.m. volontären och torparen Erik Adolfsson Lindgren i Spandelstorp och Mölletorp, Augerum.
Helena Bengtsdotter (1754-1794), g.m. matrosen och torparen Sven Olsson Ågren i Spandelstorp.
Jöns Bengtsson (1758-1759)
Jöns (Bengtsson) Agerholm (1764-1812), snickaremästare i Mölletorp. G.m. Anna Kristina Åberg.

2007-03-06, 22:52
Svar #29

Utloggad Jörgen Axelsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1530
  • Senast inloggad: 2024-04-08, 08:58
    • Visa profil
Till Annika Otfors - fortsättning på diskussion från den 8/1 2007 här ovan.
 
Sven Erlandsson, f. (dp.12/5 1707) i Norra Flymen, Augerum, bg.24/11 1728 i Lyckeby, 22 år gl. I dödsnotisen står uttryckligen att han var född i Flymen.
 
Brodern Sven Erlandsson (1712-1762) var alltså bonde i Bredagöl, Lösen. Vigd I o. 1742 (i Lösen) med Ingeborg Trulsdotter (1708-1751) och II 23/1 1754 i Ramdala med Anna Danielsdotter (d.1780).
 
20/7 1794 dog fattiga änkan Karin Erlandsdotter, 76 år gl, i Bredagöl och begravdes 24/7 på Augerums kyrkogård. Kanske var hon halvsyster till de båda bröderna Sven Erlandsson? I så fall var hon f. (dp.7/5 1721) i Norra Flymen. I vilket fall - vem var änkan Karin Erlandsdotter i Bredagöl gift med?

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna