Hej och välkommen!
Jag tycker nog
inte det står att han är oäkta i födelseboken: hans far är Gustaf Gustafsson, som står ovanför Britta Stina, och det står att han och Britta Stina är trolovade. (Mannen kom alltid först, på den tiden ännu mer än nu ... )
På s 171 i hfl står det "Britta Stinas son Gustaf Lorens Gustafsson", överstruket (Tengene (R) AI:11 (1880-1890) Bild 178 / Sida 171 (AID:
v7935.b178.s171, NAD:
SE/GLA/13548). Det är först när hans mor gift sig med Vulkan, och de flyttat till s 177 som Gustav Lorens kallas oäkta -- men han har fortfarande patronymikon Gustafsson.
I födelseboken står ett kors för fadern, och ett frågetecken för hans ålder. Jag har vid en snabb koll inte hittat någon Gustaf Gustafsson som dör 1884-85 i Tengene -- men det kan ju vara så att han inte är från socknen.
mvh /staffan