Hejsan,
Jag tror inte jag är ensam om problemet att hålla isär släkterna Kähköinen och Porkka i Fäbacken tidigt 1700-tal. Vid den tidpunkten existerar de flesta patronymikmon i bägge släkterna på samma ort, ett inte alltför ovanligt problem som dock är riktigt invecklat här.
Om man går till källorna så ser man att Jarl Ericsson (II,s.259) hänför exempelvis soldaten Mårten Matsson Bäckelid till Kähköinen. Å andra sidan misstar han sig ganska säkert om broder Erik Matsson, i varje fall vad gäller dödsdatum, den Erik Matsson som dör 1753 är högst sannolikt en Porkka.
Går man sedan till Anders Mattssons bok om Ulvsjön och Fäbacken (s.25)så helgarderar han sig angående Mårten Matssons tillhörighet, med en viss preferens för Kähköinen.
Till slut så verkar auktoriteten Jan Myhrvold luta åt att Mårten är en Porkka enligt en artikel i Finnkultur 4/2010 (s.31)
Klart är i alla fall att det måste funnits en Erik Matsson i båda släkterna. Men i övrigt finns utrymme för debatt här. Har någon funnit andra källor som kan kasta mer ljus över saken?
Mvh, Lars