ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) fd 17-Emigration/Emigranter till 3 jan, 2010  (läst 1973 gånger)

2006-08-09, 20:54
läst 1973 gånger

Utloggad Lilibeth LjunggrenHedvall

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 120
  • Senast inloggad: 2012-06-25, 22:18
    • Visa profil
Hej alla forskarvänner!
Vet inte hur jag ska bära mig åt för att komma vidare.
Jag söker information om Carolina N Bengtsson född 1872.
Hon utvandrade till USA från Göteborg och kom fram 4/5 1892, skulle till Duluth står skriven som servent.
Jag vet också ( förutsatt att hon är rätt person )att hon står som gift med min ana Carl Hedvall i Cook County 1910. Han avlider 1915 39 år gammal och hon avlider 1940 står då skriven som tvätterska.Carl och Caroline gifter sig 1899 23/3.  
Allt detta har jag fått fram dels via Ancestry och av andra forskarvänner som har hittat Caroline på Ellis Island.
Men mitt stora problem är ju fortfarande hur ska jag finna igen henne här i Sverige??????  
Tar tacksamt all hjälp jag eventuellt kan få.
 
Mvh Lilibeth

2006-08-09, 23:07
Svar #1

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Hon heter ju Carolina N Bengtsson vid ankomsten. Kvinnor fick ju byta till sin fars namn eller göra om -dotter till -son. Mycket få som anländer har en mellaninitial. Kanske var det så att hon bytt ett N-dotter till sitt farsnamn när hon upptäckte att det var så man skulle heta (titta i Emibas hur många som har ett dubbelt efternamn!), och det är detta N som står kvar när Ellis Island myndigheten gjort sitt. I Emigranten 1892 april finns Karolina Nilsdotter från Onslunda (L) som reser 1892-04-21. Stämmer bra med ankomstdatum. I Emibas finns då Karolina Nilsdotter i Onslunda född 10/1 1875 reser från socknen den 24/3 1892. Hennes far heter Nils Bengtsson! Alltså tror jag att det är denna Karolina Nilsdotter Bengtsson du letar efter. De bor på Onslunda 40 år 1892.

2006-08-09, 23:10
Svar #2

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
För det var väl 1875 hon var född i en del uppgifter? Annars får man göra om samma sökningsteknik på 1872. Men det verkar inte finns någon i Emibas i alla fall, men den täcker ju inte allt. Man bör hitta fler bevis hur som helst.

2006-08-10, 00:24
Svar #3

Utloggad Ingela Martenius

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1489
  • Senast inloggad: 2013-10-25, 18:20
    • Visa profil
Chris,
 
Kan Du hitta en Oskar N. Andersson, 19 år, på Emigranten/Emibas? Han står under Caroline N. Bengtson på paxmanifestet, och de skall båda till Duluth.
Duluth är en mycket ovanlig destination på den här båten; faktiskt är de de enda svenskarna som skall dit (jo det finns ett gäng till på en fem-sex personer som står skrivna som Swedes men vid närmare granskning är de faktiskt norrmän).
Det var väl inte så vanligt att man åkte alldeles mol allena, ofta var det ju någon släkting/vän/bekant - eller åtminstone från samma socken - med... Så det vore trevligt om det visade sig att även Oskar är från Onslunda.
 
Har Du förresten källkoden för Caroline? Jag skulle kunna kila ner till GLA och kolla upp vad det verkligen står i polisregistret och vilka som står i närheten etc. (jag bor bara fyra min. gångväg från GLA).
 
Ingela

2006-08-10, 00:51
Svar #4

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Ingela
 
Vad bra! Här är hon:
Efternamn:   NILSDOTTER
Förnamn:     KAROLINA
Ålder:       17            Kön: K
Född: 1874/1875
Församling:  ONSLUNDA    Län: L
Titel/Anm:   ÅBO D
Utresehamn:  MALMÖ
Utvandrdag:  1892 04 21
Destination: NEW YORK
Medåkande:   NEJ
Källkod:     1892:1749:5784
 
 
Denna Oskar N hittar jag, han har ju samma datum också:
 
Efternamn:   ANDERSSON
Förnamn:     OSKAR N
Ålder:       18            Kön: M
Född: 1873/1874
Församling:  BORGHOLM    Län: H
Titel/Anm:   YNGLING
Utresehamn:  MALMÖ
Utvandrdag:  1892 04 21
Destination: NEW YORK
Medåkande:   NEJ
Källkod:     1892:1750:5785
 
som torde vara:
Post 299630
 
Nilsson Andersson, Oskar Nikolaus
Arbetare (ogift man)
 
f. 2/7 1873 i Borgholm, Kalmar län (Öland)
 
Utvandrad 6/4 1892
från Nr 16 Qv. Delfinen, Borgholm, Kalmar län (Öland)
till Amerika
 
Källa: Husförhörslängd, s. 41
 
Emibas emigrationsakt: Borgholm H 1892 006
 
Kanske träffades de på båten och bestämde sig för Duluth, eller också var det organiserad invandring via en agent dit. Man rekryterade ju ung arbetskraft ganska aktivt.

2006-08-10, 01:01
Svar #5

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Ingela och Lilibeth
 
Dessa lämnar Onslunda mars 1892 (samma månad som Karolina), det största antalaet för någon månad detta år, nästan samma datum:
Andersson, Nils 18720711  
Jönsson, Håkan 18680120  
Lassesson, Nils 18690707  
Nilsdotter, Karolina 18750110  
Nilsson, Anders 18711212  
Persson, Gustaf Johannes 18740606  
Persson, Johan 18720325  
Persson, Sven 18670224  
Trulsson Fredriksson, Johan

2006-08-10, 16:49
Svar #6

Utloggad Ingela Martenius

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1489
  • Senast inloggad: 2013-10-25, 18:20
    • Visa profil
Tack Chris! Bra id? med vilka mer som lämnar från Onslunda!
Jag kollar imorgon fredag (ingen tid idag tyvärr).
 
Ingela

2006-08-10, 20:35
Svar #7

Utloggad Lilibeth LjunggrenHedvall

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 120
  • Senast inloggad: 2012-06-25, 22:18
    • Visa profil
Hej Chris och Ingela!!!
Tack så jättemycket för all hjälp jag har fått den är guld värd för mig!!!
Mvh Lilibeth

2006-08-11, 19:56
Svar #8

Utloggad Ingela Martenius

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1489
  • Senast inloggad: 2013-10-25, 18:20
    • Visa profil
Tyvärr tyvärr. Var nere på GLA idag, men de hade inga kopior (mikrokort) på originalen till passagerarlistorna från Malmö. Vilket jag trodde med tanke på Emigrantprojektet... Mikrokorten på passagerarlistorna finns i Lund...
Men att Oskar och Karolina kände varandra redan från resan från Malmö är helt klart - källkoderna ligger ju precis efter varandra. Däremot var det inga av de andra onslundarna som åkte precis samma dag Karolina och Oskar.
 
Jaaa, nu tror jag man får bita i det sura äpplet och begära fram både Karolinas marriage och death certificates. Hur är det med ansökan om amerikanskt medborgarskap, tro? Fruar brukade ju följa med på köpet, men vissa uppgifter kanske lämnades om dem också??
 
Ingela

2006-08-12, 10:17
Svar #9

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Synd och väldigt opraktiskt att ha mikrokorten där.
Under frejd på Carolinas far Nils Bengtsson står det Amerika med svaga bokstäver. Raden under på hustrun 90.92. Han finns inte i Emibas eller med någon uppgift om emigration tidigare så det verkar lite mystiskt.

2006-08-12, 17:38
Svar #10

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Lilibeth och Ingela
 
 
Se under Gamla Bilder, Klippan. Stina har skrivit om Karolina Nilsdotter från Onslunda. det var inte rätt person!

2006-08-13, 08:17
Svar #11

Utloggad Ingela Martenius

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1489
  • Senast inloggad: 2013-10-25, 18:20
    • Visa profil
Bra att man kan avfärda en person i alla fall; så behöver vi inte fundera mer på just henne!
 
Förresten, vilken tur att bilderna dök upp i precis rätt tid och att Du lade märke till dem, Chris.
 
Ingela

2006-08-13, 12:31
Svar #12

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Serendipity kallas det väl? Osannolikt sammanträffande.

2006-08-13, 16:21
Svar #13

Utloggad Lilibeth LjunggrenHedvall

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 120
  • Senast inloggad: 2012-06-25, 22:18
    • Visa profil
Hej Ingela och Chris,
tack än en gång för all hjälp jag har fått av Er trots att det var *fel* Carolina.
mvh Lilibeth

2006-08-13, 22:24
Svar #14

Utloggad Ingela Martenius

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1489
  • Senast inloggad: 2013-10-25, 18:20
    • Visa profil
Serendipity är ett bra ord, men det lär skall vara ett av de tio värsta orden att översätta...
 
Serendipity: to make discoveries, by accident and sagacity, of things not in quest of
Zemblanity: to make unhappy, unlucky and expected discoveries occur by design
Bahramdipity: suppression of serendipitous discoveries or research results by powerful individuals
 
Ingela

2006-08-13, 23:16
Svar #15

Utloggad Chris Bingefors

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 11830
  • Senast inloggad: 2022-05-12, 08:58
    • Visa profil
Tack för nya häftiga ord! Kan komma till god användning.

2006-08-14, 03:11
Svar #16

Utloggad Stefan Simander

  • Stefan Simander
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 7040
  • Senast inloggad: 2022-05-29, 12:07
  • Stefan Simander www.freewebs.com/simander
    • Visa profil
    • www.freewebs.com/simander, Simanderska palatset
serendipity = ren tur, lyckträff  
 
(efter Serendib/Serendip, ett arabiskinspirerat namn på ön Ceylon), förmågan att kunna göra trevliga upptäckter av ren slump. Ordet, på engelska serendipity, skapades av den brittiske 1700-talsförfattaren Horace Walpole efter sagan om de tre prinsarna från Serendip som for ut och alla fann något annat än det de sökte men ändå lika värdefullt. (Källa: NE)
Stefan Simander
Gamla Uppsala, Sweden
www.freewebs.com/simander
076 - 228 94 22

2009-10-05, 19:37
Svar #17

Utloggad Anneli Söderberg

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 16
  • Senast inloggad: 2020-03-11, 16:39
    • Visa profil
Hej
Jag försöker hjälpa en släkting i USA att forska på hennes mans sida. Hans morfars mor var svensk och utvandrade till Amerika omkring 1901. Hon hette Frida Augusta Nelson (jag förmodar att hon hette Nilsson från början)och var född 18 januari 1884. Problemet är att det finns ingen som vet varifrån Sverige hon kom. Kan någon hjälpa mig hur man kommer vidare? Finns det något register där man kan söka henne?  
 
mvh Anneli

2009-10-05, 20:38
Svar #18

Utloggad Stig-Ove Wisberg

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 867
  • Senast inloggad: 2016-04-06, 07:45
    • Visa profil
    • wisberg.se
18/1 1884 föds en Frida Augusta som oäkta dotter till Emma Sofia Ottosdotter. Hennes styvfar kommer att heta Nils Magnus Märseskot Petersson. Kanske något att forska i?
 
Följande från Sveriges befolkning 1890
 
Post 1522356
 
Johansdotter, Frida Augusta
 
f. 1884 i Persnäs (Kalmar län, Öland)
 
hennes d.
Flicka, barn i familjen
 
Hallnäs
Persnäs (Kalmar län, Öland)
 
Födelseort i källan: Persnäs
 
/Stig-Ove

2009-10-05, 21:50
Svar #19

Utloggad Helene Jorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6190
  • Senast inloggad: 2020-01-15, 20:53
    • Visa profil
Den Frida Augusta Johansdotter vilken Stig-Ove funnit emigrerade faktiskt från Persnäs fs den 20/11 1901 med namnet Johansson. Hon reste tillsammans med sin bror Ernst Algot Nilsson född i Persnäs 1881 från Göteborg till New York med SS Island med ankomst den 8/12 1901.  
 
De båda uppger att de ska till sin farbror Johan August Nilsson i Salemsburg, Kansas.  
 
Helene

2009-10-05, 22:19
Svar #20

Utloggad Anneli Söderberg

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 16
  • Senast inloggad: 2020-03-11, 16:39
    • Visa profil
Tusen tack, Stig-Ove och Helene! Det var snabbt svar.
Min amerianska släkting har berättat att Frida Augusta slog sig ner i Kansas, så jag tror ni hittat rätt person åt mig.
 
mvh Anneli

2009-11-19, 08:34
Svar #21

Utloggad Eva Dahlberg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 4035
  • Senast inloggad: 2022-05-18, 16:43
    • Visa profil
Hej Eivor! Även Sydamerika finns på de olika emigrantskivorna, det har inte med destinationen att göra. Men personerna kan ju vara svåra att hitta ändå.
 
Cd:n Emibas har ju avskrifter av kyrkböckerna, i detta fall alltså uppgifterna från Borås, som du redan har
 
Post 546950
Törngren, Carl Ludvig
Volontär fd (ogift man)
f. 2/6 1867 i Borås, Älvsborgs län (Västergötland)
Utvandrad 18/5 1889
från Borås Nr 22, Borås, Älvsborgs län (Västergötland)
till Sydamerika
Källa: Husförhörslängd, s. 43
Emibas emigrationsakt: Borås P 1889 034
 
Men i cd:n Emigranten Populär 2006 - och dess föregångare CD Emigranten nr 1&2/2001 - som båda innehåller uppgifterna från utvandrarhamnarna har jag svårt att hitta honom. Det kan bero på stavningen (eller ev. felstavning) eller att han helt enkelt inte reste på en emigrantbiljett. Jag har sökt på årtal, namn (med stavningsvarianter) enbart län, enbart församling, men inget napp. Jag kan inte heller hitta honom i Sveriges befolkning 1890 respektive 1900 eller i Sveriges dödbok 1947-2006.
 
Eftersom han bara var 22 år så undrar jag om han hade föräldrarna i livet när han reste - kan han finnas i deras bouppteckningar eller i bouppteckning efter ev. barnlösa syskon med en ledtråd om vistelseort?
 
Både Brasilien och Argentina var ju utvandringsmål vid denna tid.  
 
Hälsningar,
Eva

2009-11-20, 07:17
Svar #22

Eivor Canova

Hej Eva.
 
Stort tack för att du svarade.
Beställde faktiskt bouppteckningarna i går efter föräldrarna.
Han finns inte kvar i Sverige efter han reste, i vart fall finns han inte med på systerna barns dop.
 
Hälsar
Eivor

2009-11-30, 19:11
Svar #23

Utloggad Lars Jigered

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 29
  • Senast inloggad: 2009-12-28, 18:43
    • Visa profil
Hej  
Jag söker efter min ana Olivia Karolina Samuelsdotter (född i Fagerhult 1863)som åker till St peter Mn Usa 1883
Och gifter sig någonstans med Svante Alfred Petersson (född i Ukna)
Jag undrar om någon vet vart och var deras barn föds
1895 åker de tillbaks till Sverige  
Tacksam för svar

2009-12-06, 11:58
Svar #24

Utloggad Carin Cullander-Stiberg

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 275
  • Senast inloggad: 2022-04-24, 16:05
    • Visa profil
Hjälper släkt i USA att hitta uppgifter om emigranter. Var kan jag hitta uppgifter om resrutt och båt för personer som reste före 1892 och som inte finns i Ellis Islands register.
Gäller två bröder Carl Albert ( f 24/11 1861) och Johan Alfred ( f 12/12 1866) Hultberg från Målilla. De lämnar socknen 30/12 1887 resp 8/11 1889 för att resa till Nordamerika. Reste de från Kalmar ?

2009-12-06, 15:02
Svar #25

Utloggad Bengt Johansson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3584
  • Senast inloggad: 2018-07-16, 18:24
    • Visa profil
Det bör väl handla om de här två männen från Emigrant-CDn:
Efternamn: HULTBERG
Förnamn: CARL ALB
Ålder: 26            Kön: M
Född: 1861/1862
Församling: GÅRDSVEDA    Län: H
Titel/Anm:    
Utresehamn: GÖTEBORG
Utvandrdag: 1888 01 06
Destination: NEW YORK
Medåkande: NEJ
Källkod: 34:17:G3472
 
Efternamn: HULTBERG
Förnamn: JOH ALF
Ålder: 22            Kön: M
Född: 1866/1867
Församling: GARDSVED    Län: H
Titel/Anm:    
Utresehamn: GÖTEBORG
Utvandrdag: 1889 11 15
Destination: OSCO ILL
Medåkande: NEJ
Källkod: 40:545:5516
Bengt Johansson

2010-01-02, 11:55
Svar #26

Utloggad Ann-Mari Ekman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 273
  • Senast inloggad: 2021-01-11, 10:57
    • Visa profil
Hej,vet inte om det här är rätt sida för min fråga! Men jag skulle vilja ha hjälp att hitta en persson.Min farmors bror,Henning Zackeus Wallström född 1883-08-23 i Fredsberg.
Sista spåret efter honnom är i Söderhamns Sjömanshus,han mönstrade på fartyget Emmy (Ångare) 19060502, som passagerare med distiation Lubeck.Sen är han borta, finns det något sätt att hitta honnom? (på sjömanshuset skrev dom andra namnet fel två gånger (Lakris)o (Sakris).Har aldrig forskat på folk som åkt från sverige,så alla tipps om hur man gör blir jag glad för. MVH ann-mari

2010-01-02, 22:01
Svar #27

Utloggad Gunnar Håkansson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 528
  • Senast inloggad: 2016-01-13, 08:55
    • Visa profil
L?beck ligger i Tyskland. Tyska officiella arkiv får användas endast av personer, som kan bevisa sig vara ättlingar i rakt nedstigande led till den eftersökte. Och det kostar en hel del pengar dessutom. Nu är inte allting nattsvart ändå. Dels fanns det sådana som reste till Tyskland för att ta en ångare därifrån till Amerika, och där kan man söka hej vilt, när det är så länge sedan som 1906. Dels är Wallström ett ovanligt namn i Tyskland, så det kan tänkas gå att hitta i icke-officiella arkiv. Du bör då titta litet i Tysklandssidorna bland Nyttiga länkar.

2010-01-03, 13:51
Svar #28

Utloggad Ann-Mari Ekman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 273
  • Senast inloggad: 2021-01-11, 10:57
    • Visa profil
Tack för hjälpen Gunnar.Det låter svårt men får försöka o leta.
Ha en bra dag,ann-mari.

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser





Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna