ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2005-07-04  (läst 2790 gånger)

2005-04-15, 11:34
läst 2790 gånger

Utloggad Lena Kindblom

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 423
  • Senast inloggad: 2023-01-08, 11:59
    • Visa profil
Kindblom i Julita.
Jag söker M Kindblom som föddes 1803? i Julita.
Gifte sig med Beata M Berglund född 1810 också i Julita. Vad jag hittat så arbetade han som inspektor på Sjöholm, Ö vingåker där också hans barn är födda. Hur jag än letar så kan jag inte hitta dessa två personer varken i Julita eller Vingåker. Finns det någon som forskat kring denna släkt och vill dela med sig så är jag oerhört tacksam.

2005-04-15, 16:41
Svar #1

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Lena.
 
Du finner familjen i Törntorp, Kjula (D), AI:17, sid. 71. Eftersom Du har Genline kan Du väl titta där själv. Mannen är inte född i Julita.
 
Makarna dör i Kjula 1875 resp. 1871. Om Du vill ha anvisning på volym och sida för deras bouppteckningar kan jag maila dem.
 
Per Thorsell.

2005-04-17, 17:23
Svar #2

Utloggad Per Alsö

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 264
  • Senast inloggad: 2024-06-30, 13:32
    • Visa profil
Hej!
 
Söker info ( föräldrar o ev syskon ) till min Fmmm Anna Sofia Larsdotter, f.1838.07.19 I Julita ( Enl Hfl 1828 ). Flyttat till Risinge o gift sig där m Anders Peter Danielsson f.1834 i Hällestad fg.
Tackar på förhand!
 
Mvh / Pelle

2005-04-18, 22:31
Svar #3

Utloggad Lena Kindblom

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 423
  • Senast inloggad: 2023-01-08, 11:59
    • Visa profil
Kindblom P Magnus  
Tack Per för hjälpen. Problemet är att jag inte kan se var P Magnus är född. Letar nu i Kisa men det kan lika gärna stå Kila. Kan du se i bouppteckningen om det står födelseort på honom.
Mvh Lena

2005-04-19, 08:38
Svar #4

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Lena.
 
Jag har inte bouppteckningen, bara registret. Det är inte troligt att bouppteckningen innehåller någon uppgift om födelseort, jag har aldrig sett någon sådan uppgift i en bouppteckning.
 
Om Du är intresserad av bouppteckningen kan Du beställa kopia från Landsarkivet i Uppsala. Den finns i Öster Rekarne Häradsrätt, volym F II:30, sid. 439.
 
(Det blir litet trassligt med samma fråga på flera ställen. Det ligger något i ordningsreglernas förbud mot detta.)
 
Per Thorsell.

2005-04-19, 09:03
Svar #5

Anders Sandberg

Lena,
Om det lutar åt Kila, finns det en Per Magnus, f 1803-09-24 i Gölen Kila (D). Son till skomakaren Per Eriksson och Eva Helena Hultman (uppgifter ur NOSFF).
// Anders

2005-04-19, 18:53
Svar #6

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Per Alsö.
 
Det finns ingen Anna Sofia i Julita födelsebok 1838. Det verkar också litet egendomligt, att hon skulle vara omnämnd i en husförhörslängd 1828, 10 år före sin födelse.
 
1828-07-19 föds en Anna Sofia i Nybble Soldattorp. Fadern är Soldaten Lars Johan Lund f. i Julita 1804-06-27 (som i födelseboken bara kallas Johan, för att lura förföljarna). Moder Hustru Johanna Ersdotter f. i St. Malm 1798-08-09.
 
I Hfl. AI:7B sid. 186 och AI:8B sid. 174 finns även följande barn (reservation för osäkra datum):
Jan Erik 1825-11-11,
Maja Lotta 1830-11-16,
Beata Stina 1833-05-31,
Johanna 1837-10-20.
Alla barn födda i Julita.
 
Familjen är kvar vid Nybble Soldattorp till 1839 då man flyttar till V. Vingåker.
 
Per Thorsell.

2005-04-20, 13:04
Svar #7

Annika Carlsson

Hej, är det någon som vet något om Karin Kristina Eriksson f:22/6-1919 i Julita församling och bodde på fatigheten Kårtorp med adressen Hagtorp. Hon är utflyttad den 24/1-1928 till Västra Vingåkers församling. Eftersom hon var så ung när hon flyttade hemifrån så skulle det vara intressant att veta vad som hänt henne. Hon var/är min morfars syster. MVH Annika Carlsson

2005-04-21, 12:49
Svar #8

Utloggad Ragnvald Pettersson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 64
  • Senast inloggad: 2023-10-26, 18:00
    • Visa profil
Annika Carlsson!
Karin Kristina Eriksson var bosatt 1970 i  
Torpkvarn L 3, 640 25 Julita,
Kyrkbokförd och mantalskriven i Näshulta.
Enligt cd:n Sveriges befolkning 1970.
Återfinnes ej i Sveriges befolkning 1980.
 
Mvh
Ragnvald Pettersson

2005-04-21, 16:48
Svar #9

Annika Carlsson

Tack för dina upplysningar Ragnvald, dom är en hjälp på vägen.

2005-04-24, 16:04
Svar #10

Utloggad Per Alsö

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 264
  • Senast inloggad: 2024-06-30, 13:32
    • Visa profil
Hej!
 
Tack så mycket Per T. för ditt svar! Nu har jag lite info som jag kan gå vidare på. Du har händelsevis inte ngt om soldatens föräldrar? Enl. soldatregistret heter han Larsson som släktnamn?
 
Mvh / Pelle

2005-04-24, 18:05
Svar #11

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Per.
 
Lars Johan är själv född i Nybble Soldattorp 1804-06-27 Föräldrar är:
Soldaten Lars Grip och
Hustru Maria Kärrgren.
 
Du tycks ha hamnat i en riktig knektsläkt.
 
Per Thorsell.

2005-04-27, 21:58
Svar #12

Wall W. Berliner-Mauer

Hej allesammans!
 
Söker efter upplysningar om Anna Sofia Jansson, född 27/3 1860 i Julita (D) och död 20/4 1947 i Vallby (D). Anna Sofia var gift med Karl Richard Eklöf, född 1860 i Eskilstuna och död 20/4 1947.
 
De hade 8 söner, varav en heter Erik Oskar Eklöf (f 27/11 1884, död 27/7 1956 i Vallby).
Anna Sofia är min farmors mor.
 
Med vänliga hälsningar,
Wall Winther Berliner-Mauer

2005-04-28, 16:28
Svar #13

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 595
  • Senast inloggad: 2024-06-25, 22:12
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Hej! Kan någon hjälpa mig, jag söker en jungfru från Marielund, Julita.  
 
Maria Engström. Jungfru. Född 1788-01-30 i Marielund, Julita. Död 1843-10-06 i Lasarettet, Stockholm. Begravd 1843-10-09 i Johannes, Stockholm. Gift  
 
Kan Lasarettet syfta på Serafimerlasarettet? Vore mycket tacksam om någon kunde hjälpa mig med mer information och anor på denna person, samt på gården? Marielund i Julita.
 
Mvh, Fredd Holm,
Filipstad

2005-04-28, 21:05
Svar #14

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Fredd.
 
Marias föräldrar är Inspector Petter Engström och Madame Maria Wahlström på Fågelsta.  
 
Petter Engström tycks vara ute på annan ort under flera år, medan hustrun och barnen finns på Marielund. 1808 kommer även Engström från Årdala  till Marielund. Han anges vara född i Tensta 1754-06-18 och dör i Marielund 1822-10-01.
 
Hustrun, Maria Wahlström står som född i Mariefred 1751.  
 
Dottern Maria, som en tid varit i Växjö, flyttar 1821 från Julita till Stockholm.
 
Källa: Fb, AI:4A sid. 139, AI:5A sid 71.
 
Det var vad som fanns att se vid en snabb titt i Julita.
 
Per Thorsell.

2005-04-28, 22:56
Svar #15

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 595
  • Senast inloggad: 2024-06-25, 22:12
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Tack så jättemycket!
Har dock några frågor eftersom jag inte känner till trakterna så väl:
Avser Fågelsta det som är Beläget i Mariefred och vart låg denna gård (eller om det var ett torp och finns det någon litteratur om det)?
Du vet inte vart Engström tog vägen och mellan vilka år han fanns på annan ort?
Kan man läsa om gården Marielund någonstans och vart ligger den?
Avser Tensta orten i Stockholm?
Har du föräldrar till Engström och Wahlström?
 
Hoppas att jag inte är till för mycket besvär med mina många frågor som kom upp.
 
Vänligaste hälsningar,
Fredd

2005-04-29, 00:20
Svar #16

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 595
  • Senast inloggad: 2024-06-25, 22:12
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Fick tag i följande uppgifter av en annan släktforskare! Är detta rätt uppgifter tro? Känns lite osäkert eftersom det förekommer olika årtal. Någon som vet närmare vilket som stämmer?
 
MARIAS FAR?
Pehr Engström. Inspector. Född 1754-06-15 i Trafwenberg, Tensta. Döpt 1754-06-18 i Tensta. Död 1822-10-10 i Marielund, Julita. Gift med efterföljande ana.  
 
Sofia Engström. Född 1791-07-12 i Marielund, Julita.  
Per Engström. Född 1793 i Marielund, Julita. Flyttade 1822 till Stora Malm  
Maria Engström. Född 1788-01-30 i Marielund, Julita. Död 1843-10-06 i Lasarettet, Stockholm. Begravd 1843-10-09 i Johannes, Stockholm.  
Fanns fler barn?
 
MARIAS MOR?
Maria Walström. Mamsell. Född 1757-05-13 i Fogelsta soldattorp, Mariefred-Kärnbo. Död 1834-06-17 i Marielund, Julita. Fadern erkände att han var fader till Maria och hennes tvillingbroder Anders Gift med föregående ana.  
Kan detta stämma?
 
PEHRS FAR:
Johan Ersson. Bonde. Gift med efterföljande ana.  
Född? Död? Förfäder?
 
Barn:
Pehr Engström. Född 1754-06-15 i Trafwenberg, Tensta. Döpt 1754-06-18 i Tensta. Död 1822-10-10 i Marielund, Julita.  
Fanns det fler barn?
 
PEHRS MOR:
Brita Johansdotter. Gift med föregående ana.  
Född? död? Föräldrar till ovanstående?
 
MARIAS FAR:
Anders Walström. Korpral. Född 1729 i Årdala. Döpt 1729-08-29 i Årdala. Död 1762-10-17 i Fogelsta, Mariefred. Utom äktenskap med efterföljande ana. Sjuklig hela trenne åren i frossa och swullnad hwarthan tillika med starkt utslag dödde sedan han levat i 33 år I födelseboken kan möjligen Långwiken utläsas.  
Är detta rätt?
 
Barn:
Maria Walström. Född 1757-05-13 i Fogelsta soldattorp, Mariefred-Kärnbo. Död 1834-06-17 i Marielund, Julita.  
Fanns fler barn?
 
Brita Pärsdotter. Utom äktenskap med föregående ana.  
Född? död? Föräldrar till ovanstående?

2005-04-29, 08:57
Svar #17

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Det Fågelsta, där Petter Engström var inspektor och där dottern Maria föddes, är en stor herrgård eller snarare ett slott i Julita. Det ägdes vid den tiden av familjen Sjöblad. Det är numera mest känt för den s. k, Kvinnohögskolan, som drevs där av Elisabet Tamm och Honorine Hermelin under 1920-talet.
 
Engström finns kvar på Fågelsta en bit in på 1790-taöet. Därefter finns, som jag skriver ovan, hustrun och barnen vid Marielund, som nog är en liten gård, att döma av personbesättningen.
 
Det finns inget Tensta i Julita, så det verkar väl troligt, att det är Tensta socken utanför Stockholm som avses.
 
De källor jag angivit ovan kan vara en utgångspunkt för vidare studier.
 
Per Thorsell.

2005-04-29, 18:41
Svar #18

Utloggad Fredd Holm

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 595
  • Senast inloggad: 2024-06-25, 22:12
    • Visa profil
    • www.facebook.com/fredd.holm
Det låter mycket intressant! Tamm har jag faktiskt hört talas om.
 
Vore intressant att veta mer om Marielund. Fågelsta borde väl finnas bland böckerna Svenska slott och herresäten?
 
Tensta bör vara Tensta i Stockholm, jag ska se efter om det är någon som känner igen gården.
 
Tack så jättemycket för dina upplysningar!
 
Mvh, Fredd

2005-05-03, 18:15
Svar #19

Utloggad Per Alsö

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 264
  • Senast inloggad: 2024-06-30, 13:32
    • Visa profil
Hej igen Per T!
 
Tack så mycket för din komplettering av mina knekt-anor! Får väl fortsätta i soldatregistret, så får vi se vad som finns där!
 
Mvh / Pelle

2005-05-12, 19:31
Svar #20

Martin Hagström

Hej!  
 
Är det någon som känner till något om Carl Fredric Hed eller hustru till Karl Rikard Karlsson
Jag söker Willaminas föräldrar också! Catarina Carlsdotter f. 1825 och flytte till U.S.A
gift sig med Lars Lindmark i Carollton, N.Y.var dotter till Carl Fredric Hed tänkar jag.      
     Carl Fredric Hed  f. om 1794   ? 1842
     Vingåkers kompani undar Södermanlands Regimente,
     Hedängs soldattorp, Julita, Södermanland  gift sig med
     Marta Nilsdotter bodde i Hedängs soldattorp, Julita, Södermanland  
         Lars Gustaf Carlsson f. 1825 9/1 i Hedängs soldattorp, Julita, Södermanland
          son till Carl Fredric Hed gift sig med
          Greta Stina Larsdotter f. 1832 19/1 i Julita, Södermanland  
               Karl August Larsson f. 1852 5/7 i Källerbo, Julita, Södermanland,  
               son till Lars Gustaf Carlsson, gift sig med
               Sophia Andersdotter f. 1858 19/4 i Häsen ?, Floda, Södermanland, född enhänd  
                    Karl Rikard Karlsson  f. 1881 5/7 i Källarbo, Julita , Södermanland Sverige
                    ? 1960 talet i Söderamnland,  son till Karl August Larsson
                    gift sig med Vilhemina eller Mina ..............i  Södermanland  
                    barn   Marta Karlsdotter f. om 1902 i Julita, Södermanland
                             gift sig med Bertil Karlsson
                                   dotter  Aina Karlsson f. i Södermanland  
                             Bertil Georg Karlsson   senare Bert Carlson
                             f. 1904 5/10 i Julita Sn., Södermanland Sverige
                             ensam,om 1928 flytte till Warren,Pa. U.S.A. ,1935 flytte till Brookings Oregon  
                             ?.    MAR 1983 i Brookings Oregon U.S.A.  
                             U.S. Arme i kriget med Nazist
                             Nils Evert Karlsson,   senare    Nels  Evert  Carlson
                             f.. 1905  3 / 12  i  Julita Sn., Södermanland Sverige  
                             1925-1927 kök i arme i Sverige.
                             1928 flytte till Warren, Pennsylvania U.S.A.  1945 flytte till Brookings, Oregon.
                             1948 flytte till Warren,Pa.    ?. 1981  5 / 1   i Youngsville,Pa.
                             gift sig med Agnes Charlotta Hagstrom  f. 1906 22/11 i Austin, Pennsylvania
                             ? 1989  1 / 10 i Warren, Pennsylvania    3 barn
                                 Richard Ernest Carlson  f. i Pennsylvania U.S.A
                                 Joanne Carlson--Reese f.  i Pennsylvania U.S.A
                                 David Nels Carlson  f.  i Pennsylvania U.S.A
 
Vore tacksam för alla uppgifter angående  födelsedata och anor
 
 
Mvh, Martin Hagström, kusin ( farster-son ) till David Carlson  1 Berry st. North Warren, Pa. 16365 USA

2005-05-14, 18:28
Svar #21

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Martin.
 
Det var ganska omfattande frågor, men här kommer en del från Julita under den tid som täcks av material som jag hat åtkomligt.
 
Soldaten Carl Fredrik Carlsson Hed var, enligt Julita husförhörslängd, född i Sköldinge 1793-03-07. Han kom till Hedäng Soldattorp 1815. Död där 1842-09-14.
 
Han gifte sig 1816 med Maria Catharina Nilsdotter, född i Julita 1791-11-17. Död i Hedäng Soldattorp, Julita 1854-11-08.
 
De hade barnen:
Carl Johan född 1817-07-26,
Fredrika 1819-09-26,
Johanna 1821-12-05,
Lars Gustaf 1825-01-09,
Nils Fredrik 1827-0815,
Gustafva 1830-03-20,
Christina 1833-02-02
Catharina 1836-08-26, död 1836-09-17,
Alla födda i Hedäng Soldattorp, Julita.
 
Carl Fredrik är född i Oppäng, Sköldinge 1793-03-07, son till Bonden Carl Larsson och Hustru Catharina Andersdotter 38 år.
Maria Catharina är född 1791-11-17, dotter till Corporalen Nils Hedgren och Hustru Kerstin Nilsdotter, 39 år.
 
Skräddaren Lars Gustaf Carlsson som ovan bor i Källarbo Soldattorp, sedan i Dalstorp, där han och hustrun bor kvar 1895 när husförhörslängderna slutar.
Hustru Greta Stina Larsdotter född i Julita 1832-01-18.  
Barn:
Carl August 1852-03-20. Flyttar till Floda 1880,
Lars Wilhelm född 1854-07-23,
Per Gustaf född 1857-06-06,
Christina Mathilda född 1859-11-19,
Johan Fredrik född 1862-06-18
Mathias född 1864-10-06, död 1864-11-08
Alla födda i Köllarbo Soldattorp.
 
Greta Stina är född 1832-01-18 i Granlund, dotter till Torparen Lars Persson och hans Hustru Cajsa Lisa Ersdotter, 22 år.
 
Källor: Julita AI:3A p. 67, 4A/p51, 5A/p28, 6A/p43, 7A/p/73, 8A/p69, 9A/p58, 10A/p58, 11A/p71, 13A/76, 14A/p82, 15A,16A/p88, 17A/p19, 18A,19A/p17, samt födelseböcker i Julita och Sköldinge.
 
Per Thorsell.

2005-05-18, 19:34
Svar #22

Utloggad Sara Dyrinder

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1068
  • Senast inloggad: 2021-11-10, 16:01
    • Visa profil
Hej,
jag har länge haft probelm med att hitta Christina Lundberg. Jag vet inte om hon heter Lundberg från födseln eller om får namnet genom giftermål.
Jag har inte hittat när och var hon gifter sig, men hon dyker upp i Lilla Malma på 1790-talet. Då är hon gift med Lars Lundberg (f. 1769-04-11)
Jag har tre barn antecknade, Hedvig Ulrica Gustava f. 1794, ? f. 1801-??-12, Eric f. 1804-08-29.
Enligt husförhörslängderna GID 80.23.12200 och 80.23.26900 är Christina född 1762-03-02 i Julita. Jag hittar henne inte i Julita födelsebok. Är det någon som känner igen denna Christina och kan hjälpa mig med hennes anor?
Tack på förhand
Mvh Sara

2005-05-18, 21:08
Svar #23

Utloggad Per Thorsell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1827
  • Senast inloggad: 2022-09-04, 21:36
    • Visa profil
Sara.
 
I husförhörslängderna och i vigselboken (L. Malma E:1, 1793-10-06) heter hon Lindström. I Lilla Malma AI:4 sid. 108, Grinda Säteri, är hon född 1763 utan angiven ort.
 
Med tanke på, att hon är huspiga vid Grinda när hon gifter sig, kan hon möjligen vara den Piga Kjerstin Månsdotter, född i Julita 1762, som finns på AI:2 sid 87 i L. Malma.  
 
Det föds en Kierstin i Julita 1762-03-06, dotter till en Måns Andersson på något svårläst ställe. Har Du testat henne?
 
Per Thorsell.

2005-05-19, 19:29
Svar #24

Utloggad Sara Dyrinder

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1068
  • Senast inloggad: 2021-11-10, 16:01
    • Visa profil
Hej Per,
tack för tipsen, jag skall titta vidare på detta vid tillfälle.
Mvh Sara

2005-05-26, 21:17
Svar #25

Utloggad Eva Svensson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 970
  • Senast inloggad: 2021-07-06, 20:18
    • Visa profil
Hej !
Finns det någon som vet något om en Eva Lotta Nilsdotter f.1856-06-04 i Lännäs .Hon flyttade till Julita 1883-04-02.Vad hände henne där?
MVH Eva

2005-05-26, 22:12
Svar #26

John Sidén

Hej Eva!
Eva Lotta Nilsdotter flyttade till Tallsätter i Julita där hon gifte sig 1883-06-23 med sonen i torpet Karl Gustaf Persson f 1847-12-02 i Julita. Deras son Karl Theodor f 1884-09-29 i Julita. 1890 flyttade familjen till Slätten. Där avled Karl Gustaf Persson 1891-01-21. Enligt folkräkningen 1900 bor Eva Lotta Nilsdotter kvar i Slätten, hon är omgift med Per August Persson f 1850-04-07 i Julita (bror till Karl Gustaf Persson) och har förutom sonen i sitt första äktenskap Karl Theodor (Karlsson) också sonen Axel August (Persson) f 1892-03-14 i Julita.  
Axel August Persson ingick äktenskap 1922-09-23 med Maria Fredrika (namn som ogift finns ej uppgift om) f 1899-01-16 i Julita. Han avled 1957-07-12 i Julita och var då bosatt i Slätten. Hon avled 1986-03-30 i Julita och var då bosatt Parkhyttan låda 1061.  
Med vänlig hälsning
John

2005-05-29, 21:45
Svar #27

Utloggad Eva Svensson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 970
  • Senast inloggad: 2021-07-06, 20:18
    • Visa profil
Hej John !
Tack för all info om Eva Lotta Nilsdotter.
Vet du möjligen något dödsdatum på henne och Per August Persson
MVH Eva

2005-05-29, 22:27
Svar #28

John Sidén

Hej Eva!
Tyvärr har jag inte tillgång till några kyrkoböcker för Julita efter 1895. Men eftersom Axel August Persson avled i Slätten skulle jag kunna tro att hans föräldrar också avled där. Ingen av dem kan jag hitta i Sveriges dödbok 3 i alla fall.  
Med vänlig hälsning
John

2005-07-04, 07:35
Svar #29

Camilla Persson

Hej Eva och John.
Jag är barnbarns barn till August och Lotta eller Chalotta som hon igentligen heter. Lotta dog 1938 och August 1925, de hade även en dotter vid namn Helga f 1901 död 1990 ogift och utan barn. Maria hette Blomgren som ogift, Maria och Axel fick 5st barn Majbritt 1922,Gösta 1924, Åke 1932, Per 1934 Majken 1939.Min far Per och min mor Gerd övertog gården 1957 och brukar den ännu.  
Mvh Camilla Persson

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna