ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Innehållet i inläggen på Anbytarforum omfattas inte av utgivningsbeviset för rotter.se

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna användare har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Britt-Marie Nordin

Sidor: [1] 2 3 ... 7
1
Örgryte / SV: Hilda Cecilia Karlsson
« skrivet: 2021-03-27, 17:35 »

Post 715395


Karlsson, Hilda Cecilia
Ogift kvinna


f. 26/4 1907 i Ramdala, Blekinge län (Blekinge)


Utvandrad 4/9 1928
från 15 St 21/4 15, Göteborgs Haga, Göteborgs och Bohus län (Västergötland)
till New York, USA


Källa: Husförhörslängd, s. 2489


Emibas emigrationsakt: Göteborgs Haga O 1928 019


Onormerade namnformer:


Destinationsort: New York
Destinationsland: USA


I Haga AIIa:40, 1927-1939, sid 2489 finns en uppgift att hon flyttar in till Ramdala 19320929.
I Alingsås stadsförsamling AIIa:21, 1924-1935, sid 2048 och s 1970 står att hon är gift 19320109 med toffelmakaren Gunnar Valfrid Törnqvist å okänd ort.


Troligen gifte de sig i Amerika för på Gunar Valfrid står det i
Lösen AIIa:5, 1926-1938, sid 319 att han for till Amerika 19270204.


Hilda gifter 19370821 om sig med Holger Ivar Herbert Larsson f 19071126, Skogsbygden, Alingsås, där de också är bosatta 1940, 1950 och 1960.
Hälsningar
Britt-Marie

2
Örgryte / SV: Hilda Cecilia Karlsson
« skrivet: 2021-03-27, 17:15 »
Hej Ingvar!
3538 hänvisar till sidan i församlingsboken.
Örgryte AIIa:23, 1906-1933, sid 3538.
Hälsningar
Britt-Marie

3
Kristine / SV: Vart och med vem gifter sig Frida?
« skrivet: 2021-03-20, 18:27 »
Hej!
Hon gifter sig 19210512 i Oscar Fredriks församling med brödutkörare Ernst Ludvig Willig f 18931003.
Gbg Oscar Fredrik EI:7, 1920-1925, sid 47, nr 92
Hälsningar
Britt-Marie

4
Bern / SV: Bern
« skrivet: 2021-03-05, 13:05 »
Hej!
I Öregrund AI:7, 1836-1840, sid 97 finns en anteckning om han kan ha dött på fästning 1835 el 1839.
Hälsningar
Britt-Marie

5
Hej!
Enl Gbg Vasa AIIa:31, 1927-1934, sid 6155 flyttar hon med sin make Douglas Georg Dickson f 18740501 till Frankrike 19281105.
Ser att maken dog i Stockholm 19400401 i Stockholm (begrav i Göteborg).
Under "Göteborgsfamiljer" kan man läsa att Kerstin Alexandra gifte om sig 19400918 med Pipinelis Panagiotis f 1899 från Pireus, Grekland.
Kan inte finna henne i Sv dödbok.
Hälsningar
Britt-Marie

6
Du borde kunna se dessa uppgifter på Riksarkivet.
Ibland kanske inte sidnummer är desamma på Arkiv Digital och Riksarkivet.


Det finns utflyttningslängder både i AD och på Riksarkivet för den aktuella tiden.
Tror att de bara överfördes till Fattighusförsamlingen.

7
Hej!
Det finns ingen bouppteckning efter föräldrarna vad jag kunnat se.


Carl Magnus Carlson f 18191114 i Uddevalla dog 18781124 på Fattighuset
Anna Britta Andersdotter f 18170121 i Partille dog 18691102 på Fattighuset
Gbg Fattighusförsamling AI:3, 1861-1885, sid 95 och sid 3


De hade barnen
Maria Elisabet f 18450501
Gustav Adolf f 18470425
Charlotta Augusta 18481112
Carolina Josefina 18501126
Carl Henrik David 18521111
Johan Gustav Daniel 18541115
Anna Sofia Amanda f 18561112
Anna Teresia och Clara Fredrika f 18590412
Ernst Fredrik f 18610228


Carl Henrik David, Johan Gustav Daniel och Ernst Fredrik överfördes samtidigt till Obefintligas register
Gbg Domkyrkoförsamling AIII:1a, 1883-1890, sid 5


Carolina Josefina gifte sig 1877 med Adolf Fredrik Ekelöf f 18450822. Carolina Josefina dog 1920 i Annedal.
Gbg Domkyrkoförsamling AIa:12, 1873-1883, sid 337


De andra barnen dog tidigt.
Hälsningar
Britt-Marie

8
Kan tyvärr inte se det.
I den husförhörslängd jag hänvisar till ovan i Domkyrkoförsamlingen finns en anteckning om att de överförs till Obefintlighetsboken dvs de har inte meddelat vart de flyttat.
Britt-Marie

9
Hej igen!
Enl inflyttningsattesterna är Carl Magnus född i Uddevalla och Anna Brita född i Partille.
Gbg Domkyrkoförsamling HIIa:17, 1835, sid 4591
Gbg Domkyrkoförsamling HIIa:18, 1836, sid 5164
Hälsningar
Britt-Marie

10
Hej Daniel!
Carl Magnus Carlsson f 18191114 och hans hustru Anna Brita Andersdotter f 18170121 gifter sig i Gbg Domkyrkoförsamling 18440628 och familjen finns i
Göteborgs Domkyrkoförsamling AIa:3, 1829-1883, sid 88
Johan Gustaf Daniel är född 18541115.
Hälsningar
Britt-Marie

11
Kristine / SV: Vart tar barnen vägen?
« skrivet: 2021-03-03, 13:57 »
Hej!
Göteborgs Haga AIII:1, 1886-1894, sid 90
Hälsningar
Britt-Marie

12
Kristine / SV: Vart tar barnen vägen?
« skrivet: 2021-03-02, 17:30 »
Hej!
I moderns bouppteckning 1910 står ej efterlämnat kända sterbhusdelägare, vilken kan betyda att hon inte visste var sönerna fanns.
Göteborgs rådhusrätt och magistrat. Första avdelningen efter 1901. EIIIa:29, 1910, sid 582
Hälsningar
Britt-Marie

13
Lundby - (efter 1907) / SV: Inflyttning Anna Vilborg Håkansson
« skrivet: 2021-02-25, 11:52 »
Hej!
Enl Sv befolkning 1950 hade de barn födda 19450518 i Annedal- en flicka samt
pojke född 19481231 i Foss.
1960 hade de också pojke född 19510330 i Foss.


Tror det finns regler här på Anbytarforum om att man inte får skriva om du levande personer.
Du kan själv titta på födelserna 1945 och 1948 att det är rätt föräldrar alternativt beställa en bouppteckning efter Anna Valborg Johansson 19161130-4807. Brukar komma efter några minuter om du beställer via nätet.
Hälsningar
Britt-Marie
annars får du gärna maila mig så kan jag lämna uppgifterna till dig

14
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Gifte hon sig?
« skrivet: 2021-02-12, 19:29 »
Hej!
Säve AI:3, 1840-1853, sid 23 och sid 19
Britt-Marie

15
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Gifte hon sig?
« skrivet: 2021-02-12, 18:51 »
I inflyttningsattesten till Domkyrkoförsamlingen står bla att hon bott i Trollered (Säve) sedan barnsben.
Har funnit henne utflyttad från Säve 1854.
Säve B:1, 1846-1862, bild 42, nr 121 och
Säve AI:4, 1854-1860, sid 276
Finner en Albertina Wilhelmina i
Säve AI:3, 1840-1853, sid 23 och sid 19 med vad som kan vara hennes föräldrar - om det är rätt Albertina.
Det föds en Albertina Wilhelmina 18340528 i Göteborgs Hospitalsförsamling med föräldrar Olof Nilsson f 1796 och Anna Petersdotter f 17960817.
Göteborgs Hospitalsförsamling C:1, 1732-1860, sid 317
Göteborgs Hospitalsförsamling AI:1, 1821-1846, sid 104
Hälsningar
Britt-Marie

16
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Gifte hon sig?
« skrivet: 2021-02-12, 18:12 »
Hej!
Albertina Wilhelmina dog ogift 19160910 i Göteborgs Vasa enl dödboken.
Hon fick ytterligare ett barn Charles Georg Gabriel f 18760324.
Gbg Haga AI:2, 1883-1887, sid 566
Hälsningar
Britt-Marie

17
Garnisonsförsamlingen / SV: Födelseort.
« skrivet: 2020-12-13, 16:03 »
Hej!
Johannes Olsson Gren är född i Ödsmål enligt inflyttningsattest.
Göteborg Garnisonsförsamling HII:20, 1830-1831, bild 398, nr 82 på Riksarkivet.
Göteborg Garnisonsförsamling B:3, 1816-1850, sid 47 - från Ödsmål 1831.


Anna Stina Svensdotter f 1811 flyttar in i Gbg Domkyrkoförsamling 1844.  Ser detta när hon flyttar till Gbg Garnisonsförsamling 1851. Tyvärr står det inte varifrån och inflyttningslängd
saknas.
Näe Anna Stina dör 1893 finns en uppgift att hon är född i Myckleby.
Gbg Karl Johan AIIa:1, 1889-1902, sid 67.

Hälsningar
Britt-Marie

18
Annedal (1908- ) / SV: Epidemisjukhuset
« skrivet: 2020-11-06, 19:12 »
Hej!
Se Fastighetslängden Annedal AIIb:2, 1908-1919, sid 255
Hälsningar
Britt-Marie

19
Hej!
Hon konfirmeras i Domkyrkoförsamlingen 1783 och gifter sig med Anders Sjöhäst 1786117 i samma församling.
Gbg Domkyrkoförsamling DI:1, 1750-1794, sid 150.
Hälsningar
Britt-Marie

20
Hej!
När hon gifter sig med EM Brusewitz 18110823 i Göteborgs Amiralitetsförsamling står hon som M Sjöhäst.
Hon är änka efter Anders Sjöhäst och i
Gbg Amiralitetsförsamling AI:3, 1805-1827, sid 39 står hon som född 17691024.


Hon nämns också i EM Brusewitz inflyttningsattest 1811.
Gbg Amiralitetsförsamling HII:7, 1811-1813, sid 109.
Hälsningar
Britt-Marie

21
Karl Johan / SV: Hur hitta till nästa volym
« skrivet: 2020-08-05, 16:25 »
Hej!
Nästa husförhörslängd börjar 1883.

Istället finns det något som kallas "Uppgifter till husförhörslängden" för åren 1869-1872,  som i viss mån ersätter hfl. Börjar med HIb:1.
Det dör en gift man Sven Andersson 18670427 född 180606xx i Karl Johans församling enl Sv dödbok.
Hälsningar
Britt-Marie

22
Hej!
Uppgift om Georg Raimond f 1901 finner du i
Göteborg Masthuggs fs kyrkoarkiv, Kriminalregistret GII:1, 1908-1937, bild 96 på Riksarkivet
Hälsningar
Britt-Marie

23
Karl Johan / SV: Straffboken !
« skrivet: 2020-06-04, 18:25 »
Hej!
Du hittar Kriminalregistret under Volym GII:7, 1910-1936, som finns skannats hos Riksarkivet.
Det står att mannen flyttar till Masthugget 19361202. Båda flyttar ut till samma ställe enl utflyttningsboken.
Gbg Karl Johan BII:10, 1934-1937, sid 200, till Masthugg 13 3/4 8190.
De finns senare i Gbg Karl Johan AIIa:49, 4601-4900, sid 4782, som inte är fotad ännu.
Enl Folkräkning 1940 bor de i Kungsladugård, 24 52/4 Nattviolen 7.

Hälsningar
Britt-Marie

24
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Tarras - svårfunnen
« skrivet: 2020-05-17, 11:39 »
Hej!
Johan Fredrik föds i Gbg Garnisonsförsamling CI:12, 1802-1817, sid 95 som oä son till Elsa Nyström f 17950212, senare gift Greiffe.
Gbg Garnisonsförsamling AIb:3, 1811-1820, sid 119
Gbg Garnisonsförsamling AIb:7, 1820-1846, sid 205
Gbg Garnisonsförsamling AIb:10, 1846-1871, sid 211 - anteckning kallar sig Tarras. Flyttar till Stockholm 1851


Hälsningar
Britt-Marie

25
Västra Frölunda / SV: Var finns dödbok till Älvsborgs kbfd
« skrivet: 2020-05-08, 13:19 »
Hej Astrid!
Älvsborgs församling är en egen församling.
Tror inte att dödboken är digitaliserad för 1939 men SCB-utdrag finns.
Hälsningar
Britt-Marie

26
Örgryte / SV: Var hittar jag bouppteckningen?
« skrivet: 2020-04-26, 18:30 »
Hej!
Kan inte hitta henne i bouppteckningsregistret 1901-1947 Göteborgs rådhusrätt och magistrat.
Hälsningar
Britt-Marie

27
Okänd socken i Halland / SV: okänd socken i Halland
« skrivet: 2020-04-19, 16:08 »
Hej!
Han finns under 4 avsnitt i Rotemannen och anges första gången komma 18970213 från Halmstad.
Flyttar till Amerika 19020411 enl Emibas och har då födelse 18771103 i Falkenberg.


Det finns en Fritiof Hjalmar född 18771103 med okända föräldrar i
Gbg Domkyrkoförsamling C:13, 1872-1877, bild 499.  Denne Fritiof Hjalmar finns också i
Gbg Domkyrkoförsamling AIa:14, 1875-1883, sid 230 och
Gbg Domkyrkoförsamling AIII:1b, 1849-1883, sid 234
Hälsningar
Britt-Marie

28
Oskar Fredrik (1908-) / SV: Var finns
« skrivet: 2020-04-07, 10:12 »
Hej!
Inflyttade 1912 med efternamn som börjar på K börjar i Gbg Oscar Fredrik BI:4, 1907-1914, sid 431.
Hälsningar
Britt-Marie

29
Annedal (1908- ) / SV: Emigrerat från Annedal
« skrivet: 2020-02-29, 11:27 »
Hej Thomas!
Kanske kan du gå igenom Fastighetslängden för Annedal den aktuella tiden, där Västergatan finns?
Gbg Annedal AIIb:5, 1920-1933.
Hälsningar
Britt-Marie

30
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Verkligen Skumt!
« skrivet: 2020-02-26, 15:05 »
Hej igen!
I tex
Göteborgs Domkyrkoförsamling AIa:60, 1891-1899, sid 238 och sedan flyttar hon till
Gbg Domkyrkoförsamling AIa:52, 1891-1899, sid 214


Hälsningar
Britt-Marie

31
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Verkligen Skumt!
« skrivet: 2020-02-26, 14:56 »
Hej Christer!
Det finns sk Personalförteckningar som ersätter  husförhörslängder från ca 1818. Hon bor på Landala 9 kvarteret hus nr 14.


Är inte vid datorn nu så att jag kan titta.


Hälsningar
Britt-Marie

32
Hej igen!
Här bodde han enl Göteborgs Centralregister 1916-1967.


[img]https://forum.rotter.se/data:image/png;base64,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

33
Hej Astrid!
sid 1866 år 1933 finns i Gbg Kristine AIIaa:37, 1932-1953, som inte är fotad ännu pga sekretess.
Finns att läsa på Landsarkivet i Göteborg.

Ser i Långelanda AIIa:2, 1912-1936, sid 293 att han kommer tillbaka från Kristine fs 19350111.

Hälsningar
Britt-Marie

34
Det jag skrev ovan om 4 Roten var bara ett Exempel.


Om vi utgår från din första fråga vad 9/4 1 betyder så är det 9 kvarteret, nr 1.
Bara kvarter ingen Rote

35
Hej!
4:an står för kvarteret.


I Göteborg skrivs nästan alltid med kvarteret med en 4a.


Exempel 4 R 16/4 1 = 4 Roten 16 kvarteret hus nr 1


Hälsningar
Britt-Marie

36
Hej!
I Fastighetslängden Gbg Domkyrkoförs AIIc:5, 1909-1917, sid 1260 anges ingen gatuadress men går du vidare så kan du se att 1926 är 9 kvarteret nr 1 - Kvarteret Perukmakaren nr 1, Fredsgatan 6.
Gbg Domkyrkoförs AII:11, 1916-1933, sid 185.


Hälsningar
Britt-Marie

37
Masthugg / SV: Gamla adresser i Göteborg
« skrivet: 2019-12-11, 15:54 »
Ja fastighetslängderna är bra när man vill ha adresser.
Glöm inte titta på insidan pärmen eller längst bak.




38
Masthugg / SV: Gamla adresser i Göteborg
« skrivet: 2019-12-11, 15:04 »
Hej!
6 5/4 BL är Vegagatan 23 enl fastighetslängden för Gbg Oscar Fredrik AIIc:8, 1899-1907, bild 30 och samma längd sid 1844.


Östra Haga 42 A är Husargatan nr 27 i vart fall till 1926 enl fastighetslängden, som börjar 1909.
Gbg Haga AIIb:2, 1909-1926, sid 520
Gbg Haga AIIa:4, 1895-1910, sid 1067


Hälsningar
Britt-Marie

39
Masthugg / SV: Frans August Wetterberg
« skrivet: 2019-12-05, 18:30 »
Göteborg Karl Johan C:2, 1838-1856, sid 239.
far Jonas Andersson - kallar sig senare Andersson Wennerberg
mor Sara Lena

40
Masthugg / SV: Frans August Wetterberg
« skrivet: 2019-12-05, 17:12 »
Hej!


Du har honom med föräldrar och syskon i


Gbg Karl Johan AI:30, 1858-1864, sid 297 och sid 293.


Hälsningar
Britt-Marie

41
Masthugg / SV: Frans August Wetterberg
« skrivet: 2019-12-05, 17:01 »
Hej Alexander!


Det finns en Frans August Wennerberg f 18480216 i Gbg Karl Johans fs och Martina Johansson f 18401027 i Skepplanda med bla en dotter Helen Christina f 18861101, i Gbg Oscar Fredriks församling /Masthugget/.


Kan du precisera vad du menar med all info?


Hälsningar
Britt-Marie

42
Karl Johan / SV: Gustaf Adolf Andersson 1855-04-30
« skrivet: 2019-12-02, 14:14 »
Hej!


När hans mor Johanna Carolina Olsson f Olsdotter dör 19000916 i Gbg Karl Johans fs står i hennes bouppteckningsbevis att det inte finns några kända arvingar.
Göteborgs Rådhusrätt och Magistrat före år 1900 EIIIc:9a, bild 503, sid 460.
Dottern Hulda Olivia dog 1877.


Hälsningar
Britt-Marie

43
Karl Johan / SV: Carl Johansson född 1816
« skrivet: 2019-11-24, 17:43 »
Hej Georg!
bm.nordin51@gmail.com


Hälsningar
Britt-Marie

44
Karl Johan / SV: Gustaf Adolf Andersson 1855-04-30
« skrivet: 2019-11-24, 14:29 »
Hej Donald!
Ser honom tillsammans med mor och syskon i
Gbg Karl Johan AI:33, 1865-1868, sid 502 och sid 458 (här har han födelsedag 18550501) samt i
Maria Magdalena AIa:102, 1877, bild 467, sid 247.


Han flyttar in till Maria Magdalena 1875 från Karl Johans församling.
Maria Magdalena BI:43, 1875, bild 105, nr 40.


Uppgifterna från AD


Hälsningar
Britt-Marie

45
Karl Johan / SV: Carl Johansson född 1816
« skrivet: 2019-11-23, 18:57 »
Hej Georg!
Carl Johansson f 1816 flyttar in till Göteborgs Karl Johan 18371111 från Forshälla (Ljung) enl
Gbg Karl Johan BI:1, 1826-1839, sid 130 - där finns en uppgift om att han flyttar till Fässberg 18390514.
Gbg Karl Johan InBReg:1, 1826-1869, sid 487


Har kunnat följa honom via Fässberg, Lundby på Hisingen (Pölsebo) och till Örgryte där det uppges att han flyttar till Lindome 1843.
Örgryte B:2, 1831-1860, sid 107.


Kan tyvärr inte finna honom i Lindome el annexförsamlingarna.


Ser i Emibas en Carl Johansson född 1816 i Ljung, som flyttar till Norge 1852.
Denne Carl Johanssons flyttattest finns i
Göteborgs Domkyrkoförsamling HIIa:32, 1850, bild 2340, sid 10765

Post 697368


Johansson, Carl
Blockmakeriarbetare (ogift man)


f. 1816 i Ljung, Göteborgs och Bohus län (Bohuslän)


Utvandrad 16/7 1852
från Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs och Bohus län (Västergötland)
till Norge


Källa: Emibas emigrationsakt: Göteborgs Domkyrkoförs O 1852 049


Hälsningar
Britt-Marie


46
Johanneberg / SV: Hittar inte familjen
« skrivet: 2019-09-18, 19:33 »
Du finner dem i Fastighetslängden med uppgift att de kommer från Amerika. Bor på Viktor Rydbergsgatan 46.


Göteborg Johanneberg AIIb:7, 1933-1939, sid 2316.


De bor på "sidan" 2744 och finns i volym 14, som omfattar åren 1937-1959 och därför under sekretess.


Hälsningar
Britt-Marie

47
Karl Johan / SV: Ludvig Larsson
« skrivet: 2019-08-15, 19:37 »
Från Sv dödbok

18760626-502


Johansson f. Larsson, Fanny Matilda


Asperög 4


Död 12/12 1966.


Kyrkobokförd i Göteborgs Karl Johan, Göteborgs kn (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).


Född 26/6 1876 i Bermuda.


Änka (28/2 1941).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2017:
Göteborgs Carl Johan, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)


Födelseförsamling i källan:
Bermuda


Källor:
DB, DOR 66, MTL, PA, RFV 69


Post-ID:
SDB7_00292271.


Gustaf Fredrik f 18730806 dog 18940427 enl Göteborgs Karl Johan AIIa:1, 1889-1902, sid 32.


Hälsningar
Britt-Marie




48
Karl Johan / SV: Ludvig Larsson
« skrivet: 2019-08-15, 19:33 »
Hej!
I Göteborgs Karl Johan AI:34, 1883-1889, sid 100 står Sofia Beata som änka 18770620.


Båda barnen är också med tillbaka till Sverige.


Hälsningar
Britt-Marie

49
Haga / SV: Looking for help to find John Henry Rosenquist
« skrivet: 2019-08-11, 11:44 »
Hi Ulla!


Johan Henrik is born oäkta- (illegitimate child) in Norra Ving, Skaraborg, C:4, 1849-1869, page 13 with father skräddarmästare (master tailor) XX Rosenqvist from Mariestad, mother piga (maid) Christina Carlsson/Carlsdotter from Brevik.


Johan Henrik moves to his fosterparents 1857.
Ullervad B:3, 1851-1865, picture 33, nr 12
In Ullervad AI:10, 1851-1859, page 287 is a note "Father skräddarmästare H Rosenqvist in Mariestad"
In Ulervad AI:11, 1860-1868, page 45 is a note " Father Tailor Hen. Rosenqvist made Kerstin Karlsdotter from Brevik" "she is dead"


In Mariestad there are a skräddarmästare Henrik Rosenqvist born 18210504 in Norra Ullerud, dead 18760721 in Klara parish, Stockholm.
Mariestad AI:20, 1851-1855, page 13, 15 and 36.
Mariestad AI:22, 1855-1860, page 13.


In prison Göteborgs länsfängelse DIIId:4, 1868-1875, page 279 says that his father is Joh. Rosenqvist who lives and mother Christina Carlsdotter dead.


Johan Peter Rosenqvist born 1834 is to young to be a skräddarmästare 1854. In 1856 JP Rosenqvist is a skräddaregesäll (learning to be a skräddare/tailor/ in Göteborg


Hälsningar
Britt-Marie
bm.nordin@inbox.com


50
Enl Göteborgs adresskalender 1871 bor det en barnmorska, fru Anna Nilsson på Nygatan 6, Haga.


Hälsningar
Britt-Marie

51
Hej Gunilla!
Inflyttningsattesten 1810:490 avser Jonas Lindbergs första hustru Stina /Christina/ Svensdotter.
Jonas Lindberg nämns på baksidan av denna attest.


Andra hustrun Catrina Jansdotter Janssons inflyttningsattest finns på Riksarkivet HII:22, 1834-1835, bild 349, id C0040536_00349. Tyvärr finns där inga uppgifter om Jonas.


I Gbg Garnisonsförsamling AIb:2, 1811-1820, sid 150 anges Jonas vara konfirmerad 1808. Konfirmationsbok finns på Riksarkivet. Kanske föräldrarnas namn finns där.


I Gbg Marieberg flyttar det in äkta folken Lars Jonasson och hans hustru Anna Catharina Jonsdotter med bl a styvsonen Jonas Lindberg 10 år gammal 1797.
Gbg Marieberg HII:6, 1794-1800, sid 175. Se också inflyttade Gbg Garnisonsförsamling 1800, HII:6, 1799-1801, sid 260.  Lundby C:3, 1764-1802, sid 341 en Jonas f 17870428 med far Johannes Lindberg och mor Anna Catharina Jonsdotter.


Hälsningar
Britt-Marie

52
Hej!
1810:490 och 1810:334 är numret på inflyttningsattester.
Tex Gbg Garnisonsförsamling HII:9, 1809-1810, sid 490, 2 sidor.
Hälsningar
Britt-Marie

53
Hej!
I Gbg Domkyrkoförsamling B:4, 1837-1851, sid 97 står han som utflyttad till obestämd ort samt straffad för slagsmål.


Hälsningar
Britt-Marie

54
Lundby - (efter 1907) / SV: Lundby - (efter 1907)
« skrivet: 2019-02-17, 14:04 »
Hej!
Se Lundby C:15, 1914-1920, sid 73
Hälsningar
Britt-Marie

55
Garnisonsförsamlingen / SV: Carl Johan Lindgren
« skrivet: 2019-01-21, 11:03 »
Hej Ulf!
Kan det vara denne man. Från Sv dödbok.



18190900


Lindgren, Carl Johan
f.d. Artillerist


Okänd församling


Död 23/1 1873.


Kyrkobokförd i Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).


Född ?/9 1819 (ingen uppgift om födelseort)


Man.
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2017:
Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)


Källor:
DB


Post-ID:
SDB7_12298707


Hälsningar
Britt-Marie

56
Oskar Fredrik (1908-) / SV: Ernst Gustaf Stenberg
« skrivet: 2019-01-06, 18:58 »
Hej!
Sid 868 finns i volym 60, som omfattar åren 1928-1948 och inte fotad ännu varesig av AD eller Riksarkivet.
I fastighetslängden finns han i Gbg Oscar Fredrik AIIc:25, 1926-1939, sid 60.

Hälsningar
Britt-Marie

57
Karl Johan / SV: Sjömannen Karl Johan Edvard Ekelund/Eklund
« skrivet: 2018-11-22, 10:39 »
Leif!
Det är konfirmationsår.
Hälsningar
Britt-Marie

58
Hej Kent!
Kan se att hon flyttar till Kronhusförsamlingen (Göteborgs Garnisonsförsamling) 1864.
Gbg Garnisonsförsamlingen AIb;10, 1846-1871, sid 180.

I Grums AI:16, 1851-1869, sid 23 står att hon är född i Ullerud och att hon flyttar till Göteborg

Hälsningar
Britt-Marie

59
Håby / SV: Maja Olsdotter Håby
« skrivet: 2018-08-27, 14:08 »
Hej Siw!
Enligt Sven Wingårds bouppteckning kallas Maja f 17830516 för Svensdotter. Där nämns också fler barn.

Var har du tidigast Din Maja Olsdotter?

Tunge, Stångenäs, Sörbygden och Sotenäs häradsrätt FIIa:8, 1789-1793, sid 825.

Hälsningar
Britt-Marie

60
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Husförhör före 1899
« skrivet: 2018-07-28, 13:10 »
Hej Susanne!
Enl Göteborgs Domkyrkoförsamling AIa:19, 1883-1890, sid 358 är 2 Roten hus nr 138,139 Kungsgatan 56.

Hälsningar
Britt-Marie

61
Örgryte / SV: Adoption Öregryte
« skrivet: 2018-06-29, 17:23 »
Hej!
Anna (Alma i födelseboken) Josefina f 18810728
mor Sofia Andersdotter f 18600414 i Hålanda.

Sofia fick ytterligare en son uä Fritz Hjalmar f 18860316 i Lagmansered.
Sofia gifter sig 18881120 med
Karl Johansson f 18600104 Lagmansered och får med honom barnen:
Karl Axel f 18900323
Ebba Helena f 18920523
Anna Charlotta f 18941118

Sofia Andersdotter f 1860:
far Anders Andersson f 18230326 och
mor Margareta Jonasdotter f 18221017 i Mellby, död 18830509 i Hålanda
syskon August f 18521005, Anna Maria f 18670207

Anna /Alma/ Josefina f 18810728 gifter sig 19060531 med Aron Andersson f 18600105 och får med honom barnen:
Karl Erik f 19070728
Aron Ragnar f 19090311
Anna Elisabeth f 19101001 och
Ester Olivia f 19120617
Barnen kallar sig senare för Espefors

Några källor:
Hålanda C:7, 1861-1894, sid 68
Hålanda AI:13, 1878-1889, sid 200
Göteborg Domkyrkoförsamlingen AIa:16, 1878-1883, sid 21
Lagmansered AI:11, 1887-1898, sid 248 och sid 165
Angered AIIa:2, 1911-1928, sid 21
Göteborgs Kristine AIIaa:25, 1906-1923, sid 3635
Angered AIIa:3, 1929-1946, sid 440

Hälsningar
Britt-Marie

Aron Andersson f 18600105 dör 19120426 i Angered av hjärtfel.


62
Hjärtum / SV: Nils Julius de Flon
« skrivet: 2018-06-15, 16:12 »
Hej Kristina!
Här en uppgift från Hallands befolkning, som Hallands släktforskarförening gjort.
Post 68328

Deflon, Nils Julius
Inspectoren
Säteriet Hofg

Arfwidsdoter, Anika
Hushållerska
Säteriet Hofg

Vigda 31/1 1804 i Rolfstorp (Halland)

Övriga uppgifter
Församlingskod: 138305
--------------
Källa: Rolfstorp C:2

Normerade begrepp:
Kvinnans efternamn: Arvidsdotter
Kvinnans förnamn: Annika
Kvinnans hemort: Hovgård
Mannens hemort: Hovgård

och här från ett tidigare gifte:
Post 105596

De Flon, Nils Julius
Wacktmästaren på Warbergs Fästning Herr

Hagulander, Christina
Wacktmästare Änckan Madame
Warbergs Fästning

Vigda 26/9 1779 i Varberg slott (Halland)

Övriga uppgifter
Församlingskod: 138301
--------------
Källa: Varberg slott C:1

Normerade begrepp:
Kvinnans förnamn: Kristina
Kvinnans hemort: Varbergs Slott
Mannens efternamn: de Flon




Hälsningar
Britt-Marie


63
Allmänt / SV: Borås släktforskares CD-skivor
« skrivet: 2018-05-01, 18:37 »
Hej igen Kalle!

Tittar i Disbyt och ser en Per Hansson Borgström Fred född 17851113 i Skepphult.

I Skepphult C:1, 1681-1785, sid 61 föds en Per med far Hans Borgström och mor Maria Carlsdotter, Buaredstorp, Skepphult.

I Hans Borgströms bouppteckning nämns sonen Per Fred.
Marks häradsrätt FII:32, 1808-1809, sid 989.

Kanske kan du följa denne Per från Skepphult. Fadern dör i Fagerhult 1809.

Hälsningar
Britt-Marie

64
Allmänt / SV: Borås släktforskares CD-skivor
« skrivet: 2018-05-01, 18:13 »
Hej Kalle!

Finner ingen Per född 17840330 på någon av skivorna.
Hälsningar
Britt-Marie

65
Hanebo / SV: Bengt Lage Larsson född 1925 Hanebo
« skrivet: 2018-05-01, 17:14 »
Hej Inger!
Från Sveriges dödbok

19250204-7513

Larsson, Bengt Lage

82330  Kilafors

Död 15/2 2016.

Folkbokförd i Hanebo-Segersta, Bollnäs kn (Gävleborgs län, Hälsingland).

Född 4/2 1925 i Hanebo (Gävleborgs län, Hälsingland).

Ogift man.

Anm:
Fastighet: Hanebo Kyrkby 13:22
--------------
Födelseförsamling i källan:
Hanebo (Gävleborgs län)

Källor:
FK 16 / man91

Hälsningar
Britt-Marie

66
Hej igen Carola!
Familjen flyttade tillbaka till Domkyrkoförsamlingen 1841 och där dör Anders Pettersson f 1791, 18521216.
Änkan Christina Andersdotter f 1785 flyttar till Karl Johans församling 18751213 och dör där 18751217.

Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:3, 1829-1883, sid 517
Gbg Karl Johan F:1, 1861-1878, bild 213, nr 378.

Kanske du redan vet men de gifte sig i Domkyrkoförsamlingen 18201029.
Gbg Domkyrkoförsamlingen C:5, 1816-1827, sid 483.

Lite svårare att hitta uppgifter om var Anders Pettersson kom ifrån.  När sonen Johan Peter föds 18231205 är bland vittnena en klampare Peter Andersson. Tyvärr står det inte var han kommer ifrån och jag hittar honom inte i Domkyrkoförsamlingen.

Hälsningar
Britt-Marie

67
Hej Carola!
När Christina Andersdotter f 1791 flyttar in 1813 till Göteborgs Domkyrkoförsamling står att hon är född i Västerlanda.
Gbg Domkyrkoförsamling B:2, 1795-1828, sid 109
Gbg Domkyrkoförsamling HIIa:3 Ver:a, 1811-1813, sid 637 - hennes inflyttningsattest.

Hälsningar
Britt-Marie

68
Karl Johan / SV: Lars Olof Törnberg och Gusta(f)va Backström
« skrivet: 2018-03-28, 14:46 »
Hej igen Helena!

Det är inte ovanligt att födelsemånad och dag förändras vid flytt. Åratlen förändras också.

Men jag tror inte att den Gustafva, som föds 18141222, är din ana. Gustafva f 18141222 kallar sig senare Lundqvist och finns bla i Lundby AI:3, 1825-1848, bild 119, sid 61 och bild 118, sid 59 (två gånger på sid 59). Denna Gustafva finns senare i Oscar Fredriks församling i Göteborg

Försök hitta Gustafva Andersson år 1835 när hon flyttar från Lundby till Karl Johans församling och gå bakåt därifrån.

Gustafva Andersson f 18141122 (samma födelseuppgifter när hon dör) finns i Lundby AI:3, 1825-1848, bild 159, sid 32 Tjärhåfvet, som styfdotter hos Magnus Bäckström och hans hustru Britta.

En Britta Bäckström var bla dopvittne när sonen Johan Alfred föddes 1852.

Hälsningar
Britt-Marie

69
Karl Johan / SV: Lars Olof Törnberg och Gusta(f)va Backström
« skrivet: 2018-03-27, 18:42 »
Hej Helena!

Enl inflyttningslängden Göteborgs Karl Johan BI:2, 1840-1860, sid 453 kom Lars Olof Törnberg från Hässjö, Västernorrland, 18430113.

Gustafva Andersson kom från Lundby, Hisingen, 18351204

Gbg Karl Johan BI:1, 1826-1839, sid 48 och finns utflyttad i
Lundby B:3, 1825-1860, bild 41.

När Gustafva dör,  18980225 i Gbg Karl Johan, kallar hon sig Andersson.

I de husförhörslängder jag tittat i från 1835-1889 har hon för det mesta stått utan efternamn.

I vigselboken kan  jag utläsa Corp Timmerm. Lars Olof Törnberg 26 och jungfru Gustafva Andersson 28. Kan tyvärr inte läsa vad som står under vederbörandes bifall. Kan stå skriftliga medgivande.  Det som står längst till höger rör ett annat par.

Hälsningar
Britt-Marie

70
Alingsås / SV: Ort i Älvsborgs län
« skrivet: 2018-03-26, 14:21 »
Hej Gunnel!
Det står att hon flyttar till någon Lindqvist 1825.

I Alingsås sfs AI:8, 1824-1830, sid 59 finns en carduansmakare Lindqvist och där finns pigan Anna Cath Andersdotter f 18011224.  Här står att hon flyttar till Nattsen sid 261 i samma längd.

I Alingsås stadsförsamling finns ett register och då kan man finna henne i
Alingsås sfs AI:9, 1830-1835, sid 192 - kom från Östad 1832 och flyttar till Östad 1834.

Uppgifterna från AD Online

Hälsningar
Britt-Marie

71
Frändefors / SV: Frändefors
« skrivet: 2018-03-14, 10:41 »
Hej!
Ja Nolgården fanns i Brännebergs Rote, Frändefors, AI:2, 1798-1807, sid 119 och AI:5, 1809-1812, sid 100 men jag kan inte finna det senare.

Tror det är rätt Andreas men vi behöver knyta ihop säcken.

Har tyvärr inte funnit någon bouppteckning efter Bengt Rudberg.
Hälsningar
Britt-Marie

72
Frändefors / SV: Frändefors
« skrivet: 2018-03-13, 18:51 »
I nästa husförhörslängd Frändefors AI:4, 1808-1812, sid 3 flyttar hela familjen till något för mig oläsbart "Lisnäsxxxxx "??

Skall se vidare imorgon.

Hälsningar
Britt-Marie

73
Frändefors / SV: Frändefors
« skrivet: 2018-03-13, 18:29 »
Hej!
Tog bort det gamla inlägget eftersom jag följde de båda Andreas födda i Färgelanda. De var inte de rätta.

I Frändefors AI:3, 1802-1807, sid 103 hittar jag en Andreas f 1800 med far Bengt Rudberg f 1778 och mor Margareta Larsdotter f 1779. De bor på Rud Stommen.

Hälsninar
Britt-Marie

74
Okänd socken i Halland / SV: Okänd socken i Halland
« skrivet: 2018-02-11, 10:16 »
Hej Marianne!

Från CDn Hallands befolkning finns dessa två födda 1777:

Post 192417

Lars
Född 26/4 1777 i Tåstarp, Tönnersjö (Halland)

Far
Larsson, Nils

Mor
Larsdotter, Gunnil
23 år

Övriga uppgifter
Församlingskod: 138006
--------------
Källa: Tönnersjö C:1

Normerade begrepp
Ort: Tostarp
Moderns förnamn: Gunill


Post 108888

Nilsson, Lars
Född 9/12 1777 i St. Lyngen, Morup (Halland)

Far
Larsson, Nils

Mor
Hansdotter, Anna

Övriga uppgifter
Församlingskod: 138209
--------------
Källa: Morup C:1 3/3

Normerade begrepp
Ort: Stora Lyngen

Hälsningar
Britt-Marie

75
Karl Johan / SV: Efraim Andersson, f 1836-02-11, Bredared
« skrivet: 2018-02-10, 09:38 »
Hej Rolf!

Carl Emil född 18640913 står med sin familj i Uddevalla AI:24, 1890-1897, sid 318 och har varit frånvarande några år. Överförs till Obefintlighetsboken 1896.  Uddevalla AIII:1, 1898-1924, sid 15.

I faderns bouppteckning sägs att sonen Carl Emil är avliden.

Uddevalla Rådhusrätt och magistrat FIIa:54, 1912-1914, sid 669.

Hälsningar
Britt-Marie

76
Karl Johan / SV: Efraim Andersson, f 1836-02-11, Bredared
« skrivet: 2018-02-09, 19:27 »
Hej Rolf!
De finns i Göteborg Karl Johan AI:26, 1858-1864, sid 122 och här anges att de gifter sig 18590925.

I Födelseregistret Karl Johan FBReg:3, 1861-1881, sid 47 finns det fler barn med Anna Maria Olsson vid något tillfälle kallas hon Svensson´.

Anna Maria finns med sin mor i Karl Johan AI:26, 1858-1864, sid 122. Lite längre ner finns Efraim..


Enl dödbokregistret för Karl Johan dog hon 18770206.

I Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:10, 1866-1883, sid 20 står att Anna Maria är född i Carl Johans församling.

Hälsningar
Britt-Marie

77
Karl Johan / SV: Gustaf Adolf Nilsen
« skrivet: 2018-02-04, 14:18 »
Hej Odd!

Då det kan röra sig om nu levande personer så är det bättre att du kontaktar mig via mail.

bm.nordin@inbox.com

Hälsningar
Britt-Marie

78
Karl Johan / SV: Gustaf Adolf Nilsen
« skrivet: 2018-02-04, 13:03 »
Hej!
Det finns en Gustaf Adolf Nilsson född 18830220 i Kal Johans församling med de föräldrar du anger.

Denne Gustaf Adolf gifter sig 19060818 med Ellen Konstantia Andersson f 18840612.  De skiljer sig 19190412 och Ellen Konstantia gifter om sig med en Ragnar Rosell 19201218.

De hade i äktenskapet barnen
Gustav Henry Holger f 19050414
Sonja Aina Viola f 19070222
Alice Margareta f 1908014
John Herbert f 19090830
Rolf Arne f 19121205

1950 bor Gustaf Adolf på Risåsgatan 22 i Göteborg inneboende hos någon SE Jakobsson.

19581010 dör Gustaf Adolf på Söderlingsgatan 13 i Göteborg.

Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:43, 1911-1927, sid 406.

Ellen Konstania fick en son 19190424 Harry Olof med far Ragnar Rosell.

Hälsningar
Britt-Marie

79
Haga / SV: Elin Lundbom på Mellangatan 45
« skrivet: 2018-02-01, 17:50 »
Hej Per!
När hon finns i Kristinehamn AI:30, 1881-1885, sid 459 ser det ut som det står "konf (konfirmerad) i Knislinge.

Denna Charlotta Josefina Wallberg fick flera barn i Göteborg.

Hälsningar
Britt-Marie

80
Haga / SV: Elin Lundbom på Mellangatan 45
« skrivet: 2018-02-01, 16:58 »
Hej!
I Gbg Garnisonsförsamlingen CI:16, 1867-1884, sid 227 står en anteckning till höger "modern till detta barn uppgives vara Josefina Walberg vid Gustav förs" " skall kallas Lundbom".

I Gbg mantalskontor FIaa:67a Ver:a, 1870, bild 580 finns en Charlotta Josefina Wallberg f 18481223, vilket kan vara modern?

Hon finns också i Gbg Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) AI:11, 1866-1883, sid 774.

Hälsningar
Britt-Marie

81
Darell / SV: Anders Darell, Harplinge
« skrivet: 2018-01-26, 17:45 »
Hej!

Stort tack för uppgifterna.

Hälsningar
Britt-Marie

82
Darell / SV: Anders Darell, Harplinge
« skrivet: 2018-01-26, 10:46 »
Hej Gabriel och tack för svar!

I Harplinge CI:6, 1795-1831, sid 153, dubbletten, är bilden tydligare och vittnena är
Trumslagare Ludwig Lindqvist, drängen Peter Andersson, Prästgården, Olena Mathisdotter i Lyngåkra, Maria Andersdotter därstädes.

Hälsningar
Britt-Marie

83
Darell / Anders Darell, Harplinge
« skrivet: 2018-01-25, 13:28 »
Hej!
I Harplinge föds en Karl Reinhold 18101230 med far volontär Anders Darell och Sibylla Rosch?.
Harplinge C:5, 1795-1819, sid 141. De skall bo på Lyngåkra i Harplinge.

Någon som vet var Anders Darell kommer ifrån eller vart han tar vägen?
Tacksam för hjälp.
Hälsningar
Britt-Marie

84
Uddevalla / SV: Uddevalla
« skrivet: 2018-01-14, 17:44 »
Hej Marianne!
Finns ett Nöthult i Bäve.

Hfl börjar där först 1813.
Hälsningar
Britt-Marie

85
Uddevalla / SV: Uddevalla
« skrivet: 2018-01-13, 19:19 »
Ja ibland verkar det så bra men blir fel i alla fall.

Har du försökt få någon ledtråd via Släktdata?

Finns bl a en Inger f 17920209 i Bäve/Uddevalla.

Hälsningar
Britt-Marie

86
Hej!
Se Göteborgs Garnisonsförsamling AIa:13, 1878-1899, sid 253.
Hälsningar
Britt-Marie

87
Uddevalla / SV: Uddevalla
« skrivet: 2018-01-12, 15:15 »
Hej Marianne!
Såg precis detta och undrade om det kan vara samma Inger, som den du söker.
Det finns en Inger Persdotter f 1793 på ett par sällen i Majorna. Gbg Marieberg AI:2, 1812-1818, sid 17 och AI:3, 1817-1820, sid 76.

Lycka till!
Britt-Marie

88
Uddevalla / SV: Uddevalla
« skrivet: 2018-01-12, 12:54 »
Hej Marianne!
I Gbg Amiralitetsförsamlingen B:2, 1806-1827, sid 187 flyttar det ut en piga Inger Persdotter f 1793, till Kungsbacka, förlovad i Fjärås.
Hon borde finnas inflyttad ensam eller med sin familj.
Hälsningar
Britt-Marie

89
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Augusta Andreasdotter
« skrivet: 2018-01-10, 13:53 »
Hej Anders!
Tyvärr hittar jag inte Augusta efter Backa.
Ser man i hennes mors bouppteckning så finns inte Augusta med där, vilket tyder på att hon då inte var i livet dvs 1914. I faderns bouppteckning finns hon men han dog redan 1894.

Göteborgs rådhusrätt och magistrat. Första avdelningen efter 1901. EIIIa:43, 1914, sid 352.

Hälsningar
Britt-Marie

90
Annedal (1908- ) / SV: Adress i Annedal, 1930
« skrivet: 2017-12-31, 11:07 »
Enl Fastighetslängden Gbg Annedal AIIb:7, 1920-1933, sid 862 skall det vara Sveagatan 8.
Hälsningar
Britt-Marie

91
Rommele / SV: Rommele
« skrivet: 2017-11-03, 07:29 »
Hej Bo!
Enl Svars SCB-utdrag A0030891_00013 dog hon av ålder 19111030 på Rommele Olofsgården, änka efter Olof Andersson. Hon finns också i Rommele AIIa:2, 1911-1943, sid 79 i Svar.
Hälsningar
Britt-Marie

92
Kristine / SV: Christine församling B1:5 s 92
« skrivet: 2017-10-31, 19:29 »
Hej Barbro!
Enl dödboken så dör han 1936 i Kristine församling.
Enklast är att titta i fastighetslängderna, som finns till 1932
18700727

Eriksson, Hjalmar

2, 15/4, 1

Död 27/3 1936.

Kyrkobokförd i Göteborgs Kristine, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).

Född 27/7 1870 i Göteborgs domkyrkoförs (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).

Gift man (11/6 1904).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)

Födelseförsamling i källan:
Göteborgs Domkyrkoförs. (Göteborgs och Bohus län)

Källor:
DB, FS

Hälsningar
Britt-Marie

93
Hej Rolf!
Du finner honom i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:28, 1899-1907, sid 7445.
Dör 19070822 på Gibraltars fattigvård.
Hälsningar
Britt-Marie

94
Rönnäng / SV: Rönnäng
« skrivet: 2017-10-03, 18:13 »
Hej Britt-Marie!
Lars Torsson/Toresson finns första gången i Rönnäng AI:1, 1801-1809, sid 13 utan angivet födelseår.

Den Lars som föds 1785 har jag försökt följa men inte lyckats.  Han finns med sin familj i Valla AI:5, 1807-1807, sid 23 och flyttar någonstans 1807. Har inte hittat honom på någon annan plats i Valla 1807.

I denne Lars f 1785 faders bpt nämns han också men inte var han bor.
Orust och Tjörns häradsrätt FII:9 Ver:a, 1816-1820, sid 407.

Det finns inte många Tor, Tore i Vallas bouppteckningsregister...kanske idé att titta på dem.

Hälsningar
Britt-Marie

95
Hej Gunnel!
Det föds en Stina 17780215 i Redslared med far Bengt Nilsson och mor Kjerstin Håkansson.

Denna Stina har också en syster, som heter Annika f 17720227 i Redslared.
Redslared är en annexförsamling till Svenljunga.

Denna Annika f 1772 finns i Redslared AI:1, 1799-1809, bild 7.

Redslared C:2, 1750-1827, sid 132

Har till min hjälp CD-skivorna födda i Sjuhärad.

Det finns fler barn till Bengt Nilsson och Kjerstin Håkansson/Håkansdotter.

Hittar ingen Erik född i Svenljunga men en i Örsås född 17771001 med far Anders Eriksson och mor Anna Håkansdotter.  Örsås är också en annexförsamling till Svenljunga.

Hälsningar
Britt-Marie

96
Hej Göran!
Ofta finns adressen i fastighetslängden.
Gbg Oscar Fredrik AIIc:25, 1926-1939, sid 346+ 350 - Övra Djupedalsgatan 9.

Hälsningar
Britt-Marie

97
Hej Rolf!
Enl inflyttningsattesten är hon född i Vänersborg.

Troligen står LH nr 86 för lysningen.

Gbg Domkyrkoförsamlingen HIIa:35, 1853-1853, sid 12916

Hälsningar
Britt-Marie

98
Hej Rolf!
Du finner Carl Persson/Peterson för 18320718 i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:6, 1847-1883, sid 571.

Här finns han med hustrun och sonen Carl Adolf f 18600920 samt modern Anna Catharina Scherbergs tre barn, född efter Carls död.

Hälsningar
Britt-Marie

99
Karl Johan / SV: Personer och avlidna
« skrivet: 2017-08-19, 16:57 »
Hej Tord!
Enl Sv dödbok dör August Eliasson 19180329 i Gbg Oscar Fredriks församling och han hustru Anna Lovisa dör 19360502 i Karl Johans församling.
Hälsningar
Britt-Marie

100
Oskar Fredrik (1908-) / SV: Familjen Nilsson
« skrivet: 2017-08-19, 14:57 »
Hej Carina!
Om du har dem i Gbg Oscar Fredrik AIIa:30, 1908-1917, sid 719 så överförs de till nästa bok Gbg Oscar Fredrik AIIa:45, 1917-1929, sid 3745.
Här framgår det att Ester Irene Elisabet f 1900 flyttar till Lindome 19210218. Där finns också en anteckning om henne ang Lysning nr 253 år 1920 troligen i Oscar Fredriks fs.

Nils Erik f 1902 flyttar med sina föräldrar och syskon till Gbg Karl Johans fs 19221120.

Hälsningar
Britt-Marie

101
Fässberg / SV: Fässberg
« skrivet: 2017-08-04, 11:59 »
Hej Bengt!
Nej försöker bara hjälpa till ibland.
Johan Algot flyttade till Karl Johans församling med sin hustru Annika Andersdotter f 18420524 i Hålanda år 18720426. Står bara Göteborg i hfl för Fässberg.

Det saknas husförhörslängder för Karl Johans församling under denna tid men de får två barn i KJ församling, Carolina Amalia f 18720608 och Oskar Ferdinand f 18750112.

Efter Johan Algots död 18790304 återfinns Annika Andersdotter med barn i Gbg Haga AI:6, 1885-1895, sid 106.
Hälsningar
Britt-Marie

102
Fässberg / SV: Fässberg
« skrivet: 2017-08-04, 10:43 »
Hej Bengt!
Enl husförhörsregistret finns han nästa gång i Fässberg AI:21, sid 190 och AI:22, sid 299.
Hälsningar
Britt-Marie

103
Söderhamn / SV: Söderhamn
« skrivet: 2017-08-03, 15:49 »
Hej igen Magnus!
Kan tyvärr inte hjälpa dig med vad som hände i Amerika.
På Facebook finns flera grupper, som hjälper till med efterforskning i Amerika.
Lycka till!
Hälsningar
Britt-Marie

104
Söderhamn / SV: Söderhamn
« skrivet: 2017-08-02, 15:00 »
Hej Magnus!
Vill du veta vilka hans föräldrar var eller vad är det du söker.

Här en bild från Emibas
Post 1011372

Rosen, Erik
Handlande (gift man)

f. 25/8 1867 i Arbrå, Gävleborgs län (Hälsingland)

Utvandrad 5/1 1903
från 2 Gv 4 B, Söderhamn, Gävleborgs län (Hälsingland)
till Nordamerika

Källa: Husförhörslängd, s. 964

Emibas emigrationsakt: Söderhamn X 1903 180

Hälsningar
Britt-Marie

105
Hej Kent!
Anna Greta Andersdotter Lundblad gifte sig med muraren Anders Bengtsson f 18341202 (18320111).
Augusta Amalia f 1861 dog 18720507 av lunginflammation och hon finns med sin familj i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:8, 1861-1883, sid 136 samt F:6, 1872-1879, bild 15.
Hälsningar
Britt-Marie

106
Haga / SV: Opplysninger om Knut Eilef Renström
« skrivet: 2017-05-09, 15:06 »
Hej igen Per Inge!
Sidan 1120 finns i volym 48, som avser åren 1941-1959, och är inte fotad ännu pga av sekretess.
Du kan maila Landsarkivet i Göteborg och be om en kopia av just sidan 1120 så får du veta vad där står.
Hälsningar
Britt-Marie

107
Haga / SV: Opplysninger om Knut Eilef Renström
« skrivet: 2017-05-09, 10:39 »
Hej!
Knut Eleif Renström f 19221128 i Norge anges komma från Tyskland 1942,
Han finns i inflyttningslängden Gbg Haga BI:7, 1935-1942, sid 494.

Han flyttar in ensam så jag kan inte se några föräldrar.
Hälsningar
Britt-Marie

108
Var ligger platsen / SV: Var ligger platsen
« skrivet: 2017-04-13, 14:30 »
Hej igen Marianne!
Västra Haga 36 fanns i Gbg Oscar Fredrik AIIc:5 ver:a, 1899-1907, s 126.
Hälsningar
Britt-Marie

109
Var ligger platsen / SV: Var ligger platsen
« skrivet: 2017-04-13, 14:23 »
Hej Marianne!
Skulle lägga till att delar av Oscar Fredriks församling överfördes till Haga församling fast jag tror det var 1908? - kanske bodde de på samma plats men att församlingsgränserna ändrades?
Råkade trycka på radera...
Hälsningar
Britt-Marie

110
Hej Ulf!
Har hittat ett par inflyttningsattester för Johan Fredrik Möller.
Kan inte riktigt se om det står var han ä född.

Göteborgs Amiralitetsförsamling HII:8, 1814-1815, sid 589, sid 551 och sid 553. Han gifte sig i samma församling med änkan Helena Andersson f Månsdotter 18160310.

När sonen Adolf Theodor föds 18151109 i Amiralitetsförsamlingen är bl a en Måns Månsson fadder.

I Disbyt finns det ett par släktforskare som säger att en Johan Fredrik Thilsson Möller är född i Norra Åkarp.
N Åkarp CI:3, 1764-1803, sid. Du får väl följa denne och se om det är Din.

Hälsningar
Britt-Marie

111
Hej Ulf!
I Carl Jonssons (Johansson) inflyttningsattest står att han är född i Torestorp.
Gbg Domkyrkoförsamling HIIa:5, 1817-1820, sid 1090.

När Margareta Andersdotter Dahlberg Jonsson flyttar till Amerika 1856 med dottern Margareta Sofia f 1837 anges att hon är född i Vassända-Naglum. Uppgiften från Emibas.
Post 697837

Jonsson Andersdtr Dahlberg, Greta
Änka

f. 27/6 1794 i Vassända-Naglum, Älvsborgs län (Västergötland)

Utvandrad 21/7 1856
från Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs och Bohus län (Västergötland)
till Amerika

Källa: Emibas emigrationsakt: Göteborgs domkyrkoförs O 1856 079

Onormerade namnformer:

Födelselän:
Hälsningar
Britt-Marie

112
Kristine / SV: Sven Svensson och Gundla Maria Pettersdotter
« skrivet: 2017-02-23, 12:44 »
Hej igen Gunilla!
Kunde inte hitta när makarna Sven och Gundla avled.

Ser i Svens mors - Eva Lisa /Elisabet/ Bruse f 1756 bouppteckning något som kan tydas, som att sonen Sven med familj är i Norge.

Eva Lise Bruse dog 18310409 och står då som änka.  Det kan vara hennes make Erik Svensson, som dör 18050117, 54 år gammal. Båda i Kristine församling.

Eva Lisa Bruse finns innan äktenskapet i Örgryte församling, 22 år 1778. Hon och Erik Svensson gifte sig i Kristine församling 17840420, han 31 år och hon 28 år.

Om Sven och Gundla flyttade till Norge borde det ha skett efter det att sonen Johan Fredrik f 1820, dör 1824 och änkan Eva Lisa dör 1831.

Göteborgs rådhusrätt och magistrat före 1900 EIIIa:6, 1831-1831, sid 1647.

Örgryte AI:1, 1773-1791, sid 103

Hälsningar
Britt-Marie

113
Kristine / SV: Sven Svensson och Gundla Maria Pettersdotter
« skrivet: 2017-02-22, 13:25 »
Hej!
Gundela Maria Pettersson f 17930812 flyttar in 1814.
Gbg Kristine AI:1, 1812-1823, sid 700.

Sven f 17881019 verkar vara född i Kristine församling eftersom han inte finns i inflyttningsregistret.
Gbg Kristine CII:1, 1774-1803, sid 111.

Hälsningar
Britt-Marie

114
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Johannes Jakob Berggren
« skrivet: 2017-02-13, 14:07 »
Hej Mats!
Ja han flyttade ut 1810 från Varberg enligt attesten och sedan kom han från Borås 1814.

Har hittat honom i Borås,
Borås BI:1, 1787-1817, sid 53, nr 108 - från Varberg 1810 och
Borås AI:8, 1810-1824, sid 176...

Ja det är bara att leta vidare.
Lycka till!
Britt-Marie

115
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Johannes Jakob Berggren
« skrivet: 2017-02-12, 15:52 »
Hej Mats!
Det finns en Johannes Berggren i Garnisonsförsamlingen, som flyttar till Domkyrkoförsamlingen 1822.

Gbg Garnisonsförs AIb:3, 1811-1820. sid 19 - inflyttad 1815
Gbg Garnisonsförs AIb:7, 1820-1846, sid 25 - utflytt till Domkyrkoförs 1822

Inflyttningsattest 1814:420 i
Gbg Garnisonsförs HII:11, 1813-1814, bild 420 - född i Varberg

Uppgifterna från AD Online
Hälsningar
Britt-Marie

116
Karl Johan / SV: Carl Johan i Karl johan, vart tar han vägen?
« skrivet: 2017-02-10, 17:46 »
Post 716488

Johansson, Carl Johan
Månadskarl (ogift man)

f. 20/8 1862 i Torslanda, Göteborgs och Bohus län (Bohuslän)

Utvandrad 27/4 1886
från Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län (Västergötland)
till Amerika

Källa: Emibas emigrationsakt: Göteborgs Karl Johan O 1886 027

117
Karl Johan / SV: Carl Johan i Karl johan, vart tar han vägen?
« skrivet: 2017-02-10, 17:44 »
Hej Sven!
Där står att han är utflyttad -86 nr 184, som du hittar i
Gbg Karl Johan BI:5, 1881-1888, bild 264, nr 184.
Hälsningar
Britt-Marie

118
Svangren / SV: Svangren
« skrivet: 2017-02-04, 14:51 »
Hej!
Anna Catharina Svanren f 1826 finns i Kristine församling 1843 och flyttar till Karl Johans församling 1846. Då är hon ensam. Troligen har Josef Frans Oskar f 1844 lämnats bort efter födeseln.

Kanske han kom till Askum, någon mjölnarfamilj?
Tyvärr saknas inflyttningslängder mm i Askum pga brand men mantalslängder finns ju.

Gbg Kristine AI:2, 1824-1860, sid 527 (1843 nr 1)
Gbg Karl Johan BI:2, 1840-1860, sid 415 med uppgift att hon flyttar till Frändefors 1847
Gbg Karl Johan AI:6, 1845-1847, sid 542

Kanske finns det någon lokal släktforskarförening i Askum?

Lycka till!
Hälsningar
Britt-Marie

119
Tack för uppgifterna!

Måste ha läst alldeles galet!
Ser nu att det står modern Greta Cajsa och hemort Järvsö i AD och Greta Catharina och Delsbo i Svar??
Hälsningar
Britt-Marie

120
Hej!
Kristina Sofia föds i Ljusdal 18430912, oä, av modern landsmätardottern Greta Kajsa Lundqvist i Järvsö.

Kan inte hitta dem i någon husförhörslängd.

Har också försökt gå bakåt på Kristina Sofia Lundqvist f 1843 och kommer til Graninge AI:6, 1858-1864, sid 62 där hon anges komma från Ljusdal 1859.
Har också hittat en Margareta Catharina (Lundqvist) f 18110125, som kan vara identisk med modern Greta Kajsa Lundqvist i
Järvsö AI:14b, 1836-1840, sid 502, som anges flytta till Bjuråker 1840 där jag inte kan finna henne.

Jag har hennes uppgifter framåt.

Tacksam för minsta tips!
Hälsningar
Britt-Marie

121
Jättetack för dina uppgifter!
Hälsningar
Britt-Marie

122
Hej!
Söker föräldrar till Elise Engele Sundman f 19330512 i Solf, Finland.
Hon kom till Sverige 19501018 och dog i Sverige 2006.

Tacksam för hjälp.
Hälsningar
Britt-Marie

123
Hej Niklas!
I Göteborgs Domkyrkoförsamling AIIa:16, 1899-1907, sid 4418 står att de (Carl Johan Emanuel och hans syster) är legitimerade dvs erkända av mannen Andersson, som Emma Christina f 1862 gifter sig med.
Se också Johan Alfred Anderssons bouppteckning:
Göteborgs rådhusrätt och magistrat. Första avdelningen efter 1901. EIIIa:185, 1935-1935, sid 751.

Hälsningar
Britt-Marie

124
Uddevalla / SV: Uddevalla
« skrivet: 2017-01-22, 18:21 »
Hej Marianne!
ST tror jag står för Söder Tull.
Uddevalla AI:12, 1850-1859, sid 275.

Hälsningar
Britt-Marie

125
Västra Frölunda / SV: Johannes Persson - var föddes han?
« skrivet: 2017-01-19, 19:57 »
Hej Gunilla!
Den enda Johannes med far Per jag hittar i Mollösund är en Johannes f 17961120 med far klockaren Per Persson f 1755 och mor Karin Olsdotter f 1759.

Har hittat vad jag tror är Per Perssons bouppteckning 1827:1757. Tyvärr nämns där inga barn.
Det flyttar ut en Johannes Persson från Mollösund 1816 till Tegneby men det framgår inte när denna Johannes är född och så saknas det dessutom inflyttningslängder till Tegneby det aktuella året.

Johannes finns också i V Frölunda AI:2, 1816-1820, sid 11 "född i Mollösund, lämnat attest".

Mollösund AI:1, 1794-1821, bild 6 sid 3, Bild 27 sid 3 och bild 62 sid 3 och Morlanda B:2, 1812-1846, sid 11.

När han gifte sig bodde han på Käringberget så det är ju riktigt.

Hälsningar
Britt-Marie

126
Eriksson Mård / SV: Eriksson Mård
« skrivet: 2017-01-08, 13:26 »
Hej Henry och stort tack för svaren.
Vänligen
Britt-Marie

127
Oskar Fredrik (1908-) / SV: Döda - när och var
« skrivet: 2016-12-28, 15:42 »
Hej!
Karl Johan Petersson f 18650111 i Ucklum dör 19391231 i Oscar Fredriks församling.
Göteborg Oscar Fredrik F:9 Ver:a, 1931-1941, bild 2240, nr 250.

Du kan följa familjen i Oscar Fredriks församling från 1910 då dottern Florence Maria föds 19101105.
Gbg Oscar Fredrik C:11, 1909-1911, sid 200
Gbg Oscar Fredrik AIIa:29, 1908-1917, sid 574
Gbg Oscar Fredrik AIIa:45, 1917-1929, sid 3794.

Härifrån överförs de till nästa längd sid 1179. Denna volym är inte fotad ännu hos AD.

Uppgifterna från AD Online.
Hälsningar
Britt-Marie

128
Skredsvik / SV: Skredsvik-B-1-1820-1852-Bild-63
« skrivet: 2016-12-24, 16:51 »
Hej Birgitta!
Han flyttar till Kurveröd, som ligger i Herrestad.
Herrestad AI:7, 1829-1833, sid 167.

Kan inte tyda hela texten men med hjälp av uppgifterna i
Skredsvik AI:8, 1826-1831, sid 102
får jag fram att han avlat ett barn med pigan Margareta Nilsdotter, som finns på sid 103 i samma längd.

Faderskapet framgår också av Skredsvik C:4, 1816-1860, sid 127 vid Zacharias födelse 18300409.

Hälsningar
Britt-Marie

129
Okänd församling i Göteborg / SV: Sven Persson född 1804
« skrivet: 2016-12-23, 19:14 »
Hej Anita!
Han finns nästa gång i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:4, 1829-1883, sid 301 och AIa:3, 1829-1883, sid 306.

Även här finns bra personregister.

Hälsningar
Britt-Marie

130
Myckleby / SV: personsökning
« skrivet: 2016-12-10, 17:44 »
Hej igen!
Ursäkta mitt slarv... skall vara
Orust och Tjörns häradsrätt FII:78, 1939-1939, bild 5670, sid 2
bildid v486240.b5670.s2
Hälsningar
Britt-Marie

131
Myckleby / SV: personsökning
« skrivet: 2016-12-10, 16:37 »
Hej Jan Olof!
Enl bouppteckningarna efter bröderna Gustaf Albin Johansson f 18720203 och Oskar Leonard Johansson f 18750711 nämns ingen son John Arvid.
Orust och Tjörns häradsrätt FII:78, 1939-1939, bild 5670, sid 2
Flundre, Väne och Bjärke domsagas häradsrätt FII:41, 1936-1936, bild 2530, sid 109.
Hälsningar
Britt-Marie

132
Erikstad / SV: Erikstad AI:12, 1836-1841, sid 70
« skrivet: 2016-12-05, 10:33 »
Hej!
Tack för hjälpen.
Hälsningar
Britt-Marie

133
Sundals-Ryr / SV: Sundals-Ryr AI:10, 1844-1851, sid 131
« skrivet: 2016-12-05, 10:32 »
Hej och STORT tack för hjälpen.
Hälsningar
Britt-Marie

134
Oskar Fredrik (1908-) / SV: Var i församlingsboken !!
« skrivet: 2016-12-04, 18:49 »
Hej!
Sid 208 år 1924 finns i volym 57 och avser åren 1923-1950 och är därför under sekretess.

Försök följa henne med hjälp av fastighetslängden.

Hälsningar
Britt-Marie

135
Sundals-Ryr / Sundals-Ryr AI:10, 1844-1851, sid 131
« skrivet: 2016-12-04, 18:19 »
Hej!
Behöver hjälp med att få veta var Maja Stina Andersdotter f 18270706 kommer ifrån 1846.
Hon finns på sidan 2 ggr men det är när hon kommer från Gård... el Gard..som jag vill komma bakåt.

Tacksam för hjälp.
Hälsningar
Britt-Marie

136
Erikstad / Erikstad AI:12, 1836-1841, sid 70
« skrivet: 2016-12-04, 18:11 »
Hej!
flickan Maja Stina Andersdotter kommer från Ryr 1842, som jag läser det.
Är det någon som kan hjälpa mig finna ut vilket Ryr.
Har inte funnit henne i inflyttningsboken för Erikstad.

Tacksam för hjälp.

Hälsningar
Britt-Marie

137
Efterlysningar / SV: Ester Lovisa Langerud f 18760227 i Norge
« skrivet: 2016-12-01, 17:33 »
Hej Maud!
Stort tack för uppgifterna.

Jo jag känner till att det är fritt att söka i Norge men det var svårt att veta var jag skulle börja eftersom jag inte visste var Ester Lovisa var född.  Tycker också att det är lite svårt att hitta i kyrkoböckerna där.
Tack igen.
Hälsningar
Britt-Marie

138
Efterlysningar / Ester Lovisa Langerud f 18760227 i Norge
« skrivet: 2016-11-30, 17:09 »
Hej!
Söker uppgifter om var Ester Lovisa Langerud f 18960227 föddes i Norge samt ev föräldrar.

Hon gifte sig 19200131 i Norge med svensken Johan Petrus Hultgren f 18960222 i Glava, Värmland  och fick sonen Finn Enok f 19210904 i Tönsberg.
Kanske fick de fler barn.

Tacksam för hjälp.
Hälsningar
Britt-Marie

139
Hej igen!
Vet ju inte om du har Carl Gustaf Peterssons f 18131025 föräldrar.
De finns i Gbg Karl Johan AI:1, 1828, sid 86 och
Gbg Karl Johan AI:2, 1829-1834, sid 88.
Hälsningar
Britt-Marie

140
Hej!
Dorotea Wilhelmina är född i Kristine församling 18220311.
Gbg Kristine CII:2, 1804-1823, sid 519
Gbg Kristine AI:1, 1812-1822, sid 208
Gbg Kristine AI:2, 1824-1860, sid 139. Fler sidor i hfl hittar du i hfl-registret.

Hälsningar
Britt-Marie

141
Haga / SV: W. Haga 50
« skrivet: 2016-11-10, 07:35 »
Hej!
Du hittar Västra Haga för år 1888 Gbg Oscar Fredrik AI:15, 1886-1893, sid 1344 och framåt.
Hälsningar
Britt-Marie

142
Hej Gunilla!
I Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:3, 1829-1883, sid 141 finns han med sin mor, som är änka, och en uppgift att han skall gifta sig med Maria Ulrika.
Han anges då som född 18090923.
Uppgiften från AD Online.
Hälsningar
Britt-Marie

143
Veddige / SV: Veddige
« skrivet: 2016-09-19, 15:52 »
Hej!
Det är källhänvisning till var du kan finna uppgifterna, som bl a finns på Arkiv Digital.
Emibas är en CD-skiva med uppgifter om emigranter.
Hälsningar
Britt-Marie

144
Veddige / SV: Veddige
« skrivet: 2016-09-14, 11:15 »
Hej igen Sören och Bo-Arne!
Familjen kom tillbaka från Danmark 1894 med 6 barn - inte August f 1872.

Veddige B:3, 1876-1894, bild 72, nr 4.
Veddige AIIa:2, 1906-1931, sid 44

De fick barnen i Durup, Danmark, som jag tyder det.

Christian Marinus Börjesson f 18860408, död 19621011 i Kolsva
Alfrida Mimmi, gift Hedlund, f 18881118, död 19800505 i Borås
Karl Alfred Börjesson f 18900618, till Amerika 19100422
Anders Peter Börjesson f 18940825, till Nord Amerika 19130609 och 19230622.

Christina och Alfrida fick barn här i Sverige, inte troligt att de lever men jag mailar dig för säkerhets skull.

Hälsningar
Britt-Marie

145
Veddige / SV: Veddige
« skrivet: 2016-09-13, 18:19 »
Hej Sören!
August föddes 18720508, som oäkta i Öxnevalla med mor Anna Britta Persdotter f 18480426 i Istorp.
Öxnevalla C:3, 1861-1894, sid 65
Öxnevalla AI:15, 1872-1875, sid 68, rad 36-37

Anna-Britta finns sedan hos sin far och mor i Istorp tillsammans med sonen August.
Anna-Brittas far Corpr Per Spjut f 18101226 i Carl Gustaf, död 18820630 i Istorp, mor Anna Petersdotter f 18081107 i Carl Gustaf.

Istorp AI:19, 1876-1887, sid 234.

Anna-Britta gifter sig 18790326 med Börje Markusson f 18530818 i Istorp.

Istorp AI:19, 1876-1877, sid 168 och sid 92.

Familjen flyttar till Veddige 18811115.

Veddige AI:10, 1881-1895, sid 122 och AI:11, 1881-1895, sid 3.
Härifrån flyttar de tillsammans med fler barn till Danmark 1885.

Bild från Emibas;
Post 681671

August
Son (ogift man)

f. 8/5 1872 i Istorp, Älvsborgs län (Västergötland)

Utvandrad 2/3 1885
från Bihanget Veddige, Veddige, Hallands län (Halland)
till Danmark

Källa: Husförhörslängd, s. 3

Emibas emigrationsakt: Veddige N 1885 003
Post 681670

Pehrsdotter, Anna Brita
Hustru (gift kvinna)

f. 26/4 1848 i Istorp, Älvsborgs län (Västergötland)

Utvandrad 2/3 1885
från Bihanget Veddige, Veddige, Hallands län (Halland)
till Danmark

Källa: Husförhörslängd, s. 3

Emibas emigrationsakt: Veddige N 1885 002

De hade 1885 tre gemensamma barn, Anna f 18790713, Johan f 18810604 och Matilda f 18840506 i Istorp

Hälsningar
Britt-Marie

146
Hej Carina!
Kan inte heller se vad det står men det kanske är ett öppet A och står anges. Sett att detta ord förekommer på fler ställen.
När Anders Peter föds 18590902 i Veddige anges hans mor som Ekholms Kaisa.
Det föds en Emma Charlotta 18570621i Morup med mor kringvandrande Johanna Petronella Fredriksdotter, 21 år från Träslöv.
Morup CI:8, 1855-1869, sid 54.
Det står ju vid några tillfällen att Emma Charlotta (Lovisa) Svensdotter är skriven i Morup.
Svårt följa resande eftersom de ofta uppger sig skrivna på en plats/ort men inte alls är skrivna där.

Hälsningar
Britt-Marie

147
Hej Lars!
Han finns, som Åke skrivit, i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:39, 1908-1918, sid 7039 och sedan i samma längd sid 7158b.
Hälsningar
Britt-Marie

148
Hej!
Du hittar Anders Peter Skövding f 18590902 i Veddige i Veddige AIIa:3, 1906-1931, sid 364 och AIIa:2, 1906-1931, sid 22.

Detta är väl Anders Peter från Sv Dödbok
18590902

Skövdring, Anders Peter

Björkholm

Död 27/10 1941.

Kyrkobokförd i Veddige (Hallands län, Halland).

Född 2/9 1859 (ingen uppgift om födelseort)

Ogift man.
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Veddige-Kungsäter, Varbergs kn (Hallands län, Halland)

Källor:
DB
Hälsningar
Britt-Marie

149
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Anna Christina Wennerberg
« skrivet: 2016-08-09, 18:16 »
Hej igen!
I Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:6, 1847-1883, sid 509 finns en anteckning om giftermål nr 92 1860.
Gbg Domkyrkoförsamlingen E:8, 1855-1884, bild 44, nr 92.

Hälsningar
Britt-Marie

150
Domkyrkoförsamlingen (Gustavi) / SV: Anna Christina Wennerberg
« skrivet: 2016-08-09, 10:11 »
Hej Lena!
Troligen samma person. I Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:4, 1829-1883, sid 229 står "gift" och till höger "överförd Nilsson B".
Maken A G Nilsson finns i AIa:7, sid 383, som är ogifta B.
Hälsningar
Britt-Marie

151
Lundby - (efter 1907) / SV: Hörnhuset på Brämaregatan
« skrivet: 2016-06-29, 16:57 »
Hej Marianne!
Vet inte men försök på Facebook...
Hälsningar
Britt-Marie

152
Lundby - (efter 1907) / SV: Hörnhuset på Brämaregatan
« skrivet: 2016-06-29, 13:12 »
Hej!
På fb finns en sida "Foton från det Goda Hisingslandet". Där finns mycket foton från bl a Brämaregatan samt mycket kunskap om Lundby.
Hälsningar
Britt-Marie

153
Allmänt / SV: Slektning fra Hennebyn eller Åmåltraktene
« skrivet: 2016-05-30, 17:53 »
Hej!
Det finns ett Hennebyn i Mo socken, Dalsland.
Hälsningar
Britt-Marie

154
Björner / SV: Björner
« skrivet: 2016-05-19, 18:45 »
Hej!
Johan Petter Björner och Carl Fredrik Hedgren (Lindgren) finns i
Vänersborgs Kriminalvårdsanstalt DIIga:2, 1852-1855, sid 85
Vänersborgs Kriminalvårdsanstalt DIIga:3, 1855-1861, bild 3080, sid 292 (Hedgren)

Hälsningar
Britt-Marie

155
16 - Metodfrågor (Hur gör jag?) / SV: Göteborg 1870
« skrivet: 2016-05-19, 17:40 »
Hej Marie!
Flera av församlingarna har inflyttnings- resp utflyttningsregister.
Hälsningar
Britt-Marie

156
Karl Johan / SV: Olena Berggren Andreasdotter
« skrivet: 2016-04-22, 11:26 »
Hej igen Christer!
Göteborgs Karl Johan AIIb:1, 1889-1895, bild 2030 - 1 Roten hus nr 253
Gbg Karl Johan AI:34, 1883-1889, sid 219
Gbg Karl Johan AIIa:1, 1889-1902, sid 74
Gbg Karl Johan AIIa:4, 1900-1910, sid 94

Hälsningar
Britt-Marie

157
Karl Johan / SV: Olena Berggren Andreasdotter
« skrivet: 2016-04-22, 11:16 »
Hej Christer!
Det fanns inga husförhörslängder under denna tid men det finns "uppgifter till husförhörslängder 1869-1872", som i viss mån ersätter hfl.
När Alma Elvira föds 1871 hänvisas till 1:82, som är 1 Roten, hus nr 82.
Göteborgs Karl Johan HIb:12, 1871-1871, bild 254, sid 501.
Hälsningar
Britt-Marie

158
Grinneröd / SV: Varthän flyttar pigan Maja Lisa
« skrivet: 2016-04-09, 19:35 »
Hej Christer!
Hon flyttar till Forshälla 1855.
Forshälla B:3, 1839-1856, bild 47, nr 29 - ser ut som till Råssbyn.

Hälsningar
Britt-Marie

159
Bäve / Bäve
« skrivet: 2016-03-13, 19:28 »
Hej Irene!
 
Kan inte finna dem i utflyttningslängden för 1831.
 
Har sökt bakåt från sonen Johan August Johansson f 18310222 och hamnade i Västerplana. Tyvärr tar det stopp där för jag kan inte finna honom som inflyttad till Västerplana.
 
Medelplana AI:7, 1840-1850, sid 223.
 
Hälsningar
Britt-Marie

160
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 17:40 »
Christer!
 
Det är rätt Oleana /Olena/ i Sv befolkning står att hon är född i Alingsås. Där finns också en uppgift om att hon hade en dotter Alma Elvira f 18710331 i Karl Johan.
 
I Karl Johan HIb:12, 1871-1871, sid 501 bekräftas att hon är född i Västerlanda.
 
Maken Zackarias (Andersson) Berggren finns också här.
 
Har du alla på plats nu?
 
Hälsningar
Britt-Marie

161
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 17:28 »
Hej Christer!
 
Det bästa är att gå bakåt härifrån Karl Johans fs 1901 för att vara säker på att det är rätt.
 
Andreas f 1824 flyttade ju till Ucklum 1852 och jag har källorna där fram tills hans död 18620205 om du inte har funnit honom själv.
 
Hälsningar
Britt-Marie

162
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 16:35 »
Hej igen Christer!
 
Kristina finns också i dödboken.  Död i Halleröd 19270303.
 
Hon anges som född 18350701 och dettaa datum stämmer med födelseboken.
 
Kollade ocks åOleana och hon är född 18371221.
 
Hälsningar
Britt-Marie

163
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 15:47 »
Christer!
 
det är svårt att ha en uppfattning om det, kanske utflyttningsboken är säkrare.
 
Nu är ju Västerlanda och Ucklum annexförsamlingar så kanske inte ens Ellika visste vilken socken hon flyttade till?
 
Ser att du har Sv befolkning 1880 och där finns ju Ellika med en dotter född 1866. Nu står det att dottern är född i Spekeröd men hon är född i Ucklum, som är en annexförsamling till Spekeröd.
 
Dottern Oskara f 18660326 - Ucklum C:3, 1847-1880, sid 85 - kanske kan du gå bakåt härifrån.
 
Ser nu att jag skrev Amnehärad - att Xstine, Kristina skulle ha flyttat dit 1855. Det skall vara Amneröd, som ligger i Västerlanda.  Ber om ursäkt för detta...
 
Inte skall du ge upp...
 
Hälsningar
Britt-Marie

164
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 15:06 »
Christer!
 
Ingen aning. Du får väl kolla i Hjärtum först och finns hon inte där får du gå igenom hfl för Västerlanda aktuellt år.
 
Hälsningar
Britt-Marie

165
Johanneberg / Johanneberg
« skrivet: 2016-03-08, 14:51 »
Hej Bo!
 
I Göteborgs mantalskontors arkiv 1916 - 1967, Svars id 00076802_01011 står följande om Sölve Carlén:
 
Karl Johans förs 19261124, XXIV 6 kv Linnean nr 14 (Älvsborgsgatan 34, Kungsladugård
Johanneberg 19440828, Lagerbringsgatan 9
Johanneberg 19441206 Gibraltargatan 40
Johanneberg 19470510 Raketgatan 11
 
19490125 till Norra Hamngatan 42, Skelleftehamn
 
Hälsningar
Britt-Marie

166
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 13:35 »
Christer!
 
Du finner dem i Västerlanda AI:32, 1850-1855, sid 84 med anteckning om att Andreas f 1824 flyttas till sid 68 och därifrån  till Ucklum 1852, Kristina till sid 35 1851 och därifrån till sid 14 med anteckning om att hon flyttar till Amnehärad 1855.
 
Oleana f 1838 (här står födelseår 1837) finns också på sid 68 och anges, som lösdriverska, och utflyttad till Hisingen 1855.  I en notering längst till höger står  vistas hos systern i Ucklum.
 
När det gäller Ellika f 1832 ser det ut som det står Setterlind, kanske någon hon skulle tjäna som piga hos.
 
Svenljunga AI:7, 1847-1853, sid 3 med uppgift att hon flyttar till Västerlanda 18501014.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-08 14:05)

167
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-08, 09:52 »
Hej Christer!
 
Barnen är
 
sjöman Andreas Andreasson f 18240819 - kvar i församlingen enl bilden
Syster Ellika f 18321006 - till Svenljunga 1849
Xstine (Kristina) Andreasdotter f 18350629 - kvar
Olena Andreasdotter f 18381222 - kvar
 
Hälsningar
Britt-Marie

168
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-07, 18:44 »
Christer!
 
Västerlanda AI:31, 1845-1850, sid 50 där finns Löjas barn.
 
Här finns Johannes Andreasson f 18260930, som 1846 flyttar till sid 53 och sedan till sid 48, Stenbacken i samma längd.
De andra barnen flyttar till sid 55 i samma längd.
 
Nästa gång finns Johannes i Västerlanda AI:32, 1850-1855, sid 77 med uppgift att han flyttar till Ström 1852. Kan inte finns honom i utflyttningslängden. Kanske menar man Ströms Bruk i Hjärtum?
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-07 19:08)

169
Västerlanda / Äldre inlägg (arkiv) till 11 mars, 2016
« skrivet: 2016-03-07, 18:39 »
Hej Christer!
 
Helena Andreasdotter f 18290126 finns på Svenserud Mellan, Västerlanda AI:33, 1855-1860, sid 129.
 
Hälsningar
Britt-Marie

170
Stafsinge / Stafsinge
« skrivet: 2016-03-06, 18:33 »
Hej Lars!
 
Det ser ut som om kvinnan heter Börta Andersdotter.
 
Se Stafsinge CI:2, 1770-1805, sid 516 - vigseln 17970326
Stafsinge CI:2, 1770-1805, sid 586 - sonen Anders föds 18000407.
 
Tyvärr saknas ju födelseböcker för den aktuella tiden i Stafsinge.
Har försökt söka i CDn Hallands befolkning men får inget napp där heller.
 
Hoppas någon annan kan hjälpa dig!
 
Hälsningar
Britt-Marie

171
Västra Frölunda / Västra Frölunda
« skrivet: 2016-03-05, 18:42 »
Hej Lennart och Leif!
 
Augusta Juliana Bernhardina f 18800324 i Gbg Domkyrkoförsamlingen.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen C:14, 1878-1880, bild 210
 
Hon finns senare med sin mor Beata Fredriksson Blom f 18580401 i Starrkärr.
 
Säve AI:11, 1881-1885, sid 174
Angered AI:12, 1881-1890, sid 27 och sid 29
 
Beata Fredriksson Blom flyttar till Norra Amerika 18851016 dvs samma dag som Augusta Juliana Bernhardina flyttar till Säve.
 
Kanske flyttade flickan till sin mor 1892?
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

172
Västra Frölunda / Västra Frölunda
« skrivet: 2016-03-05, 18:18 »
Hej!
 
Attesten finns på Svar HII:3, 1884-1888, bild 901.
 
Här anges att hon är född i Säve 1880 24 maj och kommer från Långeberg ...gården, som jag läser det.
 
Står att hon utflyttar från Frölunda 16 oktober 1885 - obs årtalet.
 
Svars id 0061405_00901
 
V Frölunda AI:15, 1880-1889, sid 229
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-05 18:22)

173
Värö / Värö
« skrivet: 2016-03-05, 15:08 »
Hej Yvonne!
 
Hittar honom inte bland födda på CDn.
 
Här en bild från vigseln...kanske kan den ge någon ledtråd.
 
Post 116388
 
Christophersson, Anders
Dräng, 24 år
Öen
 
Andersdotter, Ingierd
Pigan, 28 år
Sunv
 
Vigda 25/3 1775 i Värö (Halland)
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138220
[HENNES FAR] Anders Tolfsson [HENNES MOR] Kirstin Nilsdotter [HANS FAR] Christopher Boman [HANS MOR] Elin Persdotter
--------------
Källa: Värö C:4
 
Normerade begrepp:
Kvinnans förnamn: Ingegerd
Kvinnans hemort: Sunvära
Mannens efternamn: Kristoffersson
Mannens hemort: Vändelsö Ön
 
 
 
Hälsningar
Britt-Marie

174
Högsäter / Högsäter
« skrivet: 2016-03-05, 12:35 »
Hej Marianne!
 
I Husförhörslängdsregistret hänvisas till  
Vänersborg AI:21, 1856-1869, sid 270
Vänersborg AI:22, 1856-1869, sid  30 och
 
Vänersborg AI:26, 1870-1881, sid 33 - död 18781027
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-05 12:45)

175
Hej igen Göran!
 
När de gifter sig i Garnisonsförsamlingen 17830323 heter hon Britta Magdalena Erleman.
 
Hennes och blivande makens inflyttningsattester:
 
Gbg Garnisonsförsamling HII:2, 1778-1784, sid 214 och sid 215 (nr 214 och 215)
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-05 10:06)

176
Högsäter / Högsäter
« skrivet: 2016-03-05, 08:52 »
Hej Marianne!
 
Enl Vänersborg AI:18, 1845-1855, sid 6 står att han flyttar till Motala 1853, nr 57
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-03-05 09:12)

177
Hej Göran!
Det föds en Ulrika Lejditz 17950403 i Gbg Garnisonsförsamlingen CI:10, 1785-1801, sid 271
 
Gbg Garnisonsförs AIb:1, 1801-1811, sid 215
Gbg Garnisonsförs AIb:3, 1811-1820, sid 95 - anteckning om att hon är vid Domkyrkoförs
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

178
Forshem / Forshem
« skrivet: 2016-02-29, 18:08 »
Hej Inger!
 
Enl Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:6, 1847-1883, sid 647 flyttade hon in i församlingen 1858 och därifrån med familjen 18830501 till Masthugget som du vid denna tiden finner i Oskar Fredrik församling.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

179
Rodin / Rodin
« skrivet: 2016-02-28, 13:36 »
Tack för upplysningen Kristina. Alltid lär man sig något nytt.
 
Sten!
Sara Christina finns inte med i inflyttningslängden men i husförhörslängderna, som jag angivit ovan.
Torsby AI:2, 1813-1822, bild 49 sid 18 skall det vara - ej sid 19.
 
Hälsningar
Britt-Marie

180
Rodin / Rodin
« skrivet: 2016-02-27, 15:35 »
Dottern Sara Christina f 1813 finns med.
 
Torsby AI:2, 1813-1822, bild 49/sid 19, bild 80/sid 19, bild 110/sid 17 och bild 140/sid 16 och här flyttar de 1817-1818.
 
Hälsningar
Britt-Marie

181
Rodin / Rodin
« skrivet: 2016-02-27, 14:18 »
Hej Sten!
Nöbbelöv känns ju inte lika intressant längre nu när du har dem i Torsby 1814 (om inte du vill veta var och hur Anna Katharina Dahlström dog förstås).
 
Johan Magnus Pettersson Rhodin finns i inflyttningslängden, som nr 22 och hustrun nr 85 i
Torsby B:1, 1748-1861, bild 52 och bild 53 och anges då komma från Thun?? Kan tyvärr inte tyda orten men det kan ju vara där Sara Christina f 1813 är född.
 
Hälsningar
Britt-Marie

182
Rodin / Rodin
« skrivet: 2016-02-27, 11:36 »
Det framgår ju inte vilket Nöbbelöv så det kan ju vara Norra och Västra tom Östra Nöbbelöv, som ligger i Kristianstads län.
Britt-Marie

183
Rodin / Äldre inlägg (arkiv) till 27 februari, 2016
« skrivet: 2016-02-27, 10:41 »
Hej Sten!
Tyvärr har jag inte hittat hennes födelse. Har tittat runt lite i Fässberg, Frölunda m fl
 
De flesta av Göteborgs församlingar har ju ett födelseregister för den här tiden. De anges ju bo på landet och det kan ju vara vart som helst runt Göteborg.
 
Troligen är det hustrun Anna Katarina Dahlströms inflyttningsattest jag hittat i Gbg Garnisonsförsamling HII:5, 1795-1798, sid 257 när hon kommer från Träslöv 16 år gammal år 1797.
 
Om nu uppgifterna stämmer att modern är död i Nöbbelöv kanske man kan försöka leta upp henne och backa därifrån??
 
Hälsningar
Britt-Marie

184
Rodin / Äldre inlägg (arkiv) till 27 februari, 2016
« skrivet: 2016-02-26, 18:30 »
Hej Sten!
 
När Sara Christina Rodin sitter på Malmö länsfängelse 1878 uppger hon faderns namn till Magnus Rodin och moder Anna Katarina.
 
1882 när hon vistas på Länsfängelset i Kristianstad uppger hon att fadern Magnus Rodin är död i Stockholm och att modern Anna Katarina dog i Nöbbelöv.
 
I Göteborgs Garnisonsförsamling finns en Johan Magnus Rodin /Rhodin/ f 17781223 tillsammans med en hustru Anna Katarina och en dotter Sara Christina. Tyvärr ingen födelsedata på Sara Christina.
 
Malmö länsfängelse DIIIb:8, 1875-1879, sid 217
Malmö länsfängelse DIIIaa:44, 1878-1878, bild 2590
 
Kriminalvårdsanstalten i Kristianstad DIIIac:44, 1882-1882, bild 1250
Kriminalvårdsanstalten i Kristianstad DIIIda:5, 1880-1896, sid 49
 
Gbg Garnisonsförsamling AIa:7, 1818-1822, sid 5
Gbg Garnisonsförsamling CI:11, 1794-1801, sid 247
Gbg Garnisonsförsamling CI:11, 1794-1801, sid 77 - en dotter Anna Christina f 18010922 till paret ovan  
 
Hälsningar
Britt-Marie

185
Hej Marianne!
Fastighetslängden finns på AD fram till 1940. Kanske du kan hitta honom/henne där.
Gbg Domkyrkoförsamling AIIc:18, 1934-1940, sid 372.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-26 13:04)

186
Släp / Släp
« skrivet: 2016-02-16, 16:10 »
Hej Jan-Olov!
 
Det står moderns födelsedata 18870112 och attest har gått till Oscar Fredriks församling i Göteborg, vilket tyder på att modern är skriven där 1914.
 
Gbg Oscar Fredrik C:12, 1912-1914, sid 254
 
Hälsningar
Britt-Marie

187
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-15, 18:57 »
Hej Ylva!
 
Tja..han hette Andreas och född 1745 om man skall gå efter att han var 74 år när han dog 1819.
 
Han kom från Eklanda när han gifte sig.
 
Fader bör ju heta Sven i förnamn också.
 
Hälsningar
Britt-Marie

188
Uddevalla / Uddevalla
« skrivet: 2016-02-15, 16:52 »
Hej Pär!
 
Anna är född i Forshälla 18031204.
 
Forshälla C:4, 1784-1811. sid 205.
 
Uddevalla AI:1, 1812-1814, sid 21
Uddevalla AI:2, 1813-1816, sid 61
 
Hälsningar
Britt-Marie

189
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-15, 16:18 »
Hej Ylva!
 
Ja det är märkligt att hon inte finns med i födelseboken.
 
Föräldrarna gifte sig här 1778 så hon borde ju vara född där.
 
Västra Frölunda CI:1, 1737-1792, sid 253.
 
Hälsningar
Britt-Marie

190
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-15, 15:26 »
Hej igen Ylva!
 
Ta en titt på bouppteckningen efter änkemannen Andreas Svensson, död 1819.
 
Askims och Östra Hisings häradsrätt FIIa:10, 1815-1819, sid 1443
 
efterlämnade barnen Anna Maria 29 år, f 17900207
 
Börje 33 år, f 17870120, Anders 36 år, f 17840119 och dottern änkan Johanna 39 år i Kärra.
 
Andreas Svensson var gift med Anna Jonasdotter och bodde i Högsbo, Västra Frölunda.
 
V Frölunda AI:1, 1813-1816, sid 63 och AI:2, 1816-1820, sid 82.
 
Hälsningar
Britt-Marie

191
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-15, 14:17 »
Hej Ylva!
 
När Andreas Andersson f 17800801 flyttar in till Kristine anges han komma från Fässberg.
 
Gbg Kristine B:4, 1805-1812, sid 581
 
I Fässberg föds det en Andreas 17800801 med far Anders Andersson f 1750 och mor Anna Pehrsdotter, Kärra.
 
Fässberg C:2, 1766-1790, sid 63
Trolig familj i Fässberg AI:1, 1794-1797, sid 27, Kärra Pottegården.  
 
I Fässberg AI:6, 1812-1814, sid 58 står att han är född i Pottegården.
 
Johanna Andreasdotter f 178102xx är antecknad som hustru när hon flyttar in till Kristine församling 1807. Hon kommer då från Tofta. Det finns ett Tofta i Västra Frölunda dit också Högsbo tillhör. Troligen har hon gift sig här och därefter flyttat till maken i Kristine.
 
Kristine B:4, 1805-1812, sid 587, nr 13.
 
Tyvärr saknas vigselboken för den aktuella tiden. Kanske kan du hitta henne med familj i mantalslängden året före 1807.
 
Vittnen vid barndopen är bl bonden And. Andreasson och AM Andreasdotter. Kan vara far/syster.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-15 14:19)

192
Uddevalla / Uddevalla
« skrivet: 2016-02-14, 19:17 »
Hej Pär!
 
Jag fann henne inte heller i fb så hon är troligen född i någon annan socken.
 
Hon har troligen flyttat in till Uddevalla tillsammans med föräldrarna så du får kolla inflyttningslängden.
 
Hälsningar
Britt-Marie

193
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-14, 18:28 »
Hej Susanne!
 
Från Oskar Fredrik fs AI:8, 1883-1886, sid 1523 hänvisas till sidan 2545, vilket är till Nya Längden, det brukar stå NB (Nya Boken) eller NL.
 
Oskar Fredriks fs AI:20, 1886-1893, sid 2545 och till sid 526 (det som står med rött eller blått betyder oftast den sidan i Nya Längden)
 
Oskar Fredriks fs AII:2, 1894-1899, sid 526 och till sid 1020
Oskar Fredriks fs AIIa:10, 1899-1907, sid 1020 - överförs till Masthuggs församling 1(1 08 sid 474
 
Masthuggs fs AIIa:3, 1908-1920, sid 474 och härifrån till Oskar Fredrik igen 19080110, 6 Roten 40B.
 
Då kan du se i inflyttningslängden för Oskar Fredrik eller gå till Fastighetslängden och via den få sidan i husförhörslängden.
 
Hälsningar
Britt-Marie

194
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-14, 17:09 »
Hej Ylva!
 
Anna Sofia föds i Kristine fs med far järnbäraren Andreas/Ander Andersson f1780 och mor Johanna Andersdotter f 1781.
Gbg Kristine CII:2, 1804-1823, sid 85
 
Det saknas husförhörslängder för den aktuella tiden med familjen flyttar till Fässberg 1811.
Gbg Kristine B:4, 1805-1812, sid 685 nr 103-106.
 
Fässberg AI:6, 1812-1814, sid 58 - här dör maken And Andersson
Fässberg AI:7, 1814-1815, sid 64 - här anges att Johanna är född i Högsbo, Ej B.
 
Var har du första gången sett att hon är född i Högsbo?
 
Det finns ett bra hfl-register i Fässberg så du kan följa mor och dotter
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

195
Väne-Ryr / Väne-Ryr
« skrivet: 2016-02-14, 12:39 »
Hej Bo!
 
Följer Jonas f 1813 bakåt och hamnar då hos fadern Peter Petersson f 1771/1774, som då har gift om sig med Anna Lisa Forsberg.
 
Du finner dem i Vänersborg AI:7, 1823-1826, sid 438 och sid 447.
 
Frågan är när och var hustrun dog. Anna Lisa Forsberg var ogift 1816.
 
Det finns ett bra personregister i Vänersborg.
 
Hälsningar
Britt-Marie

196
Hej Susanne!
 
På 5 R 98 A (sid 1438 i volym 7) finns en hänvisning till sid 1523 och familjen finns i
 
Gbg Oskar Fredrik AI:8, 1883-1886, sid 1523
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-14 11:43)

197
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-13, 20:28 »
Hej!
Säger inte att födelseår är korrekt men det står så.
Om man skall lita på uppgiften i dödbokens att han är 77 år när han dör så borde han vara född 1746.
Födelseår kan ju variera.
 
Letar vidare vid tillfälle.
Hälsningar
Britt-Marie

198
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-13, 19:26 »
Hej igen Cary!
 
Ser att Johan Fredrik Stolpher gifte sig 17741007 med pigan Maria Springfelt i Karlskrona Amiralitetsförsamling.
Karlskrona Amiralitetsförsamling EIa:3, 1769-1820, sid 29.
 
Vet du när de flyttade till Göteborg eller var barnen föddes?
 
Såg någon anteckning om att han tjänstgjorde som matros på skeppet Sophia Magdalena 1792-1794 och att han var född i Fässbergs församling 1753.  Har tittat i Fässberg med annexförsamlingar men inte kunnat finna honom.
 
Hälsningar
Britt-Marie

199
Väne-Ryr / Väne-Ryr
« skrivet: 2016-02-13, 19:00 »
Hej Bo!
Har du någon källa till när Inga Maja f 1803 gifter sig?
 
Hälsningar
Britt-Marie

200
Uddevalla / Uddevalla
« skrivet: 2016-02-13, 18:01 »
Hej Pär!
 
Du finner Anna med sina föräldrar far åkaren Jon Svensson f 17740326, död 1830 i Uddevalla, mor Inger Andersdotter f 17750902.
 
Uddevalla AI:3, 1817-1825, sid 111
Uddevalla AI:5, 1825-1834, sid 126 - här finns hon två gånger.
 
Anna Jonsdotter dör 18640201 i Uddevalla
 
Uddevalla AI:15, 1861-1865, sid 73
 
I Uddevalla AI:8, 1835-1843, sid 121 finns hon tillsammans med maken Anders Jansson f 18021204 i Uddevalla och barnen innan maken dör 1838.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

201
Okänd socken i Bohuslän / Okänd socken i Bohuslän
« skrivet: 2016-02-13, 13:25 »
Hej Odd!
 
Lars f 18500129  
 
dotter Tekla f 18751231 och hennes söner
Sven Georg f 19080917 och
Paul Valdemar f 19091224
 
Sven Georg gifte sig 19360411 och fick med sin hustru 5 barn födda 1936-1942 varav 4 är i livet.
 
Paul Valdemar gifte sig 19330917 och fick i det äktenskapet 7 barn födda 1934-1948. Har inte tittat på hur många som är i livet.
 
Paul Valdemar gifte om sig 19620929 och vet inte om de fick några barn.
 
Återkommer med mail till dig eftersom man inte får skriva om nu levande personer.
 
Hälsningar
Britt-Marie

202
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-13, 10:44 »
Hej Cary!
 
Enl Gbg Karl Johan C:1, 1823-1837, sid 345 dör Johan Fredrik 18230405 och anges då vara 77 år. Hustrun Britta dör 18340814.
 
Det tidigaste jag hittat honom är i Gbg Amiralitetsförsamling AI:1, 1789-1791, sid 39.
 
Har du uppgifter när han var gift med Maria Springfelt och när hon dog?
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-13 10:45)

203
Borås / Borås
« skrivet: 2016-02-13, 09:46 »
Hej Johnny!
 
Du hittar familjen inflyttad 1875.
 
Borås AI:27, 1874-1880, sid 19.
 
Hälsningar
Britt-Marie

204
Hej Johnny!
 
2 Roten, hus 102 AA finner du i Gbg Domkyrkoförsamling AIa:38, 1891-1899, sid 106 personalförteckningarna.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

205
Alnö / Alnö
« skrivet: 2016-02-10, 10:05 »
Hej Krister!
 
När Sigrid Märta Persdotter f 18230718 gifter sig 1847 i Alnö står det att hennes far heter Per Persson från Torp under Gössunda.
 
I Torp AI:10a, 1838-1846, sid 213 finner jag Per Persson f 17920616 och dennes hustru Anna Larsdotter f 179109xx.  Sigrid Märta finns också med här med uppgift att hon är född i Stöde.
 
Stöde C:2, 1773-1847, sid 201
 
Torp AI:11a, 1846-1854, sid 10
Alnö EI:1, 1830-1864, sid 23
Alnö AI:5, 1837-1844, sid 121 - här anges att hon kom från Torp 1840
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

206
Gesäter / Gesäter
« skrivet: 2016-02-09, 17:39 »
Hej Christer!
Rankebön. Finns ett ställe i Rölanda som heter så.
 
Hälsningar
Britt-Marie

207
Tösse / Tösse
« skrivet: 2016-02-07, 19:46 »
Hej Ulla!
 
Finner familjen i Brunskog före Bengt föds dvs i
 
Brunskog AI:10, 1805-1809, sid 390 med uppgift att de flyttar till Älgå 1809.
 
Bengt föds i Älgå 18150417
 
Älgå C:5, 1794-1840, sid 143
Älgå AI:9, 1811-1816, sid 74
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

208
Vinberg / Vinberg
« skrivet: 2016-02-07, 17:15 »
Hej Lars!
 
En uppgift från CDn Hallands befolkning
 
Post 211209
 
Nils Jacob
Född 18/9 1812 i Faurås Lilla Jönsgd, Vinberg (Halland)
Döpt 20/9 1812
 
Far
Nilsson, Elias
 
Mor
Jönsdotter, Inger
27 år
 
Dopvittnen
Elias Nilsson Ståby Jöns Torstensson Hofgd Olaus Torsson Falkenberg BB Gunnilla Nilsdotter Jonstorpovisa Erlandsdotter Hofgd Kerstin Nilsdotter Täckaregd
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138211
--------------
Källa: Vinberg C:3
 
Normerade begrepp
Förnamn: Nils Jakob
Ort: Faurås Lilla JönsgårdPost 134570
 
Eliasson, Nils Jacob
Åbo (ålder: 42 år)
Faurås 4
 
Död 11/11 1854 i Vinberg (Halland)
 
Dödsorsak: Lungsot
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138211
--------------
Källa: Vinberg C:5
 
Normerade begrepp
Förnamn: Nils Jakob
 
 
 
Kan vara värt att kolla upp.
 
Hälsningar
Britt-;Marie

209
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-07, 14:38 »
Hej Christer!
Ville bara önska dig Lycka till i fortsatt sökande.  De tecken som följde med var inte avsiktligt. Satt inte vid datorn utan via mobilen.
 
Har också tittat i Emigranten och Emibas men inte kunnat finna honom där.
 
Hälsningar
Britt-Marie

210
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-06, 20:33 »
Hej Christer!
 
Jo det står Domkyrkoförsamlingen i Örgryte hfl men i själva utflyttningslängden står bara Göteborg.
 
Har tittat i inflyttningslängderna i Göteborg men inte hittat honom.
Kan nog vara bra med en koll till.
 
Kan bara gissa att han begett sig utomlands eftersom han inte går att finna i Sv befolkning 1880, 1890, 1900 el 1910.
 
Lycka till

211
Karl Johan / Karl Johan
« skrivet: 2016-02-06, 17:47 »
Hej Christer!
 
Det finns ju dödregister och husförhörsregister fram till 1883 i Domkyrkoförsamlingen.  
Han är inte med där så troligen flyttade han någon annanstans.
 
Register finns i flera andra församlingar också.
 
I utflyttningslängden för Örgryte står endast Göteborg.
 
Hälsningar
Britt-Marie

212
Sandhult / Sandhult
« skrivet: 2016-02-05, 12:34 »
Hej Ulrica!
 
Har följt Carl Gustav f 1912 genom husförhören och han anges överallt som född av okända föräldrar. Hans namn har hela tiden varit Schoultz.
 
I Johan August Schoultz f 18521218, död 19340506, bouppteckning står bl a följande  efterlämnat änkan Matilda Schoultz.
dottern Selma Rosell, dottern Beda Johansson, sonen Vilhelm Schoultz, dottern Sigrid Schoultz, dottern Ruth Schoultz samt avlidna dottern Tekla Schoultz barn Gustav Schoultz och Gertrud Englund och avlidna dottern Ellen Axelssons barn Bror Axelsson.
 
Har inte kunnat se att Tekla hade andra barn än Gertrud Matilda f 19061130 och troligen Carl Gustav f 1912.
 
Borås rådhusrätt och magistrat 1954.7847, 1934-1934, sid 214 - bouppteckningen
Borås CI:16, 1912-1915, sid 40
Borås AIIa:35, 1905-1931, sid 47
Borås AIIa:41, 1914-1934, sid 2142
Borås DI:7, 1921-1929, bild 1600
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

213
Kristine / Kristine
« skrivet: 2016-02-03, 15:35 »
Hej Lars!
 
Göteborgs mantalskontor FIaa:1013, 1947-1947, sid 259. v296703.b2620.s259. Nr 2501
AD Online
 
Det är han som dör 19490716 i Domkyrkoförsamlingen.
 
Svar, Domkyrkoförs AIIa:67, 1940-1942, sid 5267
id 00065013_00070
 
 
Hälsningar
Britt-Marie

214
Kristine / Kristine
« skrivet: 2016-02-03, 11:55 »
Hej igen Lars!
En Axel Herbert Gustafsson finns inflyttad 19310124 i Kristine församling.
 
Kristne BI:6, 1929-1936, sid 112 med hänvisning till sid 1578 i hfl.
 
Det är Axel Herbert f 18970207 och han flyttar vidare till Domkyrkoförsamlingen 1932, därifrån till Kristine igen 1934.
 
Kan inte följa honom längre pga sekretess.
 
Kristine BII:6, 1920-1937, sid 230
Domkyrkoförs BI:12, 1929-1933, sid 154
Domkyrkoförs AIIa:60, 1931-1937, sid 3923
Kristine BI:6, 1929-1936, sid 115
 
Han finns inte med i Sv befolkning 1950
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-03 12:33)

215
Kristine / Kristine
« skrivet: 2016-02-03, 11:46 »
Hej Lars!
Denne man finns på Emibas.  
 
Post 872491
 
Axel Herbert
Skofabriksarbetare (ogift man)
 
f. 7/2 1897 i Glanshammar, Örebro län (Närke)
 
Utvandrad 1917
från Södra Mos No 3, Kumla, Örebro län (Närke)
till Norge
 
Osäkert utflyttningsår.
 
Källa: Husförhörslängd, s. 33
 
Emibas emigrationsakt: Kumla T 1917 005
 
tillsammans med familjen - om det nu är rätt person
 
Det finns i begravda i Sverige en Axel Herbert Gustavsson, som avled 1949 i Göteborg.  I samma grav vilar en Holger Einar Isidor Blixt f 1928.
 
--
 
Gustavsson, Axel Herbert
 
Göteborg (Göteborgs kn, Västra Götalands län)
 
Begravd 24/7 1949
 
Nylöse, Kvibergs kyrkogård, kv. 41B, nr. 74 (kista)
Graven upplåten till 31/12 1979 (upplåtelse nr 1)
 
Posten levererad 2012-03-19
http://graven.gbg.svenskakyrkan.se/
 
I samma grav
 
1928-12-17-5012
 
Blixt, Holger Einar Isidor
f. 17/12 1928
 
Beaton Usa
 
Död 16/8 1982
Begravd 20/12 1999
 
Nylöse, Kvibergs kyrkogård, kv. 41B, nr. 74 (urna)
Graven upplåten till 31/12 1979 (upplåtelse nr 1)
 
Posten levererad 2012-03-19
http://graven.gbg.svenskakyrkan.se/
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-03 11:47)

216
Värö / Värö
« skrivet: 2016-02-02, 18:57 »
Hej Elisabeth!
Kanske kan vara nåt: Bild från CDn Hallands befolkning
 
Post 224815
 
Henrik
Född 20/11 1858 i Backa 7, Värö (Halland)
 
Far
Andersson, Anders
Torpare
 
Mor
O, Johanna
35? år
 
Antal samtidigt födda: Tvilling
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138320
--------------
Källa: Värö C:5
 
Familjen finns på Kjellstorp nr 4.  Värö AI:20, 1858-1867, sid 18
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-02 19:18)

217
Ärtemark / Ärtemark
« skrivet: 2016-02-02, 08:57 »
Hej Erik!
 
Har du någon källa till när han bodde i Naverstad?
Har du någon källa/årtal till när han bodde i Hult Håbol resp Röd i Hede socken?
 
Han dog 1823, skriver du, i Sör Hogeröd. I vilken socken ligger detta eller om du kan ange källan.
 
Lättare att ha något att utgå ifrån.
 
Ärtemark var annexförsamling i Steneby, Tiselskog, Bräcke och Ödskölt.
 
Hälsningar
Britt-Marie

218
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-02-01, 18:41 »
Hej Malin, Lars m fl.
 
Då kanske det inte är helt fel med denna Brita Maria jag hittat i Väne Ryr, som jag skrivit om ovan!
 
Hittar familjen i Vassända Naglum AI:3, 1829-1836, sid 143 och det är Johannes Lätting och Brita Lovisa Hane, som är föräldrar till den Brita Maria f 18320616 i Väne Ryr, som jag visat ovan.  
 
Styrker ju också Ullas uppgifter om att det är samma kvinna och mor hela tiden.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-02-01 18:58)

219
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2016-02-01, 09:04 »
Hej igen Rolf!
 
Hon flyttar 19421007 till Alingsås sfs, Kungsgatan 10, Duvan 5.
 
Detta fann jag i begravda i Sverige:
 
1889-08-09
 
Karlsson, Anna Teresia
f. 9/8 1889
 
Död 24/8 1946
Begravd 1/9 1946
 
Alingsås stadskyrkogård, avd. 3 Allmänna fältet, kv. 10, nr. 60/061 (kista, nr 1 i graven)
Graven upplåten i evärdlig tid (upplåtelse nr 1)
 
Posten levererad 2012-05-09
 
Hälsningar
Britt-Marie

220
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2016-02-01, 07:38 »
Hej Rolf!
 
Har följt henne till hon gifter sig med Gustav Sigfrid Carlsson f 18900306 i Gamlestaden.
 
De flyttar såsmåningom till Björketorps församling och här avlider Gustav Sigfrid Karlsson 19380908. Hustrun lever fortfarande.
 
Har tittat i SCB-utdragen för döda i Björketorp till 1945 men där finns hon inte med. Hittar henne inte heller i Sv befolkning 1950.
 
Enl uppgift i dödboken begravdes maken i Björketorps kyrka, Rävlanda.  Ring församlingen så kanske de har någon uppgift om när hon dog, om hon nu är begravd på samma plats.
 
Om du talar med Landsarkivet skall hon finns i volym 6, 1937-1949, sid 29.
 
Björketorp F:3, 1925-1938, sid 49.
 
Hälsningar
Britt-Marie

221
Okänd församling i Göteborg / Okänd församling i Göteborg
« skrivet: 2016-01-31, 18:30 »
Hej Linda!
 
Du finner honom i Kristine AI:7, 1871-1880, sid 443, rad 30 med uppgift att han kommer från Domkyrkoförsamlingen 18791110 och flyttar till Karl Johans församling 18830103.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

222
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2016-01-31, 17:48 »
Hej Rolf!
Se Gbg Haga BI:3, 1905-1910, sid 154, nr 380 Forsberg.
 
Hälsningar
Britt-Marie

223
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2016-01-31, 17:27 »
Hej Lars!
Har också letat lite efter var Britta Maria f 18320619 och Carl Fredrik f 18450719 kan vara födda.
 
I Bäcke AI:7, 1841-1850, sid 15 står att Britta Maria f 1832 är född i Gustav Adolf.  Finns ett sådant i Värmland men inte hittat henne där.
 
Finns ju också en son med Andreas f 18410308 i Gunnarskog, som jag läser det, död 18461211 i Bäcke.
 
I Västerlanda AI:28, 1834-1835, sid 11 är Brita Marias födelsedata 18321016.
 
I Västerlanda AI:29, 1836-1840, sid 88 flyttar familjen till Foss/Fors eller Norge.  Hittar dem inte i Foss/Fors så kanske de flyttade till Norge och att även Carl Fredrik är född där.
 
Nu till en födelse, som kanske inte alls hör hit men i Väne Ryr föds det 18320616 en Britta Maria 18320616 med far Anders Lätting och mor Brita Lovisa Hane 28 år, dvs född 1804. Familjen skall finnas på Kollerö där jag inte lyckats finna dem.
 
Såg ju att Johannes kallades Peter i födelseboken när Johanna föddes 1836 i Västerlanda så kanske prästen skrivit fel är också??
 
Kanske fler frågetecken än svar...
 
Hälsningar
Britt-Marie

224
Okänd församling i Göteborg / Okänd församling i Göteborg
« skrivet: 2016-01-30, 11:15 »
Hej Hans!
Familjen är inflyttad i Älvsborg.
 
Älvsborg BI:1, 1923-1927, sid 38, nr 939.
 
Här anges att de skall finnas i Ekebäck III sid 1513 men jag kan inte finna dem där. Ekebäck finns också i V Frölunda fs.
 
I fastighetslängden Älvsborg AIIc:1, 1917-1924, sid 23 står också att de skall finnas på samma ställe men där står också att de flyttar till Karl Johans församling 19240823.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

225
Ånimskog / Ånimskog
« skrivet: 2016-01-29, 20:35 »
Charlotta!
Se svaret i Fröskog.
Britt-Marie

226
Ånimskog / Ånimskog
« skrivet: 2016-01-29, 19:09 »
Claes-Göran!
 
Har svarat under Fröskog men borde väl varit här?
 
Hälsningar
Britt-Marie

227
Fröskog / Fröskog
« skrivet: 2016-01-29, 19:08 »
Hej Charlotta och Lars!
 
När man backar från Claes-Görans uppgifter i Ånimskog så hittar jag henne i
Ånimskog AI:14, 1816-1820, sid 133 - uppgift att hon kommer från Fröskog 1818
 
Fröskog B:1, 1803-1837, sid 16 - uppgift att hon kommer från St Strand  
Fröskog AI:4, 1816-1821, sid 36 - här är hennes födelse angiven till 17910309  (tid har det varit 17930309)
 
Ånimskog C:3, 1779-1817, sid 73 - hennes födelse
Ånimskog AI:9, 1797-1796, sid 229 - Säljebyn, Ånimskog
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

228
Skövde / Skövde
« skrivet: 2016-01-29, 18:20 »
Hej Marita!
 
Har uppgifter om Harry Reidar Verner KarlssON f 19120605 i Skee.
 
Hans tre döttrar är födda på 40-talet och det är inte tillåtet att skriva om nu levande personer. Försöker maila dig.
 
Hälsningar
Britt-Marie

229
Vasa / Vasa
« skrivet: 2016-01-29, 17:50 »
Hej Marianne!
Vasa bildades först 1908 och han finns i Vasa BI:1, 1908-1911, sid 479.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-01-29 17:52)

230
Trollhättan / Trollhättan
« skrivet: 2016-01-28, 13:48 »
Hej Siv!
I ADs fotografering av originalboken Trollhättan CI:7, 1917-1923, sid 20 står
mor Nanny Olivia Berglund f 18900313
far Karl Anton Vilhelm Blomqvist, cementarbetare fr N Haglund, Solna fs  
 
och under särskilda anteckningar:
attest om fastställande av faderskapet p.p. i Solna 21 11/3. Barnet trolovningsbarn
 
Mor och dotter finns sedan i hfl Trollhättan AIIaa:29, 1918-1928, sid 7 med uppgift att de flyttar till Solna 19180918
 
Hälsningar
Britt-Marie

231
Uddevalla / Uddevalla
« skrivet: 2016-01-27, 12:10 »
Hej Martin!
 
Det föds en Amalia Mathilda 18441014 i Uddevalla med
far Olof Svensson f 18010130 och
mor Anna Greta Olsdotter
 
Uddevalla C:7, 1812-1860, sid 403
Uddevalla AI:8, 1835-1843, sid 365
Uddevalla AI:10, 1843-1850, sid 117
 
Vet inte om detta är svar på din fråga eller om du vill veta var hon fanns senare i livet?
 
 
 
Hälsningar
Britt-Marie

232
Partille / Partille
« skrivet: 2016-01-26, 16:00 »
Hej Edgar!
 
Familjen flyttade in i församlingen 18471231. Mannen Olof Andersson f 18050930 dog 18661008 - här står också att fam flyttar till Örby 18511024 men det ändras och det står kvarbliver ovanför.
 
Hustrun Anna Christ Andersdotter f 18010126 dör 18501010 i Cholera (Kolera).
 
Mannen Olof Andersson gifter om sig med Cath. Månsdotter f 18141101 och hon dör 18790820.
 
De får tillsammans tvillingarna Augusta och Carl Edvard f 18571003.
Gbg Domkyrkoförs C:10, 1853-1860, bild 208
 
Dottern Anna Christina f 18520318 dör 18520404.
 
Sonen Anders Gustav f 18350806, som Olof Andersson har med hustrun Anna Christina flyttar till D 98 - Gbg Domkyrkoförs AIa:10, 1866-1883, sid 98.
 
Carl Edvard f 1857 flyttar till 15 R 24D - Gbg Domkyrkoförs AIa:30, 1883-1890, sid 276 och därifrån överförs han till Obefint register som du finner i Gbg Domkyrkoförs AIII:1b, 1849-1883, sid 241 och härifrån flyttar han till Gamlestaden 18850415.
 
Augusta f 1857 flyttar till Öckerö 18761030.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

233
Partille / Partille
« skrivet: 2016-01-25, 15:21 »
Hej Edgar!
 
Du hittar familjen i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:5, 1847-1883, sid 6.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

234
Partille / Partille
« skrivet: 2016-01-25, 15:05 »
Hej Edgar!
 
Olof Andersson m hustru och sonen Anders Gustaf flyttar till Göteborg 1845.
 
Tölö B:3, 1831-1846, bild 77, nr 29
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-01-25 15:06)

235
Uddevalla / Uddevalla
« skrivet: 2016-01-23, 19:59 »
Hej Marianne!
Carl Leonard Prytz f 17871017 i Örgryte dog 1864 i Uddevalla och skriver i sitt testamente, som finns i hans bouppteckning om sin saliga hustru Anna Gustava Bronander.  
 
Ser inte ut som om  de fick några barn.  Inte mycket till hjälp men en upplysning att Anna Gustava dog före 1864.
 
Uddevalla Rådhusrätt och Magistrat FIIa:36, 1863-1868, sid 141,
 
Hälsningar
Britt-Marie

236
Kville / Kville
« skrivet: 2016-01-23, 15:52 »
Hej Ingemar!
Ossian Johannesson f 1847 och hans hustru Karolina Andersdotter f 1834 hade också sonen Johan f 18730917, död 19450227 i Kville.
 
1910 bodde denne Johan Ossiansson f 1873 i Kville, Snesholmen och titulerades sjöman. Hans hustru Alma Aronsson dog 1930 i Kville Nordgård.
 
Kville AIIa:3 Ver:a, 1895-1904, sid 599.
 
Denne Johan Ossiansson f 1873 fick bla en son Johan Artur Ossiansson f 19140125 i Kville, som avled i Hamburgsund 20020113.
 
Kville C:4, 1914-1932 Ver:a, sid 1
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-01-23 16:00)

237
Hölö / Hölö
« skrivet: 2016-01-23, 12:46 »
Hej Pär!
 
Från Sv befolkning 1910
 
Post från Sveriges befolkning 1910: 1910-2-102-409
 
Uhr Gustafsson, Axel Bernhard
Statare
 
f. 1872 i Barnarp (Jönköpings län, Småland)
 
Gift man, far i familjen
 
Wällinge
Salem (Stockholms län, Södermanland)
 
Registrerad födelseort: Barnarp Jönköpings län
 
Post från Sveriges befolkning 1910: 1910-2-102-410
 
Johansdotter, Emma Maria
 
f. 1867 i Hjälmseryd (Jönköpings län, Småland)
 
h.
Gift kvinna, mor i familjen
 
Wällinge
Salem (Stockholms län, Södermanland)
 
Registrerad födelseort: Hjälmseryd Jönköpings län
 
Sveriges befolkning 1910
Hushåll för (Barn), Valborg Linnea, f. 1902
 
Uhr Gustafsson, Axel Bernhard   1872   Far
Johansdotter, Emma Maria   1867   Mor
(Barn), Augusta Viktoria   1898   Barn
(Barn), Frans Oskar Teodor   1900   Barn
(Barn), Valborg Linnea   1902   Barn
(Barn), Märta Elisabet   1904   Barn
(Barn), Hanna Dorotea   1910   Barn
 
Hälsningar
Britt-Marie

238
Masthugg / Masthugg
« skrivet: 2016-01-22, 09:16 »
Hej Leif och Cathe!
 
Ser inte vad det står men i hans inflyttningsattest står det fortifikations-timmermannen.
 
Hälsningar
Britt-Marie

239
Masthugg / Masthugg
« skrivet: 2016-01-21, 19:57 »
Hej Cathe!
När familjen Norsten flyttar in  Karl Johans församling 1832 står de att de kommer från Göteborg och har 4 barn,
 
Gbg Karl Johan BI:1, 1826-1839, sid 171
 
Tittade därför i Gbg Kristine församling och du hittar dem bl a här
 
Kristine AI:1, 1812-1823, sid 274 med anteckning att de flyttar in 1815
Kristine AI:2, 1824-1860, sid 197 utflyttade 1832
Kristine AIa:4, 1824-1860, sid 263
 
Kan de saknade sidorna 640 och 705 vara dessa?
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:8, 1861-1883, sid 640 - här finns dottern Carolina Sofia f 18261116
 
Gbg Karl Johan AI:1, 1828-1828, sid 705, Hus nr 53 och i
Marieberg AI:3, 1817-1820, sid 407 och 409
 
Glömde det kanske viktigaste: Gbg Kristine HII:5, 1814-1818, sid 187.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-01-21 20:04)

240
Västra Tunhem / Västra Tunhem
« skrivet: 2016-01-17, 09:53 »
Hej Karl-Johan!
Tack för hjälpen.
 
Hälsningar
Britt-Marie

241
Västra Tunhem / Västra Tunhem
« skrivet: 2016-01-16, 19:16 »
Hej!
Söker födelseort för Anna Beata Jakobsdotter f 18460118 i Västra Tunhem enl hfl.
 
Hon finns bl a i Väne Åsaka AI:6, 1867-1881, sid 242 och jag tror att det är hon i
 
Västra Tunhem AI:5 Ver:b, 1853-1867, sid 357 - här står endast Beata Jakobsdotter f 19460118, som jag tyder det.  Kan inte se varifrån hon kommer.
 
Tacksam för minsta tips.
 
Har henne framåt.
 
Hälsningar
Britt-Marie

242
Drammen / Drammen
« skrivet: 2016-01-16, 18:55 »
Tack för tipset Svein Henry!
 
Hälsningar
Britt-Marie

243
Drammen / Drammen
« skrivet: 2016-01-16, 16:54 »
Hej Sven!
Stort tack för uppgifterna.
Skall försöka hitta hennes födelse.
 
Hälsningar
Britt-Marie

244
Lycke / Lycke
« skrivet: 2016-01-16, 15:31 »
Rolf!
 
Du får går längre ner under döda och räkenskaper så kommer du till Personalförteckningarna eller sök på v35206.b319.s311 nere i högra hörnet på AD.
 
Hälsningar
Britt-Marie

245
Annedal (1908- ) / Annedal (1908- )
« skrivet: 2016-01-15, 19:05 »
Hej igen Bo!
16 kvarteret Pomeransen 9 hittar du i fastighetslängden
Gbg Annedal AIIb:6, 1920-1933, sid 512.
 
Hälsningar
Britt-Marie

246
Annedal (1908- ) / Annedal (1908- )
« skrivet: 2016-01-15, 18:55 »
Hej Bo!
1. Det är inget gatunamn det är en fastighetsbeteckning.
 
2. De gifte sig i Oskar Fredsriks församling EI:7, 1920-1925, sid 84
 
3. De finns i respektive församling. Menar du Annedal före 1908 så bildades Annedal 1908 och avskildes detta år från Haga och vissa områden från Oskar Fredriks församling.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

247
Drammen / Drammen
« skrivet: 2016-01-15, 12:41 »
Tack Sven och Ingrid för era uppgifter.
 
Kan man kontakta något arkiv i Norge för att få information om födelseböcker för 1899 i Drammen med omnejd?
 
Hälsningar
Britt-Marie

248
Drammen / Drammen
« skrivet: 2016-01-14, 14:50 »
Hej Ingrid och tack för uppgiften!
 
Skall jag tolka det som att hon var barnhusbarn eller vad betyder pleiebarn? och att man inte känner till föräldrarna?
 
Hälsningar
Britt-Marie

249
Lugnås / Lugnås
« skrivet: 2016-01-14, 14:45 »
Hej Magnus!
 
Kan det vara denna Matilda?
 
Från Emibas
 
Post 631275
 
Johansdotter, Matilda
Piga (ogift kvinna)
 
f. 26/3 1860 i Lugnås, Skaraborgs län (Västergötland)
 
Utvandrad 1886
från Slåtterbråten, Kinne-Vedum, Skaraborgs län (Västergötland)
till Amerika
 
Källa: Husförhörslängd, s. 24
 
Emibas emigrationsakt: Kinne-Vedum R 1886 005
 
Hälsningar
Britt-Marie

250
Drammen / Drammen
« skrivet: 2016-01-14, 09:47 »
Hej!
Söker föräldrar till Kristel Hjördis Norup f 18990214 i Drammen.
 
Hon flyttar senare till Sverige och gifter sig där så dessa uppgifter har jag.
 
Tacksam för uppgifter bakåt.
 
Hälsningar
Britt-Marie

251
Åmåls landsförsamling / Åmåls landsförsamling
« skrivet: 2016-01-13, 11:26 »
Hej Rolf!
Enl Sv befolkning 1950 bor familjen då i Ugglebol, Ölme, Värmland.
 
Kurt Ingemar har fått 4 syskon f 41, 44, 46 och 48.
 
Åmåls landsförsamling sid 375 år 1938 finns i volym 6, som omfattar åren 1934-1947 och är därför inte fotad pga sekretess.
 
Hälsningar
Britt-Marie

252
Dals-Ed / Dals-Ed
« skrivet: 2016-01-12, 18:39 »
Hej Christer!
Det står att hon flyttar till Ed 41.
Hon finns i samma längd på sid 294 Eds prästgård.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

253
Borås / Borås
« skrivet: 2016-01-11, 10:30 »
Hej Johan!
 
I Vänersborg HFReg:3, 1837-1855, sid 175 finns det en Josefa Johansdotter f 18250824.  
Hon hänvisas bla a till
 
Vänersborg AI:15, 1845-1855, sid 87 och sid 53
Vänersborg AI:16, 1845-1855, sid 284 osv..
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

254
Oskar Fredrik (1908-) / Oskar Fredrik (1908-)
« skrivet: 2016-01-11, 09:04 »
Hej Bo!
Enl Göteborg Oscar Fredrik, Övriga längder, GII:5, 1899-1936, dömdes Erik Johan Kropp för snatteri till böter 15 kr, 19041031.
 
Uppgiften finns i Svar id 00054358_00079.
 
Hälsningar
Britt-Marie

255
Hej igen Annelee!
 
Kanske han kan finnas med bland inflyttningsattesterna för 1879.
 
Han anges ju inflyttad 13 maj 1879.
 
Hälsningar
Britt-Marie

256
Hej Annelee!
 
12 Roten hus 67A hittar du i Kristine församling.
Kristine AIb:1, 1883-1889, sid 432
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

257
Hej Christofer!
Fredrika Alexandra Lindgren f 18790515 i Kedum, Skaraborg (enl husförhörslängden) och Aron Anton Severin Holmgren f 18740607 i Våthult, Jönköpings län, finns i Daretorp AIIa:1, 1895-1916, sid 81 och sid 185.
 
Här har de 8 barn.
 
Familjen flyttar till Fågelås 19130301.
 
Finns en del att läsa här ovan också.
 
En bild från Sv befolkning 1900 och 1910
 
Holmgren, Aron Anton   1874   Far
Lindgren, Fredrika Alexandra   1879   Mor
(Barn), Olga Josefina   1895   Barn
(Barn), Alfhild Wilhelmina   1899   Barn
 
Sveriges befolkning 1910
Hushåll för Holmgren, Aron Anton, f. 1874
 
Holmgren, Aron Anton   1874   Far
Lindgren, Fredrika   1879   Mor
(Barn), Sigurd Fridolf   1897   Barn
(Barn), Alfhild Wilhelmina   1899   Barn
(Barn), Ebba Severina   1904   Barn
(Barn), Arnold Severia   1908   Barn
(Barn), Holger Härdenius   1908   Barn
(Barn), Olga Josefina   1895   Barn
(Barn), Jarl Waldemar   1909   Barn
 
och från Sv dödbok
19130325-5937
 
Holmgren, Alvar Fredrik Angantyr
 
Brunsbog 132 A
532 00  Skara
 
Död 20/2 1979.
 
Kyrkobokförd (1979) i Skara domkyrkoförs, Skara kn (Skaraborgs län, Västergötland). Mantalsskriven (1979) på samma ort.
 
Född 25/3 1913 i Södra Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Gift man (26/12 1939).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Skara domkyrkoförs, Skara kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
S Fågelås (Skaraborgs län)
 
Källor:
RTB 79 / SPAR 80
 
 
 
Övriga uppgifter från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2016-01-06 17:01)

258
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 10 januari, 2016
« skrivet: 2016-01-06, 16:36 »
Hej Monika!
Hon kom från Haga fs 19120223 och flyttar tillbaka 19121004 och hennes adress där är VH 18A (Västra Haga 18A)
 
Hälsningar
Britt-Marie

259
Fröjered / Fröjered
« skrivet: 2016-01-04, 18:28 »
Hej Patrick!
Inflyttningslängden för 1928 är inte fotad ännu och husförhörslängden är på över 400 sidor.
Har nu Lilly Maria Linnea vid någon senare tillfälle för att se om det går att följa henne bakåt?
Hälsningar
Britt-Marie

260
Lyse / Lyse
« skrivet: 2016-01-02, 17:13 »
Hej Peter!
August Jonasson f 18280421 i Foss, död 18890927av lunghosta i Lyse. gift med Mathilda Beata Johansdotter f 18430223 finner du i
 
Lyse AI:8, 1880-1890, sid 7
Lyse F:1, 1861-1894, bild 72
 
Uppgifterna från AD Online
 
En bild från Sv befolkning CD, 1890
 
Post 2618322
 
Johansdotter, Matilda Beata
fattighjon
 
f. 1843 i Lyse (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
moder E:a
Änka, mor i familjen
 
Korseberg
Lyse (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
Födelseort i källan: Lyse Annex
 
Kaspersdotter, Marta   1819   Ensam
----------
Johansdotter, Matilda Beata   1843   Mor
Augustsson, Adolf   1876   Barn
Augustsson, Patrik Hesekiel   1880   Barn
Augustsdtr, Anna Josefina   1883   Barn
Augustsson, Oskar Julius   1885   Barn
 
 
Marta Kaspersdotter står som momor.
 
Hälsningar
Britt-Marie

261
Stenkyrka / Stenkyrka
« skrivet: 2016-01-02, 15:52 »
Hej igen Tord och Ingemar!
Det paret, som får sonen August 18490125 i Stenkyrka, gifter sig 18380416,
Stenkyrka C:3, 1827-1854, sid 577.
 
Hustrun, nu benämnd Anna Maria Andersdotter f 1812, kommer inflyttad från Ånimskog 1838 med sin oä son Carl Wilhelm f 18370423.  Denne son finns ju också i husförhörslängden jag hänvisar till ovan, Stenkyrka AI:23, 1846-1850, sid 187.
 
Här anges också hustrun komma från Dalsland!
 
Kanske är det den andra Elias Andersson med hustrun Malena Olsdotter du söker Tord, men de är inte föräldrar till August f 18490125.
 
Hälsningar
Britt-Marie

262
Stenkyrka / Stenkyrka
« skrivet: 2016-01-02, 15:28 »
Hej igen!
Det finns ytterligare en Elias Andersson högre upp på sidan 187 i Stenkyrka AI:23, 1846-1850. Troligen dessa som gifte sig 1846.
De finns senare i samma längd på sidan 217.
 
Hälsningar
Britt-Marie

263
Stenkyrka / Stenkyrka
« skrivet: 2016-01-02, 15:21 »
Hej Tord!
Du hittar familjen i Stenkyrka AI:23, 1846-1850, sid 187 men där står efternamnet Andersdotter på modern, vilket jag också tyder det till i födelseboken för August f 18490125.
 
Stenkyrka C:3, 1827-1854, sid 269
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

264
Sätila / Sätila
« skrivet: 2016-01-02, 11:26 »
Hej Solveig och Astrid!
 
Den Nils, som föds i Torpa 17960410 har som far Lars Månsson Fogelberg f 1770 och mor Stina Nilsdotter.
 
När Stina Nilsdotter dör 1823 finns sonen kvar hemma.
 
Paret Lars och Stina får fler barn och på CDn för födda i Torpa kallas Lars Månsson för Fogelberg. Har inte hittat igen det namnet i födelsenotiser eller hfl men hittade det i  
Torpa AI:9, 1825-1831, sid 54 - Lars Månsson Fogelberg är då omgift men sonen Andreas f 18101103 bor kvar hemma.
 
I Lars Fogelbergs bouppteckning finns en anteckning om att han har en son Nils Larsson i Sätila socken.
 
Har tyvärr inte hittat denne Nils utflyttad från Torpa men kan ju ha missat det.
 
Hur som helst så lämnar jag de källor jag varit inne på så får vi se om det går att binda ihop säcken.
 
Torpa AI:6, 1782-1801, sid 15
 
Torpa AI:7, 1801-1916, sid 17
Torpa AI:8, 1817-1824, sid 109
Torpa AI:9, 1825-1831, sid 54 - Fogelberg
Torpa AI:10, 1831-1842, sid 21
 
Vedens häradsrätt FII:10, 1834-1840, sid 1147 - Lars Månsson Fogelberg
Vedens häradsrätt FII:8, 1818-1825, sid 845 - Stina Nilsdotter
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

265
Kinnarumma / Kinnarumma
« skrivet: 2016-01-01, 14:32 »
Hej Erna!
Försök med Marks Härads släktforskarförening. De har en efterlysningssida.
 
www.mhsf.se
 
Hälsningar
Britt-Marie

266
Kinnarumma / Kinnarumma
« skrivet: 2015-12-31, 17:18 »
Hej Erna!
 
Här en bild från Marks Härads Släktforskarförenings CD.
 
Har inte kontrollerat uppgifterna.
 
Post 855
 
Anders
Född 15/12 1781 i N Högshults torp, Skephult (Älvsborg)
 
Far
Pettersson, Eric
 
Mor
Andersdotter, Karin
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 156306
Lnr: 15049
--------------
Källa: Skephult fb
 
Normerade begrepp
Ort: Högshult, Nedreg., torp
Faderns efternamn: Petersson
Faderns förnamn: Erik
 
Hälsningar
Britt-Marie

267
Sätila / Sätila
« skrivet: 2015-12-31, 16:13 »
Hej Solveig!
I Släktbok för Sätila 1681-1897, står att Nils Larsson är född 17960410 med ej i Sätila..
 
Har kollat igenom en del CD från Marks och Borås släktforskarföreningar och det närmaste jag hittat där är en Nils f 17960711 i Gunnarsjö. Far Lars Christophersson och mor Martha Olofsdotter på Storeg.
 
En Nils f 17960410 i Ålgården, Torpa med far Lars Månsson och mor Stina Nilsdotter.
 
PÅ CDn från Hallands släktforskarförening finns 3 st Nils födda 1796 med far, som heter Lars.
 
17961029 i Morup, 17960326 i Tönnersjö och 17960611 i Östra Karup..
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-31 16:15)

268
Värsås / Värsås
« skrivet: 2015-12-31, 15:51 »
Hej Thomas!
Hon finns nästa gång i Värsås AIIa:4, 1931-1943, sid 265 och hon flyttar 1934 till Värsås Lillegården sid 281 där hon är kvar 1943.
Hon är hushållerska åt Johan Alfred Johansson f 18561205.
 
Svars id 000732_00253 och 00073287_00268
 
Enl Sv befolkning 1950 bor hon då på Djursätra 3:12, Backen Djursätra Skövde. Står som ogift och fd hushållerska.
 
Hälsningar
Britt-Marie

269
Nössemark / Nössemark
« skrivet: 2015-12-31, 12:05 »
Hej!
Hässleby, Jönköpings län.
 
Britt-Marie

270
Nössemark / Nössemark
« skrivet: 2015-12-30, 16:13 »
Hej igen Geor!
 
1. Jag känner inte till något om Finserud men kontakta hembygdsföreningen www.hembygd.se/nossemark
 
2. Karl Ludvig Andreasson konfirmerade sig 1881 i Nössemark - Nössemark AI:11, 1876-1885, sid 268
 
3. KLA flyttade aldrig ut från Sverige och står därför inte som inflyttad någonstans.
 
I Nössemark AI:12, 1886-1890, sid 28 finns en anteckning om värvning till Kungl. Gardet 25/9 1885, samt vistas å okänd ort 1888.
 
Det går att följa honom i husförhören tills han dör 1941.
 
Har samtliga källor om du vill ha.
 
En bild från Sv befolkning 1910, där det finns fler barn:
 
Sveriges befolkning 1910
Hushåll för Andreasson, Karl Ludvig, f. 1866
 
Andreasson, Karl Ludvig   1866   Far
Nilsdotter, Laura Lovisa   1877   Mor
(Barn), Carl Erik Hjalmar   1893   Barn
(Barn), Ebba Charlotta   1895   Barn
(Barn), Sonja   1899   Barn
(Barn), Gustaf Folke   1902   Barn
(Barn), Ruth Ester   1904   Barn
(Barn), Edit Lovisa   1904   Barn
(Barn), Enar Ludvig   1909   Barn
 
Övriga uppgifter från AD ONline
 
Hälsningar
Britt-Marie

271
Vasa / Vasa
« skrivet: 2015-12-29, 19:10 »
Hej igen Bo!
Ser i Sv befolkning 1950 att hon gifte sig 19381022 med en Karl Daniel Jansson f 19030822.
 
De bor då i Partille Mellby Bergeg 1:78, Ögärdet, Partille.
 
De får en son 1942 i Partille.
 
Hälsningar
Britt-Marie

272
Vasa / Vasa
« skrivet: 2015-12-29, 19:04 »
Hej Bo!
Man flyttade inte från Vasa till Johanneberg 1929 utan överfördes bara dit. Delar av Vasa fs gick upp i Johanneberg, som bildades 1929.
 
Det står också att hon skall finnas på sid 377, som är volym 2 för Johanneberg och avser åren 1929-1959 och därför inte skannade pga sekretess.
 
Hälsningar
Britt-Marie

273
Partille / Äldre inlägg (arkiv) till 29 december, 2015
« skrivet: 2015-12-28, 09:23 »
Hej Litta!
Tunnbindaregesällen Abraham Andersson f 17951106 i Partille flyttar in till Göteborgs Domkyrkoförsamling 1817. Här står att han då kommer från Karlstad.
 
Hittar honom också som utflyttad 18160206 från Domkyrkoförs till Karlstad.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen B:3, 1795-1836, sid 103
 
Tyvärr börjar husförhörslängderna i Domkyrkoförsamlingen först 1818.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen B:2, 1795-1828, sid 163.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-28 09:41)

274
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2015-12-27, 19:11 »
Hej igen Geir!
 
I Nössemark AI:11, 1876-1885, sid 28 finns det en Karl Ludvig f 18660925 i Nössemark med
far Andreas Gabrielsson f 18271204 i Nössemark
mor Kristina Trullsdotter f 18280615 i Norge, död 18850109 i Nössemark
 
barn Johannes Teodor f 18560509
Hans Peter f 18591130 - till Amerika 1882
Anette Paulina f 18700210
 
Familjen bor i Finserud i Nössemark
 
En bild från Sv dödbok
18660925
 
Andreasson, Karl Ludvig
 
Heden
 
Död 17/3 1941.
 
Kyrkobokförd i Fors (Älvsborgs län, Västergötland).
 
Född 25/9 1866 i Nössemark (Älvsborgs län, Dalsland).
 
Gift man (29/4 1892).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Fors-Rommele, Trollhättans kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Nössemark (Älvsborgs län)
 
Källor:
DB, FS
 
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-27 19:14)

275
Hej Ann!
Dödboken i Uddevalla börjar 1796.
 
Det finns ju ett födelseregister där du kanske kan finna föräldrar till Olaus.
 
Uddevalla C:6, 1796-1812, sid 356 kan vara din Olaus Dahlbergs död
 
Hustrun anges vara född i Herrestad så där går det att gå vidare.  Hon flyttar från Herrestad till Uddevalla 17980621.
Olaus och Kerstin gifter sig i Uddevalla 18011213.
 
Uddevalla B:1, 1786-1812, sid 81
 
Uddevalla C:6, 1796-1812, sid 356
Uddevalla C:6, 1796-1812, sid 270
Uddevalla VbReg:1, 1698-1860, sid 52
 
Har också varit inne å sidorna
 
Herrestad AI:2, 1788-1796, sid 84 och sid 74
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

276
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2015-12-27, 13:25 »
Hej igen Geir!
Följde Karl Johan f 18650628 från Ödskölt 1880 där ha är skriven med sina föräldrar och syskon till han flyttar till Rölanda 1887.
 
Från Rölanda flyttar han till N Amerika 1888.
 
Ödskölt AI:18, 1876-1880, sid 133
Ödskölt AI:19, 1881-1885, sid 146 - har titeln fältjägare och kallar sig Ryning i efternamn
Ödskölt AI:20, 1886-1890, sid 142 - till Rölanda 18871028
 
Rölanda B:2, 1861-1894, bild 123
Rölanda AI:14, 1886-1890, sid 139 - får här Kungl Maj:ts tillstånd d 16/12 87 att resa till Amerika
 
En bild från Emigranten
 
Efternamn:   RYNING
Förnamn:     CARL
Ålder:       22            Kön: M
Född: 1865/1866
Församling:  RÖLANDA    Län: P
Titel/Anm:    
Utresehamn:  GÖTEBORG
Utvandrdag:  1888 03 30
Destination: MANISTEE
Medåkande:   NEJ
Källkod:     34:346:17215
 
Hälsningar
Britt-Marie

277
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2015-12-27, 13:10 »
Hej Geir!
De flesta av dina uppgifter stämmer.
 
Karl Johan föds 18650628 i Dals Ed, vid senare tillfällen står att han är född i Ödskölt dit modern flyttade till mannen Andreas Johannesson år 1865 tillsammans med sonen Jan Peter f 18621017 i Dals Ed och sonen Karl Johan.
 
Karl Johan är döpt den 2 juli 1865 av O Schagerström, som jag läser det.
Vittnen var torparen Olof Johansson och änkan Annika Andersdotter, som är mor till Anna Persdotter f 1830.
 
Hittar inte Karl Johan i dödboken här i Sverige.
 
Dals Ed C:7, 1861-1884, sid 55 - Karl Johans födelse
Dals Ed AI:13 Ver:a, 1861-1865, sid 355 - boendes på Tingvall
Dals Ed E:2, 1861-1894, sid 5 - giftermålet 18620912
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

278
Habo / Habo
« skrivet: 2015-12-26, 18:58 »
Hej Leif!
Hon finns i Sockenstugan 1854 i Nykyrka.
Det står, som Christina ovan skriver, att hon är inflyttad från Sandhem men hon är inflyttad från Nykyrka 1854 till Habo.
 
Nykyrka AI:7, 1850-1865, sid 129
Nykyrka BI:1, 1828-1861, sid 63
 
Hälsningar
Britt-Marie

279
Hej Ann!
Du hittar änkan Kerstin Mårtensdotter Dahlberg f 17741128 med sonen Christian f 1802 i
Uddevalla AI:1, 1812-1814, sid 85.
 
Hälsningar
Britt-Marie

280
Hej Ann!
I Christian Dahlbergs inflyttningsattest står att han är född i Uddevalla.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen HIIa:8, 1825-1826, sid 2076
 
I Gbg Domkyrkoförsamlingen AI:3, 1829-1883, sid 97 står längst tll vänster när Christian resp Sophia flyttat in och när de gifte sig. Det som står under deras namn och ute till höger är deras barn med födelsedata och ev dödsdatum samt vart de flyttat samt vilket år.
På Sophia står att hon flyttade in 18320213.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen HIIa:14, 1832-1832, sid 3700 här står Sophia Magdalena som född i Karreby, (Kareby). Hon finns också i  
Gbg Domkyrkoförsamlingen HIIb:2 Ver:a 1823-1851, sid 171.
 
Sophia Magdalena flyttar till Kristine 1883 och där står att hon är född i Romelanda. Romelanda är en grannsocken till Kareby.
 
Troligen din Sophia, som flyttar ut från Kareby 1822 tillsammans med sina föräldrar och syskon.
 
Gbg Kristine AIb:3, 1883-1889, sid 1355
Kareby B:1, 1815-1823, sid 35.
 
I födelseregistret Gbg Domkyrkoförsamlingen FbReg:2, 1845-1869, sid 83 läser du bättre barnens namn och födelsedata.
 
Uppgifterna från AD online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-25 13:40)

281
Stenkyrka / Äldre inlägg (arkiv) till 30 december, 2015
« skrivet: 2015-12-23, 17:49 »
Hej Tord!
Det föds en Eskil Harry Ignatius 18881217 i Gbg Karl Johans församling med far August Eliasson f 18490125 i Stenkyrka och mor Anna Lovisa Jansdotter f 18551025 i Karlstad.
Gbg Karl Johan AI:37, 1883-1889, sid 1248
Gbg Karl Johan C:7, 1882-1889, bild 322
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

282
Möne / Möne
« skrivet: 2015-12-19, 17:08 »
Hej Rolf!
Murum AI:3, 1805-1810, sid 53.
 
Hälsningar
Britt-Marie

283
Haga / Haga
« skrivet: 2015-12-19, 13:44 »
Hej Anna!
Om du följer honom i hfl så ser du vilka familjer han bor med. Ibland står inte familjen på samma sida i hfl men då finns det antecknat under anteckningar.
Pappan kanske hette Nils eller Nilsson eller mamman, som var född 1855.
 
Hälsningar
Britt-Marie

284
Haga / Haga
« skrivet: 2015-12-19, 10:17 »
Hej Anna!
Han flyttar till Masthuggsförsamlingen 6 Roten 3 kvarteret E (Mhf 6 3/4 E). Masthuggsförsamlingen är vid denn tiden Oscar Fredriks församling fram till 1908.
Hittar honom inte i fastighetslängden på 6R 3/4 E men väl på 6 R 6/4 F med anteckning om att han flyttar vidare till Kristine församling.
Står inte vilket år men jag har hittat honom där.
 
Gbg Oscar Fredriks fs AIIc:8, 1899-1907, sid 1876 - till Kristine och kom från
Gbg Oscar Fredriks fs AIIa:11, 1899-1907, sid 1302
 
Gbg Kristine BI:3, 1903-1910, sid 231, nr 421
Gbg Kristine AIIaa:15, 1906-1923, sid 1160
Gbg Kristine AIIa:17, 1906-1923. sid 1446
Gbg Kristine AIIaa:16, 1906-1923, sid 1173 - tillbaka till Oscar Fredrik igen 1912
 
Gbg Oscar Fredriks fs BI:4, 1907-1914, sid 561
Gbg Oscar Fredriks fs AIIa:38, 1908-1917, sid 2303 - här överförs han till NL (Nya Längden) sid 3692 i Oscar Fredriks fs.
 
Hoppas jag fått det i rätt ordning. Tittade på detta igår kväll.
 
Tror du kan följa honom härifrån. Han bor kvar i Oscar Fredriks fs till 19201018 då han flyttar till Örgryte.
 
År 1950 bor han enl Sv befolkning 1950 tillsammans med sin hustru på Lasarettsgatan 5, Gbg Domkyrkoförsamlingen.
 
Hälsningar
Britt-Marie

285
Sätila / Sätila
« skrivet: 2015-12-14, 16:15 »
Hej Thomas!
I Släktbok för Sätila  1681-1897 utgiven av Sätila Hembygdsförening står att Jon Svensson är född 1752 men ej i Sätila.
 
Hälsningar
Britt-Marie

286
Oskar Fredrik (1908-) / Oskar Fredrik (1908-)
« skrivet: 2015-12-11, 18:12 »
Hej Ann B!
Charles Teodor Eugene Dahlberg f 1892 står som paraplymakare och sonen Stig Teodor Eugen f 1915 som ingenjör.
 
Hälsningar
Britt-Marie

287
Oskar Fredrik (1908-) / Oskar Fredrik (1908-)
« skrivet: 2015-12-11, 16:15 »
Hej Johnny!
Du hittar henne i Gbg Oskar Fredrik AII:1, 1894-1899, sid 82.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

288
Hej Tord!
Båda dör i Gbg Hospitalsförsamlingen enl
Gbg Hospitalsförsamling AI:3, sid 29 och AI:2, sid 52.
 
Här anges också att Lars Larsson f 1791 är född i Lerum.
I hfl ser man ju också namnet på Lars Larssons moder är Anna Hansdotter f 1760.
 
Lars Larsson f 1791 anges i Inflyttningsregistret komma från Lundby 1816 och Britta Lena f 1793 från Landvetter 1816.
 
Hälsningar
Britt-Marie

289
Oskar Fredrik (1908-) / Oskar Fredrik (1908-)
« skrivet: 2015-12-10, 14:36 »
Hej Ann!
Stigs f 19151003 föräldrar är:
far Charles Teodor Eugen Dahlberg f 18920701 i Kristine fs
mor Gertrud Oskaria Brandén f 18920927 i Domkyrkoförsamlingen.  De gifte sig 19150805.
 
Gertrud Oskaria f 1892 dog 19261020 i Karl Johans församling och mannen Charles f 1892 gifte om sig 19370929 enl Sv dödbok.
 
Enl Sv dödbok var Stig f 1915 frånskild 19530831 (från Daga) men han kan ju haft fler barn även om han inte var omgift.
 
Beställ en bouppteckning efter honom.
 
Gbg Oscar Fredrik C:13, 1915-1917, sid 79
Gbg Oscar Fredrik AIIa:34, 1908-1917, sid 1559
Haga AIIa:33, 1911-1937, sid 1177 - familjen Charles och Gertrud m som flyttar till Annedal 19240124
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

290
Hej Ann!
En bild från Sv dödbok
 
19210521-6101
 
Petersons, Daga Kristina Anette
 
Lådämnesg 8
416 79  Göteborg
 
Död 19/10 1995.
 
Folkbokförd (1992) i Björkekärr, Göteborgs kn (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Född 21/5 1921 i Skeppsholm (Stockholms stad).
 
Gift kvinna (18/12 1954).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Björkekärr, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Skeppsholm (Stockholms län)
 
Källor:
RTB 95 / SPAR 92f / SPAR 96

291
Johanneberg / Johanneberg
« skrivet: 2015-12-10, 14:10 »
Hej Solveig!
 
I Johanneberg sträcker sig husförhörslängderna till 1959 och är därför inte fotade ännu.
 
Mannens sidhänvisning är inom parentes och hänvisar till Mölndal (Fässberg).
 
Fässberg AIIa:37, 1929-1940, sid 1271 med hänvisning till sid 1319 där det anges att Eva Lucia kommer från Johannebergs 1929.
 
Pojkarna är födda på Annedals barnbördshus enl Svars SCB-utdrag.
 
Svars id A0032665_00909 och A0032701_00928
 
Hälsningar
Britt-Marie

292
Hej ANN B!
Jo Roberts Alberts Petersons f 1915 anges i dödboken komma från Litauen
 
Dahlbergs döttrar fick troligen namnet Petersons efter sin styvfar Roberts Petersons. Daga gifte ju om sig redan 1954.
 
Som jag skrev på mailen så är uppgifterna från Sv befolkning 1950 och inte från kyrkböckerna.
 
Hälsningar
Britt-Marie

293
Hej Annika!
Följde de andra kvinnorna Dunder, som finns i Garnisonsförsamlingen, och fann då att de var födda i Åmål.
 
I Åmåls stf AI:7, 1810-1815, sid 288 hittar jag en Anna Greta f 17991012 som flyttar till Göteborg 1814.
 
Kanske något att följa vidare?
 
I blivande makens inflyttningsattest står bara Anna Greta Dunder.
Gbg Garnisonsförsamling HII:16, 1823-1824, sid 175.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-10 08:30)

294
Hej Ann-Britt!
Kan det vara Stig Teodor Eugen Dahlberg f 19151003 i Oscar Fredriks församling, Göteborg, död 19960903 i Karl Johans församling, Göteborg.
Han gifte sig 19440815 med Daga Kristina Anette Lundgren f 19210531, Skeppsholmen, död 19951019 i Björkekärr, Göteborg.
 
Detta par skilde sig 19530831.
 
Daga Kristina Anette gifte om sig 19541218 med Robert Albert Petersons och hette Petersons vid sin död.
 
Övriga uppgifter mailar jag tll dig.
 
Hälsningar
Britt-Marie

295
Tanum / Tanum
« skrivet: 2015-12-09, 18:12 »
Hej Anna!
Från Sv dödbok
 
18150526
 
Larsson, Johannes
 
Skickeröd
 
Död 17/9 1901.
 
Kyrkobokförd i Grebbestads kyrkoområde (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).
 
Född 26/5 1815 i Tanum (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).
 
Änkling (2/12 1880).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Tanum, Tanums kn (Västra Götalands län, Bohuslän)
 
Födelseförsamling i källan:
Tanum (Göteborgs och Bohus län)
 
Källor:
DB, FS, DB
 
Grebbestad F:1 Ver:a, 1895-1920, sid 39
Grebbestad AIIa:2 Ver:a, 1900-1921, sid 638
 
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-09 18:17)

296
Hej Niklas!
Din fråga kom efter mitt svar ovan.
 
Jag använder AD Online och tycker det är suveränt med klara och tydliga bilder. Har också Svar, som ett komplement.
 
Har du tillgång till ett bibliotek så testa där innan du bestämmer dig. Kolla också på resp hemsida vad de erbjuder.
AD brukar ha gratis-helger för att pröva på.  
 
Hälsningar
Britt-Marie

297
Hej Niklas!
I Fastighetslängderna kan man följa personer via fastighetsbeteckningen men nu kan du ju följa henne bakåt ifrån den källa jag angav.
Annedal AIIa:8, 1910-1935, sid 1584.
Hon kom från Vasa församling 1913 och du kan ju se i hfl ovan var och i vilken församling de fick sina barn. I födelseböckerna står det oftast på vilken sida i hfl du kan hitta familjen.
 
In-och utflyttningslängderna fungerar ju också bra.
 
Jag hittade dina Emma Kristina genom att följa henne från det att sonen Oscar Fritz Georg föddes 19060314 i Domkyrkoförsamlingen.
 
Backar från Annedal:
 
Annedal BI:1, 1908-1920, sid 44, nr 233 - hänvisning till sid 1584
Vasa AIIa:6, 1908-1927, sid 1034 - står här att familjen flyttar till Annedal 53 år 19131215
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:33, 1899-1907, sid 9099 - står här att de flyttar till Vasa fs sid 1034.
 
I Haga församling bor hon i Annedal 175D dvs Haga AIIa:26, 1899-1907, sid 7580.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-09 12:19)

298
Hej Niklas!
Det står också i dödboken Annedal FI:3, 1932-1944, sid 171 på vilken sida i husförhörslängden du kan hitta henne, sid 4441.
Tyvärr är denna volym inte skannad ännu pga sekretess. Volym 23, 1935-1968.
 
Innan familjen flyttar till sid 4441 bor de i
Annedal AIIa:8, 1910-1935, sid 1584.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-12-09 10:18)

299
Herrestad / Herrestad
« skrivet: 2015-12-08, 15:15 »
Hej Johnny!
Brattefors ligger i Ödeborg som är en annexförsamling till Färgelanda.
 
När Anders Magnus föds 1823 bor föräldrarna på Löfkasen och flyttar samma år till Ryr.
 
Färgelanda AI:11, 1818-1824, sid 67..
Hälsningar
Britt-Marie

300
Herrestad / Herrestad
« skrivet: 2015-12-07, 20:55 »
Hej Johnny!
Tror du hittar din Anders Magnus i Färgelanda.
Färgelanda C:5, 1801-1826, sid 157.
 
Hittade din Anders Magnus i Torp AI:8, 1841-1845, sid 128 där det står född i Färgelanda. Följt honom bakåt.
 
I Torp B:2, 1821-1860, sid 57, nr 15 flyttar han till Herrestad.
 
Herrestad AI:10, 1840-1845, sid 266
Herrestad AI:11, 1845-1850, sid 254
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

301
Östraby / Östraby
« skrivet: 2015-12-01, 13:27 »
Tack för hjälpen!

302
Östraby / Östraby
« skrivet: 2015-12-01, 12:19 »
Hej!
Behöver hjälp att få veta vart änklingen Lars Olsson f 17870418 och hans dotter Hanna f 18261010 flyttar 1843/1845.
Läser det som Högås men hittar inget sådant i Malmöhus län.
 
Östraby AI:3, 1844-1852, sid 46.
 
Hälsningar
Britt-Marie

303
Haga / Haga
« skrivet: 2015-12-01, 11:16 »
Hej Åke!
Ja det kan man och mycket mer.
Gå in på www.arkivdigital.se så kan de se vad de har att erbjuda. Större bibliotek brukar också ha tillgång till AD.
 
Under jul-och/eller nyårshelgerna brukar AD dessutom ha några gratisdagar så håll koll.
Hälsningar
Britt-Marie

304
Haga / Äldre inlägg (arkiv) till 29 november, 2015
« skrivet: 2015-11-29, 11:27 »
Hej Åke!
Vet inte riktigt vad du vill veta men sjötimmermannen Carl Carlsson f 18171009 finns med sin familj i
Gbg Karl Johan AI:29, 1858-1864, sid 51 - här stryks han utan uppgivande av anledning.
I nästa hfl
Gbg Karl Johan AI:33, 1865-1868, sid 454
Gbg Karl Johan HIb:4, 1869, sid 187 och Gbg Karl Johan HIb:9, 1870, sid 179 står makan Anna Elisabet f Andersson 18131001 som änka.
 
Har du någon källhänvisning till när han försvann.
 
Nedan en bild från Sv dödbok
 
18500721
 
Svensson f. Karlsson, Johanna Sofia
 
15 : 23/4. Dragonen 19 Ö.H. 65 A C
 
Död 4/11 1931.
 
Kyrkobokförd i Göteborgs Haga, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Född 21/7 1850 i Göteborgs Karl Johan (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Änka.
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Göteborgs Haga, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Carl Johan (Göteborgs och Bohus län)
 
Källor:
DB HFL
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-11-29 11:30)

305
Seglora / Seglora
« skrivet: 2015-11-28, 16:51 »
Hej Tord!
I tex Örgryte AI:16, 1871-1876, sid 74 bor paret Anders Gustaf Andersson f 18350806 och Maria Olsdotter f 18360920 på platsen Seglora i Örgryte församling. Det är ett ? för deras födelseorter.
I Sv befolkningar, som jag redovisat ovan anges deras födelseort.
Har inte funnit Maria Olsdotters födelse i Skepplanda eller Hålanda men hon är troligen född i de trakterna.
 
Hittar en Maria f 18360920 i Kilanda (annexsocken till Starrkärr), med föräldrar Olof Olsson f 17910506 och mor Anna Andersdotter f 17971001 (17971223).
Kilanda C:3, 1761-1850, bild 43
Kilanda AI:2, 1838-1844, sid 89 - Slätten
 
Har bla hittat hennes inflyttningsattest i
Gbg Domkyrkoförsamlingen HIIa:39, 1857-1857, bild 6490, sid 16147.
Hon flyttade ju in i denna församling 18571111.
 
Deras giftermål hittar du i
Gbg Domkyrkoförsamlingen E:10, 1870-1877, bild 5
 
Detta par är bl a föräldrar till Anna Josefina Wilhelmina f 18720604 i Örgryte fs.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-11-28 17:50)

306
Seglora / Seglora
« skrivet: 2015-11-28, 12:11 »
Hej Tord!
I Sv befolkning 1880 anges Anders Gustaf Andersson f 18350806 i Anderstorp och i Sv befolkning 1890 anges han född i Lindome.
I Lindome föds en Anders Gustaf 18350806 där föräldrarna bor i Anderstorp, Lindome.
 
Lindome C:5, 1817-1835, bild 122.
 
I Sv befolkning 1880 anges Maria Olsdotter f 18360920 född i Skepplanda och i Sv befolkning 1890 anges hon född i Hålanda.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

307
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 10 januari, 2016
« skrivet: 2015-11-27, 15:38 »
Hej Gabriel!
Det finns i Domkyrkoförsamlingen en betjänt Niclas Petersson, som flyttar därifrån 1806.
Finns uppgift att han skall vara född i Lindberg.
Gbg Domkyrkoförsamlingen B:3, 1795-1836, sid 31.
 
Hälsningar
Britt-Marie

308
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 06 februari, 2016
« skrivet: 2015-11-26, 22:12 »
Hej Gunvor!
Du finner familjen i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:10, 1866-1883, sid 786.
Gustav Olsson f 18270110 dör här 1880 och anges som född i Hålta.
 
Uppgifterna från AD Online.
Hälsningar
Britt-Marie

309
Hunnebostrand (från 1909) / Hunnebostrand (från 1909)
« skrivet: 2015-11-11, 09:57 »
Hej Dan!
Barnen går att följa i Mantalslängden där de från 1882 finns under Utan stadig hemvist.
1891 stryks Alma ur längden. Kanske flyttade hon också till Norge. Oskar flyttade dit 19000115 men kom ju tillbaka igen.
Bottna AIIa:1 Ver:a, 1895-1910, sid 177
Norrvikens Häradsskrivare FIa:10, 1878-1909, bild 107, 124, 142, 163, 185, 206, 230, 252, 272 och 289 år 1891.
De finns tidigare i samma mantalslängd under Bräcke tillsammans med föräldrarna innan de dör.
 
Hälsningar
Britt-Marie

310
Hej Anita!
En bild från CDn Hallands befolkning
Post 81761
 
Johannes
Född 31/7 1816 i Kärrsjönäs, Karl Gustav (Halland)
Döpt 31/7 1816
 
Far
Bas, Anders
Soldat
 
Mor
Carlsdotter, Lena
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138323
Modern noterad som Johasdotter, bör vara Carlsdotter. Ändrat
--------------
Källa: Karl Gustav C:2
 
Normerade begrepp
Moderns efternamn: Karlsdotter
 
 
Post 81928
 
Britta
Född 1/10 1823 i Thorsängs soldatorp, Karl Gustav (Halland)
 
Far
Bas, Anders
Soldat
 
Mor
Carlsdotter, Lena
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138323
--------------
Källa: Karl Gustav C:2
 
Normerade begrepp
Förnamn: Brita
Ort: Torsäng Soldattorp
Moderns efternamn: Karlsdotter
 
 
Post 81690
 
Kristian
Född 15/8 1812 i Skärsjönäs, Karl Gustav (Halland)
Döpt 15/8 1812
 
Far
Bas, Anders
Sold.
 
Mor
Karlsdotter, Lena
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138323
--------------
Källa: Karl Gustav C:2
 
 
Måste kollas mot originalkällan.
Hälsningar
Britt-Marie

311
Garnisonsförsamlingen / Garnisonsförsamlingen
« skrivet: 2015-11-06, 12:42 »
Hej Kjell!
I inflyttningsboken Gbg Garnisonsförs B:5, 1851-1860, sid 51, nr 367, 368 och 369 anges att August Ljungqvist f 1823 är född i Skara och Maria Lind f 1825 född i Åsaka.
Hälsningar
Britt-Marie

312
Bergum / Bergum
« skrivet: 2015-11-05, 18:52 »
Hej Elin!
Familjen Johannes Larsson finner du i
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:5, 1847-1883, sid 425 dit de flyttade 18581110.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

313
Starrkärr / Starrkärr
« skrivet: 2015-11-04, 11:41 »
Hej Lena!
I utflyttningslängden för Starrkärr, som också omfattar Kilanda och Nödinge, finns en Anders Andreasson, som flyttar till Hospitalsförsamlingen i Göteborg 1846.
Denne Anders A är född 18280409 - vart har jag inte tittat på - med sin föräldrar i Nödinge.
Starrkärr B:1, 1845-1861, bild 39
Nödinge AI:6, 1845-1848, sid 115
 
Ser ut att stämma med de uppgifter som lämnats ovan om att han är född i Säve.
I Nödinge AI:2, 1820-1839, bild 171, sid 37 finns en anteckning om att familjen bor i Säve.
Någon syster finns också antecknad som född i Säve.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-11-04 11:56)

314
Starrkärr / Starrkärr
« skrivet: 2015-11-03, 13:54 »
Hej Lena!
Det finns i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:7, 1847-1883, sid 4 en Anders Andreasson f 18280409.
Denne Anders flyttar till Kungälv 1850 och därifrån till Göteborg igen 1851.
Han flyttar in i Garnisonsförsamlingen och är då smedgesäll. Tyvärr står inte hans födelseort men han avflyttar till Stockholm 18530817.
Gbg Garnisonsförsamling B:5, 1851-1860, sid 29
Gbg Garnisonsförsamling AIb:10, 1846-1871, sid 28
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-11-03 18:28)

315
Hej Leif!
Möjligt, har inte tillgång till Ad just nu men kommer ihåg att han flyttade in till Ucklum 1889.
Han var ju skriven i födelseförsamlingen och bodde troligen på något barnhem fram till han hamnade som fosterbarn I Ucklum.
Hälsningar
Britt-Marie

316
Hej Lena och Leif!
Ivar f 1882 finns i Obefintligas Register.
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIII:1b, 1849-1883, sid 235. - här anges att han flyttar till 4 Roten nr 88, kan ej finna honom där.
 
Han finns sedan i utflyttningslängden 1889 och anges då komma från OBR.
Gbg Domkyrkoförsamlingen BIIa:2, 1886-1891, sid 224 - utflyttad till Ucklum
Ucklum AI:15, 1883-1892, sid 18
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

317
Borås / Äldre inlägg (arkiv) till 11 januari, 2016
« skrivet: 2015-10-26, 16:59 »
Hej Elizabeth och Leif!
Anna Britta och hennes son Claes Emil finns i Örgryte AI:12, 1852-1863, sid 103.
Här kallas hon Anna Beata med födelse 18161024 men sonen  Claes Emils födelsedata 18420927 är korrekt.
 
På samma sida lite högre upp finns också Fredrik Hesselberg f 18250416.
 
Uppgifterna från D Online.
Hälsningar
Britt-Marie

318
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 25 oktober, 2015
« skrivet: 2015-10-22, 18:04 »
Hej Bo!
Jag kan försöka hjälpa till och det står 24 7/4 1, Gbg Karl Johan AIIb:24, 1931-1938, sid 1904.
De flyttar där vidare till 22 42/2 4, som du hittar i Gbg Karl Johan AIIB:26, 1931-1938, sid 3954.
 
Marianne får gärna komplettera.
 
Hälsningar
britt-Marie

319
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 25 oktober, 2015
« skrivet: 2015-10-21, 18:26 »
Hej Bo!
Sid 2117 finns i volym 39, som avser åren 1933-1851 och är inte fotad ännu pga sekretess.
 
Av fastighetslängden kan man utläsa att 24 stadsdelen 79/4 9 avser Godhemsgatan 60/Lugnet 2.
 
Gbg Karl Johan AIIb:25, 1931-1938, sid 2874.
 
I Sv befolkning 1950 kan man se att de bor på Bangatan 18 detta år. Familjen har utökats med två flickor födda 1941 och 1947.
 
Hälsningar
Britt-Marie

320
Tönnersjö / Tönnersjö
« skrivet: 2015-10-20, 18:15 »
Hej Bengt!
En bild från Hallands befolkning, som kanske kan hjälpa till?
 
Post 119421
 
Knutsson, Johan
Ålder: 68 år
Ågarp
 
Död 6/1 1771 i Tönnersjö (Halland)
 
Dödsorsak: Olycksfall
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138006
--------------
Källa: Tönnersjö C:1
 
Hälsningar
Britt-Marie

321
Uddevalla / Äldre inlägg (arkiv) till 11 november, 2015
« skrivet: 2015-10-20, 13:56 »
Hej Holger!
Familjen flyttar till Bäfve sid 139 år 1877 (Bäve). Grannsocken till Uddevalla.
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-10-20 13:59)

322
Härryda / Härryda
« skrivet: 2015-10-19, 15:37 »
Hej Anna!
I bla Valla AI:30, 1846-1850, sid 121 och sid 179 finns en anteckning om att han är dömd för första resan snatteri.
 
Du kan följa honom här:
 
Valla AI:23, 1825-1826, sid 3
Valla AI:24, 1826-1828, sid 3
Valla AI:25, 1818-1830, sid 6 - modern Ingeborg död
Valla AI:26, 1830-1833, sid 6
Valla AI:27, 1833-1835, sid 7
Valla AI:28, 1838-1840, sid 10
Valla AI:29, 1840-1846, sid 119
Valla AI:30, 1846-1850, sid 121 - anteckning om snatteri
Valla AI:30, 1846-1850, sid 179 - ändras födelsedata till 18240317
Valla AI:31, 1851-1855, sid 179 - anteckning om utflyttning 1852
 
Hälsningar
Britt-Marie

323
Torestorp / Torestorp
« skrivet: 2015-10-18, 18:22 »
Hej Rolf!
Har försökt följa Magdalena f 1825 bakåt och finner henne inflyttad till Sjötofta 1846 och då står det att hon skall komma från Torestorp.
Hittar henne inte bland utflyttade i Torestorp 1846.
 
Tranemo B:1, 1821-1860, sid 39, nr 45 -  
Sjötofta AI:2, 1841-1860, sid 62, sid 95 och sid 191.
 
Hälsningar
Britt-Marie

324
Härryda / Härryda
« skrivet: 2015-10-18, 11:06 »
Hej igen Anna!
Det flyttar en Jacob Johansson f 18240317 (om jag läser rätt) från Klövedal 1852. Din JJ står ju som inflyttad till Partille 1852 enl  
Partille AI:18, 1851-1862, sid 61.
Stenkyrka B:2, 1829-1862, sid 153.
 
Det föds en Jacob 18240327 i Valla med far Johannes Jönsson och mor Ingeborg Andersdotter. Kan vara värt att kolla upp.
Valla C:, 1821-1861, sid 41
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-10-18 11:19)

325
Härryda / Härryda
« skrivet: 2015-10-18, 10:45 »
Hej Anna!
Han kom från Utby Nedergården.
Partille AI:18, 1851-1862, sid 61
 
Hälsningar
Britt-Marie

326
Annedal (1908- ) / Annedal (1908- )
« skrivet: 2015-10-16, 18:00 »
Hej Holger!
Enl Gbg Masthugg BI:1, 1908-1930, sid 344, nr 8 finns Gerda Ottilia på sid 1577 i Masthuggsförsamlinen år 1915.
Hälsningar
Britt-Marie

327
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 25 oktober, 2015
« skrivet: 2015-10-14, 19:09 »
Hej Lise-Lotte!
Nästa volym är nr 35 och avser åren 1932-1945 och är därför inte fotad ännu pga sekretess.
 
Om du vet när de flyttar in kan du i inflyttningslängden få uppgift vart de flyttar i församlingen och följa dem i fastighetslängden till år 1938, Kanske de flyttar igen och i så fall står det där.
 
Hälsningar
Britt-Marie

328
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2015-10-14, 15:55 »
Hej Markus och Bengt!
I Starrkärr HII:1, 1801-1816, bild 1920 finns Johan Philip Borgström, hans hustru och deras barn med.
Rödbo AI:1, 1800-1845, bild 12, sid 15 (1800-1803)
Kungälvs FbReg:1, 1696-1861, sid 33
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-10-14 16:23)

329
Halmstad / Halmstad
« skrivet: 2015-10-13, 18:13 »
Hej Tina!
En uppgift från Hallands Befolknings CD
 
Post 148769
 
Johan Ludvig
Född 12/8 1876 i San Souci, Snöstorp (13)
Döpt 20/8 1876
 
Far
Klemedsson, Nils
Arbetare, 38 år
 
Mor
Jönsdotter, Maria
28 år
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138003
--------------
Källa: Snöstorp C:5
 
Normerade begrepp
Faderns efternamn: Klemensson
 
Från Sv befolkning 1910 finns uppgiften att
 
Malte Gilbert f 1902 är född i Svenneby, Bohuslän
Werner Edmund f 1903 i Hjärnarp, Kristianstads län
Ture Sigmund f 1905 i Björnekulla  
Signe Gudiva f 1908 i Perstorp      
 
Post från Sveriges befolkning 1910: 1910-12-245-14020
 
Nilsson Jarl, Johan Ludvig
Arbetare
 
f. 1876 i Snöstorp (Hallands län, Halland)
 
Gift man, far i familjen
 
Qvarteret N:o 8 Idet
Malmö Sankt Johannes (Malmöhus län, Skåne)
 
Registrerad födelseort: Snöstorp Hallands län
 
 
Uppgifterna måste kolas mot originalkällorna.
 
Hälsningar
Britt-Marie

330
Skephult / Skephult
« skrivet: 2015-10-13, 16:07 »
Hej Ingrid!
Enl Marks Härads BouReg:2, 1736-1839, sid 39 finns det en bouppteckning efter en Arvid Andersson på Backen, Skephult, med nr 1756:359.
Marks Häradsrätt FII:7, 1756-1757, sid 359.
 
Verkar stämma med sonen Hans 10 år och en son Jean 6 år.  De får en son Johannes 17500707 kanske det är denne som benämns Jean?
 
Hälsningar
Britt-Marie

331
Lundby - (efter 1907) / Lundby - (efter 1907)
« skrivet: 2015-10-09, 12:20 »
Hej Lars!
det står att han flyttar till Gbg oskar Fredriks församling 19220429.
 
Hälsningar
Britt-Marie

332
Hej Bo!
Enl Vasa AIIa:33, 1929-1943, sid 6436 (finns i Svar) gifter hon sig i Gbg Vasa 19351005 och flyttar 19351029 till Karl Johans församling, 24 80/4 16.
Vasa E:4, 1934-1938, sid 43, nr 153
Gbg Karl Johan BI:12, 1932-1935, sid 274 med hänvisning till sid 3593 i hfl.
Denna volym nr 45 avser åren  1935-1951 och är inte skannad pga sekretess.
 
År 1950 bor hon enl Sv befolkning 1950 tillsammans med sin make och två söner f 1937 och 1939 på Kålgårdsgatan 1 i Karl Johans församling. Fastighetsbet. 24:80 Sötblomstret 16.
 
Hälsningar
Britt-Marie

333
Masthugg / Masthugg
« skrivet: 2015-10-06, 17:58 »
Hej Rolf!
Enl AD, Sv befolkning 1950, gifte hon sig 19480623 med Georg Eugen Plannthin f 19190609 i Råda. Georg död 19930109.
De bodde 1950 på Nansensgatan 10, Göteborg.
 
Beställ en bouppteckning efter Britt Irene eller Georg Eugen på Landsarkivet så får du uppgifter om ev barn.
 
Hälsningar
Britt-Marie

334
Oskar Fredrik (1908-) / Oskar Fredrik (1908-)
« skrivet: 2015-09-30, 10:20 »
Hej Rolf!
Enl uppgifter från Sv befolkning 1950 bodde Rolf Eddie Stolpe f 19451009 med reparatören Rolf Martin Valrand Stolpe f 19120610 i Västra Frölunda och hans hustru Vanja Klara Elisabeth f 19120214 i Oskar Fredriks fs. De gifte sig 19440623.
Rolf hade då en syster född 19480724.
Familjen bodde enl samma källa på Paradisgatan 26, Göteborg.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

335
Grevbäck / Grevbäck
« skrivet: 2015-09-24, 12:08 »
Hej Hasse!
Från begravda i Sverige:
1855-12-16
 
Larsson f. Johansson, Ida Vilhelmina
f. 16/12 1855
 
Hem.Äg
 
Grevbäck, Snabolet
 
Död 11/2 1945
Begravd 18/2 1945
 
Grevbäcks kyrkogård, avd. G, nr. 40 (kista, nr 2 i graven)
Graven upplåten i evärdlig tid (upplåtelse nr 1)
 
Posten levererad 2011-11-14
 
1847-03-09
 
Larsson, Carl Johan
f. 9/3 1847
 
Hem.Äg
 
Grevbäck, Snabolet
 
Död 25/3 1912
Begravd 31/3 1912
 
Grevbäcks kyrkogård, avd. G, nr. 40 (kista, nr 1 i graven)
Graven upplåten i evärdlig tid (upplåtelse nr 1)
 
Posten levererad 2011-11-14
 
Hälsningar
Britt-Marie

336
Hej Solveig!
Det kallas för personalförteckningar och scrollar du ner hittar du dem.
Aid v35189.b365.s719
 
Hälsningar
Britt-Marie

337
Lundby - (efter 1907) / Lundby - (efter 1907)
« skrivet: 2015-09-16, 17:21 »
Hej Gullvi!
Du finner henne också i mantalslängden 1936.
Göteborgs mantalskontor FIaa:707, 1936-1936, bild 5320.
 
Hälsningar
Britt-Marie

338
Okänd socken i Halland / Okänd socken i Halland
« skrivet: 2015-09-11, 18:28 »
Hej Osborn och Ingun!
Här en bild från Emibas på Karl Johan Eliasson f 18580203
 
Post 663571
 
Eliasson, Karl Johan
Dräng (ogift man)
 
f. 3/2 1858 i Kinnared, Hallands län (Halland)
 
Utvandrad 31/3 1882
från Stora Kinnared, Kinnared, Hallands län (Halland)
till Amerika
 
Källa: Husförhörslängd, s. 20
 
Emibas emigrationsakt: Kinnared N 1882 003
 
Hälsningar
Britt-Marie

339
Långelanda / Långelanda
« skrivet: 2015-09-11, 12:23 »
Hej igen Veronica!
När man tittar i Långelanda AI:16, 1878-1885, sid 365 så står det i Frejd och särskilda anteckningar . I Liverpool sedan 1877...., som jag läser det.
Hälsningar
Britt-Marie

340
Långelanda / Långelanda
« skrivet: 2015-09-11, 10:06 »
Hej Veronica!
När han mönstrar på skeppet Salamandern 1874 finns han ju i
Sjömanshuset i Göteborg EV:78, 1874-1874, bild 560, 570, 580, 590 och 600.
 
När han mönstrar på Skeppet Hövding 1875 borde han ju kunna finnas där också.
Tyvärr hittar jag inte detta skepp. Hittar ett Höfring men där kan jag inte finna honom.
Skeppens namn står i alfabetisk ordning.
 
Hälsningar
Britt-Marie

341
Långelanda / Långelanda
« skrivet: 2015-09-10, 16:53 »
Hej Veronica!
Du finner honom i  
Sjömanshuset i Göteborg DIb:84, 1874-1874, sid 135
Sjömanshuset i Göteborg DIb:85, 1875-1875, sid 43
Sjömanshuset i Göteborg DIc:88, 1874-1874, sid 618
 
I D1f:1, 1871-1874, bild 3480 hänvisas till årtalet i DIb resp DIc och sidnumren.
 
Hälsningar
Britt-Marie

342
Falkenberg / Falkenberg
« skrivet: 2015-09-10, 16:33 »
Hej Gunilla!
Här en bild från Sv dödbok:
 
19230517-4654
 
Nilsson, Nils Anders Ingemar
 
Fiskaregatan 1 A, Lgh 1004
311 73  Falkenberg
 
Död 25/10 2012.
 
Folkbokförd i Falkenberg, Falkenbergs kn (Hallands län, Halland).
 
Född 17/5 1923 i Ljungby (Hallands län, Halland).
 
Gift man (27/3 1948).
 
Anm:
Fastighet: Kompassen 6
--------------
Födelseförsamling i källan:
Ljungby (Hallands län)
 
Källor:
FK 13 / man91
 
Hälsningar
Britt-Marie

343
Bokenäs / Bokenäs
« skrivet: 2015-09-07, 17:56 »
Hej Barbro!
När Johanna Carlsdotter f 17910920 flyttar in till Bokenäs anges hon komma från Eskebacka i Skredsvid.
Bokenäs C:2, 1790-1816, sid 13
 
Hennes födelsenotis hittar du i Skredsvik C:3, 1790-1816, sid 13
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

344
Holm / Holm
« skrivet: 2015-09-06, 19:21 »
Hej Eva m fl.
Han finns inte med i Sv befolkning 1910. Det borde ju stått när och var han kom ifrån i Holm AII:4, 1921-1930, sid 197.
 
När han den 15 juli 1927 tar ångfartyget Stockholm till New York har han också samma födelsedata, som ovan.
 
Göteborgs poliskammare -1900 EIX:120, 1927-1927, bild 4370, sid 867 v479844.b4370.s867
 
Efternamn:   GUSTAFSON
Förnamn:     DAVID V
Ålder:       24            Kön: M
Född: 1902/1903
Församling:  HOLM    Län: P
Titel/Anm:   JBR ARB
Utresehamn:  GÖTEBORG
Utvandrdag:  1927 07 15
Destination: NEW YORK
Medåkande:   NEJ
Källkod:     120:867:27151
 
Hälsningar
Britt-Marie

345
Annedal (1908- ) / Annedal (1908- )
« skrivet: 2015-08-30, 14:36 »
Hej Patrick!
Av husförhörslängden jag hänvisar till ovan framgår at hon var gift med Anders Johansson f 18570404 i Grimmared. De har vid detta tillfälle barnen Agnes Sigrid f 18890215 och Esther Linnea f 18951215, båda i Gustavi/Domkyrkoförsamlingen.
 
Familjen flyttar 19041113 till Haga.
 
Vid sin död finns Maria Charlotta f 18530326 i Säter, Skaraborg, i
Gbg Annedal AIIa:11, 1916-1935, sid 2188 och i dödboken
Gbg Annedal FI:2, 1919-1931, sid 198
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
Hälsningar
Britt-Marie

346
Annedal (1908- ) / Annedal (1908- )
« skrivet: 2015-08-30, 13:52 »
Hej Patrick!
Vet inte riktigt vad du letar efter men hon finns år 1900 i
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:9, 1899-1907, sid 2524
och i Sv dödbok
 
18530326
 
Johansson f. Johansson, Maria Charlotta
 
17 8/4 8
 
Död 31/5 1927.
 
Kyrkobokförd i Göteborgs Annedal, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Född 26/3 1853 i Säter (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Gift kvinna (19/5 1888).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Göteborgs Annedal, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Säter (Skaraborgs län)
 
Källor:
DB, FS
Hälsningar
Britt-Marie

347
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 25 oktober, 2015
« skrivet: 2015-08-30, 13:42 »
Hej Stefan!
Du finner honom i  
Gbg Karl Johan 1889-1899. sid 456 och här hänvisas till nästa längd sid 441
Gbg Karl Johan AIIa:5, 1900-1910. sid 441 fosterson hos änkan Johanna Maria Magnusson Svensson f 1832, som finns på sid 334
Gbg Karl Johan AIIb:4, 1895-1902, sid 1047
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

348
Laxarby / Laxarby
« skrivet: 2015-08-23, 18:26 »
Hej Per Arne!
Finner en Charlotta Petersdotter f 18560202 i Ärtemark, som flyttar från Laxarby 18801029 till Kristiansand.
Tyvärr kan jag inte finna henne som född i Ärtemark.
 
Laxarby B:3, 1861-1894, bild 108
Laxarby AI:26, 1876-1880, sid 97
 
Ärtemark B:2, 1861-1894, bild 69 - här flyttar hon från Ärtemark till Laxarby 1879
Ärtemark AI:16, 1876-1881, sid 14
 
Kan kanske vara din Charlotta.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

349
Skee / Äldre inlägg (arkiv) till 16 augusti, 2015
« skrivet: 2015-08-15, 15:06 »
Hej Ralf och Christina!
Kanske ett långskott men i Skee AIIa:3 Ver:a, 1901-1905, sid 65 finns en Johan Wilhelm f 18850405 i Skee, som flyttar till N Amerika 19050123 ev 27.
Far Erik Johansson f 18571228 i Skee och mor Amanda Boletta Gustafsdotter f 18630414 i Lommeland.
 
Där finns en anteckning död 24 okt 1959 i Rockland State Hospital. Rockland ligger i Maine.
 
I familjen finns bland barnen också en son Erik Thorvald f 18980517 och en syster Ida Vilhelmina f 19010819
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-15 15:29)
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-15 15:33)

350
Sätila / Äldre inlägg (arkiv) till 13 augusti, 2015
« skrivet: 2015-08-13, 12:50 »
Hej Ingun!
I Släktbok för Sätila 1681-1897, Sätila hembygdsförening, står att Pehr Ekelöf var född 1762 men inte var.
Troligen är han född i en annan socken.
Hälsningar
Britt-Marie

351
Valbo-Ryr / Valbo-Ryr
« skrivet: 2015-08-02, 18:26 »
Brigitte och Leif!
Ja prästen var kanske inte helt klar men fb ser ju välskött ut och att missa 3 eller 4 barn födda i Ryr verkar mycket.
Hittar dessutom en Margareta född 18060501 med angiven far Måns ANDERSSON och hustrun Annecka Ifvarsdotter, som bor på Dufvekasen 1806 dvs där Måns Persson och hans hustru Annika bor.
Valbo-Ryr C:2, 1766-1825, sid 299
 
Har också kollat i Göteborgsförsamlingarna efter Måns Persson och Annika Ifvarsdotter men inte funnit dem där.
 
Hälsningar
Britt-Marie

352
Borås / Äldre inlägg (arkiv) till 11 januari, 2016
« skrivet: 2015-08-02, 17:50 »
Hej Elisabet!
Han finns med i Svars SCB-register för Torsby. Svars id A0032558_00092.
Där är antecknat attest från Borås där nedkomsten skedde.
Finns ingen anteckning om ev fader.
 
AD har ju inte fotat denna volym ännu eftersom den avser åren 1911-1951.
Torsby AIIa:4, 1910-1937, sid 469
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-02 18:06)

353
Tisselskog / Tisselskog
« skrivet: 2015-08-01, 14:35 »
Hej igen Frank!
Karl Fredrik föddes i Tisselskog 18521007 och döptes 18521010.
Far Karl Jansson f 1802 i Tisselskog (kallar sig senare Sillander, Silander, Selander)
mor Johanna Larsdotter Silander f 18141112 i Ånimskog.
 
Karl Fredrik hade under denna tidsperioden en syster Dorothea Karlsson Silander f 18571201 i Tisselskog.
 
Tisselskog C:4, 1831-1860, sid 55
Tisselskog AI:10, 1851-1855, sid 40
Tisselskog AI:11, 1856-1860, sid 55
 
Andra släktingar kanske någon annan känner till.
 
Hälsningar
Britt-Marie

354
Hej igen Gunvor!
 
När Carl Ulrik Rosenberg flyttar in till Karl Johans församling står att han är född 18180516.
 
Vid en koll via Dispyt fick jag info om en Carl Ulrik Rosenberg f 1818 i Karlshamn.  Kollade Karlshamn och där föds det en Carl Ulrik 18180516 med far stadsvaktmästaren Isac Rosenberg och mor Catharina Beata Rosenberg
 
 
Gbg Karl Johan BI:2, 1840-1860, sid 396
Karlshamn CI:4, 1799-1822, sid 607
Karlshamn AI:7, 1820-1824, sid 570
Karlshamns rådhusrätt och magistrat FIIa:80, 1825-1829, bild 3880, sid 761 AID v157038.b3880.s761
 
Kan vara värt att titta vidare på.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-01 14:38)
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-01 14:59)

355
Hej Gunvor!
Både Karl Johan och Domkyrkoförsamlingen har bra register att söka i.
 
Gbg Karl Johan AI:11, 1848-1850, sid 37
Gbg Karl Johan AI:12, 1848-1850, sid 25
 
Britt-Marie

356
Hej Gunvor!
Hon är född i Karl Johans församling
Gbg Karl Johan C:2, 1838-1856, sid 253
 
Gifte sig 18791115 i Domkyrkoförsamlingen enl
Gbg Karl Johan BI:4, 1870-1880, sid 745
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-01 13:28)

357
Tisselskog / Tisselskog
« skrivet: 2015-08-01, 11:48 »
Hej Frank!
Kan detta vara din Anna Stina och Karl Fredrik!
Från Emibas.
Post 789079
 
Olsdotter, Anna Stina
Piag (gift kvinna)
 
f. 23/3 1855 i Nor, Värmlands län (Värmland)
 
Utvandrad 12/11 1879
från Vidön, Karlstads landsförs, Värmlands län (Värmland)
till Arendal, Aust-Agder fylke, Norge
 
Källa: Husförhörslängd, s. 121
 
Emibas emigrationsakt: Karlstads landsförs S 1879 002
 
Onormerade namnformer:
 
Destinationsland: Norge
 
Post 572824
 
Karlsson Selander, Karl Fredrik
Dräng (ogift man)
 
f. 7/10 1852 i Tisselskog, Älvsborgs län (Dalsland)
 
Utvandrad 4/6 1875
från Obefintliga, Tisselskog, Älvsborgs län (Dalsland)
till Norge
 
Källa: Husförhörslängd, s. 197
 
Emibas emigrationsakt: Tisselskog P 1875 002
 
Post 809172
 
Karlsson Silander, Karl Fredrik
Dräng (ogift man)
 
f. 7/10 1852 i Tisselskog, Älvsborgs län (Dalsland)
 
Utvandrad 8/12 1879
från Valum Norra, Nor, Värmlands län (Värmland)
till Arendal, Aust-Agder fylke, Norge
 
Källa: Husförhörslängd, s. 344
 
Emibas emigrationsakt: Nor S 1879 035
 
Onormerade namnformer:
 
Destinationsland: Norge
 
Om det är så så har du lite att utgå ifrån.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-08-01 11:52)

358
Valbo-Ryr / Valbo-Ryr
« skrivet: 2015-08-01, 09:36 »
Hej Birgitta och Leif!
Familjen Måns Persson f 1746 och Annika Ifvarsdotter f 1771 el 1776 med barn finns också i
Valbo Ryr AI:1, 1793-1804, sid 64
Valbo Ryr AI:2, 1805-1810, sid 66
 
Hälsningar
Britt-Marie

359
Sanne / Sanne
« skrivet: 2015-07-30, 16:18 »
Hej John-Erik!
Han flyttar tillbaka till Krokstad 18641118.
Krokstad B;5, 1861-1873, sid 23
Krokstad AI:20, 1861-1867, sid 223 - flyttar vidare till Uddevalla 18651020
Krokstad AI:20, 1861-1867, sid 230 - här med sin familj innan kan flyttar till Ed, Sanne
 
Zacharias är född i Sanne 18451018.
 
Sanne C:4, 1823-1856, sid 131
 
Uppgifterna från AD OPnline
 
Hälsningar
Britt-Marie

360
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 29 juli, 2015
« skrivet: 2015-07-29, 16:11 »
Hej Roger!
Det finns ytterligare husförhörslängder för åren 1869-1872 längre ner i AD Uppgifter till husförhörslängden.
Din Alexander Svensson dog 18660910 enl anteckningen som står i hfl du hänvisat till.
Gbg Karl Johan F:1, 1861-1878, bild 77.
 
Hälsningar
Britt-Marie

361
Norrköping / Norrköping
« skrivet: 2015-07-27, 16:15 »
Hej Gunilla!
Norrköping S:t Olai EI:6, 1913-1922, sid 442 nr 18, 19210318
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

362
Hej Roger!
Du hittar honom i
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:11, 1866-1883, sid 174 och
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:10, 1866-1883, sid 246
 
Hälsningar
Britt-Marie

363
Brålanda / Brålanda
« skrivet: 2015-07-26, 18:17 »
Hej Per Eivind!
Det föds en Anna Maja 18510315 i Frändefors med föräldrar Olof Andersson f 1817 i Frändefors, död 18751213 och Anna Stina Hansdotter f 1821 i Frändefors d 18660914.
Frändefors C:6, 1826-1856, sid 299.
 
Denna Anna Maja flyttar till Norge 18850626 enl
Frändefors AI:27, 1881-1885, sid 81
 
Uppgiften från AD Online
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-07-26 18:43)

364
Vassända-Naglum / Vassända-Naglum
« skrivet: 2015-07-26, 11:11 »
Hej Rune!
I samma hfl, som Stefan hänvisar till ovan, Forshälla AIIa:1, 1899-1921, sid 369, framgår att Gustaf flyttar till Nord Amerika 19020411.
Hälsningar
Britt-Marie

365
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 29 juli, 2015
« skrivet: 2015-07-15, 12:38 »
Hej igen Gullvi!
Denne gosse Johan Oskar Emil Sönnerqvist f 18750210 finns i samma hushåll som Amanda Matilda Aspelin f 18500902 i Bäve. Båda står som utflyttade till Finland 1879.
Amanda Matilda Aspelin gifter sig 18790914 med C Leon. Reinhold Grönberg f 18511106. De adopterar JOE och finns senare i Gbg Karl Johans fs, som jag angivit ovan.
 
Katarina CI:17, 1874-1875, sid 126
 
Hälsningar
Britt-Marie

366
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 29 juli, 2015
« skrivet: 2015-07-15, 11:57 »
Hej Gullvi!
I Gbg Karl Johan AI:37, 1883-1889, sid 1166 anges att han är född i Stockholm.
 
Enl Rotemansarkivet föds det en Johan Oskar Emil Sönnerqvist 18750210 i Katarina fs., Sthlm. mor änkan Hedda Lovisa Sönnerqvist f 18411004.
Bild från Rotemannen 2
Post 133550010060
 
Sönnerqvist, Johan Oskar Emil
 
Son
 
f. 10/2 1875 (Katarina, Stockholms stad)
Ogift, barn fött inom äkenskapet
 
Högbergsgatan 20,18 (Häckelfjäll 18; Häckelfjäll 19; Häckelfjäll 24,25)
Rote 13 (Stadsgårdsroten), Katarina (litt. K 10)
 
In (1878) (kvarstår i fastigheten)
Ut 5/6 1878 till rote 8 (Roslagsroten)
 
Övriga uppgifter:
Ej vaccinerad
Utflyttningdatum i flyttningslängd: 5/6 1878
Sida i utfl.-längd/dödbok: 0
 
Fastighetsägare (från förstasidan):  
Pettersson Eric Fabrikör
 
Alternativa uppgifter:
Födelseort: Katrina
 
Källa:
Rote 13, häfte 13355 (1878-1882), sida 1, rad 6
Överståthållarämbetet, Skatteverket: Rotemännens arkiv (SE/SSA/0032/03/13), DIa
 
Post 083850030030
 
Sönnerqvist, Johan Oskar Emil
 
Fosterbarn
 
f. 10/2 1875 (Stockholms stad)
Ogift,
 
Norrmalmsgatan 22 (Sparven 2)
Rote 8 (Roslagsroten), Jakob (litt. A 2)
 
In 1878 från rote 13 (Stadsgårdsroten)
Ut 1879 till Finland (utlandet)
 
Övriga uppgifter:
Sida i infl.-längd/f.-bok: 39
Sida i utfl.-längd/dödbok: 46
 
Fastighetsägare (från förstasidan):  
Stockholms stad
 
Alternativa uppgifter:
Titel: fosterbarnet
 
Källa:
Rote 8, häfte 8385 (1878-18810808), sida 3, rad 3
Överståthållarämbetet, Skatteverket: Rotemännens arkiv (SE/SSA/0032/03/08), DIa
 
Sönnerqvist, Hedda Lovisa   18411004   (18780000)   18780608
Sönnerqvist, Augusta   18721214   (18780000)   18780608
Sönnerqvist, Johan Oskar Emil   18750210   (18780000)   18780605
Sönnerqvist, Ernst Hjalmar   18770513   (18780000)   18780608
Blomén, Carl Emil   18550702   18810509   18810825
Post 133550010040
 
Sönnerqvist, Hedda Lovisa
 
Änka
 
f. 4/10 1841 (Eu)
Änka, HF, ensamstående med barn
 
Högbergsgatan 20,18 (Häckelfjäll 18; Häckelfjäll 19; Häckelfjäll 24,25)
Rote 13 (Stadsgårdsroten), Katarina (litt. K 10)
 
In (1878) (kvarstår i fastigheten)
Ut 8/6 1878 till rote 12 (Sofiaroten)
 
Övriga uppgifter:
Ej vaccinerad
Utflyttningdatum i flyttningslängd: 8/6 1878
Sida i utfl.-längd/dödbok: 0
 
Fastighetsägare (från förstasidan):  
Pettersson Eric Fabrikör
 
Alternativa uppgifter:
Titel: Enka
 
Källa:
Rote 13, häfte 13355 (1878-1882), sida 1, rad 4
Överståthållarämbetet, Skatteverket: Rotemännens arkiv (SE/SSA/0032/03/13), DIa
 
 
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-07-15 12:34)

367
Blomberg / Blomberg
« skrivet: 2015-07-13, 10:12 »
I Östra Tollstad dör enl Svars SCB-utdrag  en Karl Gustaf Blomberg f 18600530 den 30 jan 1929 av kräfta i levern.
Id A0032479_00343.
 
Han finns också i Östra Tollstad AIIa:2, 1913-1931, sid 157
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-07-13 10:15)

368
Knäred / Knäred
« skrivet: 2015-07-09, 07:58 »
Hej BMA!
Ser ut som Kärrman i Parkabygget.
Knäred AI:1, 1808-1831, bild 138, sid 39.
 
Hälsningar
Britt-Marie
på väg till Grebbestad...

369
Knäred / Knäred
« skrivet: 2015-07-08, 12:01 »
Hej Britt-Marie!
Den Sven Olsson som anges, som far till båda barnen, sägs bo i Björkered, Knäred.
 
I Knäred AI:2, 1831-1856, sid 71 hittar du denne Sven Olsson f 18250407. Där finns också en anteckning om hans förbindelse med Anna Catrina Månsdotter f 18140630.
Troligen är han far till båda barnen eftersom det i Veinge CI:7, 1842-1861, bild 50 anges att de sammanavlat 2 barn.
Veinge AI:9. 1841-1845, bild 73
Veinge AI:10, 1841-1843, bild 8
 
Hälsningar
Britt-Marie

370
Faltin / Faltin
« skrivet: 2015-06-23, 17:40 »
Tack för hjälpen Christina!

371
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 23 juni, 2015
« skrivet: 2015-06-23, 10:52 »
Hej Marie!
Modern, sömmerskan Johanna Johansdotter f 18381130 flyttar till Karl Johans fs 19690902 enl
Kristine AI:4, 1824-1860, sid 439.
I Domkyrkoförs AI:10,1866-1883, sid 352 anges att Carolina Fredrika är hans dotter m pigan Johanna Johansdotter.
 
Hälsningar
Britt-Marie

372
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2015-06-20, 18:31 »
Hej Anders!
Hon flyttar in i Kristine församling.
Gbg Kristine AI:2, 1824-1860, sid 296
Gbg Kristine AI:4, 1824-1860, sid 352 - flyttar tillbaka till Skepplanda 1871
 
Uppgifterna från AD Online
Hälsningar
Britt-Marie

373
Norra Kyrketorp / Norra Kyrketorp
« skrivet: 2015-06-17, 18:59 »
Hej Per-Olof!
Han dör i Karl Johans församling 19321207.
Gbg Karl Johan F:9, 1927-1933, sid 258
 
Hälsningar
Britt-Marie

374
Sandhult / Sandhult
« skrivet: 2015-06-07, 17:37 »
Hej Rolf!
Hon flyttar till Inlag i Bollebygd.
Bollebygd AI:11, 1837-1886, sid 279 - 2 ggr och sid 278 samt sid 172 med make och barn.
Hälsningar
Britt-Marie

375
Annedal (1908- ) / Äldre inlägg (arkiv) till 06 juni, 2015
« skrivet: 2015-06-06, 16:44 »
Hej Marianne!
Han föds i Gbg Barnbördshus med far Anders Bruno Bengtsson f 19041105 och mor Elsa Maria Rådström f 19060406, gifta 19271217.
Attest till Lindome, Halland.
Svars SCB utdrag id nr A0032456_00879
 
Du hittar familjen i Lindome AIIa:5, 1923-1940, sid 65.
AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-06-06 16:50)

376
Tidaholm / Tidaholm
« skrivet: 2015-06-06, 12:40 »
Hej Lisbet!
Här en bild från Sv befolkning 1900:
 
Post 2089626
 
Karl Johan Erik
 
f. 1893 i Norra Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
s.
Pojke, barn i familjen
 
Lunnebacken
Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
Icke döpt
 
Födelseort i källan: Södra Fågelås Skaraborgs län
 
 
Sörman, Johan Levin   1868   Far
Vahlstedt, Augusta   1873   Mor
(Barn), Karl Johan Erik   1893   Barn
(Barn), Maria Gunhilda Theresia   1896   Barn
(Barn), Axel Ireneus   1897   Barn
(Barn), Elsa Elisabet   1899   Barn
 
Post 2089625
 
Sörman, Johan Levin
Torpare
 
f. 1868 i Norra Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
Gift man, far i familjen
 
Lunnebacken
Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
Födelseort i källan: Södra Fågelås Skaraborgs län
 
Post 2089624
 
Vahlstedt, Augusta
 
f. 1873 i Daretorp (Skaraborgs län, Västergötland)
 
h.
Gift kvinna, mor i familjen
 
Lunnebacken
Fågelås (Skaraborgs län, Västergötland)
 
Födelseort i källan: Daretorp Skaraborgs län
 
Hälsningar
Britt-Marie

377
Myckleby / Äldre inlägg (arkiv) till 20 december, 2015
« skrivet: 2015-06-03, 16:17 »
Hej Sigvald!
Du hittar Olof Andersson f 1822 i Åsen u Berg tillsammans med sina föräldrar och anteckning om att han flyttar till Långelanda, se ovan.
Myckleby AI:15, 1843-1846, sid 257.
 
Hälsningar
Britt-Marie

378
Frändefors / Frändefors
« skrivet: 2015-06-02, 16:55 »
Hej Anders!
Jag läser det som om hon är född i Frändefors.
Hon finns i Färgelanda AI:17, 1851-1855, sid 292
 
Står också att hon flyttar till Frändefors 1855.
 
Frändefors B:3, 1849-1860, bild 29
Frändefors AI:16, 1851-1855, sid 401
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-06-02 17:09)

379
Garnisonsförsamlingen / Garnisonsförsamlingen
« skrivet: 2015-05-30, 18:22 »
Hej Lisbeth och Gabriel!
Uppgiften i Garnisonsförsamlingen AIa:5, 1817-1831, sid 45 nr 206/1817 avser fästmöns, Ingrid Olsdotters Kihlbergs, inflyttningsattest.
 
Gbg Garnisonsförsamling HII:13, 1817-1818, sid 110.
 
Hälsningar
Britt-Marie

380
Uddevalla / Äldre inlägg (arkiv) till 11 november, 2015
« skrivet: 2015-05-30, 09:16 »
Hej Siw!
Det betyder att hon överförs till Nya Boken, dvs nästa husförhörslängd, som är volym 27 och avser åren 1919-1949 sidan 1256, rad 19.
Denna volym är inte fotad ännu pga av sekretess.
Hälsningar
Britt-Marie

381
Vänersborg / Vänersborg
« skrivet: 2015-05-22, 14:57 »
Hej Svein!
Kan inte hjälpa dig just nu är på väg till Grekland.
Om du frågar under Nirrköping St Olai får du säkert hjälp där.
Vet att paret fick barn 1839 en flicka och en son Carl Johan 18400907 om jag kommer ihåg rätt, i Norrköping St Olai.
Hälsningar  
Britt-Marie

382
Vänersborg / Vänersborg
« skrivet: 2015-05-22, 12:17 »
Hej igen Svein!
Finner AC Bodahl inflyttad i Norrköpings St Olai 1837, nr 659 - här heter hon Hertz
 
Norrköping St Olai BI:5, 1829-1839, sid 360
Norrköping St Olai AI:36, 1838-1843, sid 191
 
Hälsningar
Britt-Marie

383
Vänersborg / Vänersborg
« skrivet: 2015-05-22, 11:26 »
Hej Svein!
 
Anna Christina Bodahl f 1813 flyttade till Norrköping 1837, nr 242 enl
Vänersborg B:1, 1831-1852, bild 72.
 
Johan Sundin har troligen inte något att göra med AC Bodahl.  Johan Sundin flyttade till Stockholm.
 
AC Bodahl gifter sig med Carl Johan Hertz från Norrköping 18370916 i Vänersborg.
Vänersborg CI:3, 1820-1837, sid 792, nr 1
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-05-22 11:56)

384
Skee / Äldre inlägg (arkiv) till 16 augusti, 2015
« skrivet: 2015-05-21, 16:00 »
Hej Per Eivind!
Enl Strömstads födelseboksregister FbReg:1, 1713-1860, sid 13 föds det en Maria 18141127 med far Olof Andersson, som senare kallar sig Andersson Berg, och mor Catrina Jansdotter.
Strömstad HFReg:1, 1770-1861, sid 51 - här kallar sig Olof för Berg i efternamn.
 
Familjen finns också i
Strömstad AI:6, 1812-1814, sid 69
Strömstad AI:7, 1813-1820, sid 274, sid 177 och sid 211
 
Hälsningar
Britt-Marie

385
Hej Rolf!
Jo han återfinns i Obefintligas Register
Gbg Oscar Fredrik AIII:1, 1886-1891, sid 3503
 
Han flyttar senare till Annedal i Haga
 
Gbg Haga AI:11, 1887-1898, sid 2131
Gbg Haga AIII:1, 1886-1894, sid 6, rad 10 - här är han också antecknad i Obef Reg
 
Hälsningar
Britt-Marie

386
Hej Rolf!
Inflyttningslängderna finns där men de står inte i ordning. Du får scrolla ner lite.
Finns också register i bokstavsordning som man kan söka på under denna period.
 
Han flyttade inte till Garnisonsförsamlingen utan till Domkyrkoförsamlingen.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:16, 1878-1883, sid 48 - här finns han två gånger. Han flyttar sedan vidare till Masthugget /Oscar Fredrik/ 1884.
 
Hälsningar
Britt-Marie

387
Strömstad / Strömstad
« skrivet: 2015-05-17, 17:21 »
Hej Christer!
Ja de gifte sig senare.
 
Här en bild från Sv befolkning 1880.
 
Persson, Andreas   1824   Far
Vesterberg, Christina   1837   Mor
(Barn), Bernhard   1863   Barn
(Barn), Carl   1868   Barn
(Barn), Johan   1868   Barn
(Barn), Anna Christina   1860   Barn
(Barn), Hilma   1865   Barn
(Barn), Herman   1876   Barn
(Barn), Adolf   1878   Barn
 
Post 1880-14-85-1716
 
Persson, Andreas
Sjöman
 
f. 1824 i Kville (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
Gift man, far i familjen
 
Fjellbacka strand
Kville (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
Registrerad födelseort: Kville Göteborgs- och Bohuslän
 
Post 1880-14-85-1717
 
Vesterberg, Christina
 
f. 1837 i Strömstad (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
h.
Gift kvinna, mor i familjen
 
Fjellbacka strand
Kville (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän)
 
Registrerad födelseort: Strömstad Göteborgs- och Bohuslän
 
 
Alla barnen förutom Anna Christina är födda i Kville.
 
Hälsningar
Britt-Marie

388
Borås / Äldre inlägg (arkiv) till 02 augusti, 2015
« skrivet: 2015-05-16, 17:18 »
Hej igen Christer!
De gifter sig i Torsåker 19261224 och Agda Matilda flyttar till Ulricehamn 19261227.
Torsåker, Gävleborgs län, EI:5, 1920-1949, sid 32 nr 17
Ulricehamn B:5, 1916-1929, sid 126, nr 245
 
Inte så konstigt att Ulricehamn anges eftersom Algots familj flyttade till Sandhult redan 1905 och sedan till Borås 1907, vidare till Tranemo 1909, till Ulricehamn 1910...
 
Finns en anteckning i Borås Gustav Adolfs kyrkoarkiv AIIa:2, 1928-1942, sid 3691 att Algot också är far till en son född 1940 (annan mor än hans hustru).
Svar 00075310_00094.
 
Hälsningar
Britt-Marie

389
Borås / Äldre inlägg (arkiv) till 02 augusti, 2015
« skrivet: 2015-05-16, 15:20 »
Hej Christer!
Här uppgifter från Sv dödbok:
 
19030312-5603
 
Landgren, Agda Matilda
 
Våglängdsg 151 C, I
502 46  Borås
 
Död 16/8 1993.
 
Folkbokförd (1987) i Borås Gustav Adolf, Borås kn (Älvsborgs län, Västergötland).
 
Född 12/3 1903 i Gävle (Gävleborgs län, Gästrikland).
 
Änka (26/11 1966).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Borås Gustav Adolf, Borås kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Gävle (Gävleborgs län)
 
Källor:
RTB 93 / SPAR 92f / SPAR 95
 
 
19020227-563
 
Landgren, Bror Algot Folke
 
Kellgrensg 37
 
Död 26/11 1966.
 
Kyrkobokförd i Borås Caroli, Borås kn (Älvsborgs län, Västergötland).
 
Född 27/2 1902 i Ängelholm (Kristianstads län, Skåne).
 
Gift man (24/12 1926).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Borås Caroli, Borås kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Ängelholm (Kristianstads län)
 
Källor:
DOR 66 / PA, DB
 
 
Hälsningar
Britt-Marie

390
Örgryte / Örgryte
« skrivet: 2015-05-10, 15:34 »
Hej Lisbeth!
Läs inlägget 7 maj kl 18.08.
Hälsningar
Britt-Marie

391
Klövedal / Äldre inlägg (arkiv) till 08 juni, 2015
« skrivet: 2015-05-08, 10:17 »
Hej Britt-Marie!
 
Den Carolina, som föds 1825 i Hospitalsförsamlingen kallar sig senare Svensson och gifter sig med en Jakobsson.
 
Gbg Hospitalsförs AI:1, 1821-1846, sid 173
Gbg Hospitalsförs B:2, 1837-1857, sid 21 - flyttar 18450204 till Domkyrkoförsamlingen
Domkyrkoförsamlingen AIa:3, 1829-1883, sid 540
 
Hälsningar
Britt-Marie

392
Klövedal / Äldre inlägg (arkiv) till 08 juni, 2015
« skrivet: 2015-05-07, 19:17 »
Hej Lisbeth och Britt-Marie!
Carolina Jonasdotter f 1825 flyttar in till Ytterby 1851 och därifrån till Säve 1852.
Kungälv B:3, 1847-1861, bild 20 -  
Kungälv B:3, 1847-1861, bild 94
 
Hälsningar
Britt-Marie

393
Örgryte / Örgryte
« skrivet: 2015-05-07, 18:08 »
Hej Gullvi!
Hon finns i Nya Fastighetslängden sid 27
Örgryte AIIb:17, 1923-1933, bild 460, sid 27 och här hänvisas till N F sid 53, som finns i Svar
Örgryte AIIb:22, 1933-1943, sid 53 /Svars id 00054501_00069/ - här anges att hon 19331219 flyttar till Vasa församling
 
Örgryte BII:7, 1929-1933, sid 121, nr 231
 
Hon finns sedan i Vasa AIIa:37, 1932-1943, sid 7395 och hon överförs till sid 9340 år 1943.
 
Hon dör här 19430828.
 
Hälsningar
Britt-Marie

394
Marstrand / Äldre inlägg (arkiv) till 16 februari, 2016
« skrivet: 2015-05-06, 20:33 »
Hej Madeleine!
När jag söker på CDn Hallands befolkning får jag på döda upp denne man:
 
Post 133993
 
Bernes, Samuel
Ålder: 76 år
Slätteberg
 
Död 25/9 1833 i Vinberg (Halland)
 
Dödsorsak: Ålderdom
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138211
--------------
Källa: Vinberg C:4
 
Normerade begrepp
Efternamn: Berner
 
 
 
och på vigda
 
Post 50311
 
Bengtsson Berner, Tobias Bernhard
Markören, 1848-07-30
Varberg
 
Andersdotter, Eva
Jungfrun, 1844-01-12
Köinge 5
 
Vigda 28/9 1876 i Köinge (Halland)
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138215
--------------
Källa: Köinge C:5, s. 6
 
Vem är det du söker och vad är det för källa till bilden ovan?
 
Hälsningar
Britt-Marie

395
Vårvik / Vårvik
« skrivet: 2015-05-06, 15:12 »
Hej Per Eivind!
Kan det vara denna Laura Hendriksdotter. Uppgiften från Emibas.
Post 575521
 
Hindriksdotter, Laura
Hemmadotter (ogift kvinna)
 
f. 27/2 1852 i Vårvik, Älvsborgs län (Dalsland)
 
Utvandrad 21/10 1870
från Kråkviken, Vårvik, Älvsborgs län (Dalsland)
till Fredrikshald, Östfold fylke, Norge
 
Källa: Husförhörslängd, s. 231
 
Emibas emigrationsakt: Vårvik P 1870 005
 
Onormerade namnformer:
 
Destinationsland: Norge
 
Hennes far heter Hindrik Pettersson och modern Maria Lisa Andersdotter.
 
Från samma källa:
 
Post 838953
 
Jonasson, Peter Leander
Son dräng (ogift man)
 
f. 24/2 1855 i Trankil, Värmlands län (Värmland)
 
Utvandrad 3/12 1873
från Källsbyn, Trankil, Värmlands län (Värmland)
till Tistedal, Östfold fylke, Norge
 
Källa: Husförhörslängd, s. 69
 
Emibas emigrationsakt: Trankil S 1873 022
 
Onormerade namnformer:
 
Destinationsort: Tistedalen
Destinationsland: Norge
 
Far Jonas Olsson f 18220503 i Trankil och mor Maja Lisa Sundberg f 18250420 i Trankil.
 
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-05-06 15:19)

396
Östad / Östad
« skrivet: 2015-05-06, 13:11 »
Hej Johanna!
I Sveriges befolkning 1880 står att hon är född i Kilanda och det var därför jag tittade där.
Det kan vara fel på befolkningsskivorna också så man får kolla mot originalhandlingar.
Födelseplatser och födelsedata kan i husförhörslängder förändras när man flyttar till andra församlingen. Inget ovanligt.
 
Augusta född 1844 hade ju bott i Östad så det är inte så konstigt att det står Östad i hfl i Nödinge.
 
Nödinge AI:11, 1861-1874, sid 19
 
En bild från Sv Befolkning 1880
 
Magnusson, Carl Petter   1841   Far
Andersdotter, Augusta   1844   Mor
(Barn), August Oskar   1866   Barn
(Barn), Emil   1869   Barn
(Barn), Johan Ernst   1873   Barn
(Barn), Edvin   1877   Barn
----------
Andersson, Johan Edvin   1857   Ensam
 
Post 1880-14-105-558
 
Andersdotter, Augusta
 
f. 1844 i Kilanda (Älvsborgs län, Västergötland)
 
Hustru
Gift kvinna, mor i familjen
 
Burås No 1
Örgryte, Krokslätt (Göteborgs och Bohus län, Västergötland)
 
Registrerad födelseort: Kilanda Älvsborgs län
Post 1880-14-105-557
 
Magnusson, Carl Petter
Arbetare
 
f. 1841 i Nödinge (Älvsborgs län, Västergötland)
 
Gift man, far i familjen
 
Burås No 1
Örgryte, Krokslätt (Göteborgs och Bohus län, Västergötland)
 
Registrerad födelseort: Nödinge Älvsborgs län
 
Hälsningar
Britt-Marie

397
Halmstad / Äldre inlägg (arkiv) till 13 oktober, 2015
« skrivet: 2015-05-05, 18:22 »
Hej Ola!
Det framgår inget fadersnamn på någon av pojkarna vad jag har kunnat se i hfl och födelseböcker.
 
Hälsningar
Britt-Marie

398
Östad / Östad
« skrivet: 2015-05-05, 18:17 »
Hej Johanna!
Det föds en Augusta Johanna 18441015 i Kilanda med far hemmasonen Anders Johansson och mor Betty Orbin 24 år.
Det anges att de bor på Bräcke Wästergården men jag kan inte hitta dem där.
 
Kilanda C:4, 1843-1861, bild 9
 
Det finns en Betty Orbin f 18200801, vilket stämmer med moderns ålder ovan, som dotter till Jonas Orbin f 17971030 och Johanna Lennartsdotter f 17940427. Hittar uinte hennes födelsenotis i Kilanda. Bettys syster Maria f 18211010 finner du i Kilanda.
 
Kilanda AI:1, 1790-1838, bild 168, sid 19 Rågtvet
Kilanda AI:1, 1790-1838, bild 291, sid 15 Rågtvet.  Denna längd går fram till 1836.  I nästa längd, som börjar 1838 bor inte Betty kvar hos famijen.
 
Ett tips! - att du anger dina källor när du söker då är det lättare att hjälpa dig.
 
Om detta är Din Augusta Johanna, som du anger är född i Östad, vet jag inte men moderns namn Betty Orbin är ju lite ovanligt.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

399
Halmstad / Äldre inlägg (arkiv) till 13 oktober, 2015
« skrivet: 2015-05-05, 14:16 »
Hej Ola!
Så långt som jag kunnat följa Agneta /Neta/ Nilsdotter f 18280924 så fick hon 3 barn.
Karl August f 18550302
Sven Reinhold Theodor f 18591125 - kallar sig senare Rydberg
Karl Viktor f 18620120 - kallar sig senare Rydberg
 
Halmstad CI:8, 1842-1860, sid 251
Halmstad CI:8, 1842-1860, bild 199
Halmstad CI:8, 1842-1860, bild 280
 
Halmstad AI:26, 1861-1866, sid 2 - här finns Neta tillsammans med de 3 pojkarna
Halmstad AI:43 Ver:a, 1882-1897, sid 249 - här finns en anteckning om att Sven Reinhold Theodor och Karl Viktor vistas i Amerika
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

400
Gran / Gran
« skrivet: 2015-05-02, 19:21 »
Hej Bengt!
I Malmö Centralfängelse DIIIc:12, 1883-1885, sid 21 beskriver Olof Gran f 1846, sin uppväxt och sitt förhållande med en kvinna och deras barn.
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

401
Lerdal / Lerdal
« skrivet: 2015-05-02, 14:58 »
Hej Johnny!
Det saknas födelseböcker för den aktuella perioden.  Kanske du kan söka i konfirmationsböckerna om familjen bodde kvar i Lerdal ca 13 - 15 år efter födelsedatum för Andreas.
Hälsningar
Britt-Marie

402
Hej Ulf!
 I hfl för Lycksele heter pojken som är född 18920123 Fridolf och i förteckningen samma dag de avreser kallas han Frithiof.
De avreser 19030220.
 
Lycksele AII:1e, 1900-1920, sid 1144
Gbg poliskammare (-1903)EIX:72, 1903, bild 940, sid 185 v479796.b940.s185

403
Tvååker / Tvååker
« skrivet: 2015-04-29, 19:18 »
Hej Roger!
I Tvååker AI:11, 1846-1853, sid 42 finns en Johanna Beata f 18280629 med sin familj.
Denna Johanna Beata flyttar 1850 från Tvååker till Träslöv.
Tvååker B:2, 1799-1861, bild 29 nr 41 - från Ledsgården i Tvååker
Träslöv B:1, 1833-1861, bild 36, nr 9- här anges hennes födelse till 18290629
 
Hon gifter sig 18560328 i Träslöv
Träslöv CI:6, 1826-1861, sid 45
Träslöv AI:11, 1852-1858, sid 36
 
Se också
Morup CI:5, 1826-1831, bild 26
Morup AIa:4, 1826-1833, sid 705
Morup AIa:5, 1834-1837, sid 234 - fam flyttar till Tvååker.
 
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-04-29 19:34)

404
Fotskäl / Fotskäl
« skrivet: 2015-04-18, 17:29 »
Hej Rolf!
Har tittat i de 9 CD-skivor som finns över Marks Härad och har funnit en Cajsa Hansdotter f 1824, men inte 18240916.
 
Denna Cajsa Hansdotter finns i:
Fotskäl AI:1, 1858-1861, sid 75
Fotskäl AI:2, 1861-1870, sid 101
Fotskäl AI:3, 1871-1880, sid 165
 
Hälsningar
Britt-Marie

405
Örby / Örby
« skrivet: 2015-04-18, 15:54 »
Hej Rolf!
I Örby B:3, 1826-1860, bild 62 syns det tydligare att hon flyttar till Foutskäl /Fotskäl/ 1852.
 
Hälsningar
Britt-Marie

406
Rångedala / Rångedala
« skrivet: 2015-04-17, 17:21 »
Hej Håkan!
Kan det vara den Johan. och Cherstin, som gifter sig 1789.
Här finns i så fall föräldrarnas namn angivna.
 
Norra Åsarp C:2, 1740-1793, sid 608, nr 2
 
Hälsningar
Britt-Marie

407
Ärtemark / Ärtemark
« skrivet: 2015-04-16, 19:17 »
Hej Dag!
Enl Ärtemark C:2, 1775-1815, sid 205, nr 14 föds det en Johannes oä, 18140416, med uppgiven fader drängen Anders Andersson i Gunnarsbyn och mor pigan Anna Hansdotter, Kasen u Näs.
Ärtemark AI:3, 1810-1815, sid 8
 
Har sedan backat ifrån det att han gifter sig i Steneby 18360403.
 
Steneby AI:9, 1836-1840, sid 220 och sid 117
Steneby AI:8, 1831-1835, sid 232 Maden och här anges att han kommer från sid 140 Östersbyn i samma hfl med anteckning om att han är inflyttad från Håbol 1834.
 
Inflyttning Steneby B:1, 1807-1860, sid 78, nr 25
Utflyttning Håbol B:1, 1823-1860, sid 81, nr 10 Jan Andersson från Henneviken sid 90
Håbol AI:8, 1834-1840, sid 90 uppges komma från Ärtemark 1833 med födelsedatum 18140410
Håbol AI:7, 1827-1833, sid 108 Henneviken - födelsedatum 18140410
 
Inflyttning Håbol B:1, 1823-1860, sid 27, nr 18 - till Henneviken sid 108
Utflyttning 18321213 Ärtemark B:1, 1807-1859, sid 73, nr 26 från S Backen till Håbol
 
Ärtemark AI:7, 1830-1835, sid 18 finner du Johan /Johannes/ Andersson f 18140410 med sin mor Anna Hansdotter f 1785 i Ärtemark samt mormodern Annika Olsdotter f 1760 /1766/ i Torrskog.
 
I Gunnarsbyn finner du Anna Hansdotter f 17850402 och en dräng Anders Andersson f 1787 i Steneby.
Det är ju inte säkert att det är denne Anders Andersson, som är far!
Ärtemark AI:3, 1810-1815, sid 24.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

408
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-04-13, 15:09 »
Hej Anna-Karin!
Du finner hans dödnotis i Gbg Karl Johan F:10, 1933-1938, sid 202.
Hälsningar
Britt-Marie

409
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-04-13, 13:40 »
Hej Anna-Karin!
Familjen återfinns i Karl Johan AIIa:14, 1910-1924, sid 1778 och överförs till Nya Boken sid 4967.
Karl Johan AIIa:24, 1924-1937, sid 4967 - makarna skiljer sig 1929 och mannen överförs till Obefintligas register 1931. Övriga familjen överförs till sid 59, som finns i Svar.
Karl Johan AIIa:31, 1930-1943, sid 59 - här framgår att Anna Lovisa gifter om sig 1930 med Johan Birger Andersson f 18750601.
Svars id 00053034_00062
 
Hälsningar
Britt-Marie

410
Hede / Äldre inlägg (arkiv) till 08 maj, 2015
« skrivet: 2015-04-12, 19:39 »
Då får jag hoppas att dessa uppgifter om Jacobs föräldrar som jag kommit fram till ovan bekräftas.
Hälsningar
Britt-Marie

411
Hede / Äldre inlägg (arkiv) till 08 maj, 2015
« skrivet: 2015-04-12, 14:20 »
Hej Rolf!
När Sara Svensdotter och Jacob Olsson Grunds dotter Maria Magdalena föds 18331226 i Hede så är faddrarna Jonas Jacobsson och Britta Svensdotter från Änghagen u Snöret. Denna Britta, som jag tror är syster till Sara född 1794/1801.
Hede C:3, 1823-1845, sid 95b
Hede AI:2, 1830-1836, sid 67a - här finns också Sara Svensdotter och hennes dotter Anna Maja f 1829, död 1831.
 
Tror att jag funnit födelsen för Din Jacob:
 
I Hede AI:2, 1830-1836, sid 23 - Constantinopel och Skogen u Kopparhult enl hfl registret, finns en notering om utflyttning från Gunneröd. Lite otydligt vem noteringen avser men står vid sidan om Jacob Olsson och Sara Svensdotter m barn,
 
När jag går in på Gunneröd i Hede AI:2, 1830-1836, sid 20 finns där en Jacob f 1809 med sina föräldrar Olof Jacobsson och hans hustru Ingeborg Michaelsdotter.
 
Jag backar härifrån och får se en anteckning om att Jacob är född i Foss socken år 1809.  Finner ingen Jacob född 1809 i Foss och kollar då upp systern Anna, som anges vara född i Foss 17980325, vilket stämmer.
Ser sedan i Hede att det anges att Anna är 20 år och Jacob 7 år dvs att det skiljer 13 år på dem, som betyder att Jacob kan vara född 1811.
 
I Foss föds en Jacob 18111219 med föräldrar Olof Jacobsson f 17660928 och Ingeborg Michaelsdotter f 17680731.
 
Foss C:3, 1784-1833, sid 375
Foss AI:3, 1811-1819, sid 85 - här finns också systern Anna f 1798 med.
 
Familjen flyttar till Krokstad 1816 men det finns en lucka för 1814-1819.  Krokstad och Hede har samma inflyttningsbok.
Familjen finns sedan i Hede:
Hede AI:1, 1803-1830, bild 160, sid 17
                     bild 155, sid 7 - här anges åldersskillnaden vara 13 år mellan Anna och Jacob
                     bild 189, sid 17 - 1819-1811
                     bild 221, sid 13 - 1822-1823
                     bild 247, sid 10 - 1823-1826 - här anges första gången att Jacob är född 1809
                     bild 273, sid 12 - 1826-1830.
 
Hälsningar
Britt-Marie

412
Laxarby / Laxarby
« skrivet: 2015-04-12, 10:03 »
Hej Christoffer!
Erik föds i Svanskog 18020225 med far Olle /Olof/ Jonasson och mor Catrina Eriksdotter på Högen.
 
Svanskog CI:4, 1783-1815, sid 56
Svanskog AI:6, 1801-1806, sid 137
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-04-12 10:04)

413
Hede / Äldre inlägg (arkiv) till 08 maj, 2015
« skrivet: 2015-04-11, 18:57 »
Hej igen Rolf!
Det står ju i flyttattesten enl ovan att Sara Svensdotter var lägrad när hon flyttade tillbaka 18290310.
En Sara Svensdotter föder dottern Anna Maja 18290406. Här är antecknat att modern Sara Svensdotter är 28 år, dvs borde vara född 1801.
Som ett av dopvittnena är en Britta Svensdotter och att de finns på Änghagen u Snöret.
 
Tittar man här så finns här en Sara Svensdotter med födelsedatum 1794 tillsammans med ovan nämnda Anna Maja f 18290406. Det verkar som Sara Svensdotter och hennes dotter Anna Maja bor hos Saras syster Britta Svensdotter f 1798.
 
Hede C:3, 1823-1845, sid 65
Hede AI:1, 1803-1830, bild 286, sid 38
 
Det föds en Sara 18010723 och det är lätt att följa henne och hennes familj i Hede. Har inte kunnat knyta ihop säcken men denna Sara f 1801 finns först under Tveten och senare under Hällungstad, torpet Björnsten. Hällungstad anges ju också i flyttattesten.
  Om det är Din Sara vet jag inte men kan vara värt att följa upp.
 
Hede AI:1, 1803-1830, bild 14, sid 17
                     bild 32, sid 21
                     bild 49, sid 16
                     bild 64, sid 16
                     bild 79, sid 16
                     bild 93, sid 16
                     bild 114, sid 33  - till huset under Hellungstad
                     bild  99, sid  3
                     bild 130, sid 15
                     bild 159, sid 15
                     bild 188, sid 15
                     bild 221, sid 13
                     bild 254, sid 24
                     bild 282, sid 30
Hede AI:2, 1830-1836, sid 49
Hede C:2, 1780-1822, sid 187 - Sara född 1801
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

414
Hede / Äldre inlägg (arkiv) till 08 maj, 2015
« skrivet: 2015-04-11, 17:20 »
Hej Rolf!
Vet inte om det hjälper men hennes flyttattest finns i Krokstad HII:3, 1821-1829, bild 4450.
Hälsningar
Britt-Marie

415
Torbjörntorp / Torbjörntorp
« skrivet: 2015-04-07, 14:11 »
Hej Marianne!
Kan det vara denne ERNST Oskar Hilmer
 
18851115-613
 
Gustavsson, Ernst Oskar Hilmer
 
Balltorp, Annedal
 
Död 3/10 1953.
 
Kyrkobokförd i Torbjörntorp, Gudhems kn (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Född 15/11 1885 i Ullene (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Änkling (28/3 1935).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Mösseberg, Falköpings kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Ullene (Skaraborgs län)
 
Källor:
DB, FS / DOR 52-60
 
19281002-6159
 
Gustavsson, Hugo Ingvar
 
Box 88
544 00  Hjo
 
Död 20/3 1989.
 
Kyrkobokförd (1986) i Norra Fågelås, Hjo kn (Skaraborgs län, Västergötland). Mantalsskriven (1986) på samma ort.
 
Född 2/10 1928 i Torbjörntorp (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Ogift man.
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Fågelås, Hjo kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Torbjörnt-P (Skaraborgs län)
 
Källor:
RTB 89 / SPAR 90
 
Uppgifterna från Sv dödbok
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-04-07 14:15)

416
Sällstorp / Sällstorp
« skrivet: 2015-03-29, 18:57 »
Hej Lena!
De här två finns på CDn Hallands Befolkning
 
Post 15019
 
Olof
Född 28/5 1765 i Y Skogsgärde, Drängsered (Halland)
 
Far
Jönsson, Olof
 
Mor
Eliasd:r, Anna
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 131503
--------------
Källa: Drängsered C:2
 
Normerade begrepp
Ort: Yttre Skogsgärde
Moderns efternamn: Eliasdotter
 
 
Post 50843
 
Oluf
Född 24/10 1765 i Frebbeshult, Gunnarsjö (Halland)
 
Far
Hansson, Oluf
 
Mor
Jansdotter, Gundla
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138325
--------------
Källa: Gunnarsjö C:1
 
Normerade begrepp
Förnamn: Olof
Faderns förnamn: Olof
 
Hälsningar
Britt-Marie

417
Landvetter / Äldre inlägg (arkiv) till 24 mars, 2015
« skrivet: 2015-03-24, 11:59 »
Hej Martin!
Enl husförhörslängderna fick de inga barn.
De hade en period en fosterson Jakob Erland Hartman f 18771016 i Haga.
De gifte sig 18911230.
 
Råda AIIa:1, 1895-1905, sid 14
Råda AIIa:2, 1905-1910, sid 11
Råda AIIa:3, 1910-1920, sid 11
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

418
Hej Lars!
Mina uppgifter är från AD Online.
Istället för husförhörslängder fördes det s k Personalförteckningar för åren 1818-1883 och de finns på AD.
Du får scrolla ner i Domkyrkoförsamlingen så hittar du Personalförteckningarna. Finns också register för de åren.
 
Hälsningar
Britt-Marie

419
Hej!
Det finns en Johan Alfred Larsson f 18520209 m familj i
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:58, 1887-1899, sid 208, rad 1 och rad 39.
Hälsningar
Britt-Marie

420
Kungsbacka / Kungsbacka
« skrivet: 2015-03-22, 15:06 »
Hej Eva!
Gustaf flyttar till Bäve i Bohuslän 19321107 och Sölve bor kvar.
 
Sölve f 1910 gifter sig i Nödinge 19391225 med Barbro Gudrun Ingeborg Blidberg f 19130412 från Surte. Finns 1940 på sid 278 vars husförhörslängd inte är fotad ännu.
 
Nödinge AIIa:12, 1938-1940, sid 189
Svars id A0040768_00272 - giftermålet i Nödinge
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-03-22 15:22)

421
Kungsbacka / Kungsbacka
« skrivet: 2015-03-22, 11:14 »
Hej Arne och Eva!
Fortsättningen finns i Älvsborg AIIa:1, 1915-1924, sid 612.
Hälsningar
Britt-Marie

422
Hej Marie!
Domkyrkoförsamlingen F:1, 1899-1904, sid 307 och sid 313.
 
Vill du följa dem så finns de här:
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen AI:a, 1883-1890, sid 196
Gbg Haga AI:4, 1883-1887, sid 1473
Gbg Haga AI:14, 1887-1899, sid 3278
Gbg Oskar Fredrik AI:24, 1886-1893, sid 3781 och sid 3954
Gbg Oskar Fredrik AII:2, 1894-1899, sid 658
Gbg Oskar Fredrik AIIa:10, 1899-1907, sid 1196
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIIa:35, 1899-1907, sid 9474
 
Hälsningar
Britt-Marie

423
Hej Marie!
Om du menar Börje Bengtsson f 18231231 och hans hustru Anna Britta Andreasdotter f 18290207 så finns de i
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:10, 1866-2883, sid 190.
 
Hälsningar
Britt-Marie

424
Allmänt / Kinnarumma
« skrivet: 2015-03-05, 19:09 »
Hej Lars-Erik!
I Kinnarumma AI:6, 1835-1841, sid 151 nämns en svägerska Johanna Lovisa Petersdotter f 18280716, som kom från Fristad 1838.
Det anges att familjen bor i Fristadhed Fristad.  Hfl för 1828 saknas men i hfl innan dvs Fristad AI:7, 1822-1824, sid 25 finns Johanna Lovisas familj och där finns också en dotter Christina född 18140520.
Fristad AI:8, 1832-1842, sid 61
 
I utflyttningslängden från Borås 1816 anges flickans namn till Sara Christina f 18140520.
 
Borås BI:1, 1787-1817, sid 149, nr 40.
 
Kanske kan vara något att följa upp.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-03-05 19:12)
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-03-05 19:31)

425
Hej Liv!
Du finner honom i Gbg Kristine AI:7, 1871-1880, sid 358.
 
Hälsningar
Britt-Marie

426
Hej Ekin!
Beda Maria Johansson f Gustafsson 18710711 skilde sig 19090526 från Fredrik Johansson f 18680927.
 
De fick inga barn.
 
Fredrik Johansson f 1868 gifte om sig 19090923 med änkan Anna Sofia Bolin f 18680803.
Enl Göteborgs Oskar Fredrik AIIc:25, 1926-1939, sid 206 överfördes Beda Maria till Obefintligas register 1907. Kan inte finna henne där.
 
Gbg Oskar Fredrik AIIa:29, 1908-1917, sid 2409
Gbg Oskar Fredrik AIIa:45, 1917-1929, sid 3710
Gbg Oskar Fredrik EI:5, 1908-1913, sid 52  
 
Hälsningar
Britt-Marie

427
Fässberg / Fässberg
« skrivet: 2015-03-01, 18:31 »
Hej Elin!
Herman Östlund f 1866 gifte sig 18911211 med Anna Lovisa Andersson f 18620714 i Viby, T-län.
De fick tillsammans barnen Nils Herman f 18960629 i Fröjered
Anna Kari Lovisa f 18971209 i Fröjered
Ernst William f 18991209 i Viby
Erik Gustaf Rudolf f 19020825 i Starrkärr
Märta Maria f 19080414 i Fässberg
 
Viby AI:22b, 1896-1900, sid 430
Viby AIIa:2, 1901-1908, sid 432
Starrkärr AIIa:1, 1897-1907, sid 220
Gbg Gamlestaden AIIa:2, 1898-1909, sid 740
Fässberg AIIa:12, 1905-1910,sid 1131
Fässberg AIIa:15, 1910-1916, sid 707
Fässberg AIIa:25, 1916-1928, sid 1090.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

428
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-03-01, 16:43 »
Hej Sven!
Familjen flyttar till Oskar Fredriks församling 1884.
Gbg Oskar Fredrik AI:25, 1886-1893, sid 4082.
 
Hälsningar
Britt-Marie

429
Laholms stadsförsamling / Laholms stadsförsamling
« skrivet: 2015-02-28, 18:33 »
Hej Iréne!
Familjen finns i Laholms sfs AI:2, 1824-1832, sid 419.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

430
Masthugg / Äldre inlägg (arkiv) till 28 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-28, 17:16 »
Hej Marianne!
Gbg Haga AI:13, 1887-1899, bild 378, sid 3174.
 
Hälsningar
Britt-Marie

431
Masthugg / Äldre inlägg (arkiv) till 28 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-28, 10:14 »
Hej Håkan och Marianne!
Sidorna 3501-1750 finns i volym 1, Listor över obefintliga i Gbg Oskar Fredrik AIII:1, 1886-1891.
AD har inte fotat denna volym men den finns hos Svar id A00022905_00132.
Här anges att Karl Gustaf f 1898 flyttar till Al 114, 18990214, vilket överensstämmer med uppgifterna ovan.
 
Hälsningar
Britt-Marie

432
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-02-25, 19:14 »
Hej Christina!
Jag följde denna Ståhl f 1742, som jag angav ovan i Drängsered AI:1, 1755-1840, bild 119, sid 11 när hon flyttade med änkan Johanna Beata Osbahr f 1766 till Krogsered.
Enl Krogsered CI:2, 1767-1832, sid 342 dör gamla enkefru Anna Sophia Ståhl där 18270222, 85 år, 6 mån och 25 dagar av ålder.
 
Krogsered AI:1, 1801-1840, sid 27 - här anges också gamla enkan Ståhl f 1742.
 
Hälsningar
Britt-Marie

433
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-02-24, 20:10 »
Hej Christina och Marianne!
Hittade familjen Dalgren i Drängsered men då var Johan (Johannes) Dalgren omgift med en Johanna Bata Osbahr. De gifte sig 17980202 i Steninge
Drängsered AI:1, 1755-1840, sid 11 och här finns en (oläsligt förnamn) Ståhl f 1742 med.
 
 
Catarina Beata Ståhl dog 17960615 i Harplinge.
 
Hälsningar
Britt-Marie

434
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-02-24, 19:39 »
Hej!
Har också tittat lite och dottern till Anna Sofia Ståhl, född Albin, Engela Charlotta Andersson f 1777 finns i
Gbg Marieberg AI:3, 1817-1820, sid 109, tillsammans med sonen Johan Benjamin f 1796.
 
Hälsningar
Britt-Marie

435
Var ligger platsen / Var ligger platsen
« skrivet: 2015-02-24, 18:59 »
Hej Anna och Christina!
I Svar uppges fadern vara Gustaf Vestgren (skall vara Vestgren ej Vestergren).
 
De skiljer ju sig inte förrän 1916...men visst kan pappan kan vara en annan.
 
Hälsningar
Britt-Marie

436
Hej Anna och Christina!
Erik Helmer föddes på Annedals barnsbördshus men modern var skriven i Örgryte, där han också finns i födelseboken.
 
Far Gustaf Vestergren, textilarbetare, f 18870302 i Christine, Falun
Mor Emma Matilda Petersdotter i Elisdal f 18880804 i Haga, gift Vestergren
 
Örgryte C:11, 1910-1915, sid 333 - här anges inte fadern utan den uppgiften finns i Annedals BBs födelsebo och i hfl nedan.
Örgryte AIIa:22, 1906-1933, sid 3048 - här finns en del uppgifter om familjen.
 
Svars id A00310_01181
 
Hälsningar
Britt-Marie

437
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 13 april, 2015
« skrivet: 2015-02-23, 18:40 »
Hej Bertil!
I Göteborg fördes inga husförhörslängder åren 1869-1882 utan ersattes i vissa församlingar av s k personalförteckningar.
Tyvärr finns inget sådant för Göteborgs Karl Johan utan inflyttningsboken ersatte i viss mån hfl-uppgifter. Här antecknades ev barn, giftermål och utflyttning.
Ser inga sådana anteckningar om Johan Alfred Jonsson f 1848.
Flyttningsregistren går ju i varandra och  
Göteborg Karl Johan FlReg:2, 1821-1882, sid 581 hänvisar till sid 261 i flyttregister 4, dvs
Göteborg Karl Johan FlReg:4, 1870-1880, sid 261 där det hänvisas till B:5, sid 380, vilket är fel eftersom B:5 avser åren 1881-1888.
Han finns ju i BI:4, 1870-1880, sid 380.
 
Ingen hjälp på vägen men ett försök till svar.
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-23 18:43)

438
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 23 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-22, 17:44 »
Hej Cathe!
Du hittar honom inflyttad i Gbg Oskar Fredrik BI:3, 1903-1907, sid 71, nr 712 och edan i Gbg Oskar Fredrik AIIa:23, 1899-1907, sid 3741.
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

439
Okänd socken i Bohuslän / Okänd socken i Bohuslän
« skrivet: 2015-02-22, 10:42 »
Hej Carina!
Du hittar familjen Dahlgren i Uddevalla AIIa:17, 1905-1919, sid 377. Här finns fler barn.
 
Enklast är att beställa en bouppteckning efter Karl Edvard Lorentz Dahlgren. Då får du uppgifter om samtliga barn. Detta gör du enklast på Landsarkivet med de uppgifter som Agneta angett ovan.
 
Hälsningar
Britt-Marie

440
Örgryte / Äldre inlägg (arkiv) till 19 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-19, 12:05 »
Hej Kent!
Uppgifter från Sv dödbok.
 
18600802
 
Eriksson, Emanuel
 
Örgrytehemmet
 
Död 21/7 1940.
 
Kyrkobokförd i Örgryte, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Född 2/8 1860 i Skepplanda (Älvsborgs län, Västergötland).
 
Änkling (4/10 1927).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Härlanda, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
Örgryte, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
Björkekärr, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Skepplanda (Älvsborgs län)
 
Källor:
DB, FS
 
18600118
 
Eriksson f. Wennerberg, Olivia Matilda
 
(Inga adressuppgifter)
 
Död 4/10 1927.
 
Kyrkobokförd i Göteborgs Vasa, Göteborgs stad (Göteborgs och Bohus län, Västergötland).
 
Född 18/1 1860 i Skepplanda (Älvsborgs län, Västergötland).
 
Gift kvinna.
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Göteborgs Vasa, Göteborgs kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Skepplanda (Älvsborgs län)
 
Källor:
DB, FS
 
 
Hälsningar
Britt-Marie

441
Angered / Angered
« skrivet: 2015-02-16, 16:57 »
Hej Elin!
Amanda Emilia flyttar ju till Gamlestaden 18 R 2:2
och finns i
Gbg Gamlestaden AIIa:2, 1898-1909, sid 912. Här anges att hon överförs till Nya längden sid 630 men där finns hon inte.
I fastighetslängden
Gbg Gamlestaden AIIb:3, 1898-1905, sid 108 finns en anteckning om att hon flyttat till Amerika.
 
Från Emigranten populär
 
Namn: AMANDA EMILIA KJELLBERG PETTERSSON
Kön: K     Född: 1883-07-05
Församling: GÖTEBORG     Län: O
Inflförsaml: ANGERED     Län: P
Inflår: 1900
Yrke/Titel: STRYKERSKA     Civilstånd: OG
Hemförsaml: GBG:S GAMLESTAD     Län: O
Bosatt: 18 ROTE 2:2
Utvandrdag: 1902-06-20     Ålder: 18
Ensam/Familj: ENSAM
Destland: AMERIKA     Landskod: AM
Huvudakt:      Aktnr: 026
 
Hälsningar
Britt-Marie

442
Hyssna / Hyssna
« skrivet: 2015-02-16, 15:33 »
Hej Solveig!
Ang vigseln, kan det vara denna? Från CD marks Härads släktforskareförening Sätila/Hyssna.
 
Post 885
 
Svensson, Bengt
Dr.
Styckesliden
 
Månsdotter, Kerstin
pig.
Hyssna Stom
 
Vigda 1/9 1814 i Hyssna (Älvsborg)
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 156305
Lnr: 885
--------------
Källa: Hyssna C:5, s. 569
 
Normerade begrepp:
Kvinnans hemort: Hyssna Sockenstuga
 
Hälsningar
Britt-Marie

443
Värö / Värö
« skrivet: 2015-02-15, 12:51 »
Hej Eivor!
Landa AI:4, 1840-1849, bild 57, sid 9, Borrekulla nr 2.
 
Har inte sett dem på andra platser än i de hfl jag redovisat ovan.
Hälsningar
Britt-Marie

444
Värö / Värö
« skrivet: 2015-02-14, 18:13 »
Hej Eivor!
Christina Henriksdotter f 1824 gifte sig i Värö 1841 och flyttade sedan enligt utflyttningslängden till Ölmevalla.
Värö EI:1, 1821-1860, sid 113
Värö EI:1, 1821-1860, sid 97
Landa AI:4, 1840-1849, sid 9
 
Anna Britta f 1826 dör 18540917 i Värö
Andreas f 1826 bor senare på Backa 4 i Värö
 
Värö AI:19, 1844-1857, sid 195
Värö AI;20, 1858-1867, sid 147
Värö AI:21, 1868-1877, sid 54 och sid 46
Värö AI:22, 1877-1887, sid 36
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

445
Falkenberg / Falkenberg
« skrivet: 2015-02-13, 18:19 »
Hej Margaret!
Du hittar familjen i Falkenberg AI:4 1822-1825, sid 44.
Hälsningar
Britt-Marie

446
Särestad / Äldre inlägg (arkiv) till 15 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-12, 17:20 »
Hej Tommy!
Har följt Lars Svensson f 1838 bakåt från Hyringa, Ekedal, år 1880.
 
Han föds i Karaby 18380502, som finns i Tun
C:2, 1825-1843, sid 199
 
Hans födelsedata ändrar sig några gånger.
 
Hyringa AI:10, 1873-1880, sid 91
Levene B:3, 1861-1884, sid 34
Levene AI:14, 1871-1877, sid 19
 
Sävare AI:13, 1861-1875, sid 185
N Härene AI:9.1864-1879, sid 132 här står födelsedatum 18380205
Tun AI:12, 1861-1870, sid 188
Särestad B:3, 1861-1894, sid 23
Särestad AI:7, 1854-1865, sid 103 och sid 117 (här finns han två gånger)
Tun B:4, 1850-1860, bild 20
Karaby AI:9, 1853-1858, sid 76 - här finns han med sin familj
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-12 17:29)

447
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-09, 17:13 »
Lars!
Det finns en del om Schuer under släktnamn här på Anbytarforum.
Hälsningar
Britt-Marie

448
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-09, 11:55 »
Tack för informationen Lotta!
 
Då vet man ju vad modern heter.
 
Hälsningar
Britt-Marie

449
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-09, 09:05 »
Hej Göran!
Jo jag menar bröllopsvittnet Maria Elisabet Schuer.
Kanske är de svägerskor?  Har inte tittat närmare på detta men det finns flera Schuer i Örgryte församling där bl a Christina Hedvig är född 17770805.
Hälsningar
Britt-Marie

450
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-08, 18:37 »
Carl Peter Lindren gifter sig med Maja /Margareta/ Fredrika Schuer i Daretorp.
Daretorp C:2, 1755-1840, sid 251 - ser ut som om ett av dopvittnena är modern Maria Elisab Schauer och hon finns med i nästa hfl.
Daretorp AI:2, 1812-1825, sid 27  
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-08 18:38)

451
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-08, 17:25 »
Hej Lars!
Brita Svensdotter dör 18280217 och Carl Peter Lindgren gifter om sig samma år.
Sunnersberg AI:3, 1825-1834, sid 23
Sunnersberg F:1 1753-1861, sid 731.
 
Hälsningar
Britt-Marie

452
Sunnersberg / Äldre inlägg (arkiv) till 14 februari, 2015
« skrivet: 2015-02-08, 10:46 »
Hej Lars!
Carl Lindgren f 1788 dör 18390502 enl Sunnersberg AI:4, 1834-1840, sid 19.
Hälsningar
Britt-Marie

453
Skepplanda / Skepplanda
« skrivet: 2015-02-05, 18:57 »
Hej Tormod!
18800421 föds det en Oskar Albert i Skepplanda med far Karl Andersson f 18230826 i Skepplanda och hans hustru Anna Jonasdotter f 18350814 i Skepplanda.
De hade också barnen:
Carl August f 18690609
Johan Theodor f 18750921
Augusta f 18720714
 
Skepplanda C:8, 1861-1894, bild 167
Skepplanda AI:16, 1878-1895, sid 140
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-05 18:58)

454
Tanum / Tanum
« skrivet: 2015-02-05, 08:01 »
Hej Svein!
I Göteborg före 1883 fördes i stället för husförhörslängder s k Personalförteckningar.
Personalförteckningar finns i Gbg Domkyrkoförsamlingen från 1818.
 
Klara Amanda Andersson f 1874 flyttar in i 3 Roten hus nr 2 7/18 5, som finns i Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:39, 1891-1899, sid 5.
 
Tyvärr hittar jag henne inte där.
 
Gbg Domkyrkoförsamlingen BI:3, 1890-1894, sid 18.
 
 
 
Uppgifterna från AD Online
 
Här är förklaringen till varför jag inte hittar henne i Domkyrkoförsamlingen.
Post 706089
 
Andersson, Clara Amanda
Piga (ogift kvinna)
 
f. 8/7 1874 i Fredrikshald, Östfold fylke, Norge
 
Utvandrad 19/5 1891
från 3 Rote 2-5, Göteborgs domkyrkoförs, Göteborgs och Bohus län (Västergötland)
till Amerika
 
Källa: Emibas emigrationsakt: Göteborgs domkyrkoförs O 1891 166
 
Onormerade namnformer:
 
Födelseland: Norge
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-05 08:24)

455
Allmänt / Var är Gustaf Salander?
« skrivet: 2015-02-04, 11:26 »
Hej Mats!
Kan det vara Gustav f 18111015 och Johan f 18051210, som är födda i Bolstad?
Bolstad C:1, 1763-1833, sid 219
Bolstad C:1, 1763-1833, sid 257
 
Hälsningar
Britt-Marie

456
Bro / Bro
« skrivet: 2015-02-04, 09:12 »
Hej Melisa!
I Bro AI:15, 1881-1890, sid 152 kallar han sig Augustsson.
 
Bild från Sv befolkning 1890:
 
Nilsson, Johan Ninus   1856   Far
Olsdotter, Johanna Elisabet   1856   Mor
(Barn), Justina Maria   1886   Barn
(Barn), Johan Martin   1889   Barn
----------
Nilsdotter, Johanna   1820   Ensam
----------
Nilsdotter, Martina Augusta   1849   Mor
Augustsson, Axel   1875   Barn
 
Hälsningar
Britt-Marie

457
Bro / Bro
« skrivet: 2015-02-03, 16:33 »
Hej Melissa!
Jovisst kanske han kan ha tagit sitt efternamn efter mammans förnamn men vad jag känner till var det inte vanligt.
Tyvärr så var ju August ett vanligt förekommande namn.
Hälsningar
Britt-Marie

458
Bro / Bro
« skrivet: 2015-02-03, 11:57 »
Hej Melissa!
Det föds en Axel 18750618 enl Bro C:6, 1861-1886, sibild 92.
 
Augusta Martina f 1849 och sonen Axel finns sedan i Bro AI:14, 1870-1880, sid 48 och sid 31.
 
Senare kallar sig Axel för Augustsson i efternamn, vilket kan tyda på att fadern heter August i förnamn.  
Axel kallar sig därefter för Ljunggren.
Axel med familj finns bl a i Bro AIIa:2 Ver:a, 1900-1919, sid 337 innan de flyttar till Naverstad. Här finns också Augusta Martina med.
 
Augusta Martina f 1849 flyttar till Naverstad 1915 och dör där ogift 19170312,
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2015-02-03 11:57)

459
Tanum / Tanum
« skrivet: 2015-02-02, 17:06 »
Hej Svein!
Familjen flyttade till Gbg Domkyrkoförsamlingen 1877 men verkar ha varit också i Tanum eftersom en son Hans Viktor uppges född där 18770710.
Familjen flyttar tillbaka till Strömstad 18781127 och flyttar åter till Göteborg.
Mina Andersdotter f 1841 dör i Oskar Fredriks församling 18880111 och Anders Andersson f 1849 gifter om sig med Anna Matilda Blom f 18460124 i Brålanda.
Gbg Domkyrkoförsamlingen AIa:12, 1873-1883, sid 122
Strömstad AI:18, 1876-1880, sid 253
Gbg Oskar Fredrik (Masthugget) AI:2, 1883-1886, sid 175
Gbg Oskar Fredrik AI:15, 1886-1893, sid 1341
Gbg Oskar Fredrik F:1, 1883-1890, bild 112
Gbg Haga AI:4, 1883-1887, sid 1321
Gbg Oskar Fredrik AI:24, 1886-1893, sid 3950
Gbg Oskar Fredrik AII:2, 1894-1899, sid 655 och härifrån till
nästa längd sidan 1192.
 
Uppgifterna från AD Online
Hälsningar
Britt-Marie

460
Vasa / Vasa
« skrivet: 2015-02-01, 15:01 »
Hej Björn!
Den rödmarkering som finns i Domkyrkoförsamlingen dvs 1026 anger sidnumret dit de överfördes.
Vasa AIIa:6, 1908-1927, sid 1026.
 
Vasa församling bildades 1908 så de flyttade egentligen-
 
Hälsningar
Britt-Marie

461
Nössemark / Nössemark
« skrivet: 2015-01-31, 17:27 »
Hej Roland!
Hon kom från Stommen 1829.
Nössemark AI:3, 1826-1835, sid 118.
Hälsningar
Britt-Marie

462
Halmstad / Äldre inlägg (arkiv) till 15 februari, 2015
« skrivet: 2015-01-25, 19:36 »
Hej Solveig och Margareta!
Tycker det står Öfraby /Övraby/ och där finns familjen, som inflyttad, tyvärr utan angivande av plats vad jag kan se.
Halmstad BI:2, 1830-1847. bild 75
 
Hälsningar
Britt-Marie

463
Hej Bo!
Som jag läser bouppteckningen är den efter änkan Christina Ljungström f 1809 i Solberg (änka efter Carl August Alm) och där anges hennes avlidna broder Sven Ljungström, gift med Anna Andersson och deras barn samt avlida systern Margareta Ljungström, som var gift med en skräddare Elias Andersson och deras barn.
 
Carl August Alms och Christina Ljungströms dotter Hanna Olivia Alm nämnes också.
 
Hälsningar
Britt-Marie

464
Skredsvik / Äldre inlägg (arkiv) till 26 juli, 2015
« skrivet: 2015-01-21, 10:30 »
Hej Karin!
Har du någon födelsedata för denne Karl?
 
Hermans familj finns i hfl enl ovan, Skredsvik AI:15, 1870-1879, sid 76.
Vad har du för abonnemang?
 
Hälsningar
Britt-Marie

465
Vänersborg / Äldre inlägg (arkiv) till 20 mars, 2015
« skrivet: 2015-01-19, 15:06 »
Hej Kerstin!
När emigrerar denne Carl Ström?  När har du honom senast, vilken källa.
Hälsningar
Britt-Marie

466
Vänersborg / Äldre inlägg (arkiv) till 20 mars, 2015
« skrivet: 2015-01-19, 12:12 »
Hej Kerstin!
Karl Johan finns med sin mor i Vänersborg AI:24, 1870-1881, sid 63 där det framgår att sonen dör 18751203, vilket överensstämmer med dödboken.
Vänersborg CI:5, 1861-1875, sid 1135.
 
Hälsningar
Britt-Marie

467
Skredsvik / Äldre inlägg (arkiv) till 26 juli, 2015
« skrivet: 2015-01-16, 10:35 »
Hej Karin!
det föds en Johan Hilmer 18770704 i Skredsvik och där är antecknat fader uppgavs vara Herman Hansson på Utängen u Skidebacken sid 76, som jag läser det.
Modern uppgavs vara Anna Kristina Berntsson Nilsdotter.
 
På sidan 76 finns en Herman född 18390608 tillsammans med sin familj.
Anna Kristina f 18500801 hittar du på sid 19 i samma längd.
 
Skredsvik C:5, 1861-1894, sid 108
Skredsvik AI:15, 1870-1879, sid 76 och sid 19
 
Uppgifterna från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

468
Masthugg / Äldre inlägg (arkiv) till 28 februari, 2015
« skrivet: 2015-01-13, 20:55 »
Hej Bo!
De finns kvar 1941 enl mantalslängden.
 
Gbg mantalskontor FIaa:847, 1941-1941, bild 2270.
 
Hälsningar
Britt-Marie

469
Skara / Äldre inlägg (arkiv) till 20 januari, 2015
« skrivet: 2015-01-12, 13:47 »
Hej Lars!
Här en bild från Sv dödbok
 
18870915
 
Friberg, Karl Axel Valfrid
 
Skatan 1
 
Död 12/7 1945.
 
 
Hälsningar
Britt-Marie
 
Kyrkobokförd i Hjo stadsförs (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Född 15/9 1887 i Råda (Skaraborgs län, Västergötland).
 
Gift man (18/3 1917).
--------------
Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:
Hjo, Hjo kn (Västra Götalands län, Västergötland)
 
Födelseförsamling i källan:
Råda (Skaraborgs län)
 
Källor:
DB, FS

470
Lysekil / Lysekil
« skrivet: 2015-01-11, 16:54 »
Hej Rolf!
Se Lysekil AIII:1, 1870-1885, sid 3.
 
Källa: AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

471
Rödene / Rödene
« skrivet: 2015-01-10, 18:37 »
Hej Emma!
Alingsås sfs AI:17, 1887-1894, sid 254, rad 17
 
Hälsningar  
Britt-Marie

472
Hej Elisabetj och Andreas!
Det finns s k personalförteckningar för åren 1818-1899 istället för husförhörslängder.
Dessutom har AD ett personregister för den aktuella tiden så har du namnet kan du söka på det och därefter gå till personalförteckningen.
 
Hälsningar
Britt-Marie

473
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 23 juni, 2015
« skrivet: 2015-01-08, 18:52 »
Hej Bo!
Det betyder 6 kvarteret nr 3
Gbg Kristine AIb:1, 1883-1889, sid 457.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

474
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 23 juni, 2015
« skrivet: 2015-01-07, 20:33 »
Hej Gullvi!
Hon flyttar till Domkyrkoförsamlingen 13 Roten nr 137
Gbg Domkyrkoförs BI:6, 1904-1907, sid 141
Gbg Domkyrkoförs AIIa:15, 1899-1907, sid 4033
 
Hälsningar
Britt-Marie

475
Gamlestaden / Gamlestaden
« skrivet: 2015-01-06, 09:22 »
Hej Holger!
Först får du gå till fastighetslängden för det aktuella året 1900 som du finner i
Gbg Gamlestaden AIIb:3, 1898-1905, sid 68 och här hänvisas till sid 244 i hfl
Gbg Gamlestaden AIIa:1, 1898-1909, sid 244
 
Uppgiften från AD Online
Hälsningar
Britt-Marie

476
Tunhem / Tunhem
« skrivet: 2015-01-04, 15:29 »
Hej igen Thomas!
Familjen finns i Västra Tunhem AI:6, 1867-1881, sid 194 och flyttar härifrån 18800319 till Kristine församling i Göteborg.
 
Gbg Kristine AI:8, 1877-1880, sid 158.
Hälsningar
Britt-Marie

477
Tunhem / Tunhem
« skrivet: 2015-01-04, 15:01 »
Hej Thomas!
Familjen finns i Göteborg.
 
Gbg Karl Johan AIIa:2, 1889-1899, sid 349 och härifrån till Nya Längden, sid 376
Gbg Karl Johan AIIa:4, 1900-1910, sid 376
 
Hälsningar
Britt-Marie

478
Lundby - (före 1907) / Lundby - (före 1907)
« skrivet: 2015-01-03, 19:01 »
Hej igen Monica!
När dottern Agnes Paulina föds 18660622 i Garnisonsförsamlingen är vittnena: Sofia Albertina Holmström och Lovisa Holmström.
Nog mer än en tillfällighet med tanke på at Carl August kan ha hetat Holmström tidigare.
 
Kan vara något att gå vidare med.
 
Gbg Garnisonsförsamling CI:15, 1861-1867, sid 373
 
Hälsningar
Britt-Marie

479
Lundby - (före 1907) / Lundby - (före 1907)
« skrivet: 2015-01-03, 15:09 »
Hej Helge Roland!
Födelsedatum 18260426 förekommer i Garnisonsförsamlingen och också i inflyttningsattesten från Kareby.
Gbg Garnisonsförsamling HII:31, 1848-1849, sid 351.
 
Hälsningar
Britt-Marie

480
Skredsvik / Äldre inlägg (arkiv) till 26 juli, 2015
« skrivet: 2015-01-03, 14:53 »
Hej Monica!
Johanna Maria f 1832 kom inflyttad från Domkyrkoförsamlingen i Göteborg där också dottern Charlotta Albertina föddes 18531223.
Hon gifte sig också i Domkyrkoförsamlingen 18540122 och dagen efter flyttade hon till Garnisonsförsamlingen där maken fanns.
Gbg Domkyrkoförs C:8 Ver:a, 1845-1852, bild 373.
 
Hälsningar
Britt-Marie

481
Lundby - (före 1907) / Lundby - (före 1907)
« skrivet: 2015-01-03, 12:38 »
Hej Monica!
Carl August Svensson f 1826 flyttar från Kareby (annexförsamling till Romelanda) 1848.
 
Kareby B:2, 1823-1860, sid 15a.
 
Hälsningar
Britt-Marie

482
Idala / Idala
« skrivet: 2015-01-02, 12:23 »
Hej Ulf!
En uppgift från CD Hallands befolkning, som kanske kan hjälpa dig vidare:
 
Post 76722
 
Gunnur
Född 24/2 1759 i Håffors, Idala (Halland)
 
Far
Andersson, Ambiörn
 
Mor
Pehrsdotter, Anna
 
Övriga uppgifter
Församlingskod: 138410
--------------
Källa: Idala C:1
 
Normerade begrepp
Ort: Håfors
Moderns efternamn: Persdotter
Faderns förnamn: Ambjörn
 
Hälsningar
Britt-Marie

483
Råggärd / Råggärd
« skrivet: 2015-01-02, 12:19 »
Hej Melissa!
Per Olsson f 1820 hittar du på Fagerhult där hans familj bodde.
Råggärd AI:12, 1846-1850, sid 22
Råggärd AI:11, 1841-1845, sid 19 - här finns fadern, som är nkling, samt syskon till Per.
 
Kajsa föds 18220918, döps 18220920, och finns på Ringelanda Kullen. Hon flyttar omkring lite innan hon till slut gifter sig med Per Olsson 18450802
Råggärd C:5, 1807-1835, bild 30
Råggärd AI:7, 1821-1825, bild 60
Råggärd C:6, 1815-1836, sid 153 - giftermålsnotisen.
 
Hälsningar
Britt-Marie

484
Hej Liv!
Det är riktigt att Inger Helenas f 1829 föräldrar är Anders Siversson f 17880503 i Svarteborg och hans hustru Karin Nilsdotter f 17961128 i Svarteborg.
Svarteborg C:3, 1788-1835, sid 643
Svarteborg AI:9, 1826-1830, sid 261
 
Carl August föds som oä 18280905 i Uddevalla av modern Sara Jonasdotter 24 år, född 18020212(14) i Foss
 
Uddevalla C:7, 1812-1860, sid 1053
Uddevalla AI:5, 1825-1834, sid 216
 
Sara f 1802:
 
far Jonas Pehrson f 1788 och mor
Anna Jonasdotter f 1774
 
Foss C:3, 1784-1833, sid 227
Foss AI:1, 1799-1805, sid 109
 
Det är nog som Lisbeth säger att Frans Oskar tagit sig namnet Nykvist.
 
Efternamn:   KARLSSON
Förnamn:     FRANS O
Ålder:       20            Kön: M
Född: 1873/1874
Församling:  SVARTEBORG    Län: O
Titel/Anm:    
Utresehamn:  GÖTEBORG
Utvandrdag:  1894 03 02
Destination: NEW YORK
Medåkande:   NEJ
Källkod:     53:131:140
 
Göteborgs poliskammare 1900 EIX:53, 1894-1894, sid 131
 
Hälsningar
Britt-Marie

485
Karl Johan / Äldre inlägg (arkiv) till 23 februari, 2015
« skrivet: 2015-01-01, 09:42 »
Hej Göran!
AD har inte fotat volym 33, år 1922-1943, ännu men den finns hos Svar.
 
I Svar är antecknat ytterligare en son 19401122 och familjen förs över till sid 254 år 1943. Anger inte sonens namn eftersom man inte får skriva om nu levande personer.
 
Volym 59 för åren 1943 - 1955, där sid 254 är inte fotad ännu pga sekretess.
 
Hälsningar
Britt-Marie

486
Ljungby (G) / Ljungby (G)
« skrivet: 2014-12-31, 17:09 »
Hej Petter!
Pojken f 18810526 dör redan 18820616.
Vena AI:28, 1881-1890, sid 606.
 
Hälsningar
Britt-Marie

487
Masthugg / Äldre inlägg (arkiv) till 28 februari, 2015
« skrivet: 2014-12-30, 14:21 »
Hej Barbro!
Anna Elfrida Elisabet f 18930922 i Börstil dog 19280105 i Uppsala men skriven i Börstil.
 
Uppgifterna från Sv dödbok och AD Online.
 
Vilka uppgifter söker du?
Hälsningar
Britt-Marie

488
Kristine / Äldre inlägg (arkiv) till 23 juni, 2015
« skrivet: 2014-12-29, 17:17 »
Hej Mariannne!
Du hittar honom i Gbg Karl Johan AIIa:1, 1889-1902, sid 15.
 
Hälsningar
Britt-Marie

489
Kville / Äldre inlägg (arkiv) till 28 januari, 2015
« skrivet: 2014-12-28, 19:44 »
Hej Marita!
I t ex Mantalslängden 1837-1841 för Kville, Rörvik finns en Gabriel Johansson f 1798 med barnen Johan f 1821, Calle f 1823, Greta f 1826, oläsligt f 1830, Julius f 1833 och Aron f 1836.
Flera av dessa barn återfinns som Gabrielsson/Gabrielsdotter.
 
Norrvikens Häradsskrivare FIa:43, 1837-1841, bild 36
 
Hälsningar
Britt-Marie

490
Hej Liv!
Frans Oskar föddes 18720126 i Svarteborg med  
far Carl August Jansson (ibland Jonsson) f 18280905 i Uddevalla, död 19181221 på Stackekärr Lilla, Svarteborg, och
mor Ingrid Helena Andersdotter f 18290820 i Svarteborg, död 18920523 i Svarteborg
Syskon:
Johan Ferdinand f 18580403
Alfred Theodor f 18600508
Justina f 18620928
Carl Edvard f 18651116 alla i Svarteborg.
Familjen bodde på Lilla Aspång Norrgård och flyttade 1893 till Stackekärr Lilla och 1894 var Frans Oskar och hans bror Carl Edvard skrivna på Socknens slut utan viss bostad.
De var inte närvarande vid mantalsskrivningen och hade kanske redan flyttat till Norge.
 
Svarteborg AI:20, 1876-1884, sid 380
Svarteborg AI:21, 1885-1889, sid 5
Svarteborg AI:23, 1890-1896, sid 5, sid 466 och sid 633
Svarteborg AIIa:2, Ver:a, 1896-1910, sid 642
 
Hälsningar
Britt-Marie

491
Harestad / Harestad
« skrivet: 2014-12-28, 17:10 »
Hej Siw!
Hittar Justina Paulina f 1858 med sina föräldrar i
Ytterby AI:20, 1859-1871, sid 84 samt
Ytterby AI:21, 1870-1882, sid 108.
 
Uppgiften från AD Online
 
Hälsningar
Britt-Marie

492
Tyska / Tyska
« skrivet: 2014-12-28, 10:46 »
Hej Jesper!
Vegagatan finner du i Gbg Oskar Fredriks fastighetslängd AIIc:2, 1893-1899, bild 30......
Gbg Oskar Fredrik AI:24, 1886-1893,...
Hälsningar
Britt-Marie
 
(Meddelandet ändrat av mala 2014-12-28 11:22)

493
Bolstad / Bolstad
« skrivet: 2014-12-28, 10:29 »
Hej Monica m fl!
När hon gifter sig finns en anteckning om att hon har med attest om ledighet 1819 nr 150.
OBS att hon här kallas för Kerstin.
Vänersborg CI:3, 1820-1837, sid 675 nr 25.
Hälsningar
Britt-Marie

494
Ulricehamn / Ulricehamn
« skrivet: 2014-12-27, 18:41 »
Hej igen Kristina!
I Ulricehamn AI:2, 1824-1836, sid 116 tar Hans Larsson d 1797 ut lysningsbevis 18260325 och vad jag kan utläsa gifter han sig sedan i Fjälkinge 18261028 enl
Fjälkinge CI:4, 1800-1836, sid 373.  Ser tyvärr inte vad där står för övrigt. Ibland är ju föräldrars namn antecknade eller att de är närvarande.
 
Britt-Marie

495
Ulricehamn / Äldre inlägg (arkiv) till 27 december, 2014
« skrivet: 2014-12-27, 16:56 »
Hej Kristina!
Familjen finns på Dalabäcken, Bengtstorpet i Svenljunga AI:1, 1801-1812, bild 9.
 
Man kan ju undra varför Hans f 1797 kallar sig Larsson och inte Håkansson?  
 
Hälsningar
Britt-Marie

496
Norum / Äldre inlägg (arkiv) till 11 januari, 2015
« skrivet: 2014-12-26, 17:44 »
Hej Roger!
Du hittar Helena Maria Hammar f 1824 inflyttad i Domkyrkoförsamlingen 1854. Hon dör här 18910407.
Gbg Domkyrkoförs AIa:7, 1847-1883, sid 216
Gbg Haga AI:1, 1883-1887, sid 285
Gbg Domkyrkoförs AIa:30, 1883-1890, sid 118
Gbg Domkyrkoförs AIa:51, 1891-1899, sid 185
Gbg Domkyrkoförs F:9, 1890-1894, bild 49.
 
Hälsningar
Britt-Marie

497
Norum / Äldre inlägg (arkiv) till 11 januari, 2015
« skrivet: 2014-12-26, 16:29 »
Hej Britt-Marie!
Kolla Jörlanda C:3, 1822-1860, sid 15 och inflyttningsattesten till Norum, Norum HII:1, 1821-1860, bild 4650.
God Fortsättning  
hälsar
Britt-Marie

498
Lund / Lund
« skrivet: 2014-12-22, 19:28 »
Hej igen Mats!
Barnet som Carl Lund f 17910814 och Anna Maria Berg f 1791, år 1836 är en dotter Christina född 18360523.
Då kan man utgå ifrån att vi talar om Christian Carlsson Lund f 1823 som får barn med Anna Lovisa Lund (Sjöberg).
 
Info i bl a Gbg Garnisonsförsamling AIa:5, 1817-1831, sid 126 och
Gbg Garnisonsförsamling AIb:6, 1820-1846, sid 238.
 
Hälsningar
Britt-Marie

499
Lund / Lund
« skrivet: 2014-12-20, 14:24 »
Hej Mats!
I Benny Åkerfeldts bok Buron kallar oss Tattare står bla om Johan Alfred f 1850 i Falkenberg.
 
Hans moder var den kringstrykande Agneta Larsdotter. Han flyttar till Stafsinge, Björhult den 17/11 1865. Därifrån antecknas ha som utflyttad 1866 till Falkenberg. Ingen anteckning om inflyttning återfinns dock i Falkenberg
 
Nils Severin Johansson Asplund f 18520709 står antecknad som Johan Alfreds fosterbror.
 
Lovisa Kristiansdotter-Lund född omkring 1850, död i Hajom 1930 Har tillsammans med Johan Alfred barnen:
Karl August f 1886 i Berghem
Gustaf Adolf f 1890 i Hajom
Cecilia f 1893 i Hajom Johan Natanael f 1899 i Hajom
Gerda Maria f 1903 i Hajom
 
Under släkten Asplund nämns också en Anna Cathrina Lovisa Christiansdotter Lund vars far var Christian Lund, som var bror till Lovisa Florentina Lund. Om det finns släktskap med ovan nämnda Lovisa Kristiansdotter - Lund känner jag inte till.
 
Det finns också bilden i boken på Johan Alfred.
 
Hälsningar
Britt-Marie

500
Hej Gunnar!
I inflyttningsattesten, som finns på Svar, 1839 står att Simon är född 22 juli 1808 och att han kom från Lundby församling 18341028.
Enl Lundby C:4, 1803-1813, sid 49 föds en oä Simon 18080722-
 
Svars id C0041457_00245, attest nr 259 år 1839
 
Hälsningar
Britt-Marie

Sidor: [1] 2 3 ... 7