ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Barnavårdslagen  (läst 1344 gånger)

2003-05-08, 13:16
läst 1344 gånger

Utloggad Stephan Skougaard

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 73
  • Senast inloggad: 2011-07-10, 11:58
    • Visa profil
Jag blev 1963 placerad på barnhem enligt Barnavårdslagen § 31 Kan någon vänlig skäl berätta hur denna lag löd. Numera är allt ändrat och går under socialtjänstlagen.
 
 
Stephan

2003-05-08, 20:51
Svar #1

Roland Johansson

SFS 1960:97, 4 kap, 31 ? mom 1
 
Om någon som ej fyllt aderton år behöver vård och fostran på grund av att föräldrarna avlidit eller övergivit honom, skall barnavårdsnämnden, om behovet icke tillgodoses på annat sätt, omhändertaga honom för samhällsvård.

2003-05-09, 08:16
Svar #2

Utloggad Stephan Skougaard

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 73
  • Senast inloggad: 2011-07-10, 11:58
    • Visa profil
Tack Roland, det är inte konstigt att man är som är, Hehe!

2013-12-18, 20:59
Svar #3

Utloggad Inger Asplund

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 11
  • Senast inloggad: 2016-02-26, 09:17
    • Visa profil
Jag har i min forskning en 5-årig pojke  som hamnade tillfälligt på ett korttidshem på  Flemminggatan i Stockholm för att senare slussas via ett tillfälligt fosterhem till en permanent fosterfamilj.
I Journalen på barnhemmet stod att han blev undersökt av läkaren enl §3.
Vad kan vara orsaken att han togs från hemmet eftersom det fanns kvarvarande syskon?
Året som jag hittade anteckningen i journalen är 1908

 

Annonser





Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna