Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna användare har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.
Meddelanden - Lennart Altin
1
« skrivet: 2023-12-05, 23:04 »
För den som vill undersöka ägandeformen för en by med dess gårdar är Jordeboken den viktigaste källan. Svartnö är Frälse enligt 1753 års Jordebok. Alltså ägd eller innehavd av en adelsman och bönderna betalar avrad till denne. Har svårt att förstå hur det hänger ihop i detta fallet. Ifall ändå bönderna skulle vara jordägare återfinns deras köptransaktioner ibland Häradsrättens Småprotokoll. Läs samtliga tillgängliga Jordeböcker i Stockholms och Uppsala län där Länna socken är med. Ägandebeteckningen och om årliga räntan är förpantad är komplicerat att förstå hur det hänger ihop och det är tillrådligt att läsa om det i bokform. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0055155_00764#?c=&m=&s=&cv=763&xywh=641%2C930%2C5292%2C3700
3
« skrivet: 2023-11-22, 10:54 »
Generalmönsterrullan 1852 där han nämns först, står att föregående Ryttare också heter Wall. Det betyder att den person som innehar det numret och den tjänsten får det Ryttarnamnet.
När namnet Wallgren kommer till får undersökas i Husförhörslängden när det namnet dyker upp för den personen. Ifall han står för eget boende och inte som tjänstefolk hos någon, kan Mantalslängden användas för att få veta vilket år han först står med det namnet. Mantalslängderna efter år 1820 får läsas på Arkiv för de är inte filmade.
Fattighjon kan få underhåll av Församlingen och kan undersökas i Sockenstämman/Kyrkorådets arkivserie K och Fattigräkenskaper arkivserie L i Församlingens Arkivförteckning. Eventuellt i Kommunarkivet om Fattigvården har överförts dit. Fick de inte fattigvård av Församlingen fick de tigga om de inte kunde föda sig på annat sätt.
4
« skrivet: 2023-11-20, 22:21 »
5
« skrivet: 2023-11-20, 21:40 »
Vilket Regemente är det som inte har några Rullor??
Uppge gärna bättre fakta om den enskilda Soldaten. Det går inte att hjälpa till om Källor dem förutan. Länens Landskontor har också arkivmaterial om Regementen och militaria.
Det är alltid bättre att förbereda sig inför ett besök på Arkiven. De som arbetar i Arkivexpeditionen har övergripade uppgifter av hela arkivbeståndet och kanske mindre kunskap om en specifik frågeställning. Jag fick och kunde berätta för expeditionspersonen om svaren på de frågor jag inledningsvis ställde efter läsandet av arkivmaterialet. De hade inte svaren.
6
« skrivet: 2023-11-20, 21:34 »
7
« skrivet: 2023-11-20, 13:58 »
De värvade soldaterna skrev sig för ett visst antal år, kapitulationsår. När den tiden gick ut avslutades tjänsten. Något avsked behövdes inte.
8
« skrivet: 2023-11-20, 10:56 »
Det är på det viset de har gjort i Ångermanland sedan åtminstone 1600- och 1700-talet när det finns Domböcker som förtäljer hur överförandet från ena generationen till nästa gått till. Det behöver inte bli som lottandet utfaller. Den som vinner lotten kan även sälja sin Hemmansdel till en annan i syskonskaran.
Tycker de inblandade att förfarandet fungerar så fortsätter de. Det finns andra seder som används i andra delar av landet.
10
« skrivet: 2023-11-16, 23:55 »
11
« skrivet: 2023-11-15, 21:05 »
14
« skrivet: 2023-11-14, 22:16 »
Ryssarna brände runt Svenska norra kusten för att tvinga fram ett fredsfördrag med dess landavträdelse och få slut på Stora Nordiska kriget. Det typiska där Församlingens Prästgård brändes vid det tillfället ar att alla Församlingens Kyrkböcker börjar 1721. Forskartekniken som får användas i de fallen är att undersöka Faddrarna i de Födelseböcker som finns, Mantalslängden, Jordeboken och fram för allt Domböckerna.
15
« skrivet: 2023-11-14, 18:42 »
Överföringen från ene generationen till nästa för Skattehemman kan göras på mångahanda sätt.
I Ångermanland är det vanligt eller i regel så att sönerna lottar om vem av dem som skall få lösa ut de andra och bli ägaren och undfå Fastebrevet till det ärvda Hemmanet.
Döttrarna som ärver hälften av broderns del är inte lika stark i ärvandet och ingår inte i lottningen, utan får sin arvslott på annat sätt. Orättvist kan tyckas men det är så de gör på den tiden i den här trakten.
Bördsrättskrävandet kan döttrarna också göra vilket ger mycken kunskap om släktskap i släktforskningen.
16
« skrivet: 2023-11-12, 20:28 »
I dagens läge är det inte olika Fängelser som avgör straffen, utan ortens Tingsrätt. På det viset var det också år 1831. Arkiv Digital har filmat Justitiekanslerns fånglistor. Läs där de listor som finns för Jönköpings län och året 1831 så hänvisas det vilket Tingsrätt och datum som är aktuellt för denna personen. Ärendet gick säkert också till Göta Hovrätt och eventuellt till Nedre Justitierevisionen innan han fick sin slutliga dom. Långholmens Arkiv kan också ha hans domslut i sitt Arkiv. Sök Arkivförteckningen på NAD. Nationell databas.
17
« skrivet: 2023-11-07, 01:05 »
Jäppa Persson H(ustru), hennes namn är inte utsatt vilket är vanligt, drengar Ola Nilsson och Ola Persson piga Bengta. Haglösa N:o 3 Ola Nilsson og(ift) bebor ett annat Hemman och enhet. Drängen Ola Nilsson på N:o 2 är en annan person än Ola Nilsson som är skriven som husbonde för Hemmanet N:o 3. Det förekommer att det blir felskrivet i Mantalslängden och en person blir skriven på två ställen, men det blir rättat i nästa avkortningslängd, som också blir skriven varje år. Avkortningslängden finns i Länsräkenskapernas verifikationer, där också Mantalslängden legat innan den flyttades (slaktad volym, en arkivterm) till dess nuvarande ställe.
18
« skrivet: 2023-11-06, 17:03 »
19
« skrivet: 2023-11-06, 14:58 »
21
« skrivet: 2023-11-04, 16:29 »
To be able to do a real parish genealogy, it is necessary to read Domböcker (judgment books from the district court). The one made for Långsele parish have not done this and cannot make things better because he has passed away. Many people who have written from it have several incorrectness.
In a Domboksprotokoll 1732 12/10 Sollefteå Tingslag p 50; it is stated that Hans Andersson´s granddaughter/sondotter/ Elisabet Joensdotter is married to Per Johansson. Hans Andersson in Örbäcks Hemmanet according to Mantalslängden 1667 to 1699. He has tree sons: Anders Hansson lives in Långsele N:o 3 Långsele sn. He is my ancester. Johan Hansson is Kronobåtsman / navy soldier 1700 and dies in 1705. Joen Hansson takes over his father´s Hemman until 1713, when he probably dies. His daughter Elisabet Joensdotter inherits the farm. Don´t know where Per Johansson comes from and it must be search in the Domboken in case he appears there with any family connection.
22
« skrivet: 2023-11-03, 17:38 »
Det är skillnad på hur det fungerade med Soldater före indelningsverket infördes på 1680-talet och därefter. Soldattorpen är enbart aktuella från 1680-talet och framåt. Tidigare utskrivs Soldaterna och kan läsas i serien Roterings och utskrivningsrullor. En person i roten blev genom lottning utsedd till knekt och denne fick utgå eller kunde leja en annan i sitt ställe. Och sedan får Soldaten följas i serien Rullor 1620-1723, i de rullor och volymer som innehåller det Regemente han tillhör. Mantalslängden är en längd för de som betalade Mantalspenningen, och Soldater i tjänst var befriade från den skatten och om det inte finns en Hustru (hon var inte befriad) med, behöver han inte heller nämnas. https://sok.riksarkivet.se/roterings-utskrivningslangder?Referenskod=SE%2FKrA%2F0025&DatumFran=&DatumTill=&Fritext=
24
« skrivet: 2023-10-31, 09:29 »
Tore gynkell i walsiö
25
« skrivet: 2023-10-29, 13:13 »
Erik Antonisson f 1619 åu Bonde i Byn (1650-1670) byter sitt Hemman, bytesbrev 1671 13/3 och hamnar i Saltvik Säbrå sn (1673-1689).
Hans barn som är nämnda i de Domboksprotokoll jag har läst och hittat är: Sonen Jöns Eriksson Saltvik Borgare i Härnösand och tar hand om Saltvikhemmanet efter fadern, fast han låter svågern Sven Eriksson, gift med Eriks dotter, bruka Hemmanet enligt Mtl 1690 till 1704. Sonen Abraham Eriksson, och hans dotter Kerstin bördar in Saltvikhemmanet N:o 2 och Sven Eriksson flyttar till Nora sn där han kommer ifrån. Enligt Hf i Nora 1701-1738 heter Sven Erikssons i Skullersta Hustru Anna.
Inga fler barn till Erik Antonissom förekommer i trätan om besittningen av Saltvik Hemmanet. Om Ella Eriksdotter som nämns i vigselboken i Stigsjö 1678 17/11 också skall tillföras barnaskaran till Erik Antonisson så krävs bevis och domboksprotokoll på det.
Föreslår att Domböcker läses för att hitta var Daniel Larssons i Brunne Hustru kommer ifrån. Alla som skriver sockengenealogier läser och tolkar domboksprotokoll och har små eller bättre underlag för sina uppgifter. De finns till början av 1700-talet på Arkiv Digital och Småprotokollen till mitten av 1700-talet. Det är alltid en grannlaga uppgift att tolka domboksprotokoll och den ene personens tolkning behöver inte vara bättre än en annan, fastän erfarenhet kan underlätta.
26
« skrivet: 2023-10-27, 21:07 »
Att leta efter Jon Nilsson Norman f 1721 föräldrar i Ockelbo är onödigt eftersom det står i Generalmönsterrullan att han är född i Landskapet Småland. Det vore bra att hitta en Rekryteringsrulla för det året han antogs ifall det står bättre där i vilken församling han är född. En sådan rulla kan eftersökas i Regementets Arkivförteckning och i Gävleborgs Landskontor. Fast innan det forskas på vidare led behövs bevis eller bättre indikationer än de som ovan förekommit, att Lars Jonsson Norman är son till Soldaten Jon Nilsson Norman. Finns till och med uppgifter på att han ens är född i Ockelbo. Soldatnamn som är ett namn i tjänsten tar vanligtvis inte barnen efter, men om de vill och har behovet av ett kan göra, eftersom tagande av efternamn är fritt (adelsliknande är inte tillåtet) före namnlagen år 1901.
Ett sätt är att se i mantalslängden det året han är född 1758 och uteslut alla andra möjliga Jon:ar.
27
« skrivet: 2023-10-27, 12:42 »
En Kronobåtsman tjänstgöring bestod av att uppfordras till Karlskrona. Där kan de antingen arbeta med olika göromål eller bli kommenderad till Skeppen och andra båtar. Det finns Skeppsmönsterrullor att söka efter Båtsmannen. Kompaniets båtsmän spriddes ut på olika båtar så det bli ett bläddrande. Efter en seglats blir ofta båtsmännen intagen på flottans sjukhus eftersom förhållanden på skeppet var dåligt. Döda båtsmän som dog i Karlskrona på dess sjukhus år 1789 står inte med i Karlskrona Amiralitetsförsamlings Dödböcker för de är för de som ingick i församlingen, som inte rotebåtsmännen gjorde. https://sok.riksarkivet.se/flottans-arkiv?Referenskod=SE%2FKrA%2F0500-0503%2F0503%2F035&DatumFran=&DatumTill=&Fritext=
28
« skrivet: 2023-10-25, 17:13 »
Visst står det Öndhult och vet att modern är från Äntorp.
29
« skrivet: 2023-10-25, 16:11 »
Det vanliga är att Kronobåtsmän börjar sin bana såsom Fördubbling och avancerar sedan vid vakanser till Ordinarie. Så är det för bägge Båtsmän som frågan handlar om. Lars Persson antages 1782 12/2 på N:o 99 Fördubbling med namnet Ankarstock Transporterar 6/2 1784 till N:o 99 Ordinarie och byter namnet som den tjänsten har Ankarman. Död 1789 30/10. Per Hansson antages 1752 5/2 på N:o 105 Fördubbling med namnet Hwitlock. Född i Ohnswij 22 år. Han gifter sig i Hjorted 1753 13/5 med det namnet. Transporterar 8/4 1756 till N:o 105 Ordinarie och byter namnet som den tjänster har Liten. Avskedad 10/7 1788 av Amiralitets Kollegium. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/V0000152_00048#?c=&m=&s=&cv=47&xywh=-320%2C-84%2C5629%2C3886
30
« skrivet: 2023-10-22, 13:07 »
Med en person som är född 1911 i Finland är det svårt att få fram uppgifter enkelt på nätet. På Digihakemisto finns Födelseböcker i Svenska Församlingen i Åbo fram till året 1864. Den som är medlem i den Finska släktforskarföreningen Suomen Sukuhistoriallinen yhdistys ry (SSHY), kan det finnas födelseböcker fram till 1890-talet (går inte att se ordentligt för den som inte är medlem). Sedan får Församlingen kontaktas. Räkna med att det kostar en hacka.
31
« skrivet: 2023-10-20, 14:51 »
Det är parternas ansökan om skilsmässa som finns i den ovan hänvisade arkivstället, som är nog så intressant att läsa. Utslaget i målet finns i Domkapitlets Dombok och AI: serien. Den finns inte heller tillgänglig på nätet.
32
« skrivet: 2023-10-18, 15:34 »
Databasen för de Ångermanländska Kronobåtsmännen är nedlagd, och anledningen kan vara dödsfallet av den som upprättat den. Det står inte vilken Arkivbildare som är använd, men min erfarenhet vid min egen forskning för alla mina anor som varit Kronobåtsmän i Ångermanland där jag använt både Landskontorets och Flottans arkivmaterial, så är enbart Landskontorets Rullor på Landsarkivet i Härnösand använda. De personer som gjort Sockengenealogier i Ångermanlandsocknarna har fått bidra med uppgifter ifrån deras forskning som varit från andra Källor än flottans rullor också. Det går att komma åt Databasen ändå på ett annat ställe. http://web.archive.org/web/20230607154056/http://www.gstromberg.nu/index.htm
33
« skrivet: 2023-10-17, 17:27 »
I Flottans Generalmönsterrullor som finns att läsa på riksarkivet.se; Västernorrlands Landskontor GIf:41, 44, 47 och 50. 1830,1835,1840 och 1845 där han avskedas. Samma Rullor finns i; Rullor flottan serie XIIIc, och riksarkivet.se I samtliga Flottans Generalmönsterullor står inget annat efternamn förutom Båtsmansnamnet Snäll. På Strömbergs Nätsida angående Kronobåtsmännen i Ångermanland står Oldenborg, men den uppgiften kan inte ha kommit ifrån Flottans Rullor. Den uppgiften kommer någon annanstans ifrån. Om Soldatregistret använt Strömbergs Databas är den ovan påstådda möjliga andrahandsuppgiften ingen andrahandsuppgift alls.
34
« skrivet: 2023-10-14, 13:25 »
Överst i denna tråden efterfrågas kyrkböckerna i Korsholms socken.
Sedan förklaras att den person som efterfrågas är Markus Mickelsson i Flärke och Själevads socken. Fast den Källan om Markus Mickelssons ursprung som redovisas, utan var den kommer ifrån i samtida skriftliga källor, står att han är född i Österbotten.
Detta innebär att han får eftersökas i samtliga Församlingar som ingår i Landskapet Österbotten.
35
« skrivet: 2023-10-14, 00:00 »
Var kommer uppgiften att han är född i Korsholm ifrån?
36
« skrivet: 2023-10-13, 17:31 »
Det bör först uttömmas alla Källor i Själevad socken om det står någonstans om vilken Socken i Österbotten han är född i. Finns inte uppgifter om vilken socken han är född i, utan enbart i Österbotten får samtliga socknar födelseböcker i det Landskapet undersöka. Ett stort problem är att många av socknarnas födelseböcker är förstörda före stora ofredens tid. Då menas också vad som står i Domboken eller snarare Småprotokollen om han köper Hemmanet i Flärke. Bästa stället att söka i Kyrkböckerna om han är född i Korsholm är på Digihakemisto. Där finns både kyrkböckerna och andra viktiga Källor såsom Mantalslängder, Jordebok, Bouppteckningar och Häradsrätters Domböcker. https://digihakemisto.net/aineisto/1275848996
37
« skrivet: 2023-10-09, 19:56 »
Sveaborg och Helsingfors ligger i Finland och dess Kyrkböcker hittas i Finska nätsidor naturligtvis. Sveaborg söks i Finska Arkiv med det finska namnformen Viapori. Finns att läsas via Digihakemisto.... https://digihakemisto.net/aineisto/1290316009
38
« skrivet: 2023-10-09, 17:42 »
Ifall han dog vid Sveaborg/ Viapori och skrevs i en Dödbok där, så blev många av Kyrkböckerna vid Sveaborgs Garnision till Karamellstrutar på Helsingfors torg under Krimkrigets tid. Dödböckerna är då alltså förstörda. Soldater som dog på kommenderingar i olika Krig eller för andra arbetsuppgifter forslades inte till hemförsamlingen för att begravas.
40
« skrivet: 2023-10-06, 20:22 »
Skriv till ordföranden till Hembygdsföreningen att det behövs ordentlig Källhänvisning till Artiklar om de vill att de skall vara av något värde. De måste införa ett sådant minimikrav.
41
« skrivet: 2023-10-06, 19:54 »
Finns ingen Källhänvisning i anslutning till artikeln.
42
« skrivet: 2023-10-06, 18:06 »
Den som släktforskar behöver ta reda på och veta vilket Härad en Socken tillhör för att hitta Bouppteckningar. Bo socken tillhör tidigast Sköllersta Häradsrätt och sedan kan Häradet ha, längre fram i tiden, läggas samman med andra Härader. Det har alltså betydelse vilken tidsperiod av Domböcker som söks. Riksarkivet har tillgängligt AIa:1 och 2, som kan ser på NAD. Domböckerna skrev också av såsom Svea Hovrätts Advokatfiskalens Renoverade Domböcker som är i liten omfattning tillgängliga på riksarkivet.se, vilket också kan kollas på NAD. https://sok.riksarkivet.se/?postid=Arkis%209446c108-49d8-11d5-a6ed-0002440207bb&tab=post&flik=1
43
« skrivet: 2023-10-04, 21:33 »
Stavningen på ena eller andra stället har liten eller ingen betydelse. Efternamnen på den tiden hade inte ett fixerat stavat namn. Det är en nutida företeelse.
47
« skrivet: 2023-09-25, 14:01 »
Klockaren står det. På den danska tiden var den titeln Degn.
48
« skrivet: 2023-09-21, 12:17 »
Visst är det synnerligen irriterande med mängden felaktigheter som släktforskare anammar på diverse nätsidor.
De felaktigheter som är väldigt synbara såsom en Bonde i Grangärde socken som hoppar till Belgien några år är väl en sak. Subtila felaktigheter som inte syns så lätt, och finns med i många personers antavlor är en helt annan sak.
Ett exempel, som har hänt mig, är att det finns två Anna Svendöttrar i en by födda samma år samtidigt. Någon Husförhörslängd finns inte. Den ena är dotter till en bonde i Byn och den andra tjänar som piga och är född i en annan närliggande socken. Bägge kan stå som piga ifrån byn i vigseboken. Det är inte säkert att kontrollen av att det finns en Dopnotis på en Anna som är dotter till bonden i Byn räcker. En kontroll av andras uppgifter kan naturligtvis ske på mångahanda sätt, och i detta fallet när den rätta Anna Svensdotter är dotter till en annan Sven i grannsocken krävs en traditionell släktforskning för att inte gå i fällan att fortsätta forskningen i fel familj som kanske alla andra forskare har gjort.
49
« skrivet: 2023-09-20, 22:34 »
Det beror på omständigheterna till varför Bou inte är lagd i den vanliga serien, vilket får undersökas. Det finns en tilläggsserie FIIb till Bouppteckningarna, där den blivit ditlagd. Om det blev ett Domstolsmål kan den ha hamnat i den Dombokens inneliggande handlingar eller följt målet till högre Rätter.
50
« skrivet: 2023-09-17, 22:15 »
I GMR 1722 står att han heter Knut Hansson Lungren, Antagen 1720 I Juni, och att han är Skåning och 25 år = född 1695.
Vid den stora Revideringen av Södra och Norra Skånska Kavalleriregementen år 1730 byter han Rusthållsnummer till 44.
Den enda uppgiften som ges om hans födelsesocken är att den ligger i Skåne. Det är bara att börja söka. Det brukar kunna vara i närliggande trakt men även vilken socken som helst i Skåne. Det är bara att hoppas att hans födelsesockens födelseböcker inte har brunnit, vilken en stor mängd av Skånes församlingars kyrkböcker har gjort.
51
« skrivet: 2023-09-17, 11:06 »
Det har stor betydelse vilken tidsperiod det är fråga om.
Hon blev först dömd i Häradsrätten, och kan mycket väl bli dömd där till dödsstraff eller livstids fängelse. Därefter skickas ärendet till Hovrätten där straffet i de flesta fallen ändras och mildras till något annat straff.
Personen kan därefter söka om nåd hos Kunglig majt eller instansen som heter Nedre Justitierevisionen. Forskaren kan leta efter målet i varje instans och Arkivbildare eller de olika högre domar skickas till Landhövdingen i Länets Landskansli.
Samtliga lägre domar + nådeansökan finns också att hittas i akta till Nedre Justitierevisionen och är arkiverat på utslagsdatum.
52
« skrivet: 2023-09-11, 14:40 »
Ett bra ställe att kolla Hemmanets ägandeform är 1825 års jordebok. Det är ett bra år eftersom där redovisas vad som hänt Hemman tidigare och även därefter. Den finns filmad på Arkiv Digital och där kan ses att hemmanet är ett Skattehemman, och tidigare varit donerat Frälse och blev Reducerat till Kronan med 1681 års ränta. Därefter skatteköpt till kronoskatte på 1700-talet. Om det är skatteköpt samtidigt som föregående hemman kan behövas undersökas i Jordeböcker på 1700-talet. https://app.arkivdigital.se/volume/v1006824?image=1060
53
« skrivet: 2023-09-07, 09:55 »
54
« skrivet: 2023-09-06, 12:57 »
Det som nämns i vigselnotisen måste ha en praktisk betydelse, såsom en hyra av någonting. Skulle Kyrkan i så fall ta inträde för kyrkobesökare. Varför bara vid vissa bröllop och inte alla.
56
« skrivet: 2023-09-05, 20:55 »
Börja med att ta bort alla -sonnamn för hennes namn. En kvinna på den tiden bytte inte efternamn till mannens patronymikon. Hon bytte inte kön eller vad hennes fader hette. Patronymikon är inget släktnamn, utan berättar bara vad ens fader heter.
Din släktforskning måste anpassas till Svenska förhållanden och ändras från de Amerikanska där det antagligen kommer ifrån.
Var kommer uppgiften att en kvinna i Älvdalen i Dalarna är född i Anundsjö i Ångermanland ifrån.
Det måste finnas en källhänvisning till en samtida källa för att en sådan uppgift skall kunna godtagas. Tips skall innehåll Källhänvisning till samtida Källa eller kunna i Kyrkböckerna lätt men grundligt kunna kontrolleras för att ens uppmärksammas.
Det är allmänt känt i släktforskarkretsar att det kopplas ihop uppåt väggarna tokiga tips.
57
« skrivet: 2023-09-02, 17:53 »
Födelseförsamling är Sthlm = förkortning för Stockholm, Kungsholmen.
59
« skrivet: 2023-09-01, 20:42 »
Vid den tiden är möjligheten att hitta fadern i Tingsrättens Dombok ifall modern stämmer in fadern för barnets underhåll. Kommer parterna överens ändå finns inget mål att hitta. Ett förslag är att leta efter stämningslistan först. Domboken för Västervik finns att leta efter i Arkivbildaren; Västerviks rådhusrätts och magistrats arkiv. Finns inte skannad vad jag kan se, så kontakt med Vadstena Landsarkiv på något sätt är det som gäller. https://sok.riksarkivet.se/?postid=Arkis+4f6d1d63-e8a7-11d4-bbc7-00d0b73e7a8b&tab=post&flik=1&s=Balder
60
« skrivet: 2023-09-01, 18:48 »
Har inget svar på frågan om var Måns Aronsson kommer ifrån, men kan underrätta hur den frågan kan besvaras genom forskningsförfarande.
Det är när släktforskningen inte längre går på räls och det inte är att köra på, som den blir forskning i dess ords rätta benämning. Det roliga börjar.....
Börja med att skriva av hans samtliga barns faddrar, eftersom den arbetsmetoden går inte att undvara, för om föräldrarnas släktingar finns boende på tillräckligt nära håll står de nämnda som faddrar.
Nästa steg är att läsa och skriva av Mantalslängden under hela Måns Aronssons tid där han bor. Den som är skriven före hans tid är av intresse, ifall han tar över efter hans föräldrar eller svärföräldrar.
Nästa steg är att undersöka Jordeboken för att se vilken ägandeform Hemmanet har. Det finns ett Hemman Gamlarp som är ett Skattehemman, vilket innebär att bonden själv är ägaren. Är han brukare av detta Hemmanet så är nästa steg att läsa Häradsrättens Dombok, ev. Småprotokoll, för han har då antagligen köpt Hemmanet utom börd eller ärvt det och löst ut övriga arvingar.
61
« skrivet: 2023-08-28, 11:42 »
Det är mycket viktigare hur för- och patronymikon stavas för personer som lever på den Danska tiden. Patronymikon för personer som lever på Danska tiden ska stavas med slutstavningen -sön (eller eventuellt -sen), enlig mig, och hoppas fler med mig. Det som är väldigt svårt är att välja Dansk eller Svensk stavning för personer som föds på Dansk tid och dör efter 1658/1683 på svensk tid.
62
« skrivet: 2023-08-27, 15:58 »
Mantalslängderna skrevs i flera exemplar och dessa ex har olika Arkivbildare. Arkiv Digital har också filmat Kammararkivets exemplar i serien Mantalslängder 1642-1820. https://app.arkivdigital.se/volume-collections/5763?country=3&query=mantal&search=trueOm Svenborg har uppgivit en dotter efter sin Moder måste denne vara död vid det tillfället. Att uppge ett barn namnet i Göinge och delar av Värend efter en levande person innebär att barnet drar kraften av den gamle, vilket ansågs ofint förfarande.
63
« skrivet: 2023-08-27, 14:47 »
Är kvarts Göing så jag har erfarenhet av släktforskning där. Att undersöka faddrar är en arbetsmetod som inte går att avvara. Det står inget i frågan om var Svenborg Svensdotter tar vägen som vuxen och får barn, vilket är väsentligt för om fadderanalysen är möjlig. Namngivningseden i orten, som är speciell, är en mycket viktig del att veta om forskningen leder rätt. Mantalslängden år 1709 för Gamlarp visar en Änka Elina. I dödboken så dör en Sven Sonesson år 1708. Han står som mannen till Elin i mantalslängden 1700. Det som Jordeboken kan bidra med, (de uppgivna namnen släpar mer eller mindre efter tidmässigt) är att det uppges att Gamlarp är ett skattehemman och är ett Rusthåll. Det betyder att hemmanet köps från de andra arvingarna i varje generation. Detta kan läsas i Häradsrättens Dombok och Småprotokoll. Rusthållarna redovisas i Regementsräkenskaperna, dess ändringar och tidvis i Regementets Generalmönsterrullor. https://sok.riksarkivet.se/mantalslangder?Lan=Sk%C3%A5ne+l%C3%A4n&Forsamling=Glim%C3%A5kra&Harad=&DatumFran=&DatumTill=
64
« skrivet: 2023-08-27, 05:23 »
Vissa av alla indelta Regementens kompanier byter sina namn från tid till annan. Dalstorp socken tillhör för tiden av året 1808 Älvborgs Infanteriregemente, Andra Majorens Kompani Numren 63 till 72. Det kan konstateras att någon Johan Ekman finns inte där. Socknen tillhör även ett Kavalleriregemente; Västgöta Regemente, Älvsborgs Kompani, Numren 5 till 8. Där finns i Generalmönsterrullan 1805 för Rusthållet Ekereds storgård N:o 6 Johan Ekman https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028528_00607#?c=&m=&s=&cv=606&xywh=-7%2C248%2C2433%2C2114I en Kassationsrulla i Regementsarkivet står att han är afgången 1808 12 November, vad nu det betyder. https://app.arkivdigital.se/volume/v908893?image=1550Det är alltid bra att hänvisa till där den frågade personer förekommer i Husförhörslängden eller andra ställen i kyrkböcker.
66
« skrivet: 2023-08-21, 20:55 »
År 1730 göres en större revidering av Kompani nummer och Regementstillhörighet. Jon Ståhl nya tillhörighet blir Södra Skånska Dragonregementet, Haglösa Kompani N;o 54. Han får avsked i 1744 år Generalmönsterrulla. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028971_00400#?c=&m=&s=&cv=399&xywh=19%2C1133%2C2356%2C2047Han står som född i Skåne efter bytet, och att leta efter en Jon utan patronymikon eller efternamn i både hela Småland och hela Skåne blir inte lätt. Hans Ryttarnamn är ett namn i tjänsten och hjälpen förmodligen inte i sökandet av hans ursprung.
67
« skrivet: 2023-08-19, 13:54 »
Det finns flertalet årgångar av Generalmönsterrullor och födelsedatum och socken finns i något av åren.
Båtsmansnamnen är inget släktnamn utan ett namn i tjänsten Barnen kan använda namnen ifall de behöver ett eller gillar namnet, eftersom det är fritt att anta ett efternamn före namnlagen år 1901, förutsatt att namnet inte lät för adligt.
69
« skrivet: 2023-08-19, 13:05 »
70
« skrivet: 2023-08-16, 19:50 »
Har inget svar, men vet hur svaret kan forskas fram. Att undersöka faddrarna är en arbetsmetod som inte går att undvara. Släktingar står fadder familjerna emellan. Nästa steg är att undersöka ägandeformen ifall de är bönder. Det bästa är ifall Hemmanet är skatte eftersom de för varje generation löser ut övriga arvingar, och de har någonting att träta om vid Tinget. Innan Häradsrättens Dombok läses är det bäst att vara klar med kyrkboksläsningen för samtliga anor som bor i samma Härad. Det blir flera genomgångar med att läsa domboken ändå, än att läsa domboken för varje gren i antavlan. Västerby på Torö socken skrives i Sorunda socken i jordeboken och är ett Frälsehemman, vilket då är ägd av en Adelsman. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0055142_00214#?c=&m=&s=&cv=213&xywh=-227%2C628%2C7395%2C5142
72
« skrivet: 2023-08-12, 14:54 »
Visst Westerdahl är ett tilldelat Ryttarnamn. I fall där ryttarnas födelseort har uppgivits har det stundom kunna ses att dennes födelsesocken eller födelseby har givit uppslag till vilket namn ryttaren tilldelats. Hur det är i detta fallet kan det vara så, att hans Rusthåll ligger i byn Västerby eller en tillfällighet.
Har det kunnat påvisas i någon källa ifrån Oppmanna sockens håll att det är han som blir Anders Westerdahl?
73
« skrivet: 2023-08-12, 13:01 »
Det Landsarkivet som Församlingen tillhör har dödböckerna fram till år 1991. De bestämmer om de kan uppge en dödsorsak inom sekretessgränsen och till vem. Kontakta Landsarkivet och försök, med att förklara omständigheterna.
74
« skrivet: 2023-08-12, 12:53 »
I Församlingens dödbok. Det kan ha betydelse vilken tidsperiod det är. Och eventuellt sekretessgräns.
75
« skrivet: 2023-08-09, 11:31 »
Vilken tidperiod?
76
« skrivet: 2023-08-09, 10:23 »
Angående var Anders Westerdhl kan vara född. Först leta i Generalmönsterrullan och där står att han är född i Skåne, vilket betyder att det kan vara någon av samtliga socknar i Skåne.
Men många av Ryttarna kommer ifrån grannskapet. Är han född tillräckligt nära torde hans barns faddrar påvisa personer som är hans släktingar.
Sedan undersöka vilka Anders:ar som är födda året 1773 på DDSS. Där visar det sig att en Anders föddes 1773 20/3 i Oppmanna socken. Och en Anders föddes 1773 12/3 i Östra Broby.
Det krävs sedan att undersöka om någon av dessa kan vara den rätta. Lättast är att utesluta ifall barnet dör som ung eller hamnar på annan plats som vuxen. Annars finns fler att undersöka på listan för Anders:ar på DDSS om det uppgivna födelsedata är något annat än det som uppgivits.
78
« skrivet: 2023-08-07, 14:17 »
Carl Håhl har inte flyttat ifrån Församlingen i Ångermanland och till Skeppsholmens församling. Det finns dock enstaka dispenser att Båtsmannen får bo i Stockholm tiden emellan tjänstgöringarna.
Han står i Skeppsholmens Husförhörslängd under uppfordringen till flottans tjänstgöringen.
Års- eller sommar-tjänst med några/något års mellanrum.
Ifall det är uppgifter om honom som söks, får detta istället sökas i Flottans Generalmönsterrullor.
79
« skrivet: 2023-08-06, 12:29 »
80
« skrivet: 2023-08-05, 19:48 »
Årliga räntan betalade den som brukade ett Hemman. Inte enbart de som ägde ett Skattehemman. Det är inte på betalande av skatten det beror. Bönderna hade flera olika skattetyper att betala. Det är länets Jordebok som ska läsas för att få veta ägandeformen av Hemman. Det finns två Hemman Skärmenäs i Jordeboken. Lilla Skiärmenäs som är 1/4 mantal Skatte och Skiärmenäs som är 1 mantal Skatte. Antar det menas vara Stora Skiärmenäs. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0055958_01153#?c=&m=&s=&cv=1152&xywh=1321%2C1058%2C4277%2C2974
81
« skrivet: 2023-08-05, 01:14 »
Inkomsterna till Krigsmanhuskontoret som gjorde att pensioner kunde betalas ut var begränsade, därav gjorde att det krävdes mycket för att beviljas Gratial och underhåll.
Oftast uppåt trettio års tjänstgöring eller skada i tjänsten och krigsskador. Det brukar stå i Generalmönsterrullan motivering till varför pension kan komma i fråga.
Ett visst ställe där det står alla slag som enskilda soldater har varit med i finns inte. Det blir forskarens uppgift att söka i Regementsarkiven och andra relevanta ställen om det finns arkivmaterial som påvisar någonting.
För många av de olika Regementena finns tryckta böcker som säkert ger besked om var Kompanierna varit kommenderade, om än inte på individnivå
Det året som Gratialisten dör så lämnas Underhållsbrevet in till Krigsmanshuskontoret och blir inbundet i serien GIc: . I samma arkiv i serien DV: Projekt till Underhålls utdelning, står i stora drag motiveringen till pension.
82
« skrivet: 2023-08-04, 23:20 »
Nu blir det ännu mer rörigt. Soldaten Måns Nilsson Wesenberg. Han antages år 1714 och är då 19 år. Nilsson är hans Patronymikon, vilket betyder att hans fader heter Nils. Enligt åldersuppgiften är Måns födelseår 1695.
Leta alltså i födelseboken efter en person i hela socknen (han behöver alltså inte vara från Väsby) med förnamnet Nils som får en son Måns åren 1694,1695 och 1696, eftersom åldersuppgiften inte behöver vara exakt.
Glöm bort det andra med barnen födda på 1680-talet. Feltänkt! Forska på en generation i taget.
83
« skrivet: 2023-08-04, 22:23 »
Blir förvirrad, Soldaten Wesenberg heter Måns Nilsson i rullan 1714:3 och i GMR 1714 och framåt till han dör 1741. I vigselboken 1717 står Måns Wesenberg. Vad heter den person som söks i födelseboken? Varför leta efter en Måns som får barn i födelseboken?
I födelseboken i Västra Eneby, 1695 döptes 27 Januari får Nils i Bärga en son Måns.
84
« skrivet: 2023-08-04, 21:34 »
Det står Måns Soldatz barn i Födelsenotisen. Soldatnamnet står inte alltid i Födelseboken, utan måste sökas i Generalmönsterrullan. Det stå mycket riktigt att Nils Månsson Wesenberg är född i Eneby socken, Det är inte självklart att de är födda i samma socken som de tjänstgör som Soldat. I Rullan i Serien 1620-1723; 1714:3 står att han är född i Eneby sn och 19 år. Bild 65, sidan i boken 58. I GMR 1692 finns Soldaten Måns Ohlsson Tohrneer för ett Väsby hemman, N:o 18. Han får inte någon son som heter Nils de aktuella åren han borde vara född enligt åu i rullan. Att undersöka Nils Månsson Wesenbergs barns faddrar blir då mycket viktigt för att få fram vilken Måns han kan är son till. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028207_00230#?c=&m=&s=&cv=229&xywh=583%2C167%2C3604%2C3158
85
« skrivet: 2023-08-03, 13:22 »
Hustrun heter Boell Rassmusdotter.
87
« skrivet: 2023-08-01, 13:08 »
Att Erik Brodin i Söderå är fadern är ett bra förslag och hypotes, men att konstatera att så är fallet är en annan sak, enbart för att namnet passar bra. Det behövs någonting mer. I Kyrkoräkenskaperna betalar Maria Pehrsdotter i Bredbyn böter. På raden under utan att det står för vad betalar Anders Gideon i Hädanberg böter. Det kan vara ide att undersöka vad det är för person. Ifall Erik Brodin var gift vid tillfället, så är det enkelt hor och inte enbart lönskaläge och då är det Juridiska något annat, och hans Hustru har möjlighet att begära skilsmässa i Domkapitlet i Härnösand. Föreslår att Tingsrättens dombok undersöks ifall modern stämmer in barnafadern för underhåll. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0032619_00165#?c=&m=&s=&cv=164&xywh=488%2C1106%2C3566%2C2479
88
« skrivet: 2023-07-31, 11:50 »
Det går inte att tvivla att det står någonting annat än fahrbroder. Öva gärna att läsa 1600- och 1700-tals stil istället för att få det till bokstäver som det inte står. Det finns förslagsvis många årgångar av Domböcker som antagligen inte är genomlästa.
89
« skrivet: 2023-07-31, 01:00 »
Ordet halfbroder finns inte als skrivet i Renovationens protokoll.
Det står ...förmählades huruledes Wällärde Person Nicolaus Brebelius, tiilijka medh sina Swågrar Erich Eliasson i Norflerke, Erich Östensson ibidem och Joen Olofsson i Normesunda hafwa af wällbetänckt mode sålt Lars Erichsson 6 Sädeslandh huus och Jordh i Össbyn, som the effter sin fahrbroder Pehr Christoffersson erfft...
1687 ht är Fastebrevet. Uppbuden: första 1684 ht; andra 1684 vt, står bara att Brebelius tillika med sina svågrar sålt till Lars Ersson. Tredje 1685 ht har blivit lite felskrivet, då det står att Lars Ersson deels inlöst av sina svågrar och deels efft. Ordet Brebelius är tappat.
Sedan har Lars Ersson medelst sin Hustru Brita Andersdotter tydligen ärft och fått resterande 6 Seland av Hemmanet.
Klart och tydligt och skrivet som det brukar står i sådana här sammanhang.
Koncept Domboken 1687 ht för Anundsjö Tingslag går inte att kolla, för Arkiv Digital har inte filmat den volymen.
Pehr Christopherssons Hemman i Ödsbyn kommer i hans broders Nils Christophersson i Bredbyn ägo medelst arv och köp; Domboksprotokollen 1673 21/2 p 6 och 1673 15/8 p 16. Han blir ägare till hälften av Hemmanet och andra hälften Anders Persson i Skalmsjö som är släkt med Per Ch:s Hustru Anna Nilsdotter. Det är sedan ägaren Nils Christopherssons barn och arvingar som säljer Hemmanet 1684 31/8 till Lars Ersson.
90
« skrivet: 2023-07-30, 21:47 »
...Amundz styfdotters... Namnet på modern till barnet och eventuellt fadern borde stå i domboken. Det finns några lägersmål i Handbörds Häradsrätts sommarting 1682, men det går inte att avgöra vilken som passar med de uppgifter som står i dopnotisen.
91
« skrivet: 2023-07-30, 19:04 »
Det är stora ord och slutledningar som göres av någon som uppenbarligen inte läser Domböcker och Skattelängder. Domboksprotokollet år 1687 påvisar tydligt att Nicolaus Brebelius är son till Nils christophersson i Bredbyn, med hjälp av Anundsjöboken. Domboksprotokoll slår naturligtvis ut andra uppgifter som står i tryckta böcker. https://app.arkivdigital.se/volume/v423999?image=4140I Länsräkenskaper Norrlands län, som Arkiv Digital har filmat, finns en obruten serie av skattelängder för åren 1631 till 1641, för Ångermanland. Utskrivnings och Roteringslängder finns också tillgängliga på nätet. Både de som betalar skatten, som uppgifter för dem som vissa år har skattefrihet för brand, missväxt och skador eller pension efter krigen står med där. Att någon skulle vara bonde och inte står med där på någondera av sätten kan uteslutas.
92
« skrivet: 2023-07-30, 10:58 »
Ångermanlands Domböcker finns både på Arkiv Digital som Koncept med Arkivbildaren; Ångermanlands Domsaga 1628-1668 Södra Ångermanlands Domsaga 1671-1735 Norra Ångermanlands Domsaga 1669-1735
Dessutom Svea Hovrätts Advokatfiskalens Renoverade Domböcker: och Småprotokoll Gävleborgs län 1635-1679, 1692, 1693, 1699 Västernorrlands län 1680-
Filmningen är pågående....
93
« skrivet: 2023-07-27, 15:27 »
Det krävs specialtillstånd att läsa arkivmaterial i Kristinas Kungliga arkiv. Det var dock inte svårt att få det tillståndet när jag läste några år av Norrköpings mantalslängd. Nej, har inte sett att det finns filmat. Kolla annars gärna för det var några år sedan jag läste volymer i det arkivet.
94
« skrivet: 2023-07-27, 10:29 »
95
« skrivet: 2023-07-27, 09:10 »
Norrköpings stad tillhör Drottning Kristinas underhållsländer och Mantalslängderna för hennes tid finns i hennes kungliga arkiv på Riksarkivet Marieberg.
96
« skrivet: 2023-07-22, 14:26 »
Har tagit del av denna tråd om Släkten Ranius med intresse. Orsaken är att jag försöker hitta ursprunget till mina anor som vistas i Västra Göinge och Norra Skåne. Personerna är Henrik Gabrielsson f 1778 1/6 torpet Gyllenlund under Matteröd, Vankiva sn. Död 1842 18/11 Ballingslöv Stoby sn. Hans fader Gabriel Johansson f 1730-talet Död, gift 1763mtl, Död 1811 23/1 Sandby, Sandby sn. Torpare i Gyllenlund 1764-1781 Vankiva sn. Varken Henrik, Gabriel och Johan är särdeles Skånska namn, så efter att ha sök och undersökt samtliga möjliga Johan:ar i Västra och Östra Göinge utan att hitta någon som passar, så har jag fortsatt med att söka i ett troligare namnmässigt område Södra delen av Småland. Har hittat en familj i Torpa sn Sunnerbo Härad, som varit tillräckligt intressat att undersöka närmare. Det är Brita Henriksdotter Helmeras barn i hennes första äktenskap med Trädgårdsmästaren Johan Jonsson Rungren. f 1706 Död 1742 6/4 Torpa, Torpa sn. Har inte funnit tillräckliga bevis att min Gabriel Johansson är född i denna familjen, men namnskicket fungerar bra och och att han borde kunna bli torpare på ett avstånd ifrån Torpa socken. Brita Helmeras barn Johanna f 1733 6/4, Gabriel f 1736 20/2 och Catharina f 1741 8/2 med Johan Rungren och Nikolaus f 1744 30/1 och Juliana f 1747 4/5 med Anders Ranius f 1722, Död 1786, Dessa barn får antagligen mycket dåligt ryckte i hemsocknen av familjehändelser och det är naturligt att de söker sig bort därifrån när det börjar osa katt. Anders Ranius blir Ryttare i Norra Skånska Kavalleriregementet, Bjäre Kompani N:o 17, Rusthållet Småryd Västra Karup sn. Hans efternamn Ranius duger tydligen inte såsom Ryttare och han står i GMR 1744 som Anders Nilsson Rundgren, Antagen 1743 6/10 22 år och Smålänning. Han bor inte på Rusthållet utan är kvar i Torpa socken. Det jag menar med familjehändelser är att Brita Hellmeras fader Komministern Hendrik Hellmerus i Torpa socken blir suspenderad från tjänsten 1726, för misskötsamhet och att han söp ihop med ett rövareparti. Hans son Jonas Henriksson Helmerus blev ihälpiskad vid Ljungby tingsplats år 1748 för begången stöld och under straffet av 40 par spö. Svågrarna Johan Rundgren och Jonas Helmerus har då också blivit av med tillsammans tre stycken Skattehemman. Har försökt att hitta med bevis för min anknytning till denna familjen med att undersöka var alla barnen tar vägen. Det finns en Johanna Rundgren som gifter sig 1756 18/6 i Helsingborg stad med Färjemannen Bror Danielsson. I mantalslängden 1766 i staden och N:o 143 står svägerskan Juliana, vilket gör att det kan vara rätt Johanna. Har tänkt att hennes broder Nikolaus Ranius kanske lärde sig skomakarehantverket där i staden också, och kanske står såsom född i Helsingborg av den anledningen. I mtl 1759 N:o 137 finns en Lärogosse Nils hos skomakaren Jöns Olsson, och i mtl 1764 N:o 19 finns en Lärodräng Niclas hos skomakaren Olof Jönsson. Det är svårt att veta efternamnet för denna Lärogosse/dräng, men det finns Skråhandlingar för Helsingborgs stad som kanske ger bättre besked om det. Arkivet där Skråhandlingarna finns att läsa, står det i registret vara UUB. Inte säker vad det betyder, men det kan vara Uppsala Universitets bibliotek. Eller vad tror du? https://sok.stadsarkivet.stockholm.se/Bildvisning/Default.aspx?app=skraarkiv-landsort&indexvarde1=Skomakare%c3%a4mbetet#bild72En Juliana är sedermera piga i Tvååker sockens Hf AI:1 1768-1796 Bild 17 Stora Björkäng hos Inspektoren Berndt Hallengren och Botilla Christina Rania. I Dopboken 1769 22/7 står hon som Juliana Ranius. Och i mtl 1768 står hon som Sw Juliana, vilket kan stå för svägerska, och det ordet kan också användas i ett vidare begrepp såsom släkting. Denna uppgift gör att Anders Nilsson Ranius f 1722 skulle kunna vara son till prästen i Holm Nils Rhanius och hans Hustru Catarina Maria Strokirk, fastän en son till dem år 1722 saknas i Holms födelsebok. Har tidigare saknat uppgifter om var Nikolaus Ranius f 1744 30/1, kan ha tagit vägen.
97
« skrivet: 2023-07-21, 18:39 »
98
« skrivet: 2023-07-21, 01:06 »
I Nordöstra Skåne är Ola en vanlig form av Olof, och det är vad som står i födelsenotisen. Det är ingenting som hindrar att namnet Olaus, som är en annan stavning av samma namn används senare i hans levnad. En märklighet är att Linvävare gesällen Bengt Wessman gifter sig 1767 20/4 med Hindrica Elisabeth Luft. Det står i så fall fel på moderns namn i födelsenotisen 1767 22/11.
99
« skrivet: 2023-07-20, 14:06 »
Det är för lång fram i tiden för att finnas tillgängligt på nätet. Arkivet att besöka/kontakta är Krigsarkivet.
100
« skrivet: 2023-07-18, 17:25 »
Domböckerna för Östra Göinge Häradsrätt före år 1671 är förstörda. Göta Hovrätts domar för Kriminalmål får i så fall undersökas och de finns i Vadstena Landsarkiv. Finns ännu inte filmade på Arkiv Digital Undrar om fallet har tagits upp i Osby Hembygdsförenings årsböcker. Kan inte påminna mig ha sätt något om fallet i de böcker jag har läst. Lars-Åke Ljungdahl Ordförande i föreningen har skrivit ut både Adress och Telefonnummer för den som vill kontakta honom. https://www.hembygd.se/osby/page/34387
101
« skrivet: 2023-07-17, 18:27 »
Det finns en Börje döpt 1738 den 25 Mars och son till Håkan Swensson och Elin Olofsdotter i Tomta.
102
« skrivet: 2023-07-15, 11:07 »
Hennes Patronymikon är inte nämnt. Det står,... ankan Sissa uti Troedstorp...
103
« skrivet: 2023-07-13, 17:29 »
Fadern heter Kiersten Eriksson. I Skåne och Göinge är Kirsten ett mansnamn. Inget problem med det.
104
« skrivet: 2023-07-11, 09:05 »
Han återfinns i Smålands Kavalleriregemente Överstelöjtnantens kompani N:o 57. Antagen 1759 31 Mars. Transporterad 1778 11/8 till Nummer 45 och Rusthållet Sjökrok Krisdala sn. Han får avsked i 1794 års Generalmönsterrulla. I GMR står han som smålänning. Det går undersöka om det finns någon rekryteringsrulla för året 1759 i Regementsarkivet och Kalmar Landskontor. Det gör det inte. Han ursprung får sökas i församlingarnas födelseböcker. Sök först i Kristdala och sedan vidare runt om i Småland. Om han kommer tillräckligt nära ifrån borde hans barns faddrar kunna påvisa någonting. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028873_00087#?c=&m=&s=&cv=86&xywh=365%2C621%2C4129%2C3619
105
« skrivet: 2023-07-09, 16:37 »
Namnet börjar på Ing- , och sedan är det svårt att tolka.
Nästa två åren 1655 och 1656 står det Ingemar.
Mantalslängderna används bäst medelst att läsa en följd av år och sedan se förändringar.
Kammararkivets brand har dock gått hårt åt Stockholms/Uppsala län för 1600-talets årgångar.
Det går att också läsa Roterings och utskrivningslängderna, där även patronymikonet kan vara med.
106
« skrivet: 2023-07-09, 10:43 »
Att det står, wid Näs för Lisken ger ingen hänvisning var hon kommer ifrån, eftersom Näs/Adelsnäs är ett Adelnsäteri och hon är tjänstepiga där.
I Lisken Jonsdotters Boupptecknig / FII:7 #93/ står hennes bror Anders Jonsson i Närstad nämnd. Detta ger efter undersökning att de båda är barn till Soldat Jonas Drake och Ingrid Olofsdotter i Rashem, torp under Björstorp. (Hon 1722 6/9 och han 1733 10/7)
När Nils Persson Bergstedt dör på Fattighuset 1809 står det även att första Hustrun kommer ifrån Rashem.
Orsaken till att jag undersökt detta är att Bergstedt andra gången är gift med en syster till min förmoder i Bergs Norrgård.
107
« skrivet: 2023-07-07, 10:48 »
Det står, död på Gall. = Gallärerna. En typ av båtar som fanns vid Stockholm Station och fraktade Soldater till Finska sidan och kriget där.
108
« skrivet: 2023-07-04, 12:31 »
Är han sökt efter i Volontärkompaniregementets Generalmönsterrulla i Karlskrona och Flottans arkiv? Han borde kunna tillhöra ett av dem och där kan då stå var han är född.
109
« skrivet: 2023-07-03, 18:24 »
111
« skrivet: 2023-06-20, 18:14 »
Folkräkningar är inget bra ställe att forska på i detta fallet. För de som bor i Stockholm mellan 1878 till 1926 är det Rotemannen där forskningar behöver bedrivas för att se när personen kommer inflyttande till staden och förhoppningsvis varifrån. Adolf Fredriks rote finns dock inte sökbart där Rotemannen kan sökas på Stockholms Stadsarkivs hemsida. https://sok.stadsarkivet.stockholm.se/content/uploads/2020/08/Rotemansarkivet_digital_klar.pdf
112
« skrivet: 2023-06-20, 10:01 »
113
« skrivet: 2023-06-19, 21:16 »
Det är där Andreas Kindberg står i Husförhörslängden när han får barn och är verksam som behöver uppges i frågeställningen om honom. Hans födelsefamilj har inte det efternamnet utan använder patronymikon och är då av mindre vikt. Han är uppenbarligen boende som Kronobåtsman i Fjärås socken och Esketorp. Namnet i Flottans Generalmönsterrullan har blivit felvänt och skrivet Carl Andersson Kindberg. Det namn som inskrivs först avskrives sedan i följande rulla och felet kvarstår sålunda. Han får avsked 14/7 1860. Hans efternamn Kindberg är alltså ett båtsmansnamn som de som innehar den tjänsten använder och får tilldelade. Namnet är inget efternamn som vanligtvis barnen använder eller brukar om de inte särskilt vill eller behöver ett. Barnen kan använda båtsmansnamnet eftersom det var fritt före namnlagen 1901 5/12 att ta sig ett efternamn (som inte var för nära de adeln innehade, eftersom adelståndet fick infört förordningar emot namnlikhet.) https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0038064_00283#?c=&m=&s=&cv=282&xywh=333%2C841%2C4310%2C2975
114
« skrivet: 2023-06-19, 17:18 »
Fakta om personen är inte tillräcklig. När var han i tjänst och födelseår? Framgår det i kyrkoarkivet om han är Kronobåtsman i Flottan, eller Båtsman i Handelsflottan?
115
« skrivet: 2023-06-19, 11:37 »
Åtvid tillhör till störta delen till Bankekinds Härad. Gränsar söder och väster därom till Kinda härad. Malexander socken ligger bortom Kinda i Ydre Härad vid sjön Sommen.
116
« skrivet: 2023-06-19, 10:56 »
Släktforskarhantverket innebär att kunna använda de Källor som finns tillgängliga samtidigt. Den som är piga i en vigselnotis kan både vara dotter i huset eller tjänstepiga i hushållet. Mantalslängden är ett bra ställe att undersöka vilket.
Botorp är ett underliggande torp till byn Skorrsjö enligt registersök i Husförhörslängder på 1800-talet. En koll av Mantalslängden år 1768 (finns på AD för Arkivbildaren Kalmar läns Landskontor) finns för Skårsiö N:o 2; torp Botorp Per Jonsson I man, I hustru,I dotter. dotter Ingeborg.
Nästa steg är att se om Per Jonsson får några barn i Socknen. Ifall han skulle vara inflyttad till torpet/socknen kan han följas tillbaka i tiden medelst mantalslängden varje år, och sedan undersöka grannsocknarnas födelseböcker om han får barn födda där.
117
« skrivet: 2023-06-18, 22:57 »
Det står den 17 september (döptes) Oluff Månes son i Månehult Jonas Oluffsson. Moderns namn står inte, vilket är vanligt vid den tiden. Enligt Ortnamnsregistret finns inget ortnamn i Åtvids socken: Månehult. Däremot finns ett torp under Gissebo med namnet Månebo. Kan det vara en felskrivning av ortnamnet i dopnotisen månne.
Att Oluf heter Måne kan tyda på att han var Indelt Ryttare eller Soldat. Kan dock inte hitta någon med det namnet i Rullorna. Det är dåligt med Mantalslängder för just året 1699 och något/några år före och efter.
Hur säkert är att det rätt dopnotis 1699 i Åtvids Födelsebok för den sökta Jonas Olofsson?
118
« skrivet: 2023-06-18, 20:03 »
Att han är Förare vid vigseln 1718 tyder på att han är officer vid ett Infanteriregemente. I Krigskollegii militiekontorets avlöningslistor kan du söka på samtliga indelta Infanteriregementen för det året. Det finns även tre, fyra och fem-männingsregementen för den tiden som inte finns med i listan, så de får kollas för sig. Märk att de kan täcka fler landskap än vad namnet antyder. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0065775_00002#?c=&m=&s=&cv=1&xywh=-802%2C273%2C6824%2C4711
120
« skrivet: 2023-06-09, 18:17 »
I Göinge behöver inte första sonens namn ge en klar indikation för vilket namn farfadern har. Det beror på omständigheterna.
De som inflyttar till Göinge är det alltid svårt att veta om de anammat den Göingska namngivningsseden till barnen eller följer den där de kommer ifrån. I Göinge ger de inte gärna namnet efter levande tidigare anförvanter eftersom det ansågs att barnet tog kraften ifrån den gamle de namngivits efter. Det räknandes detsamma i Göinge som att önska livet ur den gamle.
Enligt den Göingska namngivningsseden ger de inte första sonen efter farfar om denne lever det året, utan använder istället namnet efter farfars far.
121
« skrivet: 2023-06-07, 17:00 »
Det är säkert Elin som dör 1746. http://www.ddss.nu/ddss/deathResult?dodID=510141Örkeneds socken kallas även Lönsboda socken eftersom Örkeneds Kyrkby är Lönsboda. I mantalslängden 1659 och jordrevningen 1670 finns en Nils Persson i Bokön, vilket behöver undersökas mer om det kan vara fadern till Elin Nilsdotter. Föreslår att Östra Göinge Häradsrätts Dombok läses ifall Nils Persson i Bokön förekommer där. Den tidigaste Domboken för Östra Göinge börjar år 1671. Tidigare år har brunnit.
122
« skrivet: 2023-05-31, 15:17 »
ÖverTorneå finns med i Härnösands Stifts Herdaminne av Leonard Bygden. I dess register finns ingen Präst med det namnet. Men år 1721 är tiden för stora ofreden då hela Finland var ockuperat av Ryssarna och överheten och Församlingarnas Präster hade flytt över på Svenska rikshalvan. De Präster som hade flytt kunde hjälpa till med till exempel dop i den församling där de bosatte sig förslagsvis. Hittar en Daniel Kihl på Hemsidan för Universitetsstudenter i Finland. Det står på finska, men kan bli förståeligt medelst Google översättning, fastän den inte är bra. https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=3630aÅbo stifts Herdaminne finns filmat på Arkiv Digital.
123
« skrivet: 2023-05-29, 16:05 »
Lommagården är enligt Jordeboken 1749 Krono och alltså ägd av Staten/Kronan.
Ogillar frågan om att någonting är vanligt eller ej. Att något förekommer i ett enskilt fall är gott nog, vanligt eller ej.
En Soldat eller Ryttare behövde inte vara bosatt på roten/rusthållet, fastän en bostad var en bra lockelse för att personen som antogs just fick denna tillgången till bostad.
Att bonden gick ut för eget hemman/rusthåll förekommer.
Om bonden inte fann någon att leja fick rotebonden/rusthållaren själv bli Soldat/Ryttaren gå ut, vilket förekommer rikligt under stora ofreden (1700-1721) då de unga männen att värva/leja tog slut, för att dödsfallen var så hög.
124
« skrivet: 2023-05-28, 22:06 »
Det står framför Truls Persson, Torpare och saltpersjudare (förkortat). Antagligen är det Per Trulsson som gifter sig 1776 16/6 i Loshult, med Sissa Nilsdotter i Stockhultstorp. Per heter Trulsson även vid sonen Björns födelse 1777 9/9. Han blir Ryttare 26/6 1778 för N:o 16 och Rusthållet Abrolla. Skånska Dragonregementet och Östra Göinge Kompani.
125
« skrivet: 2023-05-14, 22:15 »
Det finns både Dombokskoncept i Ångermanlands Domsagas arkiv och Svea Hovrätts Renoverade Domböcker som är de avskrifter som skickades in till Hovrätten för kontroll. Det finns olika år eller samma årgångar bevarade.
För året 1658 finns enbart Renovationerna och de för Ångermanland är inbundna i Gävleborgs läns volym N:o 7. Den volymen har fått Arkivsignum EXIe: 3139.
126
« skrivet: 2023-05-12, 13:23 »
Det står Sanner.
127
« skrivet: 2023-05-09, 12:04 »
Per Persson flyttar till Nätra socken och Bjästa N:o 5:2, 1781-1793. Hustrun Lisa Persdotter är dotter till Kronobåtsmannen Per Nilsson Hall, Ordinarie Båtsman N:o 15, i Nordingrå. Hans Hustru Margeta Hindriksdotter f 1729, Död 1786 1/10, också dotter till en Kronobåtsman, Hindrik Hindriksson Lustig i Nora socken.
128
« skrivet: 2023-05-05, 14:14 »
Södra Åsbo Härads socknar står i Jordeboken för Malmöhuslän mellan 1680 och 1719.
129
« skrivet: 2023-04-24, 15:08 »
Dalregementets Rotebönder var från början(av indelningsverket) befriade från att bygga Soldattorp till Soldaterna, utan de fick endast husrum eller kontant ersättning för sådant. https://sv.wikipedia.org/wiki/Dalregementet
130
« skrivet: 2023-04-22, 13:00 »
Samuel Larsson i Fröåsa, Begrofs 1681 den 18 December. Hans andra hustru som han gifter sig med 1671 den 1 Juni, Kerstin Hemmingsdotter dp 7/2 1644, Död 1706 den 5 Augusti. Hon är dotter till Hemming Swensson i Mjölsefall f 1598 åu Död 1665 Begrofs den 30 April. Om hans alla ättlingar eftersöks blir det ett digert arbete för de är många, som kan antas eftersom de flest som redovisar sin antavla från Kisa socken har honom som förfader.
Efter Östgöta Antavlor, Östgöta Genealogiska förening utgivna antavlor del 2 # 36 N:o 3928 så är Samuels fader Lars Pedersson i Fröåsa f 1581 åu Död 1665 Begrofs den 4 Juni 84 åhr.
Det står i samma arbete att Hemming Samuelsson dör 1715 den 24 Juni, fast utan att skriva Källan för han finns inte i Kisa Dödbok då.
131
« skrivet: 2023-04-16, 19:23 »
Det finns även Riksarkivets ämnessamlingar. Militaria Och Krigsexpeditionen 1714-1840
132
« skrivet: 2023-04-16, 18:34 »
133
« skrivet: 2023-04-14, 09:54 »
Jag är ättling till Snickaren Sven Larsson som bebor Stubbe åren 1653 till 1688 enligt Mantalslängden och står för den tiden i Askeby socken, men att han tjänar vid Ekenäs. Under den tiden finns enbart ett enda Torp med det namnet. Det var därför jag frågade om det fanns annan mer kvalificerad kunskap än så.
På 1700-talet står enligt Mantalslängden torpet Stubbe inte lägre under Ekenäs utan har blivit lagd under Svenneby. Om det inte framkommer annan god kunskap i saken är det nog ett och samma Torp som det finns bara ett av. Att de som står tillsammans enligt Mantalslängden, men under olika gårdar enligt Husförhörslängden kan bero på att de istället arbetar vid de olika gårdarna.
Enligt karta finns dock Lilla Stubbe och Stubbekulla på andra sidan gränsen till Askeby Socken.
134
« skrivet: 2023-04-14, 04:37 »
Att det är tre Torp består det av kunskap på plats. Genom att kolla Mantalslängden och olika kartor så förefaller det inte vara så.
135
« skrivet: 2023-04-13, 13:46 »
År 1831 var självmord en kriminell handling och omständigheterna mer utförligt med vittnesmål kan läsas i Domboken för Häradet som socknen tillhör.
136
« skrivet: 2023-04-13, 04:47 »
Det finns en del Torpsyner som Arkiv Digital har filmat bland Stockholm station Norrlands 4 båtsmanskompani. Förutom det får de historiska kartor undersökas som finns på Lantmäteriet. https://app.arkivdigital.se/volume/v741272b?image=1710
137
« skrivet: 2023-04-12, 17:53 »
Att Bo Ekvalls arbete över Långsele socken har medfört släktforskare problem är ytterligt förståeligt.
Den som inte har använt sig av den viktiga Källan som att läsa Domböckerna för tiden före Kyrkböckernas ministralböcker (som börjar år 1732) kan omöjligtvis presentera en trovärdig släktforskning och sockengenealogi. Bo Ekvall har inte läst Domböckerna för befolkningen boende i Långsele socken som krävs för att det skall bli riktigt.
Uppskattningsvis hälften av uppgifterna har varit felaktiga i de fall mina förfäder redovisats, där jag medelst Domboksläsning har forskat fram hur det förhåller sig.
Att hans arbete nu återigen blivit tillgängligt, gör att alla hans felaktigheter spridas för de som inte själva gör en riktig släktforskning genom att läsa Domböckerna.
138
« skrivet: 2023-04-10, 16:18 »
140
« skrivet: 2023-04-05, 23:41 »
Det var frivilligt att betala vid begravningar, hur mycket och när. Räkenskapsåret räknades från maj månad till nästa maj, så det kan vara svårt att se vilket år det är det betalas. Det betalades även Likstol som sällan skrivs upp, eftersom det är såsom dricks till Prästen personligen.
141
« skrivet: 2023-03-30, 20:19 »
Det står visserligen Sissa Danielsdotter i Födelsebokens faddrar vid Daniels födelse 1802 i Hjortsberga. Men i Bergunda och Bergkvara finns enbart en Hustru Danielsdotter vid denna tid som har förnamnet Lisa. I Generalmönsterullan för Kronobergs Regemente antages 1801 26/3 en Nils Danielsson Skiöld för Norra Sunnerbos Kompani N:o 72 för Transjö roten. Genom att undersöka Lisa Danielsdotter i Bergunda sn kan ses att hon kommer ifrån Kvenneberga socken och där hon även har en broder Nils Danielsson som är född 1779 8/2, såsom bägge barn till Soldaten Daniel Skölberg och Cathrina Johansdotter i Skölstad Soldattorp.
142
« skrivet: 2023-03-29, 13:54 »
143
« skrivet: 2023-03-29, 13:10 »
Källs Nöbbelöv tillhör Onsjö Härad. Arkiv Digital har filmat Domboken för år 1785 hösttinget. AIa:41 paragraf 58. Han har stulit en och en halv skeppa korn. Straffet blir böter eller i brist av botum fängelse i 3 dagar i Onsjö Häradsrätts häkte.
144
« skrivet: 2023-03-29, 11:29 »
Enligt Generalmönsterrullan är det stöld som föranleder avskedandet. Det finns då en anledning att leta i Häradsrättens dombok för att se vilket straff han fick.
145
« skrivet: 2023-03-26, 18:58 »
Flottans Generalmönsterrullor visa på ett ramverk, när Kronobåtamannen antages och avskedas. Märk att Soldatregistrets aktnummer och torpnummer är deras påfund och har ingen betydelse i andra sammanhang än just för Soldatregistret. En Kronobåtsmans tjänst i kronan är att vara uppfordrad till Skeppsholmen i Stockholm (för bl. a. Norrlands kompanierna, och andra kompanier till Karlskrona) på sommar eller årstjänstgöring, med ett eller något års mellanrum. När båtsmannen uppfordras måste inmönstringsrullan läsas till Skeppsholmen och avmönstringsrullan. Vad båtsmannen gör i tjänsten finns det Paratrullor eller avlöningssrullor som visar. Blir han kommenderad till båtar finns Skeppsmönsterrullor och Loggböcker. Tidigare fick kronobåtsmännen marschera och slita på sina skor med att gå till Stockholm, men från ca 1850 fick de åka hjulångare. Innan isen gick upp eller lade sig fick de dock återigen marschera. Det finns i Flottans arkiv Kommendatens ordrar om färden, men det går lika bra att hitta ångbåtens namn och åkdatum i Härnösandsposten. Arkiv Digital har filmat: Rullor Flottan 1635-1915, serie XIIIc: N:o 361 in och avmönstring 1869-1878. 362, 365, 367, 369 m fl Avskedas Båtsmannen emellan Generalmönsterrullstillfällen skriver han och rotemännen en skrivelse om orsaken till Flottan om det, som behandlas av Stationsbefälhavaren. Olof Israelssons Båtsmanskontrakt finns här. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0014571_00244#?c=&m=&s=&cv=243&xywh=301%2C467%2C2990%2C2522
148
« skrivet: 2023-03-22, 23:14 »
Före år 1863 skall Skattehemman uppbjudas tre gånger vid olika Tingstillfällen utan invändningar från släktingars bördsrätt / i Städer grannars naborätt vid köp utom börd, innan Fastebrevet kan utfärdas. Från 1701 skrivs uppbuden i de Renoverade Småprotokollen och i Häradsrätten börjar de skrivas till Småprotokoll vid olika år som kan läsas på NAD. I början av 1700-talet skrivs uppbuden dubbelt i vanliga Domboken och i Småprotokollen.
Vid olika tidsperioder skrivs Fastebrevet i Domboken eller i Småprotokollen.
Vid olika tidsperioder redovisas ordalydelsen i köpebrevet eller det skrivs enbart köpebrevsdatumet.
150
« skrivet: 2023-03-19, 09:31 »
Är Domboken och stämningslistan undersökt ifall modern stämt in någon man för barnets underhåll?
151
« skrivet: 2023-03-16, 08:29 »
Biärstad
152
« skrivet: 2023-03-15, 18:41 »
Mannen Vrsinnig. En anledning till skattebefrielse förvisso.
154
« skrivet: 2023-03-13, 14:04 »
158
« skrivet: 2023-03-10, 19:17 »
Det står ju Andreas Eliae, vilket är Latiniserat av Anders Eliesson. Helje är ett annan namn som inte är samma eller ska sammanblandas med namnet Elias.
159
« skrivet: 2023-03-10, 08:31 »
Ja, det är så jag tolkar saken.
160
« skrivet: 2023-03-09, 14:51 »
Osby finns med på DDSS. Demografisk Databas Södra Sverige http://www.ddss.nu
161
« skrivet: 2023-03-09, 09:07 »
Det som går att forska fram hur gammal Hövidsmannen Gulik Larsson i Sundby Boteå Socken är följande. I en inskickad inlaga till Kammararkivet på Riksarkivet, 1655 den 27 November uppges att Gulik Larsson har för hög ålder och för sjukligt tillstånd så han kan inte resa till Stockholm. Han uppges vara vid pass Åttiosju år ålder. Det ger en uträknad födelseår på 1568. I Domboken 1686 18/3 fol 537 p 6 Boteå Tingslag; Där uppger Gulik Larssons son Kaptenen Jon Guliksson Swan att fadern dog år 1667. Det betyder efter dessa uppgifter att han blev 99 år gammal när han dog.
Vem Gulik Larssons hustru är har inte tidigare framkommit vid det som skrivits och forskats på honom. När Evert Hindrikssons i Holm Änka Märta Månsdotter skriver en klagoskrift till Svea Hovrätt år 1628 angående hennes menade orätt som Evert Hindrikssons arvingar Mäster Hindrich och Gulik Larsson gjort. Det ger en tydlig vink i vilken familj Gulik Larssons Hustru kan sökas.
I en avskrift finns ett Domboksprotokoll 1637 den 17 Juni Boteå Tingslag. I den står att Hindrichus Zynthius Pastor i Alffsta löser ut Evert Hindrikssons döttrars arvejord i Holm. En ena är Her Johan Kyrkoherde i Säbrå som i en skrivelse 14/7 1630 att han med sin Hustrus Ja och samtycke. Så och med sin Syster barns Ja och samtycke, som är Her Sander efterlåtne Barn. Arv efter deras Morfader Evert Hindersson år 1624 som är 8 Seland. Sedan blir Matts Jacobssons i Wangstad på Härnö döttrar Dordi Mattsdotter och Elisabet Mattsdotter arv efter Evert Hindriksson Holm, 8 Seland utlöst. Matts Jacobssons son Jacob Mattsson i Wangstad har alltså en annan moder än sina halvsystrar. Sist blir Gulik Larsson i Sundby och hans Salig Svåger Peder Tybelius utlösta som också är 8 Seland.
Här kan nämnas det som står i Johan Nordlanders alster (Häfte 17 (IV:3) om Underlagman Evert Hindersson på Holms gård. På sidan 91 står om Everts tre döttrar. Brita Evertsdotter blev gift med Herr Jöns i Tibble i Uppland. Sara Evertsdotter gift med Matts Jacobsson i Wangstad. Elisabet Evertsdotter gift med Herr Peder i Säbrå.
I Tibble socken kan hittas i Landskapshandlingarna en Kyrkoherde Jon Nicolai i Tibble (1594, 1596, 1597) och därefter Ericus Petri Helsing. Det är inte långsökt att anta att Brita Evertsdotter gifte om sig med nästa Kyrkoherde. Ericus Helsings dotter Malin gifter sig med Komministern Erik Andrae Munck 1642-1644 i Boteå enligt Herdaminnet. Här kommer namnet Helsing in som används av några av Gulik Larssons efterkommande.
I Personhistorisktidskrift 1988:1-2, Svenska studenter i Roskock 1419-1828 av Christian Callmer. N:o 698 Petrus Jonae Tiibelius Stud: Upsala 1610 19/6. Helmstedt 1613 29/12, Rostock 1614 maj, Wittenberg 1619 24/1.
Gulik Larsson i Sundby är alltså Mågsmåg till Evert Hindersson i Holm, och Hustrun heter Sigrid Joensdotter (hennes förnamn återfinns i Dombok 1629 11/11 Boteå Gield.) I Landskapshandlingarna 1607:11 Norrland sid 157: Sigridt Joensdotter Salig Erich Hendersson fordom Landzshriffuers vthi Ångermanland Effterlefuersha. Hon får använda sin Moderbroders Samson Efwertsssons sigill när hon kvitterar ut sin förre man avlöning.
162
« skrivet: 2023-03-05, 23:40 »
163
« skrivet: 2023-03-04, 11:20 »
Kierstin; Erik Erssons och hans Hustrus Son/står son men borde förstås stå dotter/ i Nästwattnet, födder den 10 och Christnades den 11 Aug.
Denna Kierstin Ersdotter gifter sig sedan 1777 31/3 med Styrmannen Hindric Andersson Lindberg frå Fiskja. Eftersom det finns två Erik Eriksson i byn, så är Kierstins fader nämnd den äldre. Modern heter Lisa Olofsdotter.
164
« skrivet: 2023-02-27, 20:28 »
Det är flera som ger pengar för hyra av Kronan, vilket betyder giftermålet.
165
« skrivet: 2023-02-27, 17:13 »
Barnet heter Hans.
166
« skrivet: 2023-02-27, 11:23 »
Att det nämnds en broder Anders Rundbom i bouppteckningen är en hjälp till att söka efter var de två är födda. Det finns en Ryttare Anders Runbom i Majorens Kompani N:o 13. Rusthållet ligger i Kimstad socken och Runstorp. Eftersom han antages 1726 12/11 så finns han med i Generalmönsterrullan år 1739, där det står i vilken socken Ryttarna är född. Anders Runbom är född i Småland och Rydaholms socken. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028263_00117#?c=&m=&s=&cv=116&xywh=476%2C761%2C1796%2C1556
167
« skrivet: 2023-02-26, 18:35 »
Enligt Generalmönsterrullan tillhör han Östergötlands Kavalleriregemente, Majorens Kompani N:o 23, Antogs 1739, Rusthållet är Lunnebjörke. När han antogs står det i Rullan att han är Smålänning, men i Rullorna framåt i tiden att han är Östgöte. Vigselnotisens Kimstad kanske betyder att han kom inflyttad från socknen Kimstad som ligger nära. Fast att det står "på" ger en indikation att det är en större gård eller Säteri som heter Kimstad. Han dör på Rusthållet 1769 19 April. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028263_00120#?c=&m=&s=&cv=119&xywh=482%2C1280%2C2806%2C2459
168
« skrivet: 2023-02-22, 21:53 »
Prästens Kyrkliga ärenden behandlas av Stiftets Domkapitlet och andra ärenden som Prästen/hans familjemedlemmar varit inblandad i kan letas och läsas i Häradsrättens arkiv/Domboken. Det finns också andra centrala Kollegium såsom Stads-, Kammar-Kollegium och Riksregistraturet, men då ska det vara en särskild anledning.
Bouppteckningar finns i Häradsrättens arkiv, förutom om det blivit en träta att det varit anledning att den följt med som en inneliggande handling till en Juridisk instans.
169
« skrivet: 2023-02-22, 17:25 »
Den som ställer frågan bör uppge vilket Kompani Båtsmannen tillhörde.
På Krigsarkivet finns en rad men permar som redovisar samtliga Fartyg som Flottan har haft med hänvisning om och var Skeppsmönsterrullor kan hittas i Arkivet. Där kan ses om det funnits en båt som passar ihop med namnet. Permarna är inte filmade vad jag vet.
171
« skrivet: 2023-02-13, 12:34 »
Simpbyle är ett torp som ligger i Frötuna socken och ligger idag inom Norrtälje stad och heter Gransäter.
172
« skrivet: 2023-02-12, 15:31 »
Stoby Prästgård brann år 1778 och då också alla Kyrkböcker i Stoby och Norra Sandby. Var uppgifterna i HyHeritage kommer ifrån får de som skrivit uppgifterna göra, för någon födelsenotis i Stoby finns inte. Om de har döpt barnet i grannsocknarna Vankiva, Ignaberga eller Norra Åkarp går fort att kolla. På DDSS går att ses att Dopvittnena stämmer med ett barn till Elias född 1798. http://www.ddss.nu/ddss/birthResult?foddID=40067Modern Christina Larsdotter är där född 1758.
173
« skrivet: 2023-02-09, 22:33 »
Stämningslistan kan vara att föredra ifall parterna förliks innan Tingsförhandlingarna. Finns ingen egen serie i arkivet så kan de ha hamnat bland inneliggande handlingar FIa: serien, där också saköreslängden kan ha hamnat.
I min läsning på 1700-talet i grannhäraden Östra och Västra Göinge förekommer ofta lägersmål med barn under bältet.
174
« skrivet: 2023-02-09, 22:14 »
Ella, Helena och Lena är olika namnformer för samma namn, så det är inga problem.
175
« skrivet: 2023-02-09, 17:44 »
Namnet Sjul har används bland både Samer/Lappar och Bondebefolkningen i Ångermanland. Det betyder på intet sätt på grund av namnet att det skulle finnas något släktskap generellt emellan dessa två olika folkgrupper. Bönderna på Hemsön är samma typ av bönder som i övriga Ångermanland. De skrönor som förekommer i släktforskarkretsar att Hemsöbönderna skulle vara någonting annat än vanliga bönder är enbart dumheter.
177
« skrivet: 2023-02-05, 00:36 »
Ola Carlfelt antages 1774 18/8 vid Bjäre Kompani N:o 58 och Norra Skånska Kavalleriregementet. Det stå i rullan att han är född i Skåne, vilket utesluter att behöva leta i Halland och Småland vilket han också kunde ha gjort. Det går att undersöka i Regementsarkivet och Kristianstad Landskontor ifall det finns någon Rekryteringsrulla, där det kan stå bättre vilken socken han är född i. Det är en fördel om det i Förlövs Kyrkböcker står vilket Patronymikon han hade för det finns i annat fall många Olof:ar att undersöka i Skånes alla socknar det årsspannet han kan vara född. Börja och sök i socknarna i närheten eftersom de brukar kunna komma ifrån trakten, och sedan vidare. Har han släktingar på tillräckligt nära håll kan de vara med som fadder till hans barn, vilket i så fall är en indikation om var han är född. Den som forskar på Militärer behöver förkovra sig i Sveriges historia och dess olika Krig. I Generalmönsterrullan år 1791 står att han dog under 1790 års fälttåg, vilket är Gustaf III:s ryska krig 1788-1790. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028924_00284#?c=&m=&s=&cv=283&xywh=406%2C734%2C3212%2C2815
180
« skrivet: 2023-01-30, 20:20 »
181
« skrivet: 2023-01-30, 16:35 »
Fast det står wbbadotter = ubbadotter
Enligt Herdaminnet: Norra Sandsjö, Kyrkoherde 1626-1668 Christopherus Petri gift med Anna Thorsdotter
På nästa sida finns en Trulsdotter, där T:et ser ut på annat sätt. Och två sidor fram Wlfsson = Ulfsson
182
« skrivet: 2023-01-29, 18:15 »
183
« skrivet: 2023-01-26, 17:52 »
Håkan Skogsjö har skrivit Sockengenealogier för en rad av Ålands församlingar i bokform. Kumlinge och Fogdö Socknar ingår i den serien. Det är bara att försöka att få tillgång till böckerna på något sätt. Han använder alla tillgängliga Arkivkällor så de innehåller mycken information med både fakta och bilder.
184
« skrivet: 2023-01-24, 19:24 »
I Östergötland finns två regementen inom Indelningsverket. De som tillhör Första Livgrenadjärregementet, som är ett Infanteriregemente är Soldater. De som tillhör Andra Livgrenadjärregementet, som är ett Kavalleriregemente är Ryttare. Livgrenadjär var en särskild typ av militär inom hela Armen och både de som var Soldater och Ryttare kan kallas Livgrenadjär. Men i forskningen behövs att skiljas på de två typerna för att hitta rätt i Generalmönsterrullor och andra rullor. https://sv.wikipedia.org/wiki/Livgrenadj%C3%A4rSven Andersson Drake, är en extra utskriven Ryttare, och tillhör Andra Livgrenadjärregementet. Efter Krigen mot Ryssland 1808 och därefter följande år till 1814, behövs de extra Soldaterna och Ryttarna i Regementen inte längre och får avsked. Ifall Sven Drake fortsätter vid Andra Livgrenadjärregementet, Vifolkakompani N:o 87 så har förnamnet i GMR blivit fel och det skrivits Johan. Husförhörslängden ger indikation att det förhåller sig på det viset. Han avskedas i Generalmönstringen 1827 på grund av det som står i attesten. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028284_00524#?c=&m=&s=&cv=523&xywh=2346%2C338%2C2397%2C2076Det finns fler längder att söka efter honom i Östergötlands Landskontor, som inte är filmade och får läsas på Vadstena Landskontor.
186
« skrivet: 2023-01-24, 00:09 »
Vulnus sclopetarium = traumatisk sårskada medelst skott, Peritonitis ac. = akut bukhinneinflammation, Septicaemia = blodförgiftning.
187
« skrivet: 2023-01-22, 14:53 »
Den som skrivit i Dödnotisen har fått uppgifterna ifrån en uppgiftslämnare, såsom denne minns eller missminner sig detaljer. Sedan behöver forskningen göras efter gängse och traditionell sätt. Med det menas skriva upp familjens barns Faddrar och vad som står i vigselboken. I Dödnotisen står att vigseln skedde år 1808 och att det föddes 8 st barn. I vigselnotisen 1808 står att Anna Hagström kommer ifrån Solvik. I Hf kan hon hittas och bor med sina föräldrar. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0015285_00093#?c=&m=&s=&cv=92&xywh=698%2C314%2C4330%2C2975
188
« skrivet: 2023-01-20, 16:56 »
Köp av Hemman 1825 till 1847 finns att läsas ibland Tingsrättens Småprotokoll. Ifall de som ägde stället också bodde där kan Husförhörslängden visa vem som bodde där under den tidsperioden.
189
« skrivet: 2023-01-19, 12:40 »
Wästerhus
190
« skrivet: 2023-01-17, 20:02 »
191
« skrivet: 2023-01-15, 21:26 »
I Östra och Västra Göinge i Norra Skåne har jag erfarenhet att kvinnan i lägersmål även i vissa fall blir instämd till Tinget med barnet under bälte. Det var samlagstillfället som bötfäldes och inte att ett barn föddes. Hur det förhåller sig med det i Onsjö/ Harjager/ Rönneberga Härader får forskaren undersöka.
192
« skrivet: 2023-01-15, 17:28 »
H Segredt Erich brotfälling. Brottfälling = har fallande sot = Epilepsi
193
« skrivet: 2023-01-15, 15:04 »
Det ändrades före ditt inlägg. Såg dit inlägg först efter min ändring. Tidpunkten kan dock ses som hårfin, och det som skrives medans ändringen görs syns inte förrän det är klart. Annat än att det meddelas att någon annan har skrivit med röd text, som det också gjordes denna gång.
194
« skrivet: 2023-01-15, 14:02 »
Kopiera inte ett inlägg som snabbt blev ändrat och är inaktuellt, Tack.
195
« skrivet: 2023-01-15, 13:01 »
Det som ser ut som Söderåkere i Rekryteringsrullan. Är det som ser ut som k:et, slängen från gl(gammal) på raden ovanför. Det står Södermöre ändå men slängen över ö:et är inte med.
Mantalslängden för året 1772 är skriven i November 1771. Eftersom han antages till Kronobåtsman 23 Jan 1772 bör han kunna finnas med i Avkortningslängden för året 1772, eftersom militärer i tjänst var befriade från mtl, där det står att en Dräng eller Son som blir Båtsman.
Att det inte hittas någon Håkan som passar i födelseböckerna kan bero på: Födelsenotisen blev inte inskriven i födelseboken. Han Patronymikon har blivit fel. Hans föräldrar flyttar in i Häradet i hans barnaår.
196
« skrivet: 2023-01-14, 19:50 »
Nästa steg är att läsa födelseböckerna i samtliga Församlingar som ingår i Södra Möre Härad. Flottans rullor brukar inte vara så noggrann när det gäller åldersuppgifter. De brukar vara bättre med att uppge rätt Patronymikon, men kan förstås förekomma.
197
« skrivet: 2023-01-14, 15:43 »
Var står det att han skulle vara född i Kranklösa? Är han född i närheten och har släktingar bör de finnas bland hans barns faddrar. Bult är båtsmansnamnet och båtsmannen på Roten nummer 77.
198
« skrivet: 2023-01-14, 15:24 »
Ett Båtsmansregister används bäst för att hitta Båtsmannen i Flottans Generalmönsterrullor och andra Rullor i Flottans arkiv. En antagen Kronobåtsman kan komma var som helst ifrån det dåvarande Riket, fast det brukar kunna vara ifrån trakten. Att i GMR få en mer begränsad område är då en fördel. Håkan Zakrisson Berghult antages 1772 23/1 vid Södra Möre första dels Kompani Nummer 78. Han är då 19 år och född i Södra Möre. /Det betyder någon av Socknarna som ingår i Södra Möres Härad./ Att rikta in sig på fäder med en viss yrkesgrupp är missriktat eftersom antagna Båtsmän togs ifrån vilken grupp i samhället som helst. Båtsmansnamnet ingick i tjänsten så det ger vanligtvis ingen vägledning. Generalmantalsrullan 1750-1780 finns filmad på Arkiv Digital. https://app.arkivdigital.se/volume/v701222a?image=604
199
« skrivet: 2023-01-08, 20:13 »
Det går inte att anamma en Födelsenotis bara för att namnen stämmer. Det ska stämma med annat också, såsom vad som står i vigselboken, följa Mantalslängden tillbaka i tiden ifall han övertar sin fader på stället, barnens fadderanalys.
Den visade bilden är för en Pär där fadern heter Päl Pärsson.
Däremot den föregående dopnotisen är för Johan Anderssons barn i Bistad med namnet Pähr. Om det är rätt person får en vidare Forskning som nämns ovan påvisa.
200
« skrivet: 2023-01-08, 14:50 »
Det behövs inte att att uppge alla namnvarianter en person haft i olika Källor. På 1700-talet hade ingen något i detalj stavat namn som vi i nutiden är så maniskt fixerade vid. Den som skrev hade fullständig frihet att stava efter eget skön.
Soldatnamn kan både vara bundet till vad Roten använde för namn och vad personen blev tilldelade av militären. Det viktiga var att namnet fungerade i sitt sammanhang och hur Kompanichefen ville ha det. Svar Ja, en soldat kan byta soldatnamn flera gånger.
Har ett exempel att en Ryttare som har Ryttarnamnet Unge. I sista Generalmönsterrullan byter han namn till Urgammal, så namnbytet kan även vara på skoj.
202
« skrivet: 2023-01-07, 11:25 »
De olika stavningarna på Per har ingen som helst betydelse. Personer på 1700-talet har ingen fixerad stavning på sina namn, utan det beror på hur skrivaren skrev.
Det kan konstateras att Per Boman är född i Östergötland enligt Generalmönsterrullan. En antagen Soldat på den tiden kan vara född var som helst i det dåvarande Riket och den uppgiften begränsar sökområdet betydligt.
Det kan undersökas i Regementsarkivet och Landskontoret om det finns någon Rekryteringsrulla där det kan stå bättre var han är född.
Ifall han är född i trakten av Tjärstad där han är Soldat kan hans barns faddrar undersökas ifall de är släktingar. Många av Soldaterna brukar kunna komma ifrån grannsocknarna, fast annars får födelseböckerna i hela Östergötland undersökas efter hans födelsenotis. Sonens namn ger en indikation om att Pers fader kan heta Anders.
Marianne Olsson har gjort ett Register till de som är skrivna i Bouppteckningernas ingresser för Häraderna i Östergötland och då framkommer förmyndare och bakarv. Det registret finns bland annat på Landsarkivet i Vadstena och GF:s lokal i Sundbyberg.
204
« skrivet: 2022-12-30, 20:18 »
205
« skrivet: 2022-12-30, 13:27 »
Det förefaller vara torp eller backstugor som ligger på byars ägor. Börja med att i Hf eller mantalslängden se vilka byar stället ligger under och även andra underliggande i byn för orientering. Sök sedan i Lantmäteriets historiska olika kartor där byn finns med.
207
« skrivet: 2022-12-29, 16:11 »
Den som släktforskar behöver hålla reda på vilka namn som är olika stavningar av samma namn och vilka som inte är det. Felskrivningar av namn kan alltid förekomma. Det är den som för pennan som avgör hur namnet stavas. Någon fixerad stavningsform hade inte alls personer på 1700-talet. Jöns och Jon/Jonas/Joen är inte samma namn.
208
« skrivet: 2022-12-29, 13:43 »
Hemman i Ångermanland blev numrerade och kan läsas i Specialjordeboken 1708. Tidigare gjorda numreringar i redovisningar är att bönderna är följda tillbaka i tiden medelst skattelängder. För året 1635 finns tiondelängd i Länsräkenskaperna och det går att läsa om det finns någon Hans. Arkiv Digital har filmat dem.
209
« skrivet: 2022-12-29, 12:32 »
Barn som är född utom äktenskapet efter år 1917 får enligt den lag som tillkom då en Barnavårdsman. Denne ska leta rätt på fadern för barnets underhåll. Det är i Kommunarkivet som uppgifter om det kan letas.
210
« skrivet: 2022-12-27, 22:19 »
Kompletering S(wen)T(ienare) = ryttare, tiänt i 8 åhr, har huggit sig i knät oferdig, begerer afskedh istället Johan persson verfd.
211
« skrivet: 2022-12-23, 16:58 »
Det står ... och nämdes Fadren är dräng Swen Bengtsson därstades.
212
« skrivet: 2022-12-22, 18:43 »
I vigselboken för Kättilstad 1763 står Carl Ragvaldsson i Walla och Helena Olofsdotter ibidem, vilket är samma namn. De flyttar senare från Walla och i Födelseboken för hans broder Jöns Ragvaldssons barn 1768 30/12 står Hustru Lena Olofsdotter i Dahl. Var och i vilken socken byn Dahl ligger är för mig obekant.
På NAD (NATIONELL ARKIVDATABAS) står vilka volymer som finns i Församlingarnas Kyrkoarkiv. År 1765 finns alltså ingen Hf - längd. Mantalslängden kan användas istället. I Östergötland får Länets Landskontor exemplar av mtl användas eftersom Kammarkollegiets förstörts av branden på Riddarholmen flera av åren.
214
« skrivet: 2022-12-10, 22:46 »
Inneliggande handlingar till en rad av Rikets Centrala Kollegier som finns Arkiverade på Riksarkivet Marieberg, har borttagits ifrån sitt sammanhang och placerats i Arkivbildaren Biografica.
Under stora nordiska kriget fick Riket dåliga finanser och kunde inte betala ut avlöningen till bland annat Armens Officerare. Den här inlagan är Hustrun till en militär som vill få ut mannens innestående lön.
Staten säljer ut Kronohemman som nyligen indragits vid Reduktionen till Bönders skatteköp. Betalningen för Hemmanen kunde sedan användas till betalande ut lönen i sådana här fall.
Fallet kan följas i Kammararkivets olika underavdelningar.
215
« skrivet: 2022-12-10, 16:40 »
Det går att på AD ändra Bildinställningen om bläcket har bleknat så att läsningen blir något bättre. Jag läser faderns namn till Olof Davi(d)sson. Det finns på andra ställen i boken en med det namnet i Imnäs. Om det är han får uppgifter som står på andra ställen om Sigrid svara på, såsom till exempel faddrarna till hennes barn och annat.
216
« skrivet: 2022-12-10, 15:49 »
När den person som skriver notisen i Dödboken inte vet vad de dog av skrivs helt sonika okänd sjukdom.
218
« skrivet: 2022-12-04, 17:02 »
Ancestry tillhandahåller GenLines tidigare Kyrkboksbilder från mormonfilmningen som medelst teknik blivit förbättrade på gratissidan riksarkivet.se Det finns ingen som helst anledning att använda Ancestrys dassiga bilder, och det kan snarast betraktas som bondfångeri. Det behövs dessutom i släktforskningen en riktig Källhänvisning enligt vad som framkommer på NAD, Nationell ArkivDatabas. Arkivbildare + underrubrik + volymbeteckning. https://sok.riksarkivet.se/nadNuptiae = Latin för giftermål Denatus = Latin för avliden Renatus = återfödd, det vill säga dopet inom kyrkan Hustruns namn ser ut som Kerstin Pärsdotter. Eftersom det inte uppges en korrekt Källhänvisning blir inte tolkningen bättre än så.
219
« skrivet: 2022-11-24, 19:42 »
Kronobåtsmän måste sökas i Flottans Generalmönsterrullor eftersom de kan vara födda var som helst i riket. Carl Fredriksson Rist antages 1742, dåvarande ålder 21 år, vid Bohusläns andra Kompani Nummer 125 och är född i Skiöfde. Får avsked 1763 den 2 April. Arkiv Digital har filmat den generalmönsterrullan. https://app.arkivdigital.se/volume/v825764?image=3990
220
« skrivet: 2022-11-21, 23:04 »
När Församlings kyrkböcker förstörs i bränd så är det de fattigaste i socknen som forskningen på blir svårast. Då särskilt de som inte ens har egen bostad eller är för fattiga för att betala mantalspenning. Kommunionslängden som ändå finns i behåll 1768 till 1802, med beteckningen DII:1a och 1b är en viktig källa. Jag har Samuel Christiansson Lindbom f 1754 30/6 som förfader medelst dottern Brita i hans första äktenskap med Anna Persdotter. Har inte tidigare gjort några insatser för att undersöka hans andra Hustrus ursprung. Har även tappat spåret om vad som hände de två barnen Anna Greta och Petrus. Nils Nordström och h Kjerstin i Åmynnet, kan vara morfar till Cajsa Ersdotter, och deras dotter Lisa gifter sig med Erik Jonsson. De är inte nämnda i Nätraboken vad jag kan se. Erik Jonsson kan hittas i Mantalslängden från 1778 till 1783. Han står som gift dräng i Åmynnet och Strängön. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0033284_00114#?c=&m=&s=&cv=113&xywh=2828%2C1025%2C2922%2C2234https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0033262_00207#?c=&m=&s=&cv=206&xywh=-88%2C2119%2C3507%2C2681 Namnet Härling är ett Båtsmansnamn som den som antogs till Roten Nummer 32 Ordinarie fick. Mickael Larsson Härling är Samuels farfar och den som fortsätter på samma Nummer är Samuels far Christian Mickelsson Härling, därav samma Båtsmansnamn. Många av Mikaels ättlingar blev Kronobåtsmän. Mikael Larsson är en av de som under stora ofreden flydde undan ryssen till rikets västra del, och han är född i Lochteå socken Maringais by i Österbotten.
221
« skrivet: 2022-11-17, 03:19 »
Namnet Igelberg är ett namn i tjänsten som de som innehar tjänsten på Fördubblingen Nummer 99 i Norra Roslags Kompani får sig tilldelat. Namnet Igelberg har Roten för den tjänsten redan i Generalmönsterrullan år 1740.
223
« skrivet: 2022-10-27, 16:55 »
3,4 och 5 männings Regementerna avvecklades efter stora nordiska kriget (1700-1721). Några av Regementens Soldater fortsatte i nya ombildade Regementen och andra Soldater avskedades och fick ta värvning, antagas i indelta eller andra Regementen eller övergick till andra verksamheter. Sätt att se vad som hände en enskild Soldat är att läsa mantalslängden varje år och församlingens kyrkböcker. Sedan om det finns historik för männingsregementet. https://archive.org/details/namnlistoroverof00leij/page/n5/mode/2up
224
« skrivet: 2022-10-22, 13:57 »
Det första som behöver undersökas om var en Ryttare kommer ifrån är att läsa Regementets Generalmönsterrulla. Han tillhör Bohusläns Dragonregemente, Majorens Kompani Nummer 15 och där står att han är född i Bohuslän. I Husförhörslängden AI:2 fol 37 står att han är född 1714 den 2 April. Därefter får alla församlingar i Bohuslän undersökas om det föds en Nils det året och datum. Har Nils Stahlbom någon släkting som bor tillräckligt nära så bör denne stå fadder till hans barn, så faddrarna behöver undersökas av den anledningen.
225
« skrivet: 2022-10-20, 21:11 »
I Mantalslängden framgår det om en person är en Soldat eftersom tjänstgörande Soldater är skattebefriade.
226
« skrivet: 2022-10-20, 20:31 »
227
« skrivet: 2022-10-18, 01:27 »
229
« skrivet: 2022-10-16, 12:33 »
För Kronobåtsmännen måste forskningen ske i Flottans Generalmönsterrullor. För att hitta honom där behövs uppgift om vilken Rote han tjänstgjorde. I Mantalslängden framgår det var han stå skriven under de år han är i tjänst.
Det är fakta som måste till i frågeställningen.
230
« skrivet: 2022-10-15, 18:20 »
...nu anslagen till Krigz Accademin. Det har ingenting med Soldaten att göra. Det är nog till vad Roteböndernas årliga ränta används och hamnar när de inte har en Soldat att rusta.
232
« skrivet: 2022-10-14, 22:31 »
Västra Göinge Häradsrätts dombok, som Vittsjö socken tillhör, före år 1683 har brunnit, så att domboksprotokollen som är så viktiga för att komma längre tillbaka i tiden än vad kyrkböckerna ger finns inte. Förutom de Sköttebrev som finns avskrivna i Biakterna till Jordrevningen 1671 så är forskningen till början av 1600-talet svår. Hjortholm är Frälsejord enligt Jordrevningen 1671, så det finns inga Protokoll om den byn där.
Om Tue Persson f 1651 i Hjortholm skulle vara född i Hasslaröd i Osby, som står i Geni, måste det finnas en skriftlig samtida Källa som påvisar detta, för det finns födelsebok för Osby från år 1647 och han förekommer inte där (DDSS är ett snabbt sätt att kolla). Sedan står det i Dödboken för Pehr Thuesson i Hasslaröd 1687 2/7, Filia unica superstes, vilket betyder blott en dotter överlevande. Den dottern heter Truen Persdotter och dog 1729 20/1 i Osby socken.
Betrakta uppgifterna om det är genom dessa personer som leder till 1200-talet som dumheter.
233
« skrivet: 2022-10-13, 12:08 »
Före ID-kortens tid behövde den som arbetade på annan ort ett arbetsbet(yg) från hemorten för visa vem han var.
234
« skrivet: 2022-10-11, 11:03 »
Epiphania = trettondag jul, IV är 4:de dagen därefter.
235
« skrivet: 2022-10-10, 17:25 »
Orkesta socken där han dör tillhör Seminghundra Härad. Det är där Bouppteckningen kan sökas. https://sok.riksarkivet.se/?postid=Arkis+6228b504-0fb9-4b1b-a921-9d7e9e374af4&tab=post&flik=1&s=BalderFler volymer är filmade på Arkiv Digital. Det kan finnas skrivna register på vilka Bou som har skickats in. För Seminghundra Härad 1769- 1884 är den filmad hos Arkiv Digital. Annars är det bara att bläddra i den volymen som består av de åren han dog. Det förekommer också att delar av Socknarna har en Skate som ingår i ett annat Härad än övriga Socknen. Det brukar framgå av Mantalslängden och Jordeboken om den byn han dog i tillhör en sådan Skate.
236
« skrivet: 2022-10-07, 12:51 »
Häradsrätterna skickade även Renoverade Domböcker till Svea Hovrätts Advokatfiskal. Arkiv Digital har filmat Gävleborgs läns volym 27, där Västerbotten också är inbundet, och har fått Arkivbeteckningen EXIe: 3162. Det sökta Protokollet finns i Luleå Tingslag 1679 den 27 och 28 Augusti. Bild 9740 sida 956.
237
« skrivet: 2022-10-01, 20:53 »
Han bor i Tegelsätra. Vilken är anknytningen till honom?
238
« skrivet: 2022-09-28, 11:53 »
Det är bara till att leta. Ibland kan Jordeboken ge upplysning till vad Årliga räntan används till, vilken här hjälpe till vid sökandet till svaret.
240
« skrivet: 2022-09-27, 23:58 »
Enligt Sockenhistoriken brann Prästgården 1888, då Dödboken för åren 1819 till 1861 förstördes.
241
« skrivet: 2022-09-26, 15:21 »
242
« skrivet: 2022-09-24, 20:49 »
Nog för att det förekommer att sonen till Kronobåtsmannen efterträder tjänsten på Roten, men det måste i så fall medelst forskning konstateras, för Båtsmän med samma Båtsmansnamn är oftast inte släkt. Båtsmansnamnet tillhör tjänsteinnehavaren och är inte ett Släktnamn (förrän möjligen sent 1800-talet eller om Båtsmannens barn särskilt vill eller behöver ett efternamn). Johan Johansson Lockman står vid antagandet 1770 8/2 som född i orten 22 år och Siömans Son. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0040561_00147#?c=&m=&s=&cv=146&xywh=2114%2C1275%2C3507%2C2681Eftersom födelseort och datum är skrivet för honom i Båtsmansregistret är det säkerligen utforskat vid den Sockenforskning för Bjärtrå som är gjord och Härnösands Släktforskarförening har till försäljning. Hans dotter född 1773 har en fadder Erik Johansson från Lo Styrnäs sn, vilken kan vara en bror. Han gifter sig i Styrnäs socken 1770 med namnet Dahlsten och kan då vara född i Härnösand 1747 18/10 och son till Matrosen Johan Dahlsten och Kerstin Ersdotter. Matrosen Johan Dalsten blir sedermera Sågkarl vid Lo Sågverk i Styrnäs sn, vilket förklarar att sonen står som född i orten då Lo ligger nära gränsen till Bjärtrå socken. Den Ordinarie Båtsmannens tjänstgöring i bestod av att uppfordras till sommar eller årstjänstgöring till flottan med någon/något års mellanrum. Lockman inmönstras på Skeppsholmen Stockholm 1781 15/3 och dör där 1781 5/6. Han marscherar dit från Bjärtrå till Stockholm.
243
« skrivet: 2022-09-22, 10:55 »
...drängen och Torparen...
244
« skrivet: 2022-09-18, 16:15 »
På Arkiv Digital finns Domböcker för Åsele Tingslag att läsa. Både koncept i Södra Ångermanlands Domsaga och Svea Hovrätts Renoverade Domböcker för Västernorrlands län.
245
« skrivet: 2022-09-11, 15:30 »
246
« skrivet: 2022-09-07, 02:21 »
247
« skrivet: 2022-09-04, 09:54 »
I Mantalslängden 1657 står att Ture är officer, och för året 1659 att han är Leutnant.
249
« skrivet: 2022-08-29, 09:58 »
251
« skrivet: 2022-08-19, 15:30 »
Enkans H Karin Abramsdotters oächta son Abram, Fad skal afsked(ade) Soldaten Erich Olsson Krus ifrån Jämtland warit.
Det bör också finnas ett Domboksprotokoll att leta efter om det också där framkommer att han blir dömd såsom far till barnet.
252
« skrivet: 2022-08-19, 12:00 »
Kan vara en egenuppfunnen förkortning för boskapslängd.
253
« skrivet: 2022-08-19, 11:32 »
Genom att läsa Augerums kyrkbok och inte den hänvisade kyrkbokssidan i Rödebys kyrkbok, så finns Olofs Hustru i brändahall med som död 1697. Vist kan Laurits och Lars vara samma namn, men det behövs läsning i skattelängderna och om han förekommer i Domboken.
256
« skrivet: 2022-08-15, 09:25 »
Det är på Nätställen Digihakemisto.net och sukuhistoria.fi där gratis digitaliserade finska kyrkböcker kan läsas. Kyrkböckerna är skrivna på svenska till långt fram på 1800-talet, fast de ord som arkivförteckningarna använder får forskaren läsa sig, förutom vissa svenskspråkiga socken som är på svenska. De fria kyrkböckerna är från filmningen som Mormonerna gjorde på 50- och 60-talet och sträcker sig oftast fram till åren på 1860-talet. Därefter finns nyare material på medlemssidorna och forskaren måste vara medlem i Finlands Släkthistoriska Förening SSHY. Det finns även fria kyrkböcker efter 1860 där för vissa socknar såsom Vörå. Det är först vid medlemskapet det går att se vilka kyrkböcker som finns tillgängliga på medlemssidan. Erik Mårtensson f 1841 flytta från Vörå socken och till Oravais år 1864, men de kyrkböckerna finns inte tillgängliga där det står om honom där. https://digihakemisto.net/item/1284920464/5870406043/54I Vörå socken bor Erik Mårtensson i Oxkangar by med gårdsnamnet Abrahams. https://digihakemisto.net/item/1288757404/5888034905/229Renskrivna ministralböcker finns dessutom att söka på HISKI. https://hiski.genealogia.fi/hiski?se
257
« skrivet: 2022-08-15, 08:30 »
Det är Bouppteckningen som är numrerad 150 i volymen FIIa:31 där Elna Persdotters mor Anna Nilsdotter i Fogdaröd finns. Anders Granat är med och skriver under Bou. Arkiv Digital har med de numren i sidrutan, fast på riksarkivet.se får det numret sökas efter. De har numrerat varje Bouppteckning löpande i volymen.
258
« skrivet: 2022-08-14, 12:32 »
Vid sökning när Kyrkböcker saknas är Faddrarna extra viktiga att undersöka. Genom detta framgår att Per Larsson i Fogdaröd N:o 5 är en möjlig kandidat såsom far.
259
« skrivet: 2022-08-09, 00:16 »
Är det säkerställt att de två Jon Jonsson som är nämnda ovan, den ena som flyttar från Torsåker och den andra från Sollefteå är far och son, eller är det en hypotes.
I Ångermanland är nästan alla Hemman skatte, förutom enstaka delar av hemman, utjordar och kronotorp som är kronojord. Det var mycket svårt att köpa ett Hemman i Ångermanland på 1700-talet på grund av bördsrätten. De som ville öka eller minska hemmansstorleken för att de ville få ut reda pengar eller lägga in pengar kunde mera säkert göra hemmansbyten, som är vanliga i Landskapet eftersom bördsrätten följde bytet.
Att en jordlös i Ångermanland försökte köpa ett Hemman i till exempel Österbotten är varken förvånande eller långsökt, men de måste ha fått pengar någonstans ifrån. Pengamedel från att ett syskon har utlöst ett ärvt Hemman är ett möjlighet. Småprotokollen för Svea hovrätt från 1701 till 1775 finns filmade på Arkiv Digital.
Hemmansköp och utlösningsköp av bröder uppbjuds tre gånger och en undersökning om Jon Jonsson blir utlöst ibland Småprotokollen borde kunna ge ett lösning i denna frågan om var han kommer ifrån.
Judit Jonsdotters arv i Hurjom N:o 4 blir en sjättedel om det som framgår av Överlännäs DII:1 är rätt uträknat, vilket inte borde räcka så långt.
261
« skrivet: 2022-08-06, 20:02 »
Det är nog Säteri med adelsprivilegier som är svaret på frågan. https://sv.wikipedia.org/wiki/S%C3%A4teriFrälsehemman blev indragna i reduktionen och blev Kronohemman. Sedan kunde Kronan sälja Hemmanet, ett så kallat skatteköp som gjordes av Kammarkollegiet. Kronoskatte om en bonde köpte och Frälseskatte om en adelsman köpte Kronohemmanet.
262
« skrivet: 2022-08-06, 09:42 »
Var framgår det att Bildhuggaren Boklund är född i Gumlösa socken och har Patronymikonet Åkesson?
263
« skrivet: 2022-08-05, 13:40 »
Smeds Enkan Fogelin undergick hemlig skrift för lägersmål 1848 den 18 februari. Möjligen finns hon också med i Kyrkoräkenskaperna om hon betalade böter till kyrkan. Kanske fadern även är med där. NAD redovisar inte Kyrkoräkenskaperna ordentligt. Sedan kan modern stämma in fadern till Tingsrätten om underhåll till barnet. Stämningslistan kan också vara ide att läsa utifall parterna förliktes innan målet behandlades. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0070008_00015#?c=&m=&s=&cv=14&xywh=2521%2C141%2C3507%2C2681
264
« skrivet: 2022-08-05, 12:44 »
Möjligen finns fler uppgifter i arkivbildaren Gävleborgs landskontor. De är inte filmade utan finns i Härnösands landsarkiv.
265
« skrivet: 2022-08-05, 12:31 »
267
« skrivet: 2022-08-02, 14:48 »
Att hänvisa till där han inte är född är ingen bra ide. Skriv hellre var han kan ses och bodde i den tidigaste noteringen i kyrkboken och vad han hade för sysselsättning där.
268
« skrivet: 2022-08-01, 10:47 »
Död 1731 d 17 februari Jngähl Arwidzdotter i Qwarnarp.
Är det rätt hustru till Swen Edmundsson? Vigsel 1716 7/10 gifter sig Swen Edmundsson i Ormestorp med Jngeborg Larsdotter. Hon dör inte fram till år 1728 när han dör, vad jag kan se.
269
« skrivet: 2022-07-30, 13:23 »
Modern heter Karin Erichsdotter. Kolla gärna den saken med andra Erichar och Erichsdöttrar i kyrkboken. Det har även ändrats i kompletteringar till boken.
271
« skrivet: 2022-07-29, 22:05 »
Plicktat för Brännvinsminutering 2 gånger = lönnkrog
272
« skrivet: 2022-07-29, 11:02 »
Var Jon Jonsson kommer ifrån vet jag inte. Det behövs Domboksläsning för veta någonting säkert.
Han har köpt Skattehemmanet i Mustasaari socken Jungsund by och gården Örn år 1759 4/12 för 450 daler kopparmynt, så han torde ha blivit utlöst från fädernehemmanet hemmavid i Ådalen för att kunna köpa det.
273
« skrivet: 2022-07-29, 02:14 »
Jon Jonsson i Hallsta N:o 3 är gift med Judit Jonsdotter, men det är nog bara felskrivet ovan med Andersdotter. Med Sollefteå och omnejd har jag sett kvinnonamnet Judit i en släkt. Det är i Överlännäs socken och Hurjom N:o 4. Jon Nilsson Mtl 1723-1743 Död 1743, gift med Barbro Zackrisdotter f 1681, Död 1774 24/4, kom ifrån Salom N:o 4 Torsåker sn. Zackris Jonsson och h Malin Johansdotter. Judit finns i familjen fram till år 1753/1754 enligt Kommunionslängden DII:1 i Överlännäs sn. Namnet Judit kommer ifrån hennes mormor Judit Persdotter gift med Nils Markusson Död 1708 i Lännäs by Överlännäs sn.
Att det i Kommunionslängden i Korsholm sn och Jungsund står en bror Zackris Jonsson f1765 och en syster Barbro Jonsdotter stärker hypotesen att det är rätt familj.
274
« skrivet: 2022-07-27, 19:39 »
Torpare på Prästb(ordet).
275
« skrivet: 2022-07-25, 02:27 »
Ifall han skulle vara född i Emmislöv eller i grannskapet borde några av hans barns faddrar vara släktingar. Enligt Generalmönsterrullan är han född i Skåne, vilket betyder från någon av samtliga socknar i landskapet. Genom att söka på DDSS så finns en Sven född 1776 9/10 i Glimåkra socken till Ola Ingemansson, tidigare även Ryttare Uhlström, och Elsa Svensdotter. Han kan vara ide att undersöka närmare.
276
« skrivet: 2022-07-23, 15:09 »
Per har redan tacknämligt ovan skrivit att Lisa Philipsdotter följer hennes andra man Olof Hansson till hans fädernehemman i Invik N:o 3. Hon dör där 1741 22/3, 58 år och 8 mån. Det blir en födelseår 1682 i juli. Att det är hon som dör 1741 kan ses i Ullångers Kyrkoräkenskaper då Olof Hansson i Invik betalar 2 daler vid sin Hustrus begravning.
Lars Larson Målare kan vid antagande vara från 18 år till några och 20 år, eller äldre. Det blir en förslagsvis födelseår på 1660 till 1669. Han kan vara född i socknen (finns ingen Lars i mtl 1660) eller född i övriga Ångermanlands socknar, och till och med övriga Sverige. Domboken behöver läsas för att se var han kan vara född eftersom Flottans Rullor har dåliga uppgifter om den saken.
278
« skrivet: 2022-07-21, 18:35 »
Att de bor i utjorden när barnet föds är svårt eftersom alla byar kan ha en utjord, om det inte är en viss utjord som menas. När föräldrarnas vigsel inte återfinns i Björsäter socken, är grannsocknarna nästa ställe att söka. Det visas att vigseln hittas i Yxnerum socken år 1759 21/10 och båda bor i Drängsbo då.
279
« skrivet: 2022-07-21, 15:04 »
Under stora nordiska kriget var Kronobåtsmännen tidvis och ofta uppfordrade till tjänstgöring till Stockholm och Karlskrona. De som dog under uppfordringen eller marschen dit och hem, transporterades aldrig till hemförsamlingen. Eftersom i församlingens dödbok skrives de som blir begravda så står inte på den tiden personer som blev begravda på andra platser. Uppgiften om dödsdatum som står i Registret är hämtade från en rapport ifrån Karlskrona, på vilka som dött under uppfordringen där. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0069344_00129#?c=&m=&s=&cv=128&xywh=1588%2C722%2C3411%2C2608
280
« skrivet: 2022-07-20, 19:24 »
Hectique eller twinsot. = brukar stå för Tuberkulos Hektikos = ett ihållande tillstånd
281
« skrivet: 2022-07-19, 17:54 »
282
« skrivet: 2022-07-17, 23:40 »
Har modern månne stämt in fadern till Tinget för underhåll till barnet. Är det undersökt?
283
« skrivet: 2022-07-16, 01:38 »
Kungs Barkarö Socken ifall det är rätt rad.
284
« skrivet: 2022-07-14, 19:45 »
Soldatregistret är nog bra, men Generalmönsterrullan är bättre, som registret bygger på. Han är född i Västmanland enligt GMR, och har Patronymikonet Persson. För födelsesocken i Hf står för honom ett W, vilket torde stå för (Öster)Wåla. I Hf står snarare att han kommer ifrån Norr Sälja. Där finns en Erik född 1800 12/4, men med en far Nils. Fast han är styvfar eftersom i Födelseboken står Fader Torparen Pehr Pehrsson och Hustru Lisa Ersdotter i Hermans Sveden. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0028051_00293#?c=&m=&s=&cv=292&xywh=-7%2C-500%2C5149%2C5031
285
« skrivet: 2022-07-14, 15:25 »
Hans barn har faddrar ifrån Frängsbo, vilket ligger i grannsocknen Björsäter och andra sonen har namnet Isac. I Födelseboken för Björsäter föds 1727 21/12 en Abraham med fadern Båtsmannen Isac Öhrman i Målen. Han är en möjlighet som kan undersökas närmare.
288
« skrivet: 2022-07-12, 09:29 »
Förslag till forskningen när kyrkböcker brunnit:
Arkiv Digital har filmat Kristianstad Landskontors mantalslängder, vilket ger en serie av de flesta åren från 1742/1744 till 1830.
Sedan är ett sätt att läsa samtliga ingresser av Bouppteckningarna, för att leta efter släktingar som förekommer såsom förmyndare, har skulder och fordringar och andras barngods de har hand om.
I Nordöstra delen av Skåne (har erfarenhet av Västra och Östra Göinge) är Förmyndarprotokollen mer avancerade än i andra delar av landet. De stämmer in hela släkten (manliga förstås, men även ingifta), som sedan gås igenom vilka som väljs ut. Genom att lägga samman flertal protokoll går det att säkerställa släktskap. Förmyndarprotokollen läggs över från vanliga Domboken på 1750-talet till Småprotokollen.
Läsa igenom Villands Häradsrätts Domböcker.
289
« skrivet: 2022-07-10, 21:53 »
.
290
« skrivet: 2022-07-09, 15:38 »
Vet naturligtvis inte hur forskningen bedrivits fram till dessa efterfrågade personer, men har därför svårt att förstå varför det ska vara svårare att forska på dem eftersom Huvudforskningen bör ske i Församlingarnas kyrkböcker och då också bara är att fortsätta på samma vis. Det är gratis att läsa kyrkböcker och andra källor på riksarkivet.se För Hässjö socken finns ett förslag till sockengenealogi som måste kontrolleras med kyrkböcker och andra källor som t. ex Bouppteckningar, som alltid. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0059702_00111#?c=&m=&s=&cv=110&xywh=579%2C586%2C2432%2C1859
291
« skrivet: 2022-07-07, 13:47 »
Dödsorsak 1950 8/7 Suicidium - veneficium - barbituric, Nomenkl. 8750. Myocardio chron Pneumonia.
293
« skrivet: 2022-07-05, 19:57 »
Enligt GMR står att han är Sörmlänning och gör att rikets övriga dåtida landskap kan uteslutas, vilket annars vore möjligt. Är han från socknen, vilket är vanligt, eller grannskapet kan hans barns faddrar undersökas efter släkt. En rekryteringsrulla kunde påvisa födelsesocken om en sådan kan hittas. Den kan i så fall letas efter i Regementsarkivet på Krigsarkivet eller Södermanlands läns Landskontor - Uppsala Landsarkiv.
294
« skrivet: 2022-07-04, 19:58 »
Säbråbor 1535-1844 finns att köpa på Härnösands släktforskares hemsida. Det är fler personer än en som har bidragit till den vad jag vet. https://www.harnoforskare.eu/cd-skivor/
295
« skrivet: 2022-07-04, 10:07 »
Det finns faddrar till deras barn som föds 1762 som kommer ifrån Hjärsås socken, vilken föranleder antagandet att hon kommer ifrån den socknen. Den socknens kyrkböcker har brunnit så det går inte att kontrollera om vigseln skulle finnas där. I Husförhörslängden AI: 7 1810-1813 fol 76 står dessutom att både Per Jönsson och Tora Hansdotter är född i Hjärsås socken. Det finns dock en Bouppteckning efter en Hans Jeppsson med en dotter Tora som kan undersökas vidare. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/C0111441_00537#?c=&m=&s=&cv=536&xywh=2234%2C276%2C3824%2C3666
296
« skrivet: 2022-07-03, 21:34 »
Patronymikon är inte ett släktnamn utan visar bara på vad fadern heter i förnamn. Hustrun har sitt patronymikon och den hon är gift med har sitt. Hon byter inte till mannens patronymikon eftersom hon inte byter kön eller byter far. Ancestry eller Familyseach, om den är använd, är gjord efter Amerikanska förhållanden och för svensk forskning måste detta ändras så det blir rätt.
Forskning på 1700-talet behöver göras genom att familjens samtliga barns faddrar skrivs av för koll för släktskap med föräldrarna. Sedan läsa dödboken efter Hustrun och modern dödsfall, som i detta fallet måste ske efter år 1730 i alla fall.
297
« skrivet: 2022-07-03, 09:39 »
Ett förtydligande; I Karbennings födelsebok skrivs efteråt under barnets namn var de hamnar längre fram i tiden, vilket i detta fallet är Norrland. Sedan har födelsenotisen blivit skriven i fel ordning med Faddrarna först och Faderns namn sist utan barnets födelseort. I mantalslängden år 1721 står Erik Devahll som smed vid Högfors bruk.
298
« skrivet: 2022-06-30, 12:29 »
Tack så mycket för den uppgiften. I Domboksrenovationen står Olof Jonsson i Lijböle. Svea Hovrätt Kopparbergs län EXIe: 2727, Bild 5750 sida 541
299
« skrivet: 2022-06-28, 14:14 »
Soldatnumret som står i Soldatregistret har de egenhändigt hittat på och har enbart relevans där och ingen annanstans, fastän numren som väljs kommer från olika nummer i GMR.
I en GMR 1789 står att Lars Fyrsten dör på Lazarettet i Lovisa 1789 den 25 Juni. Han är alltså med i Gustaf III ryska krig 1788-1790.
Det kan vara svårt att hitta hans ursprung genom att läsa Generalmönsterrullan, eftersom det enbart står att han är Sörmlänning. Med ett vanligt namn som Lars och om det inte framkommer i Kyrkböckerna vilket patronymikon han har blir det många Larsar att utesluta i alla församlingar i Södermanland.
Det vanliga är dock att soldaterna är födda i socknen eller grannskapet och då är hans barns faddrar arbetsmetoden att använda, ifall hans syskon och släkt figurerar.
Ett annat sätt är att undersöka om det finns en rekryteringsrulla i Regementets arkiv på Krigsarkivet eller i Södermanlands läns Landskontor. Regementsarkivet kan ses på NAD men Södermanlands Landskontor är inte ordentligt redovisat på NAD. Vet dock att Södermanlands Landskontor, efter besök på Uppsala Landsarkiv, har rikligt med rekryteringsrullor, fast inte om det aktuella året finns med.
Ett ställe till är att söka är avkortningslängden i länsräkenskaperna det året han antages, eftersom soldater inte betalar mantal och om han betalat som dräng och datumen mellan mantalsskrivningen och antagandet medför att han inte bör ha betalat det året av den anledningen finns han upptagen i den längden.
301
« skrivet: 2022-06-26, 18:13 »
Det finns en hemsida för straffade i Östergötland. https://ep.liu.se/databases/fangrullar/search.aspxDen som har närhetsmässigt möjlighet att ta sig till Riksarkivet Marieberg kan läsa Fånglistorna i Justitiekanslerämbetats arkiv. Där står Data om de olika Tingsrättsdomarna, hovrätten, och vilken av de olika Fästningarna fången har skickades till. I sista nämnda domen 1841 i Hf med livstidsstraffet på Fästning har han säkerligen skrivit nådeansökan till kungl Maj:t och den domen har sedan ställts vid Nedre Justitierevisionen. På dess utslagsdatum har samtliga tidigare domar samlats i serien Justitierevisionens akta. Det är ide att forska på RA och där få tillgång till alla tidigare domar. Det är osäker om det som står skrivet handlar om en person eller flera.
302
« skrivet: 2022-06-26, 10:28 »
303
« skrivet: 2022-06-25, 16:25 »
Adekvata uppgifter att uppge om en Soldat är vilken socken och roten han tjänstgjorde och den troliga tidsperioden. Vid Hattarna ryska krig och Pommerska kriget var det många soldater som dog i fält.
304
« skrivet: 2022-06-25, 15:46 »
De som har inskrivit uppgifterna om bonden i Sjöland och Sidensjö borde uppge var de fått uppgifterna ifrån.
Kan tänka mig att de kommit ifrån de gräsliga sammanföreningarna som förekommer när Amerikanska nätsidor varit inblandade. Där två personer med samma förnamn och patronymikon kopplas samman när någon okunnig godkänner sammanfogningen för två personer som inte har med varandra att göra.
Lappar/samer återfinns inte/aldrig bland bönderna i Ångermanland (undantaget Åsele socken) på den efterfrågande tidsperioden. Att han varit lapp/same kan uteslutas helt.
Enligt Sidensjöboken finns ingen uppgift om Lars Mårtenssons i Sjöland födelseår. Han är enligt samma bok född i Anundsjö socken och Risbäck 3:1. Hans första Hustru utan namn dör 1668. Enligt Anundsjöboken finns i Risbäck 3:1 1630-1652 Mårten Siulsson. Han återfinns före dess i Yttersel N:o 3:1 1623-1630.
305
« skrivet: 2022-06-25, 12:47 »
Makarna bor inte ihop, vilket beror på att de inte håller sams, och mannen har tjänst på annat håll. Det finns anledning att se om ärendet upptas i Sockenstämmans protokoll och Domkapitlets protokoll.
306
« skrivet: 2022-06-25, 11:18 »
Nog finns det mer fakta att uppge i frågan. Var bodde han? Var han bonde eller något annat? Barn? I Kyrkoräkenskaperna finns en Lars Mårtensson död 1715 i Sjöland. Enligt Sidensjöboken på Sjöland N:o 1:1.
307
« skrivet: 2022-06-23, 17:33 »
Blev varse i och med denna frågan att jag inte läst Den Nyländska skatedelen av Kisko socken då Prästgården, och min ana som var präst, ligger i den delen. Hittade då detta protokollet som borde intressera. https://digihakemisto.net/item/655900133/6504880485/35
308
« skrivet: 2022-06-23, 16:19 »
Kisko bohl. Halva Kisko socken ligger i Nylands län och andra halvan i Egentliga Finland/ Varsinais-Suomen. En bra fråga är då vilken Dombok och Tingslag den Nyländska skaten/bohlet tillhör på 1600-talet.
309
« skrivet: 2022-06-23, 11:39 »
310
« skrivet: 2022-06-21, 12:06 »
Surbent, står det. Enligt SAOB står att det betyder - om ben: som har öppet l. öppna o. rinnande l. vätskande sår, som hafwa illa stinckande Såår. Bensår eller hvad allmänheten vanligen kallar sura ben.
311
« skrivet: 2022-06-16, 15:26 »
Rusthållare är den som är ägare/arrendator på en Hemman som är skattelagt till Kavalleriet. Vilken titel denne har är oväsentligt för Regementet, utan Kronan behöver bara veta vem som har huvudansvaret när årliga räntan används för att rusta en Ryttare istället för att betala en omvägen via kronan. Var och när en Ryttmästare som också är Rusthållare är i tjänst får forskaren undersöka. Det kan vara vilket Kavalleriregemente som helst.
312
« skrivet: 2022-06-15, 18:42 »
313
« skrivet: 2022-06-11, 00:42 »
I Blekinge var det många som dog i 1710 års Pest. De som återbefolkade området kom bland annat ifrån Norra Skåne och Göinge. Dessförinnan var rörligheten betydligt mindre.
I Amerikanska släktforskarsidor finns en funktion att koppla samman personer med samma eller snarlika släktnamn. Våra vanliga efternamn och patronymikon är inte släktnamn utan beskriver enbart vad fadern heter, så när de inordnas i deras system blir det ofta helt fel sammanförande vilka som är far och son. Kan tänka mig att kopplingen i detta fallet har tillkommit på ett dylikt sätt.
Det måste finnas en källhänvisning till samtida källor eller att uppgiften går att kontrollera i Kyrkböcker för att sådana uppgifter ska tas på allvar.
Domböckerna för Västra Göinge som Röke socken tillhör har brunnit före år 1683, så där kan inga uppgifter ha hämtats för den tidsperioden. Föreslår att tidigare släktled före Sven Hansson väntas med tills Medelstads Härads Domböcker kan läsas, som Fridlevstad socken tillhör.
315
« skrivet: 2022-06-06, 21:38 »
När han gifter sig 1754 med Karin Persdotter står både hans och hennes föräldrar. Hans föräldrar är Soldat Anders Andersson Höljeman och Margta Andersdotter i Tåå.
316
« skrivet: 2022-06-06, 19:50 »
Angående var Anders Andersson Höljeman är född kan uppgifter om det finnas i Kyrkoarkivet eller kan en rekryteringsrulla sökas efter antingen i Regementsarkivet (Förteckning N:o 134 på Krigsarkivet) eller i Gävleborgs Landskontor. Han kan som varande Hälsing var född var som helst i Hälsingland, men vanligt är att han är född i socknen eller i trakten.
318
« skrivet: 2022-06-01, 19:58 »
...på Dahla och .... i Kongzwijk. Kungsvik ligger i Värna socken.
319
« skrivet: 2022-05-31, 20:09 »
Föräldrarna är födda i Nordrona och Sika.
320
« skrivet: 2022-05-23, 19:28 »
323
« skrivet: 2022-05-16, 18:55 »
Enligt häftet Svenska Smedsläkter N:o 1, sid 9, Familj 21, Hustrun till Frans Fransson Garnei född 1703 5/4, heter Sara Persdotter Död 1772 30/10 i Brattfors socken. Står inget mer om henne. 76 år enligt Dödboken.
324
« skrivet: 2022-05-16, 18:42 »
När det handlar om Kronobåtsmän behöver forskningen ske via Flottans Generalmönsterrulla. Han tillhör Första Norrlands Andra del N:o 153 ordinarie. Antages 1819 22/2 Per Paulsson Alman, född i Skön socken. I Sköns socken återfinns vigseln 1817 26/10 Torparen Petter Paulus i Pättäng med bondedottern Anna Jansdotter båda ifrån Prästgården. Där de också återfinns i Hf.
325
« skrivet: 2022-05-10, 22:05 »
326
« skrivet: 2022-05-10, 19:46 »
Vilken stad är det fråga om?
327
« skrivet: 2022-05-07, 14:03 »
328
« skrivet: 2022-05-03, 00:21 »
Olof Strömbergs Register är uppgjord av Generalmönsrrullor som finns i länens Landskontor. Flottans arkiv är inte läst, och dess uppgifter ingår inte. Runsten är antagen 1775 11/2. När vintern kom och isen lade sig fick Norrlands Båtsmännen som varit kommenderade från Stockholm Station på Gallärerna marschera hem från Helsingfors, runt Bottenviken och förbi Torneå. Det finns Arkivmaterial på Krigsarkivet i olika arkivbildare som inte är filmade där Runsten kan följas under hans tjänstgöring. N:o 113 Jon Runsten mönstrade in 15 Mars 1788 på Skeppsholmen i Stockholm. Volym 181 i Flottans rullor serie XIIIc; Paratrulla där det står vad Båtsmannen användes till och till vilken Gallär han blev kommenderad, är inte filmad och får läsas på Krigsarkivet. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0040601_00192#?c=&m=&s=&cv=191&xywh=863%2C503%2C3507%2C2681
329
« skrivet: 2022-04-30, 12:07 »
330
« skrivet: 2022-04-29, 22:30 »
Skriv gärna alltid Källan medelst att ange: Arkivbildare, underrubrik och volymbeteckningen.
331
« skrivet: 2022-04-29, 10:26 »
Det som fattas är Arkivbildarens namn.
332
« skrivet: 2022-04-28, 18:40 »
En slutförd hängning och dödsstraff genomgick ett antal arkivbildare innan den utfördes. Först Häradsrättens rannsakan och dom. Sedan Svea hovrättens dom och nådeansökan hos Kunglig majt och Nedre Justitierevisionen. Slutligen bödels avlöning i Länets Räkenskaper. Samtliga tidigare domar plus nådeansökan finns på slutdomens datum i serien akter i Nedre Justitierevisionens arkiv. Forskningen kan göras i de olika Justitieinstansernas Arkiv och även i Länets Landskanslis ditskickade handlingar från de olika instanserna. Sök på NAD = Nationell Arkivdatabasen var de olika Arkivbildare finns arkiverade.
333
« skrivet: 2022-04-28, 11:02 »
Släktforskningen behöver ske i en viss ordningsföljd. Nästa steg här är att hitta Margaretas vigselnotis. Efter att använt DDSS så hittas lätt att Margareta Jönsdotter gifter sig 1793 1/1 i Åhus socken med Ola Håkansson i Efveröd. DDSS han då också användas för att hitta en Jöns i Åhus socken som får en dotter Margareta på 1760-talet. Sedan får undersökas om denna Margareta överlever barndomen och det kan erhållas fler bevis om att det är rätt födelsenotis. http://www.ddss.nu/ddss/birthResult?foddID=716707
335
« skrivet: 2022-04-25, 22:04 »
Det finns redan en uppgift att Johan Johansson Lejon är född i Lagga socken. Namnet Lejon används i flera Regementen där personen fått detta såsom namn i tjänsten. De är alltså inte släkt med varandra för att efternamnet är detsamma. Häradsrättens dombok till vilken Lagga socken tillhör kan behövas läsas för att få veta vilka hans föräldrar är. https://forum.rotter.se/index.php?topic=184729.msg1618566#msg1618566
336
« skrivet: 2022-04-25, 11:04 »
Kyrkioby
337
« skrivet: 2022-04-21, 12:42 »
Domme N:o 2 Gathus Lars Nilsson och Hustrun 3 ynglingar
338
« skrivet: 2022-04-19, 16:37 »
Jordeboken är stället att läsa för att undersöka förhållanden om ett Hemman. Loftås har tydligen genomgått Reduktionen, vilket är en forskning som göres på Riksarkivet Marieberg för att veta mera om.
339
« skrivet: 2022-04-14, 11:58 »
Rådmaby i Rådmansö socken är en by som består av tolv nummer (Jb 1725).
340
« skrivet: 2022-04-14, 11:06 »
...född i Rådma...
341
« skrivet: 2022-04-10, 23:53 »
I dödnotisen står Onsve = Odensvi. Leta efter Svea Hovsrättens dom i Västmanlands läns Landskansli, eftersom Kriminalmålen på 1600-talet i Svea Hovrättens arkiv har brunnit. Annars tillhör Odensvi sn Åkerbo Häradsrätt.
342
« skrivet: 2022-04-10, 17:49 »
343
« skrivet: 2022-04-10, 17:40 »
Det jag kan tänka mig det handlar om är Domboksprotokollet; Ångermanlands Domsaga AIa:1 1642 15 juni Nordingrå Tingslag §13. ...Lars Hansson i Orsta kräffuer oppå ett knechteståndh Effter Sal Christopher Oluffsson... Finns att läsa på Arkiv Digital. Bild 2190 sida 196. https://www.saob.se/artikel/?seek=knektest%C3%A5nd&pz=2#U_K1527_71855
344
« skrivet: 2022-04-10, 16:08 »
Källa till var det står behövs.
345
« skrivet: 2022-04-10, 11:19 »
Det är översättningen från finskan till svenska som blir oklar och konstig. Genom att läsa uppgifterna på finska blir det mer förståeligt och livsböcker blir henkikirjat = mantalslängd. Numren betyder då sidan i Läänintilit och Länsräkenskaperna. Det är alltså bättre att använda sidan på finska och lära sig faktaorden på finska och själv översätta. En av de sidor det hänvisas till. https://digihakemisto.net/item/1593917378/6273694764/1329
346
« skrivet: 2022-04-09, 13:18 »
Enligt Verums Katakesmilängd 1716 står Tulson Håkansson och hust Elna. På DDSS återfinns sedan vigselnotisen i Verum 1686 25/4 Tulssen Håckensson i Maynarp och Elna Daenss(dotter) på Torpet.
347
« skrivet: 2022-04-07, 20:33 »
Om Jon Carlsson Hammargren varit antagen 1801 till fördubblingsbåtsman och fått avsked redan 1805, så har han inte gjort någon tjänst als i flottan eftersom fördubblingsbåtsmän enbart uppfordrades till tjänstgöring i krigstid.
348
« skrivet: 2022-04-07, 16:26 »
Hammargren är ett namn som de män som tjänstgör vid Östergötlands Båtsmanskompani och fördubblingen vid Nummer 3 får. Flottans Generalmönsterrullor finns att hitta i ett flertal olika arkivbildare och bara begränsade antal volymer är filmade på riksarkivet.se och på Arkiv Digital. Kompaniet har både ordinarie och fördubbling vid GMR år 1803, men fördubblingsbåtsmännen är borttagna i GMR år 1816. Det betyder att den sökta personen antingen har avskedats eller transorterats till ordinarie och bytt båtsmansnamn till det som den roten använde. Det fattas filmade Båtsmansrullor för att kunna ge en adekvat svar vad som hände Jon Carlsson Hammargren. Vid vilken rote var Carl Jonsson Hammargren f 1804 Kronobåtsman? Tjänsten med det båtsmansnamnet fanns inte från GMR 1816 och framåt i Häradshammar socken. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0038107_00302#?c=&m=&s=&cv=301&xywh=-252%2C-1%2C6351%2C4856
349
« skrivet: 2022-04-06, 15:41 »
I arkivserien Läänintilit - Länsräkenskaper finns volymer för Österbotten - Pohjanmaa från 1635 till 1776. Därefter år 1776 till 1809 Uleåborg - Oulun läänin tilejä och Vasas område åren 1791 till 1809 - Vaasan läänin tilejä. Under stora ofreden 1713 till 1722 var hela östra rikshalvan ockuperat av Ryssland och det gick förstås inte att bedriva någon som helst administration av kronans tjänsteman såsom att indriva skatt av innevånarna. Länsräkenskaperna består av - intäkter och utgifter av skatter. Ryssland indrev dock vissa skatter under några år och där finns knappast personer med som flydde från ryssarna. I arkivbildaren Yleisiä asiakirjoja finns att läsa de som förekom i Åbo län - Turun kenraalikuvernementin tilikirja. https://digihakemisto.net/aineisto/1623212340
350
« skrivet: 2022-04-03, 18:48 »
Det skickades in listor till Häradsrätten för de som sedan var att invänta och borde skicka in bouppteckningar. För Frosta Härad har de beteckningen FIII:1.
351
« skrivet: 2022-04-03, 11:32 »
För den som är intresserad på vilken ägadeform ett Hemman har, är Jordeboken stället att undersöka. Enligt Jb 1732 är Skabo i Fagered socken ett Frälsehemman, vilket betyder att ägaren tillhör adeln. Erik Larsson arrenderar gården och har blivit städjad 1729 30/12. Arrendekontraktet brukar inte kunna hittas och vara sökbart i de statliga arkivens arkivbildare. Adelsmannen som kan bo på en Herrgård, Säteri eller Slott i trakten, har ofta flera underlydande Hemman och om den gårdens handlingar är i behåll kan kontraktet möjligen sökas efter. På Riksarkivet Marieberg finns en arkivbildare med adelns och Herrgårdars inlämnade handlingar. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0055657_00560#?c=&m=&s=&cv=559&xywh=544%2C355%2C4192%2C3205
352
« skrivet: 2022-03-31, 10:01 »
Det är 70-årig sekretess på Kyrkböcker. Det betyder att hela boken skall vara skriven med uppgifter för år 1951 och tidigare innan den blir frisläppt. Stockholms Stadsarkiv Liljeholmen har Kyrkböckerna för samtliga församlingar i Stockholms län och stad för tiden före 1991. Arkivet gör en sekretessprövning om de kan ge uppgifter från den sekretessbelagda tiden.
353
« skrivet: 2022-03-29, 12:19 »
Fadern till Nilla född 1791 20 /11 heter Husmannen Ola Johnsson och Modern Truen Johnsdotter i Horsnäshuset. Jon och Jörgen är två olika namn och inte varianter av samma.
354
« skrivet: 2022-03-28, 13:23 »
upkastning
355
« skrivet: 2022-03-25, 19:31 »
Google translate - för finska till svenska har mycket övrigt att önska (läs det är uruselt). För den som vet vilka uppgifter och längder och uppteckningar som ska och brukar finnas i Länsräkenskapernas verifikationer kan bättre själv stå för översättningen.
357
« skrivet: 2022-03-25, 13:42 »
358
« skrivet: 2022-03-25, 09:34 »
Johan Ömans bror Erik Hansson i Hallsta är inte så långvarig. Han gifter sig 1693 1/1 Rsk med Lars Hindersson Hals styvdotter Dordi Caspersdotter och dör redan 1694 27/4 29 år. Erik Hansson finns med i mtl åren 1693 och 1694. Domboksprotokollet är 1698 26/1 Soll § 33.
359
« skrivet: 2022-03-25, 03:08 »
En komplettering till ett gammalt inlägg 2007-05-03, 12:31. Det kanske har forskats fram fler fakta sedan dess, med det står fortfarande uppgifter om befolkningen i Neder Luleå på nätet som behöver kompletteras för dessa personer. Det är uppgiften i Neder Luleå AI:2B Bild171 fol 159 och AI:3B Bild 198 fol 182, som inte fått en bra förklaring.
I början av Eds(Y) kyrkbok C:1, står i Inventarium år 1711 den 10 Januari. En ny håff aff röttsammet med gullgaloner kring gifwin af borgaren i Härnösand wälachtat Johan Öman och des hustru Christina Hillman. I Kyrkoröäkenskaperna för år 1699 Kårsmässo Wäll:t Johan Öman Handelsmannen i Hernösand gifwit i Testamente effter sina föräldrar 12 daler uti mässhaken.
Johan Hansson Öman död 1708, är son till Hans Eriksson död 1689 i Ön Eds socken och Brita Johansdotter. Hemmanets nummer varierar, men har nummer 5 i Jordeboken 1708. Det Hemmanet såldes 1684 och Hans Eriksson flyttade till Trästa N:o 3 Sollefteå sn. Jon Persson köper Trästa N:o 3 av sin svåger och Hustrun Brita Hansdotters broder Johan Öman; första uppbud 1706 19/11 § 59.
Änkan Christina Hillman efter Johan Öman förekommer efter hans död flertalet gånger i Domböckerna för att reda upp affärerna. Dödsfallet i Stockholm 1708 står i Domb 1716 4/1 Sollefteå § 60. Fler domar är 1709 26/1 Soll §12, 1710 1/3 Nora §9, 1715 24/5 Boteå § 8, med flera ställen.
361
« skrivet: 2022-03-18, 12:39 »
uthresning torde skrivaren mena att de reste hemifrån. Det står samma ord för Kronobåtsmännen som uppfordrades till tjänstgöring. Se th-stavningen för ordet theras på andra ställen. Det handlar om en handelsresa till Spanien.
362
« skrivet: 2022-03-17, 19:32 »
Jnwånaren
364
« skrivet: 2022-03-13, 20:18 »
...hitzig feber...Den som skriver stavar som denne tycker att det låter på den tiden, stavningsreglerna tillkommer långt senare.
365
« skrivet: 2022-03-13, 14:05 »
Flyttar till carlzkyrka 1724.
366
« skrivet: 2022-03-10, 17:42 »
Pär kommer ifrån Storwed och Kierstin i Könserum.
367
« skrivet: 2022-03-09, 17:39 »
Byn är Billsta ,men det är kanske bara en felskrivning. De kommer inflyttade ifrån fol 39 Västerhus i Ala:3b boken. Märta Svensdotter som kommer ifrån Västeralnäs och står hos sin fader till år 1827, saknas uppenbarligen i vigselboken. Kyrkoräkenskaperna för det året är inte filmade.
368
« skrivet: 2022-03-07, 17:11 »
I socknarna Sollefteå, Ed, Långsele och Multrå förekommer det att invånarna döper sina barn i en annan av Pastoratets kyrkor då det är närmare för byar som gränsar till den andra kyrkan.
Gränsen mellan Ullånger och Vibyggerå socknar är också känd såsom höga kusten och består av Berg och Skog. Gränsbyn Knäppa som ligger utmed Landsvägen från Härnösand till Umeå är känd för "Knäppabackarna" och förekommer rikligt i Landskontorets protokoll för att underhållet var svårt. Alla byarna i Ullånger socken har lättare att ta sig till Ullånger kyrka än till Vibyggerå kyrka. Det är bara Knäppa som kan betraktas som en gränsby och de gick inte över skogen till Vibyggerå kyrka istället för den lättare vägen till Ullånger kyrka. Jag har gått den gamla vägen över skogen som fanns då så jag vet.
Mening var tydligen först att Vibyggerå C:1 även skulle innehålla bägges invånare ifrån Ullånger och Vibyggerå socknar. Så blev det sedermera inte als.
Har nu åter igen läst igenom Vibyggerå C:1. Jag känner naturligtvis väl till alla byar i Vibyggerå socken och Ullånger socknar och kan påstå att invånare ifrån Ullångers byar inte är inskriven för dop och begravning i Vibyggerå C:1, förutom ytterst få som dött eller varit hos släkt i Vibyggerå.
Fick för flera år sedan ett skriftlig brev från Riksarkivet om riktigheten i mitt förslag om en felaktighet i deras arkivförteckning. Emellertid skedde ingen förändring eller rättelse. Har efter detta ansett förslag till ändringar vara bortkastad tid.
369
« skrivet: 2022-03-07, 02:13 »
För att jag redan har förklarat hur det felaktiga har uppkommit. Har även påpekat saken till de som filmar från Arkiv Digital, att det felaktiga bör ändras utan gehör. Det står fel i deras förteckning också.
370
« skrivet: 2022-03-06, 21:38 »
Jag har läst Vibyggerå sn C:1 i över 40 år. Det som står i Ullånger arkivförteckning är enbart fel. FEL!!!!
371
« skrivet: 2022-03-06, 19:44 »
Den som skrivit att Vibyggerå C:1 också innehåller födelsenotiser för Ullånger socken har blivit missledd av att det står så i Vibyggerås bok i början. Det stämmer inte als, och noteringen är felaktig. Om det är fråga om den Per Ersson Salin som gifter sig i Nordingrå 1735, så kommer han ifrån Hump och faddrar vid dop 1736 påvisa också det. Enligt mantalslängden 1704 finns Erik Mattsson i Hump som gifter sig 1698/1699 enligt Kyrkoräkenskaperna, som är filmad av Arkiv Digital. Att han gifter sig med Brita Persdotter framgår av Fastebrevet på Humphemmanet Domb 1703 18/2 §28. Att han heter Salin kan bero på att det är Kronobåtsmannen på Ord N:o 47 som får avsked för hemmansbruk 1736.
374
« skrivet: 2022-02-23, 19:15 »
Det är klart att släktforskaren tar reda på ursprunget på ingifta i familjen. Kan undra hur många generationer framåt han och jag följs åt. Jag har Anna Maria Johansdotters dotter Anna Maja som gifter sig med Magnus Wästerström i Bråstorp Gärdserum sn. Johan Andersson är Torpare enligt mantalslängden i Smedstorp 1753-1757, Näbbetorp 1758-1763, Kråkebo 1764-1765. Han dör där 1765 18/3, 38 år. Änkan gifter om sig med Rostvändaren Johan Bengtsson ifrån Bekarp. Har svårt att hitta hennes dödsnotis. Eva Eriksdotter är född 1725 17/6 i Smedstorp (Torp under Adelsnäs) till Erik Joensson och Kerstin Gustafsdotter.
Johan Andersson är vid vigsel 1752 4/10 dräng vid Näs (Herrgården Adelsnäs) och skulle bli mycket svår att hitta var han kommer ifrån, ifall jag inte gav uppgiften att han är född på kvarnen vid Brokind i Vårdnäs sn, där Mjölnaren Anders Eliasson är fadern 1728 13/11.
Måns Nilsson som Anna Maria Johansdotter gifter sig 1777 med i Brink, hans föräldrar kommer ifrån Ukna socken.
375
« skrivet: 2022-02-23, 17:25 »
Intressant att du söker på Anna Maria som är min ana. Hon föds i Smedstorp och sedan flyttar de till Näbbetorp.
378
« skrivet: 2022-02-20, 18:18 »
Under stora ofreden 1713-1722 flydde många av Finlands befolkning till den västra rikshalvan när hela Finland invaderades av Ryssland. Unga män kunde antagas till Kronobåtsmän som kan ses i Flottans Generalmönsterrullor för tiden. Jag har två stycken som förfäder, en i Vibyggerå och den andra i Nora. Johanna Amimoff- Vinberg har sammanställt de flyktingar som fick ekonomiskt understöd från olika svensk arkiv. Tidigare fanns en Länk till den på nätet, som tydligen inte fungerar idag. Av Närpes kyrkböcker är födelseböckerna tidigare än 1760 förstörda. Däremot finns Kommunionsböcker från 1702, och sedan finns hela serien med Österbottens Länsräkenskaper med mantalsländerna. http://digihakemisto.appspot.com/index_am?atun=165781.KA&amnimeke=N%C3%A4rpes+f%C3%B6rsamlings+arkiv
379
« skrivet: 2022-02-20, 00:08 »
Flera av volymerna år 1702 handlar om detta Regementet, och i en av dem står lite mer uppgifter än de andra. I denna står Ryttarens ålder och antagningsåret. I Regementsräkenskaperna för Skånska Kavalleriregementet som inte är filmat kan det stå något mera det året han antages. Arkivförteckning N:o 24 Regementsräkenskaper -1723 på Krigsarkivet. Men som Orsa Kompani--lovar inget bestämt. https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0054531_00136#?c=&m=&s=&cv=135&xywh=543%2C847%2C3507%2C2681
380
« skrivet: 2022-02-19, 18:19 »
Det finns några års rullor i Serien Rullor 1620-1723. Är det om Ryttarna eller Officerarna som söks?
383
« skrivet: 2022-02-17, 17:23 »
Stina Ersdotter betalar böter i Kyrkoräkenskaperna 1807 för lönskaläge. Anders Tjäder förekommer inte där.
384
« skrivet: 2022-02-16, 17:48 »
Det behövs mer och tydligare fakta i arkivmaterial för att kunna anta det, vill jag mena.
385
« skrivet: 2022-02-15, 20:44 »
Det kvinnonamn som förekommer i trakten är Signe och det är namnet som står också.
386
« skrivet: 2022-02-15, 19:19 »
Han finns inte med vad jag kan se i Dödboken, Karlskrona Amiralitetsförsamling FIa:6. Möjligen kan han sökas ibland Skeppsmönsterrullorna ifall han piggnat till ett tag. Det finns en Bouppteckning efter Stina Tjäder i Boteå Tingslag FIa:7b #106 1817 20/3, där hon har två söner Mickel och Anders. Mickel är född uä 1806 i Stryrnäs sn. Anders Tjäder står i vigselboken med henne 1807 vara kommen från Gålsjö och om Mickel även är hans son så kan Anders Tjäder vara son till Smeden Mikael Tjäder vid Gålsjö bruk, men det behövs mer forskning för att bli säker.
387
« skrivet: 2022-02-15, 17:32 »
388
« skrivet: 2022-02-15, 17:29 »
Tjäder är namnet för de som antages till Fördubblingsbåtsman i Andra Norrlands första del N:o 139 får, och behöver i och med det inte vara släkt med Smedsläkten med det namnet på Gålsjö bruk och Graninge bruk. Då kriget med Ryssland begynnes 1808 tillsättes åter Fördubblingsbåtmännen i Augusti 1808. Dessa 150 stycken blir kommenderade att "genom natt och dag medelst marche forcee" transportera sig till Göteborg för att inmönstras på de tre Örlogsskeppen Vasa, Fredrica och Drottningen. Anders Tjäder inmönstrar 23/8 på Skeppet Vasa och avpolleteras 13/11 sjuk i land Karlskrona. Att följa honom vidare måste ske på Krigsarkivet i oskannat arkivmaterial tills han dör i December (enligt GMR). Eftersom han lever som Båtsman så kort tid så skrivs han i GMR och andra rullor enbart som Anders Tjäder. Hans tidigare efternamn och födelseort står inte. Kan dock föreslå ett ställe där det kan stå; HLA: Västernorrlands Landskansli DIIIoa:15.
389
« skrivet: 2022-02-13, 00:50 »
Den första skattelängden för Ångermanland är Gärder och hjälper år 1535. Den har jag för mig är utgiven i renskrift, och är avfilmad på AD. Byn Bölen i Fjällsjö sn är inte nämnd där vad jag kan se. Därefter finns skattelängder i Ångermanlands Landskapshandlingar. År 1542 står bara förnamn. 1543 och 1544 behövs mer tid för att dechiffrera. I 1546 och 1547 bor i Bölen Fjällsjö sn, Oloff Gelffuesson. År 1552 och 1555 står Oloff Geslugsson i Bölen. Har inte läst fler år.
I Ångermanland finns de första Domböckerna från 1612 och till 1624.(Källa RA, Strödda domböcker volym 19). Sedan Ångermands domsaga 1628-1643/6 AIa:1,2. I Skattelängderna står den som betalar skatten det året och det är sällsynt med släktförhållanden. Är namnen ovanliga är det troligare att patronymikonet stämmer med tidigare person med namnet, fast annars är det lösa antaganden att det är fadern och sedan dennes son. I många fall är det på det viset fast i det sökta fallet kan det även vara andra släktförhållanden eller hemmansköp. Åldersuppgifter på männen finns i Roterings och utskrivningslängden 1637 till 1640 och tidigare är det sällsynt. I de flesta andra fall är det bättre eller sämre antaganden som jag tycker illa om.
391
« skrivet: 2022-02-10, 15:30 »
Tryck på "Asutuksen yleisluettelot" överst så visas alla socknar och tidsperioder som ingår i bosättningsregistret.
392
« skrivet: 2022-02-10, 14:20 »
393
« skrivet: 2022-02-09, 01:48 »
Bruukzförwaltaren Gilius de Beschs (Swen)Tienare , Joen Löhnman för Löhnöö Chronohemman, gammal fåhr afskiedh istället Olof Fager.
394
« skrivet: 2022-02-02, 21:05 »
Den som läser Häradsrättens Småprotokoll i olika delar av landet kan konstatera att olika landsändar använder skilda sätt att låta föräldrars arvejord överföras till nästa generation. I Ångermanland där de flest gårdar består av skattejord, förutom enstaka kronoutjordar, kronotorp och delar av gårdar eller byar som är kronojord, så brukar de manliga sönerna kasta lott sinsemellan om vem som skall få köpa ut de övriga. Hur det sedan blir beror på sönernas vilja och pengatillgång. Döttrarna nämnds inte och får sitt arv utanför den uppgörelsen. De följer alltså de gängse seden.
395
« skrivet: 2022-01-30, 00:22 »
Byn är Bensige och det är mtl år 1724. Det står mannen gammal ock mycket Swag.
396
« skrivet: 2022-01-29, 15:44 »
398
« skrivet: 2022-01-27, 21:24 »
399
« skrivet: 2022-01-26, 16:42 »
Han är Fattig Cassae föreståndare. Fattig Kassan i socknen. Han torde förekomma i Sockenstämman; K-serien och L-serien i församlingsarkivet.
400
« skrivet: 2022-01-26, 15:33 »
Det är inte enbart födelsenotisen som avgör om det är den rätta. Vigselnotisen och faddrarna till hennes barn behöver undersökas, och även om hon är fadder till hennes tilltänkta syskons barn. I den visade dopnotisen står att Munsterskrifwaren Erich och det kan stå Kuses, och Hustru Karin Erichsdotter dotter Anna född 16 feb 1696. I vigselnotisen år 1690 står det tydligare Munsterskrifware Erich Larsson Kuuse och Hustru Karin Erichsdotter.
401
« skrivet: 2022-01-23, 23:18 »
403
« skrivet: 2022-01-22, 23:01 »
Det är Joens son som döps.
404
« skrivet: 2022-01-22, 19:51 »
Kompletering - Swän Simonsson i Norstad. Vigseln står skriven både år 1706 och 1707. I Kyrkoräkenskaperna 1707 betalar han 12 daler för cronbråt, så vigseln år 1707 torde vara den riktiga. Han bodde sist i Forsa Tjärsta sn, och där föds 1715 17/5 Måns Swensson i Forsa. Något barn år 1716 i Kättilstads födelsebok kan jag inte se. Ingeborg Ragvaldsdotter Dör 1758 15/4 i Valla 71 år, och hennes andra man Anders Carlsson 1760 3/12 70 år. Det är svårt att hitta Sven Simonssons faders patronymikon, men eftersom hans syster Kerstin Simonsdotter är min ana har jag fått fram att fadern heter Simon Simonsson, som sist är bonde i Norstad Kättilstad sn.
405
« skrivet: 2022-01-21, 14:42 »
406
« skrivet: 2022-01-20, 22:20 »
För den som släktforskar har det betydelse att hålla reda på vilka personnamn som är varianter av samma namn och den som skriver väljer vilken som används. Ingvar och Ingmar inte samma namn. Namnet Ingeman som förekommer i Göinge ska inte heller sammanblandas med namnet Ingemar. Elsas fader heter alltså Ingvar Bengtsson.
407
« skrivet: 2022-01-20, 16:25 »
Det står rymd på bägge personerna.
408
« skrivet: 2022-01-16, 22:35 »
Enligt den nyskrivna boken om invånare i Visseltofta bor han på Mellangården "Gudmundsgården" Vesljunga, född ca 1679 troligen Grysshult Hallaryd sn, gift 1711 med Magnil Jönsdotter f 19/12 1692 Stavshult, Död 1752 22/4. Enligt Hallaryds kyrkbok flyttar en Gumme Gummesson i Grösshult 1704 30/10 till Visseltofta.
409
« skrivet: 2022-01-14, 00:42 »
Nej, jag har inte anknytning till Per Erlandsson i Bodarp. Är däremot ättling till Erland Nilssons föregångare på Möllegården Lars Larsson som flyttar 1740 och dör i Gullarp och Osby sn.
410
« skrivet: 2022-01-13, 01:54 »
Löftesmannen vid vigsel 1741 heter Månss Nilsson o Botarp, så det är inget problem att han är brodern. Fadder till Erlands barn 1741 är Nils Simonsson i Visseltofta N:o 3, vilken är gift med Kierstina Persdotter f ca 1666 och dotter till Per Erlandsson i Bodarp. Hon blir då Erland Nilssons moster.
411
« skrivet: 2022-01-08, 02:30 »
Sukuhistoria är inte den enda finska släktforskarsidan som är fri att använda. De har olika typer av register som kan komplettera varann. http://digihakemisto.appspot.comhttp://digi.narc.fi/digi/search.ka -och genom denna finns en länk till VAKKA med arkivförteckningar, tryck på dess gröna text som visas vid volymbeteckningen.
412
« skrivet: 2022-01-08, 02:14 »
Ingvar är inte särskilt vanligt namn i Göinge. Det finns en Ingvar Jönsson gift 1700 i Norra Mellby sn och en Ingvard Nilsson gift 1700 i Riseberga sn. Ingen av dem har en Elsa vad jag kan se. Det är flera av Socknarnas kyrkböcker i Göinge som har brunnit, men katekismilängderna och mantalslängden kan ge en viss uppfattning om namnet finns i socknen. Elsa får nog sökas i grannhäraderna.
413
« skrivet: 2022-01-07, 23:54 »
I Amiralitetskollegii Kanliets Registratur BIa; 1717:1 5/12 står att Norrlands Båtsmankompanier skall kallas Enterkarlsregementet. I Carl Hamnströms bok Båtsmanshållet i Ångermanland och Medelpad, sidan 139 står att de nu skulle beväpnas och övas som fotfolk. Efter något år och 1719, efter Kalle dussins död ändras de tillbaka till vanliga Kronobåtsmän.
414
« skrivet: 2022-01-06, 18:12 »
Tycker nog inte födelseboken är svårläst, men har läst böckerna i Nordingrå och Vibyggerå fram och baklänges i över 4 decennium. I Carins födelsenotis står moders namn som Margeta Jansdotter. Ett förtydligande från Nordingråboken är att på henne står; Näs o1 Holm. Vilket betyder att fadern är Ordinarie Kronobåtsman på socknens rotenummer 1, Johan Ersson Holm f 1688 Drunknat i Stockholm September 1721 och Hustru Brita Olofsdotter. Den som vill hitta honom i flottans GMR får använda Kompaniets nummer som är N:o 7 Andra Norrlands andra kompani. Barnen till Båtsmännen använder i allmänhet inte dennes namn i tjänsten utan använder patronymikonet.
415
« skrivet: 2022-01-04, 17:48 »
Läs först Generalmönsterrullan i vilket landskap han kan sökas i.
416
« skrivet: 2022-01-04, 16:33 »
Det vanliga är att hantverkare tog ett efternamn, de som tidigare haft ett patronymikon. Skräddare utbildade sig inom skrået som sedan beviljade tillåtelsen att kalla sig Mäster. Gesällernas läroperiod bestod ofta av något års lära hos en Mäster i en annan stad. Försvar att vara Sockenhantverkare beviljades av Landshövdingen som kan läsas i dess arkiv. Landskontor/Landskansli. Skolmästare antogs av församlingens Sockenstämma vilket kan sökas i Kyrkoarkivets K serie. https://sok.stadsarkivet.stockholm.se/Bildvisning/Default.aspx?app=skraarkiv-landsort&indexvarde1=Skr%c3%a4ddare%c3%a4mbetet
417
« skrivet: 2022-01-04, 10:43 »
År 1745 10/3 i Visseltofta dopbok heter faddern Tulson Sonasson i Visseltofta. Fadder till Erland Nilssons barn när han bor i Farstorp sn och Gammaltorpsmölla 1748 heter Nils Ingvarsson. Den som bär barnet är Nils Kiämpes i Frankahuset och Norra Åkarp Nilla Ingvarsdotter. Hon heter rätteligen Nilla Bengtsdotter och gifter sig i Finja sn år 1747 med Ryttaren Nils Kempe i Biärnum och Norra Åkarp. Hon gifter om sig år 1759 med Per Nilsson ifrån Gumlösa sn. I Hörja sn föds 1720 17/1 en Nilla till en Bengt Ingvarsson som är intressant om det är den rätta då Elsa Ingvarsdotter ju tjänar en tid i Hörja sn. Vävaren Per Nilssons Hustru Nilla Bengtsdotter dör 1772 16/9 i Åraslöv och Vinslöv sn med åldersuppgift att hon är född 1720. Enligt den nyligen utgivna boken om invånarna i Visseltofta så är Erland Nilsson född 1707 i Bodarp N:o 3 Norregård och son till Nils Jönsson f1668åu Död 1751 11/5 och Anna Persdotter f1677 Död 1715 13/3. Det är lättare att söka personer som flyttar omkring och det är osäkert var de föds och dör på DDSS, Demografisk Databas Södra Sverige.
418
« skrivet: 2022-01-03, 12:13 »
Norra Strö tillhör Östra Göinge Härad och dess domböcker finns att läsa på Landsarkivet i Lund, för just det året är inte filmad på AD.
419
« skrivet: 2021-12-31, 20:16 »
Innan Indelningsverkets tid med Generalmönsterrullor som begyntes på 1680-talet, så är serien Rullor 1620-1724 stället, som är bäst och säkrast att söka efter rullor för gemena. För kavalleriet är Regementsräkenskaperna också bra.
420
« skrivet: 2021-12-28, 15:47 »
Det vanliga för antagna Kronobåtsmän är att de får efternamnet i tjänsten, även om de tidigare har ett släktnamn. Det är viktigare att försöka hitta Matts Sandbergs patronymikon än att söka efter någon Sandberg som får en son Matts. Det vore intressant var uppgiften om att han är född i Pargas socken kommer ifrån. Den som ställer en fråga bör vara noga med att redovisa de uppgifter som redan har inhämtats och vilka källor som har undersökts. Matts Sandberg har efter Båtsmanstjänsten i Finland låtit sig antagas till ett av Flottans volontärregementen på Skeppsholmen i Stockholm. Han återfinns då också i Skeppsholmsförsamlingens husförhörslängd. Där står att han är född i Tavastehus län och Sommero socken. Där finns några Matts födda år 1791 som kan följas upp var de tar vägen eller dör som unga. https://app.arkivdigital.se/volume/v89851?image=116
421
« skrivet: 2021-12-26, 15:28 »
423
« skrivet: 2021-12-21, 13:22 »
Det tillsätts en ny gubbe på N:o 40 i en rulla 1742, antagen Pehr Wijberg 1742 den 18 jan. Hattarnas ryska krig började 1741 juli, så föregående Soldaten måste ha dött eller blivit krigsfånge. En rulla borde kunna finnas i Regementsarkivet eller Landskontoret, om vad som hände din Anders Wiberg.
424
« skrivet: 2021-12-20, 22:59 »
Det är lättare att hitta en Soldat medelst att använda kompaninumret och det Kompaninamn som användes då. Soldatregistret är inte alltid uppgjort på ett sätt som vore bäst. Han tillhörde Majorens Kompani och Nummer 40. Vad som hände honom syns inte i de GMR som finns i arkivserien N:o 23 Generalmönsterrullor. Det kan finnas fler rullor i N:o 108 Södermanlands regementsarkiv. Om det finns några rullor i Södermanlands Landskontoret går inte att se för det redovisas inte på NAD.
426
« skrivet: 2021-12-19, 16:28 »
Mantalslängderna för Bjärtrå sn åren 1699, 1707 och 1717 finns ibland Gävleborgs läns Landskontor i volymerna EIb:11, EIb:41 och EIb:70. Arkiv Digital har filmat de volymerna. Det finns en Hustru skriven för Petter Damin för de tre åren. Det är tydligen svårt att släppa uppgifter som följt med länge men visat sig oriktiga eller sakna grund.
428
« skrivet: 2021-12-16, 16:10 »
Förutom de förslag som givits här ovan så har Osby Hembygdsförening gjort en förnämlig torpinventering, som för vissa byar men inte alla har redovisats i Osby Hembygdsförenings årsbok. Vilken by är det fråga om så kan jag se om den byn är med?
429
« skrivet: 2021-12-16, 13:27 »
Knäppeswik.
430
« skrivet: 2021-12-15, 02:26 »
Mantalslängden för år 1892 finns här. De har gårdsnamn i Österbotten som Pellfolk är ett, och familjernas barn finns kanske med i mtl några år framåt. http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=72963299
431
« skrivet: 2021-12-15, 02:03 »
Omöjligt är det inte als, men det är lite bökigt att komma in i arkivmatrialet så långt fram i tiden som år 1892. Födelseböcker finns tillgängligt för Korsnäs socken fram till år 1873. På medlemssidan SSHY har de socknars födelseböcker längre fram i tiden, men om de har just för denna socknen måste man vara medlem för att veta. Har de inte kyrkböckerna för den tiden och socknen får församlingen kontaktas som tar en dusör för besväret. Det som finns att tillgå på nätet är mantalslängder för Österbotten, och då måste rätt område som Korsnäs sn tillhörde på 1890-talet hittas. http://digihakemisto.appspot.com/index_am?atun=323757.KA&amnimeke=Korsn%C3%A4s+f%C3%B6rsamlinghttp://digi.narc.fi/digi/dosearch.ka?new=1&haku=Henkikirjat
432
« skrivet: 2021-12-14, 17:16 »
I Ångermanlandssocknarna är det en av socknens bönder som får sysslan att förutom bonde vara Klockare. Något särskilt Klockareboställe finns inte. I Småprotokollens vårting år 1740, som AD har filmat, finns första uppbudet för Peter Bäcks dotter Marias och mågens övertagande av Hemmanet Bäckland N:o 3. Vad Peter Bäck var för slags Befallningsman borde framgå av verifikationerna till Länsräkenskaperna eller hur han står och förekommer i Dombokens ärenden. Före 1762 så ingår Ångermanland i Gävleborgs Landskontor och om han skulle arbeta i det Landskontoret som låg i Gävle så har han lång väg till arbetet, de åren han står skriven i mtl i Högsjö och Bäckland. Han står skriven där till 1735 och är då 69 år enligt åu. Tingsrättens domböcker är ett bra ställe att forska på dessa personer.
433
« skrivet: 2021-12-12, 16:07 »
434
« skrivet: 2021-12-12, 15:58 »
435
« skrivet: 2021-12-12, 13:44 »
Sifwer är vargeringskarl = extra soldat. h efter Mårten Åkassons namn betyder hans hustru. De som bor på gården behöver inte vara släkt. I början av längden står vad kolumnerna betyder.
437
« skrivet: 2021-12-07, 22:27 »
Ifrån 1750-talet finns Förmyndarprotokollen ibland Tingsrättens Småprotokoll, där förmyndaren tillsätts och kan även bytas ut. Hemmansköp uppbjuds tre gånger och finns också i en annan rubrik på samma ställe. Om myndlingen anser att förmyndare misskött sitt uppdrag kan denne stämma denne till Tinget för redovisning och skadestånd. Det är därför den som döms till att bli förmyndare skall vara vederhäftig för att kunna betala skadestånd.
438
« skrivet: 2021-12-03, 17:22 »
Vet inte hur det förhåller sig i detta fallet och kan inte svara på frågan, men känner till forskning på den tiden. Enligt Jordeboken 1750 är gården Avan N:o 9 ett skattehemman, vilket innebär att varje generation torde lösa ut och köpa hemmanet från de andra arvingarna. Detta sker i Häradsrättens Småprotokoll (från 1701 i Svea Hovrätts renovationer; och senare i egen serie AII: i Häradsrättens arkiv) med först tre uppbud för att därefter erhållande av fastebrev. Arkiv Digital har skannat Svea Hovrätts Småprotokoll 1701 till år 1759. För övrigt om det finns uppgifter som forskare har inhämtat om personer i Socknen före Kyrkböckernas tid så är det fakta hämtade i Mantalslängdsuppgifter varje år och Domböckernas protokoll. Kyrkoräkenskaper kan även ge kompletterande uppgifter.
439
« skrivet: 2021-11-30, 13:47 »
För den som vill och behöver så finns Räkenskaper att läsa för Penningby slott slutet av 1600-talet och början av 1700-talet i Berghammarsamlingen på Riksarkivet Marieberg. Har bl.a. noterat för volym 324; Husesyn Humblö 1705 9/7 af Befallningsman Carl Nilsson (min ana) skrifwet af Länsman Anders Lindberg.....för sal Ingemund Axelssons måg Lars Jonsson Krabbe. volym 654, Arrendet av Humblö 1705 23/3.
440
« skrivet: 2021-11-29, 21:26 »
443
« skrivet: 2021-11-26, 11:16 »
Om Erik Eriksson i Sjöland N:o 2 begravdes 1706 1/11 så måste hans Hustru Anna Eriksdotter blivit gravid innan dess. När Erik Erikssons i Sjöland dotter Anna som är enligt dopnotisen född den 14/8 (född Onsdagen före Dom X Trinit 1707) blir graviditeten Tio och en halv månad. Det är lite svårt att förklara.
444
« skrivet: 2021-11-26, 02:53 »
Faddermässigt är den Erik Erikssons dotter Anna i Sjöland som föds 1707 18/8 i Vibyggerå födelsebok troligen till den som bor på N:o 7. Erik Eriksson i Sjöland N;o 2 begravdes 1706 den 1 November (enligt dödregistret upprättat av Ådalens släktforskarförening), så det blir knappt med tiden vid graviditeten ifall han skulle varit fadern. Erik Eriksson i Sjöland N:o 7 blir tvungen att flytta därifrån eftersom hans Hustru Elisabet Johansdotters son Johan Johansson i hennes första äktenskap med Johan Eriksson är den som har arvsrätten och besittningsrätten till Hemmanet Sjöland N:o 7. I Fastebrevet 1716 15/2 för Hemmanet Häggvik N:o 4, står att det är Erik Eriksson i Sjöland som köper.
445
« skrivet: 2021-11-25, 20:16 »
Pigan Anna Ersdotter i Häggvik är fadder till sin halvbroder i Nordingrå Per Johansson Wolgemots barn Erik 1727 16/3 och Nils 1729 18/7. I Nordingrå födelsebok år 1742 21/12 till Per Johansson i Häggvik N:o 4:1 och hans Hustru Margeta Ersdotters barn Johannes står Johan Nilsson i Dogsta och hans Hustru Anna Ersdotter som fadder. De som är faddrar ifrån Nordingrå socken till Johan Nilssons i Dogsta barn är 1735 Kronobåtsman Per Wolgemot och Pigan Margreta Ersdotter i Häggvik och 1740 Per Johansson i Häggvik.Faddermässigt kommer Anna Ersdotter som gifter sig 1734 med Johan Nilsson i Dogsta ifrån Häggvik N:o 4:1 och är dotter till Erik Ersson och Elisabet Johansdotter som tidigare varit bonde i Vibyggerå och Sjöland N:o 7.
448
« skrivet: 2021-11-17, 12:19 »
449
« skrivet: 2021-11-17, 11:49 »
Flottans Generalmönsterrulla är tydligen inte ännu undersökt, vilket behövs. Anders Andersson antages 1748, dåvarande ålder 18 år, till Fördubblingsbåtsman N:o 31 med Rotens namn Gottlänning vid Södra Roslags Andra Kompani. Han är född i Uppland. Transporteras 1774 juni till Ordinariebåtsman N:o 31 och byter då till det namn den tjänsten använder Korsman. Han blir uppfordrad till flottans tjänstgöring i Pommerska kriget eftersom fördubblingsbåtsmän endast gör tjänst i krigstid, och sedan efter år 1774 då han är ordinarie. Död 1783 21/8. Om han är född i socknen torde framgå av hans barns faddrar, annars får han sökas i samtliga Upplands socknars födelseböcker om hans födelsesocken inte framgår någonstans i kyrkoarkivet. https://app.arkivdigital.se/volume/v825776?image=160https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0000763_00114#?c=&m=&s=&cv=113&xywh=32%2C269%2C3698%2C2976
450
« skrivet: 2021-11-14, 14:07 »
I Landskapshandlingarna är de personer och uppgifter nämnda som Kronans fogde hade anledning att nämna i Landskapets Räkenskaper över inkomster och utgifter som skickades in till Kungen. Sedan måste volymen vara bevarad sedan dess och alltså utburen eller utkastad när Slottet Tre Kronor brann.
451
« skrivet: 2021-11-13, 00:27 »
453
« skrivet: 2021-11-12, 17:23 »
Vid inlämnandet till Stockholms Barnhus finns inneliggande handlingar till rullan som möjligen kan svara på frågan om var fadern tjänade som trossdräng.
454
« skrivet: 2021-11-10, 11:35 »
457
« skrivet: 2021-11-09, 11:36 »
Det står Skierf. Enligt Arnäsboken är uppgifterna på honom... N:o 138 Andra Norrlands andra del, 1715-1740. Pehr Olsson Skierf född 1698 Ållonö 3 Grundsunda, Död 1797. Flyttar till Österbursjö. Hustru Lisa Pärsdotter född 1701 Burön 2:1, gift 1724, Död 1790.
458
« skrivet: 2021-11-09, 11:26 »
Byn är Qwafwe = Kvaved.
461
« skrivet: 2021-11-06, 15:52 »
Lisa heter Eriksdotter som efternamn och patronymikon hela sitt liv. Hon byter inte efternamn till det patronymikon den hon gifter sig med innehar. Hon blir inte son till någon och byter kön. Det kan ju vara felskrivet i frågan, men om Ancestry används så har de urusel kunskap om detta faktum och forskningen måste anpassas till detta. I vigselnotisen ger mannen henne i morgongåva tillstånd att fri och oklandrad rättighet i sin livstid att nyttja och bebo hans ärvda hemman. Det är ovanligt att skriva så och det föranleder tanken om att hans hälsa var sviktande. Sidor i Husförhörslängden är uppenbarligen fördärvade och då får mantalslängden istället användas för att se vilken gård i By Lisa kommer ifrån.
462
« skrivet: 2021-11-04, 18:56 »
I vigselboken 1767 29/9 är Margeta Johansdotter ifrån Höfwen.
463
« skrivet: 2021-11-04, 17:46 »
Han är enligt GMR Västerbottning och antagen 1771 14/2. Är han född i socknen påvisar hans barns faddrar vilka som kan vara hans syskon eller andra släktingar. Annars får han sökas i födelseböckerna i övriga socknar i dåvarande Västerbotten med en fader som heter Erik i förnamn.
464
« skrivet: 2021-11-04, 17:13 »
Soldater behöver alltid sökas i Generalmönsterrullan, eftersom de kan vara född var som helst i det dåvarande riket. Högmodig är ett namn i tjänsten och inte släkt med de andra tjänstgörande soldater på samma rote som säkert haft samma namn.
465
« skrivet: 2021-10-31, 10:09 »
466
« skrivet: 2021-10-30, 16:54 »
I historieundervisningen var kanske Sveriges alla krig tråkigt, men i släktforskningen blir krigen viktiga. År 1809 var Sverige i krig och Soldaterna som dog i tjänst står oftast inte i församlingens dödbok, för de fraktades aldrig hem. I Generalmönsterrullan står kanske hur han dog. Annars får han om möjligt följas i militära handlingar.
467
« skrivet: 2021-10-28, 12:16 »
Är det inte allmänt känt att namnet Smareus kommer ifrån byn Smara i Edsbro socken? Präster bruka Latinisera bynamnet de kommer ifrån.
468
« skrivet: 2021-10-26, 20:21 »
Det är Häradets domboksprotokoll som har svaret på frågorna. Arkiv Digital har skannat domboken.
469
« skrivet: 2021-10-26, 12:44 »
Begrofs afsides i Kyrkjo-gården.Var och hur han begravdes blev dömt vid Tingsrätten utifrån omständigheterna som undersöktes.
470
« skrivet: 2021-10-23, 21:00 »
Ifall det undras var han är född så står i 1710 års rulla att han antogs 1709 i september och född i Hulltssiö socken och är 25 åhr.
472
« skrivet: 2021-10-19, 21:43 »
Jöns och Joen är två olika namn fast i Båtsmansrullan är det inte säkert de är så noga med att skriva det riktiga. Om Per Uggla är född i Segerstad bör några av hans barns faddrar vara hans släktingar. Och även han kan vara fadder till släktingarna. Det är sällan militärer som dör i tjänst och i krig står med i socknens dödbok. Gemena militärmän betalar inte mantalspenning. Det är lite oklart för mig vid denna tiden hur Fördubblingsbåtsmän gör då de ju inte är i aktiv tjänst i fredstid. För Ugglas del från 1732 till krigets början 1741. Åldersuppgiften för antagna båtsmän kan diffa på något/några år och födda år 1711 förefaller saknas i Segerstad.
474
« skrivet: 2021-10-19, 18:24 »
Pär Joensson Uggla Antages 1732 8/6 till Fördubblingsbåtsman N:o 44 vid Andra Ölands kompani. Född på Öland och 20 år. En Fördubblingsbåtsman gör endast flottans tjänst i krigstid. Och Uggla gör då tjänst först i Hattarnas ryska krig, där han enligt Resolutionen 1742 20/4 konstateras vara bortkommen och/eller död. Han kan sökas om han finns med i Skeppsmönsterrullorna och Loggböcker. https://app.arkivdigital.se/volume/v825747?image=850
475
« skrivet: 2021-10-13, 16:13 »
Svea Artilleriregementets församling är en icketerritoriell församling så de kunde bo var som helst.
476
« skrivet: 2021-10-12, 00:55 »
477
« skrivet: 2021-10-12, 00:36 »
479
« skrivet: 2021-10-10, 22:18 »
Det finns fler Rullor för Smålands Kavalleri än så i serien Rullor 1620-1723.
480
« skrivet: 2021-10-09, 15:34 »
481
« skrivet: 2021-10-08, 13:40 »
Vad det betyder får den vidare forskningen visa. En följd av år med mantalslängder. Jordeboken för uppgift om ägandeformen och hans familjebild.
482
« skrivet: 2021-10-08, 11:14 »
Hafwer intet bruk.
483
« skrivet: 2021-10-08, 02:04 »
På Landsarkivet i Vadstena.
484
« skrivet: 2021-10-06, 12:58 »
Det finns också Domböcker att läsa men det är väl tveksamt om det ska lägges tid på det.
486
« skrivet: 2021-10-01, 16:20 »
Svar- Nej. Hänvisade till Presthyttan för att det är alltid bra att jämföra hur skrivaren tecknar sina bokstäver.
487
« skrivet: 2021-09-30, 23:35 »
Erich Persson står det. Det står ju Presthyttan på raden över.
488
« skrivet: 2021-09-29, 18:02 »
489
« skrivet: 2021-09-28, 21:39 »
Den ovan nämnde Johan Andersson Boija skrev jag för några år sedan ett möjligt förslag till vem hans fader är. Efter det har ett Domboksprotokoll hittats som stärker förslaget. Domb 1724 22/10 Sollefteå Ting, § 24 Smeden Anders Björkmanan anhåller att Enk Karin Persdr i Hakesta, är skyldig lön till hans omyndiga son Johan. Är Johan då född 1709 som står i Flottans rulla blir han 15 år 1724 och omyndig. https://forum.rotter.se/index.php?topic=45122.msg1416176
490
« skrivet: 2021-09-28, 02:46 »
Det är läsning av Småprotokollen som är lösningen. Johan Nilsson köper år 1741 27/2 4 3/4 Seland jord i Norrgällsta av Nils Pärsson för 950 daler Kopparmynt. Småprotokollen finns att läsa på Arkiv Digital.
491
« skrivet: 2021-09-27, 18:05 »
Först är Trued ett mansnamn och Truen ett kvinnonamn. Truen Åkesdotter är född 1718 (lucka i dopboken) i Haganäs och tidigare bonden på hemmanet Åke Mickelsson. Han drunknade i Tydinge sjö 1735 13/11 tillsammans med andra Hustrun, som är syster med Truens man Per Månsson, och sonen Mickel. Truen Åkesdotters moder Giertrud Åkesdotter f 1694åu död 1729 21/12, är född i Ballingslöv N:o 9 Stoby socken. Se Bouppteckningen Östra Göinge FII:4 N:o 7 Bild 300 (AD).
492
« skrivet: 2021-09-27, 16:26 »
Mantalslängderna skrevs i minst tre upplagor. En kan finnas i Häradsskrivaren för fögderiets arkiv. En i Länets Landskontor och en som skickades till Stockholm och Kammararkivet. Det är bara att hoppas att ett visst år finns i någon av kopiorna. Allt för ofta har bränder i vissa län förstört samtliga för ett år.
493
« skrivet: 2021-09-27, 08:08 »
494
« skrivet: 2021-09-24, 18:41 »
I mantalslängden år 1732 finns två bönder och en båtsman i Hablingbo sn som heter Lars. Nog går det att se på faddrarna om de är troliga eller ej.
495
« skrivet: 2021-09-24, 12:34 »
En Kronobåtsman kan vara född var som helst i landet, så läsning av Generalmönsterrullan är ett måste. Han antages år 1749 dåvarande ålder 17 år till Andra Gotlands Kompani fördubbling N:o 29 med namnet Lars Larsson Lilljeborg. Transporteras 1758 10 febr till ordinarie N:o 58 med namnet Lars Larsson Häggren. Dör 27 juni 1771. Han är gotlänning och är han född i samma socken som han tjänstgör borde någon av hans släktingar vara fadder till barnen. Annars kan han sökas i resten av församlingarnas födelseböcker på Gotland. GMR finns att läsa på Arkiv Digital i Flottans arkiv och Gotlands Landskontor.
496
« skrivet: 2021-09-23, 09:43 »
Han heter Svend.
498
« skrivet: 2021-09-14, 13:14 »
500
« skrivet: 2021-09-12, 14:39 »
Ofta är det som tillskrevs i GMR hastigt och slarvigt skrivet och följer inte normskrivningen av yrkesmässiga skrivare. Eftersom krigsverksamheten låg mer eller mindre nere vintertid med isläggningen av östersjön så åkte soldaterna hem tillfälligt. Det hände nog inget mer i Vaxholm än att de sjuka hemvändande dog. Eftersom hattarna skötte organiseringen av detta krig dåligt blev vissa inom hattpartiet halshuggna efter krigets slut. Att många soldater dog var bland annat en följd att misskötseln.
|