Hej! Jag skulle behöva hjälp utav någon som har tillgång till Flodas födelsebok på microkort för året 1823, att tyda text där:
Jag har tolkat detta så här långt;
(Maria Sofia Andersdtr. f. 6/3-1865, Flen, D).
Hennes far: Statar Drängen; Anders Petter Larsson
Hennes mor: Anna Sofia Persdotter, Vid Wäsby, 34 år vid Maria Sofias födelse.
Uträknat: modern, född omkr. 1822 el. 1823.
Jag vet alltså inte vilket Wäsby som avses: jag har fått veta här på Anbytarforum att det finns ett i både Julita och Floda!
Fann i Flodas födelsebok (Floda C:5 113400 1/8 Födda 1823 Nr. 71)... en kvinna vid namn Anna Sofia, Bondökna(?) f. 2/9-1823, döpt: 3/9(?)-1823. (Om det är rätt Anna Sofia vet jag ej!})
Fader: oläsligt, kan stå Per....
Moder: Piga: Anna Ersdotter(?) 30 år
Faddrar; Drängen Anders Larsson i Löfåker, piga Cajsa Olsdotter vid Fjellskäfte----Olof Ersson i Bondökna, Brita Lisa Pärsdotter vid -(Forssa)----
Maria Andersdotter (eller Andersson?) ----Ökna (Bondökna?)
Hoppas att någon vill hjälpa mig att lösa detta, då jag fortfarande kämpar med att lära mig tyda gamla bokstäver, detta var kladdigt skrivet dessutom.
Med vänliga hälsningar;
/Malin