ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Matts Eriksson f1709 i Solberg  (läst 665 gånger)

2017-01-04, 14:20
läst 665 gånger

Utloggad aknord

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 192
  • Senast inloggad: 2019-08-30, 07:24
    • Visa profil

Jag försöker följa upp vilka hans föräldrar är.
Har gått bakåt från Matts Eriksson f 10/6 1762 i Solberg (C:2 s225)
Hans far Erik Mattsson f  9/12 1736 i Solberg (C:2 s99)
Hans far är Matts Eriksson och enl AI:3 s134 f 1709

I C:1 finns endast en Matts Eriksson f  3/6 1709.
Om jag tolkar texten rätt står det att fadern är Erik Mattsson och modern
Gunilla Jönsdotter men i AI:2 s138 står att modern heter Malin Jönsdotter
och det stämmer bättre mot vigselboken där jag hittat Erik M och Malin J
som vigdes 26/9 1697. Det står att Erik M kom från Våle, men det behöver
inte betyda att han var född där, han kanske arbetade som dräng där.


Är det fel i födelseboken eller har jag fattat det hela helt fel. Någon med
bättre kunskaper om Ekshärad kanske kan ge mig hjälp. På förhand Tack.
Åke

2017-01-11, 14:15
Svar #1

Utloggad larson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 339
  • Senast inloggad: 2019-09-20, 12:37
    • Visa profil
Den Mats Eriksson som är född 1709-06-03 har föräldrarna Erik Matsson och Gunilla Jönsdotter.
Det har funnits minst två Erik Matsson i Solberg samtidigt.
Erik Matsson och Malin Jönsdotter hade barn födda 1704-1714, eventuellt också senare.
Det finns en Erik Matsson född i Solberg 1677-07-15 och som är död 1743-08-04.
Om det är någon av ovannämnda har jag inte kollat.

2017-01-11, 17:36
Svar #2

Utloggad aknord

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 192
  • Senast inloggad: 2019-08-30, 07:24
    • Visa profil
Tack för informationen.

Erik Mattsson som dog  17430804 har jag inte hittat i dödboken, men texten är svårläst. Vad jag såg var att många dog i rödsot.

Om den Erik M-son som var född 16770715 är den som var gift med Malin Jönsdotter, så är troligen Matts E:s födelseår 1709 troligen fel i Hfl AI:2 s138 och AI:3 s134.

Jag har letat i födelseboken efter Erik M och Malin J barn och hittat följande.
Elisabet f 17010523
Britta f 17041002
Namnlös f 17070520
Erik f 17130301
Marit f 17141013
Pål f 17190202

Tänkbart att den utan namn är Matts som då skulle vara f 1707och inte 1709. Sådana fel i Hfl är ganska vanliga.

Sen har jag försökt spåra Gunilla Jönsdotter och Erik M men där är det stopp. De finns inte i Vigselboken och jag har inte funnit någon passande Gunilla i varken födelse eller dödbok. Solberg var väl ett område där det bodde bara/mest finnar så hon kanske var "importerad" men något sorts spår borde jag ha hittat. Fast det är ju så lätt att missa något när man sitter och glor gamla kyrkböcker med svårläst text.
.

2017-01-13, 11:26
Svar #3

Utloggad larson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 339
  • Senast inloggad: 2019-09-20, 12:37
    • Visa profil
Tyvärr blev det ett fel!

Erik Matsson född 1677-07-15 dog redan 1739-01-15 enligt födelseboken.

2017-01-15, 16:53
Svar #4

Utloggad aknord

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 192
  • Senast inloggad: 2019-08-30, 07:24
    • Visa profil

Mats Eriksson.   Född 1762-06-10 i Solberg, Ekshärad Död datum ej hittat
Far Erik Mattsson.   Född 1736-12-09 i Solberg, Ekshärad Död 1788-09-17 i Solberg, Ekshärad
Mor Valborg Johansdotter. Född 1729-04-03 i Ekshärad Död  datum ej hittat
Till hit känner jag mig hyfsat säker mens sen träder osäkerheten in
Enligt Hfl AI:2 sid 138 skall farfar Matts Eriksson vara född 1709 i Solberg

I födelseboken finns endast en Matts Eriksson född 1709-06-03 C:1 sid 225 Hans föräldrar enl f-boken Erik Mattsson och Gunilla Jönsdotter, men i AI:2 sid 138 står modern som inhyses med namnet Malin Jönsdotter född 1677 och som enl f-boken är född/döpt den 11/11 i Solberg. Enligt vigselboken gifter hon sig 1697-09-26 med Erik Mattsson troligen den Erik M som är född/döpt 1677-07-15 och dör 1739-01-15. Är AI:2 s138 korrekt när det gäller Malin måste Matts E:s födelseår vara fel.

Allt känns så osäkert att jag nog stannar med dem som känns hyfsat säkra.


2017-02-24, 11:47
Svar #5

Utloggad larson

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 339
  • Senast inloggad: 2019-09-20, 12:37
    • Visa profil
1709-03-10 föddes en Annika Larsdotter i Solberg av föräldrarna Lars Matsson och Gunilla Jönsdotter, Erik Matsson var fadder. Det har nog skett en förväxling där.
Mats Eriksson föddes 1709-06-03.
Enligt Karlstad University Studies 2009:58 fanns det i Solberg inflyttad Mats Larsson Kautoinen 1685-1718. Det kan vara söner till denne.
1712-05-01 föddes Britta Larsdotter av samma föräldrar och 1714-07-29 föddes Marit Larsdotter också samma föräldrar, då var Erik Matsson fadder samt ytterligare en Lars Matsson?

 

Annonser



Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna