ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 11 maj, 2011  (läst 3548 gånger)

2011-02-02, 14:56
läst 3548 gånger

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1295
  • Senast inloggad: 2022-02-24, 19:56
    • Visa profil
Soldat Wall dog 18871103 i Drageryd Nr 6 och där står att han är född 18110809 och då är han son till soldaten Jonas Eld och hans hustru Stina.
Änkan Wall dör 18930214 och hon står född 18110318. Hon är inte lika lätt att hitta föräldrar till. Men kanske Peter Eliasson i Trånshult eftersom hon fanns i Trånshult vid giftermålet 18370507.

2011-02-02, 21:33
Svar #1

Utloggad Birgitta Johansson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 33
  • Senast inloggad: 2017-11-18, 12:41
    • Visa profil
Hej Marianne!
Ja det var svårt det här.Dom bor i valåkra när dom första tre barnen föds sedan i drageryd.
det finns 2 personer som heter Johan Peter som föds 1811-08-09, vem är rätt?
Hustrun som är född 1811-03-18 finns ingen på Plf-cd?
Har fått lite svar på Mörlunda, råkade skriva fel socken då.
Jag söker åt en vän,ville gärna få hjälp av någon som kan se i dom rätta födelse böckerna,eller har du tillgång, om det inte går så tack i alla fall.Det är lite lurigt med så vanliga namn.
Mvh Birgitta

2011-02-03, 07:24
Svar #2

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1295
  • Senast inloggad: 2022-02-24, 19:56
    • Visa profil
Hej!
Jag vilseförde dig om Stina Cajsa Petersdotter. Hon är dotter till Peter Wahlström och Lena Cajsa Magnidotter. Om Du tittar på Högsby AI:7 sid 93 så ser Du hela familjen Wahlström och på den bilden får Stina Cajsa oäkta sonen Nils Peter 18360512. Om Du sedan ser på Högsby AI:10 sida 227 så finns den pojken som äkta i familjen Wall. Sedan om Du tittar på Högsby AI:11 sid 61 så har Du familjen i Drageryd och eftersom Du har PLF så kan Du se på dottern född 1844 där står modern som Stina Cajsa Wahlström.

2011-02-03, 12:52
Svar #3

Utloggad Birgitta Johansson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 33
  • Senast inloggad: 2017-11-18, 12:41
    • Visa profil
Hej Marianne!
Har ju inte tillgång att se i husförhörsboken.Kan du ge mig namnen och födelse-data på alla barnen.
Mvh Birgitta

2011-02-03, 17:07
Svar #4

Utloggad Peter Broman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 422
  • Senast inloggad: 2024-05-25, 22:21
    • Visa profil
Hej!
Jag har en Jöns Carlsson, född 1781-03-14 i Högsby.
Död 1850-09-11, Fliseryd, Alsheda,Lövshult.
Vigd 1805-10-29 med Stina Nilsdotter, född 1784-07-22 (står 1792 i Husförhörsboken) i Fliseryd, Stenbäcken.
Död 1861-08-13, Fliseryd, Alsheda, Lövshult.
Deras gemensamma barn är födda i Högehäll och Lövshult mellan 1806-1823.
Tyvärr hittar jag ej Jöns i Födelseboken.
Finns det någon som har några uppgifter, så man kan gå vidare och hitta Jöns föräldrar?
Mvh Peter
 
(Meddelandet ändrat av PeterBroman 2011-02-03 17:09)

2011-02-04, 05:38
Svar #5

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1295
  • Senast inloggad: 2022-02-24, 19:56
    • Visa profil
Hej Birgitta!
Sidan 93
Forsaryd Sängelhorfva
Peter Wahlström 178810
Lena Cajsa Magnusd 17891130
Johanna 18170101
Helena 18210618
Christina Gustafva 18230625
Ulrica 18251025
Lisa Cajsa 18300116
Johan Peter 18320623
Stina Cajsa 18110318
dennas oä Nils Peter 18360512
 
Sidan 227 Valåckra
Soldat Johan Wall 18110809
Stina Cajsa Petersdotter 18110318
Nils Peter 18360512
Carl Johan 18380212
Emma Christina 18410403
Fredrica 18430422
 
Sidan 61 Drageryd Nr 6
Familj som ovan - tillkommer
Johanna Maria 18441228
Ida Charlotta 18470222
Helena 18491121
Stina Cajsa 18491121
Sven August 18530123--18540224

2011-02-04, 06:30
Svar #6

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1295
  • Senast inloggad: 2022-02-24, 19:56
    • Visa profil
Hej Peter Broman.
Din Jöns är nog född 17800217.
Den här familjen  
Carl Danielsson  
Elsa Jonsdotter vigda 17781101
Barn:
Jöns 17800217
Daniel 17860315
Stina 17840630
Stina Cajsa 17950609
Sedan dör Carl Danielsson 179509 och änkan flyttar till ett torp under Släthult
På Högsby AI:2 sidan 143 kan man hitta dem och då står barnen endast med år och då har Jöns 1781 och det följer honom sedan.

2011-02-04, 10:16
Svar #7

Utloggad Birgitta Johansson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 33
  • Senast inloggad: 2017-11-18, 12:41
    • Visa profil
Hej marianne!
Tack snälla för allt arbete,allt verkar stämma.
En stor kram Birgitta

2011-02-04, 12:21
Svar #8

Utloggad Peter Broman

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 422
  • Senast inloggad: 2024-05-25, 22:21
    • Visa profil
Ett Stort tack för hjälpen Marianne!
Mvh Peter

2011-02-05, 19:05
Svar #9

Utloggad Barbro Ärnhage

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 542
  • Senast inloggad: 2014-07-04, 18:34
    • Visa profil
Hej,
Någon som känner till Lars Staf? Han ska enligt en obekräftad uppgift ha varit gästgivare i Staby där han föddes i Febr 1673, fick dottern Elisabet i febr 1704 och dottern Anna i augusti 1707 och slutligen avled i juni 1716. Problemet är att kyrkoboken under den här tiden oftast inte anger efternamn/patronymikon och ibland inget namn alls. Man ska naturligtvis veta ändå vem gästgivaren, klockaren osv är. (Jag har dock hittat de nämnda händelserna knutna till gästgivaren i Staby och ibland med förnamnet Lars angivet.)
Jag försöker koppla ihop Lars med Maja Lisa Staf som var gift med Knut Rosinius och dog i Ekeby 1804. Jag tänker mig att Lars kan ha varit farfar till Maja Lisa men jag har ännu inte hittat någon son till Lars.  
Tacksam för all hjälp!
Barbro

2011-02-06, 09:59
Svar #10

Utloggad Sonia Biörkeroth

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1402
  • Senast inloggad: 2024-05-05, 18:08
    • Visa profil
Barbro, du skriver inget om du har kollat mantalslängderna eller inte.
Det är annars ett tips att undersöka.

2011-02-06, 11:00
Svar #11

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6088
  • Senast inloggad: 2024-06-20, 16:42
    • Visa profil
Barbro!
 
24/11 1724 vigdes Peter Staf och Engela Jordan. Mycket tyder på att han är son till gästgivaren Lars. De var bosatta i Skurebo och Hammarby. Engela dog i Ekenäs 1758.
Man behöver veta vem Lars Staf var gift med och var han bodde innan han kom till Staby. Det finns ett par kandidater till son-posten.
Elisabet Staf gifte sig tre gånger: 20/12 1719 med Länsmannen Kristoffer Jordan (Engelas bror), 12/3 1732 med Sven Berg, 5/10 1742 med Anders Rosengren
Peter Stafs förste son hette Lars troligen efter farfar, som var det vanliga namnskicket.  
Systern med män och barn finns som faddrar, även till Maja Lisas barn med Knut Rosenius och Måns Jaensson. Titta på det! Ganska svårläst!
 
Det är en lucka 1725-1730 mellan Peter Stafs barn. De åren saknas på PLF2 men inte i födelselängsen. Kanske är Maja Lisa född då? Hon är förmodligen dotter till Peter Staf.  
Det finns bouppteckningar. Mantalslängderna saknar de viktigaste åren.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2011-02-06, 19:47
Svar #12

Utloggad Barbro Ärnhage

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 542
  • Senast inloggad: 2014-07-04, 18:34
    • Visa profil
Tack Sonia och Birgitta!
Sonia: Mantalslängderna har jag inte kollat. Jag har AD Online och de har ju inte kommit så långt med mantalslängderna än. Men idén är god.
Birgitta: D. 23 februari 1673 föddes Per Larssons son Lars i Staby. Jag trodde att han kanske var Lars Staf, men det är väl ett önsketänkande. Det kan ju gälla vilken Lars som helst. Jag har tyvärr inte kunnat hitta någonn BOU efter Per Larsson.  
Jag har nu gått igenom FB för åren 1725-1730 för åtminstone andra gången, dessvärre utan att hitta Maja Lisa. Det är mycket troligt att hon är född då eftersom hon dog 1804 76 år gammal.
BOU som jag har hittat och som verkar relevanta är efter Knut Rosinius, Maja Lisa, och Sven Berg. Har du fler förslag? Kanske förteckningen som finns i AD inte är komplett.  
Jag har dessutom gått igenom vigselboken för 1690-1704, dock utan hitta någon Lars som verkar att passa in. (Jag har främst letat efter Lars Persson eftersom Per Larsson fick sonen Lars i Staby.) Det finns dock en Lars Persson som gifte sig med Elin Eriksdr 13 Juni 1698 i Solberga.
 
MVH
Barbro

2011-02-06, 23:25
Svar #13

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6088
  • Senast inloggad: 2024-06-20, 16:42
    • Visa profil
Barbro
 
Nej, jag har inte heller hittat fler BOU och de du nämner ger inte mycket.
Mantalslängder för Högsby finns 1644-1688 och 1727-1753 och det täcker ju inte det du letar efter.
Maja Lisa och Knut Rosenius gifte sig i Rumskulla 10/10 1742. Varför i Rumskulla? Mycket att fundera på.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2011-02-07, 15:00
Svar #14

Utloggad Lisbeth Kvillegård

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 103
  • Senast inloggad: 2015-05-30, 09:58
    • Visa profil
Hej!
 
I Högsby-boken del 2, sidan 358-359 finns följande: Gästgivare Nils och hans hustru Ingeborg Fredriksdotter i Staby,Högsby har en son som heter Johan Nilsson-Staf, länsman i östra distriktet 1681. En bror till honom,Fredrik Nilson-Stadin var kronofogde i Norra Möre fögderi.
En brorsdotter till Johan, Elisabeth Larsdotter-Staf gifter sig med länsman Christopher Jordan som övertar gästgivaregården i Staby 1726.
Jordans företrädare som länsman hette Olof Larsson.
 
Knut Rosenius kommer från en prästsläkt i Rumskulla och Vimmerby, kanske någon av dem vigde de båda.  
 
Mvh Lisbeth Kvillegård

2011-02-10, 07:51
Svar #15

Utloggad Anders Olsson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 3
  • Senast inloggad: 2011-06-18, 07:23
    • Visa profil
Hej
Christoph Jordan... enligt Högsby C1/4 sid 80 skall han vara ett av dopvittnena till Elin Ericksdotters oäkte son  Peter född 1787 12 26. Min fråga är om någon
känner till om denne Peter är samme person som P Blomberg född 1787 12 26 och som blev kronobefallningsman och bla ägde och bodde på Ramshult, Högsby.
P Blomberg var gift med Marie Sophie Sabelström.  
 
Vänliga hälsningar
Anders Olsson

2011-02-10, 16:41
Svar #16

Utloggad Barbro Ärnhage

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 542
  • Senast inloggad: 2014-07-04, 18:34
    • Visa profil
Hjärtligt tack till er alla som har engagerat er i Maja Lisa Stafs härkomst!
Jag har nu letat igenom FB, åren 1720-1730, för ett antal socknar runt om Högsby, Tyvärr utan annat resultat än att jag har blivit väldigt trött i ögonen.  
Birgitta, det är intressant med luckan 1725-1730 för Peters och Engelas barn. Undrar om de har varit borta från Kalmar län en tid? Undrar vilket yrke Peter Staf hade?
Jag har två olika födelseår för Maja Lisa Staf. Enligt en sen HF är det 1724, enligt hennes dödsnotis blir det 1728.
Jag härstammar från Maja Lisa och Knut Rosenius.
 
Vänliga hälsningar
Barbro

2011-02-14, 16:01
Svar #17

Utloggad Barbro Nordlöf

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 401
  • Senast inloggad: 2023-04-26, 16:36
    • Visa profil
Flera problem i Högsby tyvärr. Jag har inte Genline och inte heller Arkiv digital.
Caisa Lisa Svensdotter som föds 1784 10/10 i Högsby har föräldrarna Sven Nilsson och Maria Nilsdotter i Basebo. Emellertid finns det två sådana föräldrapar i Basebo. Är Caisas föräldrar de som gifter sig 1771 eller de från 1778??  Vid vigseln komemr Caisa från Granhult.
 
Soldaten Abraham Calvander, d 1807 9/3 är svår. I de första rullorna står han som Persson och senare som Nilsson. Vid vigseln 1767 heter han Nilsson.
Vad är sanning? Var komemr han ifrån??
 
Och varför finns inte Axel Larssons son i Staby Peter i födelseboken?} Skall vara född 1786. Peter finns i hfl och i bouppt. /Barbro

2011-02-15, 10:54
Svar #18

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6088
  • Senast inloggad: 2024-06-20, 16:42
    • Visa profil
Barbro!
 
Svar på första frågan åtminstone.
Kajsa Lisas föräldrar är de som gifte sig 21/11 1771. Sven står som änkling från Basebo, modern från Släthult. Kajsa Lisa är född i Basebo och har äldre syskon födda där 1772, 1774 och 1778.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2011-02-15, 11:09
Svar #19

Utloggad Birgitta Berkemar

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 6088
  • Senast inloggad: 2024-06-20, 16:42
    • Visa profil
Barbro
 
Enligt Centrala soldatreg. heter Abraham Nilsson, född 1744.
Kalmar regemente, LIVkompaniet, rote Kalfnäs nr 77, antagen 1767.
Det stämmer att Axel Larssons son Peter saknas. Så kan det vara ibland. Du har tydligen andra uppgifter om honom?
 
Birgitta B
Birgitta B

2011-02-15, 13:35
Svar #20

Utloggad Marianne Lindén

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1295
  • Senast inloggad: 2022-02-24, 19:56
    • Visa profil
I husförhöret 1789-97 under Kalfvenäs
Abraham Kalvander 48
Elin Nilsd 45
Anna
Carin 13
Lena 9
Maja Stina 8
Brita 5
Det är åldersangivelser Brita är född 1783. Abraham är född 1744 och troligen son till Soldaten Nils Hultberg och Margareta Persdotter Alseda Fliseryd. Om man synar husförhöret så är det tillskrivet en Gretha och 17950303 dör soldaten Hultbergs änka i Kalvenäs 83 år gammal.

2011-03-08, 17:19
Svar #21

Utloggad Robert Danielsson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2015-05-05, 19:55
    • Visa profil
Hej
 
Jag söker en släkting, Magnus Isaksson, som enl. Mörlunda AI:9 (1815-1823) sid.7, är född i Högsby 1792 03 21. I födelseböckerna för Högsby finns dock ingen med det namnet. Däremot i grannsocknen, Fagerhult byn Näshult, föds d 27/3 1792 en pojke med namnet Magnus och fadern heter Isak. Fagerhult C:3 (1773-1826) sid 153.  
Kan det ha angivits fel? Var gick sockengränsen eller räknades rent av Näshult till Högsby fast det angivits i Fagerhults böcker?
Någon som har någon teori? Är jag helt ute och cyklar?
 
Vänliga hälsningar
Robert

2011-03-08, 18:07
Svar #22

Utloggad Robert Adelgren

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 82
  • Senast inloggad: 2024-06-07, 11:09
    • Visa profil
Hej Robert!
 
Om det är den Magnus Isaksson som är gift med Kajsa Lisa Svensdotter i Kopparböle, tror jag att du är på rätt spår. Den Magnus som föds i Fagerhult är son till Isak Nilsson och Greta Håkansdotter. I bouppteckningen efter Greta (d. 1835 i Fagerhult) står att sonen Magnus är bosatt i Tveta förs.
 
Hälsningar Robert Adelgren

2011-03-08, 18:29
Svar #23

Utloggad Robert Danielsson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2015-05-05, 19:55
    • Visa profil
Hej Robert
Tänk att man efter flera villospår kanske kan vara på rätt väg :-)
Jo han är gifter sig med Kajsa Lisa Svensdotter 1815. Bosätter sig i Kopprabölö där bruden står som piga och socknemannadotter tror jag. Står också att Magnus kom till Mörlunda socken 1815, Koppraböle tillhörde Mörlunda socken.
Magnus framlevde sina dagar i Mörlunda och Tveta socken och avlider 1854 i Tveta socken som fatttighjon.
 
Är det den Magnus som föds i Näshult, Fagerhult 1792 03 21 el. 27. En etta och en sjua kan ju förväxlas i böckerna.  
Varför står han då omnämnd i födelsboken för Fagerhult??
 
Med vänliga hälsningar
Robert

2011-03-08, 19:36
Svar #24

Utloggad Robert Adelgren

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 82
  • Senast inloggad: 2024-06-07, 11:09
    • Visa profil
Hej!
 
Det ska vara den Magnus som föds 17920327 i Näshult, Fagerhult. Ibland skrevs fel födelsesocken när folk flyttade runt. Dessutom är det lätt att se fel på en sjua och en etta.
 
Hälsningar Robert

2011-03-08, 20:10
Svar #25

Utloggad Robert Danielsson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 6
  • Senast inloggad: 2015-05-05, 19:55
    • Visa profil
Hej!
 
Tack så mycket för hjälpen. Nu ser det hoppfullt ut igen :-) Har varit mer än ett villospår.  
Magnus Isaksson var min ff ff och när han väl dyker upp i Mörlundas och Tvetas böcker är det lätt att följa hans väg i socknarna.
Han finns f.ö. omnämnd i en mycket bra bok som handlar om de torp som fanns i Tveta socken och de människor som bodde där.
Finns han med i ditt släktträd?
 
Mvh
Robert

2011-03-19, 09:13
Svar #26

Utloggad Mats Lundell

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 270
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 17:30
    • Visa profil
    • www.släktforsking.se
Då inte KLGF täcker socknarna i Högsby kommun (Fagerhult, Fåglefors, Högsby o Långemåla) har jag startat en virtuell släktforskarföreningen för dessa socknar i Facebook.
Se http://www.facebook.com/?ref=logo#!/home.php?sk=group_188968551138234&ap=1

2011-03-20, 12:08
Svar #27

Utloggad Mats Lundell

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 270
  • Senast inloggad: 2024-04-18, 17:30
    • Visa profil
    • www.släktforsking.se
Funktionalitet i nya Facebook-grupper har kraftigt försämrats. Jag har därför tagit en gammal grupp jag administrerade och gjort om den till Högsbys Släktforskarförenings. Glöm ovanstående och ta er hit:  
[color=0000ff]http://www.facebook.com/home.php?sk=group_188968551138234&ref=ts#!/group.php?gid=5772782806[/color]

2011-03-20, 15:53
Svar #28

Utloggad Johan Lindhardt

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 9
  • Senast inloggad: 2011-03-28, 10:17
    • Visa profil
    • www.langarydsslakten.se
Håkan Juholt, tillträdande partiledare för Socialdemokraterna, har många förfäder i Högsby.  
Hans antavla finns här: Anbytarforum » Kända personers anor » Politik / Offentlig verksamhet » Håkan Juholt

2011-05-11, 13:36
Svar #29

Utloggad Bo Lindkvist

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 58
  • Senast inloggad: 2021-07-16, 10:22
    • Visa profil
    • bossebus.eu
Hej
Jag söker anorna till Helena Nilsdotter född 1806-01-01 i Kalfvenäsmåla, Högsby
MVH
Bo i Urshult

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna