ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 03 mars, 2010  (läst 843 gånger)

2007-02-26, 15:30
läst 843 gånger

Utloggad Solveig Gavik Husar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1969
  • Senast inloggad: 2016-07-18, 21:38
    • Visa profil
Leif Hernberg. E-post är sänd till dig.  
 
Återkommer men vill ändå här meddela att jag har fått fram en hel del rötter bakåt i tiden på min tidigare fråga Carl Kihlberg i Norra Härene se min fråga här ovan 12 mars 2004.  
 
Solveig Gavik

2007-03-15, 07:44
Svar #1

Utloggad Rolf Sandin

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 33
  • Senast inloggad: 2019-10-04, 10:31
    • Visa profil
Jag söker födelsedatum för Anna-Lisa Jönsdotter som skall vara född i norra Härene 1780 ,årtalet hittat i dödboken från Lidköping där hon dog 1834-10-03
Hennes föräldrar tror jag heter Jonas Eskilsson ev. från Värmland och Elin Bryngelsdotterev. från Råda.
Tacksam för svar
Roffe

2007-03-19, 15:59
Svar #2

Bo Annerbratt

Hej,
Jag söker information om min farfars systrar. Anna Albertina f.23/3 1863, Johanna Charlotta f. 2/11 1866 båda i Lindärva, Maria Christina f.  18/12 1871 och Hanna Kristina f. 19/8 1877. De båda yngsta f. på Ulvestorp & Åker i N. Härene. Föräldrarna heter Anders Larsson f. 20/8 1836 i Gestad och Johanna Eriksdotter f. 6/7 1834 i Thun.  
Tacksam för om någon känner till något om vart de tog vägen.  
Hälsningar Bo Annerbratt

2007-03-19, 16:04
Svar #3

Bo Annerbratt

Hej,
Är det någon som känner till när det nedlagda tegelbruket i Hålltorp var i produktion?
Finns byggnadera kvar idag?
 
Bo Annerbratt

2007-07-22, 20:44
Svar #4

Utloggad Elisabeth Johansson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 14
  • Senast inloggad: 2019-09-30, 18:34
    • Visa profil
Hej!
Johannes Björkdahl gift med Elin Jonsdotter, 1797-11-10.Kan någon hjälpa mig att tyda var Elin är piga och var hennes föräldrar hetter,och var det står i den högra spalten.M.V.H Elisabeth

2007-07-22, 20:55
Svar #5

Utloggad Elisabeth Johansson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 14
  • Senast inloggad: 2019-09-30, 18:34
    • Visa profil
Hej igen!
Glömde uppge GID 1555.32.36000
Eisabeth

2007-08-15, 09:17
Svar #6

Gun Karlsson

Hej, söker info om Jacob Natanael Larsson f.18890205 död 1948,07.20 tror att han bodde i Bastlunda 1:7 Fogdegård./min morfars bror/MVH Gun i Nyköp.

2008-01-27, 13:15
Svar #7

Elisabet Pettersson

Hej! Har en gubbe som är som en nål i en höstack! Ca 1740 står han som urmakare i Kestad/Österplana därefter försvinner han! 1765 dyker han upp när sonen gifter sig i Härene och står då som urmakaren i Härene.
Lars Mellgren heter han och hustrun heter Greta Bergman. Har inga födelsedata!  
Har någon stött på urmakare Mellgren någonstans i dessa trakter?
MVH Elisabet Pettersson.

2008-04-06, 11:08
Svar #8

Utloggad Tord Viktorsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 95
  • Senast inloggad: 2017-10-02, 09:37
    • Visa profil
    • www.viktorsson-nalen.se/
Hej
Jag behöver lite hjälp att reda ut var igentligen Flöje hör. Först finns i födelseboken de som är födda i Flöje inskrivna i Saleby fram till omkring 1790, sedan i Norra Härene. Flöje tillhör, vad jag kan förstå Basta rote i Reville? Men tittar man i Ortnamnsregistret, står det visseligen under Norra Härene socken men: Flöje 1, 1/2 fr. Skofteby socken ..... Jag kan inte hitta det i mantalsländerna, men är det ett frälse behöver det ju inte stå med där. Men jag kan ju ha titta på fel ställen. Kan någon reda ut detta åt mig är jag tacksam.
 
Vänligen
 
Tord Viktorsson

2008-04-06, 11:49
Svar #9

Egon Andersson

Hej Tord.
Det här är nog inte riktigt svar på det du frågar om. Så vitt jag kommer ihåg ligger Flöje i Norra Härene socken, inte långt från Skofteby. I hfl Norra Härene Al:1 står det på sid 51, i Al:2  på sid 133 och i Al:3 på sid 128.
Norra Härene och Trässberg var väl annex till Saleby vid den tiden.
Mvh  
Egon.

2008-04-06, 12:19
Svar #10

Egon Andersson

Hej igen Tord.
Lite tillägg.
Enligt den karta som mättes 1877- 1882 ligger Flöje mellan Resville och Bronäs mitt emot Kristinedals fabrik vid norra sidan av ån Flian. Det ligger i en enklav till Skofteby socken innom Norra Hären.
 
Mvh
Egon.

2009-05-25, 13:48
Svar #11

Utloggad Anna Nyquist

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 105
  • Senast inloggad: 2010-04-13, 08:24
    • Visa profil
Hej
Jag söker uppgifter om föräldrar till Lars Petter Larsson född 1843 i Norra Härened. Kanske någon här kan hjälpa mig.
 
Anna

2009-05-25, 16:51
Svar #12

Utloggad Monika Wilander

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2598
  • Senast inloggad: 2019-10-18, 15:38
  • Ha inte så bråttom bakåt! Nära forskning ger mer.
    • Visa profil
Hej Anna!
Lars Petter är född 10/8 1843 och son till torparen Lars Pettersson och hustrun Kajsa Andersdotter 32 år. Se N Härende födelsebok C:3 sid 343. De får också en dotter Anna Lena född 16/10 1846. Modern är då 35 år.
Tyvärr hittar jag dem inte i husförhörslängden, men det kanske Du kan få hjälp med på annat håll.
 
Hälsn Monika W

2009-08-20, 09:46
Svar #13

Utloggad Christina Lundin

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 849
  • Senast inloggad: 2018-11-08, 06:50
    • Visa profil
Hej.
Söker Jon Olofsson f 1721 N.Härene (Härhene), han vigdes 1746 i Saleby med Kerstin Bengtsdotter f 1728, han var rusthållare i Skattegården Åby, död 1797. Jag vet inget om honom före giftemålet, känner någon till Jon och hans föräldrar som enligt DB hette Olof Olofsson och Brita Olofsdotter ?
 
Mvh Christina Lundin

2009-09-10, 08:27
Svar #14

Utloggad Thomas Björk

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 129
  • Senast inloggad: 2015-11-14, 21:02
    • Visa profil
    • www.bytecode.se/ged
Jag har stött på ett problem.
Föräldrarna till Johanna och Inga känner jag till namnet på. Men jag kan inte hitta dem vidare. Båda barnens födelsenotiser har jag hittat men jag hittar dem inte i husförhörslängden och jag har heller ingen susning om var de kommer ifrån.
 
Här är vad jag vet om barnen.
 
Norra Härene C:3 sid 229
21/7 1830 Johanna
Far: And. Bengtsson
Mor: Maria Eriksdr. (35)
Fattig???
 
Norra Härene C:3 sid 265
10/6 1835 Inga
Far: And. Bengtsson
Mor: Maja Eriksdr. (40)
Fattighjon
 
 
Finns det någon som vet mer om Anders och Maria?
 
MVh
Thomas Björk

2009-09-10, 10:13
Svar #15

Utloggad Karl-Johan Augustsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 254
  • Senast inloggad: 2017-09-10, 22:39
    • Visa profil
Hej Thomas!
 
Familjen finns inhyses på Haraldsgården i Hovby. Hovby AI:1 s 8.
 

 
Mvh
Karl-Johan

2009-09-10, 11:32
Svar #16

Utloggad Thomas Björk

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 129
  • Senast inloggad: 2015-11-14, 21:02
    • Visa profil
    • www.bytecode.se/ged
Hej Karl-Johan
 
Helt underbart. Jag bugar och tackar.
 
Måste konstatera att min lokalkännedom i området är synnerligen begränsad. Hade nog aldrig förknippat Hovby med Norra Härene. Visserligen har frugan en kusin som bor i området men därifrån är steget långt för en skånsk göteborgare.
 
Än en gång stort tack
Thomas

2009-11-13, 21:58
Svar #17

Utloggad Lars Ivarsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 90
  • Senast inloggad: 2017-10-31, 21:50
    • Visa profil
Hej  
 
jag undrar om någon har information om följande familj:
 
Andreas Jonsson f 1778-08-25, Torpare Pellisgården Norra Härene
Lena Svensdotter född 1784-01-17
 
Sonen Johannes 1824-08-20 född i Norra Härene.
 
Är det någon som vet var föräldrarna var födda eller om det fanns fler barn ?
 
Johannes Andersson var min morfars farfar.
 
Med vänlig hälsning
 
Lars

2009-11-14, 16:59
Svar #18

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1131
  • Senast inloggad: 2019-10-18, 05:49
    • Visa profil
Som jag ser det så såg familjen ut så här:
Anders Jonsson 17801226
Lena Svensdotter 17840107
Ingrid 18041030
Anna 18080227
Cajsa 18110811
Maja 18140604
Stina 18190809
Johannes 18240820
Resten är jag inte helt säker på. Familjen flyttar 1828 och jag tror det står Östby. Kan det vara en gård i närheten, för någon socken Östby känner inte jag till. Går man in och tittar på födda 17801226 så finns där en Anders son till Jon Högfelt och Maria Jonsdotter i Sunnersberg.
17840107 finns en Lena dotter till Sven Engström och Anna Gunnarsdotter i Källtorp u Skofteby. Man måste göra lite grundligare sökningar för att vara säker.

2009-11-19, 21:35
Svar #19

Utloggad Lars Ivarsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 90
  • Senast inloggad: 2017-10-31, 21:50
    • Visa profil
Hej Marianne !
 
Tack för ditt svar.
 
Jag kan inte finna någon Andreas Jonsson född 17801226 i Sunnersberg ?
 
Med vänlig hälsning
 
Lars

2009-11-20, 06:57
Svar #20

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1131
  • Senast inloggad: 2019-10-18, 05:49
    • Visa profil
Hej!
Jag ber så mycket om ursäkt.
Jag följde födda i Norra Härene på C:2 sid 131 och såg inte att prästen på sista halvsidan strukit över födda och skrivit döda istället. Jag bara såg att det var rätt datum och en Anders med fader Jon. Då blir att att söka någon annanstans. Har Du löst vart de flyttade?

2009-11-20, 07:35
Svar #21

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1131
  • Senast inloggad: 2019-10-18, 05:49
    • Visa profil
Hej igen!
På Norra Härene C:2 Sidan 431 Nr 4 finns vigselnotisen. Det står att Andreas är inflyttad från Saleby. Föräldrarna till Lena är de som jag uppgav tidigare.
På AI :2 sidan 185 står båda som födda i Härene, så nu återstår att hitta var Andreas är född.

2009-11-20, 18:37
Svar #22

Utloggad Lars Ivarsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 90
  • Senast inloggad: 2017-10-31, 21:50
    • Visa profil
Hej!
 
Jag har börjat gå igenom husförhörslängden för Saleby för åren 1790-1809 men har inte lyckats hitta Andreas Jonsson än.
 
Mvh
 
Lars

2009-11-21, 06:12
Svar #23

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1131
  • Senast inloggad: 2019-10-18, 05:49
    • Visa profil
Hej!
Han finns på AI:5 sidan 185 men det blir man inte klokare av för där står att han kom från Synnerby 1799 och flyttar till Härene 1801. (då flyttade han till Skofteby kvarn.)
Men jag har funderat på om han kan vara född 17801026 och son till Jon Månsson och Ingrid Nilsdotter. Jag kan inte tyda riktigt vad som står att föräldrarna bor, men det sista är vid Skofteby. Sedan finns det inget husförhör för den tiden. Kanske kan man hitta att Jon Månsson fick fler barn.
Jag var vid Skofteby förra sommaren.

2009-11-22, 16:47
Svar #24

Utloggad Lars Ivarsson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 90
  • Senast inloggad: 2017-10-31, 21:50
    • Visa profil
Hej,
 
jag söker information om Andreas Jonsson född 1780 i Härenhed.
 
Enligt utflyttningslängden för 1800,C/3/, sid 718, utflyttad till Saleby.
 
Är det någon som vet var man kan hitta honom i husförhörslängderna för Synnerby ? Jag kan inte finna platsen där han var dräng i innehållsförteckningen till husförhörslängden.  
 
Med vänlig hälsning
 
Lars

2010-02-28, 15:21
Svar #25

Utloggad Ragnhild Solheim Hanssen

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 19
  • Senast inloggad: 2011-03-08, 11:49
    • Visa profil
Hei, jeg søker opplysninger om Ulrika Lindqvist født 1851-07-04 i Norra Härene.
 
Mvh Ragnhild

2010-02-28, 16:01
Svar #26

Utloggad Deborah Lönn

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 300
  • Senast inloggad: 2012-11-22, 18:47
    • Visa profil
Hej Ragnild  Fader Larsson Lindqvist Svante född 1825 Norra Härene F D soldat
             Moder Andersdotter Maja född 1821 Medelplana Skaraborg
 
 Barn Ulrika född 1851
 Saknar efternamn. Johan Albert född 1886 oä dotterson  född i Skälvum.
 
 enligt folkräkning 1890 Mvh Deborah

2010-02-28, 16:30
Svar #27

Utloggad Rigmor Andersson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1721
  • Senast inloggad: 2018-11-18, 20:10
    • Visa profil
Hej Ragnild !
Norra Härene Resville Backgård A1:7 sid:152 eller Gid:1555.24.22200
Fader Larsson Lindqvist Svante född 1825-01-03 i Norra Härene F D soldat  
Moder Andersdotter Maja född 1821-09-08 i Medelplana Skaraborg  
Barn
Anders Gustaf född 1846-10-22 i Norra Härene  
Inga Maria född 1849-07-06 i Norra Härene
Ulrika född 1851-07-04 i Norra Härene
Lars Johan född 1853-09-22 i Norra Härene
Charlotta född 1855-10-03 i Norra Härene
Mvh Rigmor

2010-02-28, 23:48
Svar #28

Utloggad Ragnhild Solheim Hanssen

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 19
  • Senast inloggad: 2011-03-08, 11:49
    • Visa profil
Hei, Deborah og Rigmor! Tusen hjertelig takk for opplysningene, det varmer. Jeg har aldri visst noe annet om min svenske morfar Johan Albert Lindqvist enn navnet hannes, og at han døde i 1949, og ble begravd i Âlgarås. Og nå vet jeg hva hans mor og hennes foreldre heter, så tusen takk til dere.
 
Mvh Ragnhild

2010-03-03, 13:49
Svar #29

Utloggad Sten Hofvenstam

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 71
  • Senast inloggad: 2019-10-14, 12:07
    • Visa profil
Apelqvist, Jonas f 1820 i Norra Härene, bodde 1890 hos sin son Algot i Resville, Backgården, Norra Härene.  
Vet någon något mera om Jonas och hans hustru Brita Stina Andersdotter f 1831 i Saleby?
 
Med släktforskarhälsningar
 
Sten i Falun

 

Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna