ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2005-10-17  (läst 2137 gånger)

2005-06-21, 14:47
läst 2137 gånger

Utloggad Elisabet Arvidsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1483
  • Senast inloggad: 2021-02-18, 20:56
    • Visa profil
IngMari!
Lite kompletteringar från Sdb3.
 
Anna Sally Charlotta Hellström f 18861203-1008i Ljungby, dog 19820116 i Solna (stockholm) Var då en frånkild kvinna 19220410
 
(Det finns en frånskild man 1922 med efternamnet Hellström på Sbd3  född 18760517 i Göteborgs Kristine. Dog 19481215 i Örgryte, Gbg namn Erik Gabriel men det är en vild gissning)
 
Johan Konrad Johansson f 18921112-1935 i Ljungby,
dog 19750428 i Ljungbyholm
Änkling 19730101
 
troligen gift med Johansson, Emmy Elisabet Sofia f 18931231-1900  i Mortorp, gift 1916-07-09 samma adress s ovan.
 
 
Rudolf Sigvard Johansson är  född 19041102-2999 i Ljungby , dog 19730112 i Kalmar. Ogift man
Han har bott hela tiden i Kalmar men tillhört olika kyrkor där.
 
Kollade även av de andra syskonen men fann dem smidigt-----kan var döda innan eller så är de ännu inte med i Sdb3.
mvh elisabet

2005-06-25, 15:09
Svar #1

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Elin Andersson f 1700 (enligt uppgifter på www.dis.se)
Någon som vet något om föräldrar etc till henne?
 
Hon gifter sig (1721 i Jämjö tror jag) med Nils Nilsson f1692 i Torhamn där de också lever och får barn.
 
Tacksam för hjälp!

2005-06-26, 18:51
Svar #2

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Hej Linda!
 
Har letat i mina listor med avskrivningar av födde- vigde- och dödelängder. Fann ingen Elin Andersson född 1700, utan följande: Elin döpt 1704-09-11, dotter till Anders Nilsson i Lökaryd. Detta stämmer väl med att pigan Elin Andersdotter från Lökaryd, vigs 1721-10-22 med Nils Nilsson från Möckleryd, Torhamn.
Om Anders Nilsson kan nämnas att han begravs 1731-04-11. Dödsorsak och ålder är okända.
Dock stod han som båtsman.
 
Hustrun till Anders Nilsson är inte känd med namn, men hon bar till dop vid följande tillfällen:
1698-05-15 Per Nilssons Ola, Lökaryd.
1703-01-11 Sven Månssons Botil, Torp.
1706-08-12 Mårten Trulssons Inger, Hallarum.
 
Syskon till Elin är följande:
Gertrud döpt 1699-02-05.
Nils döpt 1700-11-25.
Ola döpt 1702-06-29.
Elin döpt 1704-01-10.
Elin döpt 1704-09-11
Per döpt 1706-04-15.
Ingri döpt 1713-06-14.
Sissa döpt 1715-03-20.
Ingri döpt 1717-06-10.
Elsa född 1719-09-04, döpt 1719-09-13, begravd 1720-05-22.
 
Mvh
 
Suzanne

2005-06-26, 19:06
Svar #3

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Tackar Suzanne! Du räddar mig ytterligar en gång!

2005-07-18, 07:21
Svar #4

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej är det någon av er som har koll på tiden runt 1900 i Jämjö?
 
Min mormors far Per* Magnus Persson Friberg, f1872 i Binga, var gift två gånger. Andra frun hette Ida Carlsdotter och var född 1874 i Svanhalla, Torhamn. Första frun vet jag bara att hon heter Alma och att hon dog i barnsäng i april 1904, någon som vet något mer? Tror även att Alma hade en syster i Amerika.
 
Såhär har min mormor skrivit om det hela innan hon dog:
 
Min far som hette Per Magnus.
När far i sin ungdom gifte sig med en flicka från bygden som hette Alma, så skaffaded de sig ett hem på Brända ene det var ett litet ställe öster om Jämjö åt Törnåkra till. Far var väl vad man kallar idag diverse arbetare. Han arbetade bl a i Helgarumsgrusgropen och på banan när de anlade östra Blekinge järnväg som nu är nerlagd för några år sedan, sen var han också ute som rallare på längre håll bl a på Öland, i Östergötland och i Dalarna. På sockerbruket på Mörbylånga var han också, ja exakt årtal vet jag inte. Det var iallafall i början av nittonhundratalet.
Dom fick en liten flicka som dom kallade Lilly* Margareta (f1902), så skulle det åter bli en liten, det blev John Harald*, men det sorgliga hände att i samband med förlossningen dog hans mor.

2005-07-18, 21:44
Svar #5

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej igen!
 
Har forskat vidare på mitt inlägg ovan och hittat några ledtrådar bland gamla fotografier som släktingar scannat och delat med sig av.
 
Alma har (Harald var ju hennes son)
 
En man nämns som Haralds morbror vid namn Edvard Andersson, han levde fortfarande 1963 i Jemsunda (Tving antar jag). Edvard hade en son Jon.
 
En syster/svägerska vid namn Augusta (nämns vid kortet som Harlads moster Augusta).
 
Har kollat i Sveriges Befolkning 1890 och det finns minst 4 st Almor födda i Jämjö med en far som heter Anders (vilket man kanske kan anta), den ene har en bror Edvard, men enligt Sveriges Dödbok 1947-2003 så dog han före 1963.
 
Kanske någon känner till något mer nu?

2005-08-04, 20:30
Svar #6

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej Jämjöforskare!
 
Är det någon som vet om den Jon Svensson som föds 1760-08-19 Brändemåla som är son till
 
Sven Hansson Norberg och Bengta Svensdotter
 
Är samma Jon som i juli 1790 gifter sig med Kierstin Åkesdotter?
 
Tacksam för hjälp!
 
Sedan undrar jag om det stämmer att andra halvåret av födelseboken för 1770 inte finns? Kierstin ska nämligen (enligt Hfl 1808-1813 GID 1757.32.28700) vara född det året! Så är det någon som vet mer om henne så är jag tacksam för det också

2005-08-05, 08:26
Svar #7

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Tillägg, har hittat vem Kierstin Åksdotter var, hon var född 1771-03-19 (Födelseboken) i Hallarum och dotter till Åke Olsson f1738 (Födelseboken ser dock inte vad hans pappa heter mer än Olof GID 1757.7.51600) i Hallarum och hans fru Elin Övensdotter. Elin föddes 1742-08-20 i Jämjö (Födelseboken) och var dotter till Övens Nilsson (enligt wwww.familysearch.org född ca 1694) och Annika Zachrisdotter född ca 1699 och förmodligen syster (enligt wwww.familysearch.org) till Zachris Zachrisson f 1708 (som förövrigt är en annan ana till mig, vilket gör min mamma och farfar till 8-mänlingar).
 
Enligt husförhör i Torhamn (ca 1795-1798 bodde de på Mahren, Åke och Elin fanns med som gårdskarl där) var Jon Svensson ca 7 år äldre än sin fru Kerstin Åkesdotter. Så jag tror själv inte han var barn till Norberg angiven ovan längre.  
 
Så om det är någon som vet vem Jon Svensson är barn till, eller har kuriosa om någon av de andra så tar jag tacksamt emot det.

2005-08-05, 14:45
Svar #8

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Hej Linda
 
Vad det gäller din fråga från den 18 juli, har jag inte haft möjlighet att besöka pex i Jämjö.
 
Vad det gäller föddelängd omkring 1770 så är volym C1:3 sista notering från 1770-05-05 och volym C1:4 första notering från 1770-12-27 så, andra halvan av 1770 saknas!
 
Jag ber att få återkomma med uppgifter om Jon Svensson och dennes familj.
 
Mvh
Suzanne

2005-08-05, 15:18
Svar #9

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej Suzanne!
 
Tack så jättemycket för ditt egangemang! Kan tillägga att den Gertrud Jonsdotter f 1798 i Jsn som du försökte hjälpa mig med fredag den 13 maj 2005 ovan INTE var dotter till bm Jonas Kaspersson Målberg och hans fru Rebecka Johansdotter utan just till denna Jon Svensson som jag nu efterlyser.
 
Det visade sig nämligen att det i alla dokument (hfl, flyttbevis etc) som jag hittade stod det Jämjö, utom det sista hfl (HFl 1846-1850 GID 1757.45.80000) där hon dog 1847-07-23 på Nr 22 Hammarby så stor det Torhamn! Och i Thorhamn fanns hon i födelsboken, så jag spårade familjen frammåt i tiden och det stämde. De bodde tills ca 1793-1794 i Jämjö och bodde sedan några få år i Torhamn dvs tills ungefär 1799-1801 skulle jag tro (har inga flyttbevis men har hittat barn i Jämjö 1791, 1792, 1802, 1807, 1809 o 1812 och barn i Torhamn 1795 och 1798) innan de flyttade till Nr 10 Binga där de återfinns i hfl 1802 och framåt. Vill du ha utdrag av det jag har om familjen hittills så hör av dig så mailar jag!
 
Tack än en gång!

2005-08-05, 22:22
Svar #10

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Hej
 
Ja du Linda, många gånger går det inte att helt fastställa släktskap, jag kan bara beklaga att du blev vilseledd utifrån mina uppgifter, jag vill absolut ha det utdrag du erbjuder. Tack på förhand.
Mvh
Suzanne

2005-08-19, 00:01
Svar #11

Utloggad Merete Roots

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 3
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Hej,
Min farmor Hulda Hammar var fodd i ett torp i Binga 1889. Hennes far var Olsson Hammar. Har sett att i Jamjo fanns det fler Olsson med ett andra namn, Olsson Kula, Olsson Hack, Olsson Ra osv var det soldat namn , batsman eller vad? Tog barnen alltid bara det andra namnet som min farmor eller tog en del ocksa namnet Olsson?
 Har precis borjat med det har med slaktforskning sa vore tacksam om nagon kunde hjalpa mig med det har.
Mvh
Merete

2005-08-19, 08:47
Svar #12

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej!
 
Hammar låter som ett båtsmansnamn från Hammarby i Jämjö. (Prova om du hittar honom här http://soldat.dis.se/soldater.php)  
 
För det mesta heter bara båtsmanen det (namnet berodde på var de var båtsman) och barnen fick heta pappans förnamn +sson eller +sdotter. Mot slutet av 1800-talet blev det ganska vanligt att barnen istället fick ärva soldatsnamnet.

2005-08-20, 00:39
Svar #13

Utloggad Merete Roots

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 3
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Hej Linda och tack sa mycket for hjalpen, hittade honom i soldat registret.
Laste ocksa Eva Cumners artikel om batsman, valdigt intressant.
Nu kan jag lite mer och kan ga vidare. mvh

2005-08-27, 10:55
Svar #14

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej!
 
Någon som vet mer om denna familjen? Både min mormor och min farfar har anor som går hit. (Mormor till dottern Annika och farfar till sonen Zachris)
 
XI:927  
Zachris Nson. Född omkring 1674??. Gift med efterföljande ana.  
-1- Ndotter. Född omkring 1677??.  
Barn:
Annika Zachrisdotter. Född omkring 1699 i Jämjö (K). (Se X:464).  
Zachris Zachrisson. Född omkring 1708 i Jämjö (K). Död 1753 i Jämjö (K). (Se XI:625).  
Maria Zachrisdotter. Född omkring 1709 i Jämjö (K). Död 1787-11-07.
 
mvh
Linda

2005-09-04, 18:28
Svar #15

Utloggad Anja Eriksson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 403
  • Senast inloggad: 2014-11-07, 09:48
    • Visa profil
Hej
någon som kan hjälpa mig med följande familjer ?
 
Törnåkra
Olof Olsson f. ca 1716 död 1795 i Törnåkra
gift  
Kerstin Olsdotter f.ca 1723 död 1796 Törnåkra
 
Är denne Olof son till Ola ?
är han då född 17161226 Törnåkra
Har han då en syster vid namn Karin Olasdotter
som gifter sig
1743
Håkan Andersson f. ca 1719 död 1865 Femmeryd
 
De kan möjligen också ha en bror vid namn Måns Olsson
Hoppas på all hjälp jag kan få om dessa familjer
Mvh Anja

2005-09-06, 21:35
Svar #16

Utloggad Erland Eliasson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 9
  • Senast inloggad: 2008-05-28, 09:51
    • Visa profil
Hej Linda!
 
Mina anor går också tillbaka till Zachrissons i Heljarum. Släkten ägde ju här en gård långt in på 1800-talet.Under slutet av 1700-talet ägdes den av Zachris Zahrisson (dy) och dessförinnan av hans far Zachris Zachrisson (dä). Denne avled 1753 och anges då vara 45 år, dvs född ca 1708. Tyvärr är det ju en lucka i kyrkoböckerna vid denna tid men med hjälp av mantalslängder och befintliga kykoböcker har jag kommit fram till följande.
 
Zachris Zachrissons (dä) far var Zachris Bengtsson Rot. Denne levde som ogift i Heljarum år 1684. Sju år senare bor han kvar, men nu anges han vara gift. 1699 är han änkling och bor tillsammans med pigan Britta. 1702 anges Britta vara fästmö till Zachris och året därpå gifter han sig med Britta Andersdotter.    
År 1709 bor Zachris kvar på gården tillsammans med hustru och dotter Kerstin, men året därpå bor endast änkan Britta kvar med dottern. Zachris har alltså avlidit ca 1710.
År 1711 fram till 1724 bor på gården Per Björnsson med hustru och året därpå anges också sonen Zachris. År 1727 har Zachris Zachrisson tagit över gården. När Britta avlider år 1744 anges hon också vara Per Björnssons hustru. Per avlider 1762 i Heljarum.
 
Zachris Zachrisson (dä) gifter sig 1726 i Kristianopel med Sissa Andersdotter. Hon anges då vara piga från Flyeryd i denna socken, men jag har ej lyckats spåra hennes föräldrar.
 
Vad beträffar Annika Zachrisdotter så är hon tämligen säkert också en dotter till Zachris Bengtsson Rot. Däremot är det tveksamt om Britta var hennes mor. Troligare var det Zachris tidigare hustru då Annika gifter sig redan 1719 med Ofre Nilsson från Heljerum.
Maria Zachrisdotter har jag inga uppgifter om, förutom att hon anges av Mormonerna i Family Search som just syster till Zachris och Annika.
 
Mvh
Erland

2005-09-06, 21:55
Svar #17

Utloggad Erland Eliasson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 9
  • Senast inloggad: 2008-05-28, 09:51
    • Visa profil
Hej Anja!
 
Mina anor går också tillbaka till Törnåkra och kanske kan jag hjälpa dig med några uppgifter.
 
Du nämner en Måns Olsson (Olofsson). Denne Måns är född 1723 i Törnåkra. Han har flera syskon och bla en bror som heter Olof. Denne är döpt 1714-01-15 i Törnåkra. År 1742 anges också i Mantalslängden att bla bröderna Olof och Måns bor i denna by.
 
Deras föräldrar heter Olof Persson (begravd 1736-02-22) och Ingrid Bondesdotter (död 1762-10-17).
 
Om detta kan vara rätt Olof, så kan du få fler uppgifter om föräldrar och syskon.
 
Mvh
Erland

2005-09-06, 22:04
Svar #18

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Tusen tack Erland!  
 
Zachris Zachrisson (dy) son Peter är min ana på farfars sida och Annikas dotter Elin på min mormors sida!

2005-09-07, 17:33
Svar #19

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Hej igen Erland!
 
Mailade dig igår. Sissas föräldrar är Anna Göransdotter och Anders Jonsson Nyland båtsman i Augerum d1712. Anna gifte om sig med Jon Knutsson Frisk och flyttade till Flyet Kristianopel.
 
mvh
 
Linda

2005-09-07, 22:09
Svar #20

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Hej
 
Det finns tidigare uppgifter här i anbytarforum att Zachris Bengtsson Rot och en broder, skulle ha kommit från Torsås.
 
Mvh
Suzanne W

2005-09-08, 16:59
Svar #21

Utloggad Jan-Christer Strahlert

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1111
  • Senast inloggad: 2015-01-12, 17:43
    • Visa profil
    • hem.bredband.net/strjan/
Hej Linda, Erland o Suzanne.
Ang Zachris Bengtsson Roth, har jag lagt in lite info under Småland Torsås(H).
Jan-Christer

2005-09-08, 17:55
Svar #22

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Suzanne och Jan-Christer!!!
 
Tusen tack till er båda!
 
Suzanne: Hoppas du fick mailet jag mailade i början av augusti!

2005-09-08, 20:20
Svar #23

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Till Linda
 
Jo mailet från i början av augusti kom fram utan problem, men problemet just nu är att jag måste köra på en lånad dator, då min egen är trasig.
Det gör att mitt jämjö arbete ligger lite nere just nu.
Mvh Suzanne

2005-09-08, 20:27
Svar #24

Utloggad Suzanne Wernersson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 582
  • Senast inloggad: 2021-07-20, 13:23
    • Visa profil
    • forskningpajemjo.blogg.se
Hej Linda
 
Jag fick ditt mail, ibörjan av augusti, men så har datorn gått sönder, kör just nu på en lånad, när datorn är fixad så kommer jag att jobba vidare med jämjödatabasen, samt kompletteringar till dig.
 
Mvh
Suzanne W

2005-09-08, 20:44
Svar #25

Utloggad Linda Simonsson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 446
  • Senast inloggad: 2018-10-14, 09:45
    • Visa profil
    • lisopasi.com
Du är en pärla! Lycka till med datorn!

2005-10-15, 18:53
Svar #26

Utloggad Roy Johansson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 2
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Hej!  
Söker uppgifter om min farfar(?) Per August Johansson, född i Jämjö, Kexelåkra 1889-04-03 (oä)(födelsebok för Jämjö Sn.). Moder var pigan Cecilia Petersdotter. Per August gifte sig i Karlskrona Stf. 1908--05-16 (Källa Landsarkivet
Vadstena)med Elina Mathilda Karlsdotter-Romberg
från Torhamns Sn., Rom, född 1880-11-26.
Elina Mathilda fick dessförinnan först en son i
Torhamn, Karl Artur född 1902-02-28, oä (min far)
samt i Ramdala Sn. en dotter, Hilda Charlotta,
1904-03-07 (oä). Källa: Jämjö pastorat.
Per August skall ha varit i Amerika vid två till-
fällen. När vet jag dock inte.  
Vad jag försöker kartlägga är ev. faderskap till
Karl Artur och Hilda Charlotta. Kan detlikväl vara Per August? Bodde han då i Jämjö? Har inte
hittat honom i någon församlingsbok för Torhamn.
M v h
Roy J

2005-10-15, 21:16
Svar #27

Utloggad Maud Svensson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 19267
  • Senast inloggad: 2021-09-26, 22:31
    • Visa profil
Fann det något osannolikt att en 13- resp 15-årig Per August Johansson skulle vara far till Elina Mathildas två förstfödda, men det visade sig att Per August föddes 1879 (enligt DDSS).
 
Har du kollat hans bouppteckning, Roy? Av den kan nog framgå om Karl Artur och Hilda Charlotta var hans biologiska barn.
Hälsar vänligen
Maud

2005-10-16, 17:09
Svar #28

Utloggad Roy Johansson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 2
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Hej Maud,
Naturligtvis skall det vara 1879, inte 1889.Tack
för påpekandet.
Har inte kollat bouppteckningen. Per August och
Elina Mathilda med familj levde den längsta tiden
i Gemla, där de båda samt första sonen i äktenskapet, Gunnar, ligger begravda. Jag skall försöka få tag i uppgifter ur bouppteckningen till att börja med.
Mvh
Roy

2005-10-17, 15:22
Svar #29

Utloggad Pia Lindh

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 46
  • Senast inloggad: 2017-06-01, 12:04
    • Visa profil
Hej
 
Har sökt via en mängd olika databaser och Genline för att kunna hitta min ana båtsman Gustaf Hellmans far som heter Johan Pettersson med yrket kronobåtsman. Gustaf föddes 1792-12-23 i Öfvreboda i Jämjö, men jag kan inte hitta familjen i Jämjö överhuvudtaget i de hfl. som finns på Genline (börjar år 1802). Har även letat i soldatregistret där Gustaf finns med, men inte hans far Johan.
 
Finns det någon som forskar på båtsmän i Jämjö eller som på annat vis har stött på Johan Pettersson, kronobåtsman i Öfreboda, Jämjö socken? Vet inte vilket soldatnamn han hade, men det bör ju vara detsamma som sonens.  
 
Tack i förhand
Pia

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser





Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna