ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Hedman,Lång,Hedlund,Plog  (läst 535 gånger)

1999-02-03, 21:25
läst 535 gånger

Rita Wilson

Har du någon information om något av dessa namn?
De har alla något gemensamt, de har bott under
1830-talet och framåt i Dalarna Dådrans bruk.
Hör av dig till mig!
Mvh
Rita Wilson Trollhättan
0520-360 40
r.wilson@telia.com

1999-02-04, 11:47
Svar #1

Mats Henriksson

Rita,
 
Jag forskar om Ore sn och har kännedom om tre av dessa namn. Jag har även sett flyttningar till Dådran (som är närbeläget).
 
Mvh
Mats

1999-04-27, 22:10
Svar #2

Anita Svensson

Har en Anna Plog f.19/12 1860 Rättviks sn som hamnade i N Edsbyn, Ovanåkers sn genom sin giftermål med Johan Viktor Svensson. Tar gärna tacksam emot uppgifter om Anna.

1999-05-20, 21:12
Svar #3

Rita Wilson

Hej Anita
Jätteroligt att någon har hittat min efterlysning.
Min fffff:s syster gifte sig med Per Erson Plog,
de fick nio barn varav en heter Anna men är född 1856 27/6.
Vore intressant att veta vilka fler med namnet Plog du har.Kan du skicka ett mail?
Med vänlig hälsning
Rita Wilson Hedman
Trollhättan

1999-05-24, 16:40
Svar #4

helena

Jag är nyfiken på min släkt. så långt tillbaka jag kan komma desto roligare.
Mina farföräldrar hette Hildur och Bernhard Hedman
ägare till en charkbutik i Hedemora.
Någon som vet något?
Vänligen kontakta mej på E-postadressen nedan!

1999-06-03, 20:30
Svar #5

Inger Jans

Hej, Rita!
 
Jag har flera personer med de namn du nämner som sidogrenar i min släktforskning. Vad jag förstår måste din fffff:s syster vara Johanna Karolina Hedman 1821 g 1842 med Per Ersson Plog 1820.  
 
Jag lämnar gärna upplysningar om det jag har om  du bara beskriver litet närmare vad du vill veta.

1999-10-25, 22:15
Svar #6

magnus hedman

Hej alla!
Jag skulle vara glad om det är någon som vet lite om en olof hedman gift 1826-14-26 med cajs lisa lundgren f.1802 fick minst en son som heter pehr august f.1838-08-14
Jag har fastnat vid honom och kan ej finna hans föräldrar. Vore mycket tacksam om någon vill berätta det för mig.
 
Tack på förhand,
magnus.hedman@swipnet.se

2001-01-16, 21:53
Svar #7

Anita Svensson

Hej Rita o Inger
Anna Plog som jag nämde tidigare född 1860 se ovanpå.
 
 Hennes faddrar var Per Ersson Plog och Johanna Karolina Hedman. Se källa:Rättvik C:10 rad 259.
Annas föräldrar var Anders Andersson Plog f.1825-11-09 Övre Gärdsjö Rättviks sn dog år 1875 och Brita Hansdotter f. 1827-06-23 från samma by.
 
Man undrar i vilken sammanhang de var faddrar till Anna? Var de släktingar till Anna eller??
Mvh Anita

2001-10-10, 22:19
Svar #8

Rita Wilson

Hej Anita
Har inte varit inne här och tittat på evigheter!
Johanna Karolina Plog är min ffff syster. Ska beställa det fishkortet och titta på dina uppgifter. Skicka gärna e-mail till mig.
OBS ny adress ri.w@telia.com

2003-03-11, 02:43
Svar #9

Chris Troy

Hej till er alla, Vi söker kontakt med alla som forskar i följande familj:
 
Johanna Carolina Hedman Plog (hon använde moderns namn), f 27 April 1856 i Rattvik församling, föräldrarna var smeden vid Dodrans bruk i Rättvik församling, Per Ersson Plog och hans fru Johanna Carolina Hedman.
 
Dottern Johanna Carolina Hedman bodde i Sala församling. Hon var ogift mor till Emma Wilhelmina f 26 Januari 1875 i Stora församling (Dalarna).  Hon bodde i Osby i Sala och arbetade som piga på en stor farm.
   
I 1879, med hennes lilla dotter, gick hon hela vägen till Solna parish (ca 150 kilometres!!) och där på August 15 1879 föddes en son, Karl Gottfrid.
 
Hon bodde hos en farm arbetare och hans familj,   Mathias Froberg och hans fru Maja Lotta Pehrsdotter i Sköntorp i Solna församling. Dom hade en dotter, Selma, f 1857.
   
Nyfödde gossen Karl Gottfrid rapporterades född i Sköntorp med mor okänd, 23 år, hennes 2:a barn. Men Prästen har skrivit anteckning att han skikat rapport till Prästen i Sala församling.  Födelsen var också skriven i Sala födelselängderna.  Vi hittade moderns namn genom rent turn när vi sökte i Osby församling.  I Osby fanns en flicka, född ca 1855-1857, som hade ett flickebarn med.  Bredvid hennes namn stog det att hon hade haft ett barn i Solna 1879, August 15.
   
Sonen Karl Gottfrid lämnades på barnhemmet i Stockholm efter födelsen.  Straxt därefter i 1880 flyttade han till en familj som bodde i Torhamn församling, Blekinge.  Han bodde med Mårten Månsson och hans fru Elin Isaksdotter i Maren, Torhamn, där han är med i Anno 1890 och 1900.
 
Min engelska väninna Sue Irvine är dotted dotter till Karl Gottfrid och vill väldigt gärna ha kontakt med alla som vet någonting om denna familj, särskild släkt. Karl och hennes mormor var inte gifta, dom träffades när han arbetade som sjöman och hade sällskap i några år.  Men hennes familj tvekade tillåta henne flytta till Sverige och efter ett tid såg hon honom inte mera, fast han var där för hans dotters födelse och döpning.
 
Mvh
Chris Troy, Australien

2003-03-11, 06:57
Svar #10

Utloggad Lena Thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Chris,
 
Roligt att du hittade Karl Gottfrid.
 
Enligt folkräkningen 1890 i Kronoborgs län
Hemförsamling: Dådrans-? Bingsjö kapell
Hemort: Dådrans Bruk
Johanna Carolina Hedman f. 1821 i Dådrans-Ö Bingsjö kapell, Smedenka
son
Wilhelm Hjalmar Plog f. 1866 i Dådrans-Ö Bingsjö kapell, Arbetare
 
Det ser ju ut som Johannas mamma och en bror.
 
Så här ser det ut 1900
Hemförsamling: Bingsjö-Dådran, Kopparbergs län
Hemort: Dådran
Fam nr: 1
Vilhelm Hjalmar Plog f. 1866, Timmerhuggare (nu står det Rättvik som födelseförsamling)
Maria Ersdotter f. 1868 i Malung
Edith Kristina f. 1894 i Rättvik
Erik Hjalmar f. 1897 i Rättvik
Fam nr: 2
Johanna Karolina Plog f. 1821, Fattighjon Vilhelms moder, änka (även här står det nu Rättvik)
 
Här kommer det lite från Sv befolkning 1970
1897-06-21
Plog, Erik Hjalmar
Ågatan 22
795 00  Rättvik
Kyrkobokförd i Rättvik (Rättviks kn, Kopparbergs län, Dalarna), distrikt 01, fastighet 02400. Mantalsskriven på samma ort.
Född 21/6 1897 i Rättvik (Kopparbergs län, Dalarna).
--------------
Källa: Mtl Kopparbergs län 1971
 
hans hustru
1899-09-29
Plog, Karolina
Ågatan 22
795 00  Rättvik
Kyrkobokförd i Rättvik (Rättviks kn, Kopparbergs län, Dalarna), distrikt 01, fastighet 02400. Mantalsskriven på samma ort.
Född 29/9 1899 i Rättvik (Kopparbergs län, Dalarna).
--------------
Källa: Mtl Kopparbergs län 1971
 
Från Sv Dödbok 1950-1999
18970621-7313
Plog, Erik Hjalmar
Enådal C 10
795 00  Rättvik
Död 31/12 1980.
Kyrkobokförd (1980) i Rättvik, Rättviks kn, Kopparbergs län. Mantalsskriven (1980) på samma ort.
Född 21/6 1897 i Rättvik (Dalarnas län).
Änkling (28/3 1972).
--------------
Kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2000:
Rättvik, Rättviks kn, Dalarnas län
Födelseförsamling i källan:
RÄTTVIK (Kopparbergs län)
Källor:
SPAR 90, RTB 81
 
hans hustru
18990929-7104
Plog, Karolina
Ågatan 22
795 00  Rättvik
Död 28/3 1972.
Kyrkobokförd i Rättvik, Rättviks kn, Kopparbergs län.
Född 29/9 1899 i Rättvik (Dalarnas län).
Gift kvinna (11/12 1920).
--------------
Kyrkobokföringsförsamling(ar) 1/1 2000:
Rättvik, Rättviks kn, Dalarnas län
Födelseförsamling i källan:
RÄTTVIK (Kopparbergs län)
Källor:
RTBd 72, MTL 71

2003-03-11, 23:23
Svar #11

Chris Troy

Hej Lena, Tack för din hjälp, jag skickar informationen till Sue, hon blir glad att veta litet mera om hennes mf m familj.
 
Mvh Chris

2003-03-12, 21:53
Svar #12

Rita Wilson Hedman

Hej
Har nu fått brev från Chris och skickat mail. Lite info om fam.Plog.
Johanna Carolina Hedman 18210414 Malingsbo gift m. Per Erson Plog 18200519 fick barnen:
Carl Peter 18421011
Johan Fredrik 18450627
Anders Emanuel 18480327
Anna Carolina 18510424
Gustav Tycho 18520427
Johanna Carolina 18560427
Anna Mathilda 18590627
Emma Christina 18620710
Wilhelm Hjalmar 18660826
Johanna Carolina 18210414, föräldrar var Per Hedman 17870525 Chatrina Olsdotter 17861015. Hon hade 10 syskon och föräldrarna kom från Ljusnarsberg.
Mvh Rita Wilson Hedman Trollhättan

 

Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna