ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2006-03-17  (läst 2763 gånger)

2005-08-11, 18:43
läst 2763 gånger

Utloggad Curth Svensson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 334
  • Senast inloggad: 2021-05-28, 21:50
    • Visa profil
Hej  
Jag undrar om någon känner till en familj i Lövestad som hette Brandt.
En dotter Edith Brandt föddes i Lövestad 13/1 1899. Föräldrarna hette Carl och Elna.
Tacksam för svar.
Mvh Curth.

2005-09-17, 14:05
Svar #1

Charlotte Nilsson Holmen

Hej
 
Er der nogen der kender til Nils Larsson i Heinge (huset) i 1810?
 
I en Bouupteckning från 1810 i Sövde står han n?vnt, men jeg kan ikke finde hans relationer til familien.
 
Bouuptekningen vedr?rer John Bengtsson og Karna Jacobsdotter i Gamla Påhlstorp, Sövde, som begge d?de i 1810.
 
Tacksam for alla upgifter.
 
Hilsen
Charlotte i K?benhavn

2005-09-27, 16:13
Svar #2

Lars Debrn

Hej!
Anna Andersdotter föddes i Tranås 1860-11-15.
Föräldrarna var:
Anders Svensson född 1827-08-18 i Vanstad.
Hanna Persdotter född 1834-09-27 i Lövestad.
 
Familjen bodde i Lövestad A1:17 sid 500 år 1889 när dottern Anna flyttar/emigrerar till Tyskland.
 
Är det någon som har upplysningar om hennes flytt eller kan tipsa mig hur jag kommer vidare?
 
Med Hälsningar
Lars Debr?n

2005-10-26, 19:04
Svar #3

Utloggad Agneta Andersson

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 87
  • Senast inloggad: 2012-08-27, 18:09
    • Visa profil
Hej.
 
Jag söker föräldrarna till Nils Broom? född 1911 i ett småbrukarhem i Lövestad.
 
  Tacksam för hjälp!
     Agneta Andersson.

2005-11-30, 09:02
Svar #4

Lars Andersson

Hej!
Jag undrar om någon känner till familjen Linderoth i Heingetorp Nr.2? Nils Linderoth var o.ä. son till Bengta Jönsdotter, Vollsjö. Har letat efter när han tog sig namnet Linderoth, men har inte hittat det någonstans.
 
Nils Linderoth f. 16/7-1866 Vollsjö, målarmästare
Elna Isaksdotter f.19/1-1869 Vollsjö
 
Hälsningar  
Lars Andersson

2005-12-13, 08:28
Svar #5

Utloggad Tove D. Johansen

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 30
  • Senast inloggad: 2014-02-16, 19:42
    • Visa profil
Hei
Søker opplysninger om Pehr Jönsson og Gertrud Matsdotter, Lövestad. De fikk en sønn Nils i april 1849. 
Denne Nils er sannsynligvis identisk med en Nils Persson Edelberg som ble skredder og flyttet til Norge. Hvor han har tatt navnet Edelberg fra er foreløpig uklart.
Hilsen Tove D. Johansen, Oslo (på vegne av etterkommere av Nils Edelberg i Canada)

2005-12-13, 15:26
Svar #6

Utloggad Björn Johnsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 810
  • Senast inloggad: 2013-11-13, 00:08
    • Visa profil
Tove.
 
Skräddaregesäll Nils Pehrsson Ädelberg kallas så i husförhörslängden från 1869- och i utflyttningsnotisen 1873-06-27.
 
Nils Pehrsson var född 1849-04-13 i Lövestad.
 
Familjen bodde på Lövestad nr 38.
 
Föräldrar var:
Pehr Jönsson född 1800-06-15 i Järrestad.
Gertrud Matsdotter född 1816-10-18 i Gladsax.
Det fanns även följande syskon till Pehr:
Bengta född 1854-09-05.
Jöns född 1858-03-11.
Anna född 1861-01-28.
-----------------------------------------------------------  
Pehrs föräldrar:
Jöns Nilsson född 1767-06-26 i Järrestad
Ingar Erichsdotter född 1774-
De hade även dottern Inga född 1802.
-----------------------------------------------------------  
Gertruds föräldrar:
Soldaten Mats Matsson Drill född 1790-10-02 i Gladsax.
Ingar Pehrsdotter född 1791-03-23 i Gladsax.
De hade även sonen Anders född 1811-05-12.
-----------------------------------------------------------  
Mats Drills föräldrar:
Mats Matsson född 1753-08-24 i Glemminge, död 1823-04-24 i Gladsax.
Marna Ohlsdotter född 1759.
De hade även barnen:
Ola född 1792-10-15.
Mårten född 1794-10-10.
Giertrud född 1798-01-14.
-----------------------------------------------------------  
Ingar Pehrsdotters föräldrar:
Pehr Christiansson född 1752-08-23 ??
Kierstina Bengtsdotter född 1758-07-12.
De hade även barnen:
Agda född 1781-07-29.
Nils född 1784-09-21.
Bengta född 1787-02-25.
Ingar född 1791-03-23.
Janna född 1793-06-25.
Anna född 1796-05-21.
Elna född 1799-01-08.
 
Mvh
Björn

2005-12-14, 12:59
Svar #7

Utloggad Tove D. Johansen

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 30
  • Senast inloggad: 2014-02-16, 19:42
    • Visa profil
Takk Björn
Mine venner i Canada vil bli lykkelige for å få disse opplysningene! Dersom det skulle være noen som er interessert i flere opplysninger om skredder Nils Edelberg (som døde i 1922 i Kristiania, nå Oslo), så har jeg det.
Hilsen Tove

2006-02-11, 17:39
Svar #8

Utloggad Hanne Berndtsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3654
  • Senast inloggad: 2015-09-30, 19:41
    • Visa profil
Hej!
 
Jag provar och ser om någon här kan hjälpa..
 
En dansk släktforskare undrar om det går att få reda på vart i Danmark Karna åkte tillsammans med sin dotter.  
 
Uppgifterna nedan är hämtade ur källan Emibas, men min/vår förhoppning är att någon här kanske känner till lite mer.
 
 
Post 484423
Månsdotter, Karna
Piga (ogift kvinna)
f. 18/7 1863 i Lövestad, Malmöhus län (Skåne)
Utvandrad 25/4 1887
från Heinge 19, Lövestad, Malmöhus län (Skåne)
till Danmark
Källa: Husförhörslängd, s. 425
Emibas emigrationsakt: Lövestad M 1887 006
 
 
Post 484424
Jönsdotter, Ida Karolina
Dotter uä (ogift kvinna)
f. 30/10 1882 i Jylland, Danmark
Utvandrad 25/4 1887
från Heinge 19, Lövestad, Malmöhus län (Skåne)
till Danmark
Källa: Husförhörslängd, s. 425
Emibas emigrationsakt: Lövestad M 1887 007
Onormerade namnformer:
Utrikes födelseort: Jutland
Födelseland: Danmark
 
mvh Hanne

2006-02-17, 02:32
Svar #9

Lena Johnson

Hej  
Jag hoppas kunna få napp  
kanske av en släkting till den jag söker.
Är det någon som har träffat på namnet knöös
den jag söker heter Hans knöös
född 9/5 1835 Lövestad
vet bara att han var gift med Johanna Svensdotter

2006-02-17, 08:52
Svar #10

Utloggad Hanne Berndtsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3654
  • Senast inloggad: 2015-09-30, 19:41
    • Visa profil
Hej Lena!  
 
Forskar inte i ovanstående släkt som du söker information om. Bidrar ändå med uppgifter hämtade ur Sveriges Befolkning 1890.
 
 
Post 2094590
Knös, Hans
Dragon
f. 1835 i Lövestad (Malmöhus län, Skåne)
Gift man, far i familjen
Frenninge
Fränninge (Malmöhus län, Skåne)
Födelseort i källan: Löfvestad
 
Post 2094591
Svensdotter, Johanna
f. 1844 i Tolånga (Malmöhus län, Skåne)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Frenninge
Fränninge (Malmöhus län, Skåne)
Födelseort i källan: Tolånga
 
Barn:
Maria född 1874 i Fränninge
Per född 1876 i Fränninge
Nils Alfred född 1878 i Fränninge
Ingri född 1884 i Fränninge
 
mvh Hanne

2006-02-17, 13:03
Svar #11

Utloggad Kina Sylejmani

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1785
  • Senast inloggad: 2021-05-02, 19:18
    • Visa profil
Lena, är du säker på Hans födelsedatum den 9/5?
 
Via Genline hittade jag detta i Hfl och enligt den så var han född den 20/5 och  hittade även födelsenotis.
 
 
Nu har du lite att gå vidare på och kolla upp.
 
 

 
 

 
 

 
 
/Kina

2006-02-17, 13:36
Svar #12

Utloggad Kina Sylejmani

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1785
  • Senast inloggad: 2021-05-02, 19:18
    • Visa profil
Lena, här kommer lite till från Geline.
 
Från Hfl och du ser Hans och hans familj.
 
 

 
 

 
 
 Det finns ´en´ Hans Knös Nilsson, född 1835-05-20,  i DIS centrala soldatregister.
 
 
http://soldat.dis.se/
 
 
/Kina

2006-02-18, 19:17
Svar #13

Lena Johnson

Tack för hjälpen jag kan nu göra en antavla till min vännina som fyller 55 som heter knöös i efternamn
Tack snälla ni för all hjälp

2006-02-19, 09:06
Svar #14

Inga Isaksson

Jag söker föräldrar till snickare Nils Larsson Möller född 1823-03-10 i Lövestad.
 
mvh Inga

2006-02-19, 13:48
Svar #15

Utloggad Björn Johnsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 810
  • Senast inloggad: 2013-11-13, 00:08
    • Visa profil
Inga.
 
Kan det vara dessa du söker?
Observera i så fall Nils födelsedatum.
 
Möllaren Lars Andersson (född 1776-07-17 Ryd, Lövestad).
Anna Olasdotter (född 1797-04-04 Heinge nr 16, Lövestad).
Barn:
Hanna född 1820-09-17 Rydsmölla, Lövestad.
Nils född 1823-03-04 Rydsmölla, Lövestad.
Anna född 1825-10-20 Rydsmölla, Lövestad.
Else född 1829-05-27 Rydsmölla, Lövestad.
Berta född 1835-02-03 Rydsmölla, Lövestad.
 
Mvh
Björn

2006-02-19, 14:22
Svar #16

Inga Isaksson

Tack Björn!
Vet ser ut att stämma Nils tar namnet Möller senare och det kan man förstå för hans far var ju Möllare och det var  där ifrån namnet kom.
 
Hälsningar Inga.

2006-02-21, 13:33
Svar #17

Utloggad Yvonne Nilvé-Svensson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 183
  • Senast inloggad: 2019-09-27, 12:51
    • Visa profil
Hejsan.
Casten Jönsson, far till Anders Castensson född 1766-02-20 i Lövestad, är det möjligen någon som vet när han föddes och var? Jag hittar honom inte. Casten gifte sig 1750-05-09 i Lövestad med Ingar Mårtensdotter, född 1730-09-07 i Lövestad. Alla uppgifter är välkomna för nu står det still!
MVH  Yvonne

2006-02-21, 18:00
Svar #18

Utloggad Björn Johnsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 810
  • Senast inloggad: 2013-11-13, 00:08
    • Visa profil
Yvonne.
 
Det är troligen denna Casten.
 
Ur födelseboken i Fågeltofta.
 
1725.
Frörum. ... den 30 maj blef John Ormarssons och hustrun Hannas son döpt, kallad Casten. ...
 
Men då borde Casten heta Johnsson eller Jonsson.
 
Mvh
Björn

2006-02-21, 18:57
Svar #19

Utloggad Yvonne Nilvé-Svensson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 183
  • Senast inloggad: 2019-09-27, 12:51
    • Visa profil
Hej Björn.
Ja det borde han nog, men å andra sidan har jag sett variationer på Jöns som har skrivits Jon, Joen, Jens osv. Går det att se följa denne Castens förflyttningar för att se om han hamnar i Lövestad så småningom? Tipset är så intressant så jag vill inte släppa det förrän jag har blivit överbevisad i ena eller andra riktningen! Tack ska du ha för det.
 
MVH  Yvonne

2006-02-21, 20:36
Svar #20

Utloggad Björn Johnsson

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 810
  • Senast inloggad: 2013-11-13, 00:08
    • Visa profil
Yvonne.
 
Lövestad.
Vigda.
1750.
.. d: 9 maj blef Sockenskomakaren Casten Jonsson ifrån Bäretofta, samt pigan Ingar Mårtensdotter i Lövesta by Copulerade.
 
Lövestad.
Döda.
1784.
Casten Jonsson gift, af Lungsot död d. 16 och d. 22 aug begrafven, 59 år gammal.  
(Ger beräknat födelseår ca 1725).
 
Detta är nog vad jag kan bidra med.
Det är inte många meter mellan Frörum - Bäretofta - Lövestad by.
 
Mvh
Björn

2006-02-22, 12:49
Svar #21

Utloggad Yvonne Nilvé-Svensson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 183
  • Senast inloggad: 2019-09-27, 12:51
    • Visa profil
Hej igen.
Tack snälla Björn. Jag hittade vigselnotisen sedan, så jag visste redan att du hade fått tag i rätt person. Hans begravningsnotis hade jag däremot inte så detta var ju att stort plus i kanten. Så nu vet jag var jag ska söka vidare. Tusen tack till dig för att du tog dig tid med detta.
 
MVH  Yvonne

2006-03-02, 18:28
Svar #22

Magdalena Annersten

Detta är fortsättningen på en diskussion som påbörjades under Fågeltofta.
 
Per Hansson föddes  2/4, 1711 i Frörum, Fågeltofta sn. Död innan 1787, då hustrun uppges vara änka. Han gifte sig med Anna Persdotter, född i Lövestad 1/7, 1721, död december 12, 1787 i Ry. Per var husman i Ry. De fick följande barn:  
 
Jöns Persson f 13/2 1748/49, d 16/3 1749/50 i Ry
Jöns Persson f 11/6, 1750 i Ry, d 24/1 1825 i Knösahuset, Heinge 19, Lövestad sn.
Hanna Persdotter f 16/3 1749/50 Ry
Kirstina Persdotter f  28/1, 1754 Ry
Truls  Persson f  2/6, 1755 Ry
Mårten Persson f 16/1, 1758 Ry
 
Sonen Jöns Persson gifte sig i 19/11 1784 i Lövestad  med Ingar Persdotter från Heinge 19 (f 10/11 1765, d 13/4 1837). Hon var född i Knösahuset och levde där till sin död. Hennes far hette Per Persson, men då det förekommer upp till tre Per Persson på Heinge 19 samtidigt, kan jag idag inte med säkerhet peka ut vilken som ska vara rätt far till henne.
Jöns försörjde familjen som bl a husman, sockenskräddare och salpetersjudaresjudare.
 
De fick följande barn:
Bengta Jönsdotter f 18/1, 1785 Knösahuset  d 11/4, 1858 i Näsby 16, Tolånga
Anna Jönsdotter f 21/3, 1787 Knösahuset  d 9/10 , 1850 Heinge 18
Pehr Jönsson 18/2, 1789 Knösahuset  d 1808 i Knösahuset (ogift)
Jöns Jönsson 28/2, 1791 Knösahuset d 12/2, 1870 Knösahuset
Elna Jönsdotter 17/6, 1794 Knösahuset d 24/7 1794
Kirstina Jönsdotter 17/6, 1794 Knösahuset d 23/7 1794
Nils Jönsson 3/10,1797 Knösahuset d 8/5, 1863 Ry 6
Anders Jönsson 8/7, 1803 Knösahuset d 21/1, 1893 i Röstånga
 
Bengta Jönsdotter gifte sig 28/10, 1814 i Lövestad med Måns Hansson (25/5 1789-22/5, 1861) Han var son till Hans Jeppsson och Hanna Månsdotter, Heinge, och var en tid innan de gifte sig boende i Knösahuset som lärling till Jöns Persson som sockenskräddare.
Bengta och Måns flyttade efter förste sonens födelse till Näsby, Tolånga sn. De fick följande barn:  
Pehr Månsson f 27/1, 1815 i Knösahuset, (gift med Anna Olsdotter)
Sven Månsson f 11/7, 1817 i Näsby, Tolånga, gift med Johanna Persdotter (deras dotter Johanna Svensdotter f. 9/3,1844 gifte sig 2/12 1871 med Hans Nilsson Knöös (se nedan)
Hanna Månsdotter f 17/12, 1823, Näsby,Tolånga  
Mårten Månsson f 16/10, 1865, Näsby, Tolånga
 
Anna Jönsdotter gifte sig aldrig, men flyttar hem till Knösahuset/Oremöllan från Wanstad med en dotter Karna Danielsdotter f 1 / 5, 1815 (gift med husmannen och handlaren Nils Persson 1814-1855, Heinge). Som vuxen arbetar Anna som piga hos brorsdottern Hanna (f 1815) som tillsammans med Jöns Jönsson fick 15 barn. Under1840talet flyttar Anna till Heinge 18,där dotter Karna med make Nils Persson lever (de  hade 8 barn). Vid sin död  anges hon som ”fattiga pigan”.
 
Jöns Jönsson  gifte sig med Malena Pehrsdotter (f 20/12, 1781 d 8/4,1859, Heinge). Han var åbo på Heinge 19 och brukade delar av den gården. De fick tre döttrar:  
Hanna Jönsdotter f 21/8, 1815 i Knösahuset död i barnsbörd 26/5, 1860 i Ry 2. Hon gifte sig med Jöns Jönsson (f. 27/12 1804, Wanstad, d 1867, Ry 2). De fick 15 barn.
Kerstina Jönsdotter f 10/1, 1817, i Knösahuset, d 5/4, 1875 Heinge 19. Gift med Nils Olsson (26/5, 1816-24/4, 1870, Heinge). De fick 7 barn.
Christina Jönsdotter f 16/1, 1819 i Knösahuset, gift med Jöns Persson från Tryde. De fick 6 barn.
 
 
Nils Jönsson gifte sig med Ingar Andersdotter. De bodde i Ry. Deras barn var:
Per Nilsson f 13/6, 1825 Ry
Hanna Nilsdotter f 22/3, 1830 Ry
Anna Nilsdotter f 4/5, 1832 Ry
Hans Nilsson f 20/5, 1835 i Ry . Han gifte sig 2/12 1871 med Johanna Svensdotter ovan och tog namnet Knöös. Han var dragon (se även tidigare inlägg här på Lövestadssidan). De fick sex barn.
Ingar Nilsdotter 1/7, 1839 Ry
Mårten Nilsson 29/12, 1844 Ry
 
 
Anders Jönsson gifte sig med Kjerstina Perdotter från Wästerstad. Hennes mor Karna Nilsdotter levde tillsammans med Anders och Kjerstina samt brorsdottern Hanna Jönsdotter & Jöns Jönsson i Ry (de med 15 barn). Det kunde nog behövas, eftersom hon var barnmorska.  
Anders och Kjerstinas flyttade från Knösahuset till Ry 2 1833, där Anders var åbo tillsammans med Hannas man Jöns Jönsson. Deras barn var:
Per Andersson f 18/8, 1824, Knösahuset, d 3/2, 1916, Fränninge. Handlare i Fränninge, gift med Elna Rosenqvist (1830-1908), de fick sex barn.
Jöns Andersson Knöös f 31/12, 1827 i Knösahuset. Folkskollärare i Röstånga, d 22/8 1907 i Röstånga. Gift med Catharina Carlsson (1827-1902), vars mor Ingrid Fick kom från mjölnar- och gästgivaresläkten Fick i Kävlinge.
De fick åtta barn, varav tre dog i tidig ålder.
Anna Andersdotter Knöös f 16/2, 1831 Knösahuset, gift med Jöns Andreasson,Villie
Anders Andersson f 18/2, 1832 Ry d 4/5, 1839
Nils Andersson Knöös f3/6, 1834 Ry d 2/4, 1889 i Andrarum där han var handlare. Gift med Anna Olsdotter (1839-1915) från Fränninge. De fick 11 barn, varav äldste sonen Alfred Knöös blev präst.
Ingar Andersdotter Knöös f 6/6 1840 Ry, d 12/10, 1901 i Malmö. Gift två gånger, två barn.
Karna Andersdotter född och död 17-19/1 1844
 
 
Uppgifterna är huvudsakligen hämtade från kyrkböcker över Lövestad socken, mantalslängdes samt några privata brev.

2006-03-15, 19:36
Svar #23

Utloggad Irene Petersen

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 15
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Efterlysning!!
Jag har en ana som är född 1784-10-21 Bäretofta Lövestad Söker uppgifter ang. detta

2006-03-15, 21:07
Svar #24

Utloggad Lars-Göran Nipe

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 578
  • Senast inloggad: 2021-06-12, 10:59
    • Visa profil
Hej Irene!
 
Nästa gång du gör en förfrågan så är det en fördel om du skriver vad din ana heter. Detta är ett öppet forum och fler kan ju vara på jakt efter samma uppgifter. Dessutom kan det finnas flera personer som har samma födelsedatum datum.
 
Din anas föräldrar heter Nils Möllerström och Cartahrina Larsdotter.
 
Mvh
 
Lars-Göran

2006-03-17, 10:53
Svar #25

Utloggad Bruno Westerlind

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 25
  • Senast inloggad: Aldrig
    • Visa profil
Efterlysning.
Husman Pehr Åkesson, född i Vanstad 1841-11-11
gift med Bengta Johannesdotter-Sandgren, som enligt flera hfl skall vara född i Lövestad
1846-11-05. Per och Bengta hade åtta barn, omväxlande födda i Vanstad och Tolånga.
MEN - inte röken av Bengta Johannesdotter-Sandgren i Lövestads födelselängd.  
Kan jag få hjälp betr detta mysterium vore jag synnerligen tacksam. Jag söker ju förstås Bengtas föräldrar.

2006-03-17, 11:50
Svar #26

Nils-Olof Witting

Hej Bruno!
Enligt Lennart Bers cd så är vigselen i Vanstad 1867-12-30 då kommer båda från Vanstad 26.
 
MVH
Nils-Olof

2006-03-17, 12:13
Svar #27

Nils-Olof Witting

Då är jag med igen. Och här kommer familjen.
 
Soldat Johannes Sandgren f 1827-05-05 i Brösarp hu Signe Christensdotter f 1820-11-12 Tolånga. Barn: Nils Martin f 1856-07-13 Vanstad och död 1869-02-20 i Vanstad, Carl f 1859-07-25 Vanstad, Kersti f 1852-09-12 Vanstad, Anna f 1863-04-08 och död 1866-10-25 i Vanstad och din Bengta 1846-11-05 (troligen i Lövestad[svårläst]). Uppgifterna kommer från Genline, Vanstad 25 och 26. 1398.7.13500  Bengta flyttar till Vanstad 28 1867. Signes stster Anna 1811-04-28 är piga.
 
MVH
Nils-Olof

2006-03-17, 14:41
Svar #28

Nils-Olof Witting

Jag har kollat lite till. Det födds en dotter Bengta i Vanstad 1846-09-27 far Ola Hansson mor Signe Christensdotter. Signe vigs 1848-07-07 i Vanstad med Johannes Sandgren. Vanstad 10 nämns då. Uppgifterna kommer från Lennart Bergs cd. Har kollat efter vigsel mellan Ola och Signe samt Olas död, men inte lyckats.
 
MVH
N-O

2006-03-17, 14:57
Svar #29

Nils-Olof Witting

På Vanstad 10 så nämns Signe och döttrarna Kjerstin f 1843-06-23 i Tolånga (oä) och Bengta 1846-09-27 i Vanstad, men ingen Ola.
 
MVH
Nils-Olof

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se


Annonser






Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna